geitenmelk J UTT zijn iedeten dog Ofwn Officieels jd_eddinp Geopend: Vrijdag 11.00-7.00 uur Zaterdag 9.00-5.00 uur Betrekkingen Te huur Te koop Te koo Diversen Meer rook dan vuur Kookt ook de De Zuidhollandsche tuinbouw Bekendmaking Leveringen enz. voor de Duitsche weermacht. DOUCHE- INRICHTING INSTITUUT-ENKLAAR, CAFE'S RADIO, ELECTRICITEIT EN SANITAIR GARAGES SLIJTERIJEN KLEEDERMAKERIJ DIVERSEN MANUFACTUREN ENZ. Inlevering van bindtouw Dc kerk op wielen Een keuringsdienst op komst? Het wetsontwerp tot steun aau Engeland Nu da inkrimping van dan vaaalapal velar aandacht vraagt, komt da gaitanhoudarij in Naderland maar op dan voorgrond. Ons land telt ar 150 000 an da voadselvoorziening van deza .werk manskoe" heelt niets gecompliceerds, want da geit is aan uiterst sober dier (foto Pax-Holland) Da visschars, dia In dan Overijsalschen Noordwesthoek wonen, hebben hwn scheepjes op het droge gebracht om za te herstallen en straks naar den Noord Oostpolder te brengen, waar zij dit jaar voor het laatst hun bedrijf nog zullen kunnen uitoefenen (Foto Pax-Holland) Er werd onze aandacht op gevestigd, dat men onder de geitenhouders zoo vaak de meening hoort, dat de geitenmelk niet ge kookt behoeft te worden. Dit zou dan niet noodig zijn, omdat er onder de geiten geen t.b.c. alsmede ook besmettelijk verwerpen zou voorkomen. De ongekookte melk zou dan veel gezonder zijn, en mede daardoor beter geschikt voor kinderen en zieken. Dikwijls meent men dat deze dieren onvatbaar voor deze ziekten zijn. Dit is evenwel geheel on juist, integendeel de geiten zijn minstens even vatbaar als het rundvee. Wel komen deze ziekten bij de geiten veel minder voor. Dit komt evenwel niet door de grootere on vatbaarheid maar wel doordat de geiten veel minder met elkaar in contact komen, waar door ze weinig kans hebhen elkaar te in- fecteeren. Wordt het rundvee vrijwel altijd in groote getale gehouden, van geiten houdt men dikwijls slechts èèn of enkele exem plaren. Uit vroegere statistieken van de slachthuizen blijkt wel dat bijv. t.b.c. onder geiten inderdaad veel minder voorkomt dan bij het rundvee. Dat genoemde ziekte ech ter wel degelijk bij de geiten voorkomt, en zelfs soms in niet onbelangrijke mate, blijkt ook heel duidelijk uit een artikeltje van den heer Roest te Brielle. geschreven in het De cembernummer 1940 van ^de Geitenhouder. Daaruit blijkt dat van 66 geiten, die op kos ten van de geitenfokvereeniging Nieuw Hel voet werden onderzocht op t.b.c er 6 dieren reageerden, hetgeen dus overeenkomt met 9 pet. Dit was dus zeker een niet onbelang rijk percentage. Waar de t.b.c. dus wel de gelijk voorkomt, achten wij het noodzake lijk voorzorgen te nemen, dat de menschen hierdoor niet worden hesmet. De tuberculose komt voor in zgn. open- en gesloten vorm. De gesloten vorm, waarbij de t.b.c.haard niet in contact komt het de buitenlucht, is voor de besmetting onschadelijk. Deze vorm kan door uitbreiding der haard echter zeer goed in open vorm overgaan Rij open t.b.c wordt de smetstof bijv. door de longen en door de melk naar buiten gebracht. Dergelijke die ren zijn voor de omgeving zeer gevaarlijk, en men ruime deze dieren dan ook zoo spoedig mogelijk op. Dat bijv. long-th.c. ook groote gevaren met zich kan brengen, voor al voor kinderen die met de geiten spelen, zal duidelijk zijn. De door de longen naar buiten gebrachte smetstof kan hliiven zwe ven, en wordt dan later dikwijls ingeademd. Waar men als regel geen zekerheid heeft dat de geiten vrij zijn van t.b.c., achten wij het koken der melk noodzakelijk. Wanneer men de melk vijf minuten goed doorkookt, worden de tb.c. bacteriën ge dood. Kinderen en zieken, die de minste af weerstoffen kunnen vormen, zullen het meest vatbaar zijn, terwijl men juist dikwijls meent dat deze de melk ongekookt moeten hebben. In gevallen dat door een arts het rauw toedienen der melk wordt voorge schreven, is het noodzakelijk de dieren op tb.c. te laten onderzoeken. Dit onderzoek is altijd wel gewenscht, vooral omdat de be smetting niet „alleen" met de melk plaats heeft. Zoo lang dit onderzoek niet bij alle geiten en zoo nu en dan opnieuw gebeurt, achten wij het koken in ieder geval nood zakelijk. Vroeger nam men o., grond van proeven veelal aan dat door het koken der melk de verteerbaarheid van het eiwit zeer sterk te rug liep. In een artikel van den heer Zwa german, zie het Aug. nummer van de Geit '37 is echter medegedeeld dat een onzer be kende kinderartsen, n.1. den heer Dr. Plan- tinga uit Den Haag had aangetoond van hoe buitengewoon groote beteekenis de verschheid van de melk is, speciaal bij kin- Iervoeding. Mits de melk binnen 4 uur na 'net winnen gekookt wordt lijdt het prak- 'isch n'et van koken en blijkt haast nooit aanleiding te geven tot voedingsstoornissen. Blijkt dus aan den eenen kant de achter uitgang der voedingswaarde van de melk, mits versch gekookt, bij het koken zeer mee te vallen, aan den anderen kant stelt men zichzelf en zijn gezinsleden dan niet aan de gevaren bloot met de rauwe melk besmet te worden. Kookt daarom „in ieder geval" de melk van niet op t.b.c. onderzochte dieren. Voor den Rijksveeteeltconsulent, J. Bakker Assistent, Landbouwhuis, Alkmaar Omzetvermeerdering van 11 millioen gulden. rond Onder groote belangstelling heeft de pro vinciale commissie van de tuinbouwveilin gen in Zuid-Holland gisteren in een der zalen van „Riche" te 's-Gravenhage haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de lieer J. Barendse bepleitte een regeling, waarbij extra zorg en kosten voor bepaalde cultures ook in den prijs tot uitdrukking zullen worden gebracht. In verband met de houtschaarschte en de groo te uitbreiding van het tuinbouwareaal acht te de heer Barendse vergaande maatregelen gewenscht, teneinde het misbruik van het veilingfust afdoende tegen te kunnen gaan. Uit het jaarverslag van den secre taris der provinciale veilingcommis sie, bleek, dat de bedrijfsuitkomsten in den Zuidhollandschen Tuinbouw het afgeloopen jaar sterk uiteen lie pen. Het aantal aangesloten vereeni- gingen steeg door de toetreding van Charlois tot 39 De totale omzet be droeg in 1940 f 43.427.093.71. Dit be- teekent vergeleken bij het jaar 1939, een omzetvermeerdering van f 10.700.201.71. Na een uitvoerige discussie werd besloten teneinde het misbruiken van veilingfust zooveel mogelijk tegen te gaan, het statie geld voor de groentekisten tot f 1 te verhoo- gen. Namens den Duitschen Com mandant der zgn- Hafenüber- wachungsstelle Den Helder wordt het volgende aan de Hel- dersche vxwehers bekend ge maakt: 1. De kustvisacherij wordt vanaf 15 Juli 1940 tn de Wad denzee ten Oosten van de lijn Den HelderDe Mok, en ten Zuiden van de lgn Noordpunt TexelHarlingen, met inacht neming van de navolgende be palingen toegestaan: a. Ieder lid van de beman ning van een visechersvaartuig moet in het bezit zijn van een identiteitsbewijs met foto en dit op aanvrage toonen. b. Bij mist, slecht weer, sneeuw, enz., is het uitvaren verboden. c. Fototoestellen en seinmid- deien van welken aard ook, mogen niet aan boord worden meegenomen. d. Het meenemen van bur gers als passagiers is verboden. s. Eén uur voor zonsonder gang tot één uur na zonsopgang hehooren de schepen in de haven te liggen. Geen vaartuig mag in den nacht buiten blijven. Bjj het nie* opvolgen van de Duitsche voorschriften wordt het visschen verboden en vol gen strenge straffen. Ieder consent-bezitter moet een verklaring van de Hafen- Uberwachungsstelle hebben, an ders mag hij niet visschen. Deze verklaring wordt door de Hafeniiberwachungsstelle in Den Helder uitgegeven. Het bureau is gevestigd te Den Hel der in het Instituut, le étage, geopend van 912 uur en 25 uur. Medegebracht dient te wor den 1 pasfoto van aanvrager. Kosten behoeven derhalve niet te worden gemaakt. Er wordt, ondanks het boven staande met den meesten na druk op gewezen, dat uitvaren bjj donker ten strengste wordt gestraft, verbeurdverklaring van het schip kan volgen evenals in trekking van het consent. Den Helder, 6 Maart 1941. De Burgemeester van Den Helder, RITMEESTER. De Burgemeester van Den Helder brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Ingevolge „Tagesbe 'ehl no. 26", van 1 November 1940, van den weermachtsbevelhebber in Nederland, moeten alle door troepenonderdeelen en militaire instanties der Duitsche Weer macht gedane aankoopen en ge vorderde leveringen en verrich tingen contant worden betaald en kunnen met ingang van 1 Maart 1941 niet meer als R- verrichting in behandeling wor den genomen. Slechts in dringende uitzon deringsgevallen kan nog van een R-verrichting sprake zijn. Den Helder, 5 Maart 1941. De Burgemeester voornoemd, RITMEESTER. KANAALWEG 178-179 t/o. de R.H.B.S. Beide dagen zoowel voor Dames als Heeren. TARIEF van 14 Maart a.s. af: Par bad f 0.275, Abonnement 10-baden f 2 50 T. Vermoten en echtgenoote, Gasstraat 5, verhuisd naar Zwolle. T.a. Wij bedanken voor alle plaatselijke vereenigingen. Wit emallle fornuis met cir culatie, zwart emaille fornuis, heeme n rijwiel, kinderfietsjes, autopeds, kachels, 3-pits gasstel m. blad, schoenen in alle maten, gramofoonplaten als nieuw. AdresJ. Scheepvaart, Oranjestraat 43. BREEZAND M. en T. VERBEIJ NAAISTERS Zandvaart 135, Schuur 5. Geef Uw utteAtje vóór s middags 4 uur op aan ons bureau. 3 x Hoofdprijs m. f 6000.— 21 fmbt. 1 Pr. ZwmWI. 81042 O. 16000.. 26 F.br. 1* Pr. LM M. 87331 m. I 6000.- Hoofdpr. n wenich: Huls w/f 6000«-| Boschterrein wjff €iOOO.-j 5 kooien en paarden wl6000.-,nl, 3 stemboek- koelen f 3000.- 2, 2-Jr. tulgpaarden f 3 O 00.«. Totaal 480 Pracht Prifson. Min. v. Just 6 Fcbr. 1940. 2e AfdL A. oo.l 101. Nederlandse!» Ver. u. Luchtvaart, opg. I90ê Bontmantels f 350.- t. f 800.-. ol Uw k.uia t.w. I 800 -, 350.-, 350.- b/d K. L. M., sig.mag., kiosken Rijcke Trek Giro 241 .OOO Haag ol 60 ct. Postzegels Rl]cke Trek Haag, alwaar ook Treklijsten 21176 Feb. 10ct. 21 Mrl. Derde en Laatste Loting 21 Mrt. Huim laatste week was a//es uitverkochtKoopt bittod* cl0*" /^TTZZT DEN BURG: Coif. Appelboom; Uitg. Langeveld de R'ooy; COKSDORP: Gar. Barends; DEN HELDER: Sig. Bok; H. Bosch; Lotk. Ko«; Lotk. Lagcveld; Hotel Bellevue; OOSTEREND: Hotel Koppen; Gar. v. d. Slikke. OUDESCHILD: Graanh. Bakker; Gar. Witvliet, B V R. Oeze Heldersche zaken Café „Oud-Holland", 't Hoekje, WeststraatZuidstraat. Ie doorloopend geopend. L SCHELT IS. Toonkamer Keizerstraat 115. Den gebeelen dag geopend. „HET STOFZUIGERHUIS** en REPAPRATIE-INRICHTING Sluisdijkstr. 84 (hk. Goversstr.) Normaal geopend. GARAGE KORSMAN, Tel. 571, Kanaalweg 103. ia dagelijks geopend. Ook voor Trouwauto's. GARAGE MANSHANDEN Regelmatig geopend Taxi's en Trouwauto's. Tel. 538 Nieuw Nr. 2958 Middenweg 189191 n. M. MOS, Langestraat 43. Telef. 471. Normaal geopend. i. SMITS, Zuidstraat 8. Gewoon geopend. BIERSTEKER'S ASSURAN TIERANTOOR, Koningstraat HO. Tel. 984. Spreekuu. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 121 ttr. DE HELDERSCHE IJSFABRIEK W. v. d. Vaart, Nieuwstraat 70, is normaal geopend. CAREL OOLTOF, Spoorstraat, hoek Koningstraat Telefoon 202. Geopend var 10 4.30 uur. aangeboden Gevraagd een net meisje voor de morgenuren. Vrijdags den ge- heelen dag. Adres: Coöp. Zuivelfabriek, Julianadorp. aangeboden Woongelegenheid te huur. Gas, water, electriciteit, met groote pakhuisruimte. Adres: Jn. de Wit Pz., Broek op Langedijk. Tel. 14. aangeboden Pracht Bouvier, reu, 11 mnd. Waak- en verdedigingshond. Adres: C. Jamin, Juliana- park 5. Te koop een sterke zeekijker en een prima melkloopwagen, t.e.a.b. Adres: Molenerf 5. Te koop een beste geit. Te bevragen H. Poeste, Spoor- huis, Julianapark 18. gevraag Gevraagd een roeibootje (plat- boom) in goeden staat. Adres: C. Boot, Burg. Lovink- straat 49, Breezand. Beste dekkonjjn. VI. R. Adres: Kanaalweg 31, Den Helder. Jongeman zoekt net kosthuis (geen ber.). Brieven met prijsopgaaf onder no. 417 Bureau van dit Blad. Met ingang van 3 Maart 19H Destijds werd bekendgemaakt, dat de hoe veelheid bindtouw welke ieder landbouw bedrijf voor de oogst 1941 kan ontvangen, afhankelijk gesteld zal worden van de hoe veelheid ingeleverd oud bindtouw. De landbouwers dieneh het verzamelde oude materiaal in te leveren bij hun leverancier en ontvangen daarvoor 25 cent per kilo voor droog en schoon materiaal (d.w.z. vrij van stroo, kaf e.d.) Zij ontvangen tevens een inleveringsbewijs. hetwelke bij de aan vrage voor-een toewijzing voor den nieu wen oogst overgelegd moet worden. De le verancier dient het door hem in ontvangst genomen touw te zenden rechtstreeks aan den fabrikant van wien hij zijn touw be trekt. Het ingezamelde touw moet dus niet b.v. aan een grpssier worden opgezonden. De leverancier ontvangt voorts van den fa brikant 30 cent per kilo en niet zooals des tijds is medegedeeld 28 cent. Aangezien de voorraad vezeltouw beperkt is, moet verwacht worden, dat op een ge deelte der aanvragen papier-touw moet wor den verstrekt. Degenen, die oud materiaal hebben ingeleverd, komen echter in de eerste plaats voor toewijzing van vezeltouw in aanmerking. Sedert 3 Maart 1941 is de inlevering van bindtouw bij den leverancier opengesteld. Te zijner tijd zal bekend gemaakt worden wanneer de inleveringstermijn eindigt. Brand in een archiefkelder van het postcheque- en giro-qebouw Gisterawnd omstreeks zeven uur ontdekte de portier van het centrale girokantoor aan het Spaarnepleln te 's-Gravenhage op zijn ronde, dat in den kelder van den uit ze ven verdiepingen bestaanden vleugel waar in de archieven van den postcheque- en gi rodienst zij ondergebracht, brand was uit gebroken. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die enkele minuten later met groot materiaal reeds in actie kwam. De papiermassa in dfen kelder waar in de minst waardevolle bescheiden gedu rende zekeren tijd worden bewaard ont wikkelde zooveei rook, dat deze in yrijwel alle afdeelingen van het groote gebouw doordrong. Van buiten af maakte dit veel indruk, doch in wezen bleek de brand wei nig omvangrijk te zijn en hij kon door de brandweer met eenige groote stralen tot het genoemde keldergedeelte worden beperkt. De schade is niet groot. Met den pastoor aan 't stuur. Uit kringen der Katholieke geestelijkheid wordt medegedeeld, dat de Katholieke kerk in Duitschland thans over 38 gemotoriseer de kerken beschikt. Het betreft hier kleine altaren, die op auto's zijn gemonteerd en die in streken, waar weinig verkeer is, in dienst worden gesteld, ten einde zoodoende ook de inwoners van kleine dorpen de ge legenheid te geven de Heilige Mis bij te wonen. Ondanks de rantsoeneering van benzine en auto's hebben de desbetreffende autoriteiten hun medewerking verleend bij het aanschaffen van deze gemotoriseerde kerken. De eerste vijf van deze auto's zijn in Beieren in dienst gesteld. Men verwacht, dat er nog tien van deze gemotoriseerde kerken vervaardigd zullen worden, die dan ook bij de geestelijke verzorging der troe pen in ver van elkaar liggende kampen gebruikt zullen worden. In de meeste ge vallen worden deze auto's door de geeste lijken zelf gereden. BaJUen MAASTRICHT GEEFT TOESTEMMING VOOR EEN OPENBAREN BOKS WEDSTRIJD Naar wij vernemen heeft de burgemees ter van Maastricht het bestuur van den Nederlandschen Boksbond toestemming verleend om onder bepaalde voorwaarden in het openbaar een bokswedstrijd te orga- niseeren Ongetwijfeld is dit een succes voor het N.B.B. bestuur, dat alle moeite doet het boksverbod in ons land op te heffen. Voor het eerst na 18 jaar zal Maastricht op een nader te bepalen datum weer eens Nederlandsche boksers aan het werk kun nen zien. NOG DIT JAAR IN WERKING. Naar de Enkh. Crt. uit officieuze, welingelichte bron verneemt, is een kleine commissie ingesteld om op zeer korten termijn een voorstel te doen aan den Directeur-Generaal van den Landbouw, om te kooien tot één keuringsdienst voor tuin zaden, welke dienst nog dit jaar zijn werkzaamheden zal moeten aanvan gen. DE ONREGELMATIGHEDEN TE ABCOUDE Directeur van Coöperatie niet in arrest. Naar aanleiding van hetgeen is gepubli- ceerd omtrent de onregelmatigheden bij dé graancoöperatie „Abcoude" te Abcoude, kan worden medegedeeld, dat daarbij ten on- rechte is vermeld, dat de directeur, de heer B., in arrest zou zijn gesteld. t Gisteren is de zitting van den Amerikaan- schen Senaat weer een uur vroeger geopend teneinde het wetsontwerp tot steunverleening aan Engeland er door te jagen. Als laatste spreker der oppositie verklaarde de republi- keinsche senator Robey, wiens houding tot dusverre nog onbekend was, dat het wets ontwerp tot steun aan Engeland de Vereenig- de Staten onverwacht in den oorlog zal bren gen. Hij geloofde echter, dat het verstrekken! van een crediet aan Engeland ten bedrag® van twee milliard dollar als tegenprestatie voor de vlootbases op de Britsche koloniëif in de Caraibische Zee een grootere en effec tievere hulp voor Engeland zou beteekenen. Hiermede zou Engeland grootere hoeveel heden oorlogsmateriaal kunnen koopen dan de Vereenigde Staten kunnen fabriceeren.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4