Droeve plechtigheid in Den Haag Conferentie te Tokio geslaagd Vliegtuigproductie van Ford Vlotte handel in kalfkoeien Marktberichten Het groote sabotageproces in Den Haag Vele verdachten verklaren hun actie bedoeld te hebben tegen de N.S B. Waarom burqemeesters gaan co komen Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart DE SCHAGER MARKT Achttien doodvonnissen vielen EEN ORGANISATIE TEGEN DUITSCH- LAND OP MILITAIRE LEEST GE- SCHOEI1X In de laatste dagen heeft, zooals A.N.P. reeds meldde, in het gebouw van den hoogen raad aan het Plein een proces plaats gehad tegen lei dende functionarissen van en mede werkers aan een geheime organi satie, welke ten doel had sabotage en terreurdaden tegen leden der Duitsche weermacht en daartoe be- hoorende inrichtingen te begaan en ook om inlichtingen aan Engeland te verstrekken met 't oog op lucht aanvallen. Het aantal verdachten bedroeg 43, die werden verdedigd door negen advocaten. Het is geen gewoonte, dat deze soort processen in het openbaar gehouden wor den. In dit geval echter hadden de mili taire autoriteiten persvertegenwoordigers toegelaten, waarbij zij zich lieten leiden door de volgegvrie overwegingen: het pu bliek zou uit idit proces weder kunnen zien hoe grondig de Duitsche Justitie zulk een zaak behandelt en tevens, dat hier werke lijk recht, gesproken wordt. Ook zou de Ne derlandsche courantlezer ervaren met wat voor elementen men hier te doen heeft, aldus het A.N.P. SJechts twee getuigen waren in deze zaak gedagvaard. De 43 verdachten oefen den de meest verschillende beroepen uit. Ook hadden zij behoord tot verschillende ■politieke partijen. Nadat de aanklager ten aanzien van ieder der verdachten de beschuldigingen van spionnage, sabotage, verboden wapenbezit en franctireurschap e.d. voorgelezen had en iedere verdachte uitvoerig verhoord was omtrent zijn afkomst enz. begon het ei genlijke proces met het verhoor van den hoofdverdachte, een 43-jarigen Haarlem mer. Deze gaf toe, af te weten van deze geheime organisatie waarvan het doel was met alle beschikbare middelen hier het leven van de Duitsche bezetting onmogelijk te maken. Er was ook een/orgaan, waag-in tot sabotagedaden werd aan gespoord. De verdachte ontkende echter in die organisatie een rol van beteekenis te hebben gespeeld. Hij ontkende haar leider te zijn maar beweerde iemand boven zich te hebben gehad, die nu onvind baar was. Hij zeide ook dat het hier eigenlijk geen terreur-organisatie betrof, maar dat het de bedoeling was samen te werken met de En- gelschen wanneer dezen hier zou den landen. Uit het verdere verhoor bleek, dat de organisatie ook beschikte over ontplofbare stoffen en andere wapenen, en dat zij ge heel op militairen voet geschoeid was. De genen die de ;,militaire rangen" bekleedden tooiden zich met schuilnamen. De hoofdver dachte in de organisatie den rang van kolonel bekleddh. heette „kolonel van Ver dun", terwijl in Vlaardingen ook nog een „maioor" rondliep die zich ..Wolf" noem de. Hij stond aan het hoofd van een wan delclub in Vlaardingen die op een geschik te wijze kon worden ingeschakeld. Militair adviseur. Er was voorts een militair adviseur en men werkte volgens schriftelijke aanwij zingen betreffende de wijze waarop oo be paalde plaatsen sahotaee zou kunnen wor den gepleegd. Ook werden besprekingen gevoerd over vergiften, waarmede od uit gebreide schaal zou worden gewerkt. De groen Maassluis had een speciale taak, na melijk de vernielintr van bruggen. De or ganisatie maakte gebruik van telkens wis selende wachtwoorden, waaraan de l^den elkaar als zoodanig konden herkennen. De leden kenden de eigenlijke leiders niet maar hadden alleen contact met hen door middel van verbindingsofficieren. Voorts bleek uit het verhoor van de verdere verdachten, dat op ve len van hen gegevens gevonden waren omtrent installaties van de Duitsche weermacht. Verklaard werd dat deze gegevens, welke in opdracht gemaakt werden, bestemd waren voor Engeland. Vele verdachten betoogden niet te weten dat de actie der organisatie gericht was te- fien de Duitsche weermacht. Zij verklaar den gedacht te hebben, dat deze actie voor- namelijk gericht was tegen de N.S.B. en dat voorts de verraardiqde stukken wel eens te vas zouden kunnen komen nis de oorlog hier hervat zou worden. „U liegt". Gedurende het verhoor der verdachten moest de president van het Kriegsgericht herhaaldelijk wijzen op de onbeschaamd heid en de plompe wijze waarop bepaalde verdachten stonden te liegen. Hierna werd voortgegaan met het verhoor der verdachten. Als een staaltje van de domheid, waarmede te werk werd gegaan gelde, dat een der hoofdfunctionarissen 'n verdachte die naar Engeland wilde, advi seerde zich te wenden tot den heer Colijn, die Amerikaansch staatsburger zou zijn ge worden. Prompt ging de verdachte naar hij vertelde, naar de woning van den heer Colijn, dien hij niet thuis trof. Hij werd echter ontvangen door een heer. van wien de verdachte wel vermoedde dat hij ook tot de „Geuzen" behoorde. Hij stamelde daarom eenige keeren het wachtwoord. De heer die hem te woord stond begreep er niets van. zeide bovendien dat de heer Co lijn niets van doen had met lieden die naar Engeland wilden en zette zijn bezoe ker vervolgens de deur uit. Vergiften. Uitvoerige mededeelingen werden ge daan over vergiften die dienden in de eer ste plaats om leden der Duitsche weer macht van kant te maken: Men zou wer ken met vergiftigde potlooden, punaises en ook wel met een vergiftigde drank, welke men noemde „Molotow-cocktail" of ook wel „Moffenchampagne". Verscheiden der verdachten waren werkzaam op een groo te scheepswerf. Een van hen stond nog in verbinding met een andere organisatie wel ke onder leiding stond van een Delftschen hoogleeraar. De bedoeling dezer organisa tie was om te verhinderen dat, wanneer de Duitsche troepen zouden moeten terugtrek ken, de N,S.B. een staatsgreep zou uitvoe ren. Requisitoir. Nadat dit verdachten-verhoor vijf dagen in beslag genomen had werd door twee vertegenwoordigers van het openbaar mi nisterie Vertreter der Anklage) requisitoir genomen. Hierin werd gezegd, dat de Duit- schers groote achting hebben voor hen die voor hun vaderland vech ten. Nu is het zoo dat de strijd in Nederland geëindigd is door de overgave van het Nederlandsche le ger. Daarmede was de oorlog afge- loopen. De Führer had daarna de grootmoedigheid, de Nederlandsche krijgsgevangenen allen weer naar huis te zenden. Om het lot van de bevolking zooveel mogelijk te ver lichten, is hier een burgerlijk be stuur ingesteld Een en ander brengt natuurlijk mee den eisch dat de Nederlandsche bevolking zich ont houd van vijandige daden. Deze or ganisatie nu had ten doel het ple gen van spionnage en sabotage aan den loopenden band. Voor de ge meenste middelen schrok men niet terug. Het spreekt vanzelf dat de bezettende macht hiertegen ten scherpste moet optreden. Het O.M. eischte ten aanzien van den hoofdverdachte en zijn naasten medewerker ter dood veroordeeling en eenige malen bo vendien tuchthuisstraf. Verder werd tegen een der hoofdfunctionarissen drie maal ter dood veoordeeling geëischt wegens drie fei ten en twaalf jaar wegens een vierde feit. Tegen een anderen functionaris, een leeraar \Verd vier maal de doodstraf gevraagd en 10 jaar tuchthuisstraf. Voorts werd de doodstraf geëischt tegen nog achttien ver dachten en tuchthuisstraffen tot tien jaar. Voor twee jeugdige verdachten werd resp. Slachtoffers van bomaanval be graven. Gisterochtend zijn in Den Haag vijf slachtoffers ter aarde besteld, die bij den bomaanval, welke door Engel- sche vliegers op Zondag j..l. des avonds is ondernomen, den dood hebben gevonden. Zooals begrijpelijk, bestond er voor deze droevige gebeurtenissen van de zijde van het publiek groote belang stelling. Reeds vroeg in den ochtend ston den groepjes van buurtbewoners in de omgeving van het R K. zieken huis aan het Westeinde, in welke buurt de bommen tevens zijn terecht gekomen, en waar glasscherven en puin nog stille getuigen zijn van 't drama, dat zich hier heeft afgespeeld Om 10 uur zou de eerste stoet, met het stoffelijk overschot van het echtpaar van der Kroft uit het R K. Ziekenhuis waar ook de andere omgekomenen zijn opgebaard vertrekken. Tegen tien uur werden de beide kisten naar huiten gedragen en in den rouwstoet ""plaatst. De kist van den heer van der gevraagd zes jaar en 2K jaar tuchthuis straf met aftrek van preventieve hechtenis. Ten aanzien van vier verdachten werd vrij spraak en ten aanzien der overigen van een tot zes jaar tuchthuisstraf geëischt. De verdediging. Hierna waren de negen advocaten die de verdachten verdedigden, aan het woord. De meening werd uitgesproken dat de oor spronkelijke dagvaarding niet op alle pun ten overeenkwam met de werkelijkheid. Dat hier strafbare feiten begaan zijn is niet te gen te spreken maar het gerecht houde re kening met het feit dat de meesten dezer menschen zich de draagwijdte van hun da den niet bewust zijn geweest. Voorts werd ook een aantal juri dische punten bepleit. De laatste pleiter deed een beroep op het ge recht in aanmerking te nemen dat deze verdachten gehandeld hebben uit nationale gevoelens en liefde voor hun vaderland. De uitspraak. Nadat de advocaten hun - pleidooien he- eindigd hadden, heeft het gerecht op den dag daarna de volgende uitspraken gedaan: een verdachte werd wegens vier feiten voor ieder feit afzonderlijk ter dood veroordeeld en wegens een vijfde feit tot 10 jaar tucht huisstraf. De hoofdverdachte werd drie maal ter dood veroordeeld en bovendien tot 15 jaar tuchthuisstraf. Daarna werden nog zestien verdachten ter dood veroordeeld met tuchthuisstraffen van twee tot tien jaar. Een verdachte kreeg vijf jaar tucht huisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. benevens een boete van f 500.000. Een verdachte resp. vier jaar en 100.000 gld boete. Twee jeugdige verdachten werden veroordeeld met toepassing der jeugdge- rechtswet tot gevangenisstraffen met aftrek van preventieve hechtenis. Zes verdachten kregen vrijspraak, de overigen werden ver oordeeld tot tuchthuisstraffen van 1M tot 7 jaren, sommigen met aftrek van preventie ve hechtenis en eenigen met verbeurdver klaringen van hun bezittingen. Voor de vrijgesprokenen werd de hechtenis opge heven. Aan het einde van het proces heeft de president nog een zeer uitvoerig overzicht gegeven van de werkzaamheid van ieder der verdachten in deze organisatie. Hij hield ook een beschouwing over de straf maat en legde den nadruk op den strijd van Duitschland voor een betere wereld. Gedurende dezen grooten en beslissenden strijd was Duitschland gedwongen ook dit land te bezetten. Het spreekt vanzelf, dat de bezettende macht organisaties als de onderhavige niet dulden kan. Aan de verdedigers is nog de mogelijk heid gegeven, schriftelijke bezwaren in te dienen tegen de vonnissen of om gratie te verzoeken. MAATREGELEN VOOR AMSTERDAM ENZ. NIET GENOMEN ALS REPRES- SAILLE VOOR WAT GEWEEST IS, MAAR OM HERHALING TE VOOR KOMEN. BEëEDIGING NIEUWE BURGE MEESTERS EN REGEERINGS- COMMISSARISSEN. Gistermorgen heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijks minister dr. Seyss-Inquart de in Nederland benoemde burgemeesters-regeeringscommis- sarissen van Amsterdam en Haarlem. Edu- ard John Voüte en S. L. A. Plekker be- eedigd. Tevens waren aanwezig de burge- meester-regèeringscommissaris van Hilver sum. jhr. mr. Ernst von Bönninghausen en C. van Ravenswaay, welke laatste tevoren reeds door den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, mr. Frederiks, was beëedigd. Voor dé plechtige beëediging wendde de Rijkscommissaris zich tot de nieuwbenoemde burgemeesters en regeeringscommissarissen o.a. met de volgende woorden: „Gij hebt heden. Mijne Heeren. wegens uw benoeming tot burgemeester den eed volgens de Nederlandsche Grondwet af te leggen; Kroft was gedekt met een zwart-geel-witte vlag van de voetbalvereenlging Esdo, waar hij lid van was, terwijl leden van deze club als slippendragers fungeerden. Kransen van de buurtbewoners en Esdo dekten de baar. Eerbiedig ontblootten mannen het hoofd, terwijl de vrouwen nauwelijks haar ontroe ring konden meester blijven. Op de R K. begraafplaats aan de Binck- horstlaan was de belangstelling eveneens zeer groot. Op do algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan werden nog drie slachtoffers te aarde besteld en hier was het medeleven niet minder groot. Tegen elf uur kwam de stoet met het stof felijk overschot van den 62-jarigen heer H. H. Walther op de begraafplaats aan. Bij de geopende groeve speelde zich een hartbrekend tafereel af, toen de echtgenoote van haar man afscheid moest nemen. Een kind. Om één uur arriveerde het rijtuig met het lijkje van het 1-jarige kindje G. H. v. d. Kolk. met de dienhedroefde ouders. Op het kistje lag een tak witte seringen. Bij de groeve sprak de heer L. v. d. Wulp. namens het gemeentebestuur woorden van deelneming. Hij legde namens den burge meester bloemen neer. Snikkend verlieten hierop de ouders het kerkhof. Even later vond op dezelfde begraafplaats de teraardebestelling nlaats van den 12 ja rigen W. van Dijk De klasgenooten van bet jeugdige slacbtoffe- schaarden zich om het graf, waar ook de vele buurtbewoners, die eveneen* de andere begrafenissen had den bijgewoond zich weder verzamelden Het hoofd van de Ned. Ilerv. school las eenige gedeelten uit den bijbel, waarna de familieleden en schoolvriendjes bloemen op de kist strooiden. Ik zou voorop willen stellen, dat uw benoeming niet als represaille op de gebeurtenissen van de laatste da gen beschouwd moet worden, welke wij van het standpunt van de be zettende mogendheid niet begroeten en die van het standpunt van het Nederlandsche volk te betreuren zijn. Uw benoeming en de vervul ling van uw taak is er op gericht, dat dergelijke gebeurtenissen in de toekomst worden vermeden. De voornaamste taak van de regeerings commissarissen echter moet zijn, aldus ver volgde de Rijkscommissaris, het oor bij het volk te luisteren te leggen, de behoeften van bet volk na te gaan en het volk in zijn eigen belang met sterke hand te leiden. Want het volk zelf wenscht den verstandigen en krachtigen leider. De buitengewone maat regel van uw benoeming is uit de tegen- woordigen toestand geboren. Het is uw taak. de belangen van het Nederlandsche volk in overeenstemming te brengen met de noodzakelijkheden, welke uit het feit der bezetting van het land voortvloeien. Wan neer gij deze taak vermoogt te vervullen, zult gij zeker eens de waardeering uwer landgenooten deelachtig worden". SUCCES VOOR JAPAN. Volgens een officieel bericht uit Tokio is de bemiddelingsconferen tie aldaar met succes besloten. In kringen der Chineesche nationale regeering huldigt men in dit ver band de opvatting, dat de aanvaar ding van de Japansche bemidde lingsvoorstellen door Thailand en Fransch Indochina den politieken invloed van Engeland en Amerika in het Zuid-Westelijke deel van Azië verlamt. De overeenkomst tusschen Thailand en Fransch Indochina welke geschied op grond van de Japansche bemiddelingsvoorstellen, wordt door een gemeenschappelijke mede- deeling van de vertegenwoordigers van Japan, Frankrijk en Thailand bekend ge maakt. Verscheidene details, welke nog niet zijn opgehelderd, zullen binnen en kele dagen geregeld worden. In die om standigheden gelóóft men, dat de wapen stilstand tusschen Frankrijk en Indochina, welke hedenmiddag afloopt, niet meer ver lengd behoeft te worden. Nadere bijzonderheden. In een mededeeling welke den vorm van een gemeenschappelijk comuniqué heeft, is door de afdeeling perszaken van de Japan sche regeering gepubliceerd en vermeldt, dat de Fransche ambassadeur tijdens zijn onder houd met den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, er kennis van heeft gege ven, dat de regeering te Vichy de voornaam ste punten van het Japansche bemiddelings voorstel aanneemt. De bijzonderheden voor de defintieve bijlegging van het grensconflict zullen langs den weg van onderhandelingen in de komende dagen geregeld worden. Hier mede is het Japansche bemiddelingsvoorstel door beide betroken landen aanvaard, daar Thailand reeds kort geleden met het Japan sche voorstel heeft ingestemd. 1000 bommenwerpers per dag acht men mogelijk. Naar S. P. T. uit Detroit meldt, zal de Ford Motor Co in den loop van dit jaar te Ypsilanti in den staat New York een nieu we fabriek bouwen. De kosten worden ge raamd op 11 millioen. Maandelijks zullen hier de voornaamste ondcrdeelen zooals rompen en vleugels voor 100 bommenwerpers worden gepro duceerd, die dan door de Consolidated Air- craft en de Douglas Aircraft zullen worden gemonteerd. Naar aanleiding van dit bericht trekt de volgende mededeeling in de Amerikaan- srhe bladen de aandacht. In de Fordfabrieken worden thans proe ven genomen met een nieuw klinkprocédé waardoor het waarschijnlijk mogelijk zal worden, dat oorlogsvliegtuigen aanmerke lijk sneller aan den loopenden band zul len kunnen worden gemonteerd. Dit nieuwe procédé zou zoover zijn ont wikkeld, dat de tijd en de hoeveelheid ar beid. benoodigd om een vliegtuig te ver vaardigen reeds met 50°/» kan worden verkort Door toepassing van de nieuwe methodes zouden de opgehoopte orders op bommenwerpers in belangrijk korteren tijd kunnen worden uitgevoerd. De genoemde uitvinding en een meer uit- cebreide toenassing van het lasschen van dun alimunium zullen, naar de meening van medewerkers van Ford. zijn verkla ring. dat in de toekomst 1000 vliegtuigen per dag zullen kunnen worden gemaakt, naar het terrein van de mogelijkheden ver plaatsen. Met deze versnelde productieme thoden. toegepast in een reusachtige fa briek voor hommenweróers. waarin de vliegtuigen aan een loopende hand van een mijl lengte zouden worden gemonteerd, zou Ford in staat zijn. zijn geheele pro- ductrietechniek naar de viiegtuigproductie te verplaatsen. JA EN NEEN... Eindresultaat van Roemeensche volksstemming. De voorloopige definitieve cijfers der Roemeensche volksstemming, die Woensdag avond besloten werd, luiden: ja-stemmen 2.887,758, neen-stemmen 2.672. BEHEERDERS VOOR JOODSCHF. ONDER NEMINGEN TE PARIJS. De Fransche regeering heeft bepaald, dat .oor 800 Joodsche zaken en ondernemingen te Parijs voorloopige beheerders worden benoemd. DISPENSATIE VAN UITVOER VERBODEN EN VEREFFE NING S C ER TIFIC A.T EN. Het Crisis Uitvoer Bureau brengt ter kennis, dat de hier na genoemde Rijksbureaux, elk voor de onder de desbetreffe% de instantie ressorteerende ap- tikelen, met ingang van 10 Maart 1941 de dispensaties van uitvoerverboden en de vereffe ningscertificaten namens het Crisis Uitvoer Bureau zullen afgeven: Rijksbureau voor Non-ferro Me talen, Lyceumplein 18, 's-Gravenhage. Rijksbureau voor Chemische producten. Koningskade 15, 's-Gravenhage. (met uitzondering van de tot de sectie teer behoorende artike len). Ter verkrijging van de bo vengenoemde documenten die nen belanghebbende expor teurs zich derhalve van dien da tum af uitsluitend te wenden tot deze bureaux, alwaar de noodige aanvraagformulieren, zoomede handleidingen nopens de te vervullen formaliteiten kosteloos verkrijgbaar zijn. Reeds bij het Crisis Uitvoer Bureau ingediende verzoeken en aanvragen zullen via de bo vengenoemde Rijksbureaux worden afgehandeld. Te dezer zake moeten derhalve geen nieuwe aanvraagformulieren bij deze instanties worden inge diend. Voor verlenging van reeds door het C.U.B. ver strekte dispensaties voor de onderhavige artikelen, wende men zich alsnog tot het C.U.B. ANNA PAULOWNA LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken: Mej. C. C. Alleman naar Zij- pe, 't Zand, A. de Groot naar Rotterdam, Langegeer 189; mej. A. P. Kraak naar Go- rinchem. Javastraat 19; mej. C. M. en mej. M. E. Blaauboer naar Den Helder, Huisdui- nerweg 3; G. Hijman—Gouw naar Den Hel der, Molenstraat 107; J. P. Geense en gezin, naar Zijpe. Oudesluis G 55; K. J. Davids. naar Arnhem; J. Huijbers en gezin naar Wiernigerwaard: L. Bil en gezin naar Er- melo, Delgterweg 81. Ingekomen: T. Portegijs van Zaandam, Oostzijde 224; H. Mooij cn gezin van Den Helder, Loodsgracht 72: S. Bakker van Am sterdam, Celebesstraat 27 II; N. Dekker van Schagen, D 103: Mej. J. de Jong, van Den Helder, Javastraat 114; P. Schaatsenberg en gezin, van Zijpe, I 47. BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden vergunning aan T. Dragstra voor het bouwen van een schuur aan den Schorweg. POLITIE. Gevonden: gebreide want. Verloren: Rijwielplaatje, wollen heeren handschoen. Ander beeld op de bokken- en geitenmarkt. Er waren heel wat minder koeien aange voerd op deze markt voor de Centrale, dan elders, slechts 89 stuks. De handel in kalf koeien was aardig goed, hoogste noteering f 440.mooie beesten aangevoerd. Vaar zen f 200225, handel matig, volgens de koopers. Op de markt van de kalfkoeien was heel veel kooplust en bezoek. Het was daar een geweldige drukte. Een groote aan voer van nuchtere kalveren voor de Centra le. Aangevoerd 799 stuks, een heele „nego rij"! Goed dat de markt één uur vroeger was ingesteld! De aanvoer van overhouders begint ook weer grooter te worden. Giste ren waren er 155 stuks aangevoerd, deze handel was zeer goed. Er was aardig wat verkocht Wat een verschil in den handel van bokken en geiten bij 'n week of 6 ge leden! Nu gold de beste geit f 20, handel stug. De handel in biggen was kalm, f 24 was de hoogste noteering. Konijnen weinig aangevoerd, maar toch duur verkocht, hoogste noteering f 5, en voor kleine beestjes werd grif f 1.75 betaald. Kippen prijshoudend. Het was weer een drukke markt met veel bezoek. SCHAGEN, 6 Maart. 89 geldekoeien (vette) Centrale; 23 kalf koeien 320440; 2 vaarzen 200225; 799 nuchtere kalveren Centrale; 155 overhou ders 4048; 3 bokken en geiten 15—16 biggen 16—24; 31 konijnen 1.75—6; 8 pen 1—2.75. BROEK OP LANGENDI.TK, 7 Maart. 10.000 kg. uien grove f 6; 4500 kg. peen f 4.20; 1500 kg. krolen f 3.40; 32175 kg. f 7 30600 kg. gele kool f 6; 45750 kg. D. witte kool f 5.10 NOORDSCHARWOUDF.. 7. Maart, i."*300 kg. roode kool f 7; 15000 kg. gele kool f 6; 45000 kg. D. witte kool f 5.10

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3