NIPPER EN PELLE Het granaatappelsap ■enuw. achtig AKKERTJE Onverwachte erfenis De kosten van het persoonsbewijs Binnenscheepvaart ttaliaansch wcennachthericht niet meer vrij DUITSCH VLIEGERCORPS ZEER ACTIEF. Groote aanval op Malta Radioprogramma FEUILLETON Neem'n Duitsch weermachthericht Betalen naar het inkomen. deelt mede: zooals bekend is m de Nederlandsche Staatscourant van 2ó Februari j.1. een beschikking verschenen van het departement van binnenlandsche zaken aangaande persoonsbewijzen, welke voor al degenen, die niet over ruime geldmiddelen beschikken, verheugend is. Deze regeling moge nog eens in beknopten vorm worden vermeld. Ter verkrijging van het persoons bewijs moet f 1 of f 0.50 betaald worden tot dekking van de kosten, welke voor rijk en gemeente uit de invoering van persoonsbewijzen voortvloeien. Rekening wordt gehou den met de omstandigheid, dat van onverniogenden voor dit doel be zwaarlijk gelden kunnen worden geheven, ofschoon de aan de uitrei king verbonden kosten in alle ge vallen gelijk zijn. De meer draag- krachtigen zullen moeten betalen voor de minder draagkrachtigen. Het N'.V.V. heeft hierop duidelijk de aan dacht gevestigd van het departe ment In verhand hiermede zijn de volgende richtlijnen verstrekt aan de burgemeesters. Gratis wordt het persoonsbewijs uitgereikt aan personen, aan wie een vetkaart is uit gereikt f 0.50 moet worden betaald door personen, aan wie een boterkaart (dus geen vetkaart) is uitgereikt en bovendien kunnen aantoo- nen, dat aan het gezinshoofd een toeslag- kaart voor textielproducten is verstrekt Voor de gezinnen met lage inkomens en voor die met een groot aantal kinderen is dus een aanmerkelijke verlaging van de kosten voor persoonskaarten bereikt. Thans tracht het N'.V.V. te bevorderen, dat spoedig een dergelijke regeling tot stand komt voor de kosten verbonden aan het houden van radio-ontvangtoestellen. 71. Een verschrikkelijke ontdekking. 1. „Stop eens even en laten wij eens kijken, wat hier op dat biljet staat." „Zo, hier hebben we de ver klaring van dat wilde brul len ln 't bos. Men zoekt een leeuw, die uit het circus ontvlucht ts en zich hier in 't bos bevindt." 72. Een aardige „blinde passagier". 1. Hoor Je dat brullen 7 Je be hoeft nu helemaal niet te vragen, van waar dat komt. 2. Rijd zoo hard je kunt, het gaat om ons leven! De leeuw is vlak achter ons, zijn gebrul komt altijd nader." Twee oudjes hadden een flinke spaarduit, maar leefden van den armensteun. Het echtpaar de K., twee ruim 70-Jarigen, die jarenlang van de diaconie der Ned. Herv. kerk te Tienhoven en van het gemeentebe stuur van Maarsseveen ondersteuning heb ben genoten, zijn voor eenige weken in hun woning aan den Heerenweg te Oud-Maars- seveen, binnen den tijd van een week na elkaar overleden. Toen na de begrafenis de schamele boedel werd opgenomen, vond men tot groote verbazing in allerlei verbor gen hoekjes en laden geld, weliswaar vond men vele bankbiljetten,, die „geen geldig be taalmiddel meer zijn, zooal's diverse Duit sche bankbiljetten uit den inlatie-tijrf, maar toch vormden dé gevonden goede bankbil jetten en gouden tientjes bijeen een aan zienlijk bedrag. Zoo bleek dit edhtpaar, dat jaren lang in een schamele woning van „de kerkelijke en gemeentelijke on dersteuning had geleefd, er vrij warmpjes bij te hebben gezeten. Zij hebben dus op onrechtmatige wijze steun genoten. Het gemeentebestuur van Maarsseveen en het kerkbestuur vdn de N.H. kerk te Tien hoven zijn inmiddels door de erfgenamen, na een schikking met hen te hebben getrof fen, uit de nalatenschap van dit merkwaar dige echtpaar schadeloos gesteld voor het door hen aan de oudjes gedurende ruimen tijd uitgekeerde steunbedrag. Tegenaanvallen ln Oost-Afrlka. Het 272ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Van het Grieksche front niets van betee- kcnis te melden. Onze vliegtuigen hebben de havenwerken van het eiland Mytilene gebombardeerd. In Noord-Afrika levendige verkenningsbe drijvigheid op den grond en in de lucht, de vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben op 4 Maart een der vijandelijke luchtbases gebombardeerd. In den sector Keren in Oost-Afrika hebben wij een tegenaanval gedaan op vijandelijke strijdkrachten, die des nachts door onze li nies trachtten te sluipen. Wij hebben eeni ge gevangenen gemaakt. De vijand heeft luchtaanvallen op eénlge plaatsen in Ery- Voortaan vergunning noodig. Het Verordeningenblad bevat een verorde ning over het verrichten van sleepdiensten binnen het bezette Nederlandsch gebied. De verrichting van sleepdiensten binnen Nederlands grenzen was tot nu toe zonder eenige beperking aan de betrokken onderne mers overgelaten. De sinds Mei 1940 inge treden structureele veranderingen in de binnenscheepvaart, o.a. door de beperking van de olie-leveranties, maken echter voor de sleepvaart een regeling onder staatstoe zicht zoowel betreffende de nog beschik bare sleepkracht als met betrekking tot de sleeploonen gewenscht. Thans is het verrichten van sleepdiensten van eiken aard aan een vergunning ge bonden. De genoemde regeling is in handen ge steld van. een eommiccin.vnnr de sleanvaaej welke uit vertegenwoochgers van de sfee- persorganisaties en een door het departe ment van waterstaat aangewezen deskun dige bestaat. In de in aanmerking komende plaatsen zullen sleepvaartcommissariatgp en sleep- vaartagenturen worden ingesteld, welke de sleepbooten vcrdeelen en de sleepvoorwaar- den beoordeelen. Sleepbooten die een vaart hebben geëindigd moeten zich ter beschik king stellen en zich daarvoor terstond aan melden. Voor het sleepen met eigen sleep booten en voor andere bijzondere wijzen van sleepvaartbedrijf zijn bijzondere ver gunningen noodig. dcu* ethcl ÏÏL VleJU 45. Diana werd er verlegen van. Hjj zou dit toch niet beschouwen als een uitnoodiging om ook op dien tijd in den tuin te komen? En hij, haar verlegenheid ziende, haastte zich haar gerust te stellen. Ik zal heusch niet onbescheiden zijn, zei hij. Ik beloof U alleen dan in Uw romantischen tuin te komen, wanneer u me daartoe permissie geeft. Nu lachte ze. Wat dwaas was ze toch! Deze man was de bescheidenheid ln persoon. En spontaan zei ze: Ik ben er nog nooit 's avonds geweest; het zal er nu prachtig zijn. Wilt u met mij meekomen, dan zal ik u het heiligdom binnenleiden. Meteen bereid stond hij op. Hebt u iets om aan te trekken, madame Het zal mis schien wat kil buiten zijn. Ik zal even een cape gaan halen, zei ze. Wacht U zoolang hier op me. Hij boog en met iets grappigs in zijn blik zei hijIk zal liever op U wachten ln Uw toovertuin. Als we samen gaan, zouden we misschien achterdocht wekken. Even keek ze hem aan, toen lachte ze. Hij had dus begrepen dat Fortescue ongemakke lijk was? Nu, des te beter. In ieder geval was ze blij hem weer ontmoet te hebben. Vriendschap had op dat oogenblik een waar de voor haar, groter dan ooit het geval was geweest en, hoewel ze dezen man slechts op pervlakkig kende, voelde ze dat hij een vriend was. HOOFDSTUK XXXVIII. Haastig liep ze naar haar kamer, maar, eenmaal daar aangekomen, weifelde ze plot seling. Deed ze er eigenlijk wel goed aan? Als Fortescue dit ooit te weten kwam... Ze hui verde bij de gedachte, aan wat daarvan het gevolg zou kunnen zijn. Ze 9tapte op haar balcon en keek naar be treuren. is gering.'*" Afdeelincen van het Duitsche vliegercorps hébben de luchtbases op Malta herhaalde malen aangevallen. De installaties van een vliegveld, op den gróhd staande vliegtuigen en artilleriestellingen werden doeltreffend bestookt met bommen en machinegeweer vuur. Bij deze aanvallen werden drie vlieg tuigen van het type Hurricane tijdens lucht gevechten neergeschoten, drie andere toe stellen van verschillend type werden op den grond vernield." Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De in Bulgarije binnenrukkende Duitsche troepen hebben op den vijfden Maart on danks de moeilijke terreinsomstandigheden de gestelde doelen bereikt. Een duikboot heeft weer 9.000 b.r.t. vijan delijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht en daarmede haar totale resultaat tot 27 000 bj-.t. opgevoerd. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers. die van Duitsche jagers vergezeld waren, het vliegveld Hal- far op het eiland Malta met groot succes aangevallen. Zij vernielden hangars en schuilplaatsen en ver nietigden verscheidene op den be- ganen grond staande vliegtuigen Jachtvliegers schoten in luchtge vechten boven Malta drie Britsche vliegtuigen omlaag. Ook in Noord-Afrika deden Duitsche ge vechtsvliegtuigen met goed gevolg een aan val on een vijandelijk vliegveld. Verken ningsvliegtuigen bombardeerden militaire installaties te Portsmouth en plaatsten daar bij treffers op kazernes en op het terrein van de staatswerf. Aan de Oostkust van Schotland vernietigde een gevechtsvliegtuig met voltreffers een Britschen mijnenlegger. De poging van den vijand om in den loop van den dag met eenige gevechtsvliegtuigen flodex,±at.. vastberaden afweer door formaties jacht- vlieges en luchtdoelartillerie. Van in totaal zestien aanvallende vliegtuigen werden zes in luchtgevechten en een door luchtdoel artillerie neergeschoten. Noch overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen het gehipd van het Duitsche rijk binnengevlogen. In den tijd van 27 Februari tot 5 Maart verloor de vijand bij elkaar 22 vliegtuigen, waarvan zestien in luchtgevechten, vijf door luchtdoelartillerie en twee door de marine. Bovendien werd een aantal Britsche vlieg tuigen op den beganon grond vernield. In denzelfden tijd gingen vijftien eigen toestel len verloren.. ZATERDAG 8 MAART 1941, Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 11.30 Gramofoonmuziek. 12 00 VARA-orkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 1.45 Cyclus „Beeldende kunsten". 2.00 Residentie-orkest. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Esmeralda en solisten. 4.15 Orgelspel. 4.40 Duitsche les. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichte* ANP. 5.30 De Ramblers. 6.00 Lezing. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Groningsch praatje ANP. 7.15 Viool en piano (7.307.45 Berichten Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Cyclus „Ik was er zelf bij". 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA-orkest (9.15—9.20 Vroolijke voor dracht). 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. KRO. 7.30 Gramofoonmuziek. T iR 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 11 30 Religieuze gramofoonmuziek. 12 00 Berichten. 12 15 KRO-Melodisten. 32.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-Melodisten. 2 00 Voor de jeugd. 3.00 Rotteraamsch Philharmonisch orkest en soliste (3.45- -4.15 Gramofoonmuziek). 5 00 VPRO Cyclus „De Bijbel als boek". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Sportpraatje. 6 30 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag ANP en slui ting. neden. De maan goot zijn volle licht uit op de boomen, maar de tuin zelf lag geheel in de schaduw. Ze zou nu gemakkelijk even naar i man, die daar wachtte kunnen roe pen dat ze van plan veranderd was. Maar iets drong haar er heen te gaan en snel ging ze haar kamer weer binnen, greep haar avondcape uit de kast en wierp die om haar schouders. In een oogwenk was ze beneden en spoed de zich door de hall, waar de enkelen, die daar nog zaten, te zeer in hur bridge-spel verdiept waren om haar op te merken. En zoo kwam ze ongezien in de gang, die naar den tuin leidde. De deur aan het einde stond aan. Ze duw de hem open en ctapte naar buiten. En met een voelde ze zich opgenomen in de schoon heid en de betoovering van den zuidelijken nacht. Het was geheel windstil en de boomen stonden roerloos, scherp afgeteekend tegen den ma&nverlichten hemel. Het klateren van de fontein was het eenige geluid in deze roer- looze stilte en op haar teenen liep ze er naar toe, geheel bevangen door de sprookjes achtige schoonheid van den avond. Ze waan de zich in een droomwereld. Pierre Ronceau zag ze nergens maar verwachtte ze hem hier eigenlijk wel? Was dit a'les werkelijkheid? Het zou haar niets verbazen als ze zoo meteen wakker werd en tot de ontdekking kwam dat ze in haar ka mer was .dat ze slechts gedroomd had. Heel stil stond ze bjj de fontein en wachtte maar ze wist eigenlijk niet waarop. Ze voelde zich eigenaardig licht in haar hoofd. Fortescue was er niet en voor het oogenblik was ze onder den druk uit. die hij op haar uitoefende. Zou dat de oorzaak zijn van dat lichte gevoel Bewegingloos stond ze daar, overstraald door het zilveren maanlicht. Ze voelde zich geheel opgenomen in deze droomwereld. Een zacht gekraak deed haar het hoofd om wenden en daar, tegen de muur, zag ze een lange, zwarte schaduw. „Wie is daar?" fluisterde ze. „Oh, wie is daar?" Maar diep in haar hart wist ze wie daar tegen de muur op haar wachtte. Een gevoel van geluk, te groot haast om te dragen, maak te zich van haar meester en ze vlocj naar den man toe, die daar stond, naar wie ze al dien tijd zoo hevig verlangd had, een verlan gen, dat ze toch zoo dapper geprobeerd had te verdrijven. En snikkend vloog ze in zijn armen. „Oh. lieveling, jg!" hijgde ze. „Jij!" Ze voelde ztjn sterke armen om zich heen en, terwijl de tranen haar over de wangen liepen, hief ze haar gezichtje naar hem op. „Diana," fluisterde hg. „Mijn Diana!" en, zich bukkend, kuste hij haar verlangende lippen. Ze klampte zich aan hem vast. „Oh, ga niet weer weg!" snikte ze. „Zeg dat het waar is dat ik niet droom!" „Het is waar ik ben hier bij je, mijn lieve ling," zei hij. „Huil niet zoo! Kom, leg je hoofdje tegen mij aan!" Er was een teederheid ln hem, die ze niet van hem kende en met een groot gevoel van veiligheid nestelde ze zich in zijn armen. Na een poos sprak hij. en zijn stem klonk heel zacht: „Diana, je moet het wel een laffe streek van me vinden weer in je leven te komen. Vergeef me lieveling! Ik ben alleen hier om te trachten je te helpen." „Jou vergeven?" zei ze. niet-begrijpend. „Oh, als je eens wist wat het voor mij beteekent dat je hier bent!" „Het is voor een speciaal doel dat ik ge komen ben," zei hij. „Kun je nu naar me luiste ren, lieveling, dan zal ik het je uitleggen." Ze kroop dichter tegen hem aan. „Kunnen we, zoolang je hier bij me bent, al het andere niet vergeten?" vroeg ze. „Ik weet wel dat je weer gaan moet en daarom wilde ik zoo graag nu gelukkig met je zjjn en aan niets anders denken." Geen man ter wereld zou die smeekende oogen, die van liefde trillende stem kunnen weerstaan en Edmund Weston sloot haar nog dichter in zijn armen en kuste haar teeder op haar geurende lokken. Maar na een oogenblik zei hij zacht, doch heel beslist: Je zult naar mg moeten luis teren, liefde. Ik had je willen vragen mij vol komen te vertrouwen, maar ik geloof dat dat niet meer noodig is." Ik vertrouw jou meer dan iemand an ders ter wereld, zei ze.. Ik heb je nooit eerder verteld ik geloof dat ik het niet eens besefte hoe innig veel ik van je hou. Ik ben blij dat je het nu weet. Later, ais je weer van me weg bent, zal het een troost voor me zijn, dat ik je dit toch eenmaal ge zegd heb." „Mijn arme lieveling!" zei hjj zacht. „Ben je zoo ongelukkig?" Ze wreef haar hoofdje tegen zgn schouder. Laten we daar nu niet over praten. Je zult toch zeker niet lang kunnen blgven, wel De tijd is zoo kostbaar en ik wil je ver tellen van mijn liefde. Niemand kan me die ontnemen en niets, de grootste kwellingen niet. kunnen hem doen verzwakken. Onze liefde reikt over het leven is het zoo niet? Oh, Diana! kreunde hij. Stil! fluisterde ze. Als ik je niet zoo liefhad, zou ik dit leven misschien niet kun nen dragen. Ik zou bij jou gebleven zijn dien laatsten avond, als ik had gekund. Maar ik voelde en voel nog dat ik dat niet doen mocht. Je begrijpt me toch, lieveling? En je zult er niet minder om van me houden? Toe, zeg het me! Altijd zal ik je blijven liefhebhen, Diana, mgn schat! Hij nam haar hoofd in zijn han den en kuste haar op beide oogen. Maar nu moet je naar me luisteren, vervolgde hij op vasten toon. Ik heb je iets te vertel len, dat je beslist weten moet. Kom mee, dan kunnen we bij de fontein gaan zitten en daar praten. Heb je het niet koud? Oh nee, nee! zei ze. Maar sla je arm om me heen, dan voel ik me dicht bij je. Ze liepen naar de fontein toe en samen stonden ze te luisteren naar het spattende water. Zoo vaak heb ik hier gestaan, fluisterde ze. En dan dacht ik hoe volmaakt geluk kig ik me zou voelen als ik hier kon zijn met den man, dien ik liefhad. Het is als een para dijs. Zou je het erg vinden uit deze plaats weg te gaan? vroeg hij. Ze schudde haar hoofd. Niet als jij weg bent, antwoordde ze. Het zal hier dan leeg en verlaten lijken. Het is zoo wonderlijk, dat je gekomen bent. En juist op dezen avond, nu ik alleen ben. Maar ik ben vanavtnd juist hier ge komen, omdat ik wist dat Fortescue weg is, zei hij. Lieveling, luister nu eens naar me; we moeten heusch ernstig praten. Smeekend hief ze haar hand op. Is dat nu wel noodig? vroeg ze. Kunnen we niet in onze droomwereld blgven ver van de werkelijkheid Hij nam haar hand in de zijne, maar on willekeurig trok ze terug, met een lichten kreet van pijn. Wat heb je aan je hand? vroeg hg. Oh, niets bijzonders, mompelde ze. w!' weten waarom je die handschoen en ofschoon zijn stem vrien- delgk was, klonk er toch iets in van zijn vroegere autoriteit. Het 's niets! protesteerde ze. Mijn pink is een beetje gekneusd, dat is alles. J,,k,eek haar onderzoekend aan en voor dien blik sloeg ze haar oogen neer. Ik heb nog met gehoord waardoor die kneuzing is ontstaan, zei hij en het klonk gebiedend het dan weten wilt ja, hij hwt gedaa"- Maar laten we er- nu alsje blieft niet aan denken nu niet! (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6