vsv naar Rotterdam N1PPER EN PELLE Het granaatappelsap Brussel PS V en NA C voor eeAiit klaóöew zware wedstrijden Voetbalprogramma voor Zondag Yl.U.R. FEUILLETON J-tcAnUcAe. Raadtytu-Utyen Voorzetten in dezen tijd Belgische instanties, belast met de beteuge ling van de hamsterplaag en van den woe kerhandel. dank zij mede het aanpassings vermogen dat ieder menschelijk. wezen nu eenmaal bezit, ziet men thans de naaste toekomst heel wat minder donker in dan slechts een halve maand geleden het geval was. Van den oorlog zelf weinig last. Buiten de ravitailleeringsmoeilijkheden heeft de bevolking van de hoofdstad, in de nu verstreken wintermaanden, van de eigenlijke oorlogsverrichtingen zoo goed als geen last gehad. Sinds December heeft de Royal Air Force het Midden-Belgische ge bied niet meer overvlogen en is de lucht doelartillerie dau ook geen enkele keer meer in actie geweest. De nachtrust van de Busselaars werd niet meer gestoord, tenzi] misschien een of tweemaal door een. zonder veel overtuiging, en dan ook slechts in en kele randgemeenten, gegeven alarm, dat trouwens zonder gevolg bleef. Nu geeft ieder een zich wel rekenschap van het feit, ..dat het niet gedaan is" en de heldere voorjaars- en zomernachten voorzeker minder kalm zul len verloopen. Maar zooveel winst heeft de ze pauze dan toch, alreeds gebracht, dat de sinds Mei, nogal zwaar beproefde zenuwen van menig bewoner der hoofdstad, inmid dels tot rust zijn gekomen, ook al hebben de verspreiders van sensationeele en nader hand altijd weer valsch gebleken geruchten van de wintermisère een dankbaar gebruik gemaakt om den lichtgeloovigen (en ze zijn talrijker, dan men meestal vermoedt) het hoofd letterlijk „zot te razen". Aan brood, aan vleesch, aan melk, aan boter, is, niettegenstaande de distributie regeling, meer dan eens, groote schaarschte geweest. De jammerlijke wanorde, die, op dit gebied, overal in België heerschte, als gevolg van het gebrek aan voorzorgen van het gevluchte kabinet-Pierlot, en van de vernietiging door de aftrekkende Britsche troepen, in Mei jl„ van dë te Antweruen Brussel en elders aanwezige graan- en meelvoorraden, heeft zich op nagenoeg de geheele gemeenschap gewroken. Gelukkig heeft het Duitsche Rijk, tredende in een dringend verzoek van de Vlaamsche secre tarissen-generaal van de departementen van economische zaken en landbouw, dr. V. Leemans en De Winter en van den voor zitter van het werk der winterhulp, oud minister prof. ir. P. Heijmans, de levering van 80.000 ton broodgraan toegezegd en is deze toezegging, evenals de levering van een aanzienlijke hoeveelheid aardappelen reeds in vervulling gegaan. Inlandsche groenten en zuidvruchten, waarvan de ver koop vrij is bleven voorradig, doch waren vrij duur. Visch komt er zoo goed als niet op de markt Enkel wat sprot en soms eens eenige manden haring. Uit Noorwe gen Zweden en Denemarken was, naar veriuidde, de aankomst van betrekkelijk groote hoeveelheden zeevisch aangekon digd. doch in de practijk kwam daarvan tot nog toe niemendal terecht. Koffie is er al geruimen tijd n'e' meer. Brussel weer een tikje mondain. Na een periode van lethargie, die vrij wel den heelen zomer aanhield, is het mondaine Brussel, geleidelijk, weer ont waakt. Geen enkel theater is thans nog gesloten. In de Kon. Opera, beter bekend als Muntschouwburg of Théatre de la Mon- naie, vangen de avondvoorstellingen iets vroeger aan dan voorheen. De Kon. Vlaam sche" Schouwburg, het Théatre des Galeries en het Théatre du Pare stelden het „lever du rideau" op 7 uur, de Vlaamsche Volk^ schouwburg Folies Bergère op kwart over zeven De bioscopen, die naast een grooter geworden aantal Ufa-films. toch nog altijd ook veel Fransche films vertoonen, zetten hun voorstellingen in om half twee of twee uur na dpn middag tot half elf s avonds. \an synvphonie-concerten en kleine kamer muziekuitvoeringen is geen gebrek, al is men vanwege de omstandigheden, hoofd zakelijk op eigen orkesten en dirigenten aangewezen. Nieuw op het gebied van het amusements- ïeven is evenwel de ongemeene toeneming van het aantal Music-halls en cabarets. Vóór den oorlog had de Brusselaar geen andere keuze dan de Ancienne Belgique, aan de Steenstraat, de oudste straat in deze stad en den kelder van „Mon Village". Nu is het al „Grillon", „Poulailler", „Nouvelle Bel- gique", .Trianon" en „Marine-Variétés" wat de klok slaat, terwijl Toone's populaire, echt-Brusselsche poppenkast of „poesjenel lenkelder" in de op de Hoogstraat, de Via Populi. uitkomende Warschaugang, twee concurrenten heeft gevonden in het „Guig- nol-Jean Croissier", dat zich in een oud huis aan het schilderachtige Beenhouwersstraat je heeft gevestigd en de „Marionettes d'Art" van „Le Péruchet" welke niet ver van de aristocratische Louizalaan een onderkomen wisten te vinden. Voorts geeft het Circus Busch een aantal voorstellingen in het daartoe bestemde gebouw dat eigendom is van het stadsbestuur en ieder jaar in de wintermaanden aan een of andere soortge lijke onderneming in huur wordt gegeven. Gebrek aan amusementsgelegenheid hebben de inwoners en de bezettingstroepen van Brussel, dezen winter dus in geen geval ge had. In N"oord-Holland geldt nog steeds het voetbalverbod, zoodat het toch al minder goede verloop der competitie wederom een klap krjjgt. Het le te hopen en voor de spanning en voor het nog af te werken programma, dat ook Noord-Holland weer binnenkort aan 't voetballen kan gaan. De eerste klaese beeft 't minst te IQden en er staan dan ook weer verscheidene hoogst belangrijke wedstrijden te wach ten, zooals: MW—PSV; NO ADNAC en Heracles—Tubantia. VSV moet naar CW toe. Afdeeling I. KFCSpart» uitgesteld. Afdeeling n. RFC heeft weer een belangrijken wedstrijd en wel tegen DOS. De Utrechtenaren zijn juist ln uitwedstrijden minder sterk dan thuis, zoodat de Rotterdammers lang niet kansloos zijn. VUC heeft zich Zondag j.L grootendeels uit de gevaarlijke zóne gewerkt en nu Xerxes naar den Haag komt, mogen we toch wel aannemen, dat de Hagenaars zich nu defini tief veilig stellen. CVV ontvangt VSV; al zullen zij zich tegen de leiders hardnekkig verweren, puntenwlnst zien we er niet ln, voor de Charloisers. Afdeeling in. Hengelo heeft een thuiswedstrijd tegen En schedé en daar de Hengeloers nog lang niet veilig zijn, kan de Sportclub op een warmen ontvangst rekenen. We geven Hengelo een kans. Ook AGOW kan zijn slag weer eens slaan nu Qulck komt, doch ook de Nijmegenaren zullen er een eer instellen, de overwinning ln den wacht te sleepen. NEC ontvangt Go Ahead en eerlijk gezegd hebben de Nijmege naren wel eens een moeilijker opgaaf gehad. Heracles heeft het zwaarder, want Tubantia Is een pittige ploeg, welke daarbij nog een kans heeft ook. Toch zullen van der Veen c.s. het wel klaren. Enschedesche Boys en Wage- nlngen zullen het ook weer eens probeeren en daar beide clubs nog degradatie-candidaat zijn, kon het nog wel eens spannen. Afdeeling IV. Het Zuiden kenmerkt zich weer tot een af deeling van ongekende spanning. Daar heb ben we allereerst MWPSV; wat we ver leden week schreven over den uitwedstrijd van de Elndhovenaren naar NOAD, geldt nu weer ln dezelfde mate voor het reisje naar Maastricht. Mocht het weer een nederlaag worden voor PSV, dan kan het er nog wel Mps donker uitzien voor de Phllips-menschen. •*ar ook NAC heeft geen zacht eitje, want zij moeten naar NOAD. De Tilburgers zijn niet voor de poes als het moet en Zondag móét het, daar zijn we van overtuigd. De uitslag zal niet ver van een gelijk spel af liggen. Willem II ontvangt Helmond, twee geïnteresseerde clubs voor dt onderste plaats. Tegen nlet-stadgenooten hebben de Tilburgers nog maar weinig gepresteerd, zou er weer eens een succesje volgen? Jullana zal het met Roermond wel klaarspelen, hoewel de volgelingen van Massy zich niet zonder slag of stoot gewonnen zal geven. Longa moet naar Den Bosch toe; ook al weer een span nende wedstrijd, maar Longa zal toch wel zegevieren. Afdeeling V. HSC heeft al weer een tegenbezoek van Achilles op 't programma. Ook nu zullen de Hoogezandenaren wel zegevieren. Leeuwar den zal WW geen kans geven, evenzoo als Be Quick dat met Sneek zal doen. Velocitas heeft een serieuze kans tegen Heerenveen. Veendam en GVAV kunnen de punten best gebruiken, een reden welke tot groote span ning zal lelden, met Veendam als favoriet. Alle thulsc. Tbs zullen dus naar waarschijn lijkheid winnen. io-oA. ZLKtl ÏÏL 2)dl 46. Smekend keek ze hem aan en heel zacht streek hij door haar haren. Maar hij keek daarbij nadenkend voor zich uit met een niets goeds voorspellende blik. Diana, zei hij na een oogenblik, nu is het moment gekomen^ dat Ik je zeggen moet waardoor ik hier ben. Ik wil Je geen verdriet doen, dat weet de hemel! Maar het is noodig dat we praten. Zooals de zaken nu staan, geloof ik niet dat je huwelijk een succes mag heeten. Integendeel, zei Diana en ze keerde haar droevig gezichtje naar de maan. Daarom wilde ik er ook liever niet over pra ten. Ik ben aan dezen man gebonden dat is mijn straf voor de zonde, die ik bedreven heb. Misschien komt er nog eens een dag, dat ik vrij van hem kan komen hoe, weet ik niet maar misschien zal hij zelf eens ge noeg van mij krijgen en dan kan ik me van hem laten scheiden. Nu zal ik naar je luis teren de betoovering is verbroken en ik sta weer in de bittere werkelijkheid. Schrik niet van wat ik nu zeggen ga, zei Weston. Carvis is er vandoor en er be staat veel kans dat hij niet terug zal komen. Dat hij niet terug zal komen? Wat wat bedoel je? hakkelde ze. Hij had zijn arm nog steeds om haar heen geslagen en trok haar nu wat dichter tegen zich aan. als om haar te ondersteunen. Je weet wat ik je over hem verteld heb, zei hij. Het is waar, dat hij een spion is. Den XIV. In een onzer vorige raadgevingen hebben wfl het gehad over het voordeel van buiten spelers, die met flitsende sprints, den bal vlak voor de voeten, den kortsten weg naar het doel zoeken. Aldus „De Sportkroniek". In de practijk van het -pel zal het echter toch herhaaldelijk gebeuren, dat zelf» zulke buitenspelers in den cornerhoek van het veld terecht komen, b.\. bij kort samenspel op den vleugel of als de opstelling van de tegenpartij hem geen andere gelegenheid dan met den bal de lijn te houden. Bij vleugel-operatie» in de nabijheid van de cornervlag ziet men tallooze buitenspelers de groote fout maken, dat ze den bal afspelen naar den meestal toch wel gedekt staanden dichtst bijzynden binnenspeler. Inplaats van te trachten met een lange trap zoo mogelijk hoog voor doel, voor te zetten binnen het bereik van centervoor of den toe loopenden anderen binnenspeler, zoeken ze 'n oplossing, die in waarheid geen oplossing is, wijl de eigen binnenpeler in 99 van de 100 gevallen met zoo'n kort aangegeven bal niets kan doen. Men moet vleugelspelers, die in den corner- hoek zijn gedrongen, leeren voor te zetten naar den anderen kant. Zou ,hun dit niet meer mogelijk zijn, omdat de aahvallende achter speler zulks belet, dan resten hem twee zeer bruikbare mogelijkheden om toch de door- braak-kans in het gebied der tegenpartij té houden. D j eerste ligt al zeer voor de hand, n.I. zonder aarzeling terugspelen op zjjn eigen middenspeler, die dan voor den afgemeten voorzet naar den anderen kant kan zorgen. De tweede oplossing vereischt meer baltech niek, maar is, als ze slaagt, bijzonder gevaar lijk. De vleugelspeler kan n.1. probeeren zfln aanvaller te passeeren en dan den bal uit de nabijheid van de cornervlag langs de doellijn op te brengen ln de richting van het doel. 6 73. Op de vlucht door de stad. 1. Overal, waar Nipper en Pelle voorbijrijden, veroor zaakte hun brullende pas sagier een paniek. 2. Intussen vluchten de jon gens voor het roofdier maar steeds verder, zonder te vermoeden dat het ge brul uit hun eigen wagen komt 74. Paniek ln het dorp. 1. „Hebben jullie 't gehoord? De circusleeuw heeft het bos verlaten en is de plaats ingegaan om zich een lek ker hapje uit te zoeken." 2. Denk er om, dat de kinde ren thuis blijven, hun leven is ln gevaar." „Hef ga jullie goed; wtj zullen proberen den leeuw te vangen. 500 gulden be loning is er uitgeloofd voor dengene, die hem dood of levend vangt." laatsten tijd heeft hij ln Parijs, en ook hier in den omtrek, geopereerd. Maar ditmaal ls hij leelijk tegen de lamp gevlogen! Pierre Ronceau zal je hetzelfde vertellen. Ronceau?, herhaalde ze verbaasd. Wat heeft die hiermee te maken? Hii is een van de knapste detectives in Frankrijk, vertelde Weston haar, en een van de weinige vrienden, die ik nog over heb. Hij had m<j verteld, dat lüj een journa list was! zei ze, nog niet heelemaal begrij pend. Wat heeft Fortescue dan gedaan? Weston legde zijn hand voor haar mond. Stil! fluisterde hij. We kunnen hier niet te hard praten het is mogelijk dat we door zijn handlangers afgeluisterd worden. Ik kan Je niet meer vertellen dan dat hij ge heime stukken heeft verkocht en dat men hem op het spoor is. Ronceau heeft hem al dien tijd gevolgd. Ik wist er van en schreef hem een brief, waarin ik hem verzocht, waar het jou betreft, een oogje in het zeil te hou den. Ik schreef hem ook, dat jij geheel bui ten alles stond en bij geen enkele van For- tescue's handelingen betrokken was. Gister avond kreeg Ik een telegram van hem met het verzoek over te komen en vanmorgen ben ik met de eerste de beste gelegenheid hierheen komen vliegen. Zie je, als jij hier blijft, loop Je veel kans. als zijn vrouw, ge arresteerd te worden. Daarom breng Ik je zoo gauw mogelijk naar huis. Diana bleef langen tijd sprakeloos, niet in staat alles ineens te verwerken. Dat was dus de reden van Fortescue's geheimzinnige uitstapjes! En nu begreep ze ook ineens waarom hij zoo woedend was geweest toen Wj haar met Ronceau had aangetroffen. Dus speciaal voor mij ben je hier naar toe gekomen? vroeg ze na een poos. Ja. alleen voor jou, gaf hij toe. Het ls Ronceau's zaak wat er met Fortescue Carvis gebeurt maar het ls mijn zaak wat er met jou gebeurt. Maar als je nu denkt dat hij niet terug komt... zei Diana, nog steeds onzeker. of T m van het doel af dient hij dan schuin laag voor te zetten. Iets achterwaarts dus. zóó dat de bal niet direct bereikbaar is voor den doelman. In vele gevallen geeft men aldus de opge- loopen andere voorhoedespelers een haast niet te missen schotkan-ï. Jonge vleugelspelers moet men deze situa ties laten beoefenen, leert hun in leder geval in de nabijheid van het doel den bal aan den vlak bij zijnden binnenspeler af te geven! Wederom: laat buitenspelers oefenen op het nemen van corners! Met veel aanpassen kwamen de burgers den winter door. HET VERMAAKSLEVEN BLOEIT WEER OP. Al gaat de gemiddelde Brusselaar veel minder dan menig ander Europeesch groot stadsbewoner, naar buiten het woord „platteland" kan moeilijk voor de heuvel achtige en boschrljke omstreken van de Belgische hoofdstad worden gebruikt toch geeft hij er zich ook wel rekenschap van dat het ergste, althans wat de wintermisère be treft, alweer achter den rug ia Menigeen (en met die „menigeen" bedoelen wij de overgroote meerderheid der bevolking) zag het Wintergetijde met angst en schrik tege moet, aldus de corr. van de N.R.C. Vooral het ravitailleeringsvraag- stuk baarde en baart trouwens nog groote zorg. Velen spraken niet en kel van strenge beperking der voed selvoorziening. maar zelfs van hon gersnood en vreesden het ergste. Doch zooals altijd werd ook hier, eens te meer, de spreuk bewaarheid dat het, in het leven, nimmer zoo goed gaat als men het gehoopt of zoo slecht als men het ge vreesd heeft. Er is, zeer zeker veel koude en ontbering geleden. Met het voedings probleem is het, op bepaalde oogenblikken zeer ernstig gesteld geweest, maar dank zij den ingrijpenden maatregelen van die Ik wensch geen risico te loopen, zei hjj. Als hij hier terugkomt, wordt hij direct ingerekend en jij met hem als je er dan tenminste nog bent. Ik geloof wel niet dat hy het zal wagen, maar in ieder geval wil ik hebben dat je veilig bent Ik zal je naar je familie terugbrengen. Morgen vertrekken we. Morgen al! zei ze. Maar ik kan toch' zoo niet weggaan zonder bericht achter te laten? Luister Diana! zei hij kort. Het zou al heel dom zijn zooiets te doen. Je gaat hier morgen met me weg en ik breng je vei lig naar Engeland terug. Je hoeft niet bang voor me te zijn ik zal goed op Je passen. Ze hief haar gezichtje naar hem op en er stonden tranen in haar oogen.Ik weet dat ik je vertrouwen kan, zei ze. Maar, mijn liefste, je moet me tijd geven om na te denken. Ik twijfel geen oogenblik aait de waarheid van wat je me verteld hebt, maar ik kan het nog niet allemaal bevatten. Wat gebeurt er met Fortescue, als het hem niet gelukt te ontkomen? Dat is Ronceau's zaak, zei Weston. Maar weet Ronceau dat Fortescue niet heelemaal normaal is Hij heeft buien dat hij eerder aan een krankzinnige doet denken en dan is er een blik in zrjn oogen... Diana huiverde. W eston drukte haar vast tegen zich aan. Arm kind! zei hij, wat moet jij niet allemaal doorgemaakt hebben! Diana legde haar hoofd tegen zijn borst. Maar als hij nu heelemaal normaal is, fluisterde ze. dan kunnen zijn daden hem toch niet al te zeer aangerekend worden? Normaal of niet normaal, zei Weston grimmig, hrj is schadelijk en het is beter dat hij nu gevat wordt, voor er misschien erger dingen gebeuren. In ieder geval gaat dat mij niets aan ik heb alleen met jou te maken. Luister nu goed naar me: pak al je zaken in en sluit Je koffers af. Hou alleen wat toiletbenoodigdheden er uit en doe die in een klein koffertje, dat je morgen mee neemt. De rest moet je achterlaten; Ronceau zal er voor zorgen dat de groote koffers Je worden nagezonden. Ik kan er dus op aan dat je vanavond alles in orde maakt? Is dat de eenige weg? vroeg ze. Ja, zei hij rustig. Zorg er voor dat niemand merkt dat je inpakt, anders worden ze in het hotel achterdochtig en dan zouden ze je wel eens kunnen beletten morgen weg te gaan. Verlaat het hotel te voet en sla dan de steile kustweg is, in de richting van Vau- dimes. Breng de sleutels van je koffers mee. Ik zal ze dan later aan Ronceau opzenden. Je kunt hem volkomen vertrouwen en hij zal er voor zorgen dat je je bagage veilig thuis krijgt. Ik zal op je wachten dicht bij den top van den heuvel, net om den bocht daar zijn we uit het gezicht van het hotel. We loopen dan samen naar het kleine kerkje, dat iets verderop staat en daar zal een auto wachten, die ons naar Grenoble brengt. Is dat duidelijk? Ja, volkomen duidelijk, zei Diana. Alleen... Alleen wat? Ik weet niet of ik dit wel mag aanne men! Je doet zoo oneindig veel voor me; nooit zal Ik zooveel goedheid kunnen ver gelden Hij boog zich naar haar over, zijn anders zoo grimmig gezicht vreemd bewogen. Mijn lieveling, zei hij, ik vraag geen ver gelding. Als je nog ooit weer gelukkig zou kunnen zijn, al is het nog maar zoo weinig, dan zou ik me beloond voelen. Zacht legde ze beide haar handen om zijn hoofd. Nooit heb Ik geweten dat liefde zoo groot kan zijn, zei ze. J^j bent het die me dat geleerd heeft. Lieveling, ik dank ie! Ze trok zijn hoofd naar haar toe en kuste hem op zijn voorhoofd. Daarna drukte ze heel zacht en innig haar lippen op de zijne. Ik dank je! zei ze nogmaals. Toen keerde ze zich langzaam om en liep naar het hotel terug. HOOFDSTUK XXXIX. Diana lag dien nacht heel lang wakker en nog voor het begon te schemeren was ze alweer ontwaakt. Ze had de vorige avond al haar koffers gepakt en daarmee scheen ze een moeilijk en heel bitter deel van haar leven te hebben afgesloten. Wat de toekomst zou brengen was onmogelijk te raden, maar ze had een gevoel dat ze de ergste beproe vingen achter den rug had. Ze woelde onrustig in haar bed heen en weer en ze was blij dat het langzamerhand buiten iets lichter begon te worden. Ze dacht aan Fortescue en dat ze haast nog even vreemd tegenover elkander stonden als op dien eersten avond, toen ze elkaar ontmoet ten ln Blanche's huis. Door het lot was ze verbonden aan een geheimzinnig en onbere kenbaar wezen. Tot werkelijke liefde was hij niet in staat, dit stond voor haar vast. Hij had meer van een duivel dan van een mensch en ze kon zich hem gemakkelijk voorstellen als een misdadiger, een spion, die zrjn vader land zonder eenig gewetensbezwaar verried. Wat ze zich echter niet kon voorstellen was dat luj gearresteerd zou worden. Hij was veel te glad en ook ditmaal moest het hem luk ken, zoo kwam het haar voor, aan zijn ach tervolgers te ontkomen. Het was niets voor Fortescue zich maar zoo gemakkelijk te laten vangen. Met een gevoel van weerzin wendde ze haar gedachten van hem af. De zon kwam op en ze slipte haar bed uit, sloeg een peig noir om en ging op haar balcon staan. Diep ademde ze de frissche morgenwind in, die de geuren van de pijnboomen met zich mee droeg. In de reinheid van de vroege ochtend voelde ze zichzelf rein, gelouterd door lijden en verdriet. Beneden haar klaterde de fontein en dit stemde haar weemoedig. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 10