Amerika wil Joego-Slavië helpen Duitschland gaat den Europeeschen weg DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Washington wit ze zelf convooiëeren BREGMAN - Verduisteren 7.31 uur PRIJZEN VAN VASTGESTELD Aanbod tot hulpverleening Maximumprijzen voor visch GESLOTEN VISCHTIJD Zetten en tegenzetten in het Naburige Oosten KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 8 MAART 1941 69e JAARG.No. 9176 AKKERBOUWPRODUCTEN Transporten over den Oceaan Amsferdamsche wethouders uit hun ambt ontzet en duurt tot morgenochtend 8 09 uur De kwart millioen boete wegens prijsopdrijving HELDERSCHE COURANT Uitga»» der Uttg.-Mlj. HoDandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder ZATERDAG Het Hongaarsche blad Magyarsag publi ceert een bericht uit Washington, volgens hetwelk, naar uit goed ingelichte bron wordt medegedeeld, president Roosevelt op den zelfden dag, waarop minister-president Tswetkowitsj en de minister van buiten- landsche zaken, Cincar Markowitsj door den Fuehrer op den Berghof werden ontvangen, aan de Joegoslavische regeering een belofte tot hulpverleening heeft willen opdringen. De Joegoslavische gezant te Was hington, Fotitsj, werd, zoo meldt de correspondent van genoemd blad op 14 Februari door een dringend te lefonisch gesprek verzocht zioh naar de particuliere woning van den on derstaatssecretaris Welles te bege ven, waar men hem een persoonlij ke boodschap van Roosevelt zou overhandigen. Daar werd hem op op gewonden toon meegedeeld, dat pre sident Roosevelt den Prins Regent en de Joegoslavische regeering op nieuw energiek ter kennis wilde brengen, dat volgens zijn opvatting aan alle successen van de spilmo- gendheden, zelfs wanneer zij alleen maar behaald werden op politiek ter rein, een einde moest worden ge maakt. Roosevelt heeft, zoo zegt de correspondent verder, bovendien la ten weten, dat het bij het congres ingediende wetsontwerp tot hulpver leening door de Vereenfgde Staten zeker zou worden aangenomen, en dat de regeering der Vereenigde Sta ten hierdoor over middelen zou ko men te beschikken, waardoor aan al le pogingen, die streven naar een nieuwe orde, een einde zou kunnen worden gemaakt. De Vereenigde Staten zouden in staat zijn in de toekomst aan alle Europeesche staten, die zich aan deze nieuwe orde wil len onttrekken, doeltreffend hulp te ver- leenen. De president had, zoo wordt in dit ver band gemeld, hierbij in de eerste plaats het oog op het driemogendhedenpact, dat onderstaatssecretaris Welles het „geniaal ste" doch tevens het voor Engelatid ge vaarlijkste diplomatieke werktuig der spil noemde. Welles heeft bij het vertrek van den gezant Fotisj de toezegging ge vraagd. dat hij deze boodschap van Roose velt onmiddellijk naar Belgrado zou stu ren, waarvoor hem zelfs een verlaging der telegramkosten werd beloofd. Op 10 Fe bruari, dus enkele dagen voor dit initia tief van den Amerikaanschen president, Beste prijzen voor de belang rijkste gewassen. Teeltplan naar eigen inzicht. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat de prij zen, welke de boeren zullen ontvangen voor door hen in het oogstjaar 1941 geteel de akkerbouwproducten, zijn vastgesteld. Bij de prijsverhouding tusschen de verschillende producten is er van uitgegaan, dat de teelt, van die gewassen, welke voor de voedsel voorziening van het Nederlandsche volk onder de huidige omstandig heden van het grootste belang zijn, het best wordt beloond. Aldus wordt de voortbrenging van de meest noodzakelijke producten ge stimuleerd, zonder dat een teelt- dwang bestaat. Hierdoor kunnen dus de telers binnen de zeer groote ruimte, welke de verbods- en beper kingsbepalingen ten aanzien van de teelt van enkele gewassen hun gelaten hebben, hun teeltplan vaststellen naar eigen inzicht. Zij zullen dus, behalve met de prijs verhoudingen en met "de wensche- lijkheid om datgene te produceeren, wat voor de voedselvoorziening van het meeste belang is, tevens re kening kunnen houden met de bo demgesteldheid en andere speciale omstandigheden van hun eigen be drijf. De vastgestelde prijzen worden in een afzonderlijke publicatie bekend gemaakt. heeft de Amerikaansche gezant te Belgrado in dringende opdracht van Roosevelt het minister presidium er van in kennis ge steld, dat Roosevelt. van de eindoverwin ning van Groot-Brittannië overtuigd was en van zijn kant alles tot verwezenlijking hiervan zou bijdragen. Tevens echter heb ben de Amerikaansche diplomaten uit de hoofdsteden van den Balkan gelijkluidend aan Washington gemeld, dat de Grieksclie tegenstand verlamde en dat het door de Engelschen aan Griekenland geleverde «oor logsmateriaal zoo goed als waardeloos was. De Grieksche regeering heeft den gezant der Ver. Staten te Athene dienovereenkom stig ingelicht, waarop deze gezant de re geering heeft aangeraden zich met een openlijken oproep om leveranties van oor logsmateriaal tot het Amerikaansche volk te wenden. De hierop te Washington gevoerde on derhandelingen hadden geen resultaat op geleverd en leidden hoogstens tot de con clusie, dat de door Amerika aan Grieken land geleverde oude vliegtuigen waarde loos zijn. Te Washington, zoo eindigt dit bericht van het Hongaarsche blad, heeft men de handelwijze van Roosevelt in de eerste plaats trachten te verklaren door de behoeften van de Engelsche diplomatie om haar prestige, dat door het opheffen van het Engelsche gezantschap te Boekarest sterk verminderd is, door gebruik te maken van den Amerikaanschen invloed weer te verstevigen. Lord Halifax heeft in het Witte Huis er geen twijfel over laten bestaan, dat het BulgaarschTurksche vriendschapspact het Foreign Office voor problemen heeft gesteld, die men reeds opgelost waande. De stap van Roosevelt heeft in ieder geval in den Amerikaanschen Senaat zeer groot opzien gewekt. Men neemt aan, dat Roose velt, als gevolg van de vele ingediende vragen, zijn handelswijze om zich te men gen in aangelegenheden van den Balkan, neder zal uiteenzetten. Engelsche transporten over twee-derde deel van het traject onder Amerikaansche geleide De „Deutsche Zeitung" meldt uit New York, dat uit verscheidene bron nen verluidt, dat de regeering der Vereenigde Staten een plan voorbe reidt om convooidiensten te verrich ten over twee derde deel van het tra ject over den Atlantischen Oceaan tusschen de Vereenigde Staten Engeland. en Daarmede zouden de grenzen van het Wes telijk halfrond niet worden overschreden, daar men den Atlantischen Oceaan zoo zou verdeelen, dat twee derde deel van den zee weg naar Engeland onder de controle der Vereenigde Staten zou vallen. Deze vonvooi- diensten zouden Engeland het oplossen van (Van onzen Haagschen correspondent) In aansluiting aan ons vorige desbetref fende bericht, vernemen we nader, dat voor zee- en zoetwatervisch, oesters en mosselen thans een prijzen-schema is vastgesteld, wel ke maximum-prijzen bevat, die belangrijk lager liggen dan de thans geldende prijzen. Dit schema bevat tevens winstmarges voor de levering door visschers en handelaren aan den consument. Wanneer dit schema is goedgekeurd, wacht de invoering van de maximum-prijzen nog sleets op de toewijzingsregeling voor de vischafslagen, waarover wij reeds schreven. In bevoegde kringen verwacht men de in voering van dit nieuwe stelsel met de maxi mum-prijzen over eenige weken. het transatlantische convooiprobleem met 66 vergemakkelijken. Men vreest in de Vereenigde Staten aldus gaat de „Deutsche Ztg." verder, dat het grootste deel van de le veranties aan Engeland de havens van be stemming nooit zou bereiken, wanneer geen nieuwe vorm van convoyeeren zou worden ingevoerd. Verregaande samenwerking ter zee verwacht. De meeningen over de vraag, of de Ame rikaansche hulp voor Engeland nog op tijd of te laat zal komen, loopen volgens een be richt in de „Frankfurter Ztg." sterk uiteen. De nieuwe ambassadeur te Londen, Winant, verklaarde, dat de hulp der Vereenigde Sta ten van dag tot dag toeneemt en dat er geen sprake van is van te laat komen. Een Ame- rikaansch tijdschrift „United States News" genaamd heeft echter geschreven, dat steeds meer de meening veld wint, dat de hulp te laat zal komen d. de toenemende transport moeilijkheden en de vertraging bij de behan deling der leen- en pachtwet. Overigens zou de wet binnen ongeveer twee weken van kracht worden. Verder zegt het tijdschrift, volgens de „Frankfurter Ztg.", dat men rekening houdt met een verregaande samen werking tusschen de vloten van En geland en de Vereenigde Staten, on geacht het lot der Britsche eilanden. In een ander bex'icht wijst het Duitsche blad er op, dat opnieuw gedemonstreerd is, dat de Vereenigde Staten wel algemeene be palingen uitvaardigen zooals uitvoerver boden en licentiedwang doch dat men daarbij geenszins van plan is deze bepalingen ook algemeen uit te voeren. De uitvoercon- trole-instanties hebben namelijk bepaald, dat de uitvoer van 130 artikelen naar Engeland wordt toegestaan zonder eenige licentie-for maliteit. Tot de bedoelde 130 artikelen behoo- ren: werktuigmachines, aluminium, benzine, olie, onbreekbaar glas, vliegtuigonderdeelen, pantserplaten, antimoon, asbest, chroom, vlas, huiden, mangaan, optische artikelen, kwarts, kristal, zijde, wol, amoniak en tal rijke chemicaliën. Een soortgelijke bepaling werd eenigen tijd geleden reeds voor Canada uitgevaardigd. De exportbeperkingen tegen over Rusland en Japan blijven onveranderd. Verlenging met één twee weken. (Van onzen Haagschen correspondent). Aansluitend aan ons vorige bericht kun nen wij nog melden, dat de gesloten visch- tijd ditmaal waarschijnlijk nog eenigen tijd verlengd zal worden. Voor de drie Noorde lijke provincies is de sluiting verschoven van 1 Maart tot 15 Maart; voor de overige provincies was de sluiting normaal op 16 Maart. Ook hier verwacht men een verlen ging met een of twee weken. Deze uitzonde ring is ditmaal gemaakt omdat de zoetwa- tervisscherij door de langdurige vorstperiode geruimen tijd vrijwel stil heeft gelegen. Voor de toekomst zijn, gelijk gemeld, maat regelen in overweging ook voor de jacht om wildstand en vischstand te bescher men, nu, in verband met de voedselvoorzie ning een veel intensievere beoefening van visscherij en jacht te verwachten is. Accountantskantoor Leeraar M. O. Lid Ned. Gen. v. Acc. Lid N. L B. Loodsgracht 72 Tel. 650 De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op grond van 3' zijner verordening No. 108/40 de wethouders der gemeente Amsterdam, Mr. G. C. J. D. Kropman, F. van Meurs, D. C. Franken en Walrave Boissevain uit hun ambt ontzet. Vanavond gaat de verduistering in om (Van onzen Haagschen correspondent) Er is een kort, officieel bericht geweest, dat een Haagsche winkelier-grossier in tex- tielgoederen wegens prijsopdrijving een tuchtrechtelijke boete heeft gekregen van f 250.000. Het betrof hier, vernemen wij na der, vooral witgoed, japonstoffen en fluweel Van mantelstoffen waren de prijzen zelfs verhoogd van f 2-90 tot f 9.50. Het was een inspecteur van het Textielbureau opgeval len, dat verschillende goederen van nieuwe prijskaartjes waren voorzien. Bij nader on derzoek kwam vast te staan dat verscheide ne prijzen reeds vóór Sinterklaas waren ver hoogd door wijziging van de code-aanduidin gen op de oude kaartjes. Het beroep op de toekomstige, véél hoo- gere prijzen van inkoop heeft den winkelier niet mogen baten. NAUWERE SAMENWERKING VAN JOEGO-SLAVIë MET DE AS? Het ziet er. zegt United Press, naar uit, dat Joegoslavië binnen 24 uur een verklaring zal afleggen, waarin wordt medegedeeld, dat de regeering van dit land overgaat tot een nau were samenwerking met Duitsch land. Naar verluidt, zou deze politieke wijziging besproken zijn tijdens de Donderdag ge houden conferentie in het koninklijk slot Dedinje bij Belgrado. Deze conferentie, on der voorzitterschap van prins-regent Paul gehouden, beeft van twee uur 's middags tot zes uur 's avonds geduurd. Behalve door den premier Zwetkowitsj en den minister van Buitenlandsche Zaken, Markowitsj, is naar S.P.T. verneemt aan deze be sprekingen noe deelgenomen door de regen ten Perowitsj en Stankowitsj, alsmede door den vice-premier dr. Matsjek, den Sloveen- schen minister Frankulovec. den minister van Oorlog, Petsitsj en den chef van den generalen staf. Simonitsj. Aardappelen in druivankassan. - In West Friesland hebben voortvarende telers een aanvang gemaakt met het poten van vroege aardappelen. Dit geschiedt in de druivankassen, waar de aardappelen op regelt worden uitgelegd en met het zgn. .potersgraafje* in den grond worden gestopt (Foto Pax-Holland) Officieel wordt medegedeeld, dat deze conferentie gehouden is, om den prins-re gent over den toestand in te lichten en dat er geen reden voor ongerustheid is. De diplomatiek-militaire opmarsch van Duitschland in het Nabije Oosten heeft zeer duidelijk tweeërlei doel, n.1. het verwerven van politieke posities, die Duitschland in den oorloer noodig heeft en het bereiken van het Duitsche eind-ideaal: het conti nentale Europa. Beide doelen worden op dit oogenblik langs dezelfde wegen bereikt, aldus de Berl. corr. van het Hsbl., maar even goed als Duitschland strijdt voor de verwezenlijking van zijn Europeesch ideaal, steunt het ook daar, waar het wapengeweld nog zwijgt, op zijn militaire kracht om zijn politieke stra tegie ten uitvoer te kunnen brengen. Duitschlands diplomatie op den Bal kan is een gepantserde diplomatie, wier opmarsch tegelijkertijd diplomatieke en mi litaire posities bezet, die steeds dichter bij de Dardanellen en de Aegeïsche Zee komen te liggen. Men geeft te Berlijn dan ook toe, dat door de aanwezigheid van Duitsche troe pen in Bulgarije de positie van Grieken land een andere is geworden. Over Turkije wil men zich echter vooralsnog niet uitla ten. Dit laatste is zeer begrijpelijk. Immers, de beheerscher van de Dardenellen is thans komen te liqqen tusschen twee vijandelijke opmar schqebieden. Edens reis was het be wijs, dat Engeland op den Balkan retireert en in het Naburige Oosten zijnerzijds een diplomatiek-militairen opmarsch tracht te beginnen. Terwijl zoo Duitschland en Engeland we derzijds hun posities zoeken en hun stellin gen in nemen in dit deel van Europa en Voor-Azë is, zegt de corr te Berlijn de be langstelling voor den strijd in Abessinië zeer verminderd. Men beschouwt den strijd in Afrika als „prestige-offensieven", die hoe gunstig zij ook mogen afloopen voor Engeland geen werkelijken invloed zullen hebben op den grooten eindstrijd. In een artikel, dat onder den hierboven aangehaal- den titel in de „Völkische Beobachter" verscheen, laat de schrijver doorschemeren, dat men onder bepaalde omstandigheden met een algeheel verlies van Abessinië zal moeten rekenen. Mussolini heeft trouwens openhartig genoeg verklaard, dat zijn» troe pen in Oost-Afrika niet op toevoer van man nen of materiaal mogen rekenen. „Voor het algeheele verloop van den oorlog echter, daarop moet steeds weer worden gewezen", zoo verklaart de „Völkischer Beobachter", „is het succes of de mislukking van het En gelsche offensief in Oost-Afrika van geen beteekenis." Voor Duitschland is Europa de eerste, Afrika een secundaire etappe, die men mak kelijk genoeg denkt te bereiken, wanneer de eerste achter den rug is. Toen Molotows plaatsvervanger enkele dagen geleden verklaarde, dat hij van meening was, dat de Dnitsche actie in Bulgarije er niet toe zon bijdragen het oorlogsgevaar vooir den Balkan te verminderen, zeide men te Berlijn, met dankbaar, heid kennis ie nemen van deze vrtj- moediqe veroordeeling, maar Qaf men tevens te kennen, dat ook al mocht op dit punt verschil van in zicht bestaan, Dnitschland zich daardoor toch niet zon laten afbren gen van den weg dien het gaan moet. Die weg is de Europeesche wegi

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1