De teKtieidisinbutie HOEST ABDIJSIROOP Vacantiebons voor gedemobiliseerden Melk leveren aan bepaalde fabriek Kettinghandel in gestolen zeep Graan als brandstof in Argentinië Kabinetsraad te VICHY Engeland ageert in Syrië Maatregelen tegen valscherm' troepen in Ned. Indië Poging tot oplichting PAPIEREN OORLOG - MOET EINDIGEN Het vertrek der Amerikanen nit het Verre Oosten kinkhoest slijmhoest AKKER'S Drooglegging van moerassen in Wit Rusland Dc bouwprojecten van het Amerikaansche leger AmsferJamsche effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHUiPSpNEDERiAND Sfort op 5553 of op 877 I Nog steeds misverstand over enkele onderdeelen. Uit brieven, welke bij den economischon voorlichtingsdienst zijn binnengekomen, blijkt nog eenig misverstand te bestaan ten aanzien van enkele onderdeelen der tex tieldistributie. Voor kleeding en benoodigdheden voor kinderen beneden drie jaar is de regeling aldus, dat deze goederen gekocht kunnen worden op de stamkaart van het kind. Op deze wijze kunnen dus ook wicgmatrassen, wiegedekens. wiegelakens. sloopjes enz. en boxmatrassen, benevens kinderwagen-arti kelen worden verkregen. Voor luiers is een uitzondering gemaakt. Deze kunnen slechts op ..speciale punten" worden gekocht, waartoe men zich moet wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Ook a.s. moeders kunnen bij den plaatselijken dis tributiedienst speciale punten aanvragen. Zij vragen daarvoor eerst even aan dok ter, vroedvrouw of wijkverpleegster een attest. Ook is nog niet algemeen bekend, dat wollen dekens en katoenen la kens niet op gewone punten te ver krijgen zijn, doch slechts op spe ciale punten. Hij, die kan aantoo- non, een deken of laken werke lijk noodig te hebben, kan zich voor deze punten vervoegen bij den plaatselijken distributiedienst. Voor garens is de regeling aldus: hand- werkgarens (b.v. borduurgarens, kelimwol, zephyrwol e.d.) in handwerkopmaak, zooals strengetjes, kluwentjes en spoeltjes, van minder dan 25 gram en angorawol in iede- ren opmaak, vallen buiten de distributie regeling. Festonneergaren, haakgaren, handbreigaren, maasgaren, naaigaren, rijg- garen, stopgaren en tapijtwol worden xlechts tegen afgifte van punten verkocht. Ter beveiliging tegen vijandelijke val schermtroepen heeft men in de boschjes, welke de Nederlandsch-Indische vliegvelden omgeven, bamboestaken met vergiftigde punten geplaatst zoo meldt Associated Press I uit Batavia. De speerpunten worden ge- I drenkt in een snel werkend plantaardig ver gift, dat vaak vcrverscht wordt, opdat de activiteit niet verloren gaat. Belangrijke beslissing. De N.V.V.-persdienst meldt. Door het hoofd van het afwikkelingsbu reau is medegedeeld: a. dat aan werkers, die vóór Kerstmis uit den opbouwdienst onslagen zijn, alsnog een schadeloosstelling voor gederfde vacantie bons zal worden uitgekeerd. Deze schade loosstelling is gelijk aan het aantal weken, dat de werker na 1 Augustus 19 iO uit den opbouwdienst ontslagen werd maal de waar de van één bon, doch zal niet hooger kun nen zijn dun 3 maal het bedrag der laatste lijk aan de verwanten van den werker uit betaalde kostwinnersvergoeding per dag. b. dat gedemobiliseerden in andere bedrij ven, waarin een soortgelijke vacantierege- ling geldt als in het bouwbedrijf, alsnog de vacantieregeling voor de vacantie in Juni— September 1910 en voor Kerstmis vergoed kunnen krijgen. Deze belangrijke beslissing is genomen na een desbetreffend verzoek van het N.V.V. Be langhebbenden kunnen zich voor uitkeering van de schadeloosstelling wenden tot den burgemeester van de gemeente hunner in woning. 0 Voor de rechtbank te Groningen stond Donderdag terecht de 38-jarige 11. Th. A. G. die zich in den herfst van 1940 heeft uitge geven voor een lid van de Duitsche politie. .Met de woorden. „De Hollandsche politie heeft afgedaan^ de Duitsche politie heeft al les te zeggen", wendde hij zich tot mevr. A J. W. ter B., bij wie hij kwam praten over een financieele aangelegenheid. Mevr. ter B had een oude schuld aan den vader van den verdachte. Deze moest onmiddellijk worden betaald, anders zou zij gearresteerd worden. Aangezien mevr. ter B. het geld niet in huis had, heeft zij verdachte, die te zamen met zijn zuster kwam, niet direct be taald. De verdachte G., die zijn zuster voor een vreemde liet doorgaan, ontkende zich voor lid van de Duitsche politie te hebben uitgegeven. De off. van justitie oordeelde deze zaak zoowel voor de Nederlandsche als voor de Duitsche politie zeer ernstig. Meermalen komt hetvoor, dat mcnschen volkomen ten onrechte met de Duitsche politie dreigen, zonder eenig recht en in werkelijkheid zon der eenigen grond. Zoo heeft ook in deze zaak de verdachte de houding aangenomen van een Duitschcn politiebeambte, hetgeen te meer bleek uit zijn vragen naar een iden titeitsbewijs. Deze houding is strafbaar, waarom de officier een gevangenisstraf vroeg van 6 maanden. De verdediger achtte het bewijs in deze zaak niet geleverd. CRISIS ZUIVELBESLUIT 1941. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vis- scherij heeft vastgesteld het Zuivel- besluit 1941. Dit besluit geeft eenige uitbreiding aan het Crisis-zuivelbe- 6luit 1940. Het verleent in artikel 2 aan de landbouwcrisisorganisatie de bevoegdheid om aan melkveehouders op aanwijzing van den provincialen voedselcommissaris voor te schrij ven dat zij hun melk aan een be paalde fabriek moeten leveren. Artikel 3 legt aan den producent van melk- en zuivelproducten de nakoming van de verplichting op om melk te betrekken van de door den provincialen voedselcom missaris aangewezen melkveehouders. Voorts worden omschreven de verplichtin gen. welke de zuivelcentrale den producent kan opleggen. De aangewezen afnemer wordt verplicht de melk van een bepaalden producent te koopen en in ontvangst te ne men. LIJKJE OPGEHAALD VAN VERMIST JONGETJE. Gisteren heeft de politie het lijkje opge haald van den vierjarigen C. v. d. B., die sedert 9 Januari werd vermist, en nu ver dronken bleek te zijn in het oude Rijntje bij de Biliitonkade te Utrecht. NEDERLANDSCHE ADVOCATE VOOR HET DUITSCHE LAND- GERECHT. Ophitsende gedichten verspreid en praatjes over bommen. Voor het Duitsche Landgerecht heeft gis teren terechtgestaan de 35-jarige Haagsche advocate Mej. Mr. R. S.. aan wie ten laste was gelegd de verspreiding van een groot aantal verschillende voor Duitschland, de Duitsche weermacht en hooge Duitsche auto riteiten beleedigende gedichten, terwijl zij eveneens de bewering heeft verbreid, dat ook Duitsche vliegtuigen bommen op Nederland zouden gooien. Beklaagde zegt de gedichten in de brieven bus te hebben gevonden en niet te weten van wien ze afkomstig waren.. Rechter Joppich: U als advocate heeft toch kiinnen constateeren, dat de gedichten de grootste gemeenheden bevatten en dat ze slechts bedoeld zijn om onrust onder het volk te brengen. En het is onbegrijpelijk, dat u daaraan heeft kunnen medewerken. Voorts heeft u tweemaal gepoogd heimelijk brieven uit de gevangenis te verzenden. Uit uw praktijk weet u toch, dat dit niet ge oorloofd is. Beklaagde stemt dit toe. Verder erkent zij, op haar kantoor te hebben gezegd, ge hoord te hebben, dat ook Duitsche vliegtui gen bommen op Nederland hebben laten vallen. Rechter Joppich: Maar dat is toch de grootste onzin. Iets dergelijks kan van de Duitsche weermacht niet worden verwacht, die, zooals iedereen heeft kunnen consta teeren, steeds correct optreedt en slechts op eerlijke wijze oorlog voert Beklaagde: Het geheele volk geloofde het. Rechter Joppich. Dat komt. omdat het volk is opgehitst door geschriften, waaraan ook u heeft medegewerkt. Zoo kunt u zelf de uitwerking van dergelijke geschriften constateeren. Generalstaatsanwalt Dr. Koblitz: U moet weten dat voor dergelijke aanvallen volgens het internationale recht hooge straffen kun nen worden gegeven. Geen enkel leger kan straffeloos toestaan, dat het met modder wordt gegooid. Beklaagde zegt de mededeeling van be trouwbare zijde te hebben gehoord. Rechter Joppich: Hoe komt u er bij dat verhaal zonder bewijs te vertellen. Het is waanzin en een gemeene leugen. Dr. Koblitz: Het staat voor ieder vast, dat slechts Engelsche vliegtuigen hier bommen werpen. De Duitsche flak schiet toch op die vliegtuigen en u gelooft toch niet, dat de Duitsche flak op eigen vliegtuigen schiet? Dat moest voor u voldoende bewijs zijn, dat het hier een leugencampagne be treft Requisitoir. Hierna neemt de Generalstaatsanwalt zijn requisitoir. De bewering, dat Duitsche vlieg tuigen bommen op Nederland en op eigen militairen laten vallen is zoo ongehoord en gemeen, dat daartegen streng moet worden opgetreden. Een advocate behoort te weten, dat het ontoelaatbaar is de gemeenste leu gens en beleedigingen te debiteeren na een inleiding met: „Ik heb gehoord, dat Ook verspreiding van beleedigende en las terlijke gedichten moet met gestrengheid worden tegengegaan, want een bezettende macht kan dergelijke ondermijnende propa ganda niet toelaten. Rekening houdend met het feit, dat be klaagde alles openhartig heeft erkend, en daarbij zelfs gedragingen heeft medegedeeld (bijv. het voorlezen en bespreken van gedich ten in den familiekring), welke haar niet wa ren ten laste gelegd, eischt dr. Koblitz een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van het voorarrest (sinds 15 November). Beklaagde merkt op, dat zij geenszins den opzet heeft gehad ophitsende geschriften te verspreiden, en daarom vraagt ze vrijspraak suhs. een lichtere straf. Rechter Joppich heeft daarop beklaagde overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. In de motiveering van het vonnjs betoogde de rechter met klem, dat aan den papieren oorlog een eind moet komen want de propagandistische waarde daarvan is grooter dan beklaagde denkt. Men kan de Duitsche weermacht niet straffeloos belee- digen. Dat spreker een zoo milde straf heeft ongelegd, is geschied uit overweging, dat be klaagde alles volmondig heeft erkend, en ge heel openhartig is geweest. DRIEMAAL PER WEEK WESTLANDSCHE VEILINGEN. In verband met den toenemenden aanvoer van tuinbouwproducten op de gToente. en fruitveilingen, zullen de 12 Westlandsche veilingen met ingang van Maandag a.s. niet meer tweemaal doch driemaal per week veilen. De veilingsdagen zijn be paald op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Personeel van een zeepfabriek nam eiken avond eenige stuk ken mee naar huis. In Januari van dit jaar kwam te Nijme gen een uitgebreide kettinghandel in toilet- en scheerzeep aan het licht. De zeep bleek gestolen te zijn aan een Nijmeegsche zeepfabriek. Verschillende leden van het personeel namen na afloop van hun dagtaak telkens kleine voorraden scheer- of toiletzeep mee. Zij brachten deze bij den hoofddader, zekeren M. II. S., expediticknecht bij de zeepfabriek die de zeep zonder bon aan verschillende andere personen verhandelde. Zoo nam de 29-jarige afdeelingschef Th. J. H., eiken dag ongeveer 25 stukken zeep in zijn broodtrommel mee. In totaal ontvreemde hij 500 stukken scheerzeep en 400 stukken toiletzeep. Voor een stuk scheerzeep ontving hij 10 ct, voor toiletzeep 8 cent van den expe ditieknecht De daders, alsmede eenige helers hadden zich gisteren voor den Arnhemschen politie rechter te verantwoorden. Het bleek, dat de hoofddader in totaal ongeveer 4000 stukken zeep had verkocht, o.m. aan een kellner, die 15 cent voor een stuk zeep betaalde en die op zijn beurt de zeep voor 22 ct. weer aan een koopman verkocht. De hoofddader S. werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De beide helers werden veroordeeld tot 5 maanden en vier maanden. De afdeelingschef H. alsmede de 28-jarige F. L. S., de 29-jarige J. Th. K. en de 33-jarige H. H. O, werden al len wegens diefstal tot 1 maand gcv. vér. oordeeld. REGEERING ZAL OVERSCHOT OPKOOPEN Het Argentijnsche probleem: gebrek aan brandstof en overschot aan graan zal ge deeltelijk worden opgelost door een regee- ringsplan om het graanoverschot dat in het land blijft, in plaats van naar Europa te gaan, op te koopen en tegen verlies te ver- koopen aan spoorwegmaatschappijen en energie-hedrijven, als brandstof, daar het land rijk is aan vruchtbare velden doch arm aan delfstoffen, aldus een bericht van United Press uit Buenos Aires. Zooals door het tegenwoordige gebruik van graan als brandstof wordt gedemonstreerd moet het land nagaan, hoe het 5G% van zijn brand stofbehoeften kan besparen. Van de 2 mil- lioen ton steenkool die per jaar gebruikt worden, komen ongeveer 90% uit de Brit- sche mijnen, daar de nationale mijnen in Mendoza en San Juan weinig opbrengen. De productie van nationale olie is gunstiger daar de 800 bronnen, ongeveer 50 k 60 pro cent van de gemiddelde behoeftè dekken. Voor het nationale verdedigingsprogram ma is de eigen productie van 19 millioen barrels per jaar, vermeerderd met import uit Columbia, Venezuela en Mexico, echter mogelijk niet genoeg. Men heeft een nationale commissie inge steld. teneinde de voorziening van brand stof te regelen en methodes te bestudeeren voor het vergrooten van de beschikbare pro ductie. Het gebruik van graan als brand stof is de eerste poging om dit probleem op te lossen. De commissie bestudeert thans een aanbod van een Amerikaanschen ondernemer, die ongeveer 3 millioen dollar wil investeeren in den bouw van een distilleerderij, welke het geheele Argentijnsche suikeroverschot zal opnemen en voldoenden alcohol en benzi ne zal produceeren om aan elke vraag te voldoen. Het voorstel behelst, dat de An;e- rikaansche maatschappij het geld in de fa briek zal investeeren, deze tien jaar zal leiden en haar vervolgens aan de regeering zal overdragen. Als tegenprestatie moet Ar gentinië de maatschappij een voldoende sui ker-voorziening voor de distilleerderij ga randeeren. RUSSISCHE LOOCHENING. In de buitenlandsche pers zijn, naar Tass uit Moskou meldt, geruchten verspreid, dat de Sovjet-Unie van Roemenië afstand van zijn vlootbases in de Zwarte Zee zou heb ben geëischt. Tass is gemachtigd deze be richten als in alle opzichten verzonnen en ongerijmd te loochenen. Donderdagmiddag zijn 320 vreemdelingen met de Tatsoeta Maroe naar de Vereenigde Staten vertrokken. Onder hen bevonden zich 26 Amerikaansche zendelingen, o.m. dr. A K. Reischauer met vrouw en dochter. Dr. Reischauer was in 1905 naar Japan geko men, waar hij verschillende functies bekleed de bij het Tokio Womens Christian Col- lege. Voorts bevond zich onder de vertrek- kenden Ds. C. M. Warren met zijn vrouw, die 42 jaar in Japan hadden doorgebracht als vertegenwoordigers van de Amerikaan sche commissie van commissarissen voor buitenlandsche missies. Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slijm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd bjj hoest, griep, bronchitis, asthma. 's Werelds beste Hoestsiroop Gisteravond is te Vichy een kabinetsraad gehouden, waar vice-president Darlan rap port heeft uitgebracht over zijn laatste reis naar Parijs. Generaal Wevgand heeft zijn besprekingen met de regeeringsleden voortgezet en daar bij een langdurige conferentie gehad met den minister van koloniën, vice-admiraal Plafon. Critiek op Vichy. Het directorium van het rassemblement national populaire heeft aan maarschalk Pétain een brief gericht, waarin het aan het staatshoofd de doeleinden der beweging uiteenzet. Op de methoden en oogmerken van Vichy op het gebied van de binnen- en buitenlandsche politiek wordt scherpe critiek geoefend. Het rassemblement national populaire heeft, zoo luidt de brief, een eed afgelegd, dat het de nationale revolutie tot saneering van Frankrijk ten uitvoer zal leggen: „Wij hebben gekozen. Frankrijk moet Europeesch worden, daar het anders zal ondergaan." Onder verwijzing naar de omstandigheid, dat vele leden der beweging onder bevel van den maarschalk hebben gestaan, verklaart men voorts, dat de beweging middelares tus- schen den maarschalk en het Fransche volk wenscht te zijn. Naar uit Beiroet gemeld wordt, aldus een bericht van A.N.P. uit Rome, trachten En gelsche orovocateurs op het oogenblik ook de Arabische bevolking in het binnenland van Syrië tegen het centraal gezag op te hitsen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de groote demonstraties, die zich we gens de verhooging van den broodprijs te Damascus afspelen, en die voor een deel nog voortgaan, eveneens door Engelsche agenten op touw gezet zijn en thans verder aangewakkerd worden. De grootste moskee van Damascus, welke de betoogers zijn bin nengevlucht, is door troepen ingesloten. De Fransche autoriteiten hebben van tanks ge bruik gemaakt om de betoogingen snel te onderdrukken. Er zijn tal van personen ge wond, terwijl bij de straatgevechten ook talrijke arrestaties zijn verricht. Er wordt te Damascus nogmaals op ge wezen, dat Eden in Turkije belangstelling voor een gemeenschappelijk Engelseh- Turksch optreden tegen Syrië heeft trach ten te wekken, doch dat de desbetreffende voorstellen te Ankara op een koele weige ring zijn afgestuit. De raad van volkscommissarissen der Sovjet-Unie heeft een verordening uitge vaardigd betreffende het droogleggen van moerassen in de Wit-Russische Sowjetrepu- bliek ter uitbreiding van de voor het ver bouwen van graan beschikbare gronden. In den loop van de eerstvolgende 15 jaar zul len 4 millioen H A. moeras in de stroom- eebieden van de Westelijke Tuena van den Dnjepr, den Sosch. den Njemen en den Pri- pet drooggelegd worden en bruikbaar wor den gemaakt, o.m. ook de moerassen van Pinsk. BULGARIJE DOOR BRITSCH-INDIë ALS VIJANDELIJK GEBIED BESCHOUWD De Britsch-Indische regeering heeft in een communiqué bekend gemaakt, zoo wordt uit New-Delhi gemeld, dat Bulgarije voort aan als vijandelijk gebied beschouwd zal worden. De kwartiermaester-generaal van het Amerikaansche leger heeft medegedeeld, dat een bouwprogramma van het ministerie van oorlog ten bedrage van een milliard dollar goede vorderingen maakt. Niettemin heeft de bouw van 23 procent der artillerie-instal laties, munitiefabrieken en kampementen nog niet het stadium bereikt, waarin hij volgens het programma had moeten verkee- ren. Van de 129 projecten zijn er 18 voltooid terwijl aan 13 nog niet begonnen is. STAKING TE DETROIT. Vanmorgen zijn 600 arbeiders van de Fe- deral Motor Truck Companv, te Detroit, die bij het C.I.O. aangesloten zijn, in staking gegaan. De fabriek staat als gevolg daar van stil. De maatschappij heeft meegedeeld, dt zij bezig was met het uitvoeren van een order voor de bewapening ten bedrage van 5 millioen dollar. Vrij levendige handel. Vaste locale markt. Flinke koers- verbeteringen. Amerikaner algemeen hooger. Nederland sche beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. 9615/16-97 96 15/16-97 98 98 3/16 94 15/16 94% 98 98 3/16 S4%-85% 85 3/16-85 9/16 86% 86% 835/1 84 Nederland 1941 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr b '40 Ct 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam "37 I 384 's Grav. "37 I 3% 89% N. Hol). "38 3 N.-HoII. -38 II (3%) 3 84 R'dam -37 I. III 3% 81% 82 Z.-Holland 1937 3 85 85% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 88% 89% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 164 167 Ned. Ind. Handelsb. A 118% 120% Ned. Handel Mij. c. v. A 113 116 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 93%-95 96%-99 Calvé Delft c.v. A 62% 63% Centr. Suiker Mij. 189 195 Fokker g. A. 171 177 Lever Bros en Unilever cv.A 99%-101 104%-107 Ned. Ford 315 332 Philips G B.v.A 186-189% 191-193 Philips pref. A 139% 140 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 25%-26%' 27-27%' Beth. Steel c.v. A 75-76% 78-79%' Gen. Motors c.v. A. 48% 49 7/16 Ke.nnecot Copper c.v. A 32%-33% 34 3/16-34 9/16 North. Am. Aviation c.v A 14% 15 7/I6 Rep. Steel c.v. A 22 3/16-22% 23% -23 11/16 U. S. Steel c.y. A 57%-58% 59%-61% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A 195% 200 Kon. Petr. 208%-211 217%-221%j Buitenland. Shell Union c.v. A. 1111/16-1115/16 12-11%' Tide Water c.v. A. 9%-9% 9%-9 15/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 101%-104 108%-106 Java China-Japanlijn A 134-135% 140-138% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A 131-136 140%-139 Kon. Paketvaart A 215 218-220 Ned. Scheepv. Unie A. 153%.-157% 161—162 Rott Lloyd A. 130 133 Stoomv. Mij. Nederland A. 130 133 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 384-392 406-414 Javasche Cultuur N I S U. 236 Ver. Vorstenl. Cult. 103-105 111-108% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Ratavia Mij. 170 171-173 Deli Mij c. v. A 208-211 220-224 Senernbah 183-185 191% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 238-244 252-255 Randar Rubber Mij. A. 176 186 Deli Batavia Mij. A 187 195 Koersen van stortingen op 8 Maart 19413 Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432: Zwit sersche Francs 43 56; Lires 9 87; Deensche Kronen 36.37; Zweedsche Kronen 4485; Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42} Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. POSTGIRO-NO'8 VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank, der Winterhulp Neder- (Ierland ls aangewezen <ie Kasver- eenlging N.V„ Amsterdam, No. 877 Ge brengt geluk In veler leven!'

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2