H.W.ZEGEL publiek verknopen: HOR. JUTTERTJ :iss EEN HUIS EN ERF KOMT - KIJKEN KAPE - KONINGSTRAAT 61 Betrekkingen Betrekkingen Te huur Te koop Te koop Diversen Garnalen visschen op de Noordzee NEDERLANDSCHE BAKKERIJ STICHTING AAN HET PUBLIEK Oproeping Ctti oud btttfy&fi, o^p oude urijó Maar rijk wordt niemand er mee..*... %thSc tti Tjenditiq, 't Zand (Zijpe) Notaris F. J. M. Pinxter DINSDAG 18 MAART 1941, KOOKPLATEN ZAKKETELS, prima emailte. CARBIDLAMPEN ook passend op petroleumlampen Boekhandel P. SPRUIT Kanaalweg 175 FA. ZOETELIEF TEL. AQ3 KEIZERSTR. 75 De Nederlandsche Bakkerij Stichting 's-Gravenhage. Officieele mededeelingen. Bekendmaking nieuwe goederen Kapé kwaliteiten L Het kleine bootje is een paar honderd meter uit de kust verwijderd. Het njjdige benzine- motortje tuft nog met vinnige rukken, maar de schroef staat stil. Rusteloos ruischt de wijde, eindelooze zee rondom de mannen in het scheepje. Stevige, vereelte knulsten grij pen den langen paal, welke langszij ligt en waaraan het n-t is bevestigd. Het „boompje" het net met den drijfkogel en de lijnen plon sen in het water, de schroef wentelt weer, de touwen spannende garnalenvangst ia begonnen, aldus lezen wij in ,,'t Rotterd. Nieuwsbl.". Het is geen groote visscherrj, die door de garnalenjagers wordt beoefend. AUes gaat even eenvoudig en ongecompliceerd. Maar men denke er toch niet min over! Hier werken stoere kerels met door zon en wind gebruinde gezichten, waarin de tijd zijn voren heeft ge trokken. Pientere oogen turen over de zee. die zij trotsoeren, hun vriend en hun vijand. Altijd zijn zjj bereid om in de angstig kleine schuitjes te vertrekken, vanaf kustplaatsen. Als de wind met toomelooze snelheid voort jaagt en de golven wild schuimen, als de, 'stem van de natuur zich verheft en op het strand de zandwolken opdwarrelen, dobbert fae note- dop op de wilde baren, ploegt moeizaam door de branding en als men dan drie, -of vierhon derd meter of hoogstens tot d<-4 vierde bank, een goede achttienhonderd m«vteT uit de kust is, kan het gevaarlijke en moeizame werk be ginnen. Weer of geen weer: de Verels schrikken niet terug. Zij varen uit. Al^ het uur van vertrek is gekomen, worden (V booten nauwelijks meer dan een sloep naar de zee gereden. Dan varen zij uit, éven primitief als nu nog in de enkele kust plaatsen. Doch er zijn nu grootere schepen in de vaart, die de spoeling dun maken. De schokkers gaan verder uit de kust en halen oen grootere vangst. Voor de kust van Zanjdvoort schijnt de garnaal zich echter bij vofjtkeur op te houden. Daar wordt tenminste lipt meeste getrokken en dat is één der redenerj, dat hier nog altijd gevaren wordt. Niet al+jyd echter kan men vertrekken. Met tal van rmzekere factoren moet rekening wor den gehouden: de beste maanden zijn Septem ber, Oe.tober en November en dan weer in April, "Mei en Juni. De winter en de zomer zijn minder geschikt. Ook in de gunstige maanden zijn er echter allerlei onberekenbare omstan- dir/heden. Zoo moet bij voorbeeld het water tr.oebel zijn. Eén van de ijzeren grondwetten (6, dat bij helder water niet gevangen wordt. tEn verder moet de wind gunstig zijn. Als er dan bovendien niet toevallig een orkaan woedt en eb en vloed meewerken, kiezen de schipper en zijn maat zee bij het krieken van den dag. De meesten voelen zich wat onwennig op deze schuitjes; in normale tijden planten zij de voeten breed op het dek van trawlers, die ver weg varen, op de haringvangst bij IJsland. Nu moeten zij zich hiermee feehelpen en kleine, zeer kleine bedragen ontvangen voor de gar naal, geenszins in overeenstemming met de moeite. Alles hier is nog ïiandwerk. Er komt geen hokus pokus met moderne machinerieën aan te pas. Het gaat 'zooals sinds tientallen jaren en alleen het witte, bollende zeil is vervangen door den motor. De schipper en zijn maat ver vullen alle functies: zij zijn reeder, kapitein en matroos, stuurman en scheepsjongen, machi nist en nette/iophaler. Gezamenlijk voeren zij hun wisselyailigen, harden en vaak erbarm- loozen strijd tegen de zee. Als de vloot" door de branding is, een vier honderd meter van het strand, is het doel be reikt. Hier begint het werk en komt de vis- scher in actie. Hij moet op verschillende din gen letten. Ten eerste op den stroom. Bij vloed gaat de stroom van Zuid tot Noord, bij eb in tegenovergestelde richting. Er wordt nu ge- vischt in dezelfde richting als de stroom. Langs stuurboord ligt het net, het sleepnet, dat aanstond aan de achterzijde van de boot wordt meegetrokken. Het net is met een „bovenpees" van touw bevestigd aan een balk, dien de visschers in hun potjeslatijn „boompie" noemen. Deze balk komt haaks op de as van de boot te liggen en wordt ter weerszijden met lijnen aan het ach- terboord gesleept. De ondervoorkant van het net, de „sain", wordt gevormd door den „onderpees", welke bestaat uit een looden kabel. Deze sleept over en woelt in het zand, waarin de garnalen zich verschansen: de gar- nalfen worden los gewoeld en glijden ge- tekïelijk in het puntig toeloopende en uit steeds kleinere mazen bestaande net naar de Zogenaamde „kuil", welke aan de achterzijde is dichtgesnoerd. Opdat men echter precies weet, waar zich het uiterste puntje van het net bevind, is hieraan een drijfkogel, een „boetje" gebonden. Deze heele zaak gaat over boord, de onderpees graaft in het zand, de garnaal wordt gevangen, in de kuil. Met den stroom mee drijft het bootje. De eerste trek is begonnen. Met matige snelheid vaart men verder, drie palen d.w.z. drie kilometer lang. Na ongeveer een uur is het goate moment aangebroken. Slechts de lijnen waren al dien tijd zicht baar, de rest was onder water. Wederom klem men zich nu vuisten als mokerhamers om de touwen. Een ,twee Het kost moeite het net naar de Doot te halen. De spanning is grootZou er veel garnaal verschalkt zijn? Het valt mee: als het net boven water komt, blijkt de kuil gevuld te zijn met een groote massa grijsgrauwe, langwerpige, bewegende diertjes. Het zijn de garnalen, die er nog niet erg smakelijk uit zien. Eerst bij het koken krijgen zij de roode kleur. De geheele vangst wordt in een tweede kuil overgeheveld en bui ten boord meegesleept. Naar den afslag. De tweede trek begint. Nogmaals verdwijnt het net, zucht het motortje, weer spatten de golven tegen den boeg. De uren verstrijken snel op deze vaart langs de kust. Het geluk lacht den visschers toe dezen dag. De kuil wordt voller, de tweede trek is beter dan de eerste. Maar desondanks is het bij elkaar nog nauwelijks meer dan zestig k zeventig kilo. Het middaguur is al voorbij, als er een einde wordt gemaakt aan de reis. De stéven wordt naar het strand gewend en hier begint de tweede fase: het uitzoeken. De geheele voor raad wordt uitgestort in een bak midscheeps. Rappe handen grijpen de garnalen, die geschei den worden van de andere zeebewoners. Want krabben, in allerlei formaten, schollen en nog menige andere visch, is tegelijkertijd opge haald. Na het uitzoeken worden de garnalen in manden geworpen, na soms nog eerst „ge hord", dat is gezeefd, te zijn. Gezeefde gar nalen brengen namelijk meer op dan de Öndere. De vangst heeft weldra haar weg naar de koopers gevonden. De manden worden op de schouders meegenomen. Zij gaan -naar den handelaar, zij zijn op weg naar den klant, die over enkele uren eet, wat met moeite ver overd werd. Zoolang er garnalen in de zee zijn, zoolang zullen er kerels zijn, die in wankele garnalen- bootjes den vangst uitoefenen. AFSPRAAK VOOR KERKBEZOEK. Wij lezen in de Soester kerkbode: ,JHet komt nog al eens voor dat de ambts broeders moeilijkheden ondervinden, als zij af spraken willen maken voor het brengen van huisbezoek. Ook daarbij heeft meermalen de één juist „een akker gekocht" en de ander „een juk ossen". Tot drie viermaal toe moeten de broeders dan terugkomen om eindelijk eens een geschikten avond vast te stellen, waarop men in staat is het ambtelijk bezoek te ontvan gen. Dat dit remmend werkt op de geregelde voortgang van het huisbezoek spreekt vanzelf. Er zijn kerken, waarin het gewoonte is, de huisbezoeken des Zondags van den kansel af te kondigen. Zelfs zijn er kerken, waarin men bij de gewoonte de bepaling heeft gemaakt, dat men„ bij verhindering om de huisbezoekbroe ders te ontvangen, zelf moet zorgen voor een ge/zin, dat de opengevallen plaats kan innemen. In onze beide kerken hebben we dien regel niet. Het voor of tegen daarvan in het midden latend, willen we toch met grooten nadruk er op aandringen, dat men de ouderlingen bij het afspreken van huisbezoeken zooveel mogelijk tegemoet komt. Dikwijls zijn de redenen, waarom wordt afgezegd van weinig gewicht. Men bedenke, dat het gemakkelijker is, om éénmaal te schikken terwille van de ambts dragers, dan dat deze tientallen malen moeten schikken voor hen die haastig zijn in hun excuus van dan en dan niet te kunnen". EEN LUTHER-FILM. De Vfa is bezig met het maken van op namen voor een cultureele film, welke gedeel ten uit het leven van Luther zal uitbeelden. De opnamen worden in het Lutherhuis te Wit- tenberg gemaakt. VRO UWENEMANCIPA TIE. In „Oude Paden" van H Februari j.l. schrijft ds. J. J. Knap over vrouwenemancipatie het volgende: „Gelukkig heeft de schepper de beide sek sen nevens elkander gesteld: zjj hebben beide een even groot intellect, zij hebben ook beide een even groot hart. Maar het verschil schuilt hierin, dat de mannen zich meer door het den kende hoofd en de vrouwen meer door het voelende hart laten leiden Er is mannelijke arbeid. En er is vrouwelijke arbeid. Leven de twee seksen elk hun eigen terrein, er zou geen concurrentie tusschen man en vrouw behoeven te zijn, maar -zij zouden elkander kostelijk aanvullen en zoo harmonisch samen werken tot welzijn van *t geheel. Helaas, wij zijn nog miet zoo ver Tegenwoordig wordt, de grens, die er tus schen man en vrouw ligt in valsche emanci- patiezucht overschreden: vele vrouwen denken als mannen, spreken als mannen, handelen als mannen, arbeiden als mannen, rooken als man nen (kleeden zich als mannen) en verliezen daarmede het fijne stofgoud van hun vleuge len. Terugkeer tot Gods Woords en wet is het eenige geneesmiddel". HET AMBT DER DIAKENEN. Prof. dr. H. H. Kuyper schrijft in de Heraut een artikel over het ambt der diakenen waarin hij zegt, dat het de eere van de Gereformeerde kerken is, dat zij op het voetspoor van Calvijn het diakenambt zooals dat door Christus en de apostelen was ingesteld, maar daarna in de Roomsche kerk was te loor gegaan, weer in eere hebben hersteld. De schrijver geeft vervolgens een uitvoerig geschiedkundig overzicht, en besluit aldus: Het is daarom wel te begrijpen, dat toen in de voorgaande eeuw'het staatssocialisme zijn intrede deed en heel de armenzorg voor den staat opeischte, onze Christenleiders, Groen van Prinsterer voorop, daartegen geprotesteerd hebben. Het gevaMr was nu veel grooter dan in de dagen der republiek. Het was thans niet een Christelijke overheid, die uit goederen vrijwillig en uit barmhartigheid voor de armen gegeven, de armen door haar armmeesters verzorgen wilde, al liet zij tenslotte de kerk vrij om zelf voor haar eigen armen te zorgen, maar de staat, die de armenzorg geheel als zijn taak opeischte en voor die armenzorg door belasting het geld zou innen. Elk motief van barmhartigheid ontbrak. Het was een rechts plicht geworden, dien iedere burger had te vervullen. Geld uit barmhartigheid geschonken, zoo heette het, was een aalmoes, die diegene vernederde, die het aannam. Kerkelijke barm hartigheid moest daarom overbodig gemaakt, verboden worden door de wet. Dat de kerk zelve èn doordat ze schromelyk was tekort geschoten in de vervulling fan haar taak èn door de ergerlijke wijze, waarop ze haar armen „bedeelde"aan deze beweging mee schuld had, wordt door ons niet ontkend. Maar de herleving van het Calvinisme in de tweede helft der voorgaande eeuw heeft ook voor deze kerkelijke armenzorg een nieuw tijd perk ingeluid. Inzonderheid aan onze Gerefor meerde kerken komt de eere toe, dat zjj van geen staatsarmenzorg voor haar armen weten wilden, haar eigen armen uit eigen liefde gaven onderhielden en ook de armenzorg zelve tot veel hooger peil brachten doordat ze van geen „bedeeling" wilden weten, maar de armen aan Auis bezochten, de zwakken ondersteun den om zelf weer een bestaan te vinden en aldus het pauperisme wisten tegen te gaan. Een voorbeeld dat ook voor de andere kerken tot zegen is geweest. Zoo werd de armenver zorging weder op het hooge peil gebracht, waartoe Christus het had ingezet, dwong ze weer eerbied af aan de buitenstaanders en ver sterkte ze daardoor het verzet tegen de poging om de staatsarmenzorg in de wet tot alle armen uit te strekken. Heden ging van ons heen, na een kortstondig doch smartelijk lijden, ons innig geliefd Zoontje, Broertje en Kleinzoontje, REINI VENEMA, in den jeugdigen leeftijd van 5 jaar. Den Helder, 7 Maart 1941 Hoogstraat 19. Uit aller naam: Wed. E. VENEMA— KUBERNA. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 11 Maart, te 12 uur, vanuit Hoogstraat 19, op de Alge- meene Begraafplaats te Huisduinen. BRILLEN naar ieder voorschrift worden terstond vervaardigd Barometers „ZEISS" Prisma kijkers, „ZEISS" Punktal glazen gediplomeerd Opticien KONINGSTRAAT 73 TELEFOON 279 Electrische Brillen-Sljjpert) en Reparatie-Inrichting Leverancier aan de meeste Ziekenfondsen ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Uitvoerder: JOH. DARPHORN, KRUGERSTRAAT 63 Telefoon 614 Degene die grijs geschilderde houthandwagen vorige week achter het erf Middenstraat 101 heeft weggehaald, wordt in eigen belang aangeraden deze weer terug te bezorgen bfj C. Kwast, Middenstraat 101. te Schoorldam zal op n.m. 1 u. (aanvang 2 u.) in het Koffiehuis „De Jonge Prins" te 'tZand a. d. Boschw. 152 te 't Zand. gem. Zijpe, kad. ald bekend in Sectie A No. 1317, gr. 1.68 A. Beh. tot de nal. van Mevr. de Wed. H. Roozen. - Vrij van huur te aanvaarden op 1 Mei 1941. Betaaldag koopsom 29 April 1941. voor alle pannen v.at 4.90 Ketels vanaf 9.90 Electr. Dompelaars 4.50 Practisch - voordeelig - diregt kokend water. Nog enkele lange Kenl U reeds DE MUIDERKRING? Het boekenabonnement onder dien naam biedt U voor f 7.80 per jaar ol f 1.95 per kwartaal, elk jaar een entreeboek, benevens 4 oorspronkelijke Nederlandscbe romans. Dit jaar zijn die van Arend Tael, Aibert Helman, S. Carmiggelt en Ys Vissel. Verder tal van Interessante premieaanbiedingen. Uitgave Amsterdamsche Boek- en Courantmaatschappij. Abonnementen op te geVen en gratis geïllustreerde prospectus aan te vragen bij: wordt bekend gemaakt, dat het den bakkers ten strengste verboden is, brood te verkoopen, zonder daarvoor de op dat moment geldige broodbonnen in ontvangst te nemen. Bij overtreding van dit verbod stelt zoowel de bakker als de koper zich bloot aan strafvervolging. Het is eyeneens verboden dat bij den verkoop van brood cadeaux, in welken vorm ook, wordt gegeven. Hier onder vallen ook toegiften en dergelijke. De Burgemeester der gemeente Den Helder maakt bekend, dat in deze gemeente op Maandag 24 Maart 1941, des namiddags 2 uur, in het Loopuytpark te Julianadorp, een voorkeuring zal worden gehouden ten behoeve van de Centrale Stierenkeurin gen in combinatie met de keu ringen voor het Stierenregle ment Noordholland 1938. De stierenhouders dienen bij de aangifte voor de keuringen, welke overeenkomstig artikel 5 van bovengenoemd reglement uitelijk op den tienden dag te voren moet geschieden bij den secretaris der commissie tot be vordering van de rundveefokkerij in de provincie Noordholland, Landbouwhuis te Alkmaar, te vens te vermelden: lo. de plaats, waar de stie ren ter keuring zullen worden aangeboden; 2o. naam, voornamen en woonplaats van den stierhouder; 3o. leeftijd, kleur, bijzondere kenteekenen van den stier en de plaats, waar hij gestald is; 4o. de productiegegevens der moeder en verdere vrouwelijke voorouders van den stier, voor zoover deze gegevens kunnen blijken uit een afstammingsbe wijs, afgegeven door een door de commissie erkende fokkerij organisatie. Behoudens gegronde redenen, ter beoordeeling van den secre taris of vertegenwoordiger van genoemde" commissie, worden nadien geen aangiften meer aan genomen. Den Helder, 6 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders van Den Helder brengen ter algemeene kennis, dat door den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, alhier, tot kostelooze inenting en herinen ting zitting zal worden gehouden op Dinsdag, 11 Maart 1941, des namiddags van 22.30 uur, in het gebouw van den Gemeente lijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst, Middenweg 148, Den Helder en ten huize van den heer J. A. Swaters, arts te Julianadorp, Loopurjtpark 1416. Ouders en andere verzorgers worden uitgenoodigd hun trouw boekjes of geboortebewijzen van de kinderen, waarvoor inenting wordt verlangd, mede te nemen. Hun wordt in herinnering ge bracht, dat het bewijs van in enting moet worden overgelegd aan de afdeeling Algemeene Zaken ter Gemeente-Secretarie. Den Helder. 8 Maart 1941. CORRY VAN STRYEN Gedipi. Naaister. IMeeu wenst raat 13 Wie te vorderen heeft van-, verschuldigd is aan- of borg tochten bezit geteekend door den heer Hendrik Lastdrager, in leven zonder beroep, ge woond hebbende te Den Helder, Parallelweg 7 en aldaar over leden 13 Januari 1941, wordt verzocht daarvan vóór of op 15 Maart a.s. opgave of beta ling te doen ten kantore van Notaris G. Leeuw, Kerkgracht 14 te Den Helder. De ondergeteekende, P. Reints, stelt zich wederom beschikbaar voor het uitvoeren van begrafenissen Aanbevelend, P. REINTS, I Zandvaart 38, Ëreezand, en Garage Korsman, Loods- gracht 22, Den Helder, Te ef. 571 Te koop gevraagd alle soorten kamerkachels, fornuizen, lom pen, metalen enz. Adres: K. Heer keus, Sluisdijk straat 70. NAAIMACHINE voor billijken prijs. Reparaties GOED en GOEDKOOP. Vraagt prospectus der BRANDBLUSSCHERS H.A.B.U. EGNER, Keizerstraat 22 en 37 Te koop gevr. geh. of ged. inboedels, losse goederen, koper, lood, zink, enz. Adres: J. J. Vos, Klaas Duit straat 45. Een bezoek aan is in elk geval de moeite waard, want nog steeds arriveeren in de oude bekende aangeboden Jongeman, 30 jaar, met 1 kind van 2 y2 jaar, vraagt nette huishoudster. Leeftijd 30 jaar. Brieven met foto onder no. 431, Bureau van dit Blad. Foto's op eerewoord terug. gevraagd B. z. a. meisje, 21 jaar, liefst voor winkel ook met naaien be kend. Brieven aan Adv.-Bureau H. Wilms, Hippolytushoef. gevraagd Te huur gevraagd een paard voor één of twee maanden tegen hooge vergoeding. Goede behan deling verzekerd. Bij H. A. van Kuijeren, Boer- mansweg 22, Arina Paulowna. Te huur gevraagd groot huis of villa, tusschen Den Helder— Schagen. Liefst aan station of bushalte. Brieven: Beezemer, Basweg I. 91, 't Zand. Slaapgelegenheid gevraagd voor vrouw met twee zoons van achttien en twaalf jaar, omtrek Den Helder. Brieven onder no. 428, aan het Bureau van dit Blad. aangeboden Pracht Bouvier, reu, 11 mnd. Waak- en verdedigingshond. Adres: C. Jamin, Juliana park 5. Te koop 70 meter paarden- mest, ook by gedeelten. Adres: Emmastraat 64, Den Helder. UIT DE HAND TS KOOP: een nieuw gebouwd woonhuis met vleeschhou 'erij, ingericht naar de eischen des tijds, met schuurtje en ong. 7 A. tuin, be plant met vrucht- en aalbessen- boomen, ook geschikt voor ren teniers. Te bevragen bij C. Bart, Schellinkhout 132. Zoo noodig inlichtingen ver krijgbaar bij J. Palenstijn, Bur gemeester van Schellinkhout. Te koop aangeboden een salonlamp. Adres: Bureau van dit Blad. gevraagd Te koop gevraagd een in goe den staat zijnde damesfiets. Brieven met prijsopgave onder no. 422 Bur. van dit Blad. Opslagruimte aangeboden voor 1 inboedel f 1.per week in afgesloten ruimen droogzolder in den polder Schagerwaard, plm. V4 uur bezuiden Schagen. Adres: J. Groot, Schager waard C 27, Gem. Harenkarspel Spoed! Dame zoekt voor het middaguur deelname aan den koffiemaaltijd, liefst in klein ge zin, centrum stad. Brieven met ev. prys onder no. 430 Bureau van dit Blad. Heer zoekt net kosthuis, Bree- zand, Anna Paulowna of Schagen Brieven met prijs onder no. 429, Bureau van dit Blad. Nette jongeman, 23 jaar, zoekt kennismaking met dito meisje. Brieven met foto onder no. 432, Bureau an dit Blad. Foto's op eerewoord terug. Nette jongeman zoekt een gezellig kosthuis. P.G. geen ber. Liefst Huisduinen of buitenkant der stad. Brieven onder no. 433 aan het Bureau van dit Blad.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3