Een chocolade-proces Lissabon De bokkenrijders van Amsterdam Boeven emigreeren naar Mexico Schip in brand Droevig ongeluk Britsche vliegtuigfabriek aangevallen Babylonische spraakverwarring MANOEUVRES te Singapore Matsoeoka naar Europa? Geen hout meer voor verduisterinQsdoeleinden Kinderbijslag en ongevallenwet Consulaten in de V.S. gesloten Luchtaanvallen op Chineesch hoofdkwartier Vier Roemeensche rebellen gearresteerd Duitsch weermachtbericht ïtaliaansch weermachtbericht Engelschc luchtaanvallen Soortnaam als merk geeft geen bescherming. De Hollandsch-Zwitsersche chocoladefa briek te Amsterdam heeft voor de Amster- damsche rechtbank gedagvaard de cacao- en chocoladefabriek van Gebr. Sickesz te Amsterdam. De eischeres stelde, dat zij sinds September 1936 chocoladereepen en tabletten in den handel brengt onder den naam Tjoklat, welke naam bij het bureau voor den industrieelen eigpndom is inge schreven. Sinds October 1936 brengt Sickesz ook reepen in den handel onder denzelfden naam, waarbij dus inbreuk gemaakt wordt op het uitsluitend recht op dat merk en oneerlijke concurrentie oplevert. De Hol landsch-Zwitsersche vorderde verklaring, da,t de handelwijze van Sickesz onrecht matig is en deze gestaakt moet worden. De rechtbank verklaarde de vordering, voor zoover gebouwd op inbreuk op het recht van merk ongegrond omdat Tjoklat het Maleische woord voor chocolade is en als zoodanig in den Indischen archipel al gemeen bekend is en dus dit woord, waar het Koninkrijk der Nederlanden voor het merkenrecht een eenheid is, ook in het rijk in Europa geen wettig beschermd merk kan zijn voor chocolade-artikelen. Toch oordeelde de rechtbank de handel wijze van Sickesz onrechtmatig, tenzij Sickesz, zooals zij beweerde, reeds voor de Tjoklatreepen op de markt verschenen, het plan in overweging had om harerzijds reepen onder deze,n naam op de Neder- landsche markt tb brengen. De rechtbank stond haar dus toe, dit door getuigen te bewijzen. Op het hooger beroep van Sickesz heeft het Hof te Amsterdam het vonnis vernie tigd en de vordering van de Hollandsch- Zwitsersche afgewezen, daarbij werd ge oordeeld, dat Tjoklat als soortnaam on derscheidend vermogen mist om als merk voor chocoladeartikelen te dienen en het iedereen vrij staat, dat woord ter aan duiding van zulke artikelen te gebruiken. Van verwarring stichten bij het publiek was ook geen sprake volgens het Hof, nu de etiketten van Sickesz belangrijk ver schillen van de andere. Mogelijk aldus ging het arrest verder heeft Sickesz wel geprofiteerd van de reclame der Hol landsch-Zwitsersche, doch slechts indirect in zoover door de reclame de aandacht van het publiek gevestigd werd op Tjoklat, ge lijk ieder handelaar in eenig artikel kan profiteeren van eenige reclame van zijn concurrent wanneer die reclame de vraag van het publiek naar dat artikel stimu leert. Maar hierin ligt uiteraards niets on geoorloofds. De Hollandsch-Zwitsersche is van deze uitspraak in cassatie gekomen. De Hooge Raad heeft nu overwogen, dat het feit, dat hier een soortnaam gebruikt is, moet lei den tot de consequentie, dat wie niet an ders of meer doet dan het woord Tjoklat gebruiken als aanduiding van de door hem in het verkeer gebrachte chocolade artikelen, geen onrechtmatige daad in den zin van art. 1401 B.W. pleegt tegenover een concurrent, die reeds te voren gelijke ar tikelen onder dien naam verhandelde, omdat, indien een handelaar of fabrikant voor zijn gebruik van dat woord bescher ming aan evenvermeld artikel kon ont- leenen, hij daardoor een soortnaam voor zich zou monopoliseeren. De Hooge Raad heeft het beroep mits dien verworpen. „Als bokkenrijders zijn jullie te werk ge gaan. Jullie bent huizen binnengedrongen met sleutels die blijkbaar op alle sloten pas ten en jullie hebt gestolen wat je krijgen •kon". Aldus sprak de officier van justitie tot twee 27-jarige schoenmakers, die gister morgen voor de vierde kamer der Amster- rdamsche rechtbank moesten verschijnen. De mannen hadden een bijna eindelooze reeks diefstallen gepleegd. Niets was veilig ,voor hen. Alles wat zij konden bemachtigen was van hun gading en vele Amsterdam mers hadden dat tot hun schade ondervon den. De dagvaarding vermeldde slechts en kele feiten, doch de lijst hunner misdaden was groot. Zij stonden thans terecht omdat zij een koffer met sigaren, tabak en sigaretten kostbare waar in dezen tijd hadden ge stolen. Die koffer was op een fiets gebon den en stond op de Martelaarsgracht. De eigenaar was even naar binnen gegaan en had het rijwiel voor de deur laten staan. Lang genoeg om de aandacht te trekken van de langvingerige schoenmakers, die zich niet bedachten en zich over de koffer ontfermdsen. De rookartikelen wisten zij la ter van de hand te doen. Het tweede feit dat hun ten laste gelegd werd, was diefstal van drie mantels, als mede van zes gulden uit een eléctriciteits- meter. Dat was hun gelukt door het binnen dringen in een huis aan de van Donselaar straat, waarbij de valsche sleutels een be langrijke rol hadden gespeeld. De schoenmakers bekenden alles. Zij ga- Ven toe voortdurend gestolen te hebben, maar zij hadden dat gedaan omdat zij werk loos waren en omdat het 'n slechte tijd was. Het reclasseeringsrapport echter deed ver moeden, dat "de tijd en de werkloosheid niet de hoofdoorzaken vormden voor het afdwa len van den rechten weg. Het rapport sprak zelfs over een hopeloos geval en over de on mogelijkheid van reclasseeren. De officier van justitie zag dan ook geen 'aanleiding tot een mild oordeel. De beide mannen werden reeds herhaaldelijk veroor deeld en zij staan zeer ongunstig bekend. Het zijn gevaarlijke individuen, die volgens den officier een flinke poos uit de maat schappij weg moeten. Daarom eischte hij, tegen elk der mannen een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maan- iden. De verdedigers, mr. Polak en nar. Schor- lesheim pleitten clementie. Vervolgens moest een der schoenmakers. 'A. Th., nog terecht staan wegens het stelen van een fiets. Deze diefstal ontkende hij echter. „Ik heb het niet gedaan", zei de man. „Waarom zou ik alles bekennen en dit alleen niet?" „Dat is juist iets wat wij niet kunnen begrijpen, omdat wij ons niet in jullie men taliteit kunnen verplaatsen", antwoordde de president. De officier van justitie achtte het feit be wezen en vroeg acht maanden gevangenis straf. De verdediger mr. Polak verzocht reke ning te willen houden 'met de straffen, wel ke de verdachte nog heeft te ondergaan. De rechtbank zal op 21 Maart uitspraak idoen. Donderdagmiddag is het 170 ton metende schip „Verandering", schipper H. J. de Ko ning Gans uit Hasselt, dat met een lading van 1116 balen stroo van Giethoorn naar Hasselt onderweg was, op de Beukersgracht door niet bekende oorzaak in brand geraakt. De sluiswachter, die het brandende schip in de verte waarnam, waarschuwde de bur gemeesters van Wanneperveen en Zwart sluis, die de brandweer van Meppel en Zwartsluis alarmeerden. Met een sleepboot is de „Verandering' naar Beukers gesleept, waar de motorspuit uit Meppel en de brandspuit uit Zwartsluis het Vuur hebben gedoofd. De schipperhefcft bij zijn poging om den brand te blussclien ern stige brandwonden aan de handen opgeloo- Pen. Het schip kreeg veel schade, doch kon behouden blijven. Op de Oude Vest te Leiden is een ernstig ongeluk gebenrd, waarvan een kind het slachtoffer is geworden. De acht-jarige W. E. S* die bij pleeg ouders aan de Oude Vest woont, kwam hard den hoek om loopen en botste tegen een twintigjarigen glazenmaker, die een ruit onder zijn arm vervoerde. Het kind liep met het hoofd tegen de punt van de ruit, waardoor een scherf het oor en vervolgens 't hoofd binnendrong. De knaap verloor veel bloed en werd overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis. Later werd 't kind naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd, waar 't kort na aankomst overleed. Ingevolge bekendmaking in de Nederland- sche staatscourant van 7 Maart 1941 is het van dien datum af zonder vergunning van den directeur van het Rijksbureau Voorhout verboden gezaagd naaldhout, gezaagd loof hout, triplex, vezelplaten (board) of kurk- platen te bewerken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwerken voor ver duisteringsdoeleinden of ter bescherming van glasruiten. Deze maatregel is getroffen in verband met de voorraadpositie van genoemde mate rialen. In het algemeen zal geen vergunning kunnen worden verstrekt. Volgens een beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van Soci ale zaken geldt de kinderbijslag, welken de verzekerde ontvangt ingevolge de kinder bijslagregeling. welkq als bijzondere rege ling in den zin dier wet is erkend, niet als loon volgens de invaliditeitswet, de onge vallenwet 1921 en de land- en tuinbouw- ongevallenwet 1922. Het ministerie van buitenlandsche za ken der V.S. heeft officieel medegedeeld, dat men „uit overwegingen der nationale politiek" besloten heeft tot het sluiten van buitenlandsche consulaten op bepaalde plaatsen. De Italiaansche regeering is uit- 'enoodigd haar consulaten te Detroit en Newark te sluiten en het personeel te doen vertrekken. Huil heeft in de persconferentie mede- deeling gedaan van een nota, die Woens dag aan den Italiaanschen ambassadeur is overhandigd en die betrekking heeft op de mondelinge mededeeling van den ambas sadeur, gedaan op 12 Februari. Op dien dag verlangde de Italiaansche regeering, dat de consulaten te Palermo en Napels zouden 'worden overgebracht naar een plaats minstens zoo noordelijk als Rome en niet aan de kust gelegen. Huil deelde mede, dat daarom een consulaat-generaal te Rome wordt ingericht. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om te verlangen, dat alle ambtenaren der Italiaansche re geering in de Vereenigde Staten hun reizen beperken tot het gebied, waarin zij hun functie uitoefenen. Dit verzoek geldt niet voor het diplomatieke personeel van de ambassade te Washington. De regeering zou het echter op prijs stellen, als de am bassadeur het departement van buiten landsche zaken voortdurend op de hoogte zou willen stellen van de reizen van het militaire en marinepersoneel der ambassa de. VOOR DUIZENDEN .GULDENS VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Rechercheurs, crisisambtenaren en poli tie te Barneveld hebben de hand gelegd op een partij spek en vleesch, welke een waar de vertegenwoordigde van enkele duizen den guldens, en welke afkomstig was van frauduleus geslacht vee. Verschillende personen uit Barneveld er- omgeving zijn gearresteerd. Het persbureau van de Japansche vloot in de Chineesche wateren meldt, dat forma ties Japansche marinevliegtuigen gisteren ochtend in samenwerking met Japansche legerkrachten aanvallen gedaan hebben op het Chieesche hoofdkwartier gelegen ten Westen van Itsjang. De Japansche vlieg tuigen hebben aan het hoofdkwartier en andere militaire inrichtingen zware scha de toegebracht. Hoewel de Chineesohe lucht afweer het vuur opende, zijn alle Japan sche machines behouden op haar basis te ruggekeerd. De politie te Boekarest deelt mede, dat het haar gehikt is, vier rebellen te arres teeren, die den gewapenden opstand tegen het leger georganiseerd en de overige rebel len van wapens voorzien hebben. Het zijn vroegere leden van het politiecorps te Boe karest, die thans gevonden zijn in het huis van een advocaat in de hoofdstad, waar zij zich verborgen hielden. Ook de advocaat is in hechtenis genomen. FRANSCHE KATHEDRAAL DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een hevig onweer is de bliksem geslagen in de beroemde kathedraal van Bazas (Gironde). waarbij het bovenste deel van den toren vernield werd. Er vielen groote brókken steen omlaag. Er bestaat voor een deel van de kathedraal gevaar van instorten. De kathedraal van Bazas is een der oudste en mooiste bouwwerken in Romaanschen stijl van Frankrijk. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een duikboot heeft twee gewapende vij andelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht, welke tezamen een inhoud had den van 12.061 b.rt.. In Noord-Afrika hebben Duitsche forma ties gevechtsvlietguigen bij Derna colonnes voertuigen, troepenconcentraties en barak kenkampen met bommen van licht en mid delzwaar kaliber bestookt. In de kampen ontstonden hevige branden. Tal van voer tuigen werden vernield, gebouwen werden door voltreffers verwoest of zwaar bescha digd. Een formatie Duitsche duikbommen werpers bombardeerde in de avonduren van gisteren de haven- en dokinstallaties van La Valetta op het eiland Malta. De aanval had een goede uitwerking. Bij aanvallen op verscheidene vliegvelden in Zuid- en Zuidoost-F.ngeland plaatsten gevechtsvlieg tuigen verscheidene treffers op hangars en tusschen staande vliegtuigen. Verscheidene machines werden op den beganen grond venield. Vliegtuigen der gewapende ver kenning bestookten' in Zuid- en Zuidoost- Engeland de haveninstallaties van verschei dene steden, daaronder ook van Londen, op krachtdadige wijze met bommen. Een ge vechtsvliegtuig ondernam een vermetelen scheervlucht naar de vliegtuigfabriek van Filton. Bommen van zwaar kaliber ver nielden een groote montagehal. Verscheide ne gereedstaande vliegtuigen werden be schadigd. De verkenning boven het op 5 Maart aan gevallen vliegveld Halfar op het eiland Malta bracht groote verwoestingen in de installaties van het vliegveld aan het licht. O.a. zijn drie zware gevechtsvliegtuigen, een montagehal en een barak vernietigd, terwijl bovendien verscheidene hangars en vliegvelden zware beschadiging hebben op- geloopen. Noch overdag noch des nachts is de vijand het gebied van het Duitsche Rijk binnengevlogen. Bii den aanval op de vliegtuigfabriek van Filton heeft de bemanning van het aanval lende gevechtsvliegtuig, de eerste luitenant Hollinde. de oberfeldwebel Lebuda, de on derofficier Weber en de gefreiter Schilling zich bijzonder onderscheiden. VAN HET GRIEKSCHE FRONT GEEN NIEUWS. Het 273ste communiqué van het Italiaan sche hbofdkwartie#«ïuidt: „Van het Grieksche front niets van be- teekenis te melden. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen een vijandelijke luchtbasis gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben in beweging zijnde colonnes en troe penconcentraties aangevallen. Twintig auto's werden verield en talrijke ernstig bescha digd. Bovendien zijn in de omgeving van Derna barakken en kampementen gebombar deerd, waarbij branden uitbraken. Andere Duitsche «vliegtuigen hebben militaire ob jecten te La Valetta op Malta gebombar deerd. In het Oosten der Middellandsche zee hebben onze luchtformaties een aanval ge daan op vijandelijke schepen, die in een sterk beveiligd convooi voeren. Een kruiser een jorpedobootjager en drie koopvaardij schepen werden getroffen. In Oost-Afrika is in de nabijheid van Koer- moek (boven-Soedan) een vijandelijke aan val afgeslagen. Bij het gevecht in de nabij heid van Keren, waarvan het weermachtsbe- richt van gisteren melding maakte .zijn den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht de stad der Vreemdelingen, die er niet voor hun plezier vertoeven ZIJ ZULLEN EERST WEER RUST KENNEN. ALS ZIJ IN AMERIKA ZIJN. (Van onzen V.P.B.-correspondent. LISSABON. Maart 1941. Nog nauwelijks een jaar geleden kon men in de reisbureaus en op de stations in Eu ropa en andere werelddeelen vroolijk ge kleurde aanplakbiljetten zien hangen, die tot eert bezoek aan Portugal opwekten. „De zon noodigt u uit in het zonneland". „Por tugal viert zijn 800-jarig bestaan", „Zon en zee vrede en orde Portugal heeft zich voor U in feesttooi gestoken!" in derge lijke bewoordingen was de tekst vervat, welke voorkwam op deze aanplakbiljetten, waarop zon. zee. ossewagens en kloosters om den voorrang streden. Thans is dat ge heel anders geworden. Hier en daar ziet men nog wel van zulke biljetten hangen, doch alleen, omdat men vergeten heeft, ze te verwijderen. Het eerste, wat men tegen woordig ziet. als men een Portugeesch con sulaat binnentreedt, is een bord, waarop in alle talen, die de reiziger gewoonlijk ver staat, het reizen naar Portugal beslist wordt afgeraden. Zoo ongeveer: „Vreemde lingen wordt verzocht, slechts in werkelijk dringende gevallen naar Portugal te rei zen." Lakoniek en ernstig. Heel wat anders dan tie vriendelijke uitnoodiging van vroe ger HOTELS EN CAFè'S MAKEN GOEDE ZAKEN. Vanwaar deze plotselinge ommekeer? Vroe ger werden reizigers uit het buitenland met open armen ontvangen. Er werd op alle mogelijke manieren propaganda voor vreemdelingenverkeer gemaakt en thans houdt Portugal angstvallig de deur toe en probeert met geweld den stroom van buiten landers te keeren! Den vreemdeling, dien het gelukt, tot Lissabon door te dringen, zal het spoedig duidelijk worden, wat de oorzaak is van deze verandering. Hij zal met verbazing moeten vaststellen, dat Lissabon een inter nationale stad is geworden. In de talrijke eafé's en restaurants heerscht pen Babvloni sche spraakverwarring, waarbij het Portu geesch volstrekt niet overheerscht. Aan zes verschillende tafeltjes worden soms acht ta len gesproken: Fransch. Duitsch. Engelsch, Spaansch. Hollandsch. Portugeesch. ïtali aansch, Poolsch. Tsjechisch tot Jiddisj toe. Koele Noorderlingen ziet men er zitten naast heftig gesticuleerende Spanjaarden, waardige Hollanders praten er met Frftn- sche spitsbaardjes, opgeschikte Francaises worden omringd-door een ware hofhouding van defHge Portugeezen. De zaken gaan uit' stekend! De kellners luisteren even goed (of even slecht) naar „Waiter!" als naar ..Garcon" of „Ober". Het belletje van het kasregister staat niet stil. De eigenaar wriift zich de handen. Om in Lissabon aan een hotelkamer te komen is niet zoo gemakkelijk. Bijna over al krijgt men te hooren: ..Tudo cheio" alles is bezet. Tallooze families hebben een of twee kamers verhuurd. EEN STROOM VAN VREEM DELINGEN OVERAL. De stroom van vreemdelingen blijft geens zins beperkt tot de hoofdstad. Ook de bad plaatsen, als Estoril, Figueira da Foz en Espinho krijgen hun deel van de drukte, die den hotelier ontheft van vele zorgen, die hem anders in den winter bestormen. Zelfs in kleine, onbekende plaatsjes als Cal- das da Reinha en Tornar treft men in de hotels talrijke vreemdelingen aan, die nog kort geleden niet er aan dachten, dat zij nog eenmaal hun toevlucht zouden moeten peken in een Portugeesch hotelletje in de provincie. Velen hunner zullen den Portu- geeschen staat dankbaar zijn, dat het hun j'ergund is, hier voorloopig onderdak te vin den, tot zij de lange reis naar Amerika kun nen aanvaarden. Want daarvoor zijn zij hier: om Europa te ontvluchten, een toe vlucht te zoeken in de Vereenigde Staten Velen hunner hebben een langen omweg moeten maken, om hier te komen: van Po len over Roemenië en de Middellandsche Zee naar België, dan naar Frankrijk, van Frankrijk naar Spanje, om ten slotte te recht te komen in den uithoek van Europa: Portugal. Anderen komen uit Noorwegen, over Engeland en Frankrijk. PORTUGAL BETEEKENT VOORLOOPIG: VEILIGHEID. Velen van deze vreemdelingen zijn niet geheel vrij te pleiten van een slecht gewe ten. Anderen beklagen zich bitter, dat zij huis en haard hebben verlaten en een zwerf tocht'hebben ondernomen, die de Hemel weet waar zal eindigen. Zij vragen zich af, of zij niet beter hadden gedaan om in hun land te blijven onder de Duitsche bezetting. Maar de meesten zijn fatalistisch. Zij gaan, waarheen de bestemming van het Noodlot hen leidt, willoos, bijna gedachtenloos. Zij trekken door aller heeren landen, zonder er iets van te merken. Van geld zijn zij in vol doende mate voorzien, zoodat in dit opzicht de zorgen des levens hen nog niet kwellen. Straks zullen zij voet aan wal zetten in de Vereenigde Staten. Wat kan het hen schelen? Zij verlangen niet speciaal naar Amerika met zijn gangsters en zijn wolken krabbers. Toch zullen zij met een zucht van verademing de Amerikaansclie kust. aan schouwen. Daar hopen zij rust en veiligheid te vinden maar vooral rust, na de lange en vermoeiende reis, die achter hen ligt. DR. WILLEM MENGELBERG BIJ DEN PAUS. Dr. Willem Mengelberg is Donderdag door den Paus in audiëntie ontvangen. In de laatste nachten heeft het Engcl- sche luchtwapen hier te lande geen ande re schade aangericht dan eenige bomtrech- ters op open veld en voorts een aantal ge broken ruiten in een krankzinnigengesticht voor vrouwen. Uit Singapore wordt gemeld, dat daar on der de persoonlijke leiding van den com mandant van de Britsche luchtmacht in het Verre Oosten, Brooke Popham, Donderdag de grootste manoeuvres zijn begonnen, die ooit in de Maleische staten zijn gehouden. Leger, vloot en luchtmacht treden gemeen schappelijk op om de waarde van Singapo- res verdediging tegen een mogelijken aan val te beproeven. Het burgerlijke verkeer zal gedurende de week der manoeuvres zeer beperkt worden. i Domei meldt, dat de aan den Japan- schen woordvoerder van de afdeeling voor lichting in de persconferentie te Tokio vra gen gesteld zijn naar aanleiding van ge ruchten over de komende reis van den Ja- panschen minister van buitenlandsche za ken. Matsoeoka, naar Europa. De woord voerder antwoordde hierop het volgende: „Er zijn verscheidene geruchten in om loop. Ik kan ze echter niet bevestigen". Op een tweede vraag omtrent de geruchten over een reis van den Duitschen ambassa deur, Ott, naar Berlijn, antwoordde de woordvoerder: „Ik weet het niét". Om den dienstplicht in de Ver. Staten te ontgaan. Het Mexicaansche ministerie van justitie heeft de politie-autoriteiten van de bonds staten gewaarschuwd. De laatste weken is een aantal beruchte „gangsters" uit de Ver. Staten op onwettige wijze Mexico binnen gekomen. Het departement van justitie heeft de medewerking van dat te Washing ton ingeroepen om tezamen met de Mexi caansche politie en recherche het gevaar, dat deze elementen uit de onderwereld voor de Mexicaansche samenleving vor men, krachtig te bestrijden, zoo meldt S. P.T. uit Mexico. In verband hiermee schrijft de New Yorksche correspondent van het in de Mexicaansche hoofdstad verschijnende blad Excelsior onder het opschrift: De misdaad met vacantie, dat alleen reeds in de afgeloopen maand ruim 100 beruchte Amerikaansche gangsters, in de meeste gevallen met hun gezinnen, een toevlucht in Mexico zochten. Hiertoe behooren o.a. Toni Valetti, de tegenwoordige staats vijand no. 1, een Amerikaan van Italiaan sche afkomst, berucht moordenaar en kinderroover, Jerry McTuoghty, een be faamd brandkasten „expert" en John „handy" Jackson, die zich met zijn bende al jaren „met goed gevolg" specialiseert op diefstal van automobielen. De leider van het federal investation de partement te Washington, zal volgens den correspondent de gevraagde assistentie ver- leenen en binnenkort een aantal „g-men" voor korten tijd aan de Mexicaansche po litie leenen. Zij zullen een klein arsenaal medenemen, bestaande uit vuurwapens, traangas- en andere handgranaten enz. evenals een groot aantal dactyloscopische en andere bescheiden, betrekking hebbend op een aantal gangsters, van wie men den laatsten tijd te weinig in de Ver. Staten had gehoord! De reden voor die „boeven-emigratie", is niet een ingetreden slapte in het bedrijf of verscherpt politietoezicht, doch de nieuwe wet op den dienstplicht, waaronder een groot aantal boeven valt. Daar deze wet voorts meebrengt, dat de antecedenten van iederen dienstplichtige worden onderzocht is velen leden der Amerikaansche onder wereld de grond te warm onder de voe ten geworden. De politie in verscheidene Amerikaan sche steden had reeds opgemerkt, aldus de correspondent, dat de criminaliteit, de laatste weken aan het afnemen was. Een verklaring kon aanvankelijk niet worden gegeven. Totdat berichten uit de onder wereld binnen kwamen, dat verscheidene beruchte misdadigers uit vrees voor mo gelijke gedwongen recruteering de beenen naar Mexico hadden genomen. Als gevolg hiervan nam de misdaad in dit land toe en de methoden die daarbij worden toege past, duiden erop, dat men met „zware jongens" uit de Ver. Staten te doen heeft. De Mexicaansche politie heeft bij de be strijding van deze parasieten niet de er varing van haar collega's in de Ver. Sta ten. Tenslotte schrijft de correspondent, dat ook de Noord-Amerikaansche militaire autoriteiten een groote belangstelling voor de Mexicaansche affaire aan den dag leg gen, omdat^men wel met groote waarschijn lijkheid kan aannemen, dat behalve een aantal leden van de onderwereld, tal van Amerikaansche jongemannen met een blanco strafregister met het oog op den dienstplicht, de wijk naar Mexico hebben genomen. Er zal dan ook een streng on derzoek naar illegale reismogelijkheden worden ingesteld.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7