BEDIJKING Seneraal veidmaarschalk Keitel jubileert voorheen en thans De Christelijke kerk in Abessinië Marktberichten Noorderkwartier op tijd bedijkt Wieriogerwaard destijds slecht verdeeld Krijgsraad te Cairo „Saloniki van geen belang meer" Kustpatrouilles voor Amerika? Arrondissementsrechtbank te Alkmaar OOME TIJS vond het niets lollig Uit onze Omgeving DIJKEN LEGGEN UIT... WINST BEJAG. Ter gelegenheid van de herdenking van den 23en verjaardag der landbouwhooge- scfrool, heeft de rector-maginificus, Prof. Ir. M. F. Visser, U., een rede Uitgesproken óver: bedijkingen voorheen en thans. Het feit, dat spr. van den eersten dag van de stichting der L.H.S. tot heden bij de be dijkingen in de Zuiderzee is betrokken ge weest en dat tijdens zijn vorig rectoraat in 1931 de droogmaling van den Wleringer- meer geschiedde en dit jaar de Noordoost polder zal worden drooggemalen, was voor hem een reden, de Zulderzeebedijklngen In zijn rede te betrekken. Hij deed dit in den VOrm van een vergelijking van de wijzo, waarop onze voorouders bedijkingen tot stand brachten en de manier waarop dit grootsche werk thans geschiedt. Het woord bedijking is hier op te vatten zoowel als het afsluiten van aanwassen of opwassen of gedeelten van de zee door een vollen zfekeeronden dijk. Als het droogmaken van meren met een dijk, die de bedoeling heeft te allen tijde het buitenwater te weerstaan. Spr. vergeleek de be dijkingen van den Wieringermeer en den Noordoostpolder met die van b.v. de Zijpe, den Wleringer- waard, de Waard- en Groetpolders, maar ook met die van de groote droogmakerijen als de Beemster, de Purmer, de Schermer, de Heer hugowaard en den Haarlemmer meer. Na het ontstaan van het Nauw van Calais en het wegslaan dientengevolge van het veen van ons land, konden in verband met het groote verschil in hoog water en laag water, in het zuiden en het noorden van ons land door aanslibbing schorren, kwel ders enz. gevormd worden, b.v. ter hoogte van 20 a 30 cm. boven gemiddeld hoog wa ter, die na de bedijking-en zelfs na een ta melijke inklinking van het land, nog vol doende hoog lagen, om door spuisluizen een voldoend lagen polder-waterstand te ver krijgen. Met de bedijkingen is men dan ook, vooral in Zeeland, zeer vroeg begonnen. Anders in het Noorden! X In het Noorderkwartier aan de Zuiderzee was het verschil tusschen hoogwater en laag water zeer gering, waardoor nabedijking een natuurlijke waterloozing niet mogelijk was. De eerste bedijkingen konden daar eerst uiet succes worden uitgevoerd, nadat de windwatermolens voldoende in vermogen waren toegenomen Om ook op de zeepolders te kunnen worden toegepast. De bedijkingen van da ZIJpe en de Wleringerwaard vallen dan ook omstreeks 1600. Toch U daarvoor in het Noorderkwartier wel gedijkt, maar de dijken dienden daar ter bescherming van het land tegen de voortdurend hooger wor dende zeestanden, waarbij men zelfs her haaldelijk gedwongen werd op vooraf te ma ken inlaagdijken terug te trekken. Men kan, wat dit betreft, zeker zeggen, dat de onder werping van Westfriesland aan den Graaf van Holland en het daarmede gepaard gaan de krachtige optreden ten opzichte van de dijkage, o.m. inhoudend het verbod van het terugtrekken en verder het bevel tot afslui ting van alle directe verbindingen met het bnitenwater gelukkig op tijd is gekomen ter voorkoming van een verder wegslaan van het Noorderkwartier. Spr. deelde vervolgens een en ander mede over de voorwaarden, waaronder de overheid octrooi verleende voor bedijking. Zij verleen de vrijstelling van allerlei belastingen gedu rende een reeks van jaren voor de droogko- rnende landerijen, maar de ondernemers moesten alle schade, voor anderen uit de drooglegging Voortvloeiende, vergoeden. Dé overheid bevorderde de bedijkingen zooveel mogelijk en vorderde medebetaling aan den nieuwen dijk, maar bleek onmachtig dit te doen voor de Zijpe, waarschijnlijk als ge volg van de herhaalde doorbraken van de Zijpe. Deze gewoonte is daarna bij de bedij king van den Wieringerwaard in 1610, van de Waard- en Groetpolders in 1844 en de An na Paulownapolder in 1847 evenmin toege past. Veel particulier werk. Do meeste bedijkingen zijn door particu lieren uitgevoerd, in hoofdzaak door verte genwoordigers van den handel uit de groote steden bij wijze van geldbelegging en hoop op winst. Men verwondert zich, dat bij deze kooplieden niet de gedachte is opgekomen aan gezamelijke exploitatie van zulk een meer na de drooglegging. Hedendaagsche voorbeelden hiervan zijn b.v. de Wllhelmina- polder, de Bathpolder en de Johannes Kerk- hovenpolder. De vrijgekomen gronden wer den, na verdeeling in gelijkwaardige deelen (kavels) door loting toegewezen. De juist heid dezer scheiding liet dikwijls veei te wenschen over. Spr. noemde als voorbeeld den -Wie ringerwaard. Daar was de grond zoo ongelijk van kwaliteit, dat men drie soorten kavels moest maken van on gelijke grootte, benevens bijvoeging van geld. Ook werd de ligging der te stichten bedrijven zeer ongelukkig. In de Beemster deed zich het geval voor, dat twee deelgerechtigden hun land zagen toegewezen op 24 verschillende plaatsen. Voor de Schermer voorkwam men deze fout, door alle kavels gelijk te maken en van een middelwaarde uit te gaan. De betere Een planbespreking bij generaal Ritter von Greim (2de van rechts), commandant van een Duitsch vliegercorps in Frankrijk (Foto Weltbild) Getorpedeerd De Britsche torpedojager .Kelly' eenige minuten es een torpedotreffer van een Duitsch oorlogsschip (Foto Weltbild) kavels betaalden bij, terwijl de slechtere een toegift kregen. Het verschil tusschen de vroegere bedij kingen en de tegenwoordige, lag voor spr. voornamelijk ln de rol, die de landbouw wetenschap bij de nieuwe bedijkingen speelt en wel in hoofdzaak daarin, dat voorheen dadelijk na het droogvallen de gronden werden verloot of verkocht, ter wijl thans het in cultuur brengen der drooggevallen gronden volop tot de werkzaamheden van den bedijker wordt gerekend. Aan den wa terbouwkundigen en technisehen kant van de nieuwe bedijkingen wordt hierdoor al lerminst tekort gedaan. Bemaling voorheen en thans. Spr. behandelde vervolgens de bemaling voorheen en thans en constateerde o.a., dat de onvoldoende waterlossing een der hoofd redenen geweest is van de vroeger zoo vaak verkregen slechte resultaten. Dit geldt niet alleen voor de windbemaling, maar ook voor de eerste tijden der stoombemaling. In enkele economische beschouwingen gaf spr aan, dat de staat zich tusschen 1918 en 1932 wel sterk heeft laten beïnvloe den door de crisisverschijnselen, d.w.z. door den landhonger en de daarmede sa menhangende landprijzen, hetgeen z.i. bij bedijkingen, die van staatswege Worden ondernomen, niet noodig is. Spr. eindigde met zijn dank uit te spre ken aan Ir. Smeding met zijn staf van af gestudeerden van de landbouwhoogeschool voor de wijze, waarop zij don Wieringer meer in cuituur hebben gebracht. EDEN HOUDT VESCHILLENDE BESPREKINGEN. Naar uit Beiroet verluidt, heeft minister Eden te Kaïro besprekingen gevoerd met generaal Wavell en admiraal Cunningham. Deze besprekingen werden gevolgd door conferenties, die Eden hield met de minis ters van buitrnlandsche zaken van Irak en Transjordanie. Naar men verklaart, heeft het geheel het karakter gehad van een krijgsraad, waar aan tenslotte ook nog de Engelsche zaakge lastigde te Kaïro deelnam. Deze heeft, naar men vermoedt, bijzondere orders van Churchill gekregen, die bij deze gelegenheid werden besproken D.N.B. meldt nog uit Lissabon, dat de Zuid-Afrikaansche minister-president Smuls naar uit Pretoria gemeld wordt, Zondag daar is aangekomen. Hij verklaarde vol daan te zijn over de besprekingen, die hij te Kaïro met Eden en Dill gehad heeft, en over wat hij in Kenya en Oost-Afrika ge zien heeft. Hij zeide: „Wij staan aan den vooravond van belangrijke gebeurtenissen". Na de bezetting van Bulgarije. Alleen al de aanwezigheid van de Duit- sche troepen in Bulgarije moet Saloniki ieder strategisch belang ontnemen, zoo schrijft de „Vreme", het Bulgaarsche or gaan. Het blad gaat verder: Deze havenstad is reeds volkomen geneutraliseerd. Als basis voor een eventueel Britsche front op den Balkan blijft alleen de Piraeus, de haven van Athene, en lstanboel met Turksch Thra- cië over. Daarom wordt ook op het oogen- blik een felle diplomatieke strijd gevoerd in Athene en Ankara. De generaals wachten op de resultaten van dezen slag der diplo maten en bereiden zich er op voor met an dere middelen hun inspanning dan voort te zetten. Saloniki is daarbij reeds weggeval len uit de combinaties. Of ook de beide overige streken het zelfde lot zullen onder gaan, zal de ontwikkeling toonen. Overi gens, aldus het blad, zijn de Grieken tegen het landen van kleine Britsche troependee- len, want na do „symbolische hulp" van Engeland voor Noorwegen heeft geen enkel strateeg der kleine landen nog lust zulke symbolische steunverleeningen te ontvan gen. SCHAART ZICH ACHTER ITALlë. In een radiotoespraak heeft het hoofd der christelijke kerk in Abessinië, de Abouna Johannes, gezegd, dat men de regeering, dieubevolking moet beschermen en die door God is gegeven, volkomen trouw moet zijn. God heeft de Abessijnsche kerk onafhanke lijkheid willen toestaan door middel van de Italiaansche regeering, die herhaaldelijk haar edelmoedigheid getoond heeft. De Aboena wekte de Abessijnsche christenen op, in volkomen discipline te arbeiden en Zoo tot de overwinning bij te dragen. Snelle torpedobooten worden Ingeschakeld. zouden Officieel wordt, volgens S.P.T., medege deeld, dat de oprichtihg van een kust-pa- trouilledlenst wordt overwogen om in ge val van oorlog de Amerikaansche kustwa teren met behulp van snélle torpedomotor- booten te kunnen bewaken. Vlce-admiraal Andrews, de bevelhebber van de kustverdediging van Kaap Hatteras tot Newfoundland, heeft verklaard, dat de oprichting van don kustpatrouilledienst uitsluitend als een voorzorgsmaatregel van de regeering moet worden beschouwd. ENGELAND HEEFT VLIEGERS NOODIG. Lord Londonderry heeft gisteravond voor de Engelsche radio een beroep op de voor malige Engelsche piloten, ook al zijn zij 50 jaar oud, gedaan. Men heeft namelijk, naar hij zeide, voor het overvliegen van nieuwe vliegtuigen van de fabriek naar het vlieg veld hulppiloten noodig. HITLER BIEDT BIJ ZIJN 40-JARIG DIENSTJUBILEUM PERSOONLIJ KE OELUKWENSCHEN AAN. De Führer en de opperste bevelhebber der weermacht heeft gisteren den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veld- GENERAAL-VELDMAARSCHALK WILHELM KEITEL (Foto-Archief) maarschalk Keitel, een bezoek gebracht om hem persoonlijk zijn gclukwenschen met diens veertigjarig dienstjubileUm aan te bieden. Bij deze gelegenheid overhandigde Hitier aan Keitel zijn foto met een hartelijke op dracht. BRITSCHE VROUWELIJKE VRIJWILLI GERS GEVRAAGD. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de minister van arbeid, Bevin, in een oproep aan de Engelsche vrouwen verklaard, dat hij 100.000 vrijwilligers voor het vullen van granaten noodig heeft. Hij verzocht den vrouwen zich binnen twee weken tijds vrij willig te melden, daar over 'n'maand begon nen zal worden met de gedwongen recru- teering van werkkrachten. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 10 Maart) Hij moet een beetje rustiger wor den, vindt de rechter. SCHOORLSCH ZANDDRAMA BERECHT. Een goede bekende van de heeren, Oome Tijs B. uit Broek op Langendijk, een der roemruchtste agrariërs uit kool- en uien- land maakte gisteren voor de zooveelste maal zijn opwachting. Om het in deftige rechtbanktaai verder te vertellen: Op Donderdagavond 19 December om streeks 's avonds half zes bevond de gemeen tearchitect M. de J. te Broek op Langendijk zich op het erf van verd. M. B. aldaar, in zake overtreding der bouwverordening. Het oude grijze mannetje met, het. eeuwig jonge hart, eigenaar der boerderij, voelde niets voor dit bezoek en schold get.. don huid vol, zeggende: „Verlaat m'n erf, je hebt hier niets te maken! En nog meer! Get. vertelde, dat hij al eens meer last van verd. had ge had. Verd. doet dan een omstandig verhaal hoe hij ertoe gekomen was een schuur te zetten! maar dat duurde zoo lang, dat hij er „kriegel" van werd. En toen hij mocht bouwen, toen moest dit op een andere olaats gebeuren. Die gemeente-architect heeft het me altijd lastig gemaakt, zeide verd. Maar, dat heeft met uw scheldpartij toch niets te maken, meende mr. Krabbe. De tweede get.. D. J. H. J.. marechaussee gestationneerd te Oudkarspel, wierp geen nieuw licht op de zaak en vertelde hetzelf de als de vorige getuige, ln wiens gezel schap hij zich bevond. Ook deze get. ver klaarde. dat verd. alreeds begon te schel den, voordat ze zich goed en wel op zijn erf bevonden. De Officier van Justitie requisitoir ne mend. meende, dat verd. een beetje rus tiger moest worden Mr. de Brueys Tack achtte de beleediging wettig en overtui gend bewezen en eischte f 50 subs. 50 dg. Alles wordt Ons afgenomen: paarden, koeien en bet gewas, jammerde verdachte. Dn's zoo lollig niet! De Politierechter uitspraak doende. Ver oordeelde Verd.. die er financieel nog niet zoo slechts, biizat tot f 30 boete sUbs. 20 dagen hechtenis. Schoorldam. DIEFSTAL VAN'ZAND. Verd. C. v. A. jarenlang gewoond heb bende te Schoorl, was verhuisd naar Zij- persluis. Hem was tenlastc gelegd, dat hij zand uit de Schoorlsche duinen had ge haald. om dit zand zelf te gebruiken, Verd. liet verstek gaan. De directeur van de N.V. Kalkzandsteen fabriek te Schoorlam, O. J. Verkerk, acht te het onaannemelijk dat verd. niet gewe ten zou heben. dot hij het zand zonder toestemming niet mocht wegnemen. De fa briek. bad dit zand gepacht. De Officier van Justitie, mr. de Bruv* Tack, wijde met een waarschuwing vol staan en eischte f 0 böete subs. 4 dagen hechtenis. De Politierechter Uitspraak doende, deed er de helft af en veroordeelde verd. Wagens diefstal eener kleine hoeveelheid zand tot f 3 boete subs. 2 dagen. Voor de vele bewijzen vin deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen besten Man. Vader en Behuwdvader, den heer E. C. BUIS, betuigt, namens de Familie haar hartelijken dank, de Wed. M. J. E. BUIS— Themmen. XVlERtNGEN LOONBESPREKINGEN. Vergadering van de Commissie afd. Wie- ringen, van den N'ederlandschen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf op 10 Maart, in Hotel Cen traal van den heer S. Kaan. De heer O. J. Bosker opent de vergade ring en deelt mede. dat het doel is om een nieuw collectief arbeidscontract vast te stellen. Het contract is opgezegd wegens den verhoogden levensstandaard Door den onzekeren toestand is vorige jaar besloten tusschentijdsche wijzigingen toe te staan. Dinsdag is een vergadering in Schagen en het bestuur heeft voorgesteld, de heer N. D. Mulder als gevolmachtigde af te vaaVdigen en te handelen naar eigen goed dunken De kring Schagen heeft verzocht in dezen collectief samen te werken om te komen tot een gezamelijk arbeidscontract. Besloten wordt de heer N. D. Mulder naar Schagen af te vaardigen. Hierna sluiting. DEN OEVER. VERANDERING IN ZAKEN. Naar wij vernemen heeft mevr. de wed. J. Boersen haar garagebedrijf verhuurd aan haar tegenwoordigen bedrijfsleider. Hoewel mevr. Boersen zich thans uit zaken gaat te rugtrekken, blijft zij te Den Oever wonen. ANNA PAULOWNA EEN MOOIE PRESTATIE. Bij het te Roozendaal en Bergen op Zoom gehouden examen voor Waterbouwkundig opzichter, afgenomen door den Bond van Waterbouwkundige Ambtenaren in Zeeland, slaagde o.a. de heer C. J. Taillie van Anna Paulowna. Hij was de jongste, die aan het examen deelnam. FOKKERIJ. De paardenfokkers, die in de vakbladen gelezen hebben over de beteekenis van den Groninger stamvader Gambo, zullen zich erover verheugen, dat er in het Noorder kwartier een zoon van den beroemden hengst ter dekking staat. Een groot aantal zonen van Gambo werd dit voorjaar als dekhengst goedgekeurd. In Groningen brachten zes zonen teza men f 52.000.— op. Geen wonder, dat ditr maal de heer Nijhoff gehuldigd werd voor de buitengewone prestaties van dezen hengst. Reeds eenige jaren geleden had men den mede-eigenaar, den heer Mellema, geëerd om Gambo's eigenschappen. De heer Nijhoff verkocht een dezer da gen een iongen Gambo. Aut>on, aan den heer G. W. Waiboer, die hem ter beschik- kin gstelt, Aubon heeft tot moeder een beste merrie, die weer een dochter is van den bekenden Yzwarten bles-hengst Raadsheer van Ru- dolfzoon. Zijn grootmoeder was een dochter van Affeno. De jonge hengst heeft het juiste Gambo- type. is zwartbruin to zwart met smalle bles en twee witte achtervoeten. Zijn gan gen zijn uitstekend. ALKMAAR, 10 Maart Andijvie f 3640 ner 100 Kg.. Bloemenda ler kool f 4 80—40 ner 100 Kg., boerenkool f 1.5012 10 oer 100 Kg.. bieten f 340 per 100 Kg,, gele kool f 2.60—6.40 per 100 Kg., koolrapen f 2.90 oer 100 Kg., peren f 913 per 100 pond. prei f 8.50 per 100 Kg., peter selie f 680—7.90 per 100 bos. roode kool f 4.20—7.50 per 100 Kg., selderie f 5.20—8 p. 100 hos, sbinazle f 2—2.12 ner 8 pond, spruiten f 72O—19.50 ner 100 nond. uien f 6.per 100 Kg. wasrhwortelen f 5—6.40 per 100 Kg. witlof I f 12—15. Idem II f 9.30 —11 per 100 pond. PURMEREND 11 Maart. Veemarkt Koelen totaal 375 stuks: Beldek Oeien f 300—390. melkkoeien f 375— 480 45 vette kalevren levering. 1200 nuchte re kalveren levering Idem voor de fok 45 —68 18 magere varkens 2542. 150 biggen .18—32. grnskalveren 110230. 20 bokken 1422 400 schapen levering, weideschapen f 40-50. (Officieels noteering.) BROEK OP LANGENDIJK. 10 Maart. Aanvoer: 58300 Kg. roOde kool f 7.50, 79800 Kg. gele kool f 6.40. 54700 Kg. Deensche witte kool f 5.50 19600 Kg. uien f 6.—. gro ve uien 6.—. drielingen 6.1500 Kg. bieten f 3.40. NOORDSGHARWOUDE. 10 Maart. Aanvoer: 82400 Kg roode kool 7.50. 32400 Kg. eele kool 640. 117000 Ke. Deensche wit te kool 5.50 16200 Kg. uien 6 grove uien 6 drielins-pn fi.stek 0.80—1.10, 5100 Kg. neen 410—4 20. kleine peen 2.900 Kg. bieten 2.10—3.40. Voorloonige noteerine (hedenochtend 9*4 Uur doorgpbeld). Officieels prijzen en aan gevoerde kwantums van vandaag publicee- fen wij morsen, BROEK OP T.ANOENDtJK 11 Maart. Aanvoer: 19175 Kg. uien 6—, 1225 Kg. Oeen 4.20 5*00 Kg kroten 3.40. 48300 Kg ronde kool 7.50 40400 Kg. gele kool 6.40 trw>- Ke. D Witte knol 5.50. NooRnsr.u4n"'ornF 11 Maan. Aanvoer: 18000 Kg. Uien 6.—, drielingen 6.grove 6—, 77000 Kg. rood ekool 7.50, 33100 Kg. gele kool 6 10. 118000 Kg. D. witie kool 5.50.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3