3j mtr. onder de Florastraat... Hoe tfiadAnieuwji Een tijdbom van 230 kilo Drie perceelen werden weggesloopt Slaapplaatsen voor stadgenooten Bij een cafetaria UltxellcA nieuw-é, ÏLLeuuM uit lUk Dinsdag 11 Maart 1941 Tweede Blad Vandaag tot explosie gebracht? Mutaties bij de spoorwegen Staaltje van N» S*-service Inbraak Kruisweg Voor 50 a 60 gulden lederwaren gestolen Correspondentie Steun aan gedemobiliseerde marinemannen moet ik stoken? WINTERHUIP^NEDERLANO Stort Uw gavenvoor „Winterhulp". Projectiel in de Oude Kerkstraat opgeblazen Burgerlijke Stand van Den Helder Paard op hol Het trekken van hyacinthen Oosterend Veiligheidspeld ingeslikt 64 <;ou geneigd geweest zijn zoo lang- sand te gaan twijfelen aan 't wer- oestaan van de bom, die in Decem- „.itdekt werd door Joh. de Booden, een der leden van het in onze stad bekend geworden „Sprengkommando Spaich". Reeds omstreeks half December meende men „beet" te hebben, doch het bleek niet mogelijk met zekerheid te zeggen, waar de bom zat en... hóe hij zat. Van zelfsprekend was het tengevolge daarvan niet mogelijk te zeggen op welke wijze men het projectiel, indien men het zou kunnen bereiken, onschadelijk zou maken. Men zat echter inmiddels niet stil. Perso neel van Gemeentewerken groef en groef on der, naast en bij het perceel Florastraat no. 12, teneinde te komen ter plaatse waar de bom zich moest bevinden. Zoo langzamerhand kwam men toen tot de conclusie, dat bom men wonderlijke voorwerpen zijn. Die bijvoor beeld, indien ze in de aarde terechtkomen, niet rechtstandig hun weg vervolgden, maar integendeel op allerlei manieren andere we gen inslaan. Zoodat het zoeken naar zoo'n bom dikwijls gaat lijken op het terugvinden van de bekende speld in den hooiberg Succes. Met de gravers in de Florastraat, bijgestaan en geadviseerd door Sprengkommando Spaich, verging het al niet beter. Dag-in-dag-uit groef men, toen de vorst uit den grond was, hopende op het projectiel te stuiten. Dat de bom er móest zitten bleek wel heel duidelijk uit het spoor, dat deze nagelaten had. Dit spoor echter zette zich steeds ver der en dieper voort, zoodat het tenslotte een Herculische taak werd. Een en ander gebeurde in het bijzijn van den opzichter van „Woningstichting", den heer Snel en personeel van de vereeniging. Veertien dagen geleden kregen wjj mede- deeling van het feit, dat men eindelijk Op den bom gestuit was en toen wy ons naar de Florastraat begaven, bleek, dat men inderdaad succes geoogst had. In derdaad een succes, want de comman dant van de springploeg gaf volmondig toe, dat deze bom een van de taaiste „jongens" is, die h\j heeft meegemaakt en die ook den meesten tijd van zijn per soneel gevergd heeft. Voorts werd ons meegedeeld, dat het hier een tijdbom be trof van 500 Engelsche ponden (overeen komende met ca. 230 kilogram in Neder- landsch gewicht). Het projectiel bezit, in clusief de staart, een lengte van 1.20 m, terwijl het liefst niet minder dan 3% meter onder de oppervlakte was doorge drongen. Tijdbom. Bij informatie, wat de plannen waren, deel de men ons toen mede, dat, nu men contact met de bom had, zoo snel mogelijk zou wor den overgegaan tot slooping van de belen dende perceelen. Het betrof hier het afbre ken van een drietal huizen in'de Florastraat. Wij waren het eens met 's heeren Snel's mee ning, dat men door dit afbreken althans nog de beschikking houdt over het materiaal Drie woningen zijn thans afgebroken (met uitzon dering van de schuurtjes), terwijl een vierde deels gesloopt werd. In den gegraven kuil, ongeveer 4 meter diep, en met een straal van minstens 6 meter, zagen wij het projectiel, dat echter tijdelijk weer „toegedekt" is. Aan den schokbuis zag men, dat het hier een dier uiterst gevaar lijke tijdbommen betrof, wier activiteit ook na zeer langen duur, nog bestaat. Fantastische „wandeling". Het was interessant te vernemen, welk een fantastisch lange „wandeling" deze bom daar gemaakt heeft onder het huis. Nadat het pro jectiel op het'dak van het huis terecht is ge komen en naar beneden geschoten om vervol gens in den gang te verdwijnen, legde het tenslotte nog een afstand af van niet minder danvijf meter, een respectabele lengte. Op 3% meter onder den rooilijn op de straat kwam het tot rust. Vandaar dat het een eindeloos zoeken is geworden. Nadat men de bom gepeild had zag men duidelijk de inloop op zich afteeke- nen en deze heeft men steeds gevolgd. Ten slotte was men echter de inloop kwijt, zoodat het moeilijker werd. Men maakte eer> bekis ting ter plaatse en groef de omheinde ruimte systematisch af. En zietenslotte boekte men dan toch een meevaller, want vlak aan den linkerkant van den damwand stootte men op de bom. Nog mèt binnen de afgebakende ruimte dus. Voordat het zoo ver was had men een enorme hoeveelheid grond uit moeten graven. Deze bestond deels uit veen en loopzand, deels ook uit klei. Naar de commandant ons nog mede deelde, wordt de bom van een electrische ontsteking voorzien en daarna diep inge graven. Dit om de schade bij explosie zoo gering mogelijk te doen zijn. Wat de uitwerking dezer ontploffing betreft, deelde men ons mede, dat die waarschijnlijk wel zal meevallen, temeer waar het projectiel zoo diep in den grond zit. De mogelijkheid bestaat, dat de hui zen aan den overkant van de straat het zonder al te veel ruitenschade (voor zoo- de ruiten althans nog niet bij vorige ge legenheden kapotgesprongen zijn) zullen klaarspelen. Hedenochtend zou de explosie plaatsvinden. In verband hiermede kregen de leerlingen der Tuindorp-school vandaag vrij-af. De slotfase van een experiment, dat thans bijna 3 maanden lang de aandacht gevraagd heeft. Men deelt ons mede, dat de commies bij de Nederlandsche Spoorwegen alhier, de heer F. H. v. d. Booren per 1 April a.s. overge plaatst wordt naar Haarlem. In verband daarmede wordt, ingaande den zelfden datum, de heer Reuser bevorderd tot adjunct-commies. In Schagen: slaapgelegenheid voor 2 per sonen (slaapkamer) bij nette menschen. Hetaanbod van slaapplaatsen voor Heldersche ingezetenen die naar het bui- tenveld wenschen te gaan is den laat- sten tijd niet bijster groot meer. Legio zijn de moeilijkheden dus, die zich voor doen als iemand thans nog een slaap plaats wil gaan zoeken buiten de stad. In dit verband zouden wij het op prijs stellen indien men tusschen Alkmaar en Den Helder nog eens naging of er hier en daar niet nog een klein vertrekje, een bescheiden slaapplaats, disponibel is. Velen is een verblijf in Den Helder om allerlei redenen nog steeds niet mogelijk en het is deze categorie die wel weg wil maar niet khn, die met wel bijzonder groote belangstelling het oog gevestigd houdt op deze rubriek. Men stelle deze menschen, indien mo gelijk, niet teleur. Men hrenge zoo moge lijk het offer der daadwerkelijke naasten liefde. Wat een stadgenoot tusschen Zwolle en Alkmaar overkwam. Als typeerend staaltje van service, ge boden door de „Nederlandsche Spoor wegen" 'moge het navolgende gelden, een belevenis, gisteren overkomen aan een stadgenoot, die van Zwolle naar Alkmaar reisde. Een bewijs dat de N.S.-service niet alleen in theorie, maar wel degelijk in de praktijk bestaat. Deze stadgenoot kocht in Zwolle een kaartje enkele reis Alkmaar voor zijn vrouw. Zelf beschikt hij over een door loopend abonnement. Bij het koopen van het kaartje werd hem door een familie lid toegeroepen voor haar een perron kaartje te koopen. Dit geschiedde. Het was echter bij de controle in den trein tusschen Zwolle en Amersfoort een bijster onprettige gewaarwording om te ontdekken dat men geen enkel reisje ZwolleAlkmaar had docheen per ronkaartje voor Zwolle. Wat was nu het geval, in plaats van het perronkaartje aan het familielid te geven had de stad genoot zijn enkele reiskaart je aan z'n familielid gegeven en zelf het perron kaartje gehouden. Men maakte het onzen Jutter niet moeilijk. Hij moest zich echter wel ver voegen bij den Chef in Amersfoort. Dit geschiedde enhet bleek dat deze reeds een telegram uit Zwolle ontvangen had, waarop de toedracht der zaak ver meld stond. Van snelheid gesproken...... De reiziger kreeg het, van aanteeke- ningen voorziene, telegram, mee en toonde dit telkens als er in den trein gecontroleerd werd. Bij aankomst in Alkmaar bleekdat men ook aldaar reeds door Zwolle geattendeerd was en ook hier kon de reiziger zonder eenige moeite passeeren. Nogmaals: van service gesproken! En...... een pluim op den hoed van onze N.S., waarop wij wel eens in deze dagen fel afgeven, maar die toch ook weer voor haar cliënten op de bres blijkt te gaan staan als zulks noodzakelijk is! Zelfs wanneer dezen zelf de fout maken... De inbraakserie in onze stad zet zich voort. Gisterenmorgen kwam de heer Prins van den Kruisweg, tot de minder aangename ontdekking, dat er onge- wenschte béioekers in zijn zaak waren geweest. Bjj controle bleek, dat voor een bedrag van 50 i 64 gulden aan leder waren was gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Opnieuw een waarschuwing om zjjn huis goed af te sluiten. L. G. 't Versje ,,'t Zonnetje" was wel aardig van gedachte doch niet voor opname geschikt. Wij zijn bereid U de gebreken aan vorm en rhythme aan te geven mitsU zich bekend maakt. Waarom zoo geheimzin nig met Uw naam? Red. Held. Crt. In de Juni-Juli-aflevering van „Onze Vloot" plaatste men een oproep tot de leden voor het geven van een bijdrage ten behoeve van gemobiliseerde Marinemannen, teneinde hun in staat te stellen zich burgerkleeding aan te schaffen en hun tegemoet te komen bij financieele moeilijkheden. Men mocht ruim 4000.aan bijdragen ontvangen. Deze gelden werden zuinig be heerd en geene uitkeeringen gedaan, dan na ingewonnen advies bij het Afwikkelings bureau van het Departement van Defensie. Nu echter zijn deze geldmiddelen uitgeput en moeten helaas velen, die dringend financieelen steun noodig hebben, worden afgewezen. Het gaat ons, aldus „Onze Vloot", aan het hart, dat wij tot de Marinemannen, die zich tijdens de oorlogsdagen zoo kranig hebben gehouden en waarvan er velen thans geen kans zien hun gezin te geven, wat het noo dig heeft, moeten zeggen: „Wij kunnen niet meer helpen onze geldmiddelen zijn uit geput Daarom nemen wij de vrijheid ons nog maals tot U te wenden, overtuigd van Uwe sympathie met de oud-Marinemannen, met het dringend verzoek ons in staat te stellen deze zoo hoog noodige uitkeeringen te kun nen blijven voortzetten. Zij en ook wij zullen U dankbaar zijn. Uwe bijdragen zullen gaarne worden tege moet gezien op de postrekening No. 37486 der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", te 's-Gra- venhage. Het verzorgen van de brandstof. U kunt er zelf veel aan doen, dat in de brandstof geen gruis aanwezig is, want de brandstoffenhandelaren bezorgen den huis brand tegenwoordig gruisvrij thuis. Vele ver bruikers hebben echter een brandstoffenberg- plaats hok of kist welke te hoog is. Wordt het anthraciet hierin uit den zak ge stort, dan vindt vergruizing plaats, evenals wanneer men het anthraciet met een schop boven uit een hok of kist schept. U moet dus gruisvorming tegengaan door gebruik te ma ken van een brandstoffenbergplaats, waarin door uitneembare planken de kolen van geringe hoogte gestort kunnen worden en welke Is voorzien van een naar voren hellenden bodem, waar het anthraciet via een luikje onderuit wordt geschept. In zulk een bergplaats vindt U, als zij leeg komt, vrijwel geen gruis. Naar mate het hok voller wordt, zet U er weer plan ken in. Het ploffen. Een euvel, waarvan velen bij het stoken van anthraciet nog wel eens last hebben, is plof fen. Kort na het bijvullen van versch anthra ciet op een vuur hoort men soms een knal of plof, welke zoo hevig kan zijn, dat de vuldeur van de stookinrichting openslaat of dat door de pookopening asch in de kamer komt; na het ploffen ruikt men meestal kolendamp in het vertrek. Dit ploffen is volmaakt zonder ge vaar. Het wordt veroorzaakt, doordat het gas, dat uit het anthraciet, wanneer het warm wordt, vrijkomt, in de stookinrichting blijft hangen en met lucht wordt vermengd, zoodat een explosief gas- en luchtmengsel ontstaat. Komt vuur bij dit mengsel, dan ontploft het. U kunt het ploffen voorkomen door na het bijvullen van versch anthraciet de bovendeur (met een haakje er tusschen) of het schuifje hierin een half uur lang open te laten staan. Dan wordt het uit het anthraciet vrijkomende gas via den schoorsteen weggezogen. Heeft U, wanneer U de bovendeur op een kier openzet, last van kolendamp in het ver trek, dan wijst dit er op, dat de schoorsteen- trek onvoldoende is, dus dat de schoorsteen nagekeken moet worden. (Erby vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). Spoorstraatsch intermezzo. 't Gebeurde in de Spoorstraat. De zon was gekomen gisteren. Vroeg al, toen de nevels opgetrokken waren en er, na lange dagen van regen en mist en mist en regen (en dan weer regen) een lentelijke dag aanbrak. Zoo schoon, zoo blauw, zoo doorzichtig als wij dat in langen tijd niet meer beleefd hadden 't Zag er feestelijk uit. Buiten en binnen de. stad. Ja, ook binnen de stad, en dat ondanks de dichtgespijkerde ramen en de vele verve- looze huizen. Ondanks den melancholieken doem, die over deze stad onmiskenbaar hangt, vooral als de wereld gevangen ligt tusschen de eindelooze banken en wolken van de wintersche maanden. Maar gisteren: blauw en goudig en zonnig. Ziedaar, een schoone Mairtsche Maandag, waaraan we ons gelaafd hebben, waaraan we geproefd hebben en waarin we den smaak van het komend goede getij aanwezig vonden. Men trok er op uit. In de Spoorstraat, nog altijd de pantoffel parade-boulevard bij uitnemendheid, trok een deel der vaste en tijdelijke stadsbezetting voor bij. Daar waren jonge knapen van de MULO en het Lyceum. Uitdagende branie's, met 't eerste jongelingsdons schalks op de bovenlip, de tasch-met-wijsheid als een vod aan een vin ger bengelend, een goedkoop saffiaantje ach teloos in een mondhoek. Jonge ridders, met oogen die zoo brutaal als de beul de wereld inzien en die den indruk maken van niets en niemand bang te zijn en heel de wereld aan kunnen. Daar liepen jonge meisjes. Met kokette voorjaarsmutsjes in knal-rood en hard-blauw Met de neus parmantig in de lucht en kwasi- negeerend de heeren-der-schepping, die hen critisch gadesloegen. De lente hing in de Spoorstraat. Jn de zon was het koesterend mild en dat was de reden, dat menig jong huismoeder dien middag de vaat in een vloek en een zucht behandeld had en zoo snel mogelijk de straat opgetogen was om voor het kroost (en zichzelf) zooveel mo gelijk zon-vitamine'n in te ademen. 't Lokte, daar in de stad. Met de zon en het blauw aan den hemel en de vroolijke twinke lingen in de ruiten van de winkels. En zóó gebeurde het: Ergens, voor een der caféfearia's, die we anonimiteitshalve niet met name hier aan de publiciteit zullen nagelen, stond een kinder wagen. Een moderne wagen: met lage wieltjes en een inmense bak. Hij was zoo mooi, dat de voorbij-kuierende knapen er stuk voor stuk iets over te vertellen hadden. De een vond het een „luxe slee" en de andere riep „Mot je die duo daar zien"! En de derde noemde het vehi kel een „knijzige vleeschwagen". Zoo had iedereen er wat van te vertellen, van dien luxe-kinderwagen daar voor het cafetaria in de Spoorstraat. Het bleek dat de moeder, een jong vrouwtje van niet al te veel lente's in dat cafétaria zat. Gezellig keuvelend met een oudere dame, die waarschijnlijk de moeder of de schoonmoeder geweest zal zijn. Ze hadden zich verschanst achter twee koppen koffie en lieten zich het bruine vocht best smaken. Inmiddels stond de wagen buiten en eens klaps begon zich in dat room-kleurig kinder rijtuig leven te manifesteeren. Lakens bobber- den op, een dekentje sleurde naar buiten en nog even later vertponde zich een rozige baby van welgeschat 16 maanden of daaromtrent. Een gezond rood slaap-hoofd, een paar armen als metworsten en met de witte muts oolijk op één haar. De baby zag de wereld en dacht na. Ten minste, dat zal zij gedaan hebben, gezien de ernstige oogen. Links getuurd... toen rechts... maar moeder was niet te zien. Moeder bleef weg en tenslotte ging baby zulks zoo verdrieten, dat ze zelf maar begon vreugde in 't leven te zoeken. Waarin een baby, verraden voor een kop koffie, tenslotte (van baby's standpunt bekeken) gelijk heeft. Recht is recht. Het begon met balanceer-bewegingen. Meis jes, die voorbijkwamen bleven staan. Hielden de pas in en waren vernukt over het „moppe- snuitje". Maar baby negeerde zijn auditorium en rumoerde verder tusschen de lakentjes en de dekens en het peluwtje en de donzen kus sens, waarvan er bereids een op het zonnige plaveisel van de zonnige Spoorstraat lag. Baby werd speelsch. Ze poogde zich op te richten, wentelde van de linker- op de rechter zij. Greep naar haar teenen en spugde over de „railing" van den wagen overboord. Een paar jongens van om en nabij de 12 zagen het en volgden de gedragingen van de jolige baby voor het cafetaria met spanning. Op een gegeven oogenblik bleek in het brein van baby ineens een wonderlijk complex op te komen. Ze wierp zich op de rug, keek eens links en rechts of er wel belangstelling genoeg was voor haar acrobatische gedragingen, schopte het dekentje vierkant den wagen uit (hetwelk naast het kussen kwam te liggen), en lag toen, met een volmaakt ronde en rozige bibs in den zonneschijn. De jongens schoten, dit inderdaad niet van humor ontbloote beeld ziende, in den lach en wezen er elkaar op. Andere jongens slenterden naderbij van den overkant en gaven mede blijk van hun ingenomenheid. En vooral toen het baby klaarblijkelijk nog niet genoeg was en deze, in opperste vervoering en pret, zich op richtte met de armen, en de rozige bibs zoo uitdagend mogelijk omhoog bracht als het ware om er mee te demonstreeren dat ze zich toch van niets iets aantrok in de Spoorstraat. Helaas... er was in de Spoorstraat op dat moment een jongen met een boosaardigen in slag. Misschien was het ook wel een brave, beste jongen, en was het de lènte, die 't 'm deed. Wie zal het zeggen...? Maar de jongen grabbelde in z'n zak, vond daar een „katte- pult" (zoo een van elastiek, U kent ze wel, waar we vroeger zelf „proppies" mee in de slaapkamer van buurman schoten...) frommel de een stukje papier in elkaar, deed dat om het elastiek, trok dit uit en... even later scheer de het propje linea-recta in de richting van de deinende rozige baby-bibs. Het bleek een niet te missen doelwit en het schot was ré&k. Hoe had men ook kunnen missen, met een dergelijke trefkans... zoo rond... zoo rozig... zoo nabij...! Het zoo valschelijk en meedoogenloos getrof fen lichaamsdeel verdween terstond onder de wagen-wanden. Wat nog aangaf dat de baby in leven en welzijn was, was uitsluitend een hartverscheurend gehuil, zoo erbarmelijk, dat moeder en dochter de koffie de koffie lieten en ontzet naar buiten sprongen. En de gieren de en snotterende baby in hun armen namen, zoete woorden fluisterden, aanhalig deden en allerlei lekkers beloofden voor straks... Zes jongens stonden te hikken van 't lachen. Zes schavuiten... Een heer-op-jaren bemoeide zich met het geval en vertelde de dame's wat h|j gezien had. Waarop de jonge moeder, ook niet van gisteren, hartig opmerkte „en laat jij dat dan maar gebeuren... schaam je je niet!" Dat deed de maat bij de jongens overloopen. En schaterend, bulderend van het lachen, trokken ze verder. Over het zonnige plaveisel van de zonnige straat. Een slagersjongen, die het óók gezien had, gaf me een knipoogje, en fietste toen door. Maar bij de hoek draaide hij zich om, tinge- lingde aan z'n belletje op het stuur en riep: „Laat die fain zain...!" Gisteren, tusschen half zes en 6 uur heeft men, nadat de woningen in de omgeving ont ruimd waren en de straten afgezet, het nog niet tot explosie gekomen projectiel in de Oude Kerkstraat (het nieuwe gedeelte) laten springen. De gevolgen waren dat weer ver scheidene ruiten en daken het moesten ont gelden. Men is thans echter bevrijd van dezen gevaarlijken „indringer". OVERLEDEN: B. Stnkker, 91 jaar, m. BEVALLEN: E. van der HaagBreeen, d.; C. A. GlasWermster, z. DAMESRIJWIEL. Aan het adres Koningstraat 8 is een dames rijwiel te bekomen, dat onbeheerd was aan getroffen. GEEN RIJWIELEN IN HET DONKER! Blijkbaar was men door het tijdelijke ver bod des avonds buiten te mogen vergeten, dat rijwielen niet in het duister tegen wo ningen mogen staan. De politie bracht een drietal fietsen naar het hoofdbureau over. NA 12 UUR OP STRAAT. Iemand, die zich na 12 uur op straat be vond, werd naar het Hoofdbureau van politie gebracht en daar tot 4 uur in bewaring ge steld, terwijl proces-verbaal werd opgemaakt. Gisteren ongeveer 12 uur sloeg een twee span van den heer Roeper, van Akenbuurt, dat gespannen was voor een wagen met voer, in de Warmoestraat te Den Burg, op hol. Op het voertuig was behalve de bestuurder een jongetje van pl.m. 7 jaar gezeten. De wagen ging gevaarlijk slingeren door de straten, doch de hollende dieren werden al spoedig in de Gravenstraat ter hoogte van de timmer manswerkplaats van den heer Jb. Bakker tot staan gebracht. DE TEXELSCHE MARKT. De vee-aanvoer aan de Maandagsche markt was gisteren al iets grooter dan vorige week. Nu werd ook reeds wolvee aangevoerd, ter wijl er ook een jonge kalfkoe aan de lijn stond, die pl.m. 275 opbracht. Op de boer derij begint ook de veehandel iets levendiger te worden. Voor prima rundvee en paarden vooral worden zeer hooge prijzen betaald: De veeaanvoer bestond uit: 1 koe, 275.2 rammen, 40.tot 60.7 kalveren 12.tot 20.12 schrammen, 40.tot 45.1 varken, 100.—. Aan den wedstrijd voor het trekken van hyacinten-bollen, uitgeschreven door het bloe- men-comité Haarlem, hebben van de U.L.O.- school te Den Burg 17 jongelui deelgenomen. Ieder ontving 3 bollen. De uitkomst werd gekeurd door den heer A. Bruijn, alhier. Ie prijs Jettie Bakker, de Cocksdorp; 2e pr. Letta Bruijn, Den Burg; 3e pr. J. v. d. Sterre, Oudeschild. Eervolle vermelding: T. List, Tonny Dwars, Stientje Hellema, Joosje Witte. Het pl.m. 1%-jarig dochtertje van den heer J. Schraag, alhier, heeft dezer dagen een ge sloten sluitspeld ingeslikt. Bij onderzoek in het Noodziekenhuis te Den Burg, bleek, dat de speld zich in het keeltje had geopend, waarvoor de kleine in het noodziekenhuis te Julianadorp in behandeling genomen moet worden. VISSCHERIJ. URK, 7 Maart. Door 30 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Viscnafslag alhier aange voerd: 830 pond snoekbaars, van 20110 pond per vaartuig, prijs 33—35 ct.120 pond blei, 1214 ct. en 50 pond baars, 1618 ct Alles per pond. Urk, 10 Maart. Door 35 vaartuigen werd J.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Visch- afslag alhier aangevoerd: 980 pond snoekbaars, van 26 tot 120 pond per vaartuig, prijs 32% tot 36 ct.; 40 pond baars, 16 tot 20 ct. en 60 pond voorn, 8 tot 10 ct., alles per pond. De vorige week is de visscherij op de voor malige Zuiderzee op snoekbaars weer begon nen, nadat deze ongeveer 14 dagen wegens ijsgang was stopgezet. Deze visscherij wordt thans in twee gedeelten door de IJsseimeer- vloot uitgeoefend. Een gedeelte is er aan het visschen met de snoekbaarsnetten onder den v/al De snoekbaarsvisscherij onder den wal bracht vangsten aan de markt van 10 tot 14 pond per vaartuig. Van deze soort visch was veelal de gemiddelde prijs 55 ct. per pond. De sleepers hadden vangsten per etmaal van 60 tot 200 pond per span. Het is te verwach ten dat deze visscherij nog in omvang 231 toenemen. De prijzen waren stabiel. Deze scort snoekbaars werd verkocht tot 54 ct. per pond. De weekbesommingen varieerden van 90 tot 200 gulden per span. Op de Waddenzee wordt gevischt onder de kust op platvisch. Hier waren de weekbesom mingen van deze korders van 160 tot 265 gul den. Van de kustvisschers voor Scheveningen waren de resultaten tot 350 gulden per motor vaartuig. De motorkorders voor IJmuiden be- somden van 700 tot 1500 per vaartuig. In vele gevallen werd er door onze vloot maar zeer weinig sardijn gevangen. De vorige week (3 tot en met 8 Maart) werd door 6 tot 50 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 5064 pond snoekbaars, prijs 32% tot 60 ct.; 181 pond baars, 16 tot 25 ct. en 371 pond voorn, 8 tot 10 ct., alles per pond.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5