ETEN 't HOEKJE OUDERS «5 Klokkenspelmisèie „Bravo Darlan" in Amsterdam Nieuwe Amsterdamsche wethouders Detective ia den dop Tegen verzwarinq lasten grondeigendom DENEMARKEN Nederlanders vechten voor Duitschland Inbraken te Enschedé Duitsch-Bu^aarsche parades New-York zonder autobussen? VOOR DE I De functies verdeeld. De regeeringscommissaris. burgemeesetr E. J. Voöte. heeft de volgende wethouders beneomd en hun het beheer der achter hun namen vermelde afdeelingen opgedragen: De neer fac. Rustige. die op uitdrukke lijk verzoek van den reeeerinescommissa- ris zich bereid heeft verklaard het wet houderschap voorloopig te blijven vervul len: financiën, bedrijven en handelsinrich tingen. 'De heer J. H. van der Bend: openbare gezondheid. ziekenhuiswezen, bevolkingsre gister. burgerlijke stand en voorts een deel van maatschaPDelijken steun endekeurings dienst voor waren, die tot nu toe onder af- deeling levensmiddelen ressorteerde Ir. C. J. Neiszen: publieke werken en volkshuisvesting. Dr. J. Smit: onderwijs, kunsten en we tenschappen. Burgemeester Voöte zal de afdeelingen algemeen zaken, politie en brandweer be- heeren. KRANIGE JONGEN ACHTER VOLGT AUTODIEF. Zaterdagavond moest een fong meisje boodschappen doen in een kruidenierswin kel aan de Vaillantlaan in Den Haag. Zij liet haar fiets onbeheerd buiten staan en dat was voor een rijwleldlcf aanleiding om er met het karretie van door te gaan. Het meisje had dit echter in den winkel ge zien en zette een achtervolging in. De dief zou evenwel in ziin opzet geslaagd ziin. als niet op den hoek van het Vaillantplein de 14-iarige iongen P. de Haan had ge staan .aan wien het meisie in het kort vertelde wat er gaande was. De iongen sprong direct on zijn rijwiel en haalde den vluchtende in. Hii riep hem toe. dat hij moest stoppen, doch de dief schonk hier geen aandacht aan. De iongen bleek echter uit het goede hout gesneden te |iin en hii reed vervolgens den man in de wielen. Eenige burgers kwamen er nu aan te pas. onder wie zich ook een politieagent in burger bevond. Deze arresteerde den rijwieldief. die bleek te zijn de 66-iarige J. H. zonder beroep die zich reeds vele malen aan rijwieldiefstallen, open sluitingen en diefstallen heeft schuldig gemaakt en deswege een groot gedeelte van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht De man is in voorloopige bewaring ge steld en hij zal aan den officier van justi tie worden voorgeleid. Dank zij het kranige optreden van den Jongen is een berucht lid van het dieven gilde weer voor een poosje uitgeschakeld. Ernstig protest van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Omtrent het verhandelde in de dezer da gen gehouden bestuursvergadering der Friesche Maatschappij van Landbouw kan het volgende worden meegedeeld: Gewezen werd op den thans bestaanden aandrang om in verschillende gemeenten te komen tot instelling of verhooging van de wegonbelasting. Opgemerkt werd, dat hierdoor een nieuwe zware last gelegd zou worden op den grondeigendom, die reeds in Materiaal voor de klokkenspijs kostte veel hoofdbrekens. EEN' MERKWAARDIGE OPLOSSING. Beiaardiers ziin er. als ik 't goed heb. in de noordelijke landen niet. aldus de Deensche correspondent van de N.R.C. maar carillons, die op gezette tijden een melo dietje spelen en ingevolge een raadsbesluit in het belang van 't vreemdelingenverkeer des nachts worden stil gezet, zijn er wel, vooral in Denemarken. En in Denemarken is het ook. dat men nu zijn, in heel het land besproken, klok kenspel-affaire heeft. De goede stad Aarhus, die dit jaar vijf eeuwen bestaat, heeft ter gelegenheid van 't jubileum een nieuw stadhuis gebouwd, dat begin Juni met zooveel feestelijkheid als de omstandigheden toestaan in gebruik genomen zal worden. Dat stadhuis heeft een toren en natuurlijk want we ziin in Denemarken en Kopenhagen heeft ook een klokkenspel in zijn stadhuistoren hangen is er een commissie uit de burgerij ge vormd om voor een klokkenspel in den to ren van het nieuwe stadhuis te zorgen. Het geld kwam gemakkelijk bij elkaar, maar daarmee was men er niet. want er heerscht schaarschte aan allerlei metalen in Denemur ken en het was daarom niet mogelijk me taal voor de nieuwe klokken voor Aarhus te koopen. Dus zette de klokkenspel-commis sie een inzameling van tin en koper op touw. In overleg met het gemeentebestuur werd een oude in een van de hoofdstraten tot „offerbron" gepromoveerd en onder toe- ernstig getroffen is door de onllngs ver hoogde grondbelasting, terwijl deze belas ting een zeer ongelijkmatigen druk uit oefent. Besloten werd op deze bezwaren te wijzen en ernstig te protesteeren tegen een verdere verzwaring der lasten, die op den grondeigendom drukken. Besloten werd toe te treden tot de groep voor werkgeversaangelegenheden, die door het Landbouwcomitë ingesteld zal worden. Met instemming werd kennis genomen van het adres der centrale landbouworgani saties over de overname van nuchtere kalveren, waarin er o.a. op gewezen wordt, dat de bestaande regeling aanleiding geeft tot onnoodig vervoer en belangrijk verlies aan slachtopbrengst. Tegen het verloop van de overname van aardappelen werden bezwaren naar voren gebracht. Besloten werd tot instelling van een commissie, die voorstellen tot verbete ring zal ontwerpen. DR. VAN RAPPARD EN VELEN VAN DE ZIJNEN NAAR DE WAFFEN S.S. Tijdens een gistermiddag in het'volksge bouw gehouden vergadering van den kring Den Haag van de N.S.N.A.P. heeft de leider van deze partij, dr. E. H. van Rappard, naar ons werd medegedeeld, bekend ge maakt. dat hij zich als vrijwilliger heeft gemeld voor de Waffen S.S.. dat hij hier voor goedgekeurd en dat hij denzelfden avond naar Duitschland zou vertrekken, „om met de wapens in de hand de' lots verbondenheid van het Neder-Duitsche volk met het Duitsche broedervolk te bewij zen". In zijn afscheidsrede spoorde dr. van Rappard zijn medestrijders aan, den strijd vol te houden en hij gaf hen voor den tijd, dat hii afwezig zal zijn het parool: „Dood aan het separatisme! Alles voor Groot- Duitschland". Verder vernemen wij. dat in de komende week een groot aantal vrijwilligers uit de N.S.N.A.P. en haar S.A. naar de Waffen S.S. in Duitschland zal vertrekken, ten einde op korten termijn te worden opge leid. Op textielgoederen gemunt. De laatste dagen zijn in Enschedé verschil lende inbraken gepleegd. Zoo is om. ingebroken in een kleeding- magazijn aan de Marktstraat, waar een groot aantal kleedingstukkpn werd ont vreemd. waaronder costuums en jassen. Bovendien werd een bedrag aan geld buit gemaakt. Verder werd ingebroken in een winkel aan het van Heutzplein. Door in klimming verschaften de daders zich toe gang. Een bedrag van 290 gulden wordt vermist. Voorts is nog hii de onlitie aan gifte gedaan van diefstal van een serie monsters ter waarde van 300 gulden uit een collectie, welke in een garage van een hotel stond. FRAUDULEUS GESLACHT VEE IN BESLAG GENOMEN. Te Edcrveen ziin gisteren uit een beton nen put bij een landbouwer niet minder dan elf frauduleus geslachte varkens in be- lag genomen, terwijl bovendien hij den landbouwer G. een groote voorraad jfpek in beslag is genomen. DE RIJNVAART HERVAT. Gisterochtend is de scheepvaart op den Rijn tot Bazel hervat door drie sleepsche pen en verscheidene sleephooten nadat zij 20 maanden had stilgelegen. De hervatting is moeeliik eeworden door het opruimen der hindernissen, welke een gevolg waren van het feit. dat de Fran schen de bruggen in de lucht hadden doen vliegen en door het herstel van de vaar geul tot Straatsburg. zicht van iemand, die de gaven vluchtig op hun bruikbaarheid a's klokmetaal onder zocht en een kwitantie overhandigde, moch ten de goede Aarhus'anen daar 'hun oude tinnen bordjes en koffiekannen, afgedankte koperen kranen en lampen, bronzen beeldjes enzoovoorts in deponeeren. Burgerzin. De inzameling leverde een nieuw bewiis van den goeden burgerzin in deze oude st ig eenmaal „stroomde" de put over, zoodat het in alle situaties hulp biedende red dingscorps van Falsk geroepen moest wor den om ruimte te maken: den laatsten dag toen er speciaal om tin gevraagd was. kwa men velen, zelfs van buiten de stad, met oude familiestukken aandragen; dien dag wierpen goed 1500 menschen hun gaven in den put en toen met het invallen van U«» duisternis het sluitingsuur kwam. stonden er nog zooveel menschen in de queue op hun beurt te wachten, dat er besloten werd ■Ie inzameling nog drie dagen te verlengen Bijna tienduizend kilo metaal, voorname lijk messing, koper en brons, maar toch ook voldoende tin. heeft men hii elkaar ge kregen en daardoor was men van het he- ooodigde materiaal voor het nieuwe klok kenspel verzekerd. Maar daarmee was men er nog niet. Want het metaal was nog nau welijks uit den straatput opgedolven 'oen de voorzitter van de commissie-uit-de-burge- rij een brief kreeg van den minister van handel met de mededeeling, dat het metaal niet tot klokkenspijs versmolten mocht wor den. Het speet hem wel voor de goe de burgers van Aarhus. maar de vereischte toestemming kon hij niet geven, omdat het door de industrie gestichte metaalbureau „het niet juist acht. het gewenschte gebruik van de bedoelde metalen toe te la ten op een tijdstip, dat men van de zijde van de Deensche nijverheid vreest, dat het niet mogelijk zal ziin. die metalen in voldoende mate te vr-kriieen voor dekking van be- OVER AMSTERDAMSCHE EETHUIZEN. De romantiek der historie her leeft Ditmaal wijdt onze Amsterdamsche briefschrijver aandacht aan de vele en verschillende eethuizen in de hoofdstad van ons land (N.P.B.) Ieder volk krijgt de keuken die het verdient, heeft een cosmopoliet met wijsgeerig talent eens gezegd en daarin zit natuurlijk wel wat waars. De Duitscher placht vetrijke knalmaaltijden te eten, de de Engelschman zoutelooze taaiheden en de Franschman charmante liflafjes, en zoo herkende men den landaard wel aan de samenstelling van de maaltijden, maar voor het eten in restaurants, of, om een Neder- landsch woord te gebruiken, in eethuizen, gaat die waarheid natuurlijk niet heele- maal op. Amsterdam is rijk aan eethuizen en nog rijker aan café's. We hebben nette en on nette, dure en goedkoope café's, café's waar men komt om gezien te worden en andere om niet gezien te worden, café's met ultra moderne verchroomd-stalen inventaris, zoo dat men zich even goed moet oriënteeren alvorens de tafels, en de stoelen te herken nen en andere, waar de klassieke tand des tijds geen kans gekregen heeft en waar de kellner sedert de negentiger jaren met het meubilair is meegegroeid. Maar wij wilden het ditmaal over de eet- en niet over de koffiehuizen hebben, dus stappen wij daar van af. Eten in Amsterdam? Ja, ziet U eens, we hebben Italiaansche en Duitsche, Hongaarsche en Chineesche, Ja- vaansche en zelfs nog door en door Hol- landsche restaurants, we hebben Pilsner en Beiersche Bierstuben en een aantal an- tiek-vaderlandsche proeflokalen, waar zes tiende- en zeventiende-eeuwsche jaartallen de geveltjes sieren, we hebben alleraardig ste exotische, exclusieve en historisch-karak- teristieke „tenten", we hebben eetgelegen- heden waar de „easy-chairs" zoo easy zijn dat je er nauwelijks meer uit kunt opstaan en oud-Hollandsche Saeckjens op verrukke- lijk-schoone historische plekjes, waar de geest van Breeroo, Hooft, Roeriier Visscher en andere Muiderkringers nog rondwaart en we .hebben leurige cosmopolitische hoekjes, waar de vreemdeling een stukje van zijn Parijs of Berlijn herkent We hebben Maar ach, we hebben zooveel. De juiste datum is mij niet be kend, maar op zekeren dag brak in Amsterdam een hartstochtelijk ver langen naar historische eethuisjes van vaderlandsche allure uit. Zoo iets ontstaat vrij plotseling en ver volgens is het niet meer te stuiten. We kregen een eet- en drinkhuisje anno zestienhonderd zooveel, toen nog oen en nog een en het aantal is niet meer te tellen. Maar het denk beeld was aardig. De niet-Amster- dammers maar zelfs de geboren en getogen Mokummers hebben natuur lijk nimmer gehoord van het be staan van wijlen den heer Jan Janz. Vijfvlijgen, die omstreeks den jare 1510 een snoeperig pandje bewoonde, op den hoek van de „Nyewesvdsag- terburgwal en Nvewesyds vesten", thans respectievelijk Spuistraat en Singel geheeten, maar de heer Ni- colaas Kroese uit de twintigste eeuw heeft ons bijtijds aan het bestaan van dien voorvader herinnerd! Gezegde heer Kroese dan deed wat wijlen Jan Janz. al vier ecuwen geleden gedaan had: hij opende op dezelfde plaats en in hetzelfde huisje een kleine herberg, een wijnkroegje annex eethuisje, een gebenedijd toevluchtsoordle voor minnaars van in- en hoeften van algemeen belang". Het gevolg zal "waarschijnlijk zijn. dat de klokkenspel commissie het ge meentebestuur van het zeer teleur gestelde Aarhus inplaats van een carillon tien ton tinnen bordjes en koperen kranen, enz. aanbiedt met de ingezamelde gelden, opdat later de klokken toch gegoten zullen kun nen worden van het door de Aar- husianen zoo gul geschonken metaal. Een andere zaak. Er is nóg een carillon in Denemarken dat den laatsten tijd van zich heeft doen spreken. In het Seelandsrhe Naestved. dat onlangs een nieuw stadhuis gekregen heeft wilde men ook al een klokkenspel in den stadhuistoren hebben en dus werd er onderhandeld met de Kopenhaagsrhe firma die de meeste ervaring van klokkenspelen :n Denemarken heeft. Aangezien het be schikbare geld bij lange na niet toereikend was en men zich om de een of andere re den niet tevreden wilde stellen met een eramofoon-met luidsprekers. waarmee de klanken van een echt carillon uitgezonden worden, construeerde de Kopenhaagsche firma een klokkenspel in miniatuur, waar van de zwaarste klok slechts een paar kilo weegt en dat met een luidspreker- in «tallatie gecombineerd werd. Bij het klok kenspel is een microfoon geplaatst, en de klanken worden, zeer versterkt, uitgezon den door vier luidsprekers, die achter de galmgaten aan de vier zijden van den to ren ziin aangebracht. F.en electrische klok zorgt er voor. dat de heele installatie e,k kwartier gaat werken. Te Naestwed is het klokkenspel boven in den toren geïnstal leerd. maar men kan de klokken en de mi crofoon natuurlijk even goed in een accous- 'isch geschikte ruimte beneden in den toren desnoods in een kelder, opbergen, indien dit voor de controle of met het oog op de constructie van den toren den voorkeur zou verdienen. De N'aestvedenaren schijnen inge nomen te ziin met hun nieuwe carillon. Het klinkt goed en het is over heel het stadje te hooren en dat is voor hen de hoofdzaak. Het is nu al weer geruimen tijd geleden, dat in deze rubriek af en toe een schetsje schreven, waarin we een „geval" uit de prac- tische opvoeding aan de orde stelden en tevens de medewerking inriepen van de lezerstessen) om alzoo tot een bevredigende oplossing te komen. Er bestond destijds van de zijde der lezers (essen) groote belangstel ling oor die schetsjes en de „oplossingen", welke men ons zond overtroffen onze ver wachting. Dit laatste in verband met het feit, dat we uit een andere streek van ons land helaas weinig goede antwoorden kregen op dezelfde vragen. We willen thans opnieuw een dergelijk schetsje geven. Ditmaal onder een anderen titel. We kozen: „Wie deed het goed en waar om?" No. 1. Aan een meisjesschool (meisjes van 12 18 jaar) zijn twee leeraren verbonden. Op zekeren dag zien zij het volgende: Nabij het station zitten op een plantsoen- bank twee meisjesleerlingen van 15 jaar met twee jongens. De meisjes doen erg aanhalig en stoeien met le jongens. Zonder dat de meisjes het zien, zijn de leeraren getuige van een wat te groote „vriendschap". De meisjes geven nl. de jongens een zoen. Beide leeraren hebben reeds eerder geconstateerd, dat deze meisjes voor schooltijd op die bank met de zelfde jongens zaten. De onderstelling, dat d ze twee leerlingen de ijngens zoeken of althans met de jongens omgang hebben, kan als juist aanvaard worden. De oudste leeraar behandelt dit geval als volgt: Tjjdens de les geeft hjj de beide leerlingen een flink standje en maakt hun houding op zoo'n leeftijd belachelijk. De man is zeer woe dend en zegt, dat hij de directrice met het feit in kennis zal stellen. Hjj doet dit nog denzelfden middag. De andere leeraar behandelt de kwestie op deze wijze: Na afloop van de les, tijdens welke hjj niet over het geval rept, laat hjj beide meisjes even nablijven en dan informeert hjj, of de meisjes reeds eerder met deze jongens op de bank in het parkje zaten. Het blijkt, dat de uitheemsche drankjes, een vaderlandsch etentje en een gezellig zitje, waAr men de actualiteit des dagelijkschen levens voor een wijle ontvluchten kan, een pleister plaats met historische stoffage, waar ge thans plusfour-jongelingen en plezante meiskes kunt aantrefien, behaaglijk leu nend tegen een antiek houten betimmering, vol behangen met attributen, a.d.z. houten lepels, wijnflesschen, kandelaars, snotneu zen. petroleumlampen enz. Hier vinden dus de dagelijksche zoekers naar rust en ge noeglijkheid wat ze zoeken, hier slijten ze hun onvergetelijke uurtjes in een stoephuis- je, dat door Monumentenzorg reeds jaren gelenen op de lijst van te beschermen ge veltjes werd geplaatst en dat, behalve het historische uithangbord nog de ongetwij feld unieke en oorspronkelijke mededeeling op een houten bordje draagt: „Onbewoon baar verklaarde woning". Willem, de be diende van „de Vijf Vlijghen", zwaait U sierlijk zijn waschlijst toe, (elders wijnkaart geheeten), die op den kop af twee en zes tig centimeter lang is en die U gelegenheid geeft pen keus te doen uit de wijnen van Portugal en Spanje, Frankrijk en Duitsch land, Hongarije en Italië, Griekenland en Luxemburg, gezwegen dan nog van de oud- Hollandsche kandeel en de warme bis schop. dewelke U door dezen kelner in zijn zeventiende-eeuwsche pak geschonken en bezorgd wordt in sierlijke oud-Nederland- sche kelkjes. Bij moeder Hendrina. Ge klemt. U stevig vast aan het twee en- een-half duimsch manilletouw langs het steile trapje dat ge behoedzaam beklimt en zoo arriveert ge één hoog in het eethuisje, waar „moeder Hendrina" haar kippetjes braadt (voor zoover aanwezig) en U ove rigens ter 'afel brengt wat de pot schaft. Wanneer ge dan Uw kiesch en welgevallig oog hebt laten gaan over de gevarieerde verzameling antiek, zoowel boven als bene den aanwezig, wel dan zijt. ge weer een ervaring, een illusie en smakelijke streeling van den tong rijker. Natuurlijk kunt. ge overal elders en in tientallen andere omgevingen aan de ver langens van Uw gemaagte voldoen. Ge kunt eten in een omgeving, waar ge elk oogenhlik het binnenschrijden van een markiezin ver wacht. hetgeen nochtans nimmer gebeurt en waar U de lekkerste kostjes in zoetklinken de talen worden aanbevolen. Maar ook heb ben we in Amsterdam gelukkig nog onze soliede door en door Hollandsche eethui zen, waar dp rroqueiten zich niet voor hun afkomst behoeven te geneeren, waar soep soep heet en een kalfszwezerik zich niet achter een onherkenbaar pseudoniem ver schuilt Zou de erwtensoep van „dr Poort", (waar Thnrherke. Multatuli en Uw groot \ader reeds kwamen!) ooit haar hreede ver maardheid .hebhpn gekregen, indien de spijs kaart in exotisch Fran.sch gesteld was in n'aats van in het ruige en duidelijke Neder- landsoh. dat iedere vergissing a priori uit sluit? In Amsterdam kunt ge eten, waar en wanneer ge wilt, voor weinig en voor veel geld en in de omgeving die het best bij Uw smaak en voorkeur past. Alleen ge moet Uw bonnen niet vergeten, want dan komt ge op de koffie Dreigende staking van autobus bestuurders. Het gemeentebestuur van New York heeft f>00 man van het politiepersoneel aange wezen om dienst te doen bij een staking van de autobushestunrders. Nadat de laat -te bemiddelingspogingen van burgemeestér La Onardia mislukt waren hebben 3500 bestuurders verklaard, onverwijld in sta king te zullen gaan. Indien hun eischen niet worden ingewilligd. beide leerlingen niet liegen, want ze vertellen onmiddellijk, dat ze wel eens vaker met die jongens daar geweest zijn. Het eene, een brutaaltje, zegt, dat ze wel eens door de stat wandelen ook. Dan vraagt de leeraar of de ouders weten, dat zij dit doen. Op deze vraag geven de meisjes geen antwoord. Zouden de ouders het willen hebben Neen, zegt het brutaaltje en het andere stemt hierin toe. Vinden jullie het dan wel flink om achter den rug van je ouders om iets te doen, waar van je weet, dat je ouders het niet willen? Op deze vraag volgt geen antwoord, maar wel blijkt, dat de vraag indruk maakt. Dan zegt het brutaaltje: „Maar mijnheer, wat steekt er voor kwaad in?" De leeraar laat zich niet uit het veld slaan en zegt rustig: „Dus je wilt zeggen, dat het ►goed is iets te doen, waarvan je weet, dat je ouders het niet gaame zouden willen? Durf je het aan je ouders te vertellen?" Neen, dat durven ze niet. Welnu, als dit zoo is, moet je maar eens goed nadenken en bij jezelf uitmaken of je op den Ingeslagen weg moet of mag voort gaan. „Zegt mijnheer het aan de directrice?" vraagt ten slotte het bedeesde kind. JaT maar dan als jullie er zelf bij zijn en zoo, dat de directrice met jullie verder over het geval zal kunnen spreken. Komt maar met me mee. De directrice, die reeds op de hoogte was, krijgt nu nog eens het geval te hooren. De leeraar vertelt het rustig, zonde»- de minste boosheid en vraagt ten siotte, of de directrice nu verder met de kinderen wil a/spreken, hoe er in dit geval gehandeld moet worden. Later blijkt, dat de meisjes den ouderen leeraar niet meer kunnen „zien" en tegen den jongeren leerkracht ruiterlijk vertellen, dat alles „uit" is. De meisjes velden reeds het oordeel. De vraag is: Hadden zij gelijk? Wij zullen op deze vraag gaarne het ant woord van de lezers (essen) ontvangen. Nog deelen wjj mede, dat we zelf niét bij het ge val, hierboven beschreven, betrokken waren. OVEEKA. Besluit Fransohe regeering met vloot koopvaardijschepen te be schermen vindt Instemming. De aankondiging der Fransche regeering dat de Fransche vloot belast zal worden met de bescherming der koopvaardijsche pen wordt door .de Parijsche pers toege juicht. De Oeuvre schrijft, dat de Fransche regeering voor het eerst sedert Juli en na het incident van Oran een duidelijk standpunt tegenover de Britsche intriges heeft ingenomen. Engeland wilde, zich van de Fran sche schepen meester maken en de levensmiddelenmoeilijkheden in Frankriik vergrooten. De feiten hebben aangetoond, dat Engeland voor alle argumenten doof was. In dien het nu tot incidenten met de F.ngelsehen zou komen, zou dat slechts een rechtvaardige wraak voor dp Fransche dooden van Oran en Dakar zijn. „Bravo Darlan". De Matin schrijft hoven haar commen taar: Bravo Darlan! Het blad is van mee ning. dat Frankriik steeds dichter hij den hongersnood zou ziin gekomen, indien het ziin vroegere politiek tegenover Engeland zou hebben voortgezet. Het is thans Frank- riiks plicht het volk te eten te geven. Volgens de Petit Parisien is het thans in de eerste Dlaats zaak. dat de zeewegen, waarlangs levensmiddelen naar Frankriik worden gebracht beveiligd worden. Een ern «tige periode nadert haar einde. De regee ring heeft een duidelijk standpunt ingeno men. Men kan haar besluit zeer belangrijk hoemen. Zondag zijn in eenige Bulgaarsche steden Duitsch-Rulgaarsehe parades gehouden, die tegelijkertijd de oude Duitseh-Bulgaarsche wapenhroederschap demonstreerden. De commandeerende generaals der Duitsche troepen legden kransen bij de Bulgaarsche oorlogsgedenkteekens neer. waarna Duit sche en Bulgaarsche troepen van alle wa- oens onder tonen- van Duitsche en Bul gaarsche militaire marschen in paradepas langs de commandanten marcheerden. De commandanten hielden korte toespraken, waarin zij wezen op de wapenhroederschap en de lotsgemeenschap van beide volken en op het onrecht der gedicteerde vredesverdra gen. De bevolking juichte de troepen harte lijk toe. DE MOEILIJKHEDEN DER BRITSCHE KOLENVOORZIENING. De Birtsche minister van arbeid Bevin, beetf naar de New York Times uit Londen meldt, een dringende waarschuwing gericht tot de mijnwerkers uit het hekken van Durham. Hii zegt daarin, dat de kolen- nnsitie zelfs onder- de gunstigste omstan digheden in den kompndpn zomer en den daarop volgenden winter zeer ernstig kan norden. Daarom moet met mindpr ar beidskrachten meer genrodueeerd worden. Van de mijnwerkers moet dezelfde offer- aardigheid ais van de arbeiders in de an dere takken van nijverheid geëischt wor den.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6