N1PPER EN PELLE akkertje Het granaatappelsap Italië kan trotsch zijn Radioprogramma Ook ftaliaansch weerroachthericbt Daitsch weermachthericbt Neem'n FEUILLETON 77. Geheintónn! geheid. 1. „Hé, jongens, waar gaan Jullie zo gauw naar toe? willen jullie die 500 gulden beloning niet hebben? 2. „Zeg, kunt U mij misschien ook helpen? Ik zoek twee dappere jongetjes, die den leeuw naar het circus teruggebracht hebben. Er ligt nameljjk een beloning van 500 gulden voor ze klaar voor ze hun moedige daad!" 3. „Begrijp jij, Pelle, wie den leeuw kan gevangen heb- ben? Het is nog een ogen blikje geleden, dat hij nog jacht op ons maakte." 78. Goede raad is duur. 1. „Hebben jullie gehoord, dat het twee jongens zijn ge» weest, die den ontvlucnten leeuw in de wagen van den hondenvanger naar het cir cus hebben teruggebracht. 2. „Dat was flink van hen. 't Is te hopen, dat ze zich nog melden, zodat m»n kan nagaan, hoe ze 't aange legd hebben om het dier in de wagen te lokken!" 3. „Daar gaat me een licht op! De leeuw was natuur lijk in de wagen gaan sla pen en is wakker gewor den, toen wij met hem weg reden. 4. „De beloning van 500 gul den komt ons toe, maar wanneer we ons melden, worden we gepakt om die geschiedenis met den hon denvanger, wat nu?" uitgehouden, zonder dat de Engelschen daardoor ook" maar eenmaal een tastbaar succes behaald hebben, zoodat heden nog de scheepvaartverbindingen van het Apenijn- «che schiereiland naar Albanië en Noord Afrika onbetwist door de Italiaansche vloot gecontroleerd en beheerscht worden. Bovendien mag men niet de vliegtuigen vergeten, welke Engeland in de Middelland- sche zee en in Afrika noodig heeft. Het be treft meer dan 1500 Britsche vliegtuigen voor het Grieksche en Noord Afrikaansche oorlogsterrein en minstens 400 vliegtuigen voor Oost-Afrika. Het wordt begrijpelijk, dat de nieuwe En- gelsche ministpr van oorlog, Margesson,'zoo juist in bet Britsche Lagerhuis de klacht geuit heeft, dat men de militaire verdedi ging van het moederland tot zijn spijt nog niet heeft kunnen organiseeren in verhou ding tot ae geweldige Duitsche overmacht, omdat men de beste troepen en de beste wapens naar Afrika heeft moeten sturen om aldaar tegen Italië gebruikt te worden. Italië heeft dus wel reden om ondanks de bekende tegenslagen tijdens den winterveld- tocht OP zijn aandeel in den strijd van de as trotsch te zijn. ACTIVITEIT VAN PATROUIILLES IN OOST-AFRIKA. In zijn weermachtsbericht no. 276 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het Grieksche front optreden van in fanterie en artillerie in de onderscheidene sectoren van het elfde leger. In dqp sector van het negende leger hebben wij, tijdens een actie van plaatselijk karakter, krijgs gevangenen gemaakt en wapens veroverd. Talrijke Italiaansche luchtformaties hebben een artilleriepost, loopgraven gemechani seerde strijdmiddelen, kampen en vijande lijke troepen hevig gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. Op een belang rijke vijandelijke basis zijn bommen gewor pen. Tijdens luchtgevechten zijn vier vijan delijke jagers van het type Gloster neer gehaald. Toestellen van het Duitsche lucht- wapen hebben het vliegveld Tavenezia op Malta gebombardeerd, waarbij drie vlieg tuigen op den beganen grond vernietigd werden en een hangar ernstig beschadigd werd. In Noord-Afrika zijn vijandelijke pantser wagens, welke Dzjaraboeb probeerden te naderen, door het vuur van onze artillerie op de vlucht gedreven. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke vliegvelden en vijande lijke marinebases in Cyrenaica gebombar deerd op 8 Maart heeft een formatie van het Duitsche luchtwapen concentraties van Engelsche voertuigen met machinegeweren beschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben Tripolis en Zuara gebombardeerd, waarbij drie personen gedood en twee gewond wer den. De schade is gering. In Oost-Afrika valt een groote activiteit van patrouilles aan het noordelijke front waar te nemen. De vijand heeft luchtaanval len ondernomen op Harrar en Diredawa zonder dat schade werd aangericht. Te Diredawa is een Britsch vliegtuig door onzen luchtafweer neergeschoten. LUCHTAANVAL OP LONDEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft overdag en van nacht zijn gevechtshandelingen tegen mili taire doelen in Groot-Brittannië en in het zeegebied rondom de Britsche eilanden met succes voortgezet. Een sterke formatie ge vechtsvliegtuigen deed ondanks de moeilijke weersgesteldheid en den hevigen afweer met groote uitwerking een aanval op be langrijke militaire installaties in Londen. Een andere aanval was vannacht gericht op de inrichtingen der staatswerf van Portsmouth. Door bomtreffers van middel baar en zwaar kaliber ontstonden groote branden. Verkenningsvliegtuigen vielen aan de oostkust v. Schotland een konvooi aan- en beschadigden twee schepen ernstig. Ten Zuiden van Plymouth werd een groot koop vaardijschip met bommen bestookt. Bij aan vallen op vliegvelden in Zuid-Engeland verwoestte het luchtwapen hangars en schuilplaatsen. De havenwerken van ver scheidene steden in Zuid-Engeland en Schotland werden krachtdadig gebombar deerd. Lichte Duitsche gevechtsformaties vernielden bij den aanval op een vliegveld op het eiland Malta drie Britsche jacht vliegtuigen' en schoten een hangar in brand. Ook de havenwerken van La Valetta kregen bomtreffers. Verdragend geschut nam een vijandelijk konvooi in de Straat van Dover onder vuur. Batterijen van het leger noop ten eenige Britsche schepen, welke vannacht de kust van het Kanaal probeerden te nade ren, terug te keeren. De vijand vloog nóch overdag nóch des nachts het gebied van het Duitsche rijk en de bezette gebieden binnen. PROCES TEGEN JOODSCHE DOKTERS TE ROME. Tegen 15 Joodsche dokters en tandartsen te Rome, die, hoewel zij op grond van de raswetten van de lijst geschrapt waren, ari sche personen waren blijven behandelen, is een strafvervolging ingesteld. WOENSDAG 12 MAART 1941. Nederlandsch programma. Hilversum I, 414,4 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek1. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.40 Omroeporkest. 11.10 Voordracht. 11.30 Omroeporkest. 12.00 Amusementsorkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Omroeporkest. 1.40 Orgelspel. 2.00 Lezing voor de vrouw. 2.20 Pianovoordracht. 3.05 Rotterdamsch pianokwartet. 4.00 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting: Bijbellezing. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 De jonge acht en soliste. 6.00 Gramofoonmuziek. 6 15 De Ramblers. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Volkszang met orgelbegeleiding. 7.30 Berichten (Engelsch). Ondanks alle tegenslagen in den afgeloopen winter, tevreden over den huidigen stand van zaken De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben in Italië het vertrouwen in de over winning versterkt, zoo schrijft een corres pondent van het A.N.P. te Rome. De toetre ding van Bulgarije tot het driemogendheden pact heeft hierin een belangrijk aandeel. De verstrekkende gevolgen daarvan treden steeds duidelijker aan het licht en zijn voor Italië van rechtstreeksch belang. Het is hier voor niemand meer twijfel achtig, dat het lot van Griekenland onaf wendbaar geworden is, nu het bijna volko men van het Europeesche vasteland afge sloten en op zich zelf aangewezen is. De reactie van de beide nog betrekkelijk onaf hankelijk gebleven Balkanlanden, Joego slavië en Turkije, wordt door de Italiaan sche pers met groote voldoening weergege ven. De Turksche bladen hebben niet na gelaten te wijzen op het kort tevoren geslo ten niet-aanvalspact met Bulgarije alsmede op de zuiver objectieve houding van de Osmaansche politiek. Ook de ontvangst van den persoonlijken brief van Adolf Hit- Ier aan den president der Turksche repu bliek en de belangstelling van vooraan staande Turksche staatslieden voor de Duitsche film „Der Sieg im Westen", wor den hier als kenteekenen beschouwd voor de onafhankelijkheid der Turksche regeering van mogelijke Engelsche invloeden. Tenslot te wijst men hier ook nog met nadruk op de berichten over de verijdelde Britsche poging, de regeering van Ankara met de belofte van Fransche mandaatsgebieden in Syrië te paaien. Nu de Engelsche onderdanen en de Joden zich reeds opmaken om Turkije te verlaten, is ook in Joegoslavië aan de Britten, Polen, en Belgen, die zich daar nog namens hun regeeringen ophielden, den raad gegeven, uit.het land weg te gaan. De garantie van 'Roosevelt. Groot opzien heeft ook het be richt gebaard, dat president Roose velt den rëgeeringen van Belgrado -*' en Ankara een Amerikaansche ga rantie zou hebben aangeboden voor het geval zij zich tegen de as wil den keeren. en dat deze garantie door de Turksche regeering is ge weigerd, waarbij men zich in Tur kije natuurlijk heel goed zal herin neren, dat Vereenigde Staten on der president Wilson bij de verdee ling der mandaatsgebieden na den wereldoorlog het bruggehoofd van Constantinopel als Amerikaansch mandaatsgebied verlangd hadden. Uit al deze berichten en feiten komt men tot de duidelijke conclusie, dat de Angel saksische invloed op den geheelen Balkan sinds den len Maart van dit jaar is uitge schakeld en dat het Grieksche geval nog slechts een kwestie van tijd is. Ook in militair opzicht is het groote of: fensief tegen Italië in den afgeloopen win ter, zoowel aan het Grieksch-Albaneesche als aan het Afrikaansche front, letterlijk in het zand blijven steken. Na de verklaringen van den Britschen lord der admiraliteit, Aiexander, heeft de deelneming van Italië aan den oorlog de Engelsche regoering genoodzaakt de helft van haar vloot voor operaties in de Middel- landsche zee vast te leggen, men bedenke wat het beteekent, dat het in Engelsche oogen thans zoo zwakke Italië het volle gewicht van vijftig procent der Engelsche vloot thans reeds vele maanden lang heeft daoA dtfiel ÏÏL. 48. Nu waren ze vlak bij de bocht, daar waar de weg vlak langa de met pijnboomen be groeide steile helling liep. Een prachtig ver gezicht opende zich hier voor hen. In de verte waren de klippen rood beschenen door de zon en beneden hen strekte de saffier blauwe zee zich uit tot in het oneindige. Maar Diana keek er niet naar, want daar, recht voor hen uit, zag ze de lange, foreche gestalte van Edmund Weston, die met rus tige, groote passen afliep op de, in ruwe steen uitgehouwen treden, die leidden naar het kleine kerkje, dat iets hooger tegen den heuvel lag. Fortescue schakelde over in zijn derde ver snelling en nu reed de auto geruischloos voort In razende vaart. De wandelaar voor hen hield zjjn pas in en keerde zich om en de man jpiaast haar stuurde den wagen recht op hem T af. Met een ruk wendde Diana haar hoofd om en keek naar hem en in die fractie van een seconde begreep ze zijn duivelsche opzet. Een rilling voer haar door de leden en, zonder Zich een oogenblik te bedenken, greep ze het stuurwiel en draaide het naar rechts. Met een grauw wilde hij haar wegduwen, maar het was al gebeurd. De auto slingerde, glipte net langs Weston en reed toen met volle vaart op een bank af, die enkele meters ver der stond. Het hout kraakte en versplinterde en nu schoot de wagen, geheel stuurloos ge worden, als een torpedo dwars over den weg recht op de steile helling af. Een oogenblik bleef hij boven den rand hangen, toen, met «en slag, stortte hij naar beneden. Het laatste, wat Diana v^sefte, was het luiden van de klokken vfui het '"'oine kerkje. De zilveren klanken scheu>-ii te kOp-"»o van «en land, heel ver af. HOOFDSTUK XL. In het Strandhotel, dicht bij het kleine kerkje op den heuvel, lag nu al vele weken een van de slachtoffers van een ernstig onge luk, dat daar bij de bocht had plaats gehad. Er was daar een auto met volle vaart tegen een bank gereden en daarna over den rand gestort. De Engelsche monsieur, die aan het stuur zat, was op slag dood geweest en de auto was totaal vernield. Maar de vrouw van den Engelschen monsieur, nog haast een meisje, leefde nog, hoewel de doktoren weinig hoop meer gaven. Zij was het, die dien ramp zaligen dag in het hotel was binnengedragen en sinds verscheidene weken lag ze daar nu. Chirurgen kwamen en gingen, één had men uit Parijs ontboden en er was er zelfs een heelemaal uit Londen overgekomen. Er wer den consulten gehouden, verscheidene opera ties verricht, maar niettemin vreesden de ge leerde mannen het ergste. Hoe het ongeluk gebeurd kon zjjn, begreer niemand. De weg was op dat punt zeer breed en dagelijks kwamen er honderden auto's langs die plek. Nog nooit echter was er een ongeluk gebeurd. De ware toedracht der zaak wist niemand, behalve Edmund Weston en Pierre Ronceau en later Marjorie, die, op Westons dringend verzoek direct was over gekomen, twee Engelsche verpleegster's met zich meebrengend. Ronceau zei dat het hem niet noodig leek publiciteit aan de zaak te geven. Hij verweet het zichzelf, dat hij Car- vis door zijn vingers had laten glippen, maai voor het overige de man was dood, dus. que voulez-vous? Hij vond het verschrikkelijk dat madame er zoo ellendig aan toe was. maar dit leek hem voor haar toch altijd nog verkieselijker dan jen leven met dien man. En, als dit ongeluk niet gebeurd was, zou Carvis er zeker in geslaagd zjjn met haar over de grens te vluchten. Ronceau bleef slechts enkele dagen, daar hij elders werk te doen had. Hjj had de eigendommen van den doode grondig onderzocht en beslag gelegd op verscheidene papieren, die, volgens zjjn mee ning, voor een nader onderzoek in aanmer king kwamen. Weston echter bleef en hield zich, steeds tot Marjorie's beschikking. En, hoewel er eigenlijk niets voor hem te doen viel, was Marjorie toch oprecht blij hem bij de hand te hebben en dat gaf hem troost en deed hem zich iets minder nutteloos gevoelen. Diana's moeder had niet kunnen komen, aangezien Sir John ziek was. Het bericht van den plot- selingen dood van zijn zoon had den ouden man erg aangepakt. Marjorie was haast voortdurend bij Diana en ze \4ras bijna niet te bewegen de kamer te verlaten. Ze besefte dat Diana's leven aan een zijden draad hing en al haar gedachten, al haar energie waren ge concentreerd op de mogelijkheid dat leven te behouden. Ze wilde zich eenvoudig niet laten ontmoedigen en wanneer de doctoren haai vertelden, dat ze den toestand hopeloos in zagen, zette ze haar tanden op elkaar en zei niets. Edmund Weston bewonderde Marjorie's on vermoeidheid en doorzettingsvermogen. Het gaf hem zelf kracht. En nog steeds leefde Diana, na drie operaties; maar de zwakke levensvlam was haast uitgebrand. Nog weei een andere operatie was noodzakelijk, maar men durfde het niet aan, zoo vlak na de vorige. Er moesten zeker een paar weken verloopen voor het plaats kon vinden. Dit zou de laatste poging zijn om haar te redden, maar het was zeer de vraag of ze zoo lang nog wel kon blijven leven. De dagen werden warmer en er kwamen meer gasten in het hotel. Er werd verwacht, dat het met de Paaschdagen heelemaal vol zou zjjn. Weston echter sprak met niemand en «jjn stuurs uiterlijk hield alle gasten op een afstand. Na dien dag van het ongeluk had hjj Diana niet meer gezien. Marjorie had hem wel toegestaan haar kamer te betreden, maar hij wilde niet.- Het zou hem ellendig ge maakt hebben, neer te zien op dat bewuste- looze lichaam, heelemaal in verband gewik keld en hij zou er haar toch niet mee helpen, want ze merkte het niet eens, wanneer iemand bij haar bed kwam. Wanneer ze hem noodig had als ze hem nog ooit noodig zou heb ben! dan was hij bij de hand. En zo wachtte hjj, wachtte, de eene dag na den an dere, weken nu al! Als ze maar lang genoeg leeft tot de volgende, de laatste operatie en als ze dan maar weerstand genoeg zal hebben om die te kunnen doorstaan. Het was haar eenige kans. Ja, en wat dan nog? Als ze hier werkelijk doorheen kwam, dan zou het nog een harde dobber worden en de kans bestond, dat ze nooit meer zou kunnen loopen. Hij kon het zich niet voorstellen. Diana, zijn Diana, de roekelooze, vurige wildebras, die zonder vrees op haar paard achter het wild aanjoeg, voor altijd hulpbehoevend! Als dit dit bedacht, dan vroeg hij zich wel eens radeloos af of het voor haar te wenschen zou zijn, dat ze ln leven bleef. Paschen kwam pn vele vrooliike varantie- gangers kwamen in het hotel. Maar Diana lag in een afgelegen hoek en van de extra drukte werd hier zoo goed als niets gemerkt. De lang verwachte en zoozeer gevreesde dag brak aan en al vroeg dien ochtend ver scheen de chirurg met zijn assistenten. Na een uur was de operatie afgeloopen en Diana ademde nog, maar daarmee was dan ook 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Rococo-octet. Als intermezzo: Radio- tooneel (opn.). 9.40 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP. i Nederlandsch programma. Hilversum II. 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Uitzending voorbereid door het Vrijzin nig Protestantsche Kerkcomité: Morgen wijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Rentmeester en gramofon- muziek. 11.30 Voordracht. 11.45 Ensemble Rentmeester. 12.00 Berichten. 12.15 Melodisten en solist. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Melodisten en solist. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Molto Cantabile. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.50 Molto Cantabile. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Viool en piano. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Uitzending voorbereid door het Vrijzin nig Protestantsche Kerkcomité: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Musiquette. 5.45 Omroeporkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.20 Omroeporkest. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Melodisten en orgelspel. 8.008.15 Nieuwsberichten ANP. alles gezegd. De heele dag en ook den daarop volgenden nacht lag ze buiten kennis. Voort durend controleerde de zuster haar pols, die af en toe nauwelijks merkbaar was. In een fauteuil in een hoek zat Marjorie, haar hoofd op een kussen, en trachtte zo wat te slapen. Uur na uur had ze aan Diana's bed gezeten, wachtende op eenig levensteeken, maar niets. De morgen brak aan, maar nog steeds was er geen verandering in den toestand. Zonder veel gerust te hebben, stond Marjorie op en liep op haar teenen naar het bed toe. Diana lag daar als uit marmer gehouwen. Het verband om haar hoofd was niet witter dan haar gezichtje, met de gesloten oog leden. Na enkele oogenblikken zei de zuster flui sterend:. Haar pols wordt iets krachtiger, 't Kan natuurlijk van voorbijgaanden aard zgn, maar zou toch Uw vriend niet waar schuwen Marjorie keerde zich om en sloop zacht de kamer uit. Ze klopte op Weston's deur, even verder. De deur stond qan en toen ze binnen kwam vond ze hem daar zitten op het voeten einde van zijn bed, geheel gekleed. Hij stond meteen op toen ze binnenkwam en keek haar vragend aan en op dat moment zag ze met een schok hoe ellendig en ver wilderd hij er uitzag. Is het afgeloopen? vroeg hij en zijn mond vertrok krampachtig. Nee maar wil je meekomen? Ze stak haar hand naar hem uit en hjj legde er de zijne in en zoo leidde ze hem als een kind de gang door. Voor ze Diana's kamer binnen ging keek ze hem aan, maar ze zag dat hjj weer de oude was, sterk en volkomen be heerscht. Zacht deed ze de deur open. Weston had haar hand losgelaten cn nu liep hij recht op het bed toe. Ik denk dat ze spoedig bij zal komen, fluisterde de zuster. Houdt U vooral heel rustig. Marjorie schoof een stoel bij het bed en hij ging er op zitten en keek zoo neer op het wasbleeke gezicht in het kussen. Minuten verstreken en het leken wel uren. Men kon een speld in de kamer hooren val len. En toen eindelijk eindelijk kwam er be weging in het gezichtie van de zieke. De oog leden trilden en nu sloeg ze ze op en een paar groote blauwe oogen keken Edmund Weston aan. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7