De toestand in het Nabije Oosten Willkie's nederlaag kostte 16 millioen dollar Hitier kreeg nog geen antwoord Zuivering te VEENENDAAL Als vogels gevaar dreigt... Nieuw middel tegen gewrichtsrheumatiek Vierhonderd Japansche bommenwerpers te Tonkin Geen Amerikaaosche soepkeukens in België Zaagsel voor thee De schaarschte der bouwmaterialen Haarlemsche wethouders nemen ontslag Alles overhoop om één dominee Voor de veiligheid. - Lang» het Nieuwland te Hoorn heeft men paaltjes ge»lagen waarlangs ijlerdraad is gelrokken, waardoor het pr.ctisch onmogelijk is geworden, dat men 's avonds op onverwachte wijxe met het grachtwater kennis maakt (Foto rax-Holland) Omtrent de Engelsche intriges in liet na bije Oosten heeft men in bevoegde Fransche kringen te Vichy de laatste dagen inlichtin gen ontvangen, volgens welke de Engelschen hun tegen Syrië en den Libanon gerichte propaganda bijzonder verhevigen. De Engel schen bedienen zich daarbij in bijzondere mate van den door hen betaalden Emir Ab- dullah van Tranjordanië, die een pro-Engel- sche stemming in Noord Arabië moet wek ken. De opruiingspogingen van Abdullah zijn, naar mep in politieke kringen te Vi chy verneemt, reeds daarom weinig gevaar lijk, omdat: 1. de Arabische» wereld Abdullah in den loop der laatste 20 jaar voldoende en duide lijk als verrader heeft leeren kennen en 2. de Fransche autoriteiten in Syrië op hun hoede zijn om propagandistische intri ges onschadelijk te maken. Volgens te Vichy ontvangen berichten heb ben de Engelschen Emir Abdullah beloofd hem aan te stellen als heerscher over Syrië, zoodra de Engelsche oorlogspolitiek in het nabije Oosten „nieuwe toestanden" zal heb ben doen ontstaan. In politieke kringen te Vichy vindt men het grotesk, dat Engeland met dergelijke bombastische beloften bij Arabische vorsten gaat venten. Men neemt echter deze Engel sche aspiraties koelbloedig op en verklaart dat tusschen de plannen van Engeland en hun verwezenlijking nog steeds de wil van Frankrijk tot verdediging van zijn positie in Syrië staat Roosevelt werd voor 6 millioen dollar herkozen. De jongste campagne voor de presidents verkiezingen heeft den twee grooten par tijen 22 millioen dollar gekost, aldus meldt S.P.T. Dit blijkt uit het rapport dat is op gesteld door de bijzondere senaatscom missie, belast met het onderzoek naar de omstandigheden, waaronder de verkiezin gen zijn verloopen. De republikeinen hebben een aanzienlijk hooger bedrag besteed dan de democraten. De nederlaag van VVillkie heeft zijn partij 16.000.000 millioen dollar gekost, de demo craten hebben hun candidaat voor 6.000.000 dollar herkozen gekregen. De wet waarbij bepaald wordt, dat geen politieke organisaties binnen een jaar een bedrag van meer dan 3.000.000 dollar mo gen uitgeven, hebben de partijen omzeild door het stichten van z.g. onafhankelijke commissies, die door de partijen financieel werden gesteund. Naar verluidt, is te Berlijn van Turksche zijde nog geen antwoord ontvangen op de boodschap die rijks kanselier Hitier aan den Turkschen president Inönü heeft gericht Op de vraag, of een antwoord werd ver wacht. verklaarde men volgens S.P.T. in de Wilhelmstrasse. dat brieven gewoonlijk worden beantwoord en dat men niet inziet, waarom dit met de boodschap van Hitier anders zou uitloopen. Proefnemingen van Pr<>L Svarts hebben succes. De bekende Zweedsche vrouwelijke hoog leeraar prof. Nanna Svarts heeft in het Karolijnsche ziekenhuis te Stockholm proefnemingen gedaan met een nieuw praeparaat tegen gewrichtsrheumatiek., waarmede zij interessante resultaten be reikte. aldus meldt de Zweedsche corres pondent van het Hsb. Na eerst sulfonamide en een salicyl-derivaat te hebben gebruikt, combineerde zij deze twee tot een nieuwe chemische verbinding, het salicvlazosulfa- pyridine en gaf hiervan kleine hoeveelhe den aan een groot aantal patiënten. Het bleek nu. dat zekere gevallen van polvar- thriet onmiddellijk belangrijke verbeterin gen vertoonden. Een 34-iarige vrouw, die sedert vier jaren zwaar van gewichtsrheu- matiek had geleden en bij wie goudterapie noch albvl genezing bracht, kon na het in nemen van het nieuwe praeparaat reeds na enkele etmalen zich gewoon bewegen. Het geneesmiddel zal onder nen naam „sa- lazopvrin" binnenkort in den handel wor den gebracht Prof Svarts legt er echter den nadruk op. dat het slechts in bepaalde ge vallen werkt en o.a. bij oude gewrichtsrheu matiek geen resultaten oplevert. Van betrouwbare zijde te Saigon verluidt volgens de United Press, dat op het oogen- blik ongeveer 400 Japansche bommenwerpers te Tonking zijn gestationneerd. De Fransche pers te Saigon verklaarde zich Zondag het eerst vóór het afstaan van de omstreden gebieden aan Thailand. De beschuldigingen dat de Fransche troepen de wapenstilstandsbepalingen niet zouden zijn nagekomen, werden van betrouwbare zijde belachelijk genoemd. Slechts op één plaats aan de grens hebben zich botsingen voorge daan, waaraan men echter geen enkel oe- lang moet hechten. Engeland wijst Hoovers nieuwe voorstel van de hand. De Engelsche ambassade heeft officieel medegedeeld, dat het nieuwe voorstel van Hoover. die hij wijze van proef soepkeukens in België wilde inrichten, door Engeland is afgewezen. In de motiveering wordt gezegd, dat het toelaten van levensmiddelen in de bezette gebieden op een „verkeerd humani- teitsbeginsel" berust. De Engelsche regee ring bliift daarom op het standpunt staan, dat zij de Britsche blokkade niet verzwakt of ondergraaft door het toelaten van le vensmiddelen in het bezette gebied. Tegelijkertijd heeft Hooyer een verkla ring gepubliceerd, waarin hii opnieuw wijst op den noodtoestand in België en er den na druk op 'legt. dat het zeker geen verkeerde menschelijkheid is, wanneer men het leven van kinderen, die door den honger bedreigd worden, redt. KRACHTIGE AARDBEVING IN ZUID- SLAVIë. Het Seismologisch Observatorium van Belgrado deelt mede. dat Zondagavond om 19 uur 31, middel-Europeeschen tijd, een krachtige aardbeving is geregistreerd. De grootste schok der beving, welker epicen trum ongeveer 230 k.m. ten zuiden van Bel grado is gelegen aan den toegang tot het historische Amselfeld, had een kracht van 10 micronen. Duitsch* soldaten met verlof genieten van de grootsche natuur in de be sneeuwde bergen (Foto Weltbild) Schiedammer rook op het laat ste, moment lont. De Rotterdamsche politie heeft den 39-Ja- rigen W. O., een goede bekende van de re cherche, aangehouden, toen hij probeerde een Schiedammer voor zevenhonderd gulden een kistzaagsel te verkoopen. De man was Donderdag j.L in relatie ge komen met A. P. uit Schiedam, dien hij in een café sprak en wien hij voor vijfhonderd gulden vijfhonderd kilo rozijnen, zou leve ren. Toen de vijfhonderd gulden betaald wa ren, deelde hij den kooper mede, dat hij eigenlijk liever thee zou leveren, en tenslotte kwamen de mannen overeen, dat een kist met vijftig kilogram thee geleverd zou wor den voor den prijs van f 700. De kooper begaf zich den volgenden mor gen naar een adres in de Pupillenstraat, waar hem gezegd werd, dat de thee nog niet gearriveerd was. Zaterdag werd hem een dichtgespijkerde en in een lap jute gewik kelde theekist aangeboden, waarna men hem vroeg de resteerende f 200 te voldoen. Toen de Schiedammer de kist echter open de, bleek deze zaagsel te bevatten. Na aan gifte te hebben gedaan herkende hij uit een reeks van politie-foto's den verkooper, die spoedig gearresteerd werd. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Arbeid op het land. Voor de goede verdeel ing der kunstmeststoffen wordt gebruik gemaakt van een spe ciale strooi-machlne. (Foto Pax-Holland) GEÏNTERNEERDE BELGEN KEEREN UIT ZWITSERLAND TERUG. Het commissariaat-generaal voor vluchte- lingenaangelegenheden in het Belgische mi nisterie van binnenlandsche zaken heeft door onderhandelingen met de Duitsche en de Zwitsersche bevoegde instanties be reikt. dat de nog in Ztvitserland geïnter neerde Belgen naar hun land kunnen te- rugkceren. Het eerete transport wordt over eenige weken verwacht. Ook voor levering naar Duitsch- land vergunning noodig. De directeur van het rijksbureau voor bouwmaterialen heeft besloten de thans van kracht zijnde ontheffing van het ver bod zonder een van hem verkregen schrif telijke vergunning bouwmaterialen te ver koopen of af te leveren, mede in te trekken ten aanzien van metselsteen, kalkzand steen en straatklinkers, voor zoover betreft den verkoop of de levering dezer produc ten naar Duitschland. Derhalve zal tot na der order de verkoop of de levering der genoemde producten naar Duitschland slechts zijn toegestaan met schriftelijke vergunning van meergenoemden directeur. De heer M. A. Reinalda en D. J. A. Wes- terveld, beiden sociaal democraten hebben ontslag genomen als wethouder der gemeen te Haarlem. De heer Reinalda had een reeks van ja ren zitting. ONDERMAATSCHE VISCH IN BESLAG GENOMEN. De chef-veldwachter te Lemmer heeft bij een vischhandelaar een partij van 100 kg. ondermaatsche snoekbaars, welke voor ver koop gereed lag, in beslag genomen. Tegen den handelaar is proces-verbaal opgemaakt en de visch is onder de armen verdeeld. oorts heeft de chef-veldwachter in samen werking met de centrale recherche van Am sterdam op de Lemmerboot 28 kisten onder maatsche snoekbaars in beslag genomen. Te gen den handelaar-verzender is proces-ver baal opgemaakt. Reeds 25 inwoners achter slot en grendel. Gemeentelijke Sher- lock Holmes in actie. De politie te Veenendaal heeft in het af- geloopen weekeinde een inbraak opgehel derd, welke twee jaar geleden werd ge pleegd ten huize van de familie E. in het Geldersche gedeelte van Veenendaal. - De buit bedroeg toen 300 gulden, en eerst thans heeft de politie door arrestatie Van een persoon, die nog meer op zijn kerfstok had, twee andere personen, die bij dezen diefstal nauw betrokken waren, kunnen arresteeren. In totaal zijn in de afgeloopen week 25 ptrsonen te Veenendaal gearresteerd. In het bijzonder heeft dè Veenendaalsche veldwachter van R. veel misdaden tot klaar heid kunnen brengen. Het begon bij de ont maskering van een complot om bij Veenen daalsche winkeliers laden te lichten. Daar na kwamen tal van rijwieldiefstallen aan t licht en. naar mate meer en meer per sonen werden gearresteerd, konden ook tal van schapen- en kippendiefstallen worden opgehelderd. Nu de zuivering in Veenendaal eerst goed is begonnen, en 25 inwoners achter slot en grendel zitten, zullen, naar het zich laat aanzien, in den loop van deze week nog wel verschillende andere arrestaties volgen wordt. Bij tal van andere vogelsoorten, zoo als bij de boerenzwaluw, torenvalk, water hoen, waterral e.a. is hetzelfde waargeno men. In de laatste aflevering van de Orni thologische Monatsherichte (Jan./Febr. 1941) wordt iets dergelijks betreffende de Bont- bekpluvjer door v. Törne medegedeeld met dit verschil, dat de oude vogel zijn vier pas geboren jongen niet wegdroeg, doch hen onder de vleugels nam en hen, al loopende over plm. 100 m verplaatste, waarbij de pooten der jongen over den grond sleepten. Toen v. Törne dichterbij kwam, herhaalde zich het bovenstaande en ook eenige dagen later kon hij bij deze bonthekpluvier de zelfde waarneming doen. In zeer enkele ge vallen heeft men ook waargenomen, dat de oude vogel, zonder dat er gevaar dreigt, de jongen vervoert. Gerher deelt dit mede voor een Grooten Zaaghek: deze soort broedt in hoomhollen, die soms zeer hoog gelegen zijn. Hoewel de jongen uit zulke nesten naar beneden kunnen vallen zonder zich te bezeeren, heeft hij toch in verschillen de gevallen waargenomen, dat de jongen tusschen de rugveeren van de moeder zit tend naar den grond of naar het nabijgele gen water vervoerd werden, waarbij de oude vogel probeerde zooveel mogelijk in zweefvlucht te vliegen. De jongen worden weggedragen. Van verschillende betrouwbare zijden zijn de wel eens betwijfelde waarnemingen, dat oude vogels in geval van gevaar hun jon gen wegdragen, in de laatste jaren beves tigd geworden. R Gerber heeft al deze ob servaties kort geleden samengevat in een lezenswaardige artikel in de „Beitrëge zur portoflanzungshiologie der Vogel" Bnd. 15. 19.39 Hieruit hliikt, dat de meeste en ook het hesf gestaafde waarnemingen op dit eehied ziin verricht hii de Houtsnip. Van leze snort is zelfs hekend. dat de iongen op niet minder dan 5 wiizen verplaatst kun nep worden- h.v. met den snavel, met de nonten. wanrhïi het jong tegen het lichaam van de oude vogel gedrukt wordt, of met de teenen vastgehouden wordt of met dDn kop. waarbff het jong tusschen hals en borst van den ouden vogel ingeklemd Het euvel van „hoorders." Marsilius schrijft in „De Jong Hervormde": „W at is dat toch steeds weer een vreeselijk iets. Misschien kan er moeilijk een ander middel gevonden worden, maar dit is in ieder geval een paardenmiddel. Op z'n minst zou het toch wel wat heiliger kunnen gedaan wordpn. 't Overkwam ons eens, dat ne hoorders kregen, maar dat, voordat men -hu ons kwam. reeds een woning was be sproken voor een dominee zonder kinderen, rn aangezien wij een dominee met kinde ren ziin, was dus ons „hooren" niet dan een onheilige vertooning. En is 't nu werkelijk noodig. dat men, als men een predikant moet hebben. 12 pas- orieën pn 12 gemeenten in opschudding orenet. .Ta soms. als er dan een bedankje mmt. nog weer eens 12 andere pastorieën en gemeenten afreist? 't Doet denken aan -ommige dames, die den beelen winkel over hoop laten halen om één el stof. die zij monen. Maar dan natuurlijk ook heel goe ie! Hoorcommissies hebben geen flauw idee naar het srhiint van wat in een dorp hun ^omst teweegbrengt. Ts bet werkeliik noo- lig. dat men 's Zondags na den kerkdienst .met allerlei examenvragen over christelijke school kerkopbouw en kerkherstel komt, •a vaak zelfs met strikvragen? Waarom kan men niet van te voren wiid en zijd infor- [™PT"un,aar aantal (moet dat beslist het bnbelsrhe getal 12 ziin?ï predikanten. e ™Pn m aanmerking wil laten komen? W7'st ePns drijven naar de 'ncpn of naar andere vripndpn van nominae. Mon zou TippI wat onschnd- tifaen °,"n°v 'S'P VPnvachtingen (die men ,l wekt. hoe geheimzinnig men ook °'nnen voorkomen door. voordat men »en bezoek brengt aan een gemeente en aar pastorie, uitvoerig «ev^s»'„i5si- ;niiVh- tmgen te winnen. De verbreeding van de Prins Hendrikkade te Amsterdam vordert goed. De aanleg, steigers ten behoeve van de binnenscheepvaart zijn reeds in gebruik (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8