De Florastraat-bom pleegt verzet I McuUnLeiuuJ Bijna 2 millioen oorlogsschade****** Chrissie ook nii actief Slaapplaatsen voor stadgenooten Woensdag 12 Maart 1941 Tweede Blad Pech bij de pogingen hem tot explositie te brengen Zal het vandaag gelukken? De bom in de Oude Kerkstraat Bomschade aan Uw huisraad Speeltuinleiders Mislukte inbraak De Heldersche visscherij verplaatst zich Kantongerecht Den Helder De Nederlandsche Unie in Noord-Holland Burgerlijke Stand van Den Helder Correspondentie Gistermorgen zou de meer dan 230 kilogram wegende Engelsche bom, die nu reeds vele maanden een wel uiterst onwelkom bezoeker van het Tuindorp is, opgeruimd worden. De bom h&d men, er was een aanvuurleiding bijgebracht, een electrische kabel was bevestigd bij het trotyl van deze aanvuurlading, zoodat men niets anders meer te doen had dan contact te maken, waarna het projectiel zou explodeeren. U ziet... alles zéér eenvoudig. Helaas bleek het echter dat het niet zoo een voudig was als 't zich liet aanzien en van het tot ontploffing brengen van dezen „zwaren jongen" (zooals de Florastraat- bom in het vak-jargon betiteld wordt) kwam gisteren niets terecht. De school had van meneer Gravemaker vrij-af gekregen, omdat deze niet wilde dat één van z'n pupillen een haar gekrenkt werd. Het gevolg was echter, dat een groot deel van het Tuindorper grut zich om' en nabij de Florastraat had opgesteld en met nauwelijks bedwingbaar ongeduld het moment beidde, waarop de bom opgeblazen werd. Een ver wachting, waarbij de jongens geduld hebben kunnen leeren... Om 10 uur arriveerde „Sprengkommando Spach" onder commando van kapitein Bruyn, en konden de werkzaamheden een aanhang nemen. Men wenschte, ook van de zijde van den spring-ploeg, liefst zoo vlug mogelijk van dit projectiel af te zijn. Het had reeds kl te veel tijd in beslag genomen. Voorzorgsmaatregelen. Aan genomen voorzorgen ontbrak het niet. Hoewel de geheele Florastraat praktisch reeds onbewoond is, werd toch nog door gemeente politie en maréchaussée gecontroleerd of in derdaad ieder huis verlaten was. In een straal van meer dan 150 meter werd den bewoners aangezegd, dat zij het verstan digst deden de schilderijtjes, die niet al te stabiel aan den wand hingen, af te nemen en de kopjes van tafel te halen en op den grond te zetten. Voorts om zich niet aan de deur te begeven. Men kon tenslotte nooit weten... De „toegedekte" zware jongen. Ter plaatse waar zich de bom bevond lag thans een hooge stapel zand. In totaal had men den „zwaï r jongen" toe gedekt met niet minder 4an een 60 k 70 kubieke meters zand, dit teneinde de explosie zoo weinig mogeiyk kans t ge ven de omringende perceeler. te beschadi gen of op andere wjjze kwaad aan te richten. Het was een vrij droevig schouwspel, dat vier huizen breede gat in de Florastraat. Een noodzakelijke maatregel, die echter den heer Snel, den opzichter van „Woningstichting", kennelijk aan 't hart gegaan was. Er werd vlug gewerkt. De afzetting door de politie was in enkele oogenblikken ge schied, de met open monden toeziende jongens en meisjes werden weggestuurd en nadat ieder zich op behoorlijken afstand had op gesteld, werd begonren. Wij zelf bevonden ons toen in de betonnen schuilkelder, die zich recht voor de Florastraat (hoek Brak- keveldweg) bevindt. Een veilige, zij het toch tige, schuilplaats. Om een hoekje glurend hoopten we de ontploffing zoo te kunnen aan schouwen. De bom in 't water. Toen men twee weken geleden de bom eindelijk gevonden had, bleek dat deze zich reeds in het grondwater bevond. Tot overmaat van ramp is toen door onbe- kcade oorzaak een lek !n de buis van de waterleiding ontstaan, tengevolge waar van een "roote hoeveelheid water in het gegraven gat stroomde. Het is dit water, waarin de bom dus geruimen tijd gele gen heeft en in verband waarmede de kapitein de veronderstelling uitsprak, dat het niet denkbeeldig te achten was, dat dit het explodeeren, althans het tot ontbranding geraken van de aanvuur lading zou bemoeilijken. Nadat de verbinding tot stand ge bracht was en allen zich verdekt hadden opgesteld, werd contact gemaakt. In spanning wachtte men op de explosie die moest volgen, maar... wegbleef Nog enkele malen joeg men den stroom door de draad... er gebeurde niets! Dat was de eerste tegenvaller. Terstond echter ging men weer aan het werk thans op zoek naar een sterker stroom. Men maakte gebruik van de licht-installatie in den schoe nenwinkel van den heer Dito aan den Brak- keveldweg en nadat enkele stoppen doorge slagen waren, bleek dat men ook hiermede niet verder kwam. Als derde poging werd ge tracht contact te maken met de lichtleiding in de school, maar ook dit bracht de oplos sing niet. En hoewel het iedereen, in het bijzonder „Sprengkommando Spaich", ten zeerste speet nu wéér opnieuw met graven te moeten be ginnen, er zat niets anders op. Het was wel duidelijk gebleken, dat, waarschijnlijk door de inwerking van het vele water, de verbin ding bij het projectiel of de draad geleden hadden. Zoodat er een nieuwe verbinding tot- standgebracht moest worden. Dat beteekende dat er opnieuw op de hooge zandberg geklommen werd door de gra vers en dat men opnieuw de spade in den grond stak. Een berg zand van ongeveer 5 meter diep moest worden uitgegraven. Inspecteur Rooyakkers liet de afzet ting weer opheffen, en het verkeer her nam zijn r^hten. Eveneens de Tuindorper jeugd, die opnieuw in opperste belang stelling alles gadesloeg wat betrekking had op de werkzaamheden bij den „zwa ren jongen" in de Florastraat. Naar wij vernemen zullen vandaag opnieuw pogingen in het werk gesteld worden de bom tot ontploffing te brengen. Hopenlijk thans met meer resultaat! V Weer veel schade. Maandagavond te ongeveer half 6 werd, zooals wij gisteren reeds schreven, de niet ontplofte bom, die oorzaak was, dat een gedeelte van den Ouden Helder voor verkeer was gesloten en belette, dat met opruimingswerkzaam heden in Langestraat en Oude Kerkstraat kon worden begonnen, tot explosie gebracht. Uiteraard kon niet worden voorkomen, dat de huizen in den omtrek aanzienlijke schade bekwamen. Vooral in de reeds geschandili- seerde Oude Kerkstraat kregen tal van hui zen pannen- en ruitenschade, temeer, daar de bom vlak voor de huizen in de straat zat en dus geen huizen werden afgebroken. Door de explosie werden zij zoodanig beschadigd, dat afbraak noodzakelijk worden zal. Reeds gisteren werd een aanvang gemaakt met de eerste opruimingswerkzaamheden in de Langestraat. Op 1 Maart 2925 gevallen van oorlogsschade. De totale schade, tengevolge van de bombardementen aan onroerende en roerende goederen in onze stad aange richt, is nog niet zuiver te bepalen. Het feit, dat er nog regelmatig geval len bijkomen, remt de afhandeling van de loopende zaken. We mogen op grond van de reeds behandelde zaken aanne men, dat de totale schade in onze ge meente ver over de twee millioen gul den bedraagt. Op 1 Maart j.1. bedroeg het aantal schade aangiften, b\j de schade-enquete- commissie 2925 gevallen. De totaal vastgestelde schade van deze bijna 3000 gevallen bedroeg 1.823.700. dus bjjna twee millioen gulden. Bjj de gemeente, de commissie voor den we deropbouw, loopen ook ongeveer nog een kleine 1000 gevallen, zoodat ge voegelijk mag worden aangenomen, dat de totale schade nog enkele honderd duizenden guldens hooger ligt, dan het hierboven genoemde bedrag. SPREUK VAN DEN DAG Kort beraad, lang berouw „Wat wilt U drinken?" „'n Oude Klare!" Het woord is er al uit voor U het weet. Maar alt Het glaasje komt volgt het berouw, dat U niet dadelijk hebt gezegd: „Ober, m'n Hulstkamp". En lederen morgen zingt Chrissie het lied, Van Rats, Kuch en Boonen. Hij kent geen verdriet. Als anderen morren, dat gaat hem niets aan, En toch is het ventje, ook vroeg opgestaan. Hij maakt ook den oorlog, als d'anderen mee, Ook hij moest ontvluchten de stad aan de zee. Waar bommen, granaten hun werk soms doen, En schade aanrichten aan huis en plantsoen. Ja, iederen morgen zingt Chrissie zijn lied, Maar 't lied van de „Vrede", dat zingt hij nog niet. Toch is het te wenschen, dat 't gauw wordt gehoord, Dan wordt onze nachtrust, niet wreed meer verstoord. Maart 1941. JAN MENS. De vergoeding komt eerstdaags Geef uw adresverandering spoedig op. De vergoeding van de schade, geleden aan roerende goederen (huisraad etc.) staat voor de deur en het is daarom van het grootste belang voor gedupeerde stad- genooten, dat hun opgave en hun tijdelijk adres in het bezit is van de sciiade- enquete-commissie, op het Koningsli>ein. Wie inderdaad aanspraak kan maken op eenige schadevergoeding, zorge ervoor, dat hij aan deze verplichting heeft voldaan. Het is vreemd, dat velen waarschijnlijk in een zoo groote mate van onverschilligheid zijn geraakt, dat ze zich van schadevergoedin gen niets meer schijnen aan te trekken. Dat is niet verstandig. Als straks deze oorlog voorbij is moeten we weer verder leven. Wie dan tot de ontdekking komt, dat hjj de moeite niet genomen heeft om zijn schade vergoed te krijgen, zal teleurgesteld uitkomen. Niet alleen zal hij geen geopende deur meer vinden, maar het aanschaffen van meubilair en andere noodzakelijke dingen, zal zoo kostbaar zijn, dat men zich deze weelde moeilijk zal kunnen veroorloven. Binnenkort zal bepaald worden welke ge dupeerden hun schade in bonnen, welke hun schade in geld uitbetaald zullen krijgen. Deze uitbetaling kan geschieden in de plaats waar de gedupeerde Heldersche is geëvacueerd, doch men begrijpt, dat het dan dringend noo- dig is, dat men aan de betrokken commissie zijn tijdelijk adres opgeeft. Er liggen zeker nog een veertigtal gevallen bij de commissie. Wat niet vergoed wordt. Zooals men weet worden alle luxe voor werpen niet vergoed. Hieronder vallen siera den, postzegelverzamelingen, boeken, schilde rijen, geld, bontmantels enz., enz. Voor rijwielen en auto's is een aparte rege ling getroffen. 't Bloed stroomt waar het niet gaan kan. Ten tijde van den bloei onzer plaatselijke Speeltuinvereeniging hebben wij menigmaal gewezen op hen, voor wie het vele werk, ddt aan dezen jeugd-arbeid verbonden was, klaar blijkelijk werk was, dat ze met liefde en uit sluitend ten bate en terwille van de jeugd deden. Nu i| de Heldersche Speeltuinvereeniging en haar vele afdeelingen op non actief. Ook de leiders en leidsters behoeven niet meer hun vrije middagen en avonden te geven aan het jeugdwerk. De jeugd is deels uit Den Helder verdwenen en deelsthuis gebleven. Dat was jammer, maar het was de bittere waar heid. Het doet echter sympathiek aan te merken, dat de leiders van voorheen ook nu nog hun jeugd-liefde niet hebben kunnen opgeven. En nadat de eerste schrik van de gruwelijke da gen, in Den Helder beleefd, eenigermate ge luwd was, keken deze leiders aldra uit of er wellicht nog een manier was aan het jeugd werk in hun evacuatie-gemeente deel te ne men. Ze slaagden hierin! De heeren Krijgsman en Boogaart togen ir* Schagen en omge ving op pad en lang duurde het niet, of een operettevereeniging ontstond en gaf voor enkele weken een uitvoering, die klonk als een klok. De heer Steeman, een andere Speel tuin-enthousiast, bleef op Wieringen even- Min bij de pakken neer zitten. Ook van hem vernemen wij, dat hij zich inspant iets voor de jeugd te bereiken en zijn naam garandeert, dat hij daarin slagen zal ook. Tenslottede heer Slager, de popu laire Tuindorper, de man van de poppen kast en al die andere vroolijke kinderspe len, waarom vele honderden kinderen tal- looze malen in Musis Sacrum en de zaal tjes van den Speeltuin gegierd hebben. Welnu, deze heer Slager zal a.s. Zater dagmiddag om 3 uur in Café Boersen te Wieringerwaard een kinderuitvoering (mèt de poppenkast) geven. Dét belooft wat voor de Heldersche en poldersche jeugd. Dat wordt een vroolijke lach-mid- dag. Belangstelling zal er wel genoeg be staan, aangezien de naam van den heer Slager bekend is ende entrée slechte een dubbeltje kost. Gaat het zien! In den nacht van Maandag op Dinsdag is opnieuw een poging tot inbraak gedaan, die dank zij de voorzorgsmaatregelen van de be woners mislukt is. Het was de fam. T., in de Weezenstraat, die gisterenmorgen tot de ont dekking kwam, dat onbevoegden getracht hadden toegang tot hun woning te krijgen. Met een beitel of breekijzer hadden ze de ijzeren spijlen voor het raampje in de voqr- deur weggebroken en zoo het raampje gefor ceerd. Men heeft toen getracht de deur open te krijgen. Gelukkig had de heer T. zijn voor deur op het nachtslot gedaan, zoodat het den misdadige elementen niet gelukte binnen te komen. Waarschijnlijk uit razernij hierover hebben ze een stop van het electrisch licht stuk ge slagen. Voorzichtig is men dus niet te werk gegaan. Ook het wegbreken van de ijzeren spijlen zal niet geruischloos te werk zijn ge gaan en men mag zich er daarom over ver wonderen, dat niemand dezen inbraak heeft gemerkt. Brutaal is men wel tewerk gegaan. Nogmaals: men zij gewaarschuwd. De heer T. heeft het te danken aan zijn solide sluiting, dat hij gisterenmorgen niets ver miste. Heldersche visschers naar IJmuiden, Scheveningen en Texel. Den Helder raakt langzamerhand, tenge volge van den huidigen toestand, als vis- schershaven in verval. Het is nog slechts en kele maanden geleden, toen de sardien leven en drukte in het visschersbedrijf bracht en door Heldersche visschers flinke besommin gen werden gemaakt. Het feit, dat deze vischsoort in en om den havenmond gevan gen kon worden, maakten de maatregelen, die ten aanzien van de visscherij vanuit de Heldersche haven genomen waren, niet zoo bezwaarlijk. En toch deden zich toen reeds die maatregelen gelden, wat tot gevolg had, dat verscheidene visschersschepen, in plaats van aan de Binnenhaven te lossen, doorstoom den naar v. Ewyckluis en door hun vangt van de hand deden. De schepen moesten namelijk eiken avond schutten, wat de vangtijd aan merkelijk bekortte. Bovendien was het ge bied, waar gevischt mocht worden, betrek kelijk klein. In verband met de kustverdedi ging kon de visscherij slechts ten Oosten van den havenmond worden uitgeoefend en moch ten de schepen niet in de Buitenhaven blijven liggen om met het eerste ochtendgloren te kunnen uitvaren. Deze begrijpelijke maatregelen nu en de bezwaren, die daardoor rezen waren oorzaak, dat vele visschers zooals we reeds tijdens de sardienvangst merkten, te Ewijcksluis losten. Naar IJmutden en Scheveningen. Daarbij komt op het oogenblik het feit, dat de grootere schepen te IJmuiden en Scheve ningen tot op 20 mijl uit de kust mogen vis- schen en in verband met de vischschaarschte zeer goede besommingen kunnen worden ge maakt. Naar ons ter oore kwam werden weekbesommingen gemaakt tot 5000. 'D vt Zoo doet zich het feit voor, dat een ge deelte van onze visschersvloot verplaatst wordt naar Scheveningen en IJmuiden, waar de kustviyscherjj, dank z(j ruimer bepalingen na een schuchter begin, snel aan beteekenis won en opmerkelijk hooge besommingen konden worden gemaakt. Met het gevolg, dat steeds meer Helder sche visscherslui vergunning probeeren te verkrijgen om in deze haven te mogen binnenkomen en lossen. Andere visschersvaartuigen loopen liever de haventjes van Oudeschild en Van Ewycksluis binnen, omdat zoowel de Texelsche als de Wieringer haven vrij in- en uitgevaren mogen worden en als ligplaats mogen worden ge bruikt. Over de maximumprijzen. In een kort bericht in ons blad werd mede gedeeld, dat binnenkort van regeeringswege maximumprijzen voor visch zullen worden vastgesteld. Het ligt voor de hand, dat dit de hooge besommingen zal doen terugloopen, maar de Nederlandsche autoriteiten gaan er van uit, dat èn het publiek èn de visscherman beiden van de visch moeten kunnen profitee- ren. Ze gaan er van uit, dat de visch ook bin nen bereik van de betrekkelijk spialle beurzen moet komen te liggen. Aan den anderen kant moet rekening worden gehouden met het on regelmatig uitoefenen van het visscherijbedrijf. De datum van inwerkingtreding staat echter nog niet vast en het is niet voor uit te zeggen, wanneer dit plaats zal hebben, maar wel is aan te nemen, dat deze prijzen lager, zelfs «veel lager zullen worden dan de nu geldende prijzen, die buitengewoon hoog kunnen worden ge noemd, zooals ons van bevoegde zijde werd medegedeeld. Zitting van Dinsdag 11 Maart. Het menu van het Kantongerecht is tegen woordig schraal. Niettegenstaande er geen gebrek is aan verordeningen en dus gelegen heid te over om die te overtreden, mindert het aantal strafzaken zienderoogen. Het „ge recht" van gisteren bestond uit twee gangen, zoodat het bijna zonde van het reisgeld en van den tijd was. dat de waarn. kantonrech ter, oud-burgemeester Lovink en de waarn. ambtenaar, Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, daar voor de reis naar Den Helder ondernomen hadden. Goed lezen! De eerste zaak werd bij verstek behandeld tegen J. en K. D. van Wieringen, die komend van den Balgweg, met hun rijwielen, den be tonweg waren langs gereden, zonder acht te slaan op de borden, die aangeven, dat dit een verboden pad voor wielrijders is. De ambtenaar eischte tegen ieder 8 gulden of 4 dagen. De kantonrechter zag geen reden om deze straf te verlagen, omdat mag worden aange nomen, dat de beide wielrijders wisten, dat ze in overtreding waren. Wist u dat? De brandwacht J. H. had op 22 Februari, des namiddags 12.10 uur in de Koningstraat op zijn rijwiel gereden, met één hand aan zijn stuur. Aangezien dit in strijd geacht werd met de veiligheid van het verkeer, werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt en gisteren eischte de ambtenaar 4 gulden of 3 dagen tegen den man. Deze verdedigde zich, door te beweren, dat hij absoluut niet op de hoogte was met de bepaling, dat je niet met één hand je rijwiel mocht besturen. De kantonrechter hield hiermee rekening met zijn straftoemeting en veroordeelde H. tot 2 gulden of 1 dag. Hiermee werd deze korte zitting besloten. Men schrijft ons: Het Gewestelijk Secretariaat van de Ne derlandsche Unie in Noord-Holland is, nadat niet minder dan 75 plaatselijke organisaties door haar in het leven waren geroepen, over gegaan tot de vorming van zeven districten, t.w. Kennemerland, Haarlemmermeer, Amstel- land, Het Gooi, De Zaan en Waterland, De Streek, Alkmaar en omgeving en de Kop van Noord-Holland, teneinde door het leggen van persoonlijk contact tusschen de vertegenwoor digers der verschillende plaatselijke afdeelin gen, de districts-eenheid, als opbouwend® schakel in onze Nederlandsche Volkseenheid, tot uiting te doen komen. Maandelijks wordt voor elk der districten een districtsvergadering gehouden onder lei ding van het Gewestelijk Secretariaat, opdat tusschen de plaatselijke afdeelingen van het district een goede samenwerking zal worden verkregen en opdat door uitwisseling van plaatselijke ervaringen een uiterst opbouwend werk zal kunnen worden verricht- Het nauwere contact en de grootere samen werking tusschen de vele medewerkers in het Gewest hebben reeds tot resultaat gehad, dat middels de Unie-kringen (bestaande uit een kleine groep van personen van verschillende godsdienstige richting en maatschappelijke stand) een binding tusschen de eigen volks- genooten is bewerkstelligd, welke voor de toe komst van ons volk en ons land van zeer groote waarde zal blijken te zijn. Nog dagelijks neemt het ledenaantal van De Nederlandsche Unie in Noord-Holland toe. Een propaganda-actie van enkele dagen in Heerhugowaard b.v. bracht 400 nieuwe leden. De Volendammers hebben intusschen een eigen plaatselijke organisatie gekregen, en ook onder hen ontbreekt het niet aan belang stelling voor de Nederlandsche Unie. Op Urk staat een Unie-huis en wekelijks trekt er een stevig colporteurscorps op uit om ook de Ur- kers vertrouwd te maken met het streven van de Nederlandsche Unie. De oplage van het weekblad „De Unie" in Noord-Holland neemt wekelijks met 1000 a 1500 toe. Het colporteurscorps in Noord-Hol land van circa 100 man verkoopt thans weke lijks ongeveer 30.000 exemplaren. —j. J KSPOSTSPAARBAN K. Opgave betreffende het kantoor der porte- rijen te Den Helder. In den loop der maand Februari 1941 werd aan bovengenoemd kantoor ingelegd 33.927.28, en terugbetaald 55.138.73. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 21.211.45.' Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 31. Dat zal dus voor onze Heldersche vis schers, die hun netten voor IJmuiden en Scheveningen uitwerpen, een tegenvaller zijn, maar zoolang deze nog niet bekend zijn, kun nen zjj van de gunstige markt profiteeren. van 11 Maart 1941. BEVALLENJ. HooiveldBrandsema, d. OVERLEDEN: P. J. van Asde Zwart, 80 jaar. ONDERTROUWD: A. Bakker en R. W. Leistikow; C. Moerman en H. Bruin. Inschrijving Handelsregister Nieuwe zaken. Den Helder. Firma W. Veenstra en Zonen, Middenstraat 72, aannemerszaak. Bestuurswijzigingen. Den Helder. Mij. tot Expl. van winkelzaken en Electro- Technisch Bureau Ideco, Amsterdam. S. K. Hoewel er verschillende aardige din gen in uw vers voorkomen en het geheel ts waardeeren is als een uiting van sympathie voor onze geëvacueerde stadgeneoten, is de vorm toch niet goed genoeg om het te plaat sen. Er moet teveel aan gewijzigd worden om het persklaar te maken. H. J. Een ingezonden stuk moet volledig onderteekend zijn, althans moet naam en adres van den inzender bij de redactie bekend zijn, wil het voor plaatsing in aanmerking komen. Uw ingezonden voldeed niet aan deze eischen. Wij voelen met U het onaangename van die grensgevallen. Onbillijk zijn ze niet, wel onprettig. Men moet nu eenmaal een grens stellen en als uw inkomen juist eenige guldens boven die grens ligt en U dus den dub belen prijs voor uw portie uit de Centrale keu ken moet betalen, en voor uw persoonsbewijs moet betalen, terwijl uw collega's het gratis ontvangen, dan is dat zeer onaangenaam, maar zal men toch moeilijk uitzonderingen kunnen maken. Immers, grensgevallen blijven bestaan, hoe- men de zaak ook stelt. Red. Heldersche Courant. Wieringen: Enkele slaapplaatsen, goed meenemen. Geen kosten. Bedde- Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. v. Schijndel Pzn., slaagde dezer dagen ts Bergen op Zoom voor 't examen waterbouw kundig opzichter Rijkswaterstaat.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5