HUIZEN Doodelijk arbeidsongeval van papier en glas Rijbewijs verlengen? Marktberichten „Voor de slachtoffers van ROTTERDAM" Een verdwaalde „Gele rijder" ONDER 01 Officieele Publicatie van den gemachtigde voor de prijzen Officieele Pubiicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Degony's huis heeft nog een andere bij zonderheid. Wanneer namelijk de wind om de muren blaast, dan doortrilt een merk waardige klank het geheele „gebouw. De holle ruimten van de glazen flesschen zijn namelijk uitstekende geleiders voor het ge luid. Tikt men met een gewone stok tegen den wand, dan zingt het muzikale huis. Ko lonel Degony is dus werkelijk een waardig buurman van Ronald Cripps. Hun huizen zijn echter twee uitersten; wat terwijl Cripps' huis werkelijk het meest geruischlooze ter wereld mag \yorden ge noemd (door de samengeperste massa's pa pier dringt namelijk geen geluid door) denkt men, wanneer men in Degony's huis komt, in 'een soort natrillende orgelpijp te recht te zijn gekomen! MIJNWERKER OMGEKOMEN. Bij zijn arbeid in de ondergrondsche wer ken van staatsmijn Hcndik geaakte de 28- jarige mijnwerker T„ wonende Langenberg te Brunssum, onder vallend gesteente. Het slachtoffer werd met zware inwendige kneu zingen onder den zwaren last vandaan ge haald, waarna de dood spoedig intrad. T. was gehuwd en vader van e^n kind. GEVOLGEN VAN EEN WEDDENSCHAP. Ronald Cripps had met zijn besten vriend een niet alledaagsche weddenschap afgeslo ten. Hij beweerde namelijk, een landhuis te kunnen bouwen, dat uitsluitend uit papier bestond en dat bovendien in stevigheid en schoonheid niet behoefde onder te doen voor norm'ale steenen huizen. Dit scheen eerst on gelooflijk. Ronald Cripps besloot na een lan ge reis, die ten doel had een geschikt bouw terrein te vinden, te hebben ondernomen, zijn papieren villa op te zetten aan de kust van Oost-Australië, in de buurt van Brisbane. De menschen in die buurt zetten na tuurlijk groote oogen op, toen Cripps op een goeden dag met een kar kwam aanrijden, waarop een groote stapel oude kranten en beschadigde rotatie- papierrollen lag. Wat had dat alle maal te beduiden? Toen de menschen vernamen, dat een rijke heer van dit materiaal een mooi landhuis wilde bouwen, geloofde niemand in het dorp dat Ronald Cripps een normaal mensch kon zijn. Dagelijks arriveer den nieuwe ladingen papier via Brisbane. Toen tenslotte een briket pers opgesteld en doo 'n locomobiel in werking gesteld werd, heerschte overal een groote ontsteltenis. Op het bouwterrein stonden reusachtige kuipen met kalkoplossing, waarin het oude papier werd geworpen. Toen dit zonderlinge mengsel een dikke pap was geworden, werd de lieele massa met behulp van een pers tot een soort steen verwerkt. Na een maand hard werken was Ronald Cripps gereed gekomen met zijn bouwmateriaal; alles was gedroogd en nu kon men met den bouw van het zon derlinge huis beginnen. In verrassend korten tijd stond de heele villa ovgreind en nu komt het belangrijkste nieuwtje: zij verschilt in niets van een moderne villa van ander ma teriaal. De menschen, die eerst Cripps hei melijk uitlachten, vertelden toen eerlijk, dat zij bewondering voor hem voelden. Nadat de van geluk stralende eigenaar zijn papieren huis lipd betrokken, noodigde hij zijn vriend uit, de villa eens te komen be zichtigen. Deze kwam, zag en schreef een cheque voor Cripps uit, waarmede hij zijn verloren weddenschap betaalde. Enkele maanden later wandelde een zekere kolonel Charles Degony voorbij het mooie landhuis. Hij interesseerde zich zeer voor den zonder lingen bouw, de streek beviel hein buitenge woon goed, en daar hij over voldoende geld middelen beschikte, besloot hij den buurman te worden van den .papieren huiseigenaar Hij wist toen echter nog niets af van liet groote geheim van Cripps. Spoedig raak e beiden met elkaar bevriend, en toen vei telde Cripps aan Degony, welk z°nJ*e K t T1 materiaal hij voor zijn villa had L ..e kolonel raakte hierover in geestdrift, hij de ook een zonderling huis bouwen, o bij zijn nieuwen vriend Ronald Cnpi schaduw te blijven staan. Glas. Moest hij echter ook papier als bouwmate riaal gebruiken? Neen. dat was in h<et g heel niet origineel en kouwens slechte namaak worden. Hu koos gl Plaats van papier; niet gewoon glas, doen Klas van flesschen. Degony besteldetoen bh e*n groote firma een ontzettend m lal flesschen van verschillend formaat hn Wet dit glas bouwde hij zijn eigen door op vindingrijke wijze eeV K ook «egels te vervaardigen. Spoedig was ook Degony gereed en niemand za* «en af, dat liet huis voor 99 uit glas stond. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. De achter de hieronder ge noemde artikelen vermelden prijzen zijn tot nadere aankon diging de hoogste prtjzen waar tegen die artikelen aan het pu bliek in rekening mogen wor den gebracht. Aardappelen: Kleiaardappelen Zeeuwsche bonte en blauwe fO.06 per kg. Kleiaardappelen Eigenheimers fO.OTK p. kg. Kleiaardappelen Alpha f0.07 per kg. Kleiaardappelen Bintje f0.07 per kg. Zand- en Veen- aard appelen iO.OQH per kg. Voor thuisbezorging mag 1 cent extra per kg. worden be rekend. Het vragen van hoogere prij zen is strafbaar. Bewaar deze opgave en ge- brnik haar. kracht had uitgeoefend en hij het daarom maar had aangetrokken. De politie dacht er echter anders over en even later hing de uniform aan den kapstok. De notgoochelde militair moest het bureau verlaten in zijn burgerpakje, dat hij inmiddels van huis had laten komen, nadat proces-verbaal was op gemaakt wegens het dragen van een uni form, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Naar aanleiding van de vele binnenko mende vragen maakt de A.N.W.B. de auto mobilisten en motorrijders er opmerkzaam op, dat onder de huidige wetgeving rijvaar- digheidsexamens in het algemeen alleen moeten worden afgelegd indien het oude rijbewijs langer dan vijf jaar is vervallen. Bovendien gaat de geldigheid van een nieuw rijbewijs in op den dag van afgifte en niet op den dag. volgende op den vervaldag van het oude rijbewijs. Men behoeft dus voorloo- pig geen haast te maken, als men niet van een motorrijtuig gebruik kan maken. De A.N.W.B. adviseert echter om niet te wach ten tot het verkeer met motorrijtuigen weer normaal is, aangezien het aantal aanvragen dan zoo overstelpend zal zijn, dat jnen met vertraging rekening moet houden. ANNA PAULUWNA DE GOEDE WEG. Het gebeurt nog al eens, dat men voor ge storven vee of paarden zich terstond in ver binding stelt met de Verwerkings!ïirichting te Schagen. Dat is niet de juiste weg. De aan gifte behoort eerst ter secretarie te geschie den (in spoedgevallen desnoods direct den keuringsdienst te Den Helder op te bellen). Daarna wordt pas toestemming verleend voor vervoer. BREEZAND. GEEN GEZELLIGE AVOND VAN DEN BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Het loopt het afdeelingsbestuur van den Bond voor Staatspensionneering niet mee. 'tWas onder de gegeven omstandigheden toch al moeilijk een gezelligen avond te or- ganiseeren, zooals men dat in het wintersei zoen gewoon was. Maar nu de zaal van den heer Borst als schoollokaal dienst doet, is het heelemaal onmogelijk geworden. De le den moeten maar denken: wat in 't vat zit, verzuurt niet. Wel zal men spoedig de alge- meene jaarvergadering houden. WIERINCEN LAAGSTE INSCHRIJVER. De heer Y. Dikkerboom, Den Oever, was met een bedrag van f 19.128.laagste in schrijver bij de aanbesteding per 13 dezer van het onderhoud van duinen- en oever- werken op Ameland, de duinen op Schier monnikoog en van de veerdammen te Nes op Ameland, te Holwerd en te Ootmarsum ge durende 't jaar 1911. De raming bedroeg f 17.600.-. UITSLAG VERKOOPING. Openbare verkooping in Café Duinker, ten verzoeke van den heer A. de Vries, ten over staan van Notaris Obreen, op j.1. Zaterdqg. Perceel I: Woonhuis en tuin, kooper de heer C. Vermeulen f 1800. Perceel II. Bouwterrein en tuin, kooper de heer C. Vermeulen f245. Totaal opbrengst f2045. (Officieele noteering). De zwemsters Jopie Wegberg en Alie Stijl vertroKKen z.ateroag met mevrouw De Dood-Koenen naar West Duitschland, om daar aan de internationale wedstrijden deel te nemen. Het afscheid (Foto Pax-Holland) NOORDSCHARWOUDE, 15 Maart. Aanvoer: 174800 Kg. roode kool 7.50. 67200 Ke. gele kool f 6.40. 249000 Kg. Deensche witte kool f 5.50. 24300 Kg. uien f 4.90—6. grove uien f 5.206. dielingen f 2.403.20. stek f 1.50. 5800 Kg. peen: a f 2—2.30. b f4.20. c f 4.20. 4200 Kg. bieten f 2.70—3.40. BROEK OP LANGEXDIJK. 15 Maat. Aanvoer; 122400 Kg. roode kool f 7.50. 133400 Kg. gele kool f 6.40. 17:4800 Kg. Deen sche witte kool f 5.50. 1000 Kg. uien f 6—, S00 Kg. peen f 4.20. Voorloopige noteering (hedenochtend uur doorgebeld). Officieele prijzen en aan gevoerde kwantums van vandaag, publicee- ren wij morgen. BROEK OP LANGENDIJK. 17 Maart. 40.000 kg. uien f 6.4000 kg. kroten f 3.40 65950 kg. roode kool f 7.50; 95125 kg. gele kool f 6 40; 104850 kg. D. Witte kool f 5.50 NOORDSCHARWOUDE. 17 Maart. Aanvoer: 0000 Kg. uien f 6.drielingen f 6.grove f 6. 45675 kg. roode kool f 7.50: 12650 kg. ge'e kool f 6.40; 210.000 kg. D. witte kool f 5.50 Melkwol, het nieuwste product van de Nedertandsche textielnijverheid, onder vindt vanzelfsprekend op de Utrechtsehe Jaarbeurs veel belangstelling van de zijde der dames (Foto Pax-Holland) Uitgebreide zwendel ontdekt. Een Utrechtsehe politie-agent, die toeval lig in burgerkleeren een winkel aldaar bin nenliep, kon zoodoende getuige zijn van een gesprek tusschen een colporteur en een win kelier, dat liep over het verkoopen van een broeure, waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan de slachtoffers van Rotterdam. Het bleek, dat de brochure 10 cents moest kosten, doch dat daarbij ook alweer ten bate van getroffen Rotterdammers, een fraaie pen- teekening te verkrijgen zou zijn, voor den prijs van 35 cents, terwijl de colporteur voor gaf, dat de winkelprijs f 1.85 bedroeg. Daar het den agent vreemd voor kwam, stelde hij zijn superieuren er van in kennis en toen bleek het, dat men hier te doen had met een tamelijk uitgebreide zwendelzaak. Een 22-jarige „directeur" had een colporteur en een colportrice in zijn dienst, die voor hem de bewuste brochures aan den man moesten brengen en moesten probeeren pen- tekningen te vrkoopen. Van elk dubbeltje van de broeure kregen de colporteurs vijf ct., de drukker ontving 1 cent en van de rest moest de directeur leven. Dat er in de prak tijk niets voor de slachtoffers overbleef, was duidelijk. Daar er in de verschillende .steden nog vrij veel brochures konden worden ver kocht, leefden hij en zijn colporteurs er zeer behoorlijk van. In werkelijkheid bestond er natuurlijk geen penteekening, evenmin als de slacht offers van de Maasstad een cent van deze onderneming o ntvingen. De „directeur" maakte in zijn, brochure gebruik van den naam van een vereeniging in Rotterdam welke echter reeds eenigen tijd geleden was opgeheven. Deze vereeniging was toen een kunstkring, welke zich ten doel stelde hulp te verleenen aan arme menschen. Van de zen kunstkring bestonden nog legitimatie- kaarten met foto's en daarvan makaten de „directeur" en colporteurs gebruik om de menschen te misleiden. Aan deze oplichting is thans, voor zoover het Utrecht betreft, een eind gekomen. Voor bewoners van andere steden zij het een waarschuwing, niet aan colporteurs aan de deur te geven, wanneer het gaat om slacht offers van Rotterdam te helpen! DE UNIFORM LOKTE.... De buitenmodel uniform van de voorma lige z.g. „geele rijders" heeft altijd al zeer de aandacht getrokken door de uitzonder lijke versiering op de uniformjas, doch in dien iemand thans op klaarlichten dag in zulk een uniform door de straten van den Haag gaat paradeeren, doet dat wel zeer vreemd aan. Een 27-jarige inwoner van deze stad had nl. een wachtmeesteruniform van dit voor malige onderdeel van het Nederlandsche leger te pakken gekregen en wandelde Za terdag in de Archimedesstraat. Onder de belangstellenden, die deze ver tooning trok, bevond zich echter ook een politieagent, die aan de rondwandeling al spoedig een einde maakte. Hij greep den „wachtmeester" bij zijn gele tressen en bracht hem het politiebureau in dezelfde straat binnen. Hier verklaarde de man, dat het pakje op hem een groote aantrekkings- Het défilé voor den Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart te Am sterdam na de rede in het Concertgebouw (Foto Stapf) DISTRIBUTIE VAN BOTER, MARGARINE EN VET. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt in verband met de getroffen wijzi ging in de boter- en vetdistri- butie bekend, dat de detaillisten met ingang van Maandag 17 Maart a.s. voor de door hen in te leveren bonnen van de bo- terkaart botertoewijzingen zul len ontvangen, welke uitslui tend recht geven op het koopen van boter. Voor de door hen in te leveren bonnen van de vet- kaart ontvangen zij gedurende de week van 17 Maart vettoe- wijzingen, welke recht geven op het koopen van boter of margarine of vet naar keuze, gedurende de week van 24 Maart margarine toewijzingen, welke recht geven op het koo pen van boter of margarine naar keuze, en zoo vervolgens. In verband hiermede wordt bij dezen herinnerd aan het voor schrift, dat bonnen van de bo- terkaart en bonnen van de vet- kaart op afzonderlijke opplak- vellen moeten worden geplakt en dus niet door elkaar op het zelfde opplakvel mogen voor komen. De detaillisten dienen er bij het aanvullen van hun voorra den uiteraard rekening mede te houden, dat met ingang van 24 Maart het gedeelte van hun klanten, dat in het bezit is van boterkaarten, uitsluitend boter van hen kan betrekken. DISTRIBUTIE VAN KOFFIE EN THEE. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt ten aanzien van de koffie- en thee distributie bekend, dat de de taillisten gedurende de komen de week toewijzingen zullen ontvangen op dezelfde wijze, als dit tot dusverre na afloop van iedere distributieperiode is geschied. Deze toewijzingen ge ven per daarop vermeld rant soen recht op 50 gram thee of 125 gram koffie of hoewel dit laatste niet op de toewijzing vermeld staat 250 gram kof- fiesurrogaat. Evenals voor den consument geldt ook voor den handel.dat lang niet iedere de taillist met zijn toewijzing kof fie zal kunnen betrekken eri dat kofficsurrogaat eerst tijdens de tweede helft der nieuwe distri butieperiode op de markt zal verschijnen, terwijl voorts de bij den groothandel aanwezige theevoorraden uiteraard niet toereikend zijn om de detail listen in slaat te stellen hun geheele toewijzing ditmaal in thee om te zetten. Daarom is dan ook de geldig heidsduur der in den loop van de komende week uit te reiken toewijzingen gesteld op 2 maan den in plaats van 1 maand, zoodat de winkeliers hun toe wijzing, althans een of meer coupures daarvan kunnen be waren om daarmede t.z.t. kof- fiesurrogaat van hun leveran cier te betrekken. Met betrekking tot de toewij zingen voor bij het centraal distributiekantoor ingeschreven hotels, restaurants, café's e.d. wordt er de aandacht op geves tigd, dat deze instellingen in den vervolge afzonderlijke toe wijzingen, welke onderschei denlijk recht geven op het koo pen van thee, dan wel van kof fiesurrogaat of koffie (zoolang dit artikel nog gedistribueerd wordt, dit is dus tot 28 April a.s.) zullen ontvangen. De leve ranciers der instellingen kun nen deze toewijzingen niet bij de plaatselijke distributiedien sten inwisselen tegen verza- meltoewijzingen, doch behoo- ren deze op hun beurt aan hun leverancier door te geven en zoo vervolgens. De branders en de pakkers, die op deze wijze in het bezit komen van de aan de instellingen uitgereikte toewij zingen. behooren daarmede aan de Nederlandsche Meelcentrale rekening en verantwoording af te leggen over de tegen ont vangst daarvan afgeleverde hoeveelheden. Aangezien voorshands nog geen koffiesurrogaat in de di stributie verkrijgbaar is. zullen de instellingen in de gelegen heid worden gesteld de begin April aan hen uit te reiken toe wijzingen voor koffiesurrogaat of koffie geheel in koffie om te zetten. Handelaren, die geen of niet voldoende koffie, in voor raad hebben om aan de aan vragen van hotels enz. te vol doen, behooren de door hen ont vangen toewijzingen door te ge ven aan hun leverancier en zoo vervolgens. De Nederlandsche Meelcentrale zal in een derge lijk geval den betrokken bran der. indien deze gebrande kof fie in voorraad heeft, voorzoo ver noodig, in de gelegenheid stellen, de op de toewijzing ver krijgbare hoeveelheid koffie af te leveren.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 13