Ned. Tuindersbond Frauduleuze slachting? houdt de kop ervoor Besprekingen GASOORLOG Marktberichten Vele Amerikanen verlaten Europa Ntt niet meer steun dóór het volk, maar steun vóór het volk! Alkmaarsche Kaasmarkt Den Helder De Amerikaansche schepen onder vreemde vlag GERARDUS Geen militaire beweging in Hongarije Vischhuid bevordert den groei oocjaaiswerk op het land. S'oere paarden trekken de eg. om den grond gereed te maken voor het zaaien. Nu het mooie weer is aangebroken, zijn alle beschikbare krachten aan den arbeid getogen *4" s (Foto Pax-Holtand) KWALITEIT VOOR ALLES. Voorzitter van Kampen laakt het crisisbeleid uit vroeger jaren. Geen discusie over Agrarisch Front toegelaten. De^ Nederiandsche Tuindersbond kwam Donderdag te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in algemeene jaarvergadering bijeen. De vergadering werd geopend door den bondsvoorzitter, den heer W. J. van Kam pen. De voorzitter wees op tet groote belang der hedendaagsche gebeurtenissen: de Ne- derlandsche tuinbouw moet trachten in het raam der groote Europeesche ordening zijn karakter te bewaren. De eenvoudige gezonde economische logi ca, dat alles moet komen waar het behoort, dat de koe moet loopen daar, waar het wei land is, en de fabriek moet staan waar de ertsen zijn, is hier in ons land veel te lang over het hoofd gezien. Crisissteun werd ver spild aan bedrijven, die zonder dezen steun hun natuurlijken dood zouden zijn gestorven Eens was ons land Europa's moes tuin. Wil de tuinbouw hier ooit weer gezond worden,' dan moeten zware offers in eigen kring worden ge bracht. De richtlijnen, voor zijn nieu we oriëntatie zijn reeds acht jaar geleden uitgestippeld en hebben nog heden niets van haar beteekenis verloren. Prijsregeling zal hierbij noodza kelijk zijn. De prijzen dienen te zijn afgestemd op wat de consument betalen kan en wat loo- nend is voor den tuinbouw. Ook moet wor den rekening gehouden met de eischen van bodemgesteldheid en klimaat. Niet rendee- rende cultures late men varen: dit zijn zoo wel voor den kweeker als voor de gemeen schap slechts schadeposten. Zekere mini- mum-eisrhen moeten aan een bedrijf worden gesteld. De prijzen der producten moeten zich aanpassen aan het internationale peil. In de kostprijsberekening moet het on- dernemersloon en het oogst-risiro verdis conteerd zijn. In de crisisjaren is dit niet geschied. De Nederlandsrhe tuinbouw moet thans van den grond af opnieuw worden opgebouwd. Een 100 nroeents-prestatie wordt thans gevergd. Zonder het verkeerde crisisbeleid zon de tuinbouw zeker 50 pet. meer kunnen presteeren. Geen volkstuintjes. Waar niet rendeerende kleine bedrijfjes noodzakelijk zullen moeten sneuvelen, ïfispte spr het beleid van vele gemeente besturen, die den aanleg van volkstuintjes willen bevorderen. Voorzoover hier alleen aardappelen en bruine bonnen worden ver bouwd kan spr. er nog vrede mee hebben, maar er mag geen mierleger van kleine tuinbouwconcurrenties opkomen. Spr. wijst nog eens op bet nut van ge- centraliseerden exnort: als die tot stand komt zal de acht-iarige strijd van den Ne derlandsrhe tuindersbond niet vergeefsch lijn geweest, en mag men 1942 hoopvol te- ftemoetzien. Tn dp crisisjaren was het: steun door het volk. Dit moet veranderen in: steun voor het volk! De agenda. Ka de openingsrede kwamen arhtereen- voleens de diverse agendapunten in behan deling. In de finanrieele commissie 1941 werd in de varature-Kalverdiik 'OudkarsneD geko zen de hepr Router® fnfd Amsterdam!. tei Wijl de leden van bet hoofdbestuur allen Werden herkozen De bestuursvoorstellen inhoudend de onneming van een extra-per centage boven de gewone afscbriiving^kos ipn in den kostprijs en voorts het aandrin- 8en op ontheffing voor den tuinbouw van W. J. van Kampen, voorzitter N.T.B. (Foto archief) de verhooging der opcenten op de grond belasting werden na eenige discussie onge wijzigd goedgekeurd. Tenslotte werden de talrijke afdeelings- voorstellen behandeld. Hieromtrent lezen wij in de Enkh. Crt, nog het volgende: Ten aanzien van een voorstel van de afd. Oudkarspel, grondige verandering te bren gen in het distributiestelsel van aardappe len en groenten, merkt voorzitter op, goe den moed te hebben, dat het met de prijzen- regeling in orde zal komen. Met de afd. Koe dijk is het bestuur liet eens dat alle geheim- doenerij ten opzichte van personen die de kostprijzen vaststellen, ongewenscht is. Het punt witlofsteun heeft de aandacht van het bestuur. Lang werd gesproken over de kwestie van het teeltrecht. Voorzitter zegt, dat Noordholland wel een groot gedeelte van het verruimde teeltrecht zal krijgen, waar de meeste gedupeerden zit ten. De overdracht van teeltvergunningen is practisch oncontroleerbaar Handel is in be ginsel uitgesloten. Het bestuur acht het uitgesloten dat een voorstel Noordscharwoude om de koolprijzen verhoogd te krijgen, succes zal hebben. De heer Borst. Oudkarspel, wijst er op, dat men een bijzonder houdbare soort in Noord holland teelt. Als nu alleen het gewicht be taald wordt, gaat de kwaliteit verloren aan de kwantiteit. Spr. acht een toeslag voor de Noordhollandsche kool op zijn plaats. Voorzitter zegt toe, dat in 't bijzonder de kwaliteit onder de aandacht gebracht zal worden. Waar het Landboowcrisisionds ter ziele is gegaan, moet afgewacht wordenof er fond sen voor een toeslag zijn. Een voorstel Bovenkarspel er op aan te dringen, dat de prijzen der in te leveren peul vruchten belangrijk worden verhoogd, zal door het bestuur krachtig worden verdedigd. Onder vreugde merkt de heer Hau- wert op, dat men voor f2.lees- loon de boonen beter in de gevange nis kan laten lezen! Verschillende afdeelingen wenschen de mi nimumprijzen voor groenten zoo gesteld te zien, dat zij de kostprijs uitmaken. Het bestuur heeft dit bij de betreffende in stanties onder den aandacht gebracht. Voor het binnenland is een toeslag van 50 voorgesteld. De Streeker afdeelingen kwamen met ver schillende voorstellen den zaadhandel betref fende. Het bestuur bleek het geheel met de zienswijze dezer afdeelingen eens te zijn. Het bestuur wordt gemachtigd de mogelijk heid van een tuinbouwbureau te onderzoe ken, om uiteindelijk te komen tot een „tuin- bouwhuis." De afdeeling Langereis stelt voor om her ziening aan te brengen in z.g.n. verstrekte teeltvergunningen K. verstrekt o.a. door verplichte inkrimping van bloembollen met 50%. Reeds is door het bestuur op de in dit voorstel vervatte de aandacht gevestigd. Bij die gelegenheid is het bestuur er op gewezen dat bij de uitreiking van K. ver gunningen steeds rekening is en wordt ge houden met den aard van hetb edrijf, m.a.w. dat rekening wordt en werd gehouden met de wenschen van den kweeker voor wat betreft de te telen producten op K. vergun ningen gezien den bedrijfsaard. Dit geldt echter alleen voor bedrijven tot 4 h.a. De afdeeling Bovenkarspel stelt voor er bij de bevoegde instantie op aan te drin gen dat den tuinbouwbedrijven boven de 4 h.a., die 50% van hun bloembollen hebben moeten inkrimpen, een tuinbouwteelt ver gunning wordt toegewezen voor intensieven tuinbouw. In een geestig betoog vergelijkt de heer Hauwert de tuinbouw van vóór '33 met een kip, die zilveren eieren legt, de bloembollen als een kip, die de gouden eieren legt en de latere maatregelen met veerenpikkers! Spr. dringt aan op vergunning voor intensieve teelt. Voorzitter meent dat de K-vergunning een kwestie van overgang is. Spr. hoopt op een groote, doch beheerschte uitbreiding van den tuinbouw. DE KWESTIE AGRARISCH FRONT. De afdeeling Hoogkarspel stelt voor om de vraag te behandelen of het wenschelijk is om samenwerking te zoeken met het Agrarisch Front. Prae-advies bestuur: Het bestuur staat op het standpunt dat binnen het raam van zijn richtlijnen, statu ten en reglementen, de Nederiandsche Tuin dersbond als voorheen de wettelijke gestelde instanties zal blijven adviseeren en daarme de samenwerken. Voorzitter wijst op zijn openings rede en leest een brief voor van den procureur-generaal, waarbij toestem ming wordt verleend tot deze verga dering, met voorbehoud dat politiek direct noch indirect wordt behan deld. Daarom, waar spr. persoonlijk verantwoordelijk is, kan de zaak niet besproken worden, niet omdat de N.T.B. deze bespreking schuwt. Een vakorganisatie heeft niet de compe tentie op staatkundig terrein te tre den. (Applaus). De afgevaardigde van Hoogkarspel vraagt het woord, doch de voorzitter weigert dit. De afgevaardigde van Hoogkarspel wenscht één vraag te stelen, in verband met een ar tikel van den heer Van Kampen in het no. van 25 Januari, doch de vergadering be sluit onder applaus geen discussies toe te la'en. Voorzitter geeft de afd. Hoogkarspel drie uur voor een persoonlijk onderhoud. Na rondvraag volgde sluiting. Er is nog altijd geen verandering ten aan zien van den aanvoer. Met in totaal 6 sta pels en 2 boerenstapeltjes, die samen 3.200 kg. wogen, bleef de aangevoerde hoeveel heid zich bewegen om het minimum. Intus- schen worden de berichten omtrent de toekomst eindelijk positiever. Aan tal van fabrieken is de aanmaak weer begonnen en van verschillende zijden hoorden we de verzekering, datvoor Vrijdag a.s. een be langrijk grootere aanvoer is te wachten. Hoezeer er inderdaad sprake is van een terugval moge blijken uit het feit. dat in de overeenkomstige week van 1940 de hoe veelheid geleidelijk aan weer was opgeloo- nen tot 49.000 kg. Stelt men daarnaast de aanvoer van vandaag, dan springt het ver schil wel heel sterk in het oog. De prijs was natuurlijk weer f 35.25, die meer uitgroeit tot de prijs, die voor alle kaas wordt brtnald. Men krijgt overigens den indruk, dat van overheidswege weinig bezwaar meer wordt gemaakt tegen de kwa liteiten, zoo deze er maar even voor door kunnen. GOED WERK VAN SCHAGER GEMEENTE- EN RIJKSPOLITIE De Heldersche politie hondt zich momenteel bezig met het onderzoek naar een frauduleuze slachting, wel ke in het begin van Januari in den Helder moet hebben plaats gehad. Op merkwaardige wijze is deze zaak aan het rollen gebracht. Men zal zich herinne ren dat eveneens begin Januari te Schagen eenige schapen in de weide waren gevild en dat een huid aan het Nespad werd terugge vonden. Nu gebeurde het dat zekere W. K. vroeger te Schagen, later in den Helder, en voor eenige maanden als evacué weer naar Schagen teruggekeerd, ruzie kreeg met zijn hospita en de gemeentepolitie van Schagen ter oore kwam dat tijdens deze ruzie K. voor de voeten gegooid waas, dat hij begin Jahuari ongestempeld vleesch had verkocht. Geassisteerd door den rijksveldwachter Lammers, stelde de gemeenteveldwachter de heer Flapper een omzichtig onderzoek in, dat met succes werd bekroond. K. gaf toe begin Januari ongestempeld schapenvleesch te hebben verkocht, doch ontkende pertinent iets met de diefstal en slachting van schapen te Schagen te ma ken te hebben. Het vleesch, aldus K. was afkoms tig van een door den slagersknecht H. M. in den Helder ten huize van den vrachtrijder St. frauduleus ge slacht schaap en het vleesch was naar Schagen vervoerd om verkocht te worden. De Helderschen, aldus als hoofddaders ge kwalificeerd, ontkennen er iets mee te ma ken te hebben gehad en beweren zelfs don distribuant K. niet eens te kénnen. Deze houdt echter zijn verklaring staande en daar de politie voorloopig reden heeft niet al te zeer aan de waarheid daarvan te twijfe len, wordt het onderzoek in den Helder voortgezet. W1ERINGEN BURGERLIJKE STAND. Vanaf 28 Fefcr. t.m. 13 Maart 1941. Geboren: Alberdina Engelina, dochter van B. Leutscher en van Tj. Knottnerus; Martje Larnmechien, dochtêr van J. Noor en van J. de Jonge; Simon Cornelis, zoon van M. Ileijblok en van G. M. Snooij; Abraham Wil lem, zoon van W. Ivopmels en van M. van Gilst; Nanny Klazina, dochter van W. Blee- ker en van T. Wouda; Cornelis Wiecher zoon van A. v. d. Welle en van L. Wester- beke; Mathilda, dochter van E. Willems en van E. M. Hegeman: Guda Tieni, dochter van P. Bakker en van G. Geugjes. Overleden: C. Bok. oud 4 maanden; A. Minnes, oud 70 jaren, weduwe van D. Heij- blok; J. Tijsen, oud 57 jaren; A. W. Kopmels oud 2 dagen; A. Schachtschabel, oud 14 da gen. Ondertrouwd en getrouwd: Geen. OVER WERKVERGUNNING. Aan de firma Alb. Heijn alhier is over- werkvergunning verleend op 24 Maart a.s. voor het verrichten van extra-werkzaamhe den. POLITIE. Gevonden: een dommekracht en een paar dameshandschoenen. Inlichtingen gem.-bode. Weer onder controle der V.S.? Naar verluidt is de scheepvaartcommissie te Washington, voornemens 285 schepen, die Amerikaansch bezit zijn, doch onder buiten- landsche vlag varen en die een totale tonnage hebben van 1.693.000 ton, in dienst te nemen. De commissie poogt hiertoe de vrijwillige medewerking te verkrijgen van de Ameri kaansche scheepseigendars, doch naar ver luidt, is zij bereid zoo noodig „moreelen druk" uit te oefenen. Onder deze schepen zijn er zeven die onder'Nederlandsche vlag va ren, aldus U. P. De deskundige voor de contracten van het O.P.M.D. (Office for Production and Mana- gemeent of Defence) Mehorney deelde mede, dat naar zijn schatting de opdrachten die tot nu toe voor de Amerikaansche bewapening zijn uitgegeven, het bedrag van 50 milliarld hebben overschreden. Andere deskundigen te Washington schatten het zelfs op 60 mil- liard. De Senaat heeft met algemeene stemmen de vierde supletoire begrooting voor de be wapening, ten bedrage van 1.530 millioen, aangenomen. Het D.N.B. voegt hieraan nog toe, dat het O.P.M.D. heeft medegedeeld, dat de ministe ries van oorlog en marine van 1 Juni 1940 tot 31 Januari 1941 bewapeningsopdrachten hebben gegeven tot een bedrag van ongeveer 12.580 millioen. Het Huis van Afgevaardigden is begonnen met de behandeling van dit aangevraagde crediet van 7 milliard voor hulp aan En geland. Aantal wordt dagelijks grooter. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het aantal Amerikanen uit alle landen van Europa, dat daar voor (fe reis naar het vaderland aankomt, dagelijks grooter wordt. De sche pen voor New York zijn tot 10 April vol geboekt. Naar verluidt, heeft de Amerikaan sche regeering de „Washington" en de „Manhattan van 24.000 ton voor terugreizen de Amerikanen beschikbaar gesteld. IN PLAATS TAN KAARTEN. Geboren: Zoon van W. G. WIEREN. M. WIEBEN-Neefkes. Schagen, 14 Maart 1941. Tijdelijk adres: Molenstraat 51, Schagen. Mevr. Wed. L. SMAK ver zoekt hierbij aan haar leveran ciers, alsmede aan haar klan ten opgave te willen doen van hetgeen respectievelijk ver schuldigd en te ontvangen is. Deze opgave wordt zoo spoedig mogelijk ingewacht bij den hee# ADRÏAANSE, Helden der Zee plein, Den Helder. Hoogachtend, E. W. SMAK—van Eeten. Geruchten tegengesproken. De bladen te Boedapest publiceeren een niededeeling van bevoegde zijde, waarin de geruchten worden tegengesproken, dat in Hongarije lichtingen zouden worden opge roepen en dat op sommige plaatsen troe penconcentraties zouden plaats hebben. Van deze geruchten is geen woord waar. over een eventueelen Naar a.nleiding van het verblijf van den Amerikaanschen gasdeskundige Conant in Engeland wordt van officieele Duitsche zij de verklaard, dat aan dit bezoek ongetwij feld een bijzondere beteekenis kan worden, toegekend, nu Conant ook door Koning Goorge V in audiëntie is ontvangen. Naar Duitsche meening is de activiteit van Co nant geheel en al in overeenstemming met de actie, welke men den laatsten tijd in Engeland heeft gevoerd voor het gebruik van' gas als verdedigingsmiddel in tijd van oorlog. MERKW AARDIGE AMERIKA. PROEVEN IN Volgens Amerikaansche onderzoekingen scheidt de huid van visschen stoffen af, die den groei bevorderen. Men stelde vast, dat goudvisschen. die losgelaten werden in water waarin van te voren reeds andere goudvisschen gezwommen hadden. veel sneller groeien dan gewoonlijk. Vérder diene, dat tin in kleine doses in actuaria en vischvijvers gestort, dezelfde uit" werking heeft als vischlijm. Behalve den groei van visschen bevordert tin ook den groei van grassen, algen en zonnebloem-wortels. DOOR HOLLEND PAXRD OMVER GELOOPEN. En aan de gevolgen overleden Aan het einde van de vorige week is de 83-iarige Th. Groot te Mijdrecht, door een hollden paard omver geloopen en zwaar ge wond naar het ziekenhuis overgebracht Gisteren is de man aan de opgeloopen ver wondingen overleden. ALKMAAR. 14 Maart. Kaasmarkt. Fabriekskaas kleine f 35.25, Boerenkaas kleine f 34.per 50 Kg. Handel vlug. ALKMAAR. 14 Maart. Andijvie f 2637 per 100 pond. Bloemen daler kool f 6.507.50 per 100 Kg„ boeren kool f 1.50—12 per 100 Kg„ bieten f 3.40 per 100 Kg„ gele kool f 2.60—6.40 per 100 Kg., groene kool f 6.40 per 100 Kg., knolselderie f 13.per 100 Kg„ peren f 9—14 per 100 pond, prei f 8.50 per 100 Kg„ peterselie f 8.30 per 100 bos. rabarber f 10—15 per 100 bos, roode kool f 3.R0—7.50 per 100 Kg„ selderie f 57.50 per 100 bos. spinazie f 1.561.85 p. 8 pond. spruiten f 616 per 100 pond. uien f 2.50—6.50 per 100 Kg., wortelen f 2.60 ner 100 Kc„ waschwortelen f 46 ner 100 Kg., witlof I f 10—11.50, idem II f6.50—8 per 100 pond. (Officieele noteering.T NOORDSCHARWOUDE, 14 Maart. Aanvoer: 99300 Kg. roode kool 7.50. 40J00 Kg. gele koo] 6.40. 109400 Kg. Deensehe wit te kool 5.50. 17500 Kg. uien 4.90—6. grove uien 4.706. drielingen 2.203.20. stek 1 1.40. 4300 Kg. peen b 4.20. C 3.60—4.20, 2700 K?. kleine neen 2.603.40. BFOEK OP T.ANGENDTJK. 14 Maart. Aanvoer: 70300 Kg. roode kool 7.50. 85200 Kg. gele kool 6.40. 101600 Kg. Deensehe witte kool 5.50 4700 kg. uien f 6.—. grove uien 6.10.000 Kg. peen 4.20. 7600 Kg. bieten 3.40. VoorloopTge hoteerfng (hedenochtend uur doorgebeld!. Officieele priizen en aan gevoerde kwantums van vandaag, publicee ren wij morgen. NOORDSCHARWOUDE. 15 Maart. Aanvoer: 172150 Kg roode kool 7.50. 67100 Kg. gele kool 6.40, 24900 Kg. Deensehe wit te kool 5.50. BROEK OP LANOFNDTTK. 15 Maart. Aanvoer: 4000 Kg llien 6.2500 Kg. peen 1.20. 2000 Kg. kroten 3.40. 124900 Kg. roodp kool 7.50. 133000 Kg. gele kool 6.40. 165775 Kg. D. witte kool 5.50.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3