Brief uit Mokumerdam rprebtHbfumn De oorlogs schadevergoeding Noord-Holland kapt Distributie-nieuws Reuzen en dwergen sneuvelen Verplicht inleveren van distributiebescheiden Omzetbelasting de ideale verkooper! Predikbeurten Jan Mens schrijft: voor winkeliers Onbillijkheden in het project Wie gedacht mocht hebben, dat met den nieuwen geest, die naar algemeen ver wacht werd over land en volk vaardig zou zijn geworden, ook de gedachte van het „allen voor één" in de regeeringabureaux zou door dringen en dat het „denken in geld" door het „denken in arbeid" zou worden vervangen, is in ieder geval bedrogen uitgekomen waar het betrof het door de gemeenschap doen dragen van de onheilen waarmede de oorlogsfakkel hier te lande de enkelingen heeft getroffen en helaas nog bijna dagelijks treft, schrijft het Rott. Nwsbld. De leidende beginselen. Welke beginselen immers zitten bij de hier te lande getroffen regeling voor? In de eer ste plaats geldt,dat het Rijk slechts dat schadebedrag ten volle (d.w.z. het volle be drag der eenzijdig op een bepaalde wijze be rekende totale schade) vergoedt, dat niet bo ven de 50.000 uitgaat, dat „door een per soon" (natuurlijk of rechtspersoon) is gele den, daarboven slechts voor 90 Men stelle daartegenover het beginsel, dat aan de Duitsche oorlogsschaderegeling ten grondslag ligt, volgens welke, ongeacht den omvang der schade, deze voor het volle be drag wordt vergoed. Dan valt niet in te zien waarom de omvang van de schade een rol moet spelen bij de door de gemeenschap te verleenen vergoeding deswege. Het is hier weder de fiscale gedacht, die het heeft ge wonnen van de solidariteitsgedachte, die o.a. medebrengt, dat de landgenooten bjj rampen, die het volk treffen voor elkaar moeten in staan en die het ook weer heeft gewonnen van het moderne beginsel, dat de arbeid (in deze de herstel-arbeid) belangrijker is dan de financiering van den arbeid. Bij ons heeft men de belangen der schat kist laten praevaleeren boven de belangen der volksgemeenschap, die niet gediend worden door een beteugeling van de herstelwerk zaamheden en van een tekortkoming van ons nationale productie-apparaat. Diezelfde fiscale gedachte heeft den boven toon gevoerd bij de vaststelling van de wijze van schadeberekening. Bij ons wordt de om vang der schade bepaald door het verschil tusschen de waarde van het goed vóór en na de beschadiging, waarbij de waarde van het goed vóór de beschadiging als regel wordt gesteld op „normale verkoopwaarde op 9 Mei 1940". Er wordt dus niet gevraagd, wat het beschadigde voor den getroffene waard was, veeleer wordt de „marktwaarde" op 9 Mei als maatstaf der schadebepaling geno men. Die vaststelling van den 9den Mei als be- slissenden datum voor de waardebepaling is al een bijzonder ongelukkige keuze omdat het algemeen bekend is, dat het prijspeil, vooral wat betreft de bouwprijzen, sedert dien datum aanzienlijk is gestegen. Ten tijde, toen men de schadevergoedingsverordening ontwierp, dus in het najaar van 1940, lagen de bouw prijzen, evenals die van bijna alle inrichtings- voorwerpen reeds een flink stuk boven die van den 9den Mei in sommige gevallen reeds meer dan 90 en het is nog niet zeker, of thans na de inmiddels ingetreden verdere rijzing het maximum reeds is bereikt. Het is duidelijk, dat door de waarde-bepa- ling van de beschadigde eigendommen en in ventaris op de basis van 9 Mei de getroffe nen een belangrijk geringere schadevergoe ding zullen ontvangen dan hun de wederop bouw resp. het herstel tot den staat van vóór het oorlogsgeweld zal komen te staan, m.a.w. zij zullen slechts zeer gedeeltelijk "worden schadeloos gesteld. De schaderegeling in Duitschland. De Duitsche regeling gaat uit van het be ginsel, dat de geldelijke omvang der schade wordt bepaald door de „kosten, die bij nieuw- aanschaffing of herstel besteed zijn of ten t(jde der beslissing besteed zouden moeten worden". Indien het beschadigde voor den ge troffene een „belangrijk geringere waarde had" kan het schadevergoedingsbedrag des wege met een redelijk bedrag verminderd worden. De billijkheid geeft naar uitdrukke lijk bepaald wordt, den doorslag. Betreft het een nieuw te bouwen bouw werk, dan wordt de schade gesteld op de „kosten, die tot oprichting van een voor den getroffene gelijkwaardig gebouw besteed zijn of ten tijde der beslissing besteed hadden moeten worden". Het groote verschil ten nadeele van de getroffenen hier te lande springt in het oog. Blijkbaar heeft het Departement van Finan ciën bij de opstelling der schadevergoedings regeling zooveel mogelijk naar zich toe willen rekenen. De praktijk der schaderegeling. Wie verwacht mocht hebben, dat de uit voeringsvoorschriften van het Schadevergoe- dingsbesluit een meer soepele toepassing der strakke beginselen ten voordeele der getrof fenen zouden medebrengen zal zich bedrogen hebben zien uitkomen. Een blik in de prak tijk der schaderegeling onthult spoedig de misère van de niet-kapitaal-krachtige getrof fenen. Duideljk blijkt, dat tusschen geleden schade en toegekende schadevergoeding in de praktijk een meestal onoverbrugbare kloof ligt. Wordt de schade b.v. getaxeerd op 60.000 en bedroeg de hypotheek eveneens 60.000 (wat zeer vaak het geval zal zijn, omdat de waarde van onroerend goed op 9 Mei bijzon der laag lag), dan ontvangt de getroffene ten hoogste i 59.000 en moet hij dus uit eigen zak nog 1000 erbij leggen, om de hypotheek te kunnen voldoen. Een andere onbillijkheid der schaderegeling is gelegen in de rente-vergoeding wegens de ingeschreven schade-bedragen. Deze is vast gesteld op 5 per jaar. onafhankelijk echter van de rente van eventueele op het onroerend goed rustende hypotheken. De getroffene zal in zulk een geval moeten doorgaan met de meestal boven 4 liggende hypotheek rente te betalen en ontvangt slechts 4 we gens het hem toegekende schadebedrag dat, zooals gezegd, meestal nauwelijks boven het hypotheek-bedrag zal liggen. Alleen zij nog ,de vraag opgeworpen, waar om ook ten aanzien van oorlogsschade, die heden ten dage of ever een half jaar of nog later nlaats vindt, de waardebepalingsdatum van 9 Mei 1940 met gelden. Waarom niet. zooals in Duitschland. de waarde bepalen op den dag der vaststelling van de schade? Hout, hout! Overal klinkt de vraag naar hout. En hoe die vraag ontstaan is, is een ieder duidelijk. De aanvoeren staan stil en het uit Zweden aangevoerde hout wordt voor oorlogsdoeleinden gebruikt. Benzinegebruik door particulieren is ten zeerste beperkt. De aanvoer en distributie van kolen heeft door verkeersmoeilijkheden, eenige vertraging on dervonden. En nu is de vraag naar hout ge rezen. Langs de wegen tuffen de bussen met kachels achter zich, waar we eerst stom verbaasd naar stonden te kijken en die we al haast niet meer opmerken. En zij vorde ren hout! Ondanks warmte overdag en een stralende zon uit een blauwen hemel, zjjn de nachten nog niet vorstvrij en de kachels zijn nog on misbaar. Maar de bonnen zijn op; dus: hout! En daar gaan ze de reuzen, die tientallen jaren hun wortels vaster den grond in boor den en hun kruinen breeder uitspreidden. Onze stad velt zijn boomen eveneens. Van dag tot dag heeft de Molenstraat een oud-gediende minder. Van de eertijds mooie Prins Hendrik laan, waar iepenziekte de boomen enkele jaren geleden velde, vallen de laatste stammen om. En zoo gaat het niet alleen in Den Helder, zoo gaat het den heelen polder door. De boerderijen staan hier en daar ontman teld, de verwaaide en kromgegroeide boomen zijn kleingehakt en khetteren in de kachel. Van dorp tot dorp staan de „kapstokken" langs dé landwegen. En in de dorpen het zelfde beeld. Als de trein Schagen binnen schuift, is het eerste waar het gezicht op valt kale boomstronken. De laan aan de Sta tionsstraat viel. Helaas!" Langs de houtrijke kuststrook tusschen Kamperduin en Bergen, overal hetzelfde beeld. Reuzen die ondergra ven werden en met touwen omgetrokken ter aarde ploffen: Een dof gekraak en een leege plek te meer. Overal in de bosschen open plekken, waar korte stronken en stoppels vlak boven den grond erop wijzen, dat het jonge hout in de behoefte aan stookhout moet voorzien. Op andere plekken is de houthakkerij nog in vollen gang en het is een veelvuldig gezicht langs de wegen: zwaar volgeladen wagens met stammen en hakhout. Door hendie naar Duitschland vertrekken of van hendie over leden eijn. De leider van het Distributiebureau verzoekt ons er nog eens de aandacht op te willen vestigen, dat personen, die naar Duitschland vertrekken, verplicht zijn vóór dit vertrek alle distributiebescheiden op genoemd bureau in te leveren. Als bewijs van inlevering wordt een formulier uitgereikt, waarop men, bij terug keer in Nederland, de bonnen en kaarten weer terug verkrijgen kan (ook wanneer men met verlof thuiskomt: in dat geval wordt het be- noodigde kwantum bonnen verschaft). Het komt nog al eens voordat men zich aan deze voorschriften niet houdt. Waar de wet deze nalatigheid echter straf baar heeft gesteld, is het nuttig daarop nog eens de aandacht te vestigen. Hetzelfde geldt voor personen, die overleden zijn. De familie heeft te zorgen, dat de bonnen terstond (dus op denzelfden dag) op het Dis tributiebureau worden terugbezorgd. Nalating daarvan wordt eveneens gestraft. Op een en ander geve men dus nog eens extra acht, teneinde onaangenaamheden te voorkomen. Regeling voor kleine ondernemer. Onder deze regeling vallen ondernemers die per jaar een belastbaren omzet hebben en of diensten verrichten tot een bedrag van ten hoogste 4000.— (De regeling geldt niet voor die ondernemers, die reeds onder een andere bijzondere regeling vallen, zooals bakkers, slagers, apothekers, café-restaurant houders enz.) De belasting wordt geheven in den vorm van een voorheffing, dus wordt hen een aanslag opgelegd van 20.40. 60.— of 80—, naar gelang hun jaarlijk- sche omzet respectievelijk bedraagt 600. tm 1500 1501.— t/m 2400.—, 2401 t/m 3200,— en 3201 t/m 4000.— hieruit volgt, dat bij een omzet van minder dan 600.geen Omzetbelasting verschuldigd is. De aanslagen zijn invorderbaar in vier ge lijke termijnen, welke vervallen op 15 Maart. 15 Juni, 15 September en 15 December; heeft het aanslagbiljet een latere dagteekening dan 15 Maart, dan is de eerste termijn invorder baar de dag volgende op dien van de dagtee kening van het aanslagbiljet. De regeling is gebaseerd op een heffings percentage van 2Heeft de ondernemer ontvangsten welke met 5 3'A 2%, 1 of zijn belast, of welke vrij zijn, dan ge lieve hij zich te wenden tot de Inspectie I. en A, Javastraat 153, Den Helder, die hierom trent nadere inlichtingen kan verstrekken. Ten aanzien van fabrikanten worden bij de berekening van den omzet de inkoopprijzen van grondstoffen, welke in het betreffende kalenderjaar bij de vervaardiging van goede ren worden gebruikt, in mindering gebracht. Aan hen (de fabrikanten) wordt daarom geen vergunning tot inslag vrij van Omzetbelas ting van grondstofen of teruggaaf van Om zetbelasting van gebruikte grondstoffen ver leend. Tegen de opgelegde aanslagen kan geen bezwaarschrift worden ingediend, ter wijl beroep evenmin mogelijk is. Na afloop van het kalenderjaar moet de ondernemer een aangifte doen van den be lastbaren omzet in dat jaar, of op het formu lier vermelden dat hij geen Omzetbelasting verschuldigd is. Eventueel moet worden bij gevoegd een bewijs van betaling van de be lasting, welke volgens de aangifte meer is verschuldigd dan de ondernemer voor het be treffende jaar al heeft betaald. Blijkt dat de aanslag te hoog is geweest, dan wordt het te veel betaalde bedrag teruggegeven. De betaling kan geschieden op het postkan toor of ten kantore van den Ontvanger der Accijnzen of door overschrijving van het ver schuldigde bedrag op diens postrekening (zie ook de achterzijde van het aanslagbiljet). Voor controle van de juistheid van de op gelegde aanslag en het na afloop van het kalenderjaar ingeleverde aangifteformulier is voorgeschreven dat de ondernemer dagelijks op overzichtelijke wijze aanteekening moet houden van de bedragen welke worden ont vangen terzake van verrichte leveringen en diensten. Worden leveringen of diensten ver richt naar verschillende percentages, dan moet hiervan afzonderlijk aanteekening wor den gehouden b.v. in aparte kolommen van het kasboek. De ontvangen facturen moeten naar tijdsorde worden ingeschreven in een in- koopboek; wordt geleverd aan wederverkoo- pers dan moet een verkoopfactuur worden uitgereikt: het dubbel van deze factuur moet worden bewaard bij de boekhouding en wor den ingeschreven in een verkoopboek. Worden bovengenoemde aanteekeningen niet of niet overzichtelijk gemaakt, dan zijn de fabrikanten steeds 5 en handelaren steeds 2 H Omzetbelasting verschuldigd. Het is dus van zeer veel belang dat een nauw keurige boekhouding gevoerd wordt. Opgemerkt wordt tenslotte nog dat onder nemers die geen aanslag ontvangen en daar voor wel in aanmerking komen, verplicht zijn daarvan schriftelijk mededeeling te doen aan de Inspecteur I. en A., Den Helder. J^ceUcA BOUWVERGUNNINGEN. Verleend aan N.V. Gr°"^w?chuur ^n mer, bouwen van een landbouwscnu X Roeper. De Koog, bouwen van een land bouwschuurtje. D. Frank, Den Burg. verbouwen van een woonhuis in de Weverstraat 46. F. Witte, De Westen, bouwen van arbeiderswoning. NIEUWE DIENSTREGELING T.E.S.O. Dinsdag 18 Maart a s. zal nieuwedienst; regeling: voor de booten van T.E.S. king treden. Heen en weer zullen dan^ee drie diensten vervuld worden. De eer vertrekt om 7.45 uur van Texel, de laatste boot om 17.30 uur van Texel, om 19 uur van Den Helder. Voor verdere bijzonderheden men de advertentie in dit nummer. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johannes Jozef, z. v. Cornelis Johannes Commandeur en Margaretha Jo- hanna Hm. ONDERTROUWD: Roelof Bloemendal en Helena Philippine Marie van Zeijlen; Maarten Brouwer en Maria de Smidt. GETROUWD: Jakob Kok en Hendrikje Blom; Jacob Kikkert en Bregje Visser. OVERLEDENCristina Adolfina Kerjser, 69 jaar, geh. met Jan Rab. POLITIE. Gevonden: 1 paar kinderwanten, 2 hand schoenen, 1 zilv. halskettinkje. VERTROKKEN PERSRONEN. Willem Bruin en echtg. van Waal 19 naar Wieringerwaard, Zijperweg A 84a. Cornelis A. Buisman van Den Burg, Holle- walsweg 32, naar Amsterdam, Haringpakker- steeg 8 I. Cornelia Dros van E 37 naar Amsterdam, Grimburgwal 10. Bernardus Halsema en gezin van De Cocks- dorp 155 naar Haarlemmermeer, Spiering weg 169. Johannes J. Galjaard van W 77 naar Am sterdam, Laplacestraat 31. Jannetje G. v. Bennekom van De Cocks- dorp 16 naar Velsen, Alex Belldwarsstraat 6. INGEKOMEN PERSONEN. Maria en Cornelia de Bruijn, De Waal 42. Cornelis de Bruijn, Den Hoorn 129. Rein T., Sibbeltjp M. en Cornelis N. Haars- ma, O 157. Josephus A. Oremus, Den Burg, Groene- plaats 13. Johanna M. Blok en gezin, C 58. Elisabeth V. Neuvel, Den Burg, Vogelen- zangweg 2. Eduard Neve, E 29. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur: Ds. Visser. N.m. 7.30 uur: Gemeente-avond in Eben Haëzer. Oosterend, v.m. 10.30 uur: Ds. Kok. De Waal, v.m. 10.30: Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 11 uur: Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp, v.m. 11 uur: Ds. Salm. Eierland, n.m. 3.30 uur: Ds. Salm. De Koog, n.m. 5 uur: Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10.30 uur: Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10.30 uur Ds. Salm. Den Hoorn, n.m. 3 uur: Ds. Smidts. Afscheid. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. geen dienst. Bus naar Oosterend. N.m. 4 uur: Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 uur en n.m. Ds. v. d. Leer. H. Avondmaal. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 uur en n.m. 3.30 uur: Ds. Kroon. Mijn waarde Cornelius Kom op met je vis, ik lust je.' Onder het lezen van je epistel kwam 't water me tn de mond, en ik heb 't kauwgummetje, dat bij ons de thee vervangt, uitgespuugd en ben de keu ken binnengevallen. „Cornelius komt met vis!" schreeuwde ik naar mijn gade, die hartroeren de pogingen aanwendde om van iets dat op koffiedik geleek, een beetje aannemelijke jus te maken. Mjjn vrouw keek me donker aan. ,?Als 't maar niet weer zo gaat als met de gehaktballetjes", zei ze ironisch lachend, en goot de jus over een imitatie-carbonade, waar na ze het zaakje in de oven schoof. Ik verzekerde haar dat 't deze keer echt en waarachtig was, want het stond in de krant. Ze maakte een minder vleiende opmerking aan het adres van de koningin der aarde, en opper de het idee, dat je dan gauw moet komen. ,JJaar komt de kiel met goud belaan!" zullen we dan tweestemmig kwelen als je binnen stapt, volgepakt met de ingrediënten voor een stilleven, een De Hondecoeter waardig. Wil je geloven Cornelius, nu ik dit zit te tikken, dat ik die fijne spullen vóór me op de tafel zie liggeut Je weet, ik beschik over enige fanta sie, als ik die niet bezat kon ik wel inpakken, maar als ik over m'n schrijfmachine heen op het tafelkleed kijk, liggen daar drie goudgele pietermannen. Of ponen, daar wil ik buiten blijven. Hun velletjes hebben een kleur als herfstblaren, en ze glimmen als waren ze be streken met een glanzend vernis. Ku neem ik een mesje, geef een jaap in de buik, en splijt den pieterman in fu.ee delen. Ik ontgrom hem, ontfutsel hem (hg is een hem, hg heeft een hom) z'n ziel en. zaligheid, hak z'n kop eraf, en licht met de punt van het mesje voorzichtig een reepje van het vette lijfje des pietermans op, breng dat met een plechtig rituaal naar m'n mond, zuig en sabbel en laat hem-smelten op m'n tong. Ondertussen komt m'n geliefde wederhelft binnen, schept royaal suiker in m'n snorrekop en schenkt me een sterk bakje ge filtreerde koffie in. Ik maak een tweede poon schoon, ze is een z\j, ze heeft kuit, ik meubileer er een blanke boterham mede, nadat ik vooraf deze besmeerd heb uit het vlootje met geurige grasboter. Aldus Pallieter ik vier sneden bin nenwaarts, savoureer nog een kopje mocca, en steek dan een fijne Virginia op Zie je wel, Cornelius, dat wij, fantasten, vele streepjes vóór hebben bij gewone nette lieden7 Wanf als ik je nu de waarheid vertel, dan staat er een mager kopje poeierchocolade voor me, dat naar ik vermoed is samengesteld uit gemalen dakpannen en chigorei. Zijn zoetheid ontleend het aan een blikje condensmelk, en zijn hitte aan een oud paaltje, dat ik uit mijn tuin gesloopt heb, om de kolen te sparen. Maar ik weet dat mijn vrouw er haar best op ge daan heeft, en dat, Cornelius, die zegt te lijden aan voorjaarskolder, maakt alles weer goed! Want druk die kolder maar gauw de kop in, er is toaarachtig al kolder genoeg in de wereld! Nee, je moet net doen of de hele boel je geen steek schelen kan, en (ik gaf die raad al meer) immer lachen. Lach weg je pech! Verbeeld je dat je zit te smullen aan imitatie-lekkernijen, doe net of het vet van je kin druipt en steek een stinkadorus van een dubbeltje op. Dan be waar je het best je goede humeur en dan word je het stralend zonnetje in huis. Over zon gesproken: je kan haar weer voe len! Gisteren, beste collega, gisterenochtend scheen ze zo lekker, dat 't me te benauwd werd in huis. Ik heb m'n loopschoenen aange trokken, een boterhammetje in m'n binnenzak gefrommeld en ben er op uit getrokken. Fijn gedalfd langs 's Heeren wegen naar Weesp, de pittige mëstreuk in m'n longen gesnoven en ik kwam beladen met een vracht wilgenkatjes plus een bos vettige kastanjeknoppen weer thuis. Zalig is dat! Onderweg heb ik lopen zingen en stiekum gedichten gereciteerd, zo dat de reigers verschrikt opvlogen van de slootkant. Zeg Cornelius, ken jij dat prachtige gedicht van Roland Holst: ÜDe Vagebondt" Ik schrijf het voor je op: Ze wikken en wegen hun geld en hun god. En kanten zich tegen mijn vluchtiger lot, Omdat ik mijn handen en ogen leeg, Door hunne landen omdroeg, en zweeg in hun geschillen, En ging als blintl om der eenzame wille Van sterren en wind Zie je, Cornelius, als je zo'n gedicht een keer of tien langzaam en voor jezelf opzegt, dan krijg je weer geloof in het leven. Misschien hebben de schaarse mensen, die mij onderweg tegenkwamenwel gedacht dat ik van Lotje getikt was en misschien was dat wel zo. Maar ik heb genoten als een Flierefluiter, en 's nachts geslapen als een os! Wanf als je alles goed nagaat, collega, wat zijn er dan een bende mooie dingen op de we reld. En wat lopen de meeste mensen daaraan voorbij. Ik had 't nu over de natuur, maar nu bedoel ik de verhouding van de mensen onder ling. Neem nou 'es dat mooie voorbeeld dat juffrouw Valkenburg gaf. Ik neem daar m'n alpinotje voor af! Niet wikken of wegen, maar spontaan zich geven, zonder bijbedoelingen. In derdaad: dat was het goede voorbeeld! Hulde! Als ik zo 's avonds de Heldersche Courant uit de bus haal, Cornelius, dan verwonderd het mij steeds, dat jullie ondanks de moeilijkheden nog zo'n aardige krant in elkaar weten te zet ten. Mijn vrouw heeft daar een aardig gezegde voor, dat ik je niet onthouden wil: „Effe kijken iu 't Juttertje wat er in Amsterdam gebeurd is!" Je weet, ik ben geabonneerd op een decent 'olad, maar dat is zo onoverzichtelijk. En zo lezen wij via 't Nieuwediep de nieuwtjes uit de Amstelstad hoe bestdat het, zal je zeggen. Maar verslaggevers en krantenfabrikanten krijgen niet te veel pluimpjes op hun hoed, reden waarom ik deze voor jullie niet onthou den wil. Je hoeft nu niet een-twee-drie van verwaandheid naast je. schoenen te gaan lopen, als ik dat merk, krijg je weer een bittere pil van me! En nu, waarde genoot, verwachten wij je spoedig in Amstelodamum te zien. Het kdn nu. Dan kan je meteen eens kijken of je vrouw helemaal ongelijk had, toen ze voorstelde naar Mokum te gaan in de vacantie. Uiteraard meng ik me niet in huiselijke onenigheden, meestal blijf je dan aan de pan hangen. Maar als ik je een raad mag geven: snijd je vacantie in twee mootjes. Eén helft voor de stad, nóg een helft voor de stilte. Dan heeft niemand wat te klagen, dan heeft de een zich, voor de ander opgeofferd en zal de vrede dalen rond je hui- zelijke haard. Zo zie je, Cornelius, dat een oud en wijs vriend in bepaalde omstandigheden z'n nut kan hebben. Al moge koning Salomo's ge beente verpulverd zijn, de wijsheid van oor delen is nog lang de wereld niet uit! Inmiddels je antwoord wachtende, en mijn hartlüke groet van huis tot huis, tot kijk, je JAN. P.S. Je vraagt om poederchocolade Er is nou wat, van een kwaliteit: zie boven. Ik durf je er niet aan te wagen, want het staat gelijk met zelfmoord Tabeh Toean! J. ZONDAG 16 MAART. Westerkerk (Helden der Zeeplein) V.m. 11 uur, Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk. (Rehobothkerk) V.m. 10 uw Ds. Veenhuizen. Heilig N^Tuur Ds. Veenhuizen. Voortzetting H. A. Dankzegging. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) V m 10 uur, .m. 5 uur Leesdienst. Evangelisatie (Palmstraat) V.m. 10 uur Hulpprediker C. Jongebroer te Slootdorp. Evan geil sa tiege bouw (Vijzelstraat) V.m. 11 uur samenkomst. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.15 uur, Ds. W. J. F, Meiners. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) Geen dienst. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. J.m. 9.30 en n.m. 15.30 uur dienst. Doopsgezinde Gemeente, Geen dienst. Leger des Hells. Zaal Spoorgracht 35. V.m. 10 uur Heiligingsmeeting. N.m. 3 u. Soldatenmeeting. N.m. 'r u. Verlossingssamenkomst. 12 u Zondagsschool. Leidér Adjudant H. Lahuis van het Hoofdkwartier. Kerk van Jezus Christus, Janzendw str. 8. 's Middags 4 uur: Dienst 1 The Star of Hope Mission. Julianadorp, n.m. 3 uur, de heer J. Sevensma, van Amsterdam. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, v.m. 0 uur, Ds. Kapteyn. Oudkarspel, v.m. 0.30 uur, Ds. Nell. Wieringerwerf, n.m. 2.30 u., de heer A. Kalis. Nieuwe Niedorp, n.m. 3 uur, Ds. de Mooy. Anna Paulowna, v.m. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Oosterland, v.m. 10.30 uur, Ds. v. Beek. Westerland, n.m. 2.30 uur, Ds. v. Beek. Schoorl, v.m. 10 uur, Ds. Boeke. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, geen dienst. Callantsoog, v.m. 10.30 uur, Ds. v, Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp, geen dienst Hippolytushoef, v.m. 10.30 uur, Ds. H. J. de Wilde. Geref. Kerk Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Visch van Kolhorn. N.m. 2.30 uur, Cand. J. v. d. Mye, hulp prediker. Julianadorp: n.m. 6 uur Ds. Veenhuizen. Kolhorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. N.m. 3.30 uur, Ds. Tollenaar. Wieringerwerf, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur, Leesdienst. Slootdorp, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur, Ds. L. J. de Goede. Middenmeer, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur, Ds. G. Morsink, var Bergentheim. Evangelisatie. Schagen, v.m. 10.15 uur, Cand. Beneder. N.m. 2.30 uur, Cand. Beneder. Beezand, v.m. 10 uur, de heer Boon. N.m. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, v.m. 10.30 uur en n.m. 2.30 U„ de heer F. van Rossum. Des middags Bidstond voor het gewas. Schagerbrug. Bijeenkomst Chr. Jongemannen- vereeniging Dinsdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. Alkmaar. 's Morgens 10.15 en n.m. 6.30 Ds. Ruys, E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), v.m. 10.30 uur, Ds. H. Bakker, van Amsterdam. Zondag 16 Maart 1941. Inlevering bonnen suiker en koffie/thee In het tijdvak van 17 t/m 21 Maart 1941 moeten de detaillisten bij den distributie- r!™' inleveren opgeplakte opplakvellen MD 18 in veelvouden van 10 stuks en met een minimum van 40 stuks. Bon. no. 06 (suiker). Hieronder mogen maximaal 9 restantbonnen no. 91 van het oude distributieboekje voorkomen. Bon 02 (koffie/thee). Hieronder mogen maximaal 9 restantbonnen no. 18 van het oude distributiebonboekje voorkomen. Voor beide inleveringèn behoeft slechts één ontvangstbewijs MD 201A te worden over gelegd. De inleveringsdagen zijn voor codenummer: 1001 t/m 1999 Maandag 17 Maart a.s. 2001 t/m 2999 Dinsdag 18 Maart a.s. o00l t/m 3999 Woensdag 19 Maart a.s. 4001 t/m 4999 Donderdag 20 Maart a.s. 5001 t/m 5999 Vrijdag 21 Maart a.s. RUIT VERNIELD. Aangifte bij de politie werd gedaan dat door een jongen een ruit van een leegstaande wo- mng werd ingeslagen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6