Nog geen officieele Duitsche stappen Wederom ernstige trein storing rond Utrecht De huislijstcollecte Winterhulp Nederland Op de „levenslijn" van Britsche-Amerikaansche belangen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 7.49 uur in Griekenland Duitschers en Engelschen tegenover elkaar ROOSEVELT'S REDE De Fransche levensmiddelenvoorziening TituBescu ligt op sterven GEEN AFSTAND VAN IERSCHE HAVENS Zeer scherpe Japansche persstem KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 18 MAART 1941 69e JAARG.No. 9184 Vanavond gaat de verduistering in om van de HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg Ml) Hoüands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG flritscbe troepen Engelsche kringen te Istanboel ga ven, volgens U. P. toe, dat Britsche strijdkarchten in Griekenland zijn geland en verklaarden dat deze de Grieken bij de verdediging van de Rupolpas ten noorden van Demir- hissar zullen steunen en, indien noo- dig. aan de verdediging van Saloniki zullen deelnemen. Naar beweerd werd, zijn deze troepen 150 k 200.000 man sterk. Er ®mevinden zich troepenonderdeelen bij die reeds in Frankrijk en Libye heb ben gestreden. Over de aankomst van Britsche troepen in Griekenland verluidt voorts, dat deze alleen voor defensieve doeleinden en tot steun van de Grieken daarheen getransporteerd zijn en dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat zij een offensief op den Balkan zullen in zetten. Goed ingelichte waarnemers verklaarden dat een Britsch offensief op den Balkan met een zelfmoord gelijk zou staan, daar de zwakke strijdkrachten die Engeland in het Nabije Oosten heeft met inbegrip van de troepen in Afrika tezamen net 400.000 man bijna onbegrensde Duitsche strijdkrachten tegenover zich zouden vinden. Duitsch commentaar. De buitenlandsche berichten over Engel- sche troepenlandingen in Griekenland wor den, zoo vernemen wij van welingelichte zij de, in politieke kringen te Berlijn met bui tengewoon groote belangstelling gevolgd. Op een desbetreffende vraag van een buiten- landschen journalist vernam men gisteren in de Wilhelmstrasse de opvatting dat Duitschland niet op grond van dergelijke berichten, doch uitsluitend op grond van zijn eigen inlichtingen zijn beslissingen neemt. Overigens kan over de verhouding tus- echen Duitschland en Griekenland, die dik wijls genoeg duidelijk uiteengezet is, niets verder gezegd worden. Engelsch sprekenden gezocht. De Prawda meldt uit Athene, dat in alle Grieksche kustplaatsen tot de Engelsch- sprekenden het verzoek is gericht, zich bij de plaatselijke autoriteiten te melden, op dat zij als tolk dienst kunnen doen. Ook alle personen, die van ziekenverpleging op de hoogte zijn, hebben het verzoek ont vangen, zich te melden. Druk op Joego-Slavië? Nadat aanvankelijk de berichten over een landing van Engelsche troepen in Griek sche havens te Berlijn met een zekere te rughoudendheid werd opgenomen, ver klaart men thans in toonaangevende krin gen, dat er aan het feit dezer landing niet getwijfeld kan worden. Zoowel van Engel sche als van Grieksche zijde heeft men het feit dezer landing dan ook toegegeven. Aan de juistheid van de mededeeling, dat de sterkte dezer Engelsche troepen 300.000 man bedraagt, wordt te Berlijn uit militaire en strategische overwegingen betwijfeld. Om trent de Duitsche reactie op deze ingrij pende Engelsche maatregelen worden in de Wilhelmstrasse voorals nog geenerlei Informaties verstrekt. Er behoeft echter niet aan getwijfeld te worden, dat de gang van zaken in den Balkan hierdoor sterk beïnvloed zal worden. Engelands bemoeiingen om als nog druk te oefenen op Joego-Sla vië wordt te Berlijn met de ver- eischte kalmte gevolgd. Het feit, dat deze Engelsche actie in toon aangevende Joegoslavische kringen een zekere nervositeit te weeg heeft gebracht, verandert te Berlijn niets aan de overtuiging, dat dit weldra anders zal worden. Ook omtrent de reis van den specialen Turkschen gezant naar Berlijn, die aan Hitier het antwoord van den Turkschen staatspresident zal overhandigen, worden te Berlijn nog geen bijzonderheden gepu bliceerd. INBESLAGNEMING VAN EEN DEENSCH SCHIP IN PERU. Een decreet der Peruaansche regeeiing steunt de inbeslagneming van het Deenscne schip „Island" op artikel 38 van de grond dat den staat machtigt, in zekere Keva'1®!t transportmiddelen ter zee, die zich in pai culier bezit bevinden, over te nemen. Het ne creet wijst verder op bepalingen van net r ruaansche burgerlijke recht, volgens de regeering bevoegd is, de eigendomsr van vreeindelingen of buitenlandsche r Personen te onderwerpen aan beperkt g °P grond van de nationale behoefte. „De president vindt 't antwoord van het Duitsche volk ln de pers" In de Duitsche hoofdstad wordt ver klaard, dat men in de Wilhelmstras se „op een tijdstip, waarop zoovele ernstige en belangrijke dingen moe ten worden overwogen, geen tijd heeft zich bezig te houden met de be handeling van afgezaagde frasen." Evenals te Rome verwijst men daar om naar de pers, waarin de presi dent het antwoord van het volk zal moeten zoeken. Roosevelts rede van Zaterdagavond heeft naar van welingelichte zijde wordt verno men, in politieke kringen te Berlijn geen reactie uitgelokt. Men wees in deze krin gen slechts op de Duitsche pers, die alleen het orgaan is, dat zich met deze rede kan bezighouden. Want wanneer Roosevelt pro beert kwade vrienden te worden met het Duitsche volk als zoodanig, dan zal hij zeker een dienovereenkomstig antwoord van het Duitsche volk te hooren krijgen. Op een tijdstip, waarop zoo vele ernstige en belangrijke dingen moeten worden over wogen, heeft men in de Wilhelmstrasse geen tijd zich bezig te houden met de behande ling van afgezaagde frasen, aldus verklaart men te Berlijn. Uit Rome meldt het D.N.B., dat in toon aangevende Italiaansche kringen voorloopig naar aanleiding van de jongste redevoering van Roosevelt geen officieele houding wordt bepaald. Men beperkt zich ertoe te wijzen op de principieele commentaren van de Ita liaansche pers en men huldigt het stand punt, dat de opgewonden toon van deze re de en de door den president gebruikte ar gumenten beter geschikt zijn voor een be spreking in de pers dan voor het bepalen van een officieel standpunt. Bewust de Monroeleer over boord gegooid. De Deutsche diplomatisch-Politische Kor- respondenz schrijft over de jongste rede van Roosevelt o.a. het volgende: „De tegenwoordige regeering van Noord- Amerika schijnt bewust de pricipes van Was hington en van de Monroeleer over boord te werpen. President Roosevelt heeft niet den moed openlijk te zeggen, wat hij in werkelijk heid wil. Hij verschanst zich bij zijn agres sieve bedoelingen achter de uitvlucht, dat 't er om gaat. de democratieën tegen de dic taturen te beschermen, alsof b.v. Grieken land een democratie is. Hij gebruikt als mo tiveering van zijn doel de onware bewering, dat de spilmogendheden openlijk probeeren alle „krachtens verkiezingen aangestelde re- geeringssysteem te vernielen." Niet alleen in haar eigen gebieden, doch ook op het Ame- rikaansche continent. Ren drieste bewering, die echter niet slaat op Europa, waar in de staten, die zijn aangesloten bij het driemo- gendhedenpact de méést verschillende regee- ringsvormen bestaan, doch met betrekking tot het Amerikaansche continent een bijzon der arglistige propaganda-manoeuvre betee- kent. Het gaat Roosevelt in geenen deele zoo zeer om het „verankeren" van democratische stelsels, als wel om het bevredigen van zijn machtshonger. Volgens zijn opvatting heeft Noord-Ameri- ka, nu het stadium van de Monroeleer is overwonnen, thans tot taak de geheele we reld te controleeren. Bij den wederopbouw van de wereld, zoo'zegt Roosevelt, zullen de Yereenigde Staten een groote rol spelen. Het program van den tegenwoordigen president der Ver. Staten wordt hier door duidelijk, n.1. een wereldorde, die hij naar zijn goeddunken aan de andere naties en wel zijn vrienden wil opdringen en aan zijn vijanden met geweld wil opleggen. Een natie, die, zooals de V. S. de mede verantwoordelijkheid draagt voor den waan zin van Versailles, heeft echter niet het recht aanspraak te maken op de leiding bij den wederopbouw van Europa, om niet te spre ken van een leiding bij de hervorming van de wereld. Een Noord-Amerikaansche in menging, van welken aard deze ook zij, zal door het F.uropeesche continent als een hoogst lastige en gevaarlijke aanmatiging van de hand gewezen en wanneer het zijn moet met de scherpste middelen worden af gewezen. V.S. ZULLEN TOEZICHT HOUDEN. Tusschen den Amerikaanschen. den Engelschen en den Franschen ver tegenwoordiger is Zaterdag een voorstel besproken, hetwelk behelst, dat de Ver. Staten toezicht zullen oefenen op de verdeeling van le vensmiddelen in het onbezette Frankrijk. Na de bespreking verklaarde de Fran sche ambassadeur tegenover de pers. dat hii meende, dat de werkelijke toestand thans algemeen bekend is. De Franschen wenschen. dat Engeland de blokkade zoo danig verzacht, dat Frankrijk in de Ver. Staten tarwe kan koopen en dat dit naar het onbezette Frankrijk kan worden ver zonden. De Fransche regeering Is niet ge neigd. Amerika de contröle te geven over all(» levensmiddelen, die naar het onbezette FTankijk worden gezonden. Om allen ech ter tevreden te stellen, is de Fransche re- seerin? bereid, alle verlanede waarborgen te geven, dat alle uit de Ver. Staten be trokken levensmiddelen in het onbezette Frankrijk zullen worden verbruikt. De Fransche ambassadeur wëes er met nadruk op .dat Frankrijk niets ten geschenke wil ontvangen, doch bereid is. de ontvangen levensmiddelen te betalen. De voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis. Daves, heeft eveneens een onderhoud met Huil gehad over de kwes tie van levensmiddelen voor het onbezette Frankrijk. Voorts wordt door het D.N.B. gemeld, dat de Britsche ambassadeur Halifax een on derhoud van drie kwartier heeft gehad met den Amerikaanschen minister van buiten landsche zaken. Huil., Na afloop verklaarde hij tegenover jour nalisten. dat over algemeene dingen was gesproken. Naar Associated Press er aan toevoegt, vermoedt men. dat het voornaam ste punt van bespreking is eeweest de ver zachting van de Engelsche levensmiddelen blokkade voor hef* onbezette Frankrijk. De secretaris-generaal voor de levensvoor ziening. Achard. heeft zich van Vichv naar Parijs begeven om daar met de Duitsche en Fransche autoriteiten verschillende vraagstukken betreffende de voorziening en distributie van levensmiddelen te hespre ken. ijk <j?N; Ten tweede male binnen het verloop van enkele dagen is een ernstig defect aan het net van de bovenleiding aan het Centraal Station te Utrecht oorzaak geweest van een groote stagnatie in het treinverkeer. Tengevolge van een draadbreuk aan de bo venleiding aan de zuidzijde van het station moest, evenals Zaterdag het geval was, om de fout op te sporen, het geheele net rond Utrecht stroomloos worden gemaakt. Hier door konden om kwart <>ver vijf de specia le jaarbeurstreinen en vrijwel alle and»re treinen het station niet verlaten, terwijl -de binnenloopende treinen niet verder kwamen' dan op enkele kilometers van het station Utrecht. Voor honderden reizigers, die de jaarbeurs hadden bezocht, beteekende deze stagnatie een groote handicap, omdat zij, die naar afgelegen deelen van het land wil den vertrekken, hun aansluitingen te Am sterdam, de Bosch en Amersfoort misten en dus gisteren niet meer naar huis kon den terugkeeren. Met man en macht trok de technische ploeg van de Nederlandsche spoorwegen er op uit om het' euvel te ver helpen, doch hiermede waren eenige kost bare uren gemoeid. Het treinverkeer naar en duurt tot morgenochtend 7 46 uur Amsterdam kon eenerzijds over Hilversum worden geleid anderzijds verliten de electri- sche treinen, door locomotieven getrokken, het station en reden naar Niewersluis. waar liet net weer onder stroom stond. Naar Den Haag en Den Bosch werd voor zoover moge lijk, de dienst onderhouden door diesel- en stoomtreinen en zoo konden bijvoorbeeld de reizigers naar het zuiden en het westen nog vóór zeven uur wegkomen, doch vele ande ren waren genoodzaakt den nacht in Utrecht door te brengen. Door het urenlan ge onversaagde werken van de hulpcolonne van den technischen dienst was de fout aan de bovenleiding in den loop van den avond hersteld en voor zoover er toen nog reizi gers waren, nam het treinverkeer zijn no- malen loop. De vroegere Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Titulescu, ligt vol gens een bericht van de Messaggero in een hotel te Cannes op sterven. Gadachtlg aan het devies, dat tijd geld is, ven Hoogeveen ean het ploegen was, i.jn arbeid overdracht van het nieuwe cenllon de klokken staekte de boer, die echter het stadhuis zelfs niet, toen bij de plechtige ia den toren ven het sierlijke gebouw voor het eerst heer bronzen stemmen Ueten hooree (Foto Pex-Hollend) Levensmiddelenvoorriening van Eire blijft zorgen baren. Ondanks het streven van de Iersche regee ring tijdig voorraden aan te leggen, heerscht in Eire thans gebrek aan een aantal levens en genotmiddelen, voornamelijk aan koren, fruit en thee. De blokkade en het geringe aantal schepen dat beschikbaar is, vormen ook een beletsel voor de poging hulp te ver schaffen. Het gebrek aan koren heeft tenge volge, dat het broodgraan in het geheele land thans 90 wordt uitgemalen. Ook dreigt er, volgens U. P., gebrek aan veevoer te komen. Politiek wordt de situatie door de propaganda voor de teruggave van de havens van Eire aan Engeland, bemoei lijkt. Over het algemeen zijn de Ieren van meening, dat de bewering dat deze havens van vitaal belang voor Engeland zijn, over dreven is. Het standpunt van Eire kan glo baal als volgt worden samengevat: 1. De havens zijn Iersch, daarom bestaat er geen aanleiding ze aan welk land ook over te geven. 2. Het afstaan van de havens zou Eire in den oorlog verwikkelen. 3. De voordeelen welke de havens van Eire tegen de Duitsche onderzeeërs zouden kunnen bieden, worden van Engelsche zijde overdreven. Zij zijn van minder belang dan in den wereldoorlog, daar de Britsche eilan den dit keer zoowel in het Oosten als ook in het Zuiden zwaar door duikbootbases in Noorwegen en Frankrijk worden geflankeerd. Men roept tevens in de herinnering, dat de Duitsche onderzeeërs in den wereldoorlog, ondanks het feit, dat Engeland de havens van Eire gebruikte, in den Atlantischen Oce aan intensief en krachtdadig opereerden. Gedurende deze week tot en met Zaterdag: zal in geheel Nederland van huis tot huis worden gegaan om nogmaals een offer te vragen voor den behoeftigen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar gesteld. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat Uw gift klaar ligt, of stelt het be drag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien gij uw woning ver laat, opdat de collectant niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar Uw offer uit. Luchtlijn der V.S. naar Liberia? De „Kölnische Zeitung" maakt melding van berichten, volgens welke de Panarneri- can Airways niet alleen overwegen om hun luchtlijn naar Portugeesch West-Afrika uit te breiden met als eindpunt Bolama, doch ook om een dienst te openen op Liberia. Men wijst er in dit verband op. dat de Vereenigde Staten ook in Liberia economi sche belangen hebben. Liberia levert rubber en ijzererts, dat voor de Amerikaansche be- waoeningsindustrie van belang is. Hoofdzaak is echter, aldus de „Kölnische Zeitung" dat de Vereenigde Staten aldus wéér een steunpunt aan de kust van West- Afrika krijgen. Zoowel Liberia als het En- eelsche Siërra Leone. dat daaraan grenst, bezitten groote onontgonnen ertsvoorraden. De haven Monrovia kan nog worden uitge breid. Zoowel Liberia als Siërra Lene lig gen op dezelfde lijn. die generaal Wavell de „levenslijn" van het Britsch-Amerikaan- sehe offensief in Afrika heeft genoemd. Wat Zuidelijk van de Sahara ligt, wordt door Engeland en Amerika beschouwd als onbe reikbaar gebied voor Duitsche of Italiaan sche oorlossarties. De havens, die de Panamerican Airways thans als hun eindstations uitkiezen, betee- kenen een bezit, waardoor deze Engelsch- Amerikaansche macht-zone beveiligd wordt, besluit de „Köinische Zeitung". Als voornaamste kenmerk der rede van president Roosevelt noemen de Japansche bladen het uitgesproken oorlogszuchtige en agressieve karakter, waarbij zij vooral de aankondiging van hulpverleening aan de regeering Tsjang Kai Sjek onderstreepen. Amerika en Engeland, zoo schrijft de Hot- sji Sjimboen, beschouwen Japan reeds sinds lang als vijandig land, maar nu is hun ac tie, die gericht is tegen Japan en op steun- verleening aan Tsjang Kai Sjek, onver draaglijk geworden. Japan heeft tot dusver gezwegen, om met de Ver. Staten en En geland in vrede te leven. De berichten en voorteekenen nemen echter toe, dat b.v. Bir ma door de EngelschAmerikaansche voor bereidingen tot een belangrijk arsenaal voor Tsjang Kai Sjek gemaakt wordt. Het is daarom slechts 'n maatregel van zelfverde diging, wanneer Japan de inrichtingen en arsenalen in Birma met behulp van zijn luchtmacht, leger en vloot vernield. Wat de Ver. Staten en Engeland hiertegen willen doen, is hun zaak, maar duidelijk is het, dat Birma door Engeland en de Ver. Staten bij den oorlog betrokken moet worden. TURKSCHE BOODSCHAP AAN BEHLIJN Hoffelijk antwoord op Duitsche verzekering. Naar U.P. meldt is een Turksche koerier op weg naar Berlijn om daar het antwoord van president Inönü op de nota van Hitier te overhandigen. Het schijnt hier uitslui tend een hoffelijk antwoord te betreffen op de Duitsche verzekering, dat Duitschland Turkije met vreedzame bedoelingen tege moet treedt. Hieraan schijnt de verklaring te zijn vastgeknoopt, dat Turkije met alle landen goede betrekkingen wenscht te be waren en in vredp wenscht te leven. (Eergisteren meldde het D.N.B. naar men zich herinnert reeds, dat een hooggeplaat ste Turksche regeeringsambtenaar met een brief van Inönü op weg was naar Berlijn). GEEN AMERIKAANSCHE HULP AAN TURKIJE. Op een desbetreffende vraag heeft Roose velt geantwoord, dat een Ameikaansche hulp aan Turkiie op het ooeenblik niet overwogen wordt, daar slechts die landen op hulp kunnen rekenen, die ..zich tegen een aanval verweren of zich in de toekomst eedwongen zullen zien. aanvallen af te slaan".

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1