i y tt mm Een ernstig woord van burgemeester Kamp HARJER'S Uitbreiding bij de T.E.M. C.J.M.V .vergadering ren Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Diversen Gemeenteraad_ Texel Toegangsbepalingen voor het eiland met Paschen iets ruimer Het moet UIT zijn met uw zorgen! Si t(/i/zvw. ebtt tvek&e>i iwicffc/e r/aaef v&tt Aét' Af» tf \f NUTSSPAARBANK NEdsrlandsche Staatsloterij ZAAK ifrek- éo moderne meubileerinrichting is morgen (Woensdag) wegens sterfgeval GESLOTEN J.L Zaterdagmiddag kwam de Texelsche Raad voor 't eerst bijeen in 1941. Burgem. Kamp sprak by opening 't vol gende. Bij het begin der eerste Raadsvergadering in dit jaar, moge ik een enkel woord tot U richten. Dat zal niet zijn om een overzicht te geven van hetgeen in 1940 is geschied. Alleen verheugt 't my U te kunnen aanbieden een Uittreksel uit een kort rapport, dat Dr. Brederode samenstelde in zake ons Noodzieken huis over de eerste 7 maanden van het be staan dier inrichting. Het is wel tot gerust stelling van iederen Texelaar dat deze inrich ting hier thans voor ons open staat voor het geval zulks noodig mocht zijn en wij zijn dank baar en mogen dat ook wel eens uitspreken voor het voorrecht in den persoon van den chirurg en directeur iemand te bezitten van bizondere medische en menschkundige capa citeiten. De waardeering, die U en ik zoo hier en daar wel eens van patiënten opvangen over ons Ziekenhuis, geldt zeker in de eerste plaats Dr. Brederode, doch evenzeer de onvermoei bare Hoofdverpleegster Zuster Timmer en haar assistent, de verpleegsters en helpsters; de vader en moeder en wie verder meehelpt ons Noodziekenhuis zoo goed mogelyk aan Zijn doel te doen beantwoorden. Wanneer ik op 1940 niet verder inga ge schiedt dat, omdat er vóór ons vele taken, zorgen en moeilijkheden liggen. Het is zeker niet gcwenscht dat ik mij tot U, mijne heeren en over Uw hoofden tot de bevolking, te vaak in woord of geschrift wend, doch thans is het noodig dat ik op nieuw en met grooten nadruk een waar schuwing laat volgen. Incidenten. Ik oordeelde het gewenscht en in het belang der bevolking, aan de Proclamatie, dié op 26 Februari werd uitgegeven, nog enkel opmer kingen toe te voegen. In het bijzonder vroeg ik aan ouders en opvoeders de Proclamatie thuis te bespreken met de oudere en meerder jarige kinderen. Of aan mijn verzoek voldaan is weet ik niet doch wel staat vast dat op 2 Maart reeds een incident te Oosterend plaats vond, terwijl op 5 Maart, door het wegnemen van drie bajonetten van de Duitsche Weer macht, een zeer gevaarlijke toestand werd ge schapen. Deze bajonetten zijn door de politie teruggevonden en door haar werk is Texel voor vele moeilijkheden gespaard gebleven doch niet daardoor alleen. Dat de Comman dant geen scherpe maatregelen heeft geno men in den vorm van een boete voor geheel de bevolking mag worden geweten aan diens persoonlijke inzichten. Doch namens dön Inselkommandant deel ik hier mede dat een volgend maal een correctie, in welken vorm dan ook, niet zal uitblijven. De plicht van ieder. Ik betreur het diep dat deze dingen voorkomen, dat ondanks gestelde voor beelden en plaats gehad hebbende arresta- tie's nog alt\jd niet wordt ingezien dat een beheerschte houding en correct optreden, de eerste plicht is van ieder, die zich Ne derlander wil noemen. Van de moeilijk heden waarin men de autoriteiten brengt, spreek ik niet, al zijn zy vele van onaan gename aard en vergen veel tyd, die op andere wijze beter besteed zou zijn. Doch ik wijs op de gevaren voor alle inwoners van deze gemeente. Toegangsbepalingen verruimd. A&n het vorenstaande wil ik nog het volgende toevoegen, dat het door mij aan den vasten wal met enkele Duitsche auto riteiten besproken verzoek ook gedurende rond Paschen, van 922 April, de toe gangsbepalingen voor Texel eenigszins te verruimen, is toegestaan, behoudens in trekking voor bijzondere omstandigheden. Over het algemeen zal het niet in zoo ruime mate als met Kerstmis 1940 toe gang worden verleend, een en ander te mijner beoordeeling. Ik zou de vergunningen voorloopig wil len beperken tot naaste bloedverwanten en verloofden. Wordt een toestemming verkregen dan wijze men ook degene, die van buiten op Texel komt er op, dat de gedragingen in ieder opzicht correct dienen te zijn, in den zin als ik hierboven heb omschreven. Ik geef, mede namens de Texelsche be volking uitdrukking aan de algemeene er kentelijkheid dat opnieuw deze uitzonde ring ia gemaakt. >4 Hierna deelde de Voorzitter mede, dat de heer Kager wegens ziekte en de heer Epe wegens ambtsbezigheden, verhinderd waren deze vergadering bij te wonen. Aan de agenda werden nog twee punten toegevoegd, n.1.: Voorschotten vergoeding bij zonder lager Onderwijs en Intrekking besluit Gemeentefondsbelasting. Ingekomen stukken. De volgende stukken waren ingekomen: Dankbetuiging van den heer Beemsterboer voor verhooging salaris. Idem van mevr. BroereRisseeuw voor beroeming Vakonder wijzeres aan de U.L.O. school, idem van mej. v. 't Hooft tot onderwijzeres te Oudeschild. Aanneming benoeming tot lid v. h. Algem. Armbest. en tot regentes van den heer J. C. Visser en mevr. H. ZuidewindKuiper. Idem tot Regentes en Regent van het Algem. Wees huis door rievr. Wed. G. H. P. DijtBrans en den heer C. Jonker. Mededeelingen. De Voorz. deed vervolgens de volgende me dedeelingen. Het aandeel van wijlen den heer R. P. Keijser is thans in handen -"er Gemeente overgegaan, de Gemeente betaalde hiervoor 500 de T.E.M. neg 695. Du geheele som is met aftrek der Successie-rechten overgedra gen aan het Burgert. Armbest. Waarvoor dank aan de fanrlie Keijser hier op zijn plaats is. De besprekingen met den heer Ebbinge Wubbe, hebben, tot voldoening v. d. Voorz. er toe geleid dat de huursom. voor de Tiideliike Hulpschool voor Z. Eierland is vastgesteld op 1 5 per week. vanaf de ingebruikname. Werkkamp aan Eendrachtdyk Ten slotte werd nog mededeeling gedaan van een schrijven, waarin werd afgewezen het verzoek om werkzaamheden aan den Een drachtelijk in werkverschaffing uit te voeren. De Voorz. merkte hierbij op dat het daardoor toch niet direct is uitgesloten dat hier een werkkamp wordt gevestigd. Uitbreiding bjj de T.E.M. Aan de orde was nu: Aanschaffing ziug- gasinstallatie van de N.V. T.E.M. en uit breiding gebouw electrische Centrale. In een uitvoerig Prae-advies werd (in ver band met de tijdsomstandigheden) de wen- schelijkheid van een dergelijke inrichting voor de T.E.M. uiteengezet. In de Centrale staan opgesteld 2 locomobie len van elk 170 P.K., 2 dieselmotoren van ieder 750 P.K., een locomobiel kan opwekken 125 K.W. Van een der generatoren gekoppeld aan de Dieselmotoren bedraagt de maximale belasting 530 K.W. In deze winter heeft de maximale belasting 610 K.W. bedragen. Ge durende eenigen tijd zijn dan ook een motor en een locomobiel in werking geweest. Deze hooge belasting i3 naast aansluiting Electr. Bemaling en stroomlevering a. d. Weermacht een gevolg van de omstandigheden dat door gebrek aan brandstoffen 't aantal aangeslo tenen voor Electr. koken met pl.m. 180 is toe genomen en 't aantal lichtaansluitingen met 78. De tijd is evenwel niet ver meer dat aan de Venn. geen olie voor Dieselmotoren zal wor den geleverd. Hierop is door 't Rijksbureau voor Aardolieproducten met nadruk gewezen en ons daarbij in overweging gegeven op an dere wijze in de drijfkracht te voorzien. De kosten van oprichting van de Zuiggasin- stallatie zullen rond 35.000 bedragen, die van het ombouwen van een der dieselmotoren 2500, terwijl naar schatting voor de centrale uitbreiding met andere bijkomende werken een bedrag van 12500 gemweid zal zijn. In totaal een bedrag van 50000. Bezwaren van den heer Dros. De heer Dros had ernstige bezwaren tegen het aanschaffen van een zuiggasinstallatie Indertijd is zulk een installatie bij het Water gemaal in Eierland in gebruik geweest; in ver band hiermee heeft de heer Dros zich gewend tot den Opzichter van genoemd Waterschap, den heer Van Hoorn, die hem de volgende in lichtingen gaf. De Gasgenerator in Eierland heeft in geen enkel opzicht voldaan; voortdu rend verviel men in allerlei onkosten, dan brandde een rooster door, dan een plaat of ketel, terwijl bij 't minste lek dat ontstond gas in het gebouw drong waardoor herhaalde lijk personen be dwelmden. Men kreeg moeilijkheden met de Veiligheids-Inspectie, de heer Van Hoorn wist niet beter of der gelijke installatie's waren verboden. De Directeur van de T.E.M., de heer De Rode werd door den Voorz. ter vergade ring ontboden en deel de mede dat er in ons land vele Zuiggasin- (Foto archief).stallatie's in werking zijn. Ir. Bruin schreef o.a. van verscheidene in den omtrek van Apel doorn. Het bezwaar van doorbranden der roos ters was ondervangen door draaiende roosters. Terwijl de bezwaren van de Veiligheids-Inspec tie ondervangen konden worden door ruime ventilatie van het gebouw. De heer Dros bracht nog 't idee naar voren om over te gaan tot aanschaffing van een stoommachine met losse ketel, die dan tevens gebruikt kon worden voor aandrijving van de bestaande locomobielen. Het grootste bezwaar was hierbij dat er niets van dien aard thans is te krijgen. De heer Parlevliet informeerde nog naar de mogelijkheid dat bij 't gebruik van een zuig- gas-instalatie de aangekoppelde motor zou worden verknoeid. Deskundigen waren van meening dat dit niet 't geval zal zijn. De heer Leber vroeg of de aanbouw voor deze zuiggas installatie bij latere uitbreiding van de Cen trale kon worden aangesloten. De heer De Rode deelde mede dat hiermede rekening werd gehouden. Zonder hoofdelijke stemming werd ten slotte tot aanschaffing van de Zuiggas installatie besloten en tot uitbreiding van het gebouw Electr. Centrale. Besloten werd tot intrekking van het be sluit tot heffing opcenten Gemeentefondsbe lasting in verband loonbelasting. Voorschotten op vergoeding Bijzon der Lager Onderwijs. Dit bedrag is vastgesteld op 11.45 per leer ling (overeenkomstig kosten L. scholen in 1940). Voor de school m. d. Bijbel te Oosterend op 99 leerlingen, R. K. school te Den Burg op 165'/, leerling. Voor school v. Chr. Volksonder wijs te Den Burg op 102 leerl. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer De Lugt naar 't beloofde onderzoek inzake de mo gelijkheid om vergoeding te schenken aan den heer v. d. Ban, ingevolge een overeenkomst met de gemeente Den Haag. nu 't bezoeken van zijn kinderen van het gymnasium van die stad, de gemeente een voordeel trekt van 1 500. De Voorz. deelde mede dat hiervoor wet telijk geen termen zijn te vinden. De heer Parlevliet verklaarde, dat hij zich, indien die wel bestonden, zoo krachtig mogelijk zou verzetten, iemand die 4000 inkomen heeft moest zich schamen om een vergoeding van "1 aan de Gemeente te vragen. De heer De Lug* was van meening dat het hier een persoonlijke kwestie van den heer Parlevliet betrof. De heer P. ontkende dit en merkte op: Wanneer het U persoonlijk betrof zou ik niet anders spreken, dat weet ge maar al te goed. De heer De Lugt informeerde nog bij den Voorz. naar het geval de heer v. d. Ban zijn kinderen naar de Rijks H.B.S. zou zenden. Dan zou de gemeente wel moeten be- ta'en werd hem geantwoord. Hierna werd de vergadering gesloten. De heer H. Dros. Als de Nederlandsche werker in de afgeloopen jaren dacht aan de welvaart van zijn gezin, j dan moest hij met groote bitterheid erkennen, 4 dat hij nooit verder kon denken dan aan het I opheffen van de meest nijpende zorgen. Wij vragen U nu: werkt ge daarvoor; is dat de bedoeling van Uw leven? NEEN I Daarom moet het uit zijn met Uw zorgen. U moet eindelijk de zekerheid hebben, dal U zonder zorgen zult kunnen werken als een gelukkig vader van een gelukkig gezin. Deze wil van honderdduizenden Nederland sche werkers zal het N. V. V. omzetten in DADEN, omdat het N.V.V. er de MACHT toe heeft. De bewijzen ziet U nu al en er zullen er méér volgen, totdat Uw doel bereikt is. Schaart U daarom achter het N.V.V.Het is de eenige stap welke de nieuwe tijd van U ver wacht en waartoe Uw geweten U tegenover hen, die U lief zijn, verplicht. Meldt U aan I Richt aanvragen om inlichtingen aanHet huis van den Arbeid P. C. Hooftstraat 178-I&0. Amsterdam (Z.) Ondertrouwd: CORNELLV VAN EIS en JOHANNES PETRUS TOSSES. De huwelijksvoltrekking zal vinden op 3 April in de R.K. Parochiekerk Petrus en Paulus te Den Helder. Den Helder, 18 Maart 1941. Molenerf 5. Toekomstig adres: Molenerf 5 In onze kofferkluis kunnen tegen geringe vergoeding pakketten taiet waarden in bewaring worden gegeven Donderdagsavonds 8 uur, in bovenzaal N. Herv. Kerk te Julianadorp. Ook de Heldersche leden zijn welkom. Het Bestuur. Kantoor: Lange straat 53, Alkmaar in de Rotterdamsche Bank. Trekking Eerste Klasse 24 Maart Loten worden op aanvraag per omgaande toegezonden. Giro 210771, or storting bij Rotter- damsche Bank, Den Helder. Collectrice: Mevr. M. BrommerKraft. TE KOOP. (Wegens sterfgeval). Een sedert 50 jaar bestaande en goed beklante in kruideniers-, grutterswaren en aanverwante artikelen. Nieuw gebouw, ruime woning, winkel en bergplaats. Gunstig gelegen op goeden stand, te De Waal op Texel. Te bevragen by C. Bruin Jbz., De Waal, Texel. Hoofdpr. n. WMichHuls w/f SOOO.-, Bo.cRt.rr. w/f SOOO.-; 5 kooien en paarden f SOOO, 3 koeien f 3000 2 paarden f 3000.-, 480 PrIJxM. Min. )ml óFth.'-W. 2. Afd.1101. NtAVe,.T.Lud»y |901 Bontmantels t. w.y. 1800.-, 13 50-, 13 50.- •f Pr» sar Uw k«u«« t.w.v. 8O0.-, 1350.-, 1350.- Rijcke Trek Giro 241.000 Haaa''lil'«SM M K L*. ïlg mag kio,feHea-« UITSTEL! Geen uitstel! Koopt tijdig de laatste loten a 60 cent. Verkoop - indien nog voorradig - tot uiterlijk Woensdag bij de nav. adressen: Den Burg: Coif. Appelboom, Uit. Langeveld de Rooy De Cork»- dorp: Gar. Btrends. Den Helder: Lotk. Kos, Lotk. Lagerveld. aangeboden Net meisje gevraagd. Adres: Mahieu, Badhuisstraat 11, Huisduinen. B. Slot, schilder, Polderweg 33, vraagt werkster om een huis schoon te maken. Gevraagd een net dagmeisje. Adres: Kanaal weg 165. 100 verkoopswaardel aangeboden Slaapkamer te huur voor twee personen. Adres: Violenstraat 25. gevraagd Gevraagd een klein huisje in Breezand of Anna Paulowna. Brieven onder no. 456, aan het Bureau van dit Blad. Gevraagd nette slaapkamer voor echtpaar z. k., omg. Anna Paulowna, Breezand of Juliana dorp. Br. onder no. 455, aan het Bureau van dit Blad. Gevraagd te Schagen Zit- en Slaapkamer met gebruik van keuken of intern. In bezit van eigen bed. Brieven aan M. Grootveldt, Soembastraat 69, De.. Helder. Slaapplaats gezocht te Bree zand of Anna Paulowna. Dicht bij station voor gezin van drie personen. Brieven onder no. 453, aan het Bureau van dit Blad. aangeboden teefje" 11 ^'PPerkeesje, ah 2 huishondje. P«T c' Te koop een mooie koffer- pathéfoon met platendoos en platen. Ook in te ruilen tegen een goed onderhouden karpet. Adres: Bureau van dit Blad. Mooie fokkonijnen te koop. Adres: Bureau van dit Blad. Jongeman, R.K., zoekt kost huis, in of bij Den Helder, liefs' geen beroeps. Brieven met prijsopgaaf onder no. 454, aan het Bur. v. d. Blad. Nette jongeman, 24 jaar' zoekt plaatsing by een boer, omg. Julianadorp, liefst intern. Inl. Parkstr. 11, Julianadorp.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4