Nieuwediepertjes in Poldersche rust 1 Wijsheid R&D BEHANGSELS MaditiLeuuM 52 leerlingen in de consistorie van de Geref. Kerk Snoepachtige dieven m De inbraken in onze stad De politie zit niet stil Ztxel&cfi tueuad Dinsdag 18 Maart 1941 Tweede Blad Er wordt goed vqor de jeugd gezorgd Jongens van 11 tot 14 jaar slaan hun slag Op elk Stalenbock van origineele R D-Behangsels staat dit bekende lettermerk. Inbraak bij grossierderij Verfaille Burgerlijke Stand van Den Helder Frauduleuze slachting Keuring stieren regiem ent 1938 Wie in dit blad adverteert Maandag is dé waschdag voor de Neder- landsche huismoeders. In de steden merk je daar niet zooveel van. Daar rijn de schoone flanellen, de gekleurde directoirs, de ragfijne kousen, de schorten en blousjes aan droog lijnen opgehangen, op de erven achter de woning. De vuile wasch wordt binnenshuis behandeld, de schoone krijgt niemand te zien. Maar in den polder is het anders. Daar kan je, met onbescheiden blik van de heele garde robe van je buurman of buurvrouw kennis nemen. Van verre zie je het al wapperen, het blanke ondergoed. De wind, die speelt er een dol spel mee, die maakt van de magere kousenbeenen van de bakkersvrouw een paar goed gevulde stappers, die pakt het flanel van buurman en blaast het bol en rond. Hij stoeit onbescheiden met de meest discrete dessous. Zoo'n Maandag in den Polder openbaart heel wat geheimen van de linnenkast. Maar om die linnenkast geheimen zijn we niet naar het Polderland gegaan. Ons doel is de school jeugd. En die vinden we achter het gebouw van de Gereformeerde kerk aan de Molen vaart. Er zijn in dit polderland heel wat Nieuwediepertjes nëergestreken. Ze komen tot rust door de sereniteit van het polderland, dat daar zoo immens groot en stil en rustig ligt. Laat die bolle wind dan spelen door de blanke wasch, het korte gras verroert zich niet, het trilt hoogstens even onder het wild geblaas van den Noordwester, die van den kant van het onheilvolle Nieuwediep komt aangeraasd. „De school" is ondergebracht in het Catechisatielokaal van de kerk, dat op het terrein opzij van de kerk ligt, achter de woningen van de Molenvaart. Het ligt daar rustig, zelfs geen lawaai van de Molenvaart kan er doordringen. 52 Juttertjes zitten er in het lokaal, dat in tweeën gescheiden is door een houten schot. Aan den voorkant behelpt meneer Kramer zich. Hij heeft het kleinste apparte ment en als we „de klas" binnenkomen, zit meester gemoedelijk tusschen zijn jongens en meisjes in op de lange tafel, die dienst doet als „gemeenschappelijke schoolbank". De leerlingen worden juist onderwezen in de schoone kunste onzer taal. Een stijloefening vraagt de aandacht. Meneer Kramer ver telt de jongens hoe het moet en laat ze dan werken. De leerlingen blijken interesse te hebben voor taal. Ze vervoegen op de juiste wijze. Sinds 21 Februari zijn de leerlingen van het Christelijk onderwijs in deze lokaliteit. Men begon met 31 leerlingen en binnen een maand groeide dit aantal aan tot 52. „De afstand speelt hier een groote rol", zegt de heer Kramer, „anders hadden we zeker nog meer leerlingen, doch voor kinde ren, die van Breezand moeten komen en die geen gebruik kunnen maken van de fiets, is het een wat verre wandeling. We hebben ze wel uit Breezand, maar er zijn er daar toch ook verschillende blijven hangen bij het open baar onderwijs." Waarom zoo laat? „Het bestuur is hier ook wat laat begon nen", merken we op. „Er zaten hier toch al heel vlug kinderen uit Den Helder, die van onderwijs verstoken bleven." „Ja, dat is waar, maar het was moei lijk de zaak eerder aan te pakiien, om dat het bestuur tenslotte niet wist, hoe het met de financieele regeling ging. Dat heeft het onderwijs vertraagd. Zelf financieel risico dragen was niet moge lijk". „De meeste leerlingen hier zijn van de Rehobothschool. We zitten niet te ruim", zegt de heer Kramer en we moeten het be amen, hoewel we slechter huisvesting hebben gezien van de Heldersche schoolkinderen. Het voorlokaal is niet groot, maar met wat goeden wil, ook vooral van den kant van de kinderen, is hier toch een geschikte lesge- legenheid. Het achterste gedeelte van het lokaal, waar juffrouw de Haan de eerste drie klassen onderwijst, is het veel ruimer. De kleintjes zitten royaal, het licht valt overvloediger naar binnen, het lokaal kon wat gezelliger worden aangekleed. Een vroolijk kleedje, een plantje, een gezellige plaat, maken het al direct veel prettiger. Juffrouw de Haan kan het ook best heb ben met haar nieuwe leerlingen. „In jaren had ik geen derde klas gehad en het is wel leuk ook daar weer eens voor te staan. „Kunt U het nogal hebben met uw leer lingen", vragen we. „O ja, dat gaat best, er is maar éen last post bij, maar kijk, die zit daar," fluistert juffrouw de Haan. Het „lastige portret" zit aan een apart tafeltje, verbannen van elk contact met zijn vriendjes. Hij zit stil te werken. Wie stoort hem hier? En hij kan ook niemand stoien. Het schijnt goed te zijn, dit apartje. „Het is niet zoo gemakkelijk, zoo'n drie klassen,zegt de juffrouw, „vooral n'eL on1' dat je er telkens weer kinderen bijkrijg en dus weer bij moet werken. Br waren ver schillende kinderen, die sinds Juni van e^ Vorig jaar geen school meer gezien hadden. De heer Kramer heeft voor dit tweemans schooltje een nieuw lesrooster ontworpen. Een lesrooster, waarbij rekening gehouden is met die lessen, die men gemeenschappelijk kan doen. Het is practisch ingedeeld. Trou wens van practischen geest getuigen ook de inktpotten in zware houten blokken. Je moet met inkt voorzichtig zijn, want een stootje „per ongeluk" kan een heele les verknoeien. Hier kan men tegen aanstooten, zonder eenig gevaar. En zingen kan de jeugd ook. Trouwens, welke jongen of welk meisje zou niet kunnen zingen. Als meester voor de klas staat, dan rumoert het nog even. Beppie heeft nog gauw wat te zeggen aan haar vriendinnetje achter haar, een jongen heeft nog een grapje, maar als dan de liniaal naar boven gaat en er wordt afgetikt, dan is het stil en na een vroolijk liedje van de zee volgt spontaan en met spirit gezongen: ,,'k Heb geloofd en daarom zing ik." En als we buiten loopen in de zon en In den wind, op de Molenvaart, dan hooren we nog heel zwakjes: „Weet gij hoeveel sterren zweven." We hebben In de laatste twee weken vrjjwel alle hulpscholen en schooltjes ln den kop van N.HoIland bezocht en ge tracht IJ daarvan iets te vertellen. Onze indruk blijft, dat, hoewel men zich op verschillende plaatsen zeer moet behel pen, men al het mogelijke doet om de Heldersche jeugd door dezen moeilijken tjjd heen te helpen, zonder al teveel schade voor hun normale schoolonder richt. En dit verdient de waardeering van alle ouders en allen die het wel met de jeugd meenen. Rozijnen, gazeuse en choco. De mentaliteit van onze bevolking wordt er niet beter op. Oorlog demoraliseert. De betere gevoelens van den mensch worden afgestompt. Wat men vroeger scherp veroordeelde, wordt nu met een schouderophalen voorbijgegaan. In dezen tijd van massa-roof en massa-moord, tilt men niet zwaar meer aan een diefstal. De tientallen inbraken in onze stad zijn er maar een al te sprekend bewijs van, dat de zeden verruwen. Zaterdag of Zondag heeft een inbraak plaats gehad in den kruidenierswinkel van den heer J. C. Steilberg, Oostslootstr. 31. Alles wijst er op, dat hier jongens aan het werk zijn geweest. Inderdaad heeft liet onderzoek van de politie ook geleid tot de aanhouding van eenige jeugdige boefjes, van 11 tot 14 jaar. Het is een bedroevend feit. De jongens zijn via de poort de plaats op gekomen. Zij hebben een ruitje uit de keuken gesneden, de spanjolet opengedraaid en over de rechtbank zijn ze naar binnengeklauterd. Ze hebben rustig den tijd genomen om het ge- heele huis grondig te doorzoeken. Eerst heb ben ze in de keuken alles overhoop gehaald. Twee pakjes Sunlight zeep hadden de jonge lui neergelegd om mee te nemen, doch hebben dit vergeten. Een zak rijst hadden ze open gesneden. Via de kamer, waar kasten overhoop wer den gehaald, doch waar niets vermist werd, zijn ze naar den winkel gegaan. Hier hebben ze eenige fleschjes chocomel gehaald en in de kamer frisch gemaakt. Een flesch gazeuse ging denzelfden weg. Een paar gevulde koeken werden verorberd. Van rozijnen was gesnoept, grauwe erwten lagen over den vloer. Een leege bus Victoria biscuits was opengemaakt. Een pakje koffie, dat er inzat hadden ze laten liggen. Een pot mosselen was opengebroken, doch verder vrijwel onaangeroerd. Ze zijn na dezen speur- en snoeptocht naar boven gegaan en hebben de kamertjes die hier waren grondig overhoop gehaald. Waar schijnlijk hebben ze ook hier niets van hun gading gevonden, want naar oppervlakkige beoordeeling werd niets vermist. Gelukkig heeft de politie op de jeugdige vandalen de hand gelegd en zullen ze hun straf niet ontgaan. Verboden licht. Uit een bovenwoning in de Keizerstraat straalde licht. De bewoner was thuis, waar door de uitstraling afdoende verholpen kon worden. Procesverbaal werd opgemaakt. Op den Kanaalweg werd eveneens uitstra lend licht geconstateerd. Hier was de bewoner niet thuis en moest de politie door het ver breken van een ruit ingrijpen. Overtredingen. Verschillende personen werden bekeurd wegens het overtreden van de motor- en rijwielwet, waaronder 3 personen wegens het rijden in verboden richting, twee wegens het ontbreken van een bel op hun fiets, enkele anderen wegens het niet zichtbaar dragen van het belastir.gplaatje en het niet aangeven van verandering van richting. Een glimlach van 15 eeuwen Wie zegt dat de wereld oud is? Maar wie noemt haar jong? Noch is zij zoo wijs of zoo mooi, maar evenmin zoo dwaas of zoo leelijk als zij er wel uitziet. Waar dan in deze wankele wereld is zekerheid, waar het geluk? Deze oude, glimlachende Bodhisattva, brengt hij soms een boodschap van wijsheid uit de duizendjarige grotten van Kung Hsien naar de lichte woon huizen van onze Westersche wereld? LuisterHet geluk is waar ge zelf zijt. Overpeinzingen ten 1300-jarig Mijt uit dé grutten van Kung Hsien in bet HemtUcbt Rijk In uzelf. In uw huis. In uw werkkamer. Tusschen de wanden waar ge u bevindt. Geef dan uw geluk de schoone be huizing die het verdient. Richt het een waardige woonplaats in binnen wanden die zingen van uw vreugde en dankbaarheid. Wandenzang R D Behang! Laat de nieuwe stalenboeken komen met 't R D-merk in cirkel op het kaft Vraag uw behanger vooral de R&D- Boeken No. 48, 49 of 50. Prachtige nieuwe behangsels - en zoo goedkoop LI BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH ft DOODEHEEFVER. Niets ia zoo hardnekkig als het ge rucht, dat ondanks het bericht in de Heldersche Courant van gisteren blijft volhouden, dat men de inbrekers in den winkel van ,De Adelaar" gearresteerd heeft. Men weet het zelfs nog sterker te vertellen. Op tia zouden alle pakken reeds weer aan den eigenaar teruggege ven zijn. Niets is minder waar. De poli tie heeft de daders niet en ook de costumes zijn niet terecht. Misschien dat men daarin zal slagen, zoover is het echter nog in geen geval. Wel willen w,j er de aandacht op ves tigen dat dezer dagen door de politie flink werk geleverd wordt. Men meene niet dat het korps agenten op het bu reau blijft zitten gedurende den nacht. Het tegendeel is waar en 't is ons be kend dat er momenteel een verdubbelde surveillance plaats vindt. Voorts heeft de politie enkele succes sen mogen boeken. Aangezien het hier gevallen betreft die deels nog in onder zoek zijn kunnen wij geen nadere bijzon derheden geven. Vaststaat echter dat men een spoor ontdekt heeft in enkele zaken. Wederom een bewijs, dat de recherche niet stil zit. Mogen wij besluiten er nog eens met den grootsten nadruk de aandacht op te vestigen dat men zijn huis of winkel ter dege afsluit indien men de stad verlaat. Meer dan eens toch blijkt dat een diefstal voor een goed deel „eigen schuld" is. Dat wil zeggen: dat de bewoners van het be treffende perceel verzuimden die voor zorgen te nemen welke een inbraak zoo niet onmogelijk dan toch wel uiterst moeilijk maken. Kapotte ruiten, „voor zien" met een stuk karton, ruiten, die in het geheel niet gerepareerc werden, deu ren die onvoldoende gesloten worden, étalage's, die speciaal des avonds als het ware de in het duisternis opereerende elementen lokken tot diefstal enz. enz. Met een weinig inzicht kan men zijn huis of winkel zeker voor een belangrijk deel beveiligen tegen nachtelijk bezoek. Men verge niet dat er bij iedere woning een agent op post gesteld wordt. Ook zelf mag wel eenige voorzorgsmaatrege len nemen. O.a. paar honderd pond koffie gestolen. Het is wel verbijsterend hoe onveilig het momenteel in Den Helder is. Nauwe lijks heeft men vernomen van een in braak of de andere vraagt reeds weer de aandacht. Aan het einde van de vorige week was het ook de grossierderij van de firma Verfaille, die niet een bezoek vereerd werd. Hier sloegen de duistere elementen een goeden slag. Toen men de grossier derij via het achterhuis binnengekomen was vond men tal van artikelen van zijn gading. In de eerste plaats een groote hoeveelheid koffie. Niet minder dan een paar honderd pond wist men weg te sleepen. 1 oorts een hoeveelheid advocaat en scheermesjes. Ii. totaal een niet geringe schadepost voor grossierderij Verfaille. De recherche heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. C.J.M.V. Julianadorp Wij verwijzen naar een in dit nr. voor komende advertentie, waarin het bestuur van de C.J.M.V. bekend maakt, dat de vergade ringen van genoemde vereeniging worden ge houden in de bovenzaal van de Ned. Herv. Kerk, te Julianadorp, en dat Heldersche leden of belangstellenden hartelijk welkom zijn. Aanrjjding. Iemand deed aangifte, dat hij op den Rijks weg door een bewoner van de Oostslootstraat was aangereden. Verdwenen. Een bewoner van de Koningstiaat vermiste een transportrijwiel, dat eenigen tyd onbe heerd gebleven was. van 17 Mi -rt 1941. ONDERTROUWD: Jasper. A. Kossen en Qw Een controleur der Crijis Centrale is in onze gemeente frauduleuze slachtingen van varkens op 't spoor gekomen. Een inval werd gedaan bij een zekeren SI. te Z. Haffel waar twee varkens werden ontdekt, die juist waren opgehangen. De dieren werden in beslag ge nomen en proces-verbaal opgemaakt. De dader werd gearresteerd. Aangevoerd waren 35 stieren. Goedgekeurd de stieren van C. Bas, Oosterend; P. Dros Bzn., 2 st., Eierland; C. Koorn, Hemmerkooi; C. de Wit, Eierland; Wed. 4V. Roeper, P.H. Polder; D. Roeper, Akenbuurt; T. v. Exell, Eierland; Jan Roeper, Eierland; W. Keesoom, Den Burg; tS. J. Keizer Jbz., Hoogeberg; P. Prins, Eierland. Gelijktijdig werd gekeurd voor de fokver. keuring. Goedgekeurd een stier van M. W. de Graaf, De Cocksdorp, J. Hoogenbosch Z. Haffel; A. Eelman Dzn., nabij Oosterend; Johan Kuip, Oosterend; C. J. Geense, Eier land, terwijl opgenomen werd in het Ned. rundveestamboek Kobus Oskar 23 fokker eigenaar Cor de Wit, Eierland; Martjes Frans en Frans 244 van Groenhoven, beiden van stierenver. Den Hoorn. Vooral laatstgen. stier maakte een uitstekenden indruk. Nummer 2 was een minder evenredige, doch ook zeer goede stier. TEXELSCHE MARKT. Mede in verband met de stierenkeuring viel de markt een zeer druk bezoek ten deel. De prijzen waren hoog: 1 koe 385: 12 kalveren 1418; 7 biggen 2030; 2 schrammen 3540; 3 rammen 4060. bereikt alle gezinnen van alle gezindten

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5