Een spoorlijn door de Sahara op komst StudentenbetoooinQGn Actie voor jeugdige landbouwhulp PRIJZEN AKKERBOUW. PRODUCTEN 19 41 Geen Grieksch Italiaansche onderhandelingen Turkije met het geweer aan den voet in oyrie ONGELUKKEN IN DE LUCHT WARME middagschaft De Trans-Afrika-Expresse" een gigantisch verkeersplan in het zwarte werelddeel. een milliarden-project. het vraagstuk der watervoorziening. de strategische waarde van deze spoorlijn. Vrouwen in de Engelscbe industrie matsoeoka op russisch grondgebied. Laatste telexbericht de aanvallen op bristol de levensmiddelenpositie in bezet gebied. gevallen van cholera te hongkong. het spoorwegongeluk bij pittsburgh. engelsch schip met averij te rio binnengeloopen gravin ciano op getorpedeerd italiaansch hospitaalschip. britsche vliegtuigen boven noordduitsche kust. beperking speculatie op brussel- sche beurs. amerikaansch schip naar frank rijk vertrokken. president roosevelt met vacantie. Het Maarschalker Bosch te Baarn ondergaat een algeheele schoonmaak. De dichtgegroeide gedeelten worden zorgvuldig uitgedund en op vrijgekomen gedeelten worden jonge boomen geplant (Foto's P»*-Hoiland) Uit Vichy komt het bericht dat waar schijnlijk dit jaar begbnnen zal wor den met den aanleg van een spoor lijn door de Sahara, welk werk drie jaren in beslag zal nemen. (N.P.B.) Zal de groote zandwoestijn, de Sahara, dan werkelijk binnenkort doorkruist worden door spoorbanen, waarlangs dagelijks moderne treinen zullen razen, die de passa giers van Algiers naar De Kaap kunnen bren gen? Het is een fantastisch plan, maar bo vendien een project dat reeds sedert meer dan tien jaar omstreden wordt en dat thans vasten vorm heeft aangenomen. De strate gische noodzakelijkheden die zich eerder voordeden voor de Fransche bezittingen in Noord-Afrika, hadden al eerder geleid tot een overeenkomst tusschen de belanghebbende ministeries en de koloniale overheden. Ge volg was dat er een concreet plan werd uit gewerkt, dat den bouw van een bij Bou-Afa in Zuid-Algerië met de kustlijn Marrakesj- Tunis correspondeerende lijn dwars door de Sahara tot Bamba aan de Niger projecteert. Terstond na het bekend worden van het plan werden enkele andere belanghebbende landen uitgenoodigd deel te nemen in het project, te meer omdat in andere koloniale gebieden in Afrika aansluitende Jijnen zullen worden aangelegd, die de toekomstige Trans- Sahara-lijn zullen maken tot een trans-Afri- kalijn van Algiers tot aan de Kaap. De lijn van Bou-Afa over het Ouled-Nail- gebergte. Lagboet, Chardaia, de Westelijke Sahara, het hoogplateau -van Tademait, Ta- nescrouft tot aan de ombuiging van den Ni ger zqu ruim 2.000 km. lang zijn. Het rapport van den inspecteur-generaal der openbare werken, Maitre-Devallon, dat de Fransche re geering thans in behandeling heeft, beraamt de aanlegkosten der spoorbaan over dezen af stand op ruim 2.300 millioen francs. Van de zen som kunnen echter 150 millioen door be lasting welke de leveranciers op zullen moeten brengen en ruim 600 millioen aan uitsparing der \4erkloozensteun afgetrokken worden, zoodat de staat zelf voor de verwe zenlijking van het project eigenlijk ruim 1.830 millioen francs zal moeten uittrekken. De rentabiliteit van het ontwerp werd tot nu toe steeds heftig omstreden. De regeering heeft echter twee zeer positieve rapporten ontvangen en wel van den voormaligen gou verneur-generaal van den Soedan, den diplo maat A. Brunet, en van den schepper van den Parijsche „underground Berthelot. Deze beide vooraanstaande verkeers-experts stel len zich op het standpunt, dat de snelle eco nomische ontwikkeling van Fransch equato riaal Afrika, de toekomstige lijn zeer renda bel zal maken. Deze opvatting wordt ge steund door het rapport van drie militaire deskundigen generaal Estienne, generaal Brissaud-Desmaillet en de pionier-overste Mornat die zich eveneens voor den aanleg van genoemde lijn uitspreken en 't gelijk tijdig opgedoken vervangings-project van Sa- hara-autowegen van de hand wijzen op grond van het feit. dat de verwezenlijking daarvan wel 8 a 10 maal duurder zou zijn. De grootste technische moeilijkheid, die den aanleg der Trans-Sahara-Iijn in den weg staat, is de watervoorziening in een gebied waar in het geheel geen bron, laat staan dus een rivier is. Deze moeilijkheid is echter reeas opgelost. De Trans-Sahara-lijn wordt uitgerust met Dieselmotor-tractoren, die maar heel weinig water noodig hebben. De vereischte" hoeveelheid water kan dan gemak kelijk in groote waterreservoirs worden mee gevoerd. waardoor men de opstelling van der gelijke reservoirs aan de toekomstige stations uitspaart. De lijn zou echter vermoedelijk ook wor den aangelegd, wanneer haar economische- rentabiliteit twijfelachtig geweest zou zijn, want heden ten dage is alleen haar strategi sche waarde van belang. In geval van oorlog is het troepentransport in Afrika voor Frank rijk een kwestie van zeer gi-oot belang; het lijdt thans geen twijfel, of alles, wat hierop betrekking heeft, komt uitsluitend neer op de snelheid van het transport. In Noord- en Equatoriaal-Afrika gaat het om afstanden van duizenden kilo meters, welke in ernstige gevallen in den korst mogelijken tijd moeten worden afgelegd. De troepentranspor ten uit de Sahara en uit den Soedan zouden bij Bou-Afa de kustlijn Ma- raakesj-Tunis bereiken en van daar uit naar de bedreigde punten ge bracht kunnen worden. Doch deze treinverbinding zou b.v. wanneer Tunis bedreigd werd door de uit Ma rokko en Algiers komende transpor ten reeds overbelast zijn en de troe pen uit binnen-Afrika zouden om de Tunesisch-Lybische grens te bereiken nog minstens 8 verdere transportda- gen noodig hebben. Hier nu wordt 't eveneens onlangs gepnejec teerde militaire verkcers-luchtvaartnet in het spoorbaan project ingelascht. De 60 groote vliegtuigen, die in vredestijd op steunpunten in de vier bezittingen Marokko, Algiers, Tu nis en West-Afrika hun basis zullen hebben, kunnen binnen enkele uren op één bepaald punt van de toekomstige spoorbaan worden samengetrokken. Wanneer dit punt b.v. Bou- Afa is, dan kunnen deze vliegtuigen, die elk in één keer 40 mannen met levensmiddelen en wapens kunnen vervoeren per dag 5000 man naar het bedreigde front brengen. De gevraagde inlichtingen om opgave der kosten beteekenen voor de verwezenlijking van deze plannen, wier reusachtige beteeke- nis voor de verdediging van de Noord-Afri- kaansche koloniën van Frankrijk geen com mentaar noodig heeft, geen belemmering. De voorloonige raming zal bovendien nog een belangrijke reductie ondergaan. Want naar wij vernamen, zal een groot gedeelte van den aanleg door het vreemdelingenlegioen wor den uitgevoerd, dat dus op deze manier een nieuw vruchtbaar en naar wij allen hopen eveneens een vreedzaam arbeidsveld zal vinden. Het Joego-Slavische blad de „Politika" meldt uit Saloniki, dat men in officieele Grieksche kringen en in het openbare le ven de ontwikkeling van den toestand op den Balkan na den intocht der Duitsche troepen in Bulgarije met de grootste aan dacht gadeslaat. Men constateert, dat in dezen toestand klaarheid is gekomen, dank zij de houding van Joego-Slavië. Griek sche politieke kringen en de openbare meening schijnen begrip te hebben voor het besluit van Joego-Slavië, zich van de tegenwoordige gebeurtenissen afzijdig te houden en een volkomen neutraliteit in acht te nemen, hoewel het vastbesloten is, zijn onafhankelijkheid en territoriale inte griteit te verdedigen. Dat Joego-Slavië, de sterkste militaire mogendheid op den Bal kan, een dergelijk standpunt inneemt, heeft den toestand op den Balkan verhelderd. Ten aanzien van de houding van Tur kije verklaart men in Griekenland, dat Turkije de positie inneemt, van een neu tralen waarnemer met het geweer aan den voet. Ingeval van uitbreiding van het con flict op den Balkan zal Turkije volgens be richten uit Istanhoel al zijn verplichtingen nakomen. Het Turksche leger is volkomen paraat om het hoofd te kunnen bieden aan fik gevaar voor de Turksche onafhanke lijkheid of aan het ontstaan van een toe stand op den Balkan, welke de territoriale integritei.t van Turkije in gevaar zou kun nen brengen. Er zullen geen uitzonderingen worden gemaakt. De Britsche minister van arbeid, Bevin, heeft, naar door den Engelschen berich- dienst werd verklaard, gisteren gezegd, dat bij het tewerkstellen van vrouwen in de Engelsche industrie geen uitzonderingen zullen worden gemaakt. Welke methode pre cies bij de registratie van de vrouwen zal worden toegepast, is nog niet geheel duide lijk. Misschien zal men ze indeelen vol gens leeftijd, misschien echter ook volgens ae woonwijken om te werken in het belang van den staat. Matsoeoka is op het Sovjet-Russische grensstation Otpor dooi een vertegenwoor diger van de Sovjet-Russische regeering die den Japansch^n minister van buiten- landsche zaken in een door de Sovjetregee- ring ter beschikking gestelden specialen wagon tot Tsjita zal vergezellen, begroet. Da eerste ve< koopmg in ha. veengebied van l)i ai.,a, *e.*a m Ja jemevnte Zu'dwolde werd gehouden, was d> uk bezocht. De landbouwers-verveners hadden veel belang stelling voor de qualiteit van het nog te velde staande product (Foto Pax Holland New York. 18 Mrt. (D.N.B. Naar uit Londen wordt gemeld, is in den nachtvan Zondag op Maandag door honderden Duit sche vliegtuigen de hevigste aanval p Bristol ondernomen, dien de stad ooit nee ondergaan. Urenlang vlogen de toestellen boven de scheepsdoelen en de industrieter reinen, dood en verderf brengend. De v er- woestingen op deze plaatsen is groot, fcr braken talrijke branden uit. In de stad i> een gebouw voor het grootste deel afge brand. Op een depot voor autobussen zijn talrijke brisant- en brandbommen gevallen. Ook een dagbladdrukkerij kreeg zware schade. Washington. 18 Maart (D.N.B.) In het huis van afgevaardigden heeft de republi kein Rich verlangd, dat de Vereenigde Sta ten maatregelen zullen nemen in het be lang van de voedselvoorziening in ver overd gebied. Dit is, aldus Rich, de plicht van het Amerikaansche volk. New York, 18 Maart (D.N.B.): Associated Press meldt uit Hongkong, dat zich de laatste 48 uur 89 gevallen van cho lera hebben voorgedaan. Sedert het begin van het jaar bedraagt het aantal choleragevallen 240. In de meeste gevallen heeft de ziekte een doodelijk verloop gehad. Alleen Chineezen zijn als slachtoffers gevallen. New York, 18 Maart .(D.N.B.): Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zijn bij het ongeluk in de nabijheid van Pittshnrgh, svaar verscheidene wagons van den Pennsylvania-express in de Ohio zijn ge vallen, vijf menschen omgekomen en 114 ge wond. De vicepresident van de Pennsylvania Railroad Co., Smith, heeft verklaard volledig te kunnen bewijzen, dat het ongeluk door sa botage veroorzaakt is. De geheime federale politie is op de plaats van het ongeluk aan gekomen om een onderzoek in te stellen. Rio de Janeiro, 18 Mrt. (D.N.B.) Het Britsche s.s Pacific Star is de Golf van Rio de Janeiro hinnengeloopen. Het schip moet hersteld worden. Voor een deel van den scheepswand aan bakboord heeft men zeil doek gehangen. Waarschijnlijk bevindt zich daar een gat in den wand. O Naar aanleiding van de door buitenland- sche nieuwsagentschappen gepubliceerde be richten over bepaalde betoogingen van de laatste' dagen in Syrië is Zaterdagmorgen van officieele Fransche zijde de volgende mededeeling uit Beiroet bekend gemaakt: Inderdaad zijn sinds 28 Februari te Da- mascus studentenbetoogingen gehouden on der voorwendsel te zijn gericht tegen een geringe verhooging van den broodprijs, be paald door het stedelijk bestuur. De souks werden gesloten en zijn dat nog te Damas- cus, Beiroet, Homs en Aleppo Men hoopt, dat deze souks in de allernaaste toekomst heropend zullen worden en daarmee de rust verder^zal terugkeeren, daar bovendien ook de maatregelen ter vergemakkelijking van de levensmiddelenvoorziening d«n onrust stokers den wind uit de zeilen nemen. Canadeesche opleiding v&rli.est in één week zes vliegtuigen. In de F.ngelsche radio-uitzending voor de in Engeland dienende Canadeezen werd uit Ottawa gemeld, dat de Canadeesche minis- Ier van luchtvaart onlangs in het Cana deesche parlement heeft medegedeeld, dat het aantal ongelukken bij de opleiding van vliegers in Canada voortdurend toeneemt. In een week tijds zijn zes Anson lesvlieg- tuigen verloren gegaan en niet minder dan "lf loertinir-vliesrers gedood. Bij een vlieg ongeluk, waarbij twee vliegtuigen in de lucht met elkaar in botsing kwamen, zijn alleen reeds zeven der inzittenden om het leven ge komen. Een frontcorrespondent van Stefani meldt dat twee Britsche torpedovliegtuigen in den nacht van 14 op 15 Maart een aanval heb ben ondernomen op een in de Albaneesehe wateren, op 3 km. uit de kust. liggend hos pitaalschip. dat duidelijk verlicht en van alle voorgeschreven internationale teekens voorzien was. Het schip werd door twee torpedo's getroffen. Aan bootd van het hos- pitaalschip bevond zich gravin Edda Ciano- lussolini als vrijwillige roode-kruisver pleegster. Zij wilde pas als een der laatsten van boord gaan, hoewel het schip snel zonk Er zijn eenige dooden te betreuren. Naar het D.N.B. verneemt, verschenen vanochtend vroeg zwakke afdeelingen 'der Britsche luchtmacht boven de kust Noord Duitschland. Op verscheidene plaat sen heten de vliegtuigen brisant- en brand bommen op woonwijken vallen. Onder d, gevallen.'' 15 een aanta' slachtolfers De Directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming heetf het plan opgevat op de werkverrui. mingsobjecten binnenkort in de middagschaft warm voedsel aan de arbeiders te verstrekken. Uit een vergelijking van de prijzen, wel ke de landbouwers voor hun producten van de oogst 1941 zullen ontvangen met die van den oogst 1940 blijkt, dat van de mees te akkerbouwproducten de prijzen zijn ver hoogd met 12 k 20 en meer procent. Zie hier de prijzen van de belangrijkste ge wassen: 1940 1941 Verhooging Tarwe ƒ11,50 ƒ13,25 1,75(15%) Rogge ƒ10,50 ƒ12,75 2,25(21%) Gerst (winter) ƒ10,ƒ11,50 1,50(15%) Gerst (zomer ƒ10,40 ƒ11,90 1.50(141/2%) Haver 8,50 9.50 1,-(12%) Groene erwten ƒ12,50 ƒ15,2.50 (20 Veldboonen ƒ12,25 ƒ15,2,75(22i/2%) Koolzaad 16,50 20,— 3,50(21%) Suikerbieten ƒ14,ƒ16,2,(14%) 7nnrt pn Vppn- aardappelen 2,75 3.30 0.55(20%) Aardapelmeel 13,15,2,(23 De prijzen zijn alle per 100 kg, behalve van die van suikerbieten per 100 kg. Van de meeste niet genoemde soorten erwten en boonen zijn de prijzen 1941 gelijk aan die van 1940 Van enkele soorten kleiaard- appelen (roode star enz.) is de prijs met 0.25 per 100 kg verlaagd, maar van an dere soorten (bintje, alpha, industrie) zijn de prijzen verhoogd met 50 60 cent per 100 kg. Voor de gewassen van den oogst 1940 gold een bewaarioonregeling, welke de prijzen met gemiddeld 50 cent per 100 kg verhoogde. Voor de producten van dit jaar is nog geen bewaarioonregeling bekend ge maakt. Bij afname later dan 1 September a.s. zal het bewaarloon, aldus het officieele persbericht nog nader worden geregeld. Het Rijksarbeidsbureau heeft den gemeentebesturen bericht, dat even als den vorigen zomer, ook thans een actie voor „jeugdige landbouw hulp" zal worden ingezet. De bedoeling daarvan is, de stadsjeugd bekend te maken met het leven op het platteland door plaatsing voor ongeveer 3 maanden op een landbouwbedrijf in Ne derland Er is besloten, thans alleen jongelieden naar Duitschland toe te zenden voor oplei ding tot landbouwkrachten gedurende den tijd van tenminste 1 iaar. Het vorige iaar hebben hieraan deelge nomen voor Nederland 400 en voor Duitsch land 500 jongelieden. Nadere berichten zullen weldra in de pers verschijnen. Naar het A.NJ.P. van welingelichte zijde verneemt zijn de buitenlandsche berichten over z.g. onderhandelingen tusschen Italië en Griekenland over het sluiten van een wapenstilstand in de Wilhelmstrasse op nieuw onjuist genoemd en als verzinsels gekenmerkt. Koersstijgingen mogen ten hoog ste 1 pet. per dag bedragen. In verband met een zekere speculatiebe weging, welke den laatsten tijd op de Brus- selsche beurs is waprgenomen, heeft het beursbestuur de beursmakelaars bericht, dat de koersstijgingen, voortaan tot ten hoogste pet. per dag moeten worden beperkt. Maandag is het Amerikaansche s.s. Ex- mouth met een lading van het Roode Kruis voor het onbezette Frankrijk vertrokken, net schip heeft gecondenseerde melk, melk poeder, door het Roode Kruis vervaardigde 11 'ungstukken. insuline, vitamineprepara- c u 9n 5eneesmiddelen aan boord. De Engel- c ion hadden daarentegen geweigerd 300 n navermoutviokken en griesmeel door te ,'ovCa/Jt6, ',ading heeft een waarde van i.-vou.ixx) dollar. 1 resident Roosevelt zal een korte vacan- ie nemen in Florida. Aan boord van een Amenkaansch oorlogsschip zal hii een tocht "r de Carabische Zee maken. In welin gelichte kringen te Washington acht men net mogelijk, dat de president bii deze ste- legenheid eenige aan de Vereenigde Staten w'uaehte Britsche steunpunlen zal bezoe ken. FRANSCHE TEGENSPRAAK. In bevoegde kringen te Vichy wordt bet oeiicht, volgens hetwelk de tegenwoordige gouverneur-generaal van Indorhina, De* '•oux. door den chef der Fransche deirgatie 'n-iokio \oor de wapensti'stands- en vre desonderhandelingen, Robin, zal worden v ervangen, tegengesproken.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6