N1PPER EN PELLE pup Rheumaffek Spier. AKKERTJE Onophoudelijke Britscbe aanvallen bij Keren Eeo heel dorp een heele week geheelonthouder Ik heb gekozen, Arkadi Storm en koude in Amerika Radioprogramma pgifsch weermachtbericht ftaliaansch wcermachthcricht Duitsche luchtaanval op vijandelijke oorlogsbodems Filoff over de toekomst van het Bulgaarsche volk Neem'n Optreden tegen prijsopdrijving HAVENWERKEN VAN BRISTOL GEBOMBARDEERD. Het opperbevel van de Dultsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisternacht ver scheidene belangrijke militaire doelen in Zuid-Enge!and aangevallen. De havenwerken van Bristol en Avonmouth werden met goe de uitwerking gebombardeerd. Ook de raven- inrichtingen van Portsinouth kregen treffers van zwaar kaliber. Overdag brachten Duit- gche verkenningsvliegtuigen op 350 km. ten westen van Ierland twee gewapende vijande lijke koopvaardijschepen met tezamen 4000 brt. tot zinken. Bij een aanval van Duitsche jachtvliegtui gen op Malta werd een vijandelijke jager van het type Hurricane neergeschoten. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland of naar de bezette gebieden. Het 283ste communiqué van het Itallaan- »che hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front normale bedrij vigheid van patrouilles en artillerie. Onze vliegtuigen hebben de vijandelijke troepen gebombardeerd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een onzer luchtbases. Onze jachttoestellen grepen snel in en scho ten een vliegtuig van het type Wellington neer. Bij een aanval op Malta hebben Duit sche jagers een Hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika heeft de Duitsche lucht macht verscheidene autoparken aangevallen. In Oost-Afrika is de strijd in den sector- Keren opnieuw ontbrand. De vijand valt on ophoudelijk aan, maar wordt overal door on ze troepen afgeslagen. Bij den vijandelijken luchtaanval op Diredawa, waarvan het weer- machtsbericht van gisteren melding maakte, hebben onze jagers twee vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Twee andere vliegtui gen zijn neergehaald in den sector-Keren. In den nacht van 14 op 15 Maart heeft een Engelsch vliegtuig in de haven van Valona een rospitaalschip, dat gereed was om ge wonden aan boord te nemen, getorpedeerd. De verliezen waren zeer gering. Een borrelstaking die succes had. Uit Belgrado (S.P.T.): Het dagblad Vreme deelt mede, dat de „borrelstaking" in het Bosnische stadje Zawidovitsj gisteravond met een „algeheels overwinning" van de stakers is geëindigd. Deze staking, die algemeen was, was Maandag jongstleden begonnen. Alle man nelijke inwoners van Zawidovitsj namen er aan deel, doch het geschil ging niet om hoogere loonen of kortere werktijden, dochom den prijs van het dagelijk- sche glaasje pruimenbrandewijn, „sliwo.- witz" genaamd, die door de caféhouders in onderling overleg van drie tot vier dinar was verhoogd Het niet-abstinente deel der bevolking vond dezen prijs onrechtvaardig hoog. Het koos daarop een „stakingscomi té", dat naar de caféhouders werd afge vaardigd met het ultimatum: de prijs om laag, of wij geen borrel meer. De caféhouders, die de menschelijke zwakheden kennen, geloofden niet dat dit dreigement zou worden uitgevoerd en handhaafden het nieuwe tarief. Hierop Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner De dag was bijna heet geweest; nu koelde de aarde des te aneller af. Van alle zijden stegen witte nevelsluiers op, die langzaam naderbjj slopen en mij en het graf als in een tooverkring omhulden. De wereld om mij heen was weggevaagd, Verzonken in den mij omringenden nevel. Ik Was alleen en ik voelde mij eenzaam. In deze verlatenheid trok mijn geheele vroegere leven plotseling aan mijn geestesoog voorbij. Het moest mij steun en sterkte geven. Maar het •tiet mij slechts nog dieper in mijn wanhoop, want in dit heele leven van mijn achtentwintig jaren was niet het geringste, waaraan ik mij kon oprichten en vasthouden. Het schitterende scherm, dat het tot dusver had verborgen, was omver gevallen. Een verbijsterende leegte strekte zich voor mi) uit. Het was, of een hoonend gelach de doodsche stilte verscheur e. Toen verborg ik mijn gezicht in mijn handen en kreunend kwam het over mijn lippen. Maria! Maria! Jjj had gelijk! Alles is laf en dor! Plotseling herinnerde ik mij de woorden van mijn reeds lang overleden vader. „Arkadi bad deze eens tot me gezegd, droom wat minder en leer wat meer. Hyt geleerde is e «enige rijkdom, die iemand nooit ontnomen kan worden. Maar ontwikkel niet slechts je geest, doch ook je hart, want een beschaving, daarin je hart geen aandeel heeft, biedt in moeilijke uren geen betrouwbaren steun Zoo heeft mijn vader destijds gesproken en toen ik ouder "werd, heb ik zijn woorden ^r harte genomen. Ik bereisde drie wereld delen en liet mij bedwelmen door al het moois verre, vreemde landen. Maar ik bleef bij alles slechts aan de oppervlakte en myn 87. Het onweer bedreigt onze vrienden. 1- „Het zie' wel naar uit, dat we natte voeten zullen krijgen, Pelle!" 2. „Nou, tot ziens hoorl Hier hebben jullie daar beneden een paar zandzakken, waar mee Je je aardig kunt ver maken!" 88. De toestand wordt gevaarl'jk. 1. Het onweer laat niet zo maar z^n prooi los; het rukt en schudt aan alle kanten aan het zwakke ballonhulsel. 2. En nogmaals nadert de ballon tot op een bedenke lijke afstand ue zeeopper vlakte, waar 3een zeemonster op duikt, ou. onzen vriend een waardige ontvangst te be reiden volgde de staking, waaraan, tegen veler verwachting de geheele bevolking deel nam, met uitzondering van den burge meester. Toen de caféhouders nl. in den loop van de week bemerkten, dat er in het stadje nog slechts geheelonthouders rondliepen, begaven zij zich naar den bur gemeester om daar raad en steun te zoe ken. Deze moesten worden geput uit een kruik „Sliwowitz", speciaal voor dit doel meegebracht en helaas, de burgemeester zwichtte Desondanks werd de staking door de lest der bevolking volgehouden en tenein de raad hebben de caféhouders Vrijdag avond den prijs weer verlaagd. Volgens de „Vreme" vreest men, dat heel Zawidovitsj heden „plat" zal liggen, t Duitsche torpedovliegtuigen hebben Zon dagmiddag in het zeegebied om Kreta, 40 km. ten westen van Kaap Crio, een groote for matie vijandelijke oorlogsschepen waargeno men, bestaande uit twee slagschepen, zes kruisers en eenige torpedojagers. De Duitsche vliegtuigen gingen ondanks het zeer hevige luchtdoelgeschut van don vijand terstond tot den aanval op de beide slagschepen over. Op elk der slagschepen werden naar het D.N.B. verneemt torpedovoltreffers ge plaatst. Na de ontploffing der torpedo's wa ren de beide slagschepen in groen-zwarte rookwolken gehuld. De Duitsche vliegtuigen, die daarmede den vijandelijken zeestrijd krachten in de Middellandsche Zee weer een zwaren slag, toebrachten, hebben behouden hun thuishaven bereikt. J In Minnesota en de aangrenzende noorde- lijke staten van Amerika, woedt een orkaan, welke gepaard gaat met hevige koude, welke reeds aan minstens dertig menschen het le ven gekost heeft. Het noodweer heeft groote schade toegebracht aan particulier bezit, het telefoonverkeer verbroken en elk rij verkeer over over uitgestrekte gebieden onmogelijk gemaakt. De meeste sterfgevallen zijn ont staan doordat automobilisten die door den storm werden overvallen, uit hun wagen stapten om ergens tegen den orkaan en de koude te schuilen. Daarbij zijn verscheidene menschen doodgevroren. De storm bereikte een snelheid van 85 mijl per uur. Te Morr- head in Minnesota moesten 2.000 menschen den nacht doorbrengen in een school, daar zij hun woningen niet meer konden hereiken. Voor het Bulgaarsche volk bestaat geen andere weg dan die, welken 't is opgegaan en welken het ook in de toekomst zal betre den, verklaarde minister-president Professor Filoff aan een feestmaaltijd van den Bul- gaarschen bond van letterkundigen. Bulga rije, zoo betoogde hij, en de geheele mensch- heid maken thans een noodlottigen tijd me de. Hij deed een beroep op de schrijvers om in dit historische oogenblik voor het Bulgaar sche volk te werken in den geest van de ide alen, op welker verwezenlijking zoo lang gewacht is. Ook de Bulgaarsche minister van spoor wegen heeft een rede gehouden. Hij verklaar de hierin, dat het Bulgaarsche volk al zijn krachten heeft ingespannen om zijn idealen te verwezenlijken. Het Bulgaarsche volk streeft ernaar om tezamen niet de Europee- sche volkeren een geheel nieuwe orde in de wereld te vestigen, de goederen op rechtvaar dige wijze tussrhen de volkeren te verdeelen en de sociale gerechtigheid te herstellen. Over het geheele land zijn de opsporings ambtenaren den strijd tegen de prijsopdrij ving en den sluikhandel begonnen, zooais vele overtreders van de prijsvoorschriften tot hun schade hebben ondervonden. Dat behalve de groote steden ook de kleine plaatsen en het platteland niet aan de aan dacht van de inspectie voor de prijsbeheer- sching ontsnapten, blijkt uit de volgende beknopte opsomming, die bij wijze van voor beeld aan de lange reeks van veroordeelin- eren werd ontleend: Een kruidenier te Nieuwer Amstel met f350 boete. Een handelaar ln turf te Peperga met f 100.boete. Een groentehandelaar te Runsburg met f 150.boete. Een schoen winkel te 's-Gravenhage met f 4.000.boe te. Een rijwielhandelaar te Eindhoven met f 50.boete, Een bakker te Vlijmen met f 750.boete, met publicatie van de tucht- beschikking. Een bouwkundige te Heemstede werd, als directeur van een naamlooze vennootschap, welke huizen exploiteert, gestraft met een boete van f 200.omdat ln één geval de huur van een woning met f 0.25 per week was verhoogd. Een woningbureauhouder tc Hilversum zal voor een overeenkomstig feit een boete van f 50.moeten betalen. BRAND AAN BOORD VAN DE „BREMEN". Aan boord van het s.s. „Bremen" van de Norddeutsche Lloyd, is Zondag door onbeken de oorzaak brand uitgebroken. Men is nog bezig met het blusschingswerk. WOENSDA 1 19 MAART 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I, 414,4 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 10.40 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 12.00 Esmeralda. 12.25 Eerst raet dan baet. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Rococo-octet en gramofoonmuziek. 1.4-5 Pianovoordracht. 2.10 Voor de vrouw. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.30 Cabaretprogramma. 3.30 Orgelspel. 4.00 Brjbelleizng. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Vraaguurtje voor de kinderen. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Technische causerie voor de Binnenschip pers. 5.45 Jonge Acht en solist. belangstelling ging tenslotte slechts uit naar datgene, wat tijdelijk een lust voor mijn oogen was. Maria echter bekeek het leven heel anders. Om het waardevolle erts te vinden, had zij eens gezegd, moet men in de diepte afdalen! En bij de herinnering aan deze woorden, herhaalde ik voor* de tweede maal mijn uit wanhoop voortspruitende klacht: Ach Maria! Hoe zeer had je gelijk! Ik wendde mijn blik opnieuw naar het, onder roode rozen bedolven graf. Taja sliep nu den eersten nacht in de schoot van moeder aarde, die allen, zonder uitzondering, dezelfde gast vrijheid biedt. Toen Taja nog leefde, was ik geheel onder de bekoring van haar jonge schoonheid. Vol ongeduld wachtte ik op onzen trouwdag. Nu, nu zrj zoo plotseling van mijn zijde was weggerukt, waren mijn gevoelens jegens haar volkomen anders. Ik zag haar nu als een goede engel, die mij door haar ver scheiden den blinddoek van de oogen had ge rukt en mij voor het eerst deed zien. Taja! riep ik met niet meer te bedwingen ontroering. Taja, ik dank je! Ik zal je nooit vergeten! Toen ik ongeveer een half uur later de begraafplaats verliet, vond ik Tit voor de poort op mij wachten. Hij had mij door het raam voorbij zien gaan en was mij nage- loopen. Al dien tijd had hij op mij staan wachten. Nu stak hij zijn arm door den myne en zei: Kom mee! Waarheen? Naar huis! Naar ons! Ik schudde het hoofd. Dank Je, beste kerel, maar ik slaap vannacht in mijn eigen Een oogenblik staarde Tit mij stom ver baasd aan Toen drukte hij mij stevig de han Dat is ook het beste voor je, zei hij een voudig. Je kunt het leed alleen bestrijden door het niet uit den weg te gaan. Op den hoek van de straat, waarin mijn woning lag, nam ik afscheid van hem. Ik wilde alleen zijn. Hij begreep me en ging. Maar toen ik bij de poort van mijn huis kwam, ontdekte ik twee gestalten, die als uit erts gegoten, onbeweeglijk op de beide stootsteenen zaten, die ter weerszijden van den ingang stonden. Het waren Pascha, mijn oude min en Klim, de in onzen dienst ver grijsde tuinman. Toen zij mij herkenden, ston den zij op en toen ik den tuin inging, vötgden zjj mij zwijgend. Op mijn, wat vreemd klin kend .'.Goeden avond" hadden zij slechts een stom knikje als antwoord. In het vale licht van den avond leken hun gezichten veel blee- ker dan gewoonlijk. Men zag de rimpels, die hun verdriet om mij, erin had gegrifd. Zij verwonderden er zich niet over, dat tk mijn huis, hetwelk verblindend wit tegen ae donkere boomen afstak, voorbij ging en htt verbaasde hen evenmin, toen ik de deur van het tuinhuis met haar bont gekleurde glazen opende. Zij volgden mij als mjjn schaduw en wachtten slechts op mijn bevelen. Zij hadden niemand op de geheele wereld. Alleen mij. Mij te dienen en mjj een genoegen te doen, was alles, wat zij van het leven verlangden. Ik verzocht om een kop thee. Daarop ver dwenen zij beiden om aan mijn wensch gevolg te geven. Maar Pascha kwam nog een keer terug, trad dicht achter mijn stoel en streelde mij met haar trouwe, werkzame hand over het haar. Zjj hing aan mij met de onbegrens de liefde van een moeder. Haar eigen kind was bij de geboorte gestorven. Daarom was zij gelukkig, dat zij mfj had kunnen voeden Soms doet iets zooveel pijn, jonge heer. dat men denkt, dat men eraan zal sterven of op een andere wijze er aan te gronde zal gaan. Later eerst beseft men, en ook jjj zult dat beseffen, dat alles zoo komen moest, als het gekomen is; want alles, alles heeft zijn doel en zijn beteekenis. En niets, niets op deze wereld gebeurt zonder reden. Daarmee sloop zij zacht naar buiten en ik hield haar niet terug. Maar fluisterd herhaal de ik voor mezelf haar woorden: alles heeft zijn doel en zijn beteekenis. Of dat inderdaad zoo was? Later kwam zij terug om mijn bed in orde te maken. Ik was moe van het loopen en legde mij direct ter ruste. Maar ik kon niet in slaap komen. Ik stond weer op en opende de deur. Buiten heerschte de nacht en hulde alles in zijn geheimzinnigen, donkeren sluier. Een zachte bries verkoelde mijn gezicht. Zij kwam van het water en had een zilten, prik kelenden geur. Van de rivier klonk af en toe het eentonige geloei van een scheeps- sirene, nu en dan onderbroken door het krij- schen van in hun slaap opgeschrikte meeu wen. Daarna werd het volkomen stil. Ik ging op een bankje naast de deur zitten, luisterend in de stilte en luisterend in mezelf. Daarbij kwam het tot een ernstig gesprek tusschen mij en den nacht en deze trok mij alle omhullende sluiers van mijn ziel. Ik voelde haar naaktheid en schaamde me. Daarna echter bespeurde ik een zeldzame, innerlijke bevrijding. Het was, of ik plotse ling vleugels had gekregen, die mij omhoog deden stijgen en wegdroegen over de aarde. Toen een rose tint in het oosten den nade renden dag aankondigde, ging ik in het tuin huis terug, waar ik mij te slapen legde. Ik sliep tot elf uur in den ochtend. Toen ik mijn oogen opsloeg, rekte ik anders dan gewoon lijk mijn ledematen. In dezen nacht had een ommekeer in mij plaats gehad: Ik was een ander mensch geworden. 6.15 De Ramblera, 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Volkszang met orgelbegeleiding. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek (8.308.45 Berichte? Engelsch). 9.40 Dagsluiting. 9.45 Engelache berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Nederlandsch Programma» Hilversum II, 801,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Ensemble Jonny Kroon (11.0011.2? Declamatie). 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Amusementsorkest en gramofoonmuziek. 2.15 Utrechtsch Stedelijk orkest (3.003.20 Voor de vrouw). 4.00 Gramofoonmuziek. 4.20 Ensemble „Molto Cantabile'*. 5.00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Esineralda en solisten. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Zang en orgel. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Brabantsch praatje ANP. 7.15 Zang en piano. 7.40 „StudiepTaatje ln het schildersatelier", causerie. 8.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. 19 Juli. Den dag na Taja's plotselingen dood had ik Maria een telegram gezonden. Zij antwoordde per omgaande, eveneens langs telegrafischen weg en betuigde mij haar hartelijke deelne ming. Op den dag der begrafenis zond ik haar een tweede draadbericht. Het kwam als onbe stelbaar terug. Maria was ter ontspanning naar de Schotsche bergen getrokken en had geen nader adres achter gelaten. Ik betreurde dat ten zeerste, want nog nooit had ik haar zoo gemist als op dezen dag. Pascha bracht mij m'n thee. Ze was big, dat ik het glas niet wegschoof, maar het onmid dellijk leeg dronk. Ik greep mijn pet om uit te gaan, toen plotseling Tit in de deuropening stond. 6 Ga je al weer aan het werk? vroeg hi|. Aan het werk? Hoe kom je daarbij7 Omdat je je uniform aan hebt. Verbaasd keek ik langs mijn lichaam. In derdaad, ik droeg een uniform en nog wel het nieuwe, dat ik voor mijn trouwen had laten maken. Maar ik had de laatste dagen zoo wei nig acht geslagen op mijn uiterlijk, dat ik nau welijks wist, wat ik aan had. Ik denk er niet aan den dienst te her vatten, antwoordde ik. Ik was immers van plan met Taja een groote wereldreis te gaan maken en daarom heb ik tot 1 September ver lof gevraagd. Trouwens, ik denk heelemaal ontslag uit den dienst te vragen. Ach kom, dat meen je niet! Toch! Ik wil een andere bezigheid zoe ken. Alleen weet ik nog niet welke. Dan weet ik het wel. Je zult je uitge strekte landgoed voortaan zelf gaan beheeren. Het is werkelijk zeer gewenscht, dat... Ik schudde ontkennend het hoofd. Nee Tit, voor heerenboer ben ik niet in de wieg gelegd. Wie den grond wil bebouwen ea daarvan wil oogsten, die moet met de aarde zijn opgegroeid als een moeder met haar kind. Ik voel me veel meer tot het water aange trokken. Dat is nog beter. Dan kan je misschien een van de hier gevestigde reederjjen over nemen om haar omhoog te werken of des noods sticht je zelf een nieuwe. Aan het geld, dat daarvoor noodig is, ontbreekt het Je niet; je zult zelf nog genoeg overhouden. Eventueel zou je ook een scheepswerf kunnen laten bou wen, als je er maar voor zorgt, dat je dan zoo komt te liggen, d%t jé schepen ook 's winters kunnen uitvaren. Anders kom je als alle an dere lui hier in het ijs vast te zitten, met het gevolg, dat de Amerikanen, zooals steeds, de grootste walvisschen voor onze kust weg halen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7