Het groote offensief Uit de natuur Het voorjaar gaat tot den aanval over 26 Engelsche duikbooten vergaan Onder bescherming ven de Duitsche havenpolitie kan de Nederlandsche kustvisscherij oo het oogenblik weer worden uitgeoefend, waarvan een ruimer visch-aanvoer het gevolg ift. ten oer bewakingsschepe* komt langszij (Foto Orb») De restauratie van het historisch raadhuis van Culemborg is in vollen gang. De oude gewelven worden grondig herzien en zullen de ingang vormen tot de secretarie (Foto Pax-Holland) De Opsporingrd'enst van den Nederlandschen Arbeidsdienst heeft op de Utrechtsche Jaarbeurs een stand ingericht, waar de bezoekers aan de hand van verschillende monsters een indruk krijgen van de resultaten van het werk dezer afdeelina (Foto Pax-Holland) Voor de groote bloemententoonstelling, welke in April in het Zuiderpark te Den Haag gehouden zal worden, zijn de voorbereidingen begonnen. Het stroo wordt van de jonge plantjes verwijderd (Foto Schimmelpenningh) Wielrennen met hindernissen In Limburg. Te Bunde bij Maastricht werd onder groote belangstelling een .Cyelo- Cross* gehouden. De deelnemers bij het passeeren van de zgn. moordkuil in den vorm van een kiezelgroeve (Foto Het Zuiden) door J. K. 8. Dool. Nadat de eerste maand van het nieuwe jaar ons vergastte op 'n felle vorstperiode, aan het eind waarvan 'n dik pak sneeuw de wereld warmpjes inbakerde, viel plotseling de dooi in. De sneeuwruimploegen, die de straten begaanbaar trachtten te maken, werden door een welwillend zonnetje aan 'n heider- blauwen hemel flink geholpen. Binnen enkele uren veranderden de straten in bergen bruine prut en bandjirs dooiwater, waartegen zelfs vetleeren schoenen niet bestand bleken, zoo dat 's avonds menige kachel geflankeerd zal zjjn geweest door dampende schoenen en druipende sokken. De lente ging tot den aanval over! Vroolijk zongen de spreeuwen dien eenen zonnigen dag, de menschen deden aan community-sjilping en leutig staken de groene sprieten van crocus en sneeuwklokje tusschen de wegsmeltende sneeuw omhoog. En terwijl de schemering groeide tusschen huizen en struiken en boschjes, waarin nog wat ijl gerinkel van roodborstjes hing, en de sterren te flonke ren begonnen, doofden in 't Westen de in elkaar overvloeiende kleuren van oud-rose en teer-groen, waartegen de hooge, stille boomkruinen als geëtst stonden. En nog lang bleef de hemel daar na-blozen, 'n Wach tend luisteren ging door de lucht, 'n huive ring, die verwonderde en verheugde. .en vorst. Maar de aanval werd afgeslagen. Baas Winter wenschte nog geen krimp te geven. Al spoedig konden de jongens het ijs in de stadsgrachten weer op sterkte taxeeren, de oorwarmers en wanten werden opnieuw te voorschijn gehaald, de kolenboeren lachten weer in hun vuistje, voor zoover zij het lachen, dank zij dt kolenschaarsclfte, beperkte ver voersmogelijkheden en bonnen-misère, nog niet verleerd hadden. Ook overigens herhaalde zich het beeld van de vorige vorst-p^riode. De cultuurvolgers onder de vogels zochten al direct weer meer de nabijheid van den mensch. Kuifleeuweri ken inspecteerden bjj tientallen midden in de stad de paarden-omeletten heel vriendschap pelijk met de musschen. Kok- en zilvermeeu wen waagden zich zelfs tot in de kleinste stadstuintjes. En wanneer aan de stads grachten iets eetbaars voor hen werd neer gegooid, verloren ze alle waakzaamheid uit het oog en gingen voor fietsers, wandelaars en auto's nog nauwelijks uit den weg. Zoo vielen ze tevens van heel nabij ie bekijken en te bewonderen. De slanke, roodpootige en roodgesnebde kapmeeuwtjes, wier schimmel koppen er ook bij 5 graden vorst aan herin neren, dat de lente ondans alles in aan- .tocht was, de forsche, zwartgevleugelde mantelmeeuwen, de oude zilvermeeuwen, prachtige, sterke knapen met felgele snavels en de oude dieren, grauwgevlekt. De musschen waren opvallend minder schuw dan anders nu ze zooveel te meer van de mensdhelijke bedeeling moesten leven.. Ze zaten op de vaste voertijden al in de strui ken te wachten. Spreeuwen kwamen bedrij vig aangeschommeld om hun aandeel op te eischen. Prachtige vinken, met groote,, witte vlekken op de groenglanzende vleugels er heel andere houding dan de plompe mus schen, kwamen tot vlak bij de deur en lie ten zich de broodkorstjes en gesnipperde kaas best smaken. Ook het roodborstje liet zich meer dan eens zien. De fonkelzwaite merelman plunderde de laatste helderroode bessen van de hulst, 't Was te merken, dat 't een zware tijd was! Een geluk, dat veel vogels zich heel lang kunnen redden; vooral de boom voeders. Zoo- Inag het maar niet ijzelt kunnen meezen en goudhaantjes in loof- en naaldhout uit spleetjes en reetjes nog altijd genoeg eetbaars te voorschijn tooveren aan insecten in aller lei stadia, poppen, larven, eieren en derge lijke. En opnieuw dooi. Het weer sloeg om in de eerste week van Februari. In één enkel zonnig etmaal dooiden de vriesbloemen, 'ie bijna twee weken op de ruiten hadden gestaan, weg en smolt de sneeuw. Overal klonken veelbelovende lekge- luiden en menige goot, die al dat smeltwater niet kon verwerken, liep over. 'n Kokmeeuwtje met 'n bijna zwart kapje maakte van de ge legenheid gebruik om in 'n groote plas op het ijs in de gracht een uitvoerig bad te ne men met veel vleugelgeklepper en geplas. Anderen stonden zich al nuffig te toilettee- ren op de nokvorsten der huizen, met de roode snebben ordenend de reinwitte borst- veeren of de zilvergrijze vleugels met de zwarte, witgevlekte slagpennen. Ook de zil vermeeuwen leverden nu 't bewijs van het komende voorjaar, al was het lang zoo spre kend niet als bij de kapmeeuwtjes. Maar ook b(j hen waren de bruingrijze lengtestreepjes in den achterhals en op den schedel van het winterkleed aan 't verdwijnen. De eerstvolgende dagen waren grijs en grauw met een klagenden Zuidwester, die menige half-genezen griep-patiënt opnieuw naar aspirine en heeten groc deed grijpen. Maar één dag ertusschen door met veel zon, gouden zon uit 'n wolkenloozen, innig-blauwen hemel! V oor jaarsgeluiden. Dèt was weertje voor het onvervaarde, blijmoedige spreeuwenvolk. In alle toonaar den zaten ze te zingen, die vroolijke, glan zende protters, klepperend met wijd-uit- staande vleugels. Op alle mogelijke en onmo gelijke plaatsen zaten ze hun vreugdigen zang te plegen, hun vuurpijltjes af te schie ten. Pjuiet! Het was een plezier om ernaar te luisteren. De merel begon te zingen, nog wat kort en ingehouden, wat aarzelend, maar hij zong an toch. 'n Innig, teer orgelspel in den val len avond. lok aan den koolmeezenroep veranderde iets. Eerst was 't een hoog tsie-tsiet! Op tmnige Januari-dagen kon een roep in eën vernomen worden, tie-da, tie-da. met 'n verschil van een bijna zuivere terts. En au is 't geworden tie-tie-da! lederen dag luister ik, of het dozijn zin- dnde vogels al vol is. Nu de houtduiven .oeren en de zanglijster op dreef komt, heb :k aardig kans. Want veld- en kuifleeuwerik tellen nu mee en ook de montere winter koning natuurlijk. Tel ik dan de ekster nog, die nu soms van die leuke binnensmondsche geluidjes maakt en die ook overigens veel dartelder doet en zoowaar al met nestmate riaal sleept, dan scheelt het weinig of ik heb het dozijn vol. De planten blijven niet achter. Maar ook het plantenleven begint zich te roeren, al mag dat alles zich wat later mel den door-het onhebbelijke weer. De sneeuw klokjes raken tóch in bloei, de blanke drup pels aan de fijne steeltjes. Ook enkele voor barige crocusseen zijn bijna open en de haze laarkatjes stuiven op zonnige dagen zoowaar al op den toch nog fijnen wind. De elzen hebben zich weer volgehangen met gracieus- slanke katjes, terwijl de wilgen vol fijne, fluweel-zilveren poesjes zitten De lente is niet meer te stuiten, al probeert baas Winter nog wel eens 'n offensief met floddersneeuw en nachtvorsten. Maar laat op 'n morgen de wereld wit en het ijs in de plassen van de dikte van een spiegelruit zijn, overal spruit immers het jonge gras langs de slooten! En daartusschen zit ook, al pril-fijn groen van duizendblad, brandnetel en kervel present meldt. Als stukje goud blinken de eerste zonne tjes van het klein hoefblad tusschen het intèns-groene gras en het is 'n verrassing als ook het speenkruid al dappere, wijd-open bloemen blikt te hebben. Hier en daar zijn de bronsbruin-glimmende bladen van de dotters al boven den grond en langs de water kanten priemen de groene lisch-dolken omhoog. Ook de iepen, die doodgewone stads-iepen, ondergaan een verandering. Niet langer zijn de takken somber-zwart en strak, maar veel ruiger opeens en purperbruin overwaasd. En in de bloeiende iepen sleepen 'n paar montere, grijsgenekte kauwtjes al met nestmateriaal. Wederopbouw van ieder jaar! en vlugger Versnelde film. gaat 't, niet bij te Vlugger sloffen. Nog even en de bloeidende gagel zet het broekland weer in gloed, witte kwikstaartjes gana weer staartwippend langs de polder slootjes. de wilde eenden zitten vast op 't volle nest, de boeren beginnen te ploegen en krijschende kapmeeuwtjes volgen hen op den voet, de eerste bijen gonzen in de bloeiende wilgen. lederen dag kan het eerste kievitsei bren gen, de leeuwerikzang is niet van de lucht, de eerste wulpenfluit klinkt week en afgerond boven het duin, waar, tusschen het dorrend helm, de schuchtere voorjaarsplantjes begin nen de bloeien en in de avondschemering de eerste vleermuis weer met onbeholpen vlucht rondfladdert. Tapuiten keeren terug en inspec- teeren de verlaten konijnenholen, kleine zan gers komen terug en de koekoek, de zwaluwen znij op retour en de nachtegaal en... Maar dan is het ook al April en zoover zijn we nog niet! Ge kunt alvast beginnen met wat ik op lepelde, en er is ïeer, oneindig veel meer Let er ook eens op, ik kan het aanraden. Ik ken geen plezieriger werk dan te letten op ai die kleine dingen, dat eerste geluidje, dat eer ste nieuwe tintje, die onafscheidelijk verbonden zgn met het vorderen van de lente! DUURTETOESLAG VASTE KERN LUCHT BESCHERMINGSDIENST. Volgens een circulaire van het departe ment van binnenlandsche zaken is de voor de Rijksambtenaren getroffen regeling, in zake de toekenning van een tijdelijken' toe lage van 6 pet ook van toepassing op het personeel, behoorende tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst. In verband hiermede kan aan de tot die kern behoorende personen, indien zij ge huwd zijn. een tijdelijke toelage worden toegekend v«n zes ten honderd \an het hm f0iQmV?0r 700-e!' dif ,0T Pon bedraS van f 11)00 s jaars met overschrijdt Hierbij moet er op worden gèlet dat het totaal aan inkomsten uit overheidsfuncties m aanmerking moet worden genomen zon dat bij cumulatie voor rijks- en of gernéen- tebetrekkingen, -waardoor de limiet van f 1900 wordt overschreden, de toelage niet mag worden toegekend. Verder moet voor personen, die in den overheidsdienst uitsluitend een nevenfunc tie vervullen, de aan deze nevenfunctie ver bonden wedde naar evenredigheid worden omgerekend, teneinde te bepalen, of deze al dan niet beneden f 1900 blijft. Deze regeling wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 December 1940. Aan de personen, die op dien datum in dienst waren, kan dus van dat tijdstip af een duurtetoeslag worden uitbetaald, terwijl aan de personen, die op later tijdstif» in functie zijn gekomen, de duurtetoeslag van den datum van indiensttreding af kan wor den uitgekeerd. Thans wordt nog onderzócht of het per soneel, dat behoort tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst, valt onder de werking van de ziektewet, de kinderbijslag wet en eventueele andere sociale wetten. PLAN VOOR VOEDSELLEVERANTIES AAN FRANKRIJK. De Fransche ambassadeur, Haye, heeft gift teren een onderhoud gehad met president Roosevelt, aldus het D.N.B. Na afloop daar van verklaarde hij, dat er maatregelen wor- den genomen voor het zenden van levensmid- delen naar het niet bezette Frankrijk Waarschijnlijk zal het Roode Kruis daar mede weldra beginnen. Men heeft een plan, doch dit is nog niet definitief. Frankrijk is bereid een volledige controle toe te passen bij de aankomst der levensmiddelen, het lossen en de distributie TURKSCHE AMBASSADEUR NIET BIJ MOLOTOV In tegenstelling met de in het buiten land verspreide geruchten, volgens welk* e 1 urksche ambassadeur te Moskou, Hai- hü ^tay een onderhoud zou hebben ge- ad met den volkscommissaris van bui- andsche zaken Molotov, verluidt in di plomatieke kringen te Moskou, dat de i urksche ambassadeur Zaterdag jl. niet door Molotov, doch door den plaatsvervan- genden volkscommissaris van buitenland- sche zaken is ontvangen. Met het verlies van de duikboot „Snap per ter grootte van 670 ton, heeft de Engel sche admiraliteit de vernietiging van firitsche duikbooten tijdens het verloop van dezen oorlog toegegeven. Hoewel in deze opgaven een aantal verloren gegane düik- uooten door mijnen enz. niet is vermeld de Duitsche cijfers melden meer dan 30 tot zinken gebrachte Enselsche booten dan bevestigt deze verlieslijst van de Engelsche admiraliteit, ofschoon niet volledig toch, dat meer dan de helft van de bij het uitbreken van den oorlog bestaande Engelsche duik boot vloot ter grootte van 56 booten, verin** tigd is.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8