Duitsche slagkruisers Amerikaansche kust Oorlogsproductie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER WOENSDAG Verduisteren 7.50 uur Nieuws vleeschbonnen De confereotie le BATAVIA Tarwe naar onbezet Frankrijk Secrefaris-Generaal van Justitie afgetreden De politiek van TURKIJE Mijnontploffing in Japan der V.S. wordt opgevoerd 19 M A A R 1 1941 69e JAARG.No. 918S OUITSCHLAND wil aan de sla Dc Fransche moeilijkheden in Syrië bij dc Geen Britsche troepen in Griekenland? 0 heldersche courant Per schuit over straat Wanneer in verschillende Noord HoUandsche dorpen de tuinbouwproducten van den polder naar de ringvaart aebracht moeten worden, maakt men gebruik van een zgn. overhaal, die den verkeersweg kruist en waarbij de schuiten per lorrie op rails worden overgezet (Foto Pax-Holland) KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitga*» der Uttg Mfl Hofland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder Met Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeit op grond van ar tikel 1 van zijn verordening no. 3 40 betref lende de uitoefening van de regeeringsbe- voegdheden in Nederland in samenhang met artikel 99 van de Ambtenarenwet den Secre taris-Generaal van het Departement van Justitie mr. J. C. Tenkink op zijn verzoek met ingang van 18 Maart eervol uit zijn func tie ontheven en gepensionneerd. De zaken van het Departement worden voorloopig waargenomen door den raadsadviseur mr. I. P. Hooykaas. leening aan Engeland, zijn thans pas de ver- klarigen gepubliceerd, welke Huil, Knud- sen en andere vertegenwoordigers van re geering en weermacht verleden week heb ben afgelegd in een geheime zitting van de financieele commissie van het Huis van Afgevaardigden. William S. Knudsen, de leider van den productieraad voor de bewapening, deelde toen mede. dat den Vereenigden Staten in totaal 784 fabrieken voor de vervaardiging en het herstel van wapentuig ter beschik king staan. De regeering heeft reeds 1.574 millioen dol lar uitgegeven voor het bouwen van 302 fabrieken, welke wapentuig ter waarde van 12.6 milliard dollar, zullen moeten vervaar digen. Engeland heeft daarvan 61 fabrie ken gefinancierd. Verder worden uit par ticuliere middelen 421 in aanbouw zijnde fabrieken gefinancierd, waarvan de kosten 393 millioen dollar bedragen. Tot de door de Amerikaansche regeering gefinancierde 302 fabrieken behooren: 14 munitiefabrieken, één vliegtuigmotorenfa- briek. 20 vliegtuigfabrieken. 66 fabrieken voor het vervaardigen van vliegtuigonder- deelen. 18 voor het vervaardigen van gra naten. bommen en torpedo's, 9 kruitfabrie ken. 5 mitrailleurfabrieken. 27 geschutfa- brieken. 2 fabrieken voor het vervaardigen van geweren en revolvers. 40 voor het ver vaardigen van scheppsonderdeelen. 5 voor het vervaardigen van tanks. 12 voor de vervaardiging van stalpn platen. 20 werk- tuigmaehinefabrieken 9 fabrieken voor het vervaardigen van optische instrumenten. 7 metaalfabrieken. 5 fabrieken voor het vervaardigen van scheepsmotoren. 10 voor het vervaardigen van algemeen wapenma- terieel 19 als uitbreiding voor de bestaan de arsenalen. Verder gaf Huil toen een aansporing met alle middelen de landen, die zich tegen een aanval der „veroveraars" verzetten, te steunen. Hii drong aan op goedkeuring van het door Roosevelt verlangde crediet van 7 milliard dollar, waarbij hij er op wees. dat de gevaren op de zeeën zijn ge stegen en Amerika zich omtrent den om vang dezer gevaren niet langer illusies kan maken s De chef van den generalen staf. generaal Marshall, verklaarde bij dezelfde gelegen heid, dat het toestaan van 7 milliard dol lar een bewijs zou zijn van den ernstigen wil der Vereenigde Staten. De minister van oorlog Stimson bracht het argument naar voren, dat vertraging der financiering de verdediging van Zuid-Amerika kostbaarder zou maken. Het Amerikaansche ministerie van Finan ciën houdt zich reeds bezig met de nieuwe, noodzakelijk geworden belastingen, waar mede ten minste een gedeelte van de reus achtige verdedigingsuitgaven moeten wor den bestreden. Particuliere belastingdes kundigen eelooven dat zoowel de directe als de indirecte belastingen op z'n minst zullen wordpn verdubbeld. Tn politieke kringen verklaart men ver der dat ook h'nnenkort zal worden begon nen met een groot scheepshouwproeramma On het oogenhlik ziin reeds 5000 groote en kleine firma's met bewaneninesopdrarh- ten met eer> ge-zamenliike waarde van 12.500 millioen dollar bezig. Er wordt daar dag en neeht ononderbroken gewerkt. Men verwacht dat Roosevelt. voordat bij ziin vacantiereis begint, met het oog op eventueele stakingen elf leden voor een ar beidsgerecht zal benoemen. Vier leden zul len arbeiders zijn en vier anderen zullen werkgevers ziin. De overige drie leden zul len uit het groote nnb'iek worden gekozen. Tenslotte meldt United Press, dat de rede van Hitier ter gelegenheid van den ..Heldengedenkdag" te Washington algemeen wordt uitgelegd als een antwoord op Roo- sevelts radiorede. Goede markt voor vroege aard appelen verwacht. De Duitsche groentenhandélaren en het Duitsche publiek zien op het oogenblik reikhalzend naar Nederlandsche vroege groenten uit. met name naar Nederlandsche kropsla. Op het oogenblik zijn het hoofdza kelijk uien, die Nederland in Duitschland op de markt brengt. Sluitkool komt in de tweede plaats. Men hoopt, dat Nederland behalve kropsla ook weldra komkommers, spinazie, rhabarber en radijsjes in groote hoeveelheden zal leveren. Voor al die pro ducten wordt een zeer goede markt ver wacht. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.44 uur Ook paarden- en schapenvleesch in de distributie. Gedurende het tijdvak van Donderdag 20 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft elk der vier met „08 vleesch" gemerkte bon nen van de vleeschkaart recht op het koo- pen van 100 gram vleesch. been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „08 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uit sluitend recht op het koopen van een rant soen vleeschwaren. De bonnen, welke op 30 Maart a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 2 April a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat thans ook paarden- en schapenvleesch onder de distributie vallen, zoodat de rantsoenen ook gelden voor deze vlceschsoorten. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens- rund-, kalfs- paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 gram voor gekookte worst soorten. rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. Japansche oriëntatiereis door Sumatra. Van betrouwbare, niet officieele, zijde ver neemt U. P„ dat de handelsbesprekingen tus- schen Japan en Nederlandsch-Indië spoedig afgesloten zullen worden. De leiders van de Japansche en Nederlandsch-Indische missies, Yosjizawa en Van Mook,- hebben een pro gramma voor de slotbesprekingen opgesteld. Deze slotbesprekingen zullen begonnen wor den, zoodra Yosjizawa zijn oriëntatiereis door Sumatra beëindigd heeft. Verklaring van Summer Welles. Volgens berichten In de Amerikaansche ochtendbladen van gisteren, heeft de onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, die thans Cordell Huil ver tegenwoordigt, bevestigd dat nu overwogen wordt op verzoek van de regeering te Vichy twee scheepsladingen tarwe naar het onbe zette Frankrijk te sturen, indien behoorlijke controle op de verdeeling ingesteld kan worden. Overigens polemiseeren de Amerikaansche kranten en willen de gevolgen van de Brit- sche hongerblokkade tegen het onbezette Frankrijk op Duitschland afschuiven. Zoo schrijft de New York Times, dat Amerika alvorens te leveren stevige waarborgen moet hebben. Leahy bij Pétain. De Amerikaansche ambassadeur, admiraai Leahy, is gistermiddag door maarschalk Pétain ontvangen, Naar men in welinge lichte kringen verneemt, was de kwestie van de levensmiddelen- en grondstoffen- voorziening van het onbezette Frankrijk on derwerp van bespreking. Uit Beiroet wordt gemeld, dat de Fran sche hooge Commissaris in Syrië, generaal Dentz, zich opnieuw naar Damascus heeft begeven, waar hij verscheidene dagen aal blijven. Hij heeft de besprekingen met den Syrischen oud-premier Ada Bei Ajoebi over de vorming eener nieuwe regeering voort gezet. De souks. de winkels der inheemsche bevolking, zijn sedert de laatste incidenten en betoogingen gesloten, doch tot nieuwe botsingen is het niet gekomen. Vandaag verklaring van den mi nister-president. Volgens berichten in de Turksche pers, zal de minister-president vandaag in het parle ment een verklaring over de binnen- en bui tenlandsche politiek van Turkije afleggen. Engelsche scheepsverliezen bij terugtocht nit Duinkerken. Nu Lloyds heeft bekend gemaakt, dat de door haar vastgestelde Britsche scheeps verliezen in de eerste 18 maanden van den oorlog 1.245 eenheden hebben bedragen, met een totalen inhoud van 4.96,.2ui ton, meldt Associated Press hierover nog, dat bij deze cijfers voor de eerste maal ook de Engelsche verliezen bij den terugtocht ui Duinkerken zijn inbegrepen. De EnS®ls£b(;" hebben hierbij 73 schepen met een inhoud van 280.556 ton verloren. Hun bon^®"°°" ten verloren 39 schepen, met een inhoud van 169.348 ton Hierbij zijn echter niet in begrepen de jachten en visschershooten, die op den terugtocht zelf nog verloren J gegaan. Verklaring van Lord Halifax nopens munitietransporten over den oceaan. Eenige alleenvarende Engelsche schepen in het Westen van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. Churchill heeft gisteren aan een lunch van de „Pilgrims Society", een organisatie van in overzeesche gebieden wonende Ame rikanen, een rede gehouden. Bij deze gelegenheid hield de nieuwe am bassadeur der Vereenigde Staten, Winant, zijn eerste toespraak na de aanvaarding van zijn functie. Churchill verklaarde o.a. het volgende: „Wij verwelkomen hier den heer Winant op het oogenblik, waarop zich de groote slag in den Atlantischen Oceaan in zijn vollen omvang en hevigheid ontwikkelt. Niet alleen Duitsche duikbooten, ook Duitsche slagkruisers zijn reeds over den Atlantischen Oceaan tot aan de Amerikaansche kust gena derd en hebben reeds eenige van on ze schepen tot zinken gebracht, die niet in convooien doch alleen op zee voeren. Zij hebben reeds sche pen, ver in het Westen op den 42en lengtegraad tot zinken gebracht. Aan deze kust en voor de westelijke toe gangen tot ons eiland wordt thans een he vige en onbarmhartigen strijd gevoerd, op dat ons.de stroom van munitie- en levens middelenleveranties kan bereiken, zonder welken wij onze oorlogsinspanning zoowel hier als in het Midden-Oosten niet zullen kunnen volhouden, daar dit laatste oorlogs front niet mag worden verzwakt. Onze verliezen op dit oogenblik zijn ge stegen en wij gebruiken onze geheele macht, al onze hulpbronnen, al ons talent en onze kennis om deze doodelijke beproeving te kunnen doorstaan. Doch ook onze krachten nemen iedere week toe. Ik heb er derhalve recht op, dat men mij gelooft, wanneer ik hier verkondig, dat wij het vertrouwen, koesteren alles te kunnen doorstaan. Winant wees, naar de Engelsche berich tendienst meldt, op de beteekenis van de Amerikaansche hulpverleening en verklaar de, dat hii alles zal doen om deze politiek te bevorderen. De Vereenigde Staten staan, zooals president Roosevelt Zaterdag reeds te kennen heeft gegeven, op het punt op te treden. Zij mobiliseeren met toenemende snelheid hun geweldige hulpbronnen om de middelen voor oorlogvoering ter beschikking .van Engeland te stellen. aantal Britsche vrachtbooten, die de laat ste maand op den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht, hebben den Engel- schen ambassadeur te, Washington, lord Halifax, aanleiding gegeven tot de volgen de verklaring. „Duitschland is niet in staat een voortdurenden stroom oorlogsmate riaal, die uit de Vereenigde Staten naar Engeland vloeit, te onderbreken. Slechts een minimaal percentage van alle leveran ties bereikt de Engelsche kust niet". In tegenstelling tot deze verklaring van den Engelschen ambassadeur staat de uit lating van den Amerikaanschen schout-bij nacht Stirling, die aan een vertegenwoor diger van United Press heeft gezegd: „Om streeks een kwart van alle Amerikaansche transporten, die de laatste weken onder weg waren naar Engeland, zijn het slacht offer van de Duitsche strijdkrachten ge worden". Grieksche gezant te Vichy ont kent. Het Grieksche gezantschap te Vichy spreekt de berichten tegen, dat er den laatsten tijd nieuwe Britsche troepenlandingen op Grieksch gebied zouden hebben plaats ge had. Bovenstaande mededeeling weerlegt de gisteren gepubliceerde berichten, volgens welke onlangs 150.000 a 200.000 man Brit sche troepen in Griekenland geland zouden zijn. Het vredeskluwen. Omtrent den tegenwoordigen toestand op den Balkan schrijft de militaire medewer ker van het Joego-Slavische blad de „Hrvatski Dnevnik" o.m.: Alle draden eener vreedzame oplossing in het Balkangebied zijn nog niet kapot. Een nieuwe vredesklu- wen schijnt te Belgrado gewonden te wor den, die den geheelen Balkan opluchting zou brengen en een vreedzame toekomst zou doen verwachten. Waarschijnlijk 20 mijnwerkers omgekomen. In een steenkolenmijn van een traaf Hok- kaido heeft zich gisteren in de vroege och tenduren een ernstige ontploffing voorge daan. Ruim honderd mijnwerkers zijn be dolven geraakt. Na een reddingswerk van 10 uur slaagde men er in 108 arbeiders te bevrijden. Men vreest dat 20 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. De ontploffing is ontstaan door uitstroo mend gas. RUIM 300 NIEUWE WAPENFABRIEKEN DOOR DE REGEERING GEFINANCIERD Knudsen, de leider van den productie- raad voor de bewapening der V.S., heeft op een conferentie van autoriteiten en indus- strieelen, die belegd was met 't doel maat regelen te treffen tot opheffing van het ge brek aan geschoolde metaalbewerkers mede gedeeld, dat de industrieele activiteit der Vereenigde Staten met ruim 60 zal moe ten worden uitgebreid om te kunnen voldoen aan de eisehen van Jiet program van 7 milliard tot hulnverieening aan Engeland en tevens aan de eisrhen van de bewape ning der Vereenigde Staten. Van begin Juni 1940 af, aldus Knudsen. tot nu toe, hebben de arbeiders in de oor logsindustrie ruim 18 milliard arbeidsuren gewerkt. Ruim 5000 groote en kleine bedrij ven zijn op het oogenhlik in de oorlogspro ductie ingeschakeld, die in het totaal on geveer 1,5 millioen arbeiders in dienst heb ben. Voorts meldt United Press, dat Roosevelt op het oogenblik bezig is een controle- en bemiddelingsinstan tie te vormen om de Engelsche en Amerikaansche behoeften aan oor- logsmaterieel te regelen. Men neemt aan, dat Bernard Baruch tot voor zitter .hiervan zal worden benoemd. Baruch was tijdens den Wereldoor log voorzitter van de controle-in stantie der geheele Amerikaansche oorlogsindustrie. Uit Londen wordt in dit verband gemeld, dat de Amerikaansche „defense expeditor" aldaar. Harriman, tegenover Amerikaansche journalisten heeft verklaard, dat Roosevelt binnenkort een controlelinstantie zal instel len om op grond van de leen- en pachtwet de behoeften aan oorlogsmaterieel van En geland en de Vereenigde Staten met elkaar in overeenstemming te brengen. Later deelde Harriman aan Britsche jour nalisten mede. dat het Amerikaansche volk. indien noodzakelijk, bereid zal zijn Li eigen voeding te beperken om Engeland de levensmiddelen te kunnen zenden, welke het noodig heeft. Nieuwe wapenfabrieken. Naar aanleiding van de Dinsdag begon nen debatten in het Huis van Afgevaardig den over de financiering van de hulpver- De verliezen aan lc°0pvaardijscliepen iri de v.eek eindigende op 9 Maart worden door of' -ieele Engelsche kringen opgege ven met twintig Britsche en vijf „geai de" vaartuigen, met een gezamenlijk Dage van 98.832 ton. De sprongsgewijze toeneming va Technici in den dop. Bulgaarsche scholieren toonen hun belangstelling voor de pantserwagens van de Duitsche weermacht. (Foto Weltbilt)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1