NEYTrRECUHE Ingezonden in vollen gang voor 50 jaar Woensdag 19 Maart 1941 Tweede Blad tficulAntiuwj Voorjaars werkzaamheden in de Donkere Duinen Burgerlijke Stand van Den Helder Wachtende Marinevrouwen Bent U verzekerd Dc speeltuin en de speeltuinleiders .VERHOOGT UW OHZCT. Voorschotten Inschrijving Handelsregister Moeder. in vredestijd JtatigA de óUaat Zaterdag Vandaag Gulden letteren in de notulen van „Helders Mannenkoor" YlLzuwJ uit Wik Visscherij De vijver kreeg een afvoer. De winter is voorbij, het voorjaar ie met volle kracht ingezet, en daarmee is de tijd van rust weer achter den rug. Nog staan de takken kaal en nog heeft de zon geen kracht genoeg voor de knop pen te doen zwellen en uitbotten, nog z\jn de nachten te koud en is de ochtendmist weinig bevorderlijk voor het uitloopen van het jonge groen, maar toch zal de tijd niet ver meer wezen, of over alle boomen en struiken hangt een lichtgroen waas. Daarom wordt er hard gewerkt om de boomen en struiken te snoeien, aleer de volle sappenstroom door de takken stuwt. Zoo zien we ook in de Donkere Duinen na een tijd van betrekkelijke rust ineens weer leven en drukte. De boomen langs de paden zijn van overtollige takken ontdaan, de over het pad groeiende struiken zijn ingeperkt en zullen straks als ze uitloopen des te mooier in bloei komen. De dennenaanplant is verder bijgewerkt, het overtollige onderhout verder weggekapt, en tusschen de steviger stammen liggen de stapels hout van de omgekapte dennetjes, die den groei niet bij hebben kunnen houden, en in den gezamenlijken strijd omhoog, naar het licht het tempo niet hebben kunnen volgen. Nu valt het zonlicht tusschen de takken door en plekt op den boschgrond. Door de dennen is liet land zichtbaar en de blauwe lucht. De vijver kreeg afvoer. Een groote verbetering is in den loop van den laatsten tijd aangebracht en wel een af voer van den vijver naar nabijgelegen weide- slooten. En dat was allernoodzakelijkst. Want in de natte maanden sloeg de regen neer in de duinen en verzamelde zich op de meest laaggelegen plek, den vijver, met het gevolg, dat de paden rondom meer of minder onbe gaanbaar werden. Sommige plekken waren drassig en zelfs nadat het water wat gedaald was nog modderig, andere gedeelten, vooral bij den uitkijk, stonden geheel blank. Dat Is nu afgeloopen. Geheel onopval lend Is van een zijde van den vijver een nauwe diepe greppel gegraven, die door de boschjes slingert, onder het pad een afvoerpijp vindt, die het water aan de andere zijde in een slootje laat pruttelen. Zoodra het vtjverpeil stijgt, nemen de polderslooten het overtollige water op en het gevaar van overstrooming der paden Is afdoende bezworen. Andere verbeteringen. Verder vindt het werk aan de paden nog steeds voortgang, of beter, het is met ver nieuwde kracht ingezet, want als deze zomer de bezoekers weer in het park zullen wande len, moet het bezwaar van mulle zandige paden zoo goed als geheel verdwenen zijn. De paden komen daarom op sommige punten ongeveer een meter lager te liggen. Maar er wordt meer gedaan voor den bezoeker. De reeds lang bestaande plan nen voor een nieuw rjjwlelenrek, werden nu weer opgevat en de jongens van de Gemeentelijke Centrale werkplaats hebben juist de eerste hand aan dit karwei ge slagen. Meer achteraf, achter de boomen, ter zijde van het pad, in de schaduw van het dennenhout zullen de fietsen veilig opgeborgen staan. De hekken, prachtige stukken werk van de zoo juist genoemde jongens, zijn bijna klaar: de laatste hand wordt er aan gelegd; zij vormen een stijlvol geheel met de natuur rondom. Nieuwe aanplant. Niet alleen het groeiende, het reeds be staande wordt zorgvuldig onderhouden en verzorgd, maar ook de nieuwe aanplant staat niet stil. Op de kweekerij worden op de bed den de nieuwe jonge dennezaailingen uitge- poot, sommigen niet grooter dan een lucifer houtje, maar daar, alzijdig beschut tegen de winden, groeien ze uit tot flinke planten, die dan in het park kunnen worden uitgezet. Want werden ze zoomaar gepoot, er zou niets van terecht komen! De konijnen zouden ze één voor één oppeuzelen. Langs het buitenpad. dat tusschen de Don kere Duinen en de landerijen loopt, laag en welig met gras begroeid, overschaduwd door flinke dennen, worden populier- en rozestrui- ken uitgezet en ongetwijfeld zullen ze het doen in dezen vochtigen bodem. Zoo wordt er druk gewerkt in de Donkere Duinen. Tusschen de dennen scharrelen een drietal pauwen. Wat zijr ze al mooi, met den diepblauwen, metaalelanzenden hals, de bruine vlerken en de uitgroeiende staart; enkelen van de g»oote pauwen familie die dit park be'Olken, want de slechte voedseltoestand is oorzaak ge weest, dat het meerendeel moest worden opgeruimd. Maar er zijn er nog, en ze pronken nu al weer en noodigen uit tot een bezoek. De Donkere Duinen worden weer in gereedheid gebracht om hen die van de natuur en de zon houden te ont vangen. 1.8 Maart 1941. ONDERTROUWD: E. L. Zonnenberg en L. G. de Groot; G. W. Aalderink en M. Jaszczijk; P. Loots en J. Verver; J. P. Tosses en C. van Eis. BEVALLEN: J. C. Zasburg—Hubregtsen, loon. Weer postbus 506 Lissabon. Naar aanleiding van artikeltje over „Wach tende Marinevrouwen", pgenomen in ons nummer van Zaterdag j.L, schrijft een van onze lezeressen ons: „Den 20sten Februari j.1. kreeg ik een eigenMndig geschreven brief van mijn man uit Engeland, via Lissabon, waarin hij schreef dat ik hem met schrijven kon bereiken onder adres postbus 506 Lissa bon (Portugal). Er Vas precies 8% maand verloopen eer ik het eerste be richt van mijn .nan kreeg, via het Roode Kruis. Mijn man had twee brieven, ook via het Roode Kruis, van mij ontvangen. Uit dit schrijven blijkt dus, dat de berichten via het Roode Kruis hun doel bereikt heb ben, maar dat het ook mogelijk is via Lissa bon, postbus 506, in contact te komen met familieleden waarvan men zoo gaarne bericht heeft. En weet Uw agent het adres waar ge U bevindt? Dezer dagen kwamen wij op toevallige wijze met diverse agenten van brand- en levensver zekeringen in contact en het was merkwaardig te moeten constateeren hoezeer er nog steeds sprake is van een schromelijke nonchalance bij tal van verzekerden. Men heeft indertijd een ander domicilie ge kozen, doch toen verzuimd daarvan kennis te geven bij den agen. van de brandassurantie of de levensverzekering. Uiteraard hebben genoemde agenten geen enkele poging achterwege gelaten om de ver loren gegane adressen te achterhalen en voor een groot gedeelte slaagde men daarin, dank zjj veel moeite en... veel kosten. Voor een groot gedeelte... want een ander deel der te betalen premiën bleef in porte feuille. Dat is verve'end voor de agenten in kwes tie, maar... nog vervelender voor de verze kerden. En wel omreden dat zij, in geval van brand, overlijden of ander onheil feitelijk hun rechten verloren hebben: Dit wil natuurlijk niet zeggen dat de uitkeeringen niet zullen plaats hebben, doch wel dat men zich heel wat extra moeiten bezorgt. Dat kan voorkomen worden door zjjn adres op te geven aan de desbetreffende agenten. Het is een kleine moeite, die veel last en kosten bespaart! De heer Slager, groot speeltuinvriend, komt nog even terug op de artikeltjes, die over het werk van den tuin en zijn leiders in onze krant hebben gestaan. Hij wijst er op, dat het niet verantwoordelijk is het werk, in welken vorm ook, in onze stad te hervatten. Hij verhaalt ons een geval, dat hij meege maakt heeft, tijdens een bombardement, toen hij met verscheidene kinderen in den speel tuin was en dat het niet goed zou zijn zooiets opnieuw te riskeeren. Zoolang de mogelijk heid bestaat, dat plotseling geschoten wordt, dat bommen gegooid worden en andere oor logshandelingen worden gepleegd, zoolang acht hg het niet mogelijk het werk te her vatten. Dat hij niet stil zit bewijst de heer Slager met de mededeeling, dat de Poppenkastmid- dag te Wieringerwaard zeer geslaagd is. Plm. 170 kinderen waren aanwezig en daar onder waren verschillende Heldersche ge zichten. Wjj gelooven ook, dat het niet gemakkelijk is onder de huidige omstandigheden serieus iets aan te vatten. We zullen nog wat geduld moeten hebben. Moge de tjjd spoedig aan breken, dat onze kinderen weer in ongestoor de rust kunnen genieten van het gezonde spel en de kostelijke ontspanning in onze Heldersche speeltuinen. SPREUK VAN DEN DAG Alle begin is moeilijk Men moet van een beginner dan ook niet verwachten, dat hij het verschil waardeert tusschen een oude klare en Hulstkamp. Maar na de eerste oefening zegt iedere fijnproever gedecideerd: „Ober, m'n Hulstkamp". aan de besturen van bijzondere scholen. B. en W. schrijven aan den Raad. Van het bestuur der Protestantschever- eeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Koegras, het bestuur der vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen", het bestuur van de vereeni ging van de H. Catharina van Senen te Voor schoten, het bestuur van de stichting „Het R.K. Onderwijs", en het bestuur der Helder sche Schoolvereeniging, zijn verzoeken inge komen om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor het dienstjaar 1941 te mogen ontvangen, ten behoeve van de onder hun beheer staande scholen. Volgens de wet verleent de Gemeenteraad elk jaar, op verzoek van het schoolbestuur en onder voldoende borgstelling, een voorschot, beloopende per leerling een bedrag, berekend over het getal leerlingen in 't afgeloopen jaar. staf van artikel 28 in het afgeloopen jaar. Dit voorschot wordt elke drie maanden tel kens voor een vierde gedeelte aan het school bestuur uitbetaald. Voorts verleent de Gemeenteraad op ver zoek van het schoolbestuur en eveneens onder voldoende borgstelling, een voorschot op de vergoeding voor vakonderwijs. De betaling van dit voorschot geschiedt elke drie maan den telkens voor een vierde gedeelte. Het bedrag is voor het jaar 1941 vast gesteld op 10.18 per leerling voor het ge woon lager onderwijs en op 17.23 voor het uitgebreid lager onderwijs, terwijl het bedrag per leerling voor belooning van vakonder wijzers over 1940 moet worden gesteld op 19.02. Volgens de ingediende opgaven bedroeg het gemiddeld aantal leerlingen over 1940 van de bijzondere school: te Koegras 74t/j aan de Koningstraat 244^3 aan de Kolensteeg (gewoon l.o.) 2372/3 aan de Keizersgracht 256 aan de Vischmarkt (u.l.o.) 1022/3 aan de Javastraat 3171/s aan den Polderweg (gew. l.o.) 386 aan den Polderweg (u.l.o) 622/3 aan de Vlamingstraat 1922/, Het bedrag van het voorschot dient daar om te worden vastgesteld als volgt: voor de Protestantsche Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Koegras 756,71 voor de Vereeniging „Laat de Kin derkens tot Mij komen" 1. voor de scholen voor gewoon lager onderwijs 7818,24 2. voor de school voor uitgebreid lager onderwijs 1768,95 Voorts als voorschot op de ver goeding voor vakonderwijzers 1952,72 voor de Vereeniging van de H. Catharina van Senen 3230,45 voor de Stichting „Het R.K. Onder wijs 1. voor de school voor gewoon lager onderwijs 3929,48 2. voor de school voor uitgebreid lager onderwijs 1079,75 Voorts als voorschot op de ver goeding voor vakonderwijzers 1191,92 voor de Heldersche schoolvereeni ging 1961,34 Bestuurswijzigingen Texel: „Unitas", Den Hoorn. Andere wijzigingen: Den H e 1 de r Fa. A. van Zandbergen en Zn., Zuidstraat 90, groenten, fruit enz.; fil. gevestigd te Alkmaar. Hij rijdt zijn auto langs de rechte wegen van 't vlakke Nederlandsche land; soms komt hg een bekende tegen en wuift met forsche hand. Dan in zijn hart begint een lied te zingen, in lief en wonderschoon accoord: daar rijzen weer herinneringen van 't oud-vertrouwde oord: Rechts van hem draait de plompe, stoere molen zijn wieken machtig in den wind, wat mocht hij vroeger graag daar dolen de gangen door, als kind! Nog één moment, de auto rijdt weer binnen de poorten van zijn eigen stad: een nieuwe lente gaat beginnen, geurend uit bloem en blad. Zijn oogen kan hg bijna niet gelooven, daar staat zijn moeder aan de straat; het is een zegening van boven, zoo hg nu binnengaat. O, moeder.' roept hg, vallend in haar armen en in zijn oogen glanst een licht hg komt zijn eenzaam hart weer warmen bij moeder's lief gezicht. Haar oude handen strijken door zgn haren, zooals zij 't hem als jongen deed; een welkomstgroet na lange jaren, waar vreugd geen woorden weet. O, moeder.' en zijn hart is opgesprongen; o, moeder! 'k heb naar jou verlangd; mijn eigen, lieve, kleine jongen, de hemel zij gedankt.' T. J. Dekker. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact!*. Niet geplaatste stukken worden niet teruggeaonden.) Kleine huiseigenaren vragen medewerking van de overheid, welke gebukt gaan onder den vollen last der Oorlogsschade. Geachte Redactie. Onder bovenstaand opschrift, kon men dezer dagen in „De Telegraaf", een zeer be langrijk stuk lezen. Een stuk, waarin de redactie blijk gaf, mede te leven en een goed inzicht te hebben in de financieele moeilijk heden dezer kleine huiseigenaren. In dat stuk wordt er o.m. op gewezen, dat door den oor logstoestand vele menschen schade lijden, doch dat er één groep is, waaraan zoo goed als geen aandacht wordt besteed, nl. de kleine huiseigenaren. Zij die eenige huizen in een stad hebben, welke veel van het oorlogs gevaar te duchten hebben, kunnen zich niet altijd verheugen, in soepele medewerking. Zij verlaten hun bedreigde stad, hun woningen staan leeg, zij derven de huur, doch hun lasten gaan door. Onlangs heeft zich in een stad het geval voorgedaan, dat een burger woning door oorlogsgeweld was vernield. Toen de eigenaar bij de ruïnes stond van zijn bezit, kwam de gemeente met een kwitantie voor drie maanden waterleiding. De man wees naar zijn bouwvallig huisje, maar de ambtenaar repliceerde: Ja, u moet betalen, wantU hebt uw abonnement niet bjjtjjds opgezegd." Dit is een gebrek aan soepelheid, aldus het stuk in genoemd blad en ik (JJS) voeg er aan toe; zeer terecht! Ik weet, dat men in Den Helder den snaar niet al te strak spant, doch dat men bijv. uitstel van betaling kan krijgen, maar daarmede is men niet ge baat. Waar niet is, verliest „De Keizer" zijn recht, zoo ook hier de kleine huiseigenaren. Er is wel geen tweede plaats te noemen, waar zooveel kleine huiseigenaren voorkomen als in Den Helder. Wanneer men nu grondbel., straatbel., polderlasten, wegenbel., heemraad- bel., erfpacht niet te vergeten, plus rente en aflossing hypotheken enz. enz. moet opbren gen, zonder zoo goed als geen ontvangsten, De hemel wordt lichter in het Oosten, de dag breekt aan. Het is een dag, waarnaar we allemaal verlangend hebben uitgezien; na een heele week hard werken krijgen we nu ander- halven dag welverdiende rust. Het is Zaterdag. Zaterdag, dan zijn we allemaal in een beetje vreemde stemming, dan hebben we het gevoel van een schooljongen, die voor het laatst voor de Groote Vacantie naar school gaat; de ware lust tot werken is verdwenen, we denken aan dat heerlijke wat komen gaat, we denken aan den heele vrijen middag, waarop je eens echt kunt uitvoeren wat je zelf wilt: De torens en de horizon zijn in een nevelig waas gehuld, de afwisseling van koud en warm hebben een mist over het land gelegd, maar langzaamaan gelukt het de zon om door het nevelgordijn heen te breken. Dan straalt plots alles in de voorjaarszon. De middag nadert. Het wordt hoe langer hoe drukker op straat, verschillende kantoren en werkplaatsen hebben hun deuren reeds geslo ten, en de menschen haasten zich naar huis om wat te gaan eten, om dan voor het groot ste deel zoo gauw mogelijk naar het buitenveld te verdwijnen. De trein van half twee zit stampvol, vertrekt hijgend en puffend, met doorslaande wielen en moet zelfs vanachteien opgeduwd worden door een andere locomotief, zoo lang en zwaar is deze trein. Toch is Jutterstad op Zaterdagmiddag aller minst verlaten, integendeel. Zoo om een uur of half drie komen er weer menschen uit het buitenveld naar de stad. Met de bus of fiets, een enkele zelfs loopend vanaf Huisduinen. Zaterdagmiddag is altjj(i de traditioneele „winkelmiddag" geweest. Dan doen de huis moeders hun inkoopen voor de geheele week, en kijken eens of er nog wat van hun gading te vinden is; om dan bepakt en belast, of met hun ega bepakt en belast, naar huis terug te keeren. Vooral de modemagazijnen, waar de nieuwste voorjaarsmodellen geëtaleerd staan, mogen zich ditmaal in een bijzonder warme belangstelling verheugen. Critiseerende oogen bekijken kwaliteit en prijs van den stof. Tex- tielkaarten worden tersluiks geraadpleegd om te zien hoeveel punten er nog besteed kunnen worden, om dan tenslotte, soms met een zucht van de étalages weg te gaan op zoek naar de volgende. Zoo verglijdt de middag onder gezellig ge- winkel in de hoofdstraten. De wjjzers van de klok draaien maar rond en laten zich niet op houden, en voor velen is de tijd alweer gekomen om naar hun evacuatieoord terug te trekken. Op het laatst oogenblik wordt nog gauw een „koekje voor den Zondag" gehaald, en dan, meestal hardloopend terug naar de bus, anders is die heelemaal vol. Heel wat menschen, die niet per trein of bus de stad verlaten, denken er evenwel nog niet aan om ook al weg te gaan, en zoo gebeurt het dat na half zes de hoofdstraten nog in het geheel niet verlaten zjjn. Alleen is het jammer dat zooveel winkels hun deuren en vensters al gesloten hebben; de gezelligheid van de straten heeft daar aanmerkelijk onder te lijden. Dan is het zes uur, de tijd waarop de meeste menschen gaan eten. De zon schijnt nog, maar nu lijkt het wel, of er niemand meer in Den Helder woont. De straten zijn net zoo verlaten als op een heeten zomerschen namiddag, als iedereen zooveel mogelijk naar buiten is ge trokken, of binnenshuis koelte heeft gezocht. Er verschijnen weer fietsers op den weg. de laatste Spartanen vertrekken, en nu blijft de stad nog slechts in handen der P. H'en. Al is de binnenstad uitgestorven, toch zijn er nog wel plekjes te vinden waar menschen zijn. In den Ouden Helder staan groepjes mannen bjj elkaar te praten, kinderen spelen schuilhokje en „tikkieloop"; de hooge roepende kinderstem men fleuren de heele stemming op. Een paar vrouwen staan aan de deur de laatste buurt- nieuwtjes uit te wisselen. Een vrouwenstem roept „Dikkieeeee...!! thuis komen". Het is alweer kinderbedtijd. Het jochie komt, met een pruilend gezicht, omdat hij al „met licht" naar bed moet, zijn vriendjes spelen „toch ook nog" buiten. Maar Moeder trekt zich er niet veel van aan, ondanks het geschreeuw, dat hij aanheft om haar te vermurwen. Ja, de dagen beginnen alweer te lengen. Iedere avond staat er in de rechterbovenhoek van de krant een dikomljjnd vakje, waarin men leest „Vanavond gaat de verduistering in om..." En dat uur wordt steeds later. „Ge lukkig" zullen vele vaders en moeders verzuch ten, die met groeiende bezorgdheid hun kolen- voorraad als sneeuw voor de zon zagen weg smelten, en die evenmin wisten hoe ze met evenveel gas en electriciteit als vorig jaar moesten toekomen, omdat het zoo lang donker en koud was. Maar het wordt voor iedereen zomer. Voor de evacué's, die teruggekeerd in hun slaapoorden nog eens wat tijd hebben om wat te gaan wandelen met daglicht, en niet meer behoeven te verkleumen van de kou, èn voor de Piet Heynen, die nu tenminste niet veroordeeld zijn om 's avonds thuis te blijven zitten, omdat je buiten geen hand voor oogen kunt zien. En zoo gaat de dag voorbij. Een paar men schen wandelen nog op straat, uit een gebouw met een bordje „Volledige vergunning" klinkt gelach. De duisternis valt, langzaam. De hemel wordt donkerder, er is nog geen maan, die komt pas later op. Weer een dag voorbij, en morgen is het Zondag. Uondéltn uit fut Vtuqind Blaadje Dinsdagavond was de zaal van Tivoli vol bezet door de leden en genoodigtfen van ,J1 el ders mannenkoor". Bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van dit gezelschap had het stafmuziekcorps der K.M. onder directie van den kapelmeester J. Koning, zijne geheel be- langelooze medewerking toegezegd en verleen de de heer W. Roggeveen uit Schagen, tenor zanger, zijne gewaardeerde hulp. Wat het concert betreft, een woord van hul de aan den ijverigen en bekwamen directeur, den heer L. E. Rugers; want hij is de man, aan wien men 't verkregen resultaat te danken heeft. Uitmuntend waren de pp, terwijl de ff, wanneer men de getalsterkte van het koor in aanmerking neemt, voldoende kracht hadden. Een dergelijke avond wordt met gulden let teren in de notulen der vereeniging aange- teekend. Menige grootere plaats in ons Vader land zou ons een dergelijk kunstgenot benijden. Door den heer W. de Vries was met veel kunst een ledenlijst van H. M. vervaardigdterwijl de heer Korff een schilderij had verstrekt, waarop keurig een wapen, omgeven door attri buten, de muze betreffende, was geschilderd en aan de vereeniging ten geschenke gegeven- Na afloop werd er menig hartelijk woord gesproken bij 't souper, waaraan de heeren zangers met hunne dame's en genoodigden deelnamen, door de heeren T. Mooy, Gerrit Jansen, den Voorzitter en anderen. De beste wenschen voor de toekomst van H. Af. werden geuit. En inderdaad, op den ingeslagen weg voortgaande, gelooven we, dat deze vereeniging een toekomst heeft. Van harte wenschen we dat de belangstel ling in den edelen mannenzang moge toenemen en Helders burgerij de zaak zal steunen door toetreding als werkend of kunstlievend lid. voelt de overheid dan niet, dat zóó'n toestand onhoudbaar wordt? Ja, grondbel., daarvan kunt ge vrijkomen, mits het pand één jaar leeg staat. Men vermeldt ook in het voor komend stuk de bezwaren van rente en af lossing. Laten beiden de helft betalen, luidt het. Het is ook mij bekend, dat dit door een enkele hypotheekhouder al toegepast wordt. En dit is niet meer dan billijk. Men vergete niet, dat wanneer het er op aan komt, de hypotheekhouder, mede eigenaar Is en dus lusten en lasten, in een tijd als thans, heeft mede te dragen. Men vergete ook niet, dat wanneer straks de kleine huiseigenaar, niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen en dat moment is bij velen al aanwezig, hij bij diezelfde overheid verplicht is te komen aan kloppen om geldelijken steun. Zorg er voor Overheid, dat het zoover niet kome! Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. (momenteel te Amsterdam) 16 Maart. URK, 17 Maart. Door 40 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan gevoerd: 380 pond snoekbaars, van 5 tot 60 pond per vaartuig, prjjs 31% tot 34 ct.; 40 pond baars, 9 tot 10 ct.; 60 pond blei, 3 tot 4 ct. en 70 pond voorn, prijs 6 tot 7 ct. Alles per pond. De visscherij op het IJsselmeer kon ver leden week ongestoord worden uitgeoefend. In de meeste gevallen werd er dan ook 4 tot tot 5 etmaal gevischt. De kustvisscherjj met de gewone snoekbaarsnetten gaf maar tot zeer matige vangsten. Over 't geheel varieer den deze van 7 ot 15 pond per vaartuig. De sleepnetvisscherjj op de verschillende baars- soorten gaf ook geen bevredigend resul taat. Per span sleepers waren de vangsten van 58 tot 141 pond per 2 vaartuigen. De ge middelde pr(js van deze soort snoekbaars was 32 ct. per pond. De weekbesommingen waren van 95 tot 165 gulden per span sleepers. In de prijzen waren geen hooge verschillen waar te nemen, zoodat deze de geheele week sta biel waren. Onze visscher op de Waddenzee vischten op platvisch en garnalen. De leven de garnalen blijven zeer hoog in prijs. Per vaartuig waren de weekbesommingen van 120 tot 235 gulden. Per kustvisscher te Scheveningen werd van 200 tot 400 gulden besomd. Voor IJmuiden varieerden deze van 500 tot 600 gulden per vaartuig. Het is hier uitsluitend korvisscherij De vorige week (10 tot en met 15 Maart) werd door 6 tot 40 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan gevoerd: 2509 pond snoekbaars, prijs 30 tot 34 ct.; 315 pond baars. 9 tot 15 ct.; 296 pond blei, 3 tot 11 ct. en 247 pond voorn, prijs 5 tot 10 ct. Alles per pond. URK, 17 Maart. Door 5 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 246 pond snoekbaars, van 1456 pond per vaartuig, prijs 3536 ct.; 45 pond baars, 9 10 ct. en 50 pond voorn, 5—6 ct. Alles per pond. CRED IET VOOOR NIEUW RAADHUIS. Het voorstel van B. en W. om het crediet voor het nieuwe raadhuis te verhoogen tot 45.000,heeft veel discussie uitgelokt. Enkele leden waren van oordeel, dat dit niet verantwoord was. De voorzitter, Burgemeester G. Keyzer, was van oordeel, dat de Raad verplicht is nu éénmaal A gezegd is ook B te zeggen en als de Raad het voorstel afwees, zou de Burge meester zich wenden naar den Commissaris der Provincie. Het voorstel werd aangenomen met 3 stemmen tegen, zoodat een crediet van 45.000,is toegestaan voor het nieuwe Raadhuis.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5