Zweden: uitgaven aae liging De positie van SINGAPORE verzwakt De Engelsche aanval op de Duitsche kust Ierland heeft taiwe noodig Titulescu overleden Dc blokkeering der Amerikaansche saldi Goebbels over cultureel program voor oostelijke provincies Dc „Bremendoor brand zwaar beschadigd De Vereenigde Staten in doodsgevaar De 400.000ste rekening bij den postcheqae~ en girodienst DE STRATEGISCHE BETEEKENIS VAN DE ZUID CHINEESCHt- ZËË" Voetbalprogramma voor Zondag a.s« Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Kolen in trek Op de nieuwe leening. welke de Zweed sche staat heeft uitgegeveij, ten bedrage van .->00 millioen kronen, voor „verdediging en arbeid" is reeds ingcteekend voor een bedrag van 250 millioen. Met inbegrip van de 8D0 millioen kronen, die in den zomer van het vorige iaar op de groote verdedi- gingsleening zijn ingeschreven, heeft het Zweedsche volken den staat tot dusver ruim 1 milliard kronen geleend, ongeacht de aanzienlijke bedragen die het heeft op gebracht door extrahelastingen en aan zienlijk verhooede gewone belastingen. De uitbreiding en versterking der Zweedsche defensie wordt onafeebroken voortgezet. Find Februari heeft de Rijksdag zijn goed keuring gehecht aan het beschikbaar stellen van nieuwe middelen voor verdedigingsdoel einden, met inbegrip van 45 millioen kro nen voor artilleriema'eriaal. 4 millioen kro nen voor de moderniseering van oorlogs schepen. 2-8 millioen kronen voor vlieg- tuigmateriaal en bijna 7 millioen kronen voor de versterking der kustartillerie. Voorts keurde de Rijksdag het regeerings- voostel goed voor een nieuw eskader bom menwerpers en een nieuwe vliegtuigbasis in Norrland. De gezamenlijke uitgaven aan de mili taire verdediging zijn voor het loopende dienstjaar begroot op 2.4 milliard kronen en op 1.3 tot 1.8 milliard kronen voor het op 1 Juli 1941 beginnende dienstjaar. Uit een onderzoek van de rijkscommissie voor de industrie blijkt, dat in Januari van dit iaar 80.000 der Zweedsche indus trie-arbeiders voor de landsverdediging werkten. Hierin zijn niet begrepen de ar beiders in de levensmiddelenindustrie en die gebruikt worden voor den bouw van vestingwerken, enz. De grootste ooit in Zweden gehouden wintermanoeuvres hebben eind Februari in het uiterste noorden des lands plaats gehad. Alle troepenafdeelingen t.w. infante rie op ski's, gemotoriseerde troepen, pant serwagens en tanks, pantsertreinen, bom menwerpers en jachtvliegtuigen namen hieraan deel. De capaciteit der Zweedsche troepen in de moderne oorlogvoering gedu rende den winter werd grondig onder de moeilijkste omstandigheden beproefd. De persberichten over deze oefeningen melden, dat de verschillende afdeelingen goede staaltjes lieten zien om zich snel door het met sneeuw bedekte terrein te bewegen en verrassende aanvallen uit te voeren. De Zweedsche vaardigheid in skiloopen kwam hierbij goed van pas. De kroonprins, diens oudste zoon, prins Gustaaf Adolf en de minister van defensie woonden de oefenin gen bij. De rijksdag heeft een wet aanvaard, vol gens welke de opleidingstijd voor nieuwe lichtingen recruten van 180 op 360 dagen gebracht wordt. Tevens zijn de voorschrif ten om van den militairen dienst bevrijd te worden aanzienlijk verzwaard. Sinds het uitbreken van dezen oorlog zijn practisch alle Zweedsche reservisten korteren of lan- geren tijd onder de wapenen geweest. Thans worden de mannen opgeleid, die vroeger van den militairen dienst waren vrijgesteld. De vroegere Roemeensche minister-presi dent en minister van buitenlandsche zaken Titulescu, is Maandagavond te kwart voor twaalf in den leeftijd van 58 jaar te Cannes overleden. De blokkeering van de Amerikaansche saldi wordt door alle Hongaarsche ochtend bladen een openlijke inbreuk op het recht genoemd. Een harde strijd wordt thans, al dus de Pester Lloyd. vooral gevoerd om het politieke standpunt van de staten, die tot dusver volgens de opvatting der Vereenigde Staten een onzekere politiek hebben gevoerd, (let blad herinnert aan de talrijke afgezan ten van Roosevelt, die rondreizen door Euro pa hebben gemaakt en hun „overtuigings middelen" aan den man hebben trachten te brengen. Tenslotte schrijft het blad: De politiek, die Hongarije sedert het on recht van Versailles en Trianon tegen een verpletterende Europeesche overmacht zon der vrees en vastberaden heeft gevoerd, de politiek der solidariteit met andere groote slachtoffers van de Parijsche onzinnigheid zal het land ook verder zonder acht te slaan op dreigementen en smaad voeren. Onder het opschrift „totale inbreuk op het recht" herinnert het regeeringsblad „Uj Magyarsag" er aan, dat behalve Finland al leen nog Hongarije zijn schulden punctueel aan Amerika heeft betaald. De eerlijke schul denaar heeft thans het Amerikaansche ant woord ontvangen, waaruit hij in ieder geval de consequenties zal trekken. Hongarije zal de belangen van zijn in de Vereenigde Sta ten wonende onderdanen overeenkomstig zijn staatsgrenzen weten te verdedigen. Over de aanvallen gisterochtend vroeg door Britsche gevechtsvliegers op de kust van Noorwest Duitschland ondernomen verneemt het D.N.B. nog het volgende: Verscheidene Engelsche vliegtuigen, die tengevolge van het goedgerichte afweervuur hun koers moesten wijzigen, lieten op den terugweg hun bommen naar willekeur val len op een stad van middelbare grootte in het noordwesten van Duitschland. In deze stad bevinden zich geen militaire objecten en geen economische installaties, die voor den oorlog van belang zijn. Een voltreffer viel op een meisjesschool en richtte groote schade aan. Doordat de lessen nog niet waren begon nen, zijn er gelukkig geen slachtoffers te betreuren. Het totale aanvalsplan der En- gelschen mislukte overigens door den zeer doelmatigen Duitschen afweer. De Engel sche formaties konden niet voorbij de kust komen en werden door het steeds krachtiger wordende afweervuur verstrooid, zoodat de bommen lukraak op woonwijken en op het platteland werden geworpen. AUSTRAUë IN ZEER ERNSTIG GEVAAR. Volgens een Reuterbericht uit Sydncy heeft de minister-president ad interim, Fadden. in een rede verklaard, dat Australië door een zeer ernstig gevaar bedreigd wordt. Eenheid is noodig. Het is mogelijk,, dat men een ernstige crisis te doorstaan zal krijgen. RUU. VAN GRIEKSCHE EN ITALIAAN SE HE GEWONDEN. Het eerste transport van Grieksche zwaar gewonden uit Italië is Maandag door Joego slavië gereden. Het transport bestond uit zestien groote slaapwagens. In de Sloween- sche hoofdstad Laihach stopte de trein een poos, om een operatie uit te voeren. Het blad Politika meldt, dat ook reeds een trein met 250 Italiaansche gewonden uit Griekenland onderweg is. Rijksminister dr. Goebbels heeft gisteren bij de opening van de verbouwde schouw- burg te Posen een rede gehouden, waarin hij een cultureel program ontvouwde, dat voor alle oostelijke provincies van het Duitsche rijk moet gelden. De minister gaf in zijn uit eenzetting een beeld van de politieke, volk- sche en cultureele kracht van het Duitsche oosten. Het feit, dat dit land als gevolg van zijn tragische historische ontwikkeling op het een of ander gebied bij andere deelen van het Duitsche rijk iets achterstaat, is er thans slechts een bewijs voor, dat hier meer gedaan moet worden dan elders en dat daarom het beste aan menschenmateriaal voor het Oosten juist nog goed genoeg is. In het verdere verloop van zijn rede gaf dr. Goebbels een uitgebreid beeld van de groote toekomstige vredestaak in het Duitsche Oos ten. Harde boerengeslachten, zoo zeide hij zullen hier de wacht houden en een rijk Duitsch cultureel leven zal zich hier kunnen ontwikkelen. Steden als Dantzig, Konings bergen, Breslau en Kattowitz zullen van nu af aan door het Duitsche rijk bijzonder ver zorgd worden. Sterke cultureele krachten zullen hier geconcentreerd worden, tenein de den opbouw in dit gebied zoo te bespoe digen, dat binnen afzienbaren tijd geen af stand meer bespeurd kan worden tusschen het cultureele leven in andere deelen van het Duitsche rijk en in het Oosten. De Zondag jl. aan boord van het S.S. „Bra men" van de Norddeutsche Lloyd uitgebro ken groote brand is Maandag met ^ehulp van talrijke brandweerlieden gebluscht. Hel schip heeft zware schade geleden. Het on derzoek naar de oorzaak van den brand duurt nog voort. OPMERKELIJKE UITLATING VAN BRITSCH COMMANDANT. Naar een Amerikaansch journalist uit Stockholm meldt, moet de commandant der troepen in Noord-Engeland, sir Ronald Adams, uiting hebben gegeven aan de mee ning, dat de waarschijnlijkheid, dat Hitier Engeland ten val brengt, thans viermaal zoo groot is als in den herfst van het vorige jaar. In een radiorede ter gelegenheid van St. Patricksdag heeft de Iersche minister-presi dent, de Valera, medegedeeld, dat de minis ter van defensie. Frank Aiken, op weg naar de Vereenigde Staten is, om te trachten tarwe en wapenen te koopen. Ierland is ten zeerste verlegen om tarwe. De broodvoorzie ning verkeert in ernstig gevaar. Aiken zal ook grondstoffen trachten te krijgen. Hij ver trouwt. dat zijn vrienden in de Vereenigde Staten hem alle mogelijke hulp zullen ver- leenen. Ierland, aldus vervolgde de Valera, zal er vastbesloten voor blijven zorgen, dat geen der oorlogvoerende partijen Iersch grondge bied gebruikt als aanvalsbasis tegen de an dere partij. In den afgeloopen zomer heb ben 200.000 vrijwilligers zich voor den mili tairen dienst aangemeld. Dezen zijn niet ongewapend, doch hun uitrusting zal nog verbeterd worden. De minister van Marine der V. S., Knox, heeft ter gelegenheid van den St. Patrick- dag te Baltimore een rede uitgesproken, waarin hij beweerde, dat de Vereenigde Sta ten zich in doodsgevaar bevinden. Hij ver maande het volk der Vereenigde Staten tot eensgezindheid. De binncnlandsche politieke conflicten moeten tot zwijgen worden ge bracht en d<> joor de binnenlandsche mee- nigsverschiuen gespleten gelederen moeten worden aaneengesloten. De toepassing van geweldmiddelen door vakvereenigingen en werkgevers in de voor de nationale verdediging vitale industrieën, moeten derhalve energiek beperkt worden. DE AMERIKAANSCHE JAGERS VOOR ENGELAND. Amerikaansche vaklieden hebben opge merkt, dat de Engelschen geen der in de Vereenigde Staten voor Engelsche rekening gebouwde jachtvliegtuigen tegen de Duit sche luchtmacht in het vuur brengen zonder belangrijke onderdeelen verbouwd te hebben in hun eigen fabrieken. Door den postcheque- en girodienst werd Maandag 17 Maart in den loop van den dag de 400.000-ste rekening geopend. Houder van deze rekening is de heer P. M. de Nijs te Hoorn, wiens aanvrage om toetreding als re keninghouder de vierde honderd duizend heeft volgemaakt. In een bedrijf als dat van den postcheque- en girodienst zijn groote getallen een heel gewoon en dagelijks voorkomend verschij- sel. Het getal 400.000 zou dan ook op zich zelf beschouwd geen'al te grooten indruk be hoeven te maken. Het krijgt echter haar be- teekenis wanneer er bij in aanmerking wordt genomen, dat Nederland volgens de thans bekende cijfers verhoudingsgewijze meer deelnemers aan het postgiroverkeer telt dan,- behalve één enkele uitzondering, alle andere landen, waar een dergelijk verkeer bestaat. Ook die landen, waar het postgiroverkeer van ouderen datum is. heeft het'in dit op zicht derhalve voorbij gestreefd. Dat de hierin tot uitdrukking komende groei een zeer snelle is geweest, blijkt hier uit, dat van 1918, toen de dienst werd opge richt, tot 1923, de eerste 100 000-rekeningen werden ingeschreven, in 1932 de 200.000 ste, in 1937 de 300.000-ste en thans, in 1941 reeds de 400.000-ste rekening werd bereikt. Opmer kelijk is, dat het tempo, waarin deze groei zich heeft voltrokken, steeds grooter is ge worden. Dit verschijnsel zet zich, ondanks de ongunst der tijden, ook nu nog voort, zoodat bijvoorbeeld in 1940 meer rekeningen werden geopend dan in eenig voorgaand jaar het ge val was. AMSTERDAM—AMERSFOORT V.V. PER AUTO! Maandag klom een 34-iarige jongen op de Handelskade te Amsterdam, achterop een vrachtauto, met de bedoeling een klein eindje mede te rijden. De vrachtauto reed echter constant door. met het gevolg, dat de jongen eerst in Amersfoort de auto kon ver laten. Van de lading cigaretten op den vrachtwagen nam hij echter 78 pakjes me de. Eenigen tijd later had de avontuurlijke jongen een Vrachtauto gevonden, die naar Amsterdam zou vertrekken en als blinde pasagier aanvaardde hij de terugreis. In Am sterdam trok de jongen bij het afspringen van de auto de aandacht van een politie agent en deze vond de gestolen pakjes ciga retten op hem. De jongen werd verbaliseerd. Zijn vader heeft hem daarop van het bu reau Kattenburgergracht afgehaald. DOOR DE VOORDEELEN. DIE JAPAN IN INDO CHINA VERWIERF. Economische voordeelen voor Japan in Ned.-Indlë? In een wijden kring om Singapore ko men de Engelsche en de Japansche belan gen telkens met elkaar in botsing en dit zijn zeer vitale belangen. Frankrijk dringt in dezen kring door met zijn bezit van In- do-China. Nederland heeft er een rijk kolo niaal bezit, dat door velen wordt benijd; en de Amerikanen hebben zich in een zeer belangrijke positie genesteld, die zij niet voornemens zijn. vooreerst te verlaten: de Philippijnsrhe eilanden. Nemen wij daar bij nog in aanmerking, dat zich hier een van de poorten bevindt, die toegang ver- leenen tot Zuid-China en tevens een toegang tot Britsoh-Tndië. dan blijkt daaruit wel. dat er een aantal problemen in het Verre Oosten is geschapen, dat door den oorlog in Europa in een geheel nieuw licht ver schijnt. Singapore ligt van Groot-Brittannië uit gezien, ver buiten het bereik van zijn macht (Australië, dat betrekkelijk in de nabiihpid ligt. kan niet als compensatie dienen!. De Vereenigde Staten zijn er van gescheiden door den grootsten oceaan ter wereld en zelfs de Japanners zouden hun positie duizenden kilometers vooruit moe ten schuiven op eilanden zoowel als on het vasteland naar het Zuiden, om met goed gevolg aan hun aanspraken kracht te kunnen hiizetten. Donr het maken van Singapore tot de groots'p havenvesting van de wereld, heb ben de Fnn-pisrhen. door hun vasthouden van de Philinniinen hebben de Amerikanen het .Tanansche riik Pen duidelijk verstaan baar „neen!" topgeroepen Dit „neen!". In d«n iaetstep tiid nog nadrukkelijk ver- Steri-t donr o-.n aantal bnlangriike maat- ]>p<minp hoeft iptnssrhpn de Janansche nn litiek niet verhinderd om haar strategische positie in het 7uidoosten van ditdeel var het Oostaziatische gebied verder uil tp brei <I«q en te versterken SINGAPORE IS EEN ZENUW CENTRUM VOOR DE ENGELSCHE POLITIEK. De strijd berust hier niet alleen op machtspolitieke, doch evenzeer op economi sche oorzaken. Er is bijna geen rijkere streek te bedenken, als deze krans van landen, die om de Zuid-Chineesche Zee ge schaard liggen. Japan legt van nature een groote belangstelling aan den dag voor de ze landen. Ook voor de Amerikanen zijn enkele grondstoffen van groote beteekenis. ten deele omdat zij daaraan zelf behoefte hebben, .ten deele omdat zij, door andpren er van uit te sluiten, den Amerikaanschen druk nog versterken, die werd ingeleid door Amerikaansche uitvoerverboden. Voor het Engelsche imperium beteekent Singa pore een zenuwcentrum, dat in belangrijk heid niet onderdoet voor het Suezkanaal. Japan heeft kans gpzien om niet alleen zijn positie te versterken en zijn prestige te verhoogen door zijn hem'ddeling tusschen Thailand en Indo-China op een oogenblik. waarop hpt- zeer behoedzaam te werk moest gaan met het oog op ziin verhouding tot Engeland en Amerika doch tegelijkertijd de situatie rondom de Zuidchinepsche Zee in zooverre te vereenvoudigen, dat Frankrijk en Nederland daar in op het «ogenblik gepn rol mede spelen. Bii het sluiten van den vrede heeft Frankrijk bepaalde ge- hiedsdeelep in Indo China moeten nriis gaven, om erger te voorkomen. En wanneer het Japan getukt doch dit is nog maar een veronder stelling het on economisch ter rein pphs te worden met Neder- landsch Tndië. zoti dit een niet minder h<»'an<»riikp kaart in Jane'"" snel hpfpeA-enen. 'NUF ««TVA IS EEN VERLIES VOOR ENGELAND. Al neemt Nederlandsch-Indië geen machts- britsch bezit fransch bezit nederlandsch bezit *merikaansch(v.s) - japansch bezit chineesch bezit door japan bezet o britsche vloot5teunponten fransche - - a amerikaansche (v.s) - - 4* japansch vlootsteunpunt britsche vitale belangen positie in. zoo was Indo-China dank zij de Fransch-Engelsche alliantie toch een in de richting van de Zuid-Chineesche Zee voor uitgeschoven bolwerk. Het verdwijnen daar van bracht eenzelfde machtsverschuiving te weeg, als het uitvallen van Algiers »n Tunis in de Middellandsche Zee na de in eenstorting van Frankrijk. Dit bracht En geland in verlegenheid. Deze verlegenheid is in het eeval van Indo-China te grooter omdat de Japanners er déar in slaagden, zich tpgeliikertiid te verzekeren van steun punten van zekprp strategische waarde Di' heeft Pen epW'chtsversehuiving in Achter Tndië ten gevo'ge gehad en men kan zelfs zeggen: in het achterland van Singapore, ondanks den geografischen afstand. De Enge'echen hebben versterkingen gp zonden naar Singapore, de Amerikanen naar de Philippijnen (en Hawai). Hierte gen hebben de Japansche autoriteiten niet geprotesteerd, want zij staan terecht op het standpunt dat ieder land vrij is om bin nen ziin eigpp grenzen die maatregelen te nemen, welke het noodig acht. De Japan ners beweren bovendien, dat zij er geen gewicht aan hechten. Bii Singapore mo gen dan sfukkpn geschut staan opgesteld van het, zwaarste kaliher. en de Amerika nen mogen dan nog meer oorlogsschepen naar de Philinniinen sturen in pn„p land venwel als in Amerika weet men zeer goen dat noch de eene. noch de andere The» eenmakkeli,k verdedigen zal zijn als het zoo ver mocht komen. AMeeUnj; L DWS—Sparta; DHC't Gooi; ADODFC» KFCHerme» DVS; FeflenoordStormvogel* Afdeeltng IL VSV—CW; RFC—Haarlem; AJax—Blauw. Wit; XerxeaVUC. St klasse A. WZ—Zeeburgla; AFC—ZFC; Alm. Vlo, trix—OSV; DWVAlkm. Boys; WFC—West- Frisia. 8e klasse A. St. GeorgeQSC; GVOZaandijk; Pu,. mersteflnKW. 4e klasse A. MFC—Nieuwe Niedorp; OudeSIuls—B^ gen; DTSBKC; SchagenWatervogels» WieringerwaardSucces. Meervoudige strafkamer. (Zitting van Dinsdag 18 Maart) Uitspraak. Vóór den aanvang der zitting deed de Rechtbank uitspraak in de zaak tegen J, C. v. K. te Den Helder, die had terecht ge- staan, omdat hij aldaar een leegstaande woning was binnengedrongen. De zaak werd uitgesteld om nog een getuige te kunnen hooren. De Officier van Justitie had tien maan den gevangenisstraf geëischt. ZWIJNTJESJAGER De man was een en al bereidwilligheid. Hij wilde wel alles doen om van den drank af te komen, als de Edelachtbare Heeren hem maar helpen wilden. „W. B. uit Den Helder zat nu al twee maanden in voor arrest en was zooals zijn verdediger Mr. Kamminga zeide zienderoogen veran derd. Verdachte was op een voor hem noodlot- tigen avond naar Noord-Scharwoude ge fietst en had daar den avond doorgebracht in een café Doch toen het uur van sluiten was gekomen en de kellner met de stereo type vraag: „mag ik even afrekenen" ver dachte uit zijn halve roes had gewekt, bleek, dat deze geen geld bij zich had om z'n consumptie te betalen. Maar hij had wèl een fiets, welke hij in de schuur bij het café had geplaatst. Deze wilde hij den kastelein in pand geven en dat werd ge accepteerd. De vraag van verd. was nu, hoe hij thuis moest komen. Loopen was wel wat héél ver en geld om op andere manier te reizen had hij niet. Maar kijk, daarin die schuur stond nog een fijn karretje en vlugger dan vlug had verd. zich daarvan meester ge maakt en was in den nacht verdwenen. Den volgenden dag had hij deze fiets voor 15.in Den Helder verkocht. Verdachte gaf alles volmondig toe en vertelde, dat hij niet van den drank kon afkomen. Of hij vrijwillig bereid was in een kolo nie te gaan? vroeg de president mr. baron van Tuyll van Serooskerken. Dan kunt u misschien van den borrel afkomen. Ja zeker wil ik dat, antwoordde ver dachte. Ik acht het voor mij persoonlijk zeer goed. En bent u bereid dén eigenaar van het rijwiel schadeloos te stellen? wilde weer de president weten. Ja zeker Edelachtbare, dat wil ik doen", zondra ik daartoe in staat ben, aldus verd. De getuige P. G. uit Zuid-Scharwoude had zijn fiets in de schuur van het café neergezet. Dat was op Zondag 5 Februari. Toen hij het rijwiel terug wilde halen, was het verdwenen. De waarde was volgens get. 35,De fiets was zoo goed als nieuw en er zat een heele nieuwe lamp op en ook een belastingmerk De Officier van Justitie requisitoir' ne mend zag in deze zaak een staaltje van drankmisbruik en noemde den diefstal een ergerlijk feit. Air. de Bruys Tack wees er op, dat het zwijntjesjagen weer hand over hand toeneemt en eischte daarom een ge vangenisstraf voor den tijd van vier maan den. ■P® verdediger van verd. Mr. Kamminga uit Alkmaar verzocht de Rechtbank deze verdachte te willen helpen, om het defect in z n leven te overwinnen. Daarvoor acht te pleiter een gevangenisstraf niet de juiste vj eg. De man ziet z'n fout in en wil albe noen om deze te boven te komen. Hij lijd' niet aan zelfoverschatting, doch begrijpt ccl goed het euvel, dat bestreden moet u orden. Daarom ook wil hij gaarne een tijd doorbrengen in een kolonie Verdachte's raadsman vroeg veroordeeling van zijn cliënt tot twee maanden gevangenisstraf niet aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De Rechtbank bepaalde de uitspraak in eze zaak op heden over veertien dagen. Een nachtwaker te Den Haag ontdekte gisierenochtend tegen 5 uur op de Slachthuis- kade aldaar eenige mannen, die zich op ver dachte wijze bezig hielden op een kolen- schuit. De nachtwaker vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde de politie van het bu reau aan den Rijswijkscheweg. Eenige P0''11®" mannen spoedden zich derwaarts en ontdek ten drie mannen, die bezig waren z®'lkca anthraciet over te laden van de schuit in ee niestpraam, welke zij van elders hadden ge charterd. Het drietal werd aangehouden e bleken te zijn vader en zoon G., beiden tui «er en de 30-jarige J. K„ los werkman. Alten zijn goede bekenden van de ooHtie. Tp ""stpraam hadden zij reeds 1 ton kolen o*" geladen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6