Vrceselijke nacht in LONDEN Amerikaansche vloot DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Turkscb antwoord nieuw verfje Verduisteren 7.54 uur Arbeidsplicht niet vóór 1942? aan Hitier overhandigd ROOSEVELT MET VACANTIE Jodenwetten te Vichy in voorbereiding Hoog geklommen, diep gevallen Eerste aardbeien geveild KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G Zware aanval der Duitsche machines Amerikaansch Senaat keurt marinebegrootiog goed en duurt tot morgenochtend 7 40 uur HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mq. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 21 M A A R I 1941 69e JAARG.No. 9187 Verheldering van de wederzijdsche standpunten De Turksche ambassadeur. Gerede, heeft iristeren den Führer een eigen handig Beschreven brief van den president der Turksche republiek. Ismet Inönü, overhandigd. Hitier heeft Gerede verzocht aan Inönü zijn dank voor deze bood schap over te brengen. Na de ontvangst van het Turksche ant woord op de speciale Duitsche boodschap aan den Turkschen president. Inönü, te Ber lijn, kan men zeggen, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, dat een verheldering van de wederzijdsche standpunten ingetreden is aldus was de opvatting, die in politieke kringen der Rijkshoofdstad werd vernomen. In dezelfde kringen liet men zich slechts zeer terughoudend uit over de ontmoeting tusschen den Engelschen minister van bui- tenlandsche zaken. Eden, met den Turk schen minister van buitenlandsche zaken Saradjogloe. In de Wilhelmstrasse achtte men het Turksche communiqué over deze ontmoeting zeer opvallend, omdat hierin met nadruk verklaard werd, dat deze ontmoeting op Cyprus op wensch van Eden gearran geerd was. V.P.B. meldt dat over de Duitsch-Turksche politieke relaties op het oogenbidk te Berlijn geen nadere inlichtingen worden verstrekt. Het staat ook niet vast, dat de tekst van de ze Duitsch-Turksche gedachtenwisseling ge publiceerd zal worden. In verband met de landing van Engelsche troepen in Griekenland wordt in de Wil helmstrasse verklaard, dat eventueele tegen maatregelen van Duitsche zijde geheel af hankelijk zullen blijyen van eigen, auten- tieke berichten. De gezanten van beide lan den bevinden zich vooralsnog te Berlijn en te Athene op hun post, In diplomatieke kringen te Berlijn is de aandacht getrokken door de verklaring, wel ke door den Russichen gezant aldaar in de Wilhelmstrasse is afgelegd. Bijzondere politieke beteekenis wordt hieraan evenwel niet toegekend, aangezien het hierbij de voortzetting van besprekin gen betreft, welke sedert eenigen tijd wor den gehouden over een definitieve regeling der Düitsch-Russische grens in het ver overde Poolsche gebied. Geen Dnitsch conflict met Joe- go-Slavië. Hartelijke betrekkin gen. Het orgaan der Kroatische boerenpartij Nrvatski Dnevnik schrijft in een hoofd artikel over de betrekkingen tusschen Duitschland en Joego-Slavië, dat deze be trekkingen zich op vriendschappelijke wij ze ontwikkeld hebben en ook den laatsten tijd, in tegenstelling tot de in het buiten land verspreide propagandaberichten, niet de minste storing ondervonden hebben. De betrekkingen tusschen beide landen moet men rustig en verstandig bekijken. Joego- Slavië verlangt overigens niets anders dan wat van Duitsche zijde reeds herhaaldelijk is betoogd, nl. de achting voor zijn staat kundig onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid. Vrienden vergezellen hem. President Roosevelt wordt op zijn va- cantiereis naar het Zuiden vergezeld door den minister van binnenlandsche zaken, Ickes, den minister van justitie, Jackson, en zijn persoonlijken vriend, Harry Hopkins. TIENDUIZENDEN BRANDBOM MEN TEISTEREN DE ENGEL SCHE HOOFDSTAD. DE THEEMS EEN WEG VUUR. VAN In den vorigen nacht is de blik- semoorlog weer naar Londen terug gekeerd ln den vorm van eindelooze aantallen Duitsche bommenwerpers, zoo meldt de correspondent van het Zweedsohe blad „Nya Dagliqt Alle- handa." Tienduizenden brandbommen werden al leen reeds op een enkele stadswijk van Londen geworpen. De sirenes op de daken loeiden onophoudelijk. De eerste golf van Duitsche gevechtsvliegtuigen bracht de brandbommen en de tweede de brisantbom men. In vele deelen der Britsche hoofdstad zoo meldt de correspondent letterlijk, wer den gebouwen door de kracht der ontplof fingen eenvoudig vergruizeld, alles onder zich bedelvend. In andere wijken was het aantal beschik bare brandwachten niet voldoende om zich tegen de massa brandbommen, die door de Duitsche vliegtuigen geworpen werden, te verweren. Zoo af en toe waren er geen tus- schenpoozën meer in het gedonder der ka nonnen en de explodeerende granaten vorm den een vurigen boog aan den nachtelijken hemel. De vliegtuigen verschenen in zulke groo- te aantallen en vlogen zóó laag, dat de lucht gevuld scheen met het geronk der motoren, zoo meldt de correspondent van de „New York Times". Lichtfakkels werden met machinegeweren beschoten en het luchtaf weergeschut dreunde als nimmer te voren. Zware detonaties deden geheele stadswij ken trillen. Het is slechts vergund mede te deelen, dat woon-, en zakengebouwen ver woest zijn. Zelfs het hevigste afweervuur der Britsche luchtdoelartilelrie kon niet beletten, dat de Duitsche gevechtsmachines onophoudelijk boven de Britsche hoofdstad bleven rond cirkelen, zoo schrijft de correspondent van het Zweedsche blad „Aftonbladet" onder den titel „Vreeselijke nacht te Londen". Ter wijl men trachtte de buitengewoon groote hoeveelheden brandbommen te blusschen, daalde een ware regen van brisantbommen neer, waardoor groot^ materieele schade werd aangericht. Na de beschieting door een Duitsch vlieg tuig is waargenomen, dat vlammen sloegen uit een opstelling van luchtdoelbatterijen. Op een andere plaats werd bij een brand in een dockinstallatie in de bocht van de Theems waargenomen, hoe de vonken en het puin omhoog werden geslingerd. De oificieele Britsche lezing. Aan de hand van een officieele mededee- ling meldt de Londensche nieuwsdienst, dat de Duitsche luchtaanvallen in den nacht van Woensdag op Donderdag bijna uitslui tend op Londen gericht waren. Zij zijn „vrij hevig" geweest. Brand- en brisantbommen hebben aanzienlijke schade berokkend aan eigendommen. De gas-, watar- en eleetrische leidingen van Londen zijn tijdelijk gestoord geweest. Alle branden heeft men echter voor het aanbreken van den ochtend tot hun haar den kunnen beperken. Naar het D.N.B. verneemt, zijn alle vlieg tuigen van de sterke afdeelingen van het tl éi v-.fr* W ÏV "V t - S - ,»VV - --/'/'TL'-,' h fe <■-'*.■ --: CTid mmmkm^mmÊÊÊÊÊtÊÊaÊÊiÊÊiim v r" J ■^v v Umm& 5; o„ dt raiiand» tentoonstelling, welke .Goede voeding w 0#opw,d, trekt vooral het Meeltijdenkompes, onder deien titel te ArnWe xestiee verschillende maaltH^en i* waarop juist. (foto Pax-Hodearf) Duitsche luchtwapen, die aan den grooten aanval op Londen in den afgeloopen nacht hebben deelgenomen, onbeschadigd op hun bases teruggekeerd. Huiveringwekkende tooneelen. Van den grooten aanval op Londen heeft het D.N.B. een ooggetuigeverslag ontvangen, waaraan het volgende ontleend is: „Het was kort na tienen. Na onze bommen te hebben laten vallen, vlo gen wij over de in lichterlaaie staan de docks en graanpakhuizen en za gen beneden ons een huiveringwek kend tooneel van branden en ver woestingen. Aan den noordelijken oever van de Theems staat Whitechapel met zijn ravitailleerings- bedrijven en zijn opslagplaatsen met grond stoffen, die voor de voedselvoorziening van Londen van- zoo groot belang zijn, in vlam men. Tusschen honderden groqte branden ziet men duizenden kleinere brandhaarden Op eenige plaatsen woeden vernielende bran den, die nauwelijks te overzien zijn. De Theems een weg van vuur Maar het verschrikkelijkste is de bran dende stad. In de City en ten oosten daar van woedt de eene brand naast den anderen Een reusachtige, walmende kern van vuur. waaruit zich de branden in alle richtingen verspreiden. Door den weerschijn der lang? de Theems liggende, brandende pakhuizen en hallen is de rivier een weg van vuur geworden, zoodat men- zich gemakkelijk kan orienteeren. Voor ons, achter en naast ons werpen de andere vliegtuigen hun bommen van zwaar kaliber omlaag. Op alle wijken valt een hagel van brandbommen. Deze hel v' vuur kan door geen brandweer bedwongen worden, al zou men ook hulp uit alle ste den van midden-Engeland krijgen. Ook hedennacht aanvallen. Sedert de eerste uren van dezen nacht zijn weer vrij sterke formaties gevechtsvlieg tuigen van het Duitsche luchtwapen voor een aanval op militaire en oorlogs-economi- sche doelen op het Britsche eiland opgeste gen. De weersomstandigheden zijn gunstig, naar het D.N.B. verneemt, zoodat dat opge geven doelen bij goed zicht met brisantbom men van elk kaliber en een groot aantal brandbommen konden worden bestookt. „Doel brandt", luidt de radiomededeeling van een bemanning, die bij de eerste aan valsgolven gestart was. Ook op andere plaatsen is een reeks groote branden waar genomen. Bijzonderheden omtrent deze actie ontbreken nog. Londen brandt nog. Duitsche gevechtsvliegtuigen, die dezen nacht de Britsche hoofdstad hebben aange vallen. hebben gemeld, dat nog op verschei dene plaatsen in Londen uitgestrekte bran den van de aanvallen van vorigen nacht oplaaien De Londensche brandweer en de Engelsche hulpdienst zijn er tot dusver niet in geslaagd de branden te blusschen of zoo zeer te beperken, dat zij voor de nieuwe Duitsche aanvallen geen doel meer opleve ren. 3.4 MILLIARD DOLLAR NOODIG. De Amerikaansche Senaat heeft gisteren de marinebegrooting van omstreeks 3,4 milliard dollar goedgekeurd en tevens het door het huis van afgevaardigden inge diende amendement aanvaard, dat de Ame rikaansche marine geen vleeschconserven uit Spaansch-Amerikaansche landen mag koopen, maar zich als voorheen tot produc ten uit de Vereenigde Staten moet beper ken. De begrooting omvat ongeveer W2 mil liard dollar voor den bouw van schepen, waaronder zes slagkruisers van 20.000 tot 25.000 ton van een nieuw dreadnaught-type. Omstreeks 350 millioen is voor nieuwe vliegtuigen bestemd. Tevoren had de senaat reeds definitief 345 millioen dollar voor bouwwerken bij de marine goedgekeurd, waaronder de uit breiding van Goeam en Samoa en van de pasverworven voormalige Engelsche steun punten. Hiervoor is nog slechts de hand- teekening van Roosevelt noodig en de marinebegrooting gaat nogmaals naar het huis van afgevaardigden ter behandeling van de door den senaat aangenomen amen dementen. FRANSCH—DUITSCHE DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT. Het Fransche blad de „Oeuvre" meldt, dat te Vichv in het ministerie van justitie be langrijke jodenwetten wonden voorbereid. Deze wetten hebben vooral een beperking der joden in de rechtskundige beroepen en in het bedrijfsleven ten doel. Volgens ge ruchten tut Vichv kan verwacht worden, dat deze wetten spoedig in werking wor den gesteld. In politieke kringen te Berlijn gelooft men nidt. zoo vernemen wij van welinge lichte zijde, dat aan de bijeenkomst van den Duitsohen ambassadeur Abetz met den Franschen minister van buitenlandsche za ken. admiraal Darlan. te Parijs op dit oogenblik niet de beteekenis kan worden gehecht, als of de politiek van Montoire weer gevolgd wordt. Het is niet duidelijk, waarom door deze nieuwe samenkomst te Parijs tusschen Darlan en Abetz meer tot stand zou komen als door de voorafgaande In de Wilhelmstrasse vestigde men in dit verband de aandacht er op. dat sedert den wapenstilstand nooit een onderbreking is voorgekomen in het Duitsch-Fransche han delsverkeer. Offioieren van de Gaulle naar Frankrijk terug. Aan het Fransch-Spaansche grensstation Forges d'Arbelle komen heden omstreeks dertig officieren aan, die tot dusver onder dwang deel uitmaakten van de strijdkrach ten van de Gaulle. doch er in geslaagd zijn zich te bevrüaen en naar Frankrijk terug te keeren. Bij hun ontvangst zullen hun te Vichy de militaire eerbewijzen gebracht worden. krijgt een Donkergrijs; geen onderscheid meer met de Britsche schepen. Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft bepaald, dat alle een heden van de Amerikaansche vloot, zoowel in den Stillen als in den At- lantischen Oceaan grijs geschilderd moeten worden. Tegelijk wordt het gebruik van lichte kleuren verboden. In de betrokken orders aan de marineon- derdeelen wordt verklaard, dat deze maat regel noodzakelijk is, omdat de in normale tijden gebruikelijke kleur onvoldoende ca moufleert en de schepen, vooral bij zonnig weer, reeds op grooten afstand tot een dui delijk doelwit maakt. Afgevaardigde Mundt heeft er, naar D.N.B. meldt, in een verklaring voor het Huis van- Afgevaardigden op gewezen, dat de Ameri kaansche vloot haar schepen met een don kerder grijs beschildert, om ze bij de kleur verf der Britsche oorlogsschepen aan te pas sen. De afgevaardigde las een speciaal be richt uit de oorlogshaven Norfolk in Virgi- Vanavond gaat de verduistering in om Wij vernemen, dat de Arbeidsplicht te zij ner tijd wel zal worden ingevoerd, doch ver moedelijk niet vóór 1942. nia aan het blad „Philadelphia Enquirer" voor, waarin melding gemaakt wordt van de voorgenomen kleurverandering. Men wil daarmede, zoo wordt in het bericht gezegd, het onderscheid tusschen Amerikaanschen en Britsche schepen bemoeilijken en de laatste helpen onopvallend Amerikaansche havens binnen te loopen. Het is de eerste maal, zoo merkte Mundt op, dat de Amerikaansche vloot een camou flage toepast, waardoor het gevaar voor de eigen schepen vergroot wordt. De afgevaar digde noemde dit een „duivelsehe misvor ming van de camouflagekunst" Afgevaardigde Hook stelde naar aanlei ding van dit bericht den minister van Ma- rie Knox. een vraag, waarop deze antwoord de, dat dit bericht absoluut niets om het lijf heeft. Hij gaf echter toe dat de Ame rikaansche vloot ongeveer maanden geleden begonnen is met haar schepen donkerder te schilderen. Het lid der marinecommissie van het Huis van Afgevaardigden, Hess, verklaarde in dit verband, dat hij van schout-bij-nacht Van Keuren gehoord had, dat de Amerikaansche vloot donkerder wordt geschilderd om wat kleur betreft op het Britsche slagschip „King George", dat kortgeleden den Brifschen am bassadeur Lord Halifax naar Amerika heeft gebracht, te gelijken. Naar Associated Press meldt, heeft men in marinekringen te Washington met klem geweigerd in deze geheele kwestie een stand punt in te nemen. Knox over Britsch verzoek. De minister van Marine, Knox, heeft in de persconferentie medegedeeld, dat Engeland verzocht heeft, marinewerken van de Ver eenigde Staten te mogen gebruiken, voor her stel van de in den oorlog beschadigde sche pen. Door de Vereenigde Staten, aldus Knox, is tot dusver niets gedaan om aan dit ver zoek te voldoen. De marine heeft niettemin werven beschikbaar, die de Engelschen zou den kunnen gebruiken. Het Engelsche ver zoek is de laatste drie of vier dagen, dus na de aanvaarding van de wet op de hulpverlee ning aan Engeland, ingediend. Knox heeft verder nog medegedeeld, dat van de binnen het kader der wet op de hulp verleening aan Engeland op het program ge plaatste kleine oorlogsschepen, zooals duik bootjagers, motortorpedobooten en andere „Muskietschepen", nog geen enkele aan En geland is geleverd. Knox weigerde de kwestie van het zenden van meer torpodobootjagers naar Engeland te bespreken. Hij voegde hier aan toe, dat hij ook niets van de levering van Amerikaansche kruisers aan Engeland had gehoord. ASSER ADVOCAAT VERDUISTERT ALS CURATOR f 55.000.—. In hooger beroep twee jaar ge vangenisstal geëischt. De advocaat Mr. S. K., wegens verduiste ring in zijn kwaliteit van curator door de Asser rechtbank tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, stond gisteren in hooger .beroep voor het Gerechtshof te Leeuwarden terecht. Mr. K. had f 55.000.zoek gemaakt, hem is na 'n faillisementsaanvrage surséance van beta ling verleend, en ook loopt tegen hem nog een klacht wegens beleediging van de Duitsche weermacht M. K. genoot, ook als wethouder te Assen, groot vertrouwen. Zijn weelderige levenswijze is oorzaak van zijn diepen val geworden. Een gebroken man. Verdachte een gebroken man op wien een maandenlang verblijft in de cel zijn stempel heeft gedrukt, antwoordde met bijna onhoorbare stem op de vragen van den President De procureur-generaal hield een streng requisitoir. Verdachte had behooren te bedenken, dat hii door zijn handelingen de eer van den advocatenstand op ernsrige wijze in het geding bracht. Voor mr. K. is de dag van heden een zeer zware dae. aldus spreker, doch niet minder voor spreker zelf. die dezen man zoo dikwijls voor zich heeft zien Een wel zeer vroege lentebode kon men gistermorgen aantreffen op de Zutphensche Groente-, Bloemen- en Fruitveiling. Daar waren n.1. door den heer H. J. Termaat, tuinbaas van Nederlandsch Mettray, de eer ste aardbeien a?oerd. staan als een pleiter au buitengewone be kwaamheid. On bewogen toon vroeg spre ker ten slotte vernietiging van het vonnis der Asser rechtbank en verdachte's veroor deeling tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Bij het hooren van dezen eisch barstte verdachte opnieuw in snikken uit, waarna onder ademlooze stilte mr. Breukelaar zijn pleidooi aanving. Spreker bestreed uitvoerig de meening van den procureur-generaal als zou hier sprake zijn van wederrechtelijkheid en op zet. Steeds heeft verdachte de overtuiging gehad op tijd aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen. Spreker gaf toe dat mr. K. steeds op te grooten voet heeft geleefd, doch hij legde er den nadruk op. dat deze den faillieten hoedel geheel heeft gekwi teerd. zoodat hii tot den laatsten cent aan zijn verplichtingen tegenover de crediteuren heeft voldaan. Spreker vroeg dan ook met de meeste vrijmoedigheid vrijspraak, subsi diair de grootst mogelijke clementie. Het Hof zal op 27 Maart a.s. uitspraak doer..

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1