de springplank naar Amerika V eehoudersbedrijf Zaterdag 22 Maart 1941 Portugeezen regeeren maar Engelschen dcclen dc lakens uit door portugal houdt enge land contact met de rest van de wereld. koppelteeken tusschen europa en amerika. portugal doet zijn best, om neutraal te blijven. Uo-eiê-ol Bij het kampioenschap van V S V Een optimistische klank uit het XzcJhnLtehe. ïlaadyeu-uiyen De spelers en de scheidsrechters Britsche slagkruiser op weg naar Amerika? amerikaansche marine wei gert elk commentaar Na gedanen arbeid is het goed rusten. Zoo denken er ook de rietscheerders over, die nu hun handen vol hebben, want vóór April moet het werk gedaan lijn, daar dan hel rietland weer onder water gezet dient te worden voor het jonge gewas (Foto Pax-Hoiland) PORTUGA L, Lissabon, Maart 1941 (V.P.B.j De Portugeesche hoofdstad begint meer en meer een rol van beteeke- nis te spelen op het internationale schaakbord. Het is als het ware een verlengstuk van Engeland ge worden, zooals een Amerikaansche journalist het uitdrukt. Het kleine land aan het Zuidwestelijke uit einde van Europa, dat tot dusver een rustig bestaan heeft geleid, ver van het wereldrumoer. is de open poort geworden van Europa naar Amerika en omgekeerd. En geland maakt hiervan gretig ge bruik, om de draden verder te spannen, die hun begin hebben in Londen. Londen is zeer tevreden, dat het nog de beschikking heeft over de oase Portugal. Hier is het, alsof de "erschrikkingen van den oorlog verre zijn. In de stralende zon ligt Lissabon, de hoofdstad aan de Taag, vroeger indolent en- gelukkig. Thans echter zijn zijn havens en vliegvelden de eenige behalve de Grieksche die nog open staan voor het Engelsche vliegverkeer, waarvan dan ook gretig gebruik wordt ge maakt. Naast de talrijke emigranten, die de hotels tot aan het dak vullen en het le ven aanmerkelijk duurder hebben gemaakt, vindt men in Lissabon op. het oogenblik vele Engelschen en lieden van allerlei stand en landaard, die voordeelige zaken hopen te doen metGroot-Brittannië. Er worden tallooze conferenties gehouden van diplomaten, vooraanstaande mannen uit de financieele en economische wereld en agenten. Natuurlijk kan men hier journalis ten uit alle hoeken van de aarde aantreffen, want Lissabon heeft thans, dank zij zijn nauw contact met Engeland en Amerika, nieuwe beteekenis gekregen, als een ruke nieuwsbron. Iedereen van te profiteeren. dat Portugal onder de tegenwoordige tjjdsomstan- digheden de rol vervult van aanle - haven aan den Atlanhschen Oce aan voor het Engelsche scheep vaartverkeer. Lissabon verleent on betaalbare diensten aan als koppelteeken tusschen Europa en Amerika. Koppelteeken tusschen Engeland en zijn koloniën aan gene zijde van de schen Oceaan en Amerika Zonder verdient Portugal met vo le recht. de medewerking van dit land z vanen. eeland lang zoo eemakkehik nie ada de verbinding te onderhouden Weste en de andere koloniën, die over he Jiik halfrond zijn verspreid en. Jas laest: met de Vereenigde Staten. Dag dikwijls zelfs meermalen per dag ns de bruine vogels uit Engeland. un de hemel weet. waar. in de Midlands zijn opgestegen, hier neer. Deze vliegtu - geladen met officieele stukken èn vaak ge heimzinnige of geheimzinnig doende passagiers. Zooals men weet, gaan hier ook de officieele en officieuze passagiers uit de V.S. aan boord, om in Lon den overleg te plegen over den te verleenen steun Deze gasten komen uit Amerika met de groote Clipper vliegtuigen vullen hier de kolom men van de internationale pers met geheimzinnige aanwijzingen en toe spelingen en stappen enkele uren later in den grooten vogel, die hen naar Engeland zal voeren. Langen tijd was het aan de bemanning van de Engelsche vliegluigen verboden, met particulieren in Portugal in contact te ko men. Van het oogenblik. waarop zij aan kwamen tot het uur van vertrek stonden zij onder nauwkeurige bewaking. Sedert eenigen tijd is deze maatregel weder inge trokken. Er kan weinig twijfel aan bestaan, of het hoofd der Portugeesche regeering, dr. Oliveiro Salazar, doet oprecht zijn best om een neutralen koers te blijven sturen. Sa lazar. die vroeger minister van financiën was, heeft indertijd zijn land gered van da financieele ineenstorting. In 1932 werd hij tot hoofd van den staat gekozen. Hij re geert het land in absoluut autoritairen zin en is bij het volk zeer geliefd. Hii heeft orde weten te scheppen in den chaos, dien het vroegere Portugal vertoonde. Doch Portugal staat sterk onder den invloed van Engeland. Deze in vloed is zoo groot, dat men zich afvraagt, of het land door Portu geezen of door Engelschen wordt bestuurd. Engeland is met kapi talen. die in de millioenen loopen. bij verschillende Portugeesche on dernemingen geïnteresseerd. Het is van algemeene bekendheid, dat b.v. de Lissabonsche tram en het Portugeesche telefoonnet met be hulp van Engelsch kapitaal zijn opgericht en in stand worden ge houden. Vooral wat de telefoon be treft is dit op het oogenblik van zeer groot gewicht. Ook de voornaamste import- en exportfir ma's zijn Engelsch. De zaken tusschen Engeland en Portugal hebben altijd een vlot verloop gehad, warit aan den eenen kant was en is Engelnad een goede klant van Portugal, terwijl aan den anderen kant Portugal wel gedwongen is, om tal van artikelen, uit Engeland te betrekken. Het behoort echter tot de mogelijkheden, dat de oorlog hierin binnen niet al te langen tijd verandering bal brengen. Groot succes van het stopperspil- systeem. Er zal wel niemand in de sportwereld zijn, die zal durven beweren, dat het kampioen schap den roodwitten niet toekomt. Ongetwij feld toch hebben zij van alle in hun af- deeiing uitkomende clubs het meest constant gespeeld; bovendien toonde hun voorhoede een productiviteit, welke men van een kam pioensclub mag verwachten, terwijl men de verdediging van VSV gerust tot de sterkste uit den lande mag rekenen! VSV heeft tijdens haar eersteklasserschap meer over een productieve voorhoede beschikt en toch heeft zjj nog nimmer zoo van zich doen spreken als thans. De oorzaak hiervan was gelegen in het feit, dat de verdediging in negatieven zin vaak nog even „productiever" was dan de voorhoede, ondanks het feit, dat verdedigers als v. d. Wint, v. d. Griendt, v. d. Pieterman, Piet Wey, Dirk de Koning e.a. toch zeker niet veg te cijferen waren. En als we dit wil.en verklaren, zitten we meteen midden in de stopperspil-kwestie, WENSCHEN EN VERLANGENS DER INTENSIEVE VEEBE DRIJVEN. Toen we enkele dagen geleden het een en ander schreven ten aanzien van de komende vorziening van krachtvoer, bleek ons uit enkele gesprekken met boeren, dat sommi ge veehouders de toekomst, niette genstaande alle beslommeringen, toch nog vrij optimistisch tege moet zagen. Bij ons onderzoek bleek ons al ras, dat hier, gelijk overal, de omstandigheden voor vele bedrijven, zelfs voor aan elkaar gren zende bedrijven, soms sterk afwijkend waren. Dooreen genomen schijnen de goed be heerde intensieve bedrijven een stap voor uit te zijn. De boeren, die het omweidsvs- teem toepassen zouden er, voor zoover ze zich tijdig van eenige kunstmest hebben kunnen voorzien, dooreen genomen goed voorstaan. Ze waren gewend betrekkelijk zwaar te bemesten en de overblijfselen in den grond, te samen met wat ze hebben kunnen krijgen, maken, dat ze over de komende oogst niet ongerust behoeven le zijn. Waar ook hun veestapel is afge nomen, ziet het er naar uit, dat ze zelf voldoende krachtvoer zullen teelen. Niet slechts zooveel, dat ze' daarmee hun resteerend beslag goed door den aanstaanden winter zullen kunnen helpen, maar dat ze bovendien nog zullen overhouden. In dit verband doen zich een tweetal vragen voor, die wellicht op den duur van belang kunnen worden. Deze vragen be treffen de aanlevering van vee en de be schikbaarstelling van kunstmest. De practijk was tot dusverre steeds deze, dat alle bedrijven over één kam werden geschoren. Niet billijk. Bij de 'aanlevering van vee was de eeni ge maatstaf het aantal koeien, dat werd gehouden. De afslachting zelf was, afge zien van de behoefte aan vleesch voor de consumptie, tevens gebaseerd op de over weging, dat er gedurende den winter een tekort aan veevoer zou zijn, zoodat in ieder geval een deel van den stapel moest ver dwijnen. Dit laatste motief nu mag voor ons land als eenheid hebben gegolden, voor de verschillende bedrijven ging het niet steeds op. Het moge waar zijn, dat de prac tijk hier wel corrigeerend optreedt, dat be drijven, die ruim over voer beschikken, daarvan een deel kunnen verkoopen of b.v. gedurende den komenden zomer kost gangers kunnen houden, geheel billijk lij ken de getroffen maatregelen toch niet. Daarnaast wordt de beschikbaarstelling van eenzelfde hoeveelheid kunstmest per bunder voor alle bedrijven niet overal als juist aangevoeld. Er zijn bedrijven, die tot dusverre niet of nauwelijks kunstmest ge bruikten, minder althans dan het nu toe gewezen kwantum Andere bedrijven, waar men zich had toegelegd op een intensieve cultuur, hadden belangrijk meer noodig. De gedachte, waardoor men zich bij een en ander heeft laten leiden, schijnt deze te zijn geweest, dat een zekere beperkte hoeveelheid kunst mest het grootste effectieve rende ment levert. Een daarboven stij gende bemesting met kunstmest le vert weliswaar een grootere pro ductie, doch niet meer in evenredig heid. Toch brengt dit systeem met zich mee, dat de zeer intensieve bedrijven, welke we tot dusverre hadden, achteruitgaan. Het geen stellig als een verlies mag worden beschouwd. Het moge waar zijn, dat de eigenaren van deze laatste bedrijven soms kans zien een deel van het dom- hen benoodigde kwantum over te nemen van collega's, aie minder zwaar bemesten, dit vermag de on juistheid niet geheel weg te nemen. Wat het omweiden betreft, deelt men ons mede, dat dit ook bij een geringer kunst mest gebruik tot de meest productieve ex ploitatie zou voeren. Eenerzijds zou het een bewezen feit zijn, dat het gras in een land, waarin vee loopt, slecht groeit, terwijl an derzijds de melkproductie van het vee on middellijk toeneemt, wanneer het naar een versche weide wordt overgebracht. Zoodat zij, die tot dit systeem zijn over gegaan daarvan de goede vruchten blijven plukken. Ook al zien zij, door het minder gebruik van kunstmest, gelijk iedereen, hun rendement geringer worden. ~De inpold.nngswerkzaamh.den van het Twiska zijn in voll.n gang - Bij llp.ndam zijn de u „ttrmniAni mar da Gouwsloot gebracht, waar de machines zich zei» een weg banen baggermolens naar oe v*o arb#idsterr.in (Foto pax.Holl.nd) want het kampioenschap van VSV hiervan los te maken, is niet mogelijk, om de een voudige reden, dat de IJmuider club naar onze meening aan de uitnemende toepassing van dit systeem haar kampioenschap dankt. Twee namen komen in verband hiermee wel allereerst naar voren: Karei Kaufman en A b de V r i es. Eerstgenoemde, de sym pathieke en ter zake kundige trainer van de VSV-ploeg, die aanvoelde, dat het stopper- spil-systeem den VSV-ers „lag" en die er voor heeft zorg gedragen, dat dr roodwitte spelers dit systeem door en door begrepen, zoodat elke speler wist, wat zijn taak was en laatst genoemde, de onverstoorbare spil van de ploeg, die door zijn schier onuitputtelijk ge duld er voor gezorgd heeft, dat dit systeem kon worden gespeeld. En wat komt P o u 1 u s" spel door deze speelwijze uitstekend tot zijn recht! Het geeft hem, den „zwerver", toch zoo goed gelegen heid zijn zwerflust bot te vieren! De beide binnenspelers, Balvers en v. d. K u y 1, moeten al evenzeer genoemd worden. Door hun opofferend spel zorgen er voor, dat de vleugelhalves, Van Osch en Pou- 1 u s, rustig met cie buitenspelers der tegen partij kunnen afrekenen en er toch geen „gaten" in het middenveld ontstaan. Nu we toch aan 't namen noemen zijn, mag zeker niet onvermeld blijven het uitstekende werk van N i e k Mie iel onder de lat en van „S ij p i e" Sterk op de linksbuiten plaats. Van der Lugt, eens de kampioen- goalgetter van Haarlem en omstreken, toon de zich dit jaar niet zoo productief, doch „lastig" was hij ook nu weer voor elke ver dediging. Bepaald jammer mag het heeten, dat VSV D r i n g heeft zien vertrekken, want deze speler kwam er juist den laatsten tijd zoo goed in! Op de backplaatsen kwamen in den regel dit aeizoen v. d. Gevel en Voet uit, twee jonge spelers, die mogelijk individueel voor v. d. Pieterman en v. d. Griendt onder doen, doch die ook al weer door „het systeem" hun aandeel in de hechtheid van de defen sie bijdroegen. Een goed elftal dus, dat zeker straks nog van zich doet spreken. Wellicht gaan we iets buiten het terrein, dat ons in de voetbalmaatschappij ter bewer king werd opgedragen, doch de verhouding van de spelers tot den scheidsrechter is toch stellig óók wel een onderwerp, waarover in deze rubriek voor oudere en jongere spelers een woordje mag worden gezegd. Want het genoegen van het spelen van een voetbalwedstrijd hangt in niet geringe mate van den scheidsrechter af. evenzeer als deze er voldoening in zal vinden, een wedstrijd be hoorlijk te hebben gefloten. Vele spelers, we zouden haast durven zeg gen de meeste spelers, gaan ten aanzien van den scheidsrechter van het volkomen ver keerde -en onjuiste idee uit, dat de 23e man in het spel de dwarskijker is, een noodzakelijk kwaad. Zou het niet heel wat beter zijn, indien de leiders in de vereenigingen de spelers en met name de jeugd op ging voeden in wat meer waardeering voor ons scheidsrechterscorps De scheidsrechter is, als gezaghebbend ver tegenwoordiger van den Bond veel eerder een vriend van de spelers, zijn aanwezigheid toch maakt het mogelijk, dat de wedstrijd doorgang kan vinden; hij, en hij alleen moet voor het wedstrijdverloop de verantwoorde lijkheid dragen, hij stelt zijn tijd beschikbaar om 22 jongelui van de door hen gewenschte ontspanning te doen genieten en zich uit te leven in het genoegen en de vreugde van onze mannelijke sport. Zijn zulke opofferingen niet voldoende om hem volledig als de leider op te nemen in den kring van beide elftallen, die zich aan zijn beslissingen hebben te onder werpen Onze scheidsrechters verdienen van onze spelers méér waardeering dan de gebruike lijke sneer-achter-den-rug en de bedenkelijke s ouder- of handbeweging, waarmede zijn te goede trouw gegeven beslissing door de spe lers wordt ontvangen, een gebaar, dat veelal ook oorsprong vindt ln het haast ontstellend gebrek aan kennis van de details der spel regels bij henzelf. In de sportieve opvoeding van onze jeugd, bij de theorie over de technische speiopvoe- ring kan, dunkt ons, gevoeglijk telkens een kort woordje ingevoegd worden, waarbij men de jeugdige en oudere toehoorders er op wijst, dat het onder alle omsta digheden ongepast is, zich te laten verleiden tot een onvriende lijke bejegening van den wedstrijdleider. Fouten zal ieder scheidsrechter in eiken wedstrijd maken, maar wijs ons den speler aan; die tweemaal drie kwartier bezig ge weest is zonder fouten! Leer de jeugd, meer waardeering te heb ben voor het werk van den 23sten man bin nen de lijnen, ieer de spelers den scheidsrech ter zien als een vriend, zelfs als een goed vriend, wiens Tulp bij ns spel eenvoudig onontbeerlijk is. In verband met de verklaring die de Amerikaansche minister van marine, Knox, Woensdag heeft afgelegd. nl,l, dat Engeland aan de Ver. Staten heeft verzocht Engel sche oorlogsschepen op Amerikaansche wer ven fe mogen herstellen, gaat te Washing ton een hardnekkig gerucht dat reeds een Britsche kruiser op weg is naar de groote marinewerf te Norfo.lk. om daar geheel te worden nagekeken. Het zou een van dc drie groote Britsche slagkruisers „Hood", „Re- pulse" of ..Renown" zijn. De Amerikaansche marine weigerde op deze berichten com mentaar te leveren. De United Press meldt dat minister Kncx senator Wheelers beschuldiging heeft be antwoord, als zouden de 13 Amerikaansche oorlogsschepen die op het oogenblik Austra lië en Nieuw Zeeland bezoeken, tot bestem ming hebben, de Britsche strijdkrachten te Singapore te versterken. Hij verklaarde dat deze schepen slechts vriendschapsbezoeken afleggen en dan on middellijk naar bun stenpnunton op Ilawaii terugkeeren.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 11