De Bohémiens van 't Buitenveid Maart Distributie-nieuws Slaapplaatsen DE WEEK. Vandaag Zaterdag 22 Maart 1941 Tweede Blad MctdiritiuujLó Ontmoetingen ondeA tfehagen Dc hazelaar bloeit en de zon in bed Betaal Uw belasting Burgerlijke Stand van Den Helder Gebruik Uw gas goed het niet! voor stadgenooten Vondsten en Vlegels in Feiten en Fantasieën voor winkeliers voor 50 jaar De „windwijzer" bestaat bijna 100 jaar £atiqA de. kippenboeieri 't Is een aardige tocht, op een zonni- gen voorjaarsochtend van S'chagen uit, via 't Buurtje over Sint Maartensbrug en Sint Maarten naar Valkkoog en tenslotte weer in Schagen terug. 't Is een tocht over den Huigeweg, die in de eerste lentepronk te prijken staat. Zwellende knoppen aan forsche takken, een geur van jong hout over den weg en een dansende zon over bemoste daken van kleine boerderijen en bescheiden huisjes. Van Schagen uit naar 't Zijper hoenderpark is niet zoo héél ver en voor ge het weet staat ge voor een breed hek, waarachter een sta peling hoenderhokken zichtbaar wordt. Grijze schuurtjes tusschen uitloopende boomen. Vrouwen aan de wasch in de bleek en water- dragende mannen. 't Is hier dat we een bekend Nieuwedieper tegen het lijf loopen. Een sergeant-majoor van 't Nederlandsche leger, thans in overall gestoken en aan een juk een paar emmers pasgepompt water torschend. We loopen over de bleek en daar ontmoeten we wederom een bekend Helders-man. Nie mand anders dan de populairste gymnastiek- directeur en diens echtgenoote, die sedert ge- ruimen tijd een kippen-home behuizen. 't Voorjaar komt. Het wordt een prettige begroeting en het is met niet geringe trots, dat ons dit home getoond wordt En dat is dan ook met ge rechtvaardigde trots, want alles ziet er uit om door een ringetje te halen. Men heeft den winter hier uitgezongen en het is méégevallen. Wel kostte het wat extra brandstof, maar dank zij een goede verzeke ring van nqden en kieren, dank zij behoorlijke grondbedekking en een degelijke afsluiting van den zolder, was het best- uit te houden. En nu komt het voorjaar. Dat is er trouwens al. De hazelaar begint te bloeien... 80 vruchtboomen staan, tusschen de kippenboeten en de bleekveldjes te ontbotten en als we even verder zjjn, zal zich hier de eerste bloesemweelde vertoo- nen. 't Zal daar een uitbundig festijn wor den van wit en groen en rose. De eigenaar van 't Zijper hoenderpark is de kwaadste niet. Die is niet gierig met de groote boonen, die kan straks wat missen van de producten, die z'n tuin oplevert. En zoo leeft men hier tevreden voort, zonder vrees voor „overvliegers" en zonder vrees voor ont zetting uit het huis. Groot-bedrijf. Dit is een groot-bedrijf. Voorheen bezat dé installatie een capaciteit om liefst niet minder dan 24000 eieren tegelijk uit te broeden. We zien het mechanisme, de trots van den boer, en gaan iets begrijpen van een dergelijk be drijf. 't Zijn nu maar enkele tientallen „Noord- Hollandsche blauwen", die rondom de boeten drentelen. De tijd is voorbij, dat hier vele honderden hoenders 't rijk alleen hadden. Ge lukkig voor de geëvacUeerden uit Nieuwediep, voor wie 't een uitkomst was. Op deze luxe-farm hebben de bewoners het naar hun zin. We zien hier een kamer, annex slaapkamer, waarin men den mi nister te slapen zou kunnen leggen. Open slaande ramen, en 's morgens direct de zon in bed. Buiten de geuren van 't land in voorjaarstooi en het landelijk gekra keel van kippen en hanen. Vaardige handen hebben electriciteit, en gas aangelegd. De stofzuiger doet dagelijks dienst en naast de kachel staat, keurig op een plateautje, het dubbelpits gasstel. In den hoek van de slaapkamer ligt de hamstervoor raad: blikken en pakken, in kleurige verschei denheid. Boven de „aanrecht", net als thuis, de busjes met direct noodzakelijke ingre diënten. Ook hier verschijnt de koffie zonder dat men er om behoeft te vragen. Men heeft wel niet veel, maar „we drinken tot het op is, dan zien we wel weer verder". En de gast mag zeer zeker niet koffie-loos de boet verlaten. Tevreden menschen... die er niet aan dén ken hun woongelegenheid te verlaten en er ook geen kwaad van willen hooren. Men voelt zich hier volkomen thuis en... een tikje bo hémien. Hier is men volkomen eigen baas. Niemand behoeft naar de oogen gezien te worden. De bakker en de kruidenier kom^n lederen dag aan de deur en er wordt een plan beraamd van irrigatie. Dat wH is bezig uit te puzzden op welke wijze m snel en goedkoop water b(J de hand kan he ben, zoodat het omslachtige loop boerderij vermeden kan worden. Zorgen...? Och ja, die hebben deze bo hémiens natuurlijk evenveel als e e ander. Tenslotte zit men geïsoleerd. Men zit, op de medebewoners na, vrü een zaam en speciaal de winter was geen sinecure. Maar overigens is men van een massa rompslomp af. Men behoeft zelfs geen personeele belasting te betalen, hetgeen overigens begrijpelijk is... 't Voornaamste is echter, dat men volmaakt tevreden is met zijn toegewezen „levens ruimte". Men wenscht zelfs geen grooter ruimte en men vraagt zich af wat later, als alles weer normaal is, de menschen met de tienvoudige ruimte in hun Heldersche huis zullen beginnen... Bij Sint Maarten loopen we bij een andere hoenderkweekerij aan. Deze is van iets minder voornaam allooi, maar ook hier blijkt, dat men zich aangepast heeft en dat men leeft als bohémien. Want dat is opmerkelijk: de onder linge verstandhouding laat vrijwel nergens iets te wenschen over. Men begrijpt, dat men samen de zorgen moet deelen en dat men ook samen de vruchten van het leven in het bui tenveid (die er óók zijn...) moet smaken. In den Noordkop van de provincie staan vele hoenderparken en nog veel meer kippen boeten. In het meerendeel ervan leven Hel dersche geëvacueerden. De eene maai wat beter, comfortabeler, dan de andere maal, maar doorgaans onder vrij houdbare omstan digheden. Hier is men echter bij de gemeenschap, en, dat mogen wij niet vergeten, die bijna geen eischen meer stelt. Hier is men bij de men schen, die alleen maar veilig willen zijn en verder niets vragen. Het kan hen niet scheien dat ze wonen in een huis, dat veel gelijkt op een omgekeerde sinaasappelkist, dat ze ge bukt moeten binnenkomen om 't hoofd niet te stooten, en dat ze, als het regent, dikwijls met de voeten op de stoof moeten blijven .vanwege de kilheid. Men ontbeert hier de gtze'ligheid van het bij elkaar wonen zooals in de stad... men mist... Ja, men mist véél. Natuurlijk! Maar men voelt zich veilig en als men 's avonds slapen gaat is er niet één kip- penboet-bewoner, die gaat liggen luisteren naar vliegtuigen, die wellicht zouden kun nen overkomen. En ook d a t is iets waard voor 's menschen gezondheid. Zoo leven daar eenige honderden Nieu- wediepers hun bohémien-bestaan. Hoe lang nog Laat ons hopen van kort. Opóat geen nieuwe winter nieuwe zorgen gaat bren gen over de hoofden van deze bohémiens van 't buitenveid. De Optvanger der Directe belastingen te Den Helder deelt nógmaals mede, dat het zijn voornemen is om voor de aan slagen Ink. bel. 1940'41 vervolging in te stellen met aanmaning. Speciaal geldt deze vervolging voor diegenen, die nog niets of een klein ge deelte van voornoemde belasting hebben betaald. van 21 Maart 1941. BEVALLEN: B. HamEwalt, dochter. 't Is avond en ik lig te bed, En houd mij rustig bezig met Al, wat ik zooal heb gedaan Vandaag, en langs mij is gegaan. Het ia zoo stil, de lentelucht Komt heerlijk op een „windezucht'' Mijn venster binnen, wat een lust Zoo'n avond; echte voorjaarsrust. Dan plots gemiauw van heel ver weg Een kat, 't is Maart, toch aardig zeg! Daar is het weer, nu dichterbij. Ik vraag me af: een ,jiij" of ,^ij". Verdraaid, nu zijn er twee aan 't woord. Zoo heb ik het nog nooit gehoord. Toch jammer, dat het eender is, En dat die dieren elk gemis Van variatie in 't program Nooit als een dissonant" voorkwam. Ook worden ze, naar 't schijnt, nooit moe. Het kan zoo anders nu wel toe. Het wordt nu echt vervelend hoor; Ging dat gespuis er maar vandoor. Myn hoofd is zwaar, mijn stemming flauw Van dat ellendig gemiauw. Zit weer een kat soms in m'n goot. Ik sla hem als een pier zoo dood. Geloof me, vast gaat hij erdn, Met alles, wat ik krijgen kan. W. A. De gasfabrieken verbruiken jaarlijks ver scheidene Jtonnen steenkolc-. om U het gas te verschaffen, dat diént voor de verwarming van Uw huis en het bereiden van Uw maal tijden. Doordat bij het vergassingsproces van steenkolen naast gas andere onmisbare pro ducten zooals cokes, steenkolenteer enz. - vrijkomen, zal steeds een gedeelte der ge dolven steenkolen voor gasproductie beschik baar moeten blij.en. Hierop kan echter be spaard worden, indien U zoo zuinig mogelijk met Uw gas omgaat. Lees daartoe met aandacht onderstaande wenken, waardoor U met geringe moeite het volle profijt van Uw gasfornuizen of -kachels kunt krijgen. Zorg, dat Uw kachel of haard in orde is. Bij sterk trekkenden schoorsteen verdient veelal aanbrenging van een trekonderbreker aanbeveling. Raadpleeg hierover het gasbe drijf of een deskundige. Steek het gas niet vroeger aan dan strikt noodig is. Draai de kachel laag zoodra een redelijke temperatuur is bereikt; daar dit dikwijls ver geten wordt, verdient toepassing van een automatischen temperatuurregelaar aanbe veling. Draai het gas 'uit eenigen tijd vóór U het vertrek verlaat: een eenmaal verwarmd ver trek koelt slechts langzaam af. Ventileer niet meer dan noodig; vermijd tocht. Indien ventilatie gewenscht is, doet men het best, onmiddellijk vóór het aansteken van de kachel gedurende enkele minuten, door alle ramen open te zetten, krachtig te ven- tileeren. Gedurende eenigen tijd nadat haard of kachel hebben gebrand, houde men ramen en deuren dicht. Zorg, dat Uw gascomfoor geheel in orde is, vooral de spaarbrander; is dit niet het ge val, laat het dan door het gasbedrijf of een deskundige nakijken. Zet de pan kant en klaar op den brander en steek dezen dan pas aan. Draai de gaskraan eerst open, als dé lucifer brandt. Laat de vlam nooit om de pan heenslaan. Gebruik liefst pannen met platten bodem; een lage, breede pan is voordeeliger in het gebruik dan een :ooge, smalle. Kook de gerechten in een pan met goed sluitend deksel. Kook aardappelen en groenten met zoo weinig mogelijk water; op 2 kg aardappelen of vaste groente (koolraap, spruitjes, boo nen. enz.) is een kopje water voldoende; blad groenten kunnen zelfs alleen met aanhangend water opgezet worden. Breng den inhoud van de pan aan den kook op een gasvlam, die iets kleiner is dan de panbodem; zoodra de inhoud kookt, het ge recht op den spaarbrander of kleingestelden brander gapr laten worden. Stel den spaarbrander zóó in, dat het ge recht net aan den kook blijft en geen stoom onder het deksel ontsnapt. Gebruik zoo we'nig mogelijk een stoofring of asbestplaatje, deze verhoogen het gasver bruik; er zijn sudder- en stoofkomfoortjes verkrijgbaar welke uitstekend voldoen. Kook aardappelen en groenten zoo kort moge lijk. In een half uur zijn de meeste groenten gaar. Vermijd zooveel mogelijk gebakken nage rechten en braad het vleesch zoo kort moge lijk. Maak gebruik van stapelkoken; echter nooit voor het klaarmaken van groenten, omdat door den langeren bereidingsduur waardevolle stoifen verloren gaan. Verwerk door stamppotten een gedeelte van de groente rauw; dit verhoogt de voe dingswaarde en bespaart gas. Beperk het aantal gerechten: kook dus zooveel mogelijk eenpans gerechten, zooals stamppotten en voedzame soepen. Kook eieren, na ze schoongemaakt te heb ben, in de pan met aardappelen en niet weer in een apart pannetje water. LICHT IN DE LIJSTERSTRAAT. Af en toe blijkt dat er lieden gevonden worden die niet weten of niet willen weten dat er voldoende in hun woningen verduisterd moet zijn. Zooeen werd gesnapt in de Lijster straat. Hetgeen geld kost. NOG MEER LICHT. Ook in de Koningstraat en in de Jan in 't Veltstraat was het bij enkele woningen met de verduistering maar zoo-coo. De politie greep in en deelde twee bekeuringen uit. MISHANDELING. Aangifte bij de politie werd gedaan door een bewoner van den Kanaalweg, dat zijn 9-jarig zoontje door een anderen bewoner was mishandeld. RIJWIEL ZOEK. Aangifte werd gedaan dat een rijwiel, het welk tegen een gevel aan de Weststraat stond, spoorloos verdwenen was. De politie stelt een onderzoek in. Verhoef, Doggersvaart 6, Gem. Den Helder, heeft nog slaapruimte voor Helderschen. 't Buitenveid siddert weer. Ditmaal niet in de eerste plaats van wege explodeerende bommen en ..over vliegers", doch vanwege de indrukwek kende serie inbraken en insluipingen, welke de laatste twee, drie weken de aandacht opeischen. In de krant heeft gestaan: ,,de politie volgt een spoor" en zijn we w l inge licht. (en er is geen reden daaraan te twijfelen) dan is dit méér dan een frase, 't Is ons bekend hoe menig Nieuwe- diepsch politieman de laatste weken niet aan z'n slaap is toegekomen, doch in nacht en ontij op pad was om genoemd „spoor" te volgen, 't Is ons bekend, dat speciaal de gemeentelijke politie alle hens in 't geweer geroepen heeft, om paal en perk te stellen aan de heerer., die van de afwezigheid van eerzame burgers gebruik maken om hun bezit tingen weg te sleepen. En moge nu blijken, dat 't kwajongens of volwas senen zijn, laat hun de hoogste straf deelachtig worden, die op dit langvinge- rig euvel 'staat. Want minder dan ooit mag juist mi iets dergelijks in deze ont volkte stad plaatsvinden. In één opzicht zijn deze inbraken en diefstallen echter speciaal merkwaardig. Zooals men weet is het onbegonnen werk thans nog in de winkels één kor rel chocoladepoeder te koopen. We hadden enkele weken geleden den moed bij onzen kruidenier een paar ons cacao te vragen en de man staarde ons aan. zoo verbijsterd, of wij linea recta uit een inrichting voor zwakzinnigen ge marcheerd kwamen. En hij zij of wij soms een adres wisten waar h ij het krijgen kon Zoo is het met de cacao met de koffieen met de thee. Niemand heeft meer iets, en de kruideniers en andere winkeliers zeggen reeds lang uitverkocht te zijn. Het wonder doet zich echter thans voor, dat de inbrekende Nieuwediepers telkenmale in staat blijken te zijn wel degelijk deze drie zoo felbegeerde arti kelen op den kop te tikken. Men leest van honderden ponden cacao of het maar niets is, terwijl ook thee en koffie nog steeds veelvuldig aanwezig zijn. Uiteraard beteekent dit niet, dat wij willen zeggen, dat deze lieden voorloo- pig hun bezit aan den verkoop onttrok ken hebben. Integendeel, zooiets mag men van goede vaderlanders niet ver wachten. 't Ware al te bout, er een dergelijke meening op na te houden. Het pleit evenwel wel voor de uiterst ontwikkelde instincten dezer insluipers, die kans zien in nachtelijke duisternis cacao, thee en koffie weg te sleepen uit huizen en winkels, waar de eigenaar die zelf niet meer konden vinden. Hiervoor past een woord van hulde. Hulde, voor de ontdekkingsgaven van deze elementen, die verloren voorraden weer te voorschijn weten te brengen. Bestaat de mogelijkheid niet dat men hen, na uitzitting van den straftijd, in dienst stelt van den Crisis Opsporings- en Fraudedienst? We moeten ons sterk vergissen, indien zij er niet in zouden slagen in dit theelooze, koffielooze en cacaolooze tijdperk nog vele wegge raaktehoeveelheden op te snorren Men neme de proef op de som De gemeenschap zal er w l bij varen Een enkel woord nog over een geheel ander onderwerp, hetwelk de leerlingen van een zéér achtbare en zéér promi nente onderwijsinstelling van onze stad betreft. Maandagmiddag vertrokken een aantal jongens van deze Middel bare school wier naam wij, ter bespa ring van de schande, zullen verzwijgen) met den trein van half vier uit Den Helder en men scheen het er op gezet te hebben op zoo schandalig mogelijke manier „de beest" uit te hangen. Het was ergerlijk en misselijk, dat jongens tusschen de 15 en de 18 zich op een dergelijk weinig heer-achtige manier aanstelden. Voor de reizigers was het een bezoeking in de buurt van deze knapen te moeten vertoeven en voor het materieel van de N.S. was het funest Enkele conducteurs namen er, terecht, aanstoot aan, en reeds in Anna Pau- lowna werd de politie van Schagen op gebeld om de jongeheerenaldaar in ontvangst te nemen. Hetgeen volgens de regelen der kunst door de gemeentelijke politie aldaar geschiedde. Het was een weinig verheffend ge zicht de „bloem" van Helders jeugd op deze wijze meegepakt te zien. Temeer stootten wij ons daaraan dat zulks in Schagen moest geschieden, ten aan- schouwe van de dorpelingen aldaar, die wel een frisschen indruk gekregen zul len hebben van de Heldersche studee renden. Men kan dergelijke knapen moeilijk „school-laten-blijven" of hen duizend strafregels geven. Jammer ge noeg niet. Er bestaan echter ongetwij feld andere paedagogische correctie maatregelen, om de knapen aan het verstand te brengen dat een trein geen „soos' is en zeker geen plaats waar men reizigers kan vervelen en de boel kapotmaken. Van h e e r e n. op zulk een voor treffelijke school, met zulk een kostbare studie, verwacht men tenslotte iets anders. Inlevering bloembonnen no. 5 In het tijdvak 24 t.m. 28 Maart a.s. moeten de detaillisten inleveren de bonnen no. 5 van de bloemkaart, waarvoor zij toewijzingen tarwebloem wenschen te ontvangen. Deze bonnen moeten in veelvouden van 80 stuks worden ingeleverd met een minimum van 80. Maximaal mogen hieronder 79 restant bonnen no. 4 van de bloemkaart voorkomen. Inlevering bonnen no 11 (rijst) In genoemd tijdvak moeten de detaillisten eveneens inleveren de bonnen no. 11 van de algemeene distributiekaart en wel in veel vouden van 10 stuks met een minimum van 40 stuks. Hieronder mogen maximaal 9 bon nen 92 (van het oude distributiebonboekje) voorkomen. Voor de inlevering van beicie bovengenoem de soorten bonnen moet één ontvangstbewijs MD 201 B worden gebezigd. De inleveringsdagen zijn voor code-no.: 1001 t.m. 1999 op Maandag 24 Maart a.s. 2001 t.m. 2999 op Dinsdag 25 Maart a.s. 8001 t.m. 3999 op Woensdag 26 Maart a.s. 4001 t.m. 4999 op Donderdag 27 Maart a.s. 5001 t.m. 5999 op Vrijdag 28 Maart a.s. Distributie van boter, margarine en vet Van 24 Maart 1941 af zal op de bonnen van de boterkaart uitsluitend boter mogen worden afgeleverd, terwijl van de vetkaart afwisse lend een bon zal worden aangewezen, welke recht zal geven op het koopen van boter of margarine of vet en een bon, welke recht zal geven op het koopen van boter of margarine. Op den prijs van de boter wordt echter geen reductie verleend. Bij de inlevering van opplakvellen met bon nen van de boterkaart, zullen in het vervolg uitsluitend botertoewijzingen worden uitge reikt, terwijl bij de inlevering van opplakvel len met bonnen van de vetkaart afwisselend gedurende een inleveringsweek toewijzingen voor vet en de daarop volgende week marga rine-toewijzingen zullen worden uitgereikt! De botertoewijzingen geven recht op het koopen van boter, margarine-toewijzingen op het koopen van boter of margarine en vet- toewijzingen op het koopen van boter of mar garine of vet. Slagers Destjjds is een regeling getroffen, dat de slagers, die gesmolten vet verkoopen, hetwelk zij van derden betrekken, de van den distri- butiedienst ontvangen toewijzingen voor mar garine kunnen opzenden naar de Nederland sche Zuivelcentrale, afd. M.V. en O te 's-Gravenhage, waarna hun een toewijzing voor een overeenkomend aantal rantsoenen vet wordt uitgereikt. Daar in verband met de gewijzigde regeling voor de distributie van boter, margarine en vet, slagers, die op bonnen van de boterkaart vet hebben afgeleverd, thans bij inlevering van deze bonnen een toewijzing voor boter ontvangen, is bij wijze van uitzondering be paald, dat botertoewijzingen, waarvan de ver valdatum ligt tusschen 17 April en 30 April a.s. eveneens bij de Ned. Zuivelcentrale, Afd. M.V. en O. te 's-Gravenhage kunnen worden ingewisseld voor toewijzingen voor vet. Omdat in den vervolge op bonnen van de boterkaart uitsluitend boter mag worden af geleverd, geldt dit uiteraard slechts voor toe wijzingen waarvan de vervaldatum tusschen de zoo even genoemde data ligt. UoncUien uit h&t Utieyend ftlaadfe. Sedert den jare 18)5 bestaat in deze ge meente eene inrichting, die, wellicht ook door 't eenvoudig uiterlijk weinig algemeen bekend is. Wij bedoelen het Observatorium, geplaatst op den Zeedijk, in de z.g. ,Landskeet". Van af genoemd jaar worden aldaar dagelijks met de aanwezige toestellen en instrumenten weer kundige waarnemingen gedaan, waarvan men de resultaten iederen dag, nevens die van andere plaatsen, in het buiten- en binnenblad irindt vermeld. De heer C. van der Sterr, inder tijd opzichter, van de Waterstaat alhier, heeft daar, met goedvinden van HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie en voor rekening van deze, onderscheidene toestellen tot het doen van waarnemingen, 't zij van eigene vinding of ontleend aan beschrijvingen en afbeeldingen van reeds bestaande zaken, daargestéld. Onder de voornaamste kan men rangschikken een ge tijmeter, toestel om binnenshuis de hoogte van 't water in 't Marsdiep waar te nemen, een regen- en uildampingsmeter, een zelf-registree- rende windrichting- en winddrukmeter, een uitdampingsweger van zand-, klei- en tuin grond, toestellen tot het nemen van electro- metische waarnemingen, verschillende baro meters, waaronder een zelf-registreerende, verschillende thermometers, enz. 't Peilwerk- tuig, met welks aanleg 18tt6 werd begonnen kon eerst in 1850 in werking gesteld worden. De put, die in onmiddellijke verbinding staat met het Marsdiep, trok meermalen in groote mate de aandacht van bezoekers uit den vreemde. Vroeger en later werd deze merkwaardige inrichting herhaaldelijk door vreemdelingen bezocht en ook de Prins van Oranje en Prins Hendrik der Nederlanden toonden, hier ter plaatse vertoevende, hunne belangstelling in dit observatorium, door het met een bezoek te verseren. De verdiensten van den stichter van deze instelling, den heer Van der Sterr, werden erkend door Z.M. den Koning, die hem met de Orde van vederlandschen Leeuw begif tigd*.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5