BKC naar Oudkarspel, tegen DTS N1PPER EN PELLE ïl.U.R. In ons district Voetbalprogramma voor Zondag In Schagen een derby - W. waard-Succes Spanning in alle afd. ten top gestegen SÊXe eeMJte, klatttw Feuilleton Ik heb gekozen, .Arkadi De competitie loopt teneinde; vele clubs moeten slechts nog drie wedstrijden spelen, maar juist nu, wordt er van de clubs veel gevergd. De één vecht voor lijfsbehoud, de andere club voof promotie. Ondanks het nog kleine aantal wedstrijden, is er slechts één kampioen, dus een sprekend bewijs, hoe groot de spanning is. Het is te wenschen, dat het weer wederom zoo meewerkt als verleden week, dan kan het een succesvolle dag worden. Afd. I. ADO ontvangt DFC en de Hagenaars zul len er goed aan doen niet een nieuwe misstap te begaan, want dan kon DHC nog wel eens lastig worden. Maar ADO is op eigen veld ongenaakbaar en dat zal DFC dan ook wel moeten ondervinden. Opvallend is het dat ADO van de acht gespeelde uitwedstrijden er slechts twee won. Met dat voor oogen zullen de Delftenaren er goed aan doen hun wed strijd tegen 't Gooi te winnen, iets wat wel zeker is. DWS en Sparta gaan uitmaken wie de derde plaats gaat bezetten. De Amster dammers hebben den laatsten tijd wel pech met spelers, waren eerst Drager en Winter van de ledenlijst afgeschreven, nu heeft ook Grifthorst te kennen gegeven, voor een andere vereeniging te gaan spelen, n.1. Ajax. Toch zullen de Amsterdammers zich wel handhaven en Sparta zal dat ook ondervinden. Feijen- oord krijgt weer eens kans op beide punten en dat Stormvogels dat verhinderen kan, nemen wij niet aan. De leider KFC ontvangt Hermes DVS en dat zal voor de Koogers niet meevallen, doch er moet gewonnen worden en Hermes is een wisselvallige ploeg. Wanneer de Koo gers de zaak nu meteen serieus aanpakken, is de kans groot dat zij de Schiedammers overspelen en dan is alles mogelijk. Afd. n. Het kranige VSV ontvangt het zwakke CVV; een voorspelling is hier niet moeilijk, zoodat de Rotterdammers na deze nieuwe nederlaag vrijwel hopeloos staan. RFC en Haarlem ontmoeten elkaar in Rotterdam, aan hun eer verplicht moeten de Haarlemmers winnen, doch RFC doet het vooral den laat sten tijd niet slecht. In Amsterdam hebben we AjaxBlauw Wit, eens een strijd welke 15.000 toeschouwers trok. Doch nu een vrij onbelangrijke, of het cachet derby moet het doen en we meenen ook wel dat er nog ge noeg Amsterdammers zullen zijn, die dat treffen willen zien. Ajax is o.i. sterker en dus favoriet. De vierde wedstrijd is hier Xerxes—VUC. De Hagenaars zullen er prijs op stellen zoo goed mogelijk te eindigen, zoo dat we Xerxes weer niet veel kans kunnen geven. Afd. in. Slechts twee wedstrijden vinden in 't Oos ten plaats, heel goed bekeken van de compe titie-leider, want dan staan alle clubs op 16 wedstrijden, wat het verdere verloop slechts ten goede komt. Hengelo ontvangt Enschedé, ondanks de slechte positie der thuisclub geven wij ze een serieuse kans op de punten, want de Ensche- déërs hebben toch niets meer te winnen en te verliezen. Is deze wedstrijd van belang voor de onderste plaats, de tweede wedstrijd is van tegenovergesteld belang, want Heracles ontmoet Tubantia. De thuisclub heeft de beste papieren, maar Tubantia zal vechten voor hun kans, welke hoewel uiterst klein, doch toch nog aanwezig is. Heracles is ech ter toch favoriet, hoewel een verrassing o.i. toch niet is uitgesloten. Afd. IV. PSV moet naar Tilburg, zij brengen n.1. een bezoek aan Willem II. Willem II heeft juist eenige verrassend goede resultaten ach ter den rug en een overwinning van PSV is toch lang niet zoo zeker. NO AD zal van Hel mond winnen, waardoor dus laatstgenoemde ploeg behoorlijk in de put komt. Limburgia en Roermond, twee vooraanstaande candida- Een roman uit het hooge Noo -den Door Agathe Pogner 7. Pascha zuchtte. Ze zag mijreed8 op een eiland in den Poolcirkel ze zag hoe ik alle uiterlijke beschaving af g nen waarloosde en zij zou niet U dden ik zijn om mij van den ondergang klopte haar bemoedigend op den schou beloofde haar, dat ik, als ik .eenmaal weg was, minstens eens per dag mgn wasschen. Pascha keek me ^Vh0^ rcheen" haar zijde aan. Mijn opgewektheid schee gerust te stellen. En in werkelij bld, niet alleen opgewekt lk was om zoo blij, dat ik de oude Pasch* het s im. den hals zou zijn gevlogen. Maria mers weer terug! Maria!... te - Waarom sta je zoo geheimzmnig te lachen? vroeg Pascha eindelijk, mij vol arg waan aanstarend. ,._iku niet' - Lachte ik? Dat wist k werkelijk nieL Maar als het zoo was, dan kwam het eindelijk 's avonds heeft opgehouden ten voor de fatale plaats, spelen tegen elkaar. Voor de Limburgers de gelegenheid hun ter reinvoordeel uit te buiten. Eindhoven en Longa kunnen een kalm partijtje spelen, waarbij ook al weer de thuisclub de meeste kans heeft. Juliana en NAC zullen elkaar het even zuur gaan maken, de verliezer kan de il lusies wel opbergen, vooral als het Juliana is. PSV heeft echter liever dat Juliana wint. MVV heeft ook weer een thuiswedstrijd, nu tegen BW, de Bosschenaren zijn erg ver rassend dit jaar en om MVV een nederlaag te geven is net iets voor BW. Afd. V. Be Quick kreeg Zondag zijn eerste neder laag tegen Velocitas; nu hebben ze weer een derby tegen GVAV. En al is dit op papier een zacht eitje, Willem II in het Zuiden heeft ons bewezen, wat derby's vermogen. Vanzelf hellen we naar Be Quick over, wat betreft de uitslag. De twee mede-candidaten HSC en Veloci tas ontmoeten elkaar in Hoogezand. Dat kan niet anders of Be Quick heeft er voordeel van bij dezen wedstrijd, wij voor ons houden het op een gelijk spel. Leeuwarden heeft het gemakkelijker, want Veendam stelt niet veel voor dit jaar. Achil- les heeft een serieuze kans tegen Sneek, het zou de Assenaren best van pas komen, de voorsprong op Veendam wordt dan vier pun ten, als onze voorspelling tenminste bewaar heid wordt. WW maakt er ook niet veel van, ook zij staan vanzelf niet best en Heeren veen, dat op bezoek komt, kan dus wel eens warm ontvangen worden. Een gelijk spel zit er wel in. 2e klasse A. AFC krijgt zijn kans, nu ZFC komt, te be wijzen dat het ernst is met hun illusie. De Zaandammers zullen zeker revanche willen nemen van de eenige nederlaag geleden in Zaandam. Hoewel wij de kracht van ZFC wel even hooger aanslaan dan hun tegenstanders, is de revanche nog lang niet geboren, eerder het tegendeel. Alcmaria moet vanzelf van OSV winnen, zoo'n „makkie" is dat nu bepaald niet, want vooral de voorhoede der Oostzaners is heel wat mansch. WZ heeft ook tegen Zeeburgia weer wei nig kans op succes, doch wanneer er nog eens een puntje bijkomt, zal het toch nu moeten gebeuren. De Boys moeten naar DWV; de Nieuwendammers tellen nog mee, zoodat die factor wel funest zal worden voor de Boys. WFC is er heelemaal uit. West Frisia komt nu te gast, misschien dat er eindelijk weer eens herstel komt. De Enkhuizenaren zijn echter niet voor de poes en zeker sterk genoeg voor een gelijk speL 2e klasse B. De Haarlemsche derby EDOHBC gaat voor de tweede maal. De eerste keer leverde een draw op, ook nu zal het er niet ver af liggen. HVC zal het met Velox wel redden. De andere wedstrijden zijn: HFCVolen- dam; RCHde Kennemers; HilversumWa tergraafsmeer; de SpartaanHercules. 3e klasse A. St. George ontvangt QSC; de leiders zullen zich tegen de Spierdrjkers zeker niet laten verrassen. GVO zal het tegen Zaandijk niet redden, hoewel de Krommenieërs zich zoo maar niet over zullen geven. Purmersteyn heeft kans zijn slechte beurt weer goed te maken, want ook KW is niet bepaald sterk. Hollandia is vrij, de Hoornschen hebben on- dertusschen voor het volgend jaar voor de midvoor plaats geen moeilijkheden, want Westhoven van ADO heeft overschrijving aangevraagd naar de rood-witte derde klas- ser. 4e klasse A. Eindelijk dan zal de groote strijd DTS— BKC morgen plaats vinden. Na de nederlaag van Zondag j.1. zullen de geel-zwarten het dus opnieuw zwaar te verantwoorden krij gen. DTS lijkt ons inderdaad iets sterker, niet alleen doordat zij nog steeds ongesla gen is, maar ook omdat haar overwinningen vaak overtuigender waren dan die van BKC. Wanneer BKC echter volledig, dus met Tau- ber, uitkomt en voor oogen houdt, dat een tweede nederlaag zoo niet al haar kam pioensillusies, dan toch een groot gedeelte hiervan ontneemt dan valt er zeker iets te bereiken. Ook DTS is niet onoverwinnelijk. Laten we hopen op een spannende, doch faire partij voetbal in de Langedijk. Succes en Schagen, 2 clubs die met de vele BKC supporters op een overwinning van de Poldersche club hopen, hebben het op papier minder moeilijk. Eerstgenoemde gaat naar Wieringerwaard en zal ongetwijfeld een zege kunnen boeken, waardoor de roodbroeken nog steeds in de onderste regionen vertoeven. Een troost, zij het dan ook een schrale, is evenwel dat noch Watervogels noch Nieuwe Niedorp veel kans op puntenwinst hebben. Watervogels ontmoet n.1. Schagen op het gemeenschappelijk terrein. Terrein voordeel zal hier de beslissing dus wel niet brengen. Maar ook zonder dat zal wel niemand an ders dan aan een Schagen overwinning den ken, waardoor de marktbewoners ln de run ning blijven. Nieuwe Niedorp gaat naar MFC en ook haar geven we weinig kans op winst. MFC is de laatste tijd in goede vorm en zal ook nu niet falen. De volgorde onderaan de rang lijst zal dus geen noemenswaardige wijzigin gen brengen. OudesluisBergen ten slotte is een strijd tusschen 2 clubs uit de middelmoot. Op pa pier is Bergen's positie echter gunstiger dan in werkelijkheid, doordat zij al 12 wedstrij den heeft gespeeld. Wat verliespunten be treft alleen Nieuwe Niedorp overtreft haar. Ook hier geven we de thuisclub de beste kansen. ONDERAFDEELING NOORD HOLLAND. I C. Vastgesteld is hier alleen KoedijkSchoorl. Schoorl lijkt ons iets sterker en kan o.i. wel een kleine overwinning behalen. I D. Sijbekarspel is hier heer en meester en heeft nog geen verliespunt. Morgen speelt zij uit tegen MFC 2 en zal geen misstap be gaan. OudendijkAndijk 2 is voor de An dijk reserves. TwiskBerkhout en Hollan dia 3Hoogkarspel (10 uur) zijn wedstrijden waarin de clubs elkaar niet veel ontloopen. De stand luidt hier tot en met 9 Maart. Sijbekarspel 9 9 0 0 61—11 18 Andijk 2 8 6 1 1 32—13 13 Berkhout 8 5 0 3 26—15 10 Hoogkarspel 8 4 0 0 18—19 8 Twisk 8 3 2 3 17—20 8 West Frisia 3 7 2 1 4 18—28 5 Hollandia 3 9 2 1 6 17—39 5 MFC 2 7 1 0 6 9—43 2 Oudendijk 6 0 1 5 11—21 1 n d. Alkmaar 2- -Graftdjjk; DTS 2Ursum, 12 uur. EgmondlaBergen 2. II E. VCLFlevo; MOCHollandia 4; Hem Sporters 2. ii F. Succes 2Winkel. BKC 2Dirkshorn. ih D. Oudorp 2Akersloot; Groot Schermer Alkmaar 3. Schoorl 2Vrone 2. iii E. Andijk 3Nieuwe Niedorp 2 (12.30); HauwertVCL 2, 12 uur; Sijbekarspel 2—Winkel 2; Twisk 2—MFC 3, 12 uur. Winkel 2 en Sijbekarspel 2 gaan hier samen aan de kop. De ontmoeting van mor gen is dus uiterst belangrijk. De stand hier t.m. 9 Maart luidt: Winkel z 8 7 0 1 44—10 14 Sijbekarspel 2 6 5 0 1 32—12 10 Hauwert 6 3 1 2 30—17 7 Nw. Niedorp 2 5 2 2 1 14—12 6 Twisk 2 5 1 1 3 13—29 3 •MFC 3 Andijk 3 VCL 2 Oudendijk 2 8—17 2 14—21 2 16—32 2 5—26 0 MFC 3 2 verl.punten w.n.o. tegen Winkel 2. iv d. Alcm. V. 5Ursem 2, 12 uur; DTS 3— Bergen 3, 10 uur. 12 uur. rv f. Barsingerhorn—Callantsoog, een zware op gave voor de leiders Callantsoog, de thuis club is slechts één verliespunt achter. Beide clubs zijn nog ongeslagen. Winkel 3 —BKC 3 (11 uur) zal wel voor de thuisclub zijn. Winkel 4 speelt thuis tegen de Oudesluis- reserves en zal het wel niet kunnen halen. Schagen 3Petten 2 (10 uur) zal niet ver van een gelijk spel af liggen. De stand luidt hier nu t.m. 16 Maart. Callantsoog 7 7 0 0 40—11 14 Barsingerhorn 5 4 1 0 16—3 9 Oudesluis 2 9 4 1 4 19—26 9 Winkel 3 9 4 1 4 23—17 9 Petten 2 6 2 1 3 14—14 5 •St. M.vlotbrug 6 2 1 3 12—16 3 •Sc'«agen 3 2 0 1 1 5—6 0 •BKC 3 4 0 2 2 5—11 0 Winkel 4 6 0 0 6 8—38 0 St. M.vl.br. 2 verl.punten w, .n.o. tegen BKC 3. .n.o. tegen BKC 3. BKC 3 2 verl.punten w.n.o. tegen Winkel 4. ADSPIRANTEN. Afd. M. MFC a—Winkel b, 12.30 uur. Afd. N. Oudesluis aWinkel a, 10.30 uur. i Schagen aW'waard a, 12.uur. Succes aBKC a, 12.30 uur. AFDEELING BIJZONDER VOETBAL. I A. LimmenHSV. vogelsLSW. II A. ZAPGeel Zwart. Hugo BoysVZV. HollandiaLSW 2. Con ZeloSt. Victor. De stand in deze afdeeling luidt t.m. 9 Mrt. RKAFCBerdos. Zee- Con Zelo 10 8 2 0 39—13 18 VZV 9 4 3 2 39—28 11 •svw 10 5 3 2 21—18 11 Hugo Boys 9 4 2 3 27—21 10 SRC 10 3 2 5 36—43 8 St. Victor 5 2 3 0 18—9 7 Geel Zwart 3 2 1 0 15—7 5 ZAP 8 0 3 5 15—30 3 Hollandia 8 0 3 5 12—25 3 LSW 2 6 0 0 6 8—36 0 Onze streekgenooten SRC, ZAP en Geel Zwart staan er dus niet bijzonder goed voor al zal laatstgenoemde, met nog vele achter stallige wedstrijden, nog voor een verrassing kunnen zorgen. 95. Een schepenkerkhof. 1. „Het lijkt wel, of alle ver ongelukte schepen van de wereld hier bij elkaar geko- komen zijn! Het ziet er hier overiger i echt gezellig uit!" 2. Wanneer Karo en Wawhoo hadden kunnen spreken, dan hadden voorzeker elkaar heel wat te vertellen gehad! Wawhoo wapent zich intus sen maar vast met een stevige knuppel; je kunt immers nooit weten, wat je te wachten ctaat? 96. De ongekroonde koning van het eiland. 1. „Kijk eens, daar ligt zelfs een heel lustslot; daar moe ten we naar toe,'om eens te kijken, welke Robinson Cru- soe er el in woont!" 2. „Goeden dag! We zijn vier arme schepsels, die vanuit de wolken op dit onzalige eiland nee-gekomen zijn. Zou u ens misschien gast vrij in uw woning willen ontvangen regenen, zoodat je weer behoorlijk van de nachten kunt genieten. Ik nam mijn pet. Ga je nog uit? vroeg ze en toen ik bevestigend antwoordde, zei ze verwijtend Het begint weer. 's Nachts kan hij niet in bed komen en 's morgens is hh er niet uit te krijgen! Het is immers nog lang geen nacht, schertste ik, het is nog niet eens elf uur. Maar ik kwam er toch niet toe het huis te verlaten, voor ik haar gevraagd had, of zij misschien wist, wanneer Maria terug kwam. Toen sloeg ze haar handen ineen van verbazing. Wat? Ben je er nog met eens geweest, jongeheer? Ze is er toch allang! Je vriend Tit is van de pont direct hir- heen gekomen en heeft gevraagd, waarom je niet bij de aanlegplaats was. Hij loopt nu .-atuurlijk al dien tijd naar je te zoeken! Ik i0og en antwoordde, dat ik niet pre cies had geweten, welken dag Maria terug kwam Daarop rende ik als een dolle de poort uit Onderweg jubelde ik maar steeds voor me heen: Maria is terug! Maria is terug!... Een man die me verbaasd aanstaarde en zelfs midden op straat bleef staan, riep ik overmoedig toe: „Ze is terug! Hrcra! Ach, wat was uat een avond! Een gewel dige, onvergetelijke avond! Ik beklom den eenigen kleinen heuvel van onze stad jaren geleden kunstmatig aangelegd maar daarna door den wind langzamerhand grooter ge worden - en eing met dennK tegenieen be.kenstam zitten, welke zelfs m de duister nir op groot en afstand zichtbaar was. Het was een van die zegenrijke witte nachten, welker zeldzame, geheimzinnige be- korin0" den mensch onweerstaanbaar in het hart grijpt. Boven het als zilver schitterende water droomde een lichte eindelooze hemel. Op steen en gras op blad en bloem lag een sprookjesachtige glans van z'.'ver. En tot in den verren omtrek neerschte een weldoende stilte i f en toe drong een licht geruisch, dat het zomersche nachtleven verweki, tot mijn hooge uitkijkpost door, maar dan werd het onmiddellijk door de stilte opgezogen. Slechts de langgerekte tonen der scheepssirenen lie ten zich niet vangen. "Irillend en klagend verstierven zij in de verte. Ik zat tegen den berkenstam en staarde in het lichtende wit, dat tegen middernacht een lichtblauwe tint aannam en alles met een schier bovenaardschen glans overgoot. Men moet ze kennen en zelf meemaken, deze heerlijke witte nachten van het Noor den! De winter regeert hier met strenge hand. Hij zou ons allen in marmotten en langslapers veranderen, als de hoop op de lente er niet was, die nier als een brutale roover de onberoerde sneeuwvelden binnen valt, in vijf dagen het gras uit den grond toovert en groene bladeren aan de kale boomen hangt. Deze wilde, uitbundige lente wordt gevolgd door lange, heete dagen en deze vinden hun bekroning in de geheimzinnig witte nachten. Ik heb steeds vol ongeduld naar deze nach ten verlangd en ze als een lafenis genoten. N" echter, terwijl mijn blik zich in het vlakke land verloor en op de breede, hier reeds een meer gelijkende rivier bleef rusten, nu besefte ik voor het eerst, dat deze landstreek en het land, waartoe zij behoorde, mijn vaderland was. Vroeger was ik er trotsch op te kunnen verklaren, dat ik mij in de geheele wereld thuis gevoelde. Nu echter, in dezen van wij ding doortrokken nacht, .begreep ik als iemand, die plotseling God's nabijheid voelt dat het woord vaderland ietf geheel anders in zich bergt, iets grootsch, iets heiligs en ik begreep plotseling, dat slechts in ons ge boorteland de bronnen der genade en van den gezegenden arbeid vloeien. Rijk bedeeld keerde na zonsopgang naar huis terug. Ik maakte mijzelf verwijten. Ik dacht den laatsten tijd zoo weinig aan Taja. Toen zij stierf, voelde ik mij als iemand die rijp is voor een krankzinnigengesticht. Ik greep, zelfs naar een wapen; Tit sloeg het mij tijdig uit de hand. Later ebde deze onevenwichtigheid langzaam af. Alles wat overbleef, was een grenzeloos medelijden met de jonge vrouw, die zoo graag had geleefd en zoo vroeg van het leven moest scheiden. Louter uit mede lijden zou ik haar ook na haar dood nog veel goeds hebben willen bewyzen, maar ik kan immers niets meer doen dan haar graf sieren met de bloemen, waar ze zoo van hield, met roode rozen. Toen Tit rnjj op den dag van haar dood het wapen uit de hand sloeg, vond hij den moed mij de waarheid te zeggen. Je mag den hemel danken, dat het zoo gekomen ls. zei hij ernstig. Een vrouw met een hartkwaal? Wat zou er van je huwelijk geworden zijn...? Taja zou slechts zichzelf en allen anderen tot last zijn geweest. Zoo had zij tenslotte nog een mooien dood. Zij werd oprecht betreurd en behoefde het niet te beleven, dat men met ongeduld op haar dood wachtte, zooals dat met vele ongenees lijke zieken het geval is. Ik heb hem destijds met groote verontwaar diging aangehoord en hem grof een ploert genoemd. Daarop antwoordde hij, zonder zich veel van deze beleediging aan te trekken: Hij, die niet ten onder wil gaan, moet vaak hard zijn, soms zelfs zeer hard. In ieder geval heeft jouw overhaaste verloving mij iets geleerd. Ik zal nooit een meisje trou wen, waarvan ik niet weet, dat het volmaakt gezond is. Nu zit ik hier en vraag mezelf af: Zou ik ooit Taja's dood hebben kunnen wenschen, als ik wist, dat zij ongeneeslijk ziek was?... O, ik ben laf! Ik durf mezelf hierop geen antwoord te geven. Hoewel ik pas tegen drie uur 's nachts naar huis kwam, was ik den volgenden ochtend om acht uur reeds weer op de been. Er was nog van alles te doen en de dag van ons vertrek kwam *teeds nader. Weliswaar had Wadim zich bereid verklaard voor het inpakken en verladen van de kisten en vaten te zorgen, maar ik voelde, dat ik mij daar zelf toch ook mee moest bezig houden, Als ik alleen was geweest, zou ik mij er waar schijnlijk met een Jantje van Leiden hebben afgeraakt, maar nu was ik mede voor drie vreemde menschen, die bij mij in dienstbe trekking waren, verantwoordelijk. Ik zat voor mijn schrijfbureau en inspec teerde de laden. Merkwaardig, wat zich daar alles in had opgehoopt. Ik deponeerde den in houd op het blad van mijn bureau en wierp alles, wat geen wezenlijke waarde had, ln het vuur. Daarna keek ik de ontvangen rekenin gen door. Bii deze nuttige, maar vrij vervelen de bezigheid hoorde ik plotseling zachte voet stappen op de gang, welke mijn steeds open staande deur naderden. En toen toen maakte mijn hart een sprong, zoo hoog en ver. dat ik er mij over verwonderde daarbij zelf op den grond te blijven. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7