ONRUSTIG Zuid-Europa DE „W ETERS DANCING VEERBURG The Harlem Swingers De Alkmaarsche Kaasmarkt te Alkmaar. Spreken is zilver, zwijgen is goud Autodienst Van Scheijen gaat over ANNA PAULOWNA Marktberichten „Kees, doe dat licht uit" SCHAGEN Langzaam maar zeker stijgt de laag stof-afval, welke door de Cementfabriek .Enci Ie de oude gangen van den St Pietersberg te Maastricht gespoten wordt, waardoor oude handteekeningen en in de wanden uitgehakte figuren van prae-historische dieren in het slib verdwijnen (Foto's Het Zuiden) De eerste faze van de gigantische volke- renworsteling, welke door de oorlogsverkla ring van Engeland aan Duitschland den derden September 1939 werd ontketend, speelde zich voornamelijk af in het noorden van Europa. De veldtocht tegen Polen, de Finsch-Russische strijd, de bezetting van Noorwegen, Denemarken, Nederland, Bel gië en Frankrijk, dat alles vond plaats op het koepeldak van het noordelijk halfrond onzer onrustige planeet aarde. Eerst de Grieksche strijd op de Albanee- sche grenzen, de Italiaansche verovering van de Engelsche kroonkolonie Somaliland en de Britsche inval in Cyrenaika, gevoegd aan zekere mysterieuze sterfgevallen on der Egyptische leidende staatsfiguren en opvallende onrust in Syrië, Irak,Arabië en Palestina, vestigden de aandacht der wereld op wat daar in het zuiden woelt, onder de inwerking van een bepaald soort gistbac- terie, die zekere geheime dienst in reincul tuur kweekt. Dat deze oorlog in laatste instantie een koloniale oorlog zou zijn dat vloeit voort uit de logische volgorde waarmede Adolf Hitier het dictaat van Versailles punt voor punt heeft geliquideerd. Dit impliceert, dat Zuid-Europa, politiek-geografisch gesproken en wellicht ook strategisch gezien, zoowel op zichzelf van beteekenis is, dan wel als toegangsweg naar het .voor Europa zoo hanteerbaar gunstig gelegen tropische Afri ka. Europa steekt drie voelarmen uit naar Afrika, de Balkan, en de Italiaansche en Spaansche schiereilanden. Deze voelarmen zijn evenzoovele bruggehoofden naar het zwarte continent. Het Italiaansche is volko men veilig en hecht en strategisch onaan tastbaar sinds de Duitsche stuka's in sa menwerking met de Italiaansche luchtvloot het vroegere steunpunt der Britsche vloot, Malta, tot een onbewoonbare en onbruik bare ruine stuk-getrommeld. Als mogelijke punten van aantasting res ten dus nog de beide andere bruggehoofden naar en van Europa. En deze staan dan ook in het brandpunt der internationale belang stelling. Het onzekerste plekje op de Europeesche atlas was tot voor kort de Balkan. Door de internationale „balans-politiek'1 van En geland was het met kunst en vliegwerk dan ook in dien staat van onrust gehouden. Wanneer de Britsche staatslieden met een bezorgd gezicht spraken over dien qeuwigen Europeeschen brandhaard, dien heksenketel waarvan men nu letterlijk nooit wist wat hij voor euvel zou brouwen, dan was dat een listige camouflage van hun eigen actitviteit, zooals gebleken is bij de ontmaskering der sabotage- en an dere organisaties in Roemenië, Hongarije, Bulgarije en Joego-Slavië. De Duitsche ordeningspolitiek op den Balkan heeft aan deze permanent inge- druppelde infectie energiek een einde be reid. En zoo staat thans Jeego-Slavië op het saneerings-program. Intusschen hebben actueele gebeurtenis sen in Griekenland de ontwikkeling der dingen op het Balkanschiereiland verhaast. Reeds eenige dagen geleden liep in door gaans goed ingelichte kringen het gerucht, dat in Saloniki of elders, althans op Griek- schen bodem, vijf tot zeven Britsche divi sies zouden zijn geland. Overeenkomstig een troepental dus van ongeveer 100.000 a laO.OOO man. Het gerucht werd door het Grieksche ge zantschap te Vichy prompt gedementeerd, hetgeen er de geloofwaardigheid niet aan vermocht te ontnemen Nadere informaties, die spoedig daarop te Berlijn bij de offi- C'eele instanties inkwamen, gaven althans den indruk dat aan de ontkenning getwij feld dient te worden. Intusschen is de intocht van Duitsche troepen in Bulgarije, die thans hun posi ties betrokken hebben aan de Noord- Grieksche grens, geen symbolische hande ling geweest, gezien het imposante mate riaal, dat door de formatie wordt mede gevoerd. De as of juister het driemo- gendhedenpact, kan op dat front dus be zwaarlijk overrompeld worden. Wat Spanje betreft en Portugal, het der de bruggehoofd naar Afrika, hier is de rust wellicht ook maar schijn. Vooral sinds Engeland met of zonder de V.S. gevaarlijk koketteert met plannen om Por tugal en de Azoren te bezetten. De geschie denis heeft ditzelfde bedenkelijke spel ge boekstaafd ten aanzien van Noorwegen, Denemarken en België en bij die gelegen heden was het waarlijk niet Duitschland, dat „de bus miste". Kortom, er zijn zoo van die teekenen, die erop wijzen, dat er vroeg of laat doch zekerlijk op een moment, dat het Duitsche opperbevel zal bepalen iets zou kunnen gaan gebeuren zoo om en nabij den sub-tropischen gordel van den kreeftskeerkring, ter definitieve ontlading van de politieke spanning, die de Middel- landsche Zee geladen heeft als een reus achtige leidsche flesch. (Zitting van Vrijdag 21 Maart) Verduisteringsdrama te Haren- karspel. Zijper chauileur in de knel. Z ij p e. VAN DE BOTERSTRAAT NAAR DE LAAT Op den 2den November van het vorige jaar .omstreeks kwart over twaalf kwam de monteur J. C. K. uit Zijpe met een luxe auto de Boterstraat te Alkmaar uitrijden. De chauffeur wilde achteruit de Laat op gaan, doch kwam bij deze manoeuvre in botsing met een bakfiets, waarvan de be stuurder de Boterstraat in wilde. Verdachte vertelde, dat de bestuurder van de carrier de Boterstraat in wilde en zijn rechterhand uitstak. Maar dat kon niet, omdat verd. uit de smalle Boterstraat k\yam. Verd. was van oordeel, dat de be- Door het dagelijksche leven Stappen vele „weters" rond. Die het liefst de toekomst bouwen Op hun eigen ondergrond. Die de groote weretdlijnen Losjes grijpen met hun hand, En ze heel graag gaan beschouwen Met een huiselijk verstand! 'Ze verklaren bij de kachel. Wat er straks gebeuren gaat, Hoe hoog wel debarometer Van den wereld-luchtdruk staat. Waarom d i t toch nooit zal komen Waarom dat aanstaande is. En zoo schrijven ze dan gratis Onbeperkt geschiedenis! Telkens bouwen ze wat fronten. Of ze breken ze weer af. Want ze voelen zich in stilte 'n Tikje generale staf! Ze verklaren zeek're dingen. Die ons allen duister zijn. En ze zeggen: „Da's niet moeilijk, „Want de wereld is zoo klein!" Ze bevaren alle zeeën. Ook al blijven ze dan thuis. Vreemde expeditie-leggcs Zijn bij hen als kind in huis. En gebeurt er iets bijzonders, In het groote wereld-spel. Dan beweren ze bescheiden: „Och, meneer, dat wist ik wel!" „Weters" loopen er in soorten Langs den aardbol op en neer. En ze gaan liefst bij zichzelve, Nooit bij and'ren in de leer! Maar ze hebben iets vergeten, En daar gaat het om per slot: Is hun kennis niet wat kleintjes. Iets te zwak en dun van lijntjes Voor het wijde wereld-lot?! Maart 1941. (Nadruk verboden). KROES. stuurder van de bakfiets even had moeten wachten. De Kantonrechter mr. Boerrigter merkte op, dat de bakfiets over de helft van den weg was aangereden, dus op zijn wegge deelte. Ja maar, ik moest eerst de Boterstraat uit, als hij erin wilde, zeide verd. Als getuige werd gehoord een zekere M R. van beroep melkslijteV, wonende te Alk maar. Deze verklaarde, dat hij met z'n bak fiets de Boterstraat in wilde en ook z'n hand uitstak. Maar zonder een signaal te geven kwam verd. achteruitrijdende die straat uit. Na de aanrijding reed verd. weg maar gelukkig had iemand het nummer van de auto opgenomen Kwam U er goed af? vroeg mr. Boerrig ter aan get. Ik wel antwoordde deze, doch m'n bak fiets werd aardig beschadigd. Als u even was doorgereden, dan zou er missdhien niets zijn gebeurd, meende mr. Smal, de wnd. ambt. van het O.M. Dat ging niet, aldus get., want er ston den op de Laat kraampjes voor de Zater dagavond-markt. Die had verd. dan ook moeten zien! was het oordeel van den Ambtenaar. Zeker, zeide get. De tweede get. B. E. was ook al een melk- slijter uit Alkmaar, die hetzelfde verklaar de als de vorige getuige Vordering nemend vond mr. Smal, dat verd. zeer onvoorzichtig was geweest Hij had de kraampjes ook moeten zien, boven dien stond er nog een auto ook. De ambie- naar vroeg 12,— boete, subs. 8 dagen hech tenis. Als de bestuurder van die bakfiets de Boterstraat in wilde, dan moest ik er eerst uit, was de meening van verd. Zoo is het niet, iedereen hoeft niet te wachten op u, oordeelde mr. Boerrigter. De Kantonrechter wilde nog eeifS rustig nadenken over het geval en zal daarom over een week schriftelijk vonnis wijzen. Oude Niedorp ZONDER LICHT GEREDEN. De landbouwer Jac. B. uit Oude Niedorp had zich te verantwoorden, omdat hij in den morgen van 8 December om half negen zonder licht op z'n fiets had gereden. Het was al haast tegen de dag an en ik dacht geen licht noodig te hebben; was verdachte's verweer. Op 8 December was het 's morgens om half negen nog donker; zeide de Kanton rechter. De ambtenaar van het O.M. vorderde f 4 boete subs. 3 dagen voor het niet branden van het voorlicht en f 3 boete subs. 2 da gen Voor het achterlicht. De Oostelijke ringvaart van de Heerhugowaard wordt verbeterd. Het werk wordt uitgevoerd onder toezicht van de Nederlandsche Heidemaatschappij en zal geduren de twee jaar aan 250 arbeiders werk verschaffen. Voor het baggeren moet een groot aantal vletten gebruikt worden, welke daartoe van schotten worden voorzien. (Foto Pax-Holland) De Kantonrechter vonnis wijzende, veroor' deelde de verd. tot f 2 subs. 2 dagen en f 1 subs. 1 dag. Har en karspel „KEES, DOE DAT LICHT UIT. Twee leden van den Luchtbeschermings dienst waren op 10 December s nach.s on twee uur bij S. C. te Harenkarspel geko men en hadden geroepen „Kees, doe ua. licht uit!" Maar verd. S. C. had daaraan geen aan dacht geschonken omdat Kees aan den an('er kant van het huis woonde. Later had hij gemerkt, dat bij hem de boel niet goed was verduisterd;. Hij had een zak voor het raam hangen, maar die was d' eraf gevallen, zoodat het licht naar buiten uitstraalde. De Ambtenaar van het O.M. noemde dit een slordigheid van verd. en vorderde f 10 boete, subs. 6 dagen hechtenis. Het is andere bij mij goed verduisterd! merkte verd. nog op. De Kantonrechter uitspraak doende, vond de straf te laag en veroordeelde verd. tot f 12.boete subs. 8 dagen. En hiermede was deze korte en onbe langrijke zitting teneinde. EEN VARKEN MET EEN LANG STAARTJE! Als men samen een varkentje frauduleus heeft geslacht, z'n dure centen neergeteld en de carbonaadjes in de pekel gezet, moet men geen ruzie maken, want dan kon het varkensvleesch den mond wel eens voor bijgaan. Dat leert de geschiedenis van de Heldersche families T. en H., die samen in October een dikhuid hadden ingezou ten. De families, die in Schagen samen woonden gingen uit elkaar, nadat ze „woorden" hadden gehad, en gingen ieder op zichzelf wonen. Toen op den verhuis dag een lid van de familie H. het kuipje vleesch wilde meenemen, werd juffrouw T. zóó boos, dat ze dreigde de zaak bij de politie aan te geven H stoorde zich daar aan niet, maar vreesde toch blijkbaar voor de gevolgen, want hij durfde niet zoover te gaan, dat hij de kuip naar de nieuwe wo ning bracht. Eerst trachtte hij het vleesch in bewaring te geven bij den heer J. Z. op het Noord, maar deze bedankte voor de eer. Daarna verstopte hij het, buiten diens medeweten op het erf' van den heer Nan Sp. bij het voormalige tramstation, dicht bij het door de H.'s te betrekken niéuwe huis. Juffrouw T. was inderdaad naar de gemeentepolitie gegaan en deze wist de verborgen buit op te sporen. De heer H. krijgt natuurlijk een verbaaltje, maar juf frouw T. liep zelf ook tegen de lamp, om dat zij moeilijk ontkennen kón ook bij de affaire betrokken te zijn geweest' De ru ziemakende slachters geven voor een var ken van onbekenden op de Schagermarkt te hebben gekocht. Dit wordt nog nader on derzocht. CALLANTSOOG N.V. NOORDHOLLAND KOOPT DE CONCESSIE. Naar wij vernemen heeft de heer Jn. van Scheijen alhier zijn concessie van de autobusdienst SchagenCal- lantsoogDen Helder, verkocht aan de N.V, Autobusdienst Noordholland te Alkmaar. Bij de overdracht zijn de bussen niet inbegrepen, zoodat aan te nemen valt, dat de heer Van Scheijen zijn touringcar-bedrijf zal voortzetten. Ook de HABO, aldus wordt ons me degedeeld, was gegadigde, doch on derhandelingen met deze maatschap pij zijn afgesprongen. KOEGRAS JULIANADORP STIERENKEURING Naar wij vernemen zal de stierenkeuring cok dit jaar wederom in het Loopuitpark worden gehouden en wel op 2-1 Maart nam. 2 uur. Uiteraard blijkt voor de keuring weer veel belangstelling te bestaan. ANNA PAULOWNA BREEZAND. SCHAAKCLUB D.O.S. In de eerste ronde werd de partij G. A. PreijdeJn. Looijesteijn gewonnen door den eerste. De stand in deze ronde is: 1. P. Suijkerland 2. G. A. Preijde 3. E. Komen 4. C. Wit 5. A. Captein 6. Jn. Looijesteijn 7. H. de Groot gesp gew. rem. verl. pnt. 6 5 0 1 5 6 5 0 1 5 6 4 1 1 4y2 6 3 1 2 3VÖ 6 10 5 1" 6 10 5 1 6 10 5 1 Partijen van de tweede ronde: E. KomenJn. Looijesteijn C. WitH. de Groot G. A. PreijdeH. de Groot C. WitG. A. Preijde Jn. LooijesteijnC Wit E. Komen—P. Suijkerland P SuijkerlandA. Captein P. SuijkerlandH. de Groot Sstand in de tweede ronde: 1—0 1-0 1-0 0-1 0-1 afgebr. afgebr. afgebr 1. E. Komen gesp. gew. rem. 5 5 0 2. C. Wit 7 4 1 3 G. Preijde 3 2 1 4. A. Captein 6 2 1 5. P. Suijkerland 3 1 2 6 J. Valkenier 5 1 1 7. H. de Groot 5 1 0 8. Jn. Looijesteijn 4 0 0 5 4% 2V, 2V2 2 Wz 1 0 ZONDAG voor introductie- en leskaarthouders in van 36 en 7.30 ff, op verzoek nogmaals met de electr. gitaar. Aangeboden tegen goede huur aan keurig onderw. of ambt., gezin zonder k. (of 1 k. gedeel telijke Woning, omgeving Bree- zand. Brieven letter H55 Bur. van dit blad. IN DE APOLLO-BIOSCOOP „MONIKA" De Ufa-film „Monika" is vervaardigd naar de gelijknamige operette van Her- mann Hermecke en Nico Dostal. Monika woont op de hoeve Geiszlinger- hof in het lieflijke Schwarzwald met haar grootmoeder en den knecht Vinzenz. Zij maakt daar kennis met Günther Nord- mann, die na een skitocht terecht komt op het dak van den stal en dan, om z'n ver blijf te kunnen rekken, zich houdt of hij zich ernstig bezeerd heeft. Tenslotte moet hij echter toch terugkeeren naar Berlijn, waar hij instructeur is in een rijschool, maar niet, voordat hij zich verloofd heeft met Monika. Daar schijnt hij echter het eenvoudige meisje te vergeten en als deze hem gaat opzoeken merkt ze, dat de vrouwelijke leerlingen allen zoo'n beetje verliefd zijn op den knappen Günther en deze zich het gecoquetteer der dames laat aanleunen. Na hem verteld te hebben hoe zij over een en ander denkt, keert ze naar haar dorp terug en gelooft dat alles uit is tus- schen hen. Onverwacht komt echter Günther toch weer naar het Schwarzwald en besluit te blijven, waar hij Monika in... z'n geluk gevonden heeft. Tegen de verwachting van de vorige week in. was het ook heden met de aan voer van kaas nog weinig gedaan. Er wa ren 7 stapeltjes van fabrieken en 1 boe- renstapeltje. Samen tot een gewicht van 5300 K.G. Intusschen schijnt Friesland zoo goed als geheel te zijn opgehouden met de levering van consumptiemelk, zoodat er inderdaad meer melk vrijkomt voor de zuivelproduc- tie. zij het ook. dat dit buiten ons gewest omgaat. De kaaspositie is echter van zulk een aard geworden, dat aanvulling noodig is. De aandacht wordt meer en meer ver legd van de melk naar de kaas, zoodat ook onze provinciale zuivelproductie zich aan stonds wel weer zal doen gelden. De Maan dag a.s. beginnende melkdistributie gaat overigens in deze richting. Dat de prijs f 35.25 was, behoeft wel nauwelijks vermelding. ALKNLAAR. 21 Maart. Andijvie f 11.59—23 per 100 Kg., Bloemen daler kool f 6.109.20 per 100 Kg., boeren kool f6.60—11.20 per 100 Kg., bieten f 3.10— 3.40 per 100 Kg., gele kool f 3.80—6.40 per 100 Kg., groene kool fO.— per 100 Kg. knol- selderie f 11.20—13 per 100 Kg., peren f 14 —15 per 100 pond. prei f 8.50 per 100 Kg., rabarber f 11—16 per 100 bos, radijs f 11.20 per 100 bos. roode kool f 4.20—7.50, selderie f 1.803.S0 per 100 bos. spinazie f 0.951.40 ner.8 pond. spruiten f 7.20—21 per 100 pond. uien f 2.50—6 per 100 Kg., wortelen f 2.60— 4.20 per 100 Kg., waschwortelen f 6.50 per 100 Kg., witlof I f 8—10.50, idem II f 5—7 per 100 pond. ALKMAAR. 21 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd: 5569 Kg., Lw.J l abnekskaas, kleine f 35.25, Boerenkaas, kleine f 34.— per 50 Kg. Handel vlug. (Officieele noteering). BROEK OP LANGENDIJK. 21 Maart. Aanvoer: 9500 Kg. roode kool f 7.50, 7.5000 e®,e kool f 6.40. 162.400 Kg. Deensche* witte kool f 5.50. 8500 Kg. uien f 6.- grove f 4 V drielingen f 6.—, 1500 Kg. peen NOORDSCHARWOUDE, 21 Maart. Aanvoer: 44900 kg. roode kool f 7.50, 21300 t ,e 001 6-40. 98500 Kg. Deensche wit e kool f 5.50, 8800 Kg. uien f 6.grove x, drielingen f 6 stek f 1.80-2.40, oow Kg. peen; b 4.20. c 3.90. Voorloopige noteering (hedenochtend 9% uur doorgebeld) Officieele prijzen en aan gevoerde kwantums van vandaag, publicee- ren wij morgen. BROEK OP LANGENDIJK. 22 Maart. •- Ulen f 6-~stek f 1.80; 8500 kg. ■>'o en f 3,40. Geen kool aangevoerd. NOORDSCHARWOUDE. 22 Maart. Aanvoer: 15.000 Kg. uien f 6.—. drielingen O-, grove 6.-, 7400 Kg. roode kool 7.50. 5000 TA® 006-40. 54000 Kg. Deenscihe witte kool 5.o0. LANGENDIJK. DE KOOLPRIJZEN. De roode kool is met ingang van Maan- ,ve™°°ad van f 7.50 tot f 8.—, de gel» - tot f 6.80, de Deensche witte van I 5.50 tot f 5.90,

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8