Maatschappelijke nood in onze stad s-5 rrs rjcv NEyT/'RECLAHE Kantongerecht WINTERHULP#^ EDERLAND 36310 Den Helder Slaapplaatsen Om 9 uur binnen ïlieuwJ uit U\& Woensdag 26 Maart 1941 tftaxLiniewM Heldersche cijfers over 1940 zijn nog betrekkelijk gunstig Mooi succefc voor Koperen Knoopen Band is de girorekening van den Gemeente-ontvanger» Stort hierop Uw gavenvoor „Winterhulp". Na verboden tijd op straat wordt zwaar beboet 't Is beter benijd Rustig wonen Opbrensgt collecte „Winterhulp Nederland" .VERHOOCTUW OMZET. Drie personen gearresteerd Burgerlijke Stand van Den Helder voor stadgenooten Verdachte gearresteerd Jjtocetich tvuuuU Hoe kunt U economisch zijn met electriciteit 1 Armenzorg-uitgaven 16.000 lager dan vorig jaar. Nu door tal van omstandigheden en be paalde overheidsmaatregelen de werk loosheid van valide arbeiders gelukkig voor een groot deel terug gedrongen kon worden, is de maatschappelijke nood on der andere bevolkingsgroepen een der meest klemmende vraagstukken gewor den, dat aan actueele beteekenis nog niets heeft ingeboet. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen officieele gegevens gepu bliceerd over den omvang van deze maat schappelijke nood in het vierde kwartaal van 1940. Gecombineerd met de cijfers uit vroe gere publicaties van hetzelfde Rijksbureau stellen deze nieuwe gegevens in staat, zich een beeld te vormen van het verloop der arm lastigheid in ons land als geheel, maar tevens van den gang van zaken in dit opzicht in elke Stad afzonderlijk. Wat dit laatste betreft, blijken uit de offi cieele cijfers opvallend groote verschillen tus- schen diverse steden onderling. Bij het trek ken van conclusies uit deze verschillen is in- tusschen groote voorzichtigheid geboden, daar uitéénloopende plaatselijke omstandigheden de individuéele steunbedragen zoowel als de totale armenzorglasten sterk kunnen be ïnvloeden. Zoo genieten in gemeenten met een groot aantal z.g. hofjes, als Amsterdam, Haarlem, Leiden e.d. veel oude lieden huis vesting met geheele of gedeeltelijke verzor ging in natura en deze behoeven dus geen of slechts zeer geringe ondersteuning in geld. In andere gemeenten; zooals Zaandam, Hilver sum, Schiedam, Eindhoven, Tilburg e.a. is veel werkgelegenheid voor inwonende kinde ren in fabrieken, waardoor tal van onder steunden gezinsinkomsten hebben, en ook in deze gevallen kan dus met een lagere gelde lijke ondersteuning volstaan worden. Over het geheele jaar 1940 werd in de gezamenlijke gemeenten met meer dan 20.000 inwoners bij elkaar hebben deze ruim 4.500.000 ingezetenen en zij huis vesten dus iets meer dan de helft van het geheele Nederlandsche volk aan pu blieke armenzorg uitgekeerd 42.810.000. Per duizend inwoners komt dat neer op 9.500. In 1939 beliep dit laatste bedrag 9.400 en in 1938 9.300. Van jaar tot jaar ondergaat het bedrag der armen zorg-uitgaven derhalve een verdere stij ging! Neemt men daarbij dan nog in aanmerking, de' over 1940 deze bijna drie-en-veertig mil- 1k n gulden voor ondersteuning noodzake lijk waren buiten hetgeen werd uitgekeerd aan valide werkloozen en buiten den onder stand van diaconale of parochiale armbestu ren en neutrale instellingen van weldadigheid, terwijl er toch ook in de andere helft van het volk, d.w.z. onder de inwoners van de kleinere steden en dorpen nog heel wat steunbehoe- venden gevonden worden, dan geeft dit alles een beklemmenden indruk van den omvang der armlastigheid in ons land. Hoe het verloop der armlastigheid in Den Helder in 1940 geweest is, blijkt uit onder staande opgave, waarin wij de aantallen on dersteunde gezinnen en ondersteunde alleen- wonenden vermelden, die in elke maand voor geregelde gemeentelijken onderstand in aan merking kwamen. Aan ondersteuning werd aan de bovenver melde aantallen gezinnen en alleenwonenden per kwartaal het volgende ten koste gelegd: le kwartaal 2e 3e 4e 32.293.— 27.243.— 16.696.— 17.629.— Totaal 93.861.— In deze cijfers komt wel zeer duidelijk tot uitdrukking, dat de last, die de publieke ar menzorg op de stedelijke uitgaven legt, in den loop van 1940 aanmerkelijk verlicht is, in die mate zelfs dat ondanks de hooge uitgaven van het eerste halfjaar, het totaalcijfer over 1940 beduidend lager is geweest dan in de voorafgaande jaren. In 1939 werd in Den Helder van gemeentewege n.L rond 110.000 aan armenzorg-ondersteuningen besteed en in 1938 zelfs bijna 140.000! Per duizend inwo ners daalden dientengevolge deze uitgaven van 3.700 in 1938 en 3.000 in 1939 tot 2.500 in 1940. Op grond van de hierboven aangegeven overwegingen zullen wij ons ervan onthou den, dit bedrag te vergelijken met de uitga ven, die in andere steden van overeenkomstige grootte als Den Helder per duizend inwoners moesten worden uitgekeerd. Maar een verge lijking met het gemiddelde bedrag, dat in alle steden tusschen twintigduizend en vijftigdui zend inwoners noodig was, biedt uiteraard minder bezwaren. Welnu, dit bedrag beliep in 1938 4.500, in 1939 4.300 en in 1940 4.600. Het gemiddelde ligt dus niet alleen belangrijk hooger dan het Heldersche cijfer, maar evenals met het rijkstotaal het geval was, vertoont het groepscijfer van 1940 een stijging ten opzichte van dat van 1939, terwijl zooals wij hierboven aangaven ons stedelijk uitgavencijfer gedaald is. 1940 Gezinnen Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December 243 253 228 206 247 249 193 119 146 129 127 131 Alleen won. 138 133 105 95 108 10? 90 59 75 86 90 90 In het aantal steunbehoevende gezinnen in onze stad trad in Maart en April een duidelijk merkbare seizoendaling in, die echter door de Mei-gebeurtenissen werd onderbroken. In de tweede helft van het jaar trad zbowel bjj de aantallen gesteun de gezinnen als bjj de gesteunde alleenwo nenden een scherpe daling in. Hierbij dient in aanmerking genomen te worden, dat de cijfers uitsluitend betrekking heb ben op de gemeentelijke armenzorg, ter wijl op verzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek alles wat met evacua tie verband hield, buiten deze gegevens gehouden is. (Erbü vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). Evenals onvoldoende verduisteren Gistermiddag kwam het Kantongerecht van Den Helder bijeen. Pl.verv. Kantonrechter was Mr. Arn. Veldman, plaatsvervangend Ambte naar burgemeester Lovink. Onverlichte fiets. De eerste zaak die voorkwam betrof den heer W. R. alhier, die over de Kerkgracht gefietst had zonder licht op de fiets. Ver dachte vertelde, dat hij al eens een aanmaning van 'n Duitschen soldaat gekregen had en dat het vollemaan was. Hij had een goed afge schermde lantaarn, dus daaraan was het zeker niet te wijten. Hij leefde echter in de veron derstelling, dat h(j beter de lantaarn niet kon laten branden. De Ambtenaar geeft toe, dat hier sprake is van een abuis, doch dat neemt niet weg, dat er een overtreding begaan is. Hij vordert daarvoor 3.of 2 dagen. De Kantonrechter maakte daarvan 2. of 1 dag. Verkeersovertreding. De bedrijfsleider S. L. uit de Wieringermeer reed 25 September van het vorige jaar door den Wieringermeer met een vrachtauto, waar aan twee aanhangwagens gekoppeld waren. D is verboden. Bij controle door de politie bleek voorts, da t een dier aanhangwagens niet voorzien was van deugdelijke remmen. Verdachte erkende de beide 'eiten. Er is nog een derde feit, maar hiervan zegt verd. niets te weten. Dat betreft het vervoeren van vracht in een vrachtauto, waarvoor geen vergunning was en dat hij niet begrijpt hoe hij hiervoor gedagvaard is kunnen worden. Besloten wordt dat dit deel van de zaak de volgende .maal weer voor zal komen en dat dan de veldwachter, die het proces-verbaal opmaakte, mede aanwezig zal zijn. Wat de beide eerste overtredingen betreft, vraagt de Kantonrechter respectievelijk io en 8.— of 5 en 4 dagen. Ook dat wordt aangehouden. De schoenmaker A. H. an W. uit Sloot- dorp zou volgens de dagvaarding op 24 Octo ber met een auto gereden hebben, waarin zich vrachtgoederen bevonden, zonder dat hiervoor een vergunning verleend was. De man zegt er niets van te begrijpen. Hij bezit een klein luxe autotje (630 kilo), waarin hij inderdaad wel eens een koffer meeneemt Toen hij echter op het Secretarie kwam om een vergunning tot vervoer lachte Hii weet ook niets van een gemaakt proces-verbaal. Wel heeft eenmaal Ie verwachter over een en ander gesprokem Ook deze politieman zal naar Den Helder geroepen worden om te verklaren. hoe lnj aan het proces-verbaal gekomen is. Tot zoolang wordt de zaak aangehouden. Hij kapte zonder vergunning. De kaDDer L v. M. kwam door de gebeur- SPREUK VAN DEN DAG dan beklaagd En zal niet menig huisvriend U benijden, als hij Uw volle kruik met Hulstkarnp's oude klare ziet? Het is niet netjes, maar hij smakt al met de tong, als U hem 't glaasje voor zet. Hij is een fijnproever. cueerden uit Den Helder toch alleen niet aan kon, begon ook v. M. een zaak. Helaas... daardoor kwam hij in contact met de Vesti gingswet en automatisch werd een proces verbaal opgemaakt. Wegens buitengewone .omstandigheden vroeg de Ambtenaar een milde straf, name lijk 3.of 2 dagen. De Kantonrechter was dit nog te hoog en deze maakte er 2. of 1 dag van. Strop op strop. De verdachte H. D. D. uit Den Helder was niet verschenen, doch had zjjn belangen toevertrouwd aan D. B. D. had met een vrachtauto vracht vervoerd zonder in bezit te zijn van een vergunning. Hjj had het niet geweten. Daarvoor was reeds zijn paard weggehaald en hij had de auto absoluut drin gend noodig voor het werk. Er was echter alleen maar sprake van een vergissing, niet van opzet. Dat alles vertelt B. en het blijkt dat het Kantongerecht meevoelt met den man in kwestie, die inderdaad strop op strop gehad heeft. Eisch: 5.of 3 dagen, uit spraak 3.of 1 dag. Slecht verduisterd. De bloemist-arbeider J. 1. D. uit Breezand had niet gezorgd dat zijn woning aan de Zandvaart op 3 December van het vorige jaar behoorlijk verduisterd was. Uit een bo venkamertje en uit den zolder scheen het licht en dat was aanleiding, dat er een proces-verbaal opgemaakt werd. Nu blijkt, dat de man zelf feitelijk niet de schuldige is, doch een Heldersche familie, die zoo on voorzichtig was niet acht te geven op het niet-afgeschermde glas. Disch 8.of 5 dagen. Uitspraak 5.of 2 dagen (welk bedrag de man kan verhalen op zijn logé's...). Nog een slechte verdulsteraar. Was het slecht verduisteren in het vorige geval een ongeluk, in de zaak tegen B. de J., uit de Wieringermeer stond dit even anders. Deze was in de stal bezig geweest en op alleszins laakbare wijze scheen hier het licht naar buiten, tot veraf zichtbaar. Terecht kreeg de man hierover een berisping van den Kantonrechter. De heer Lovink vorderde 15.of 10 da gen. De Kantonrechter nam genoegen met 15.of 1 week hechtenis. Na 12 uur op straat. Tusschen 12 en 4 uur mag men zich, zon der speciaal bewijs, niet op de openbare straat vertoonen. De juffrouw J. C. V., die op een verjaarpartij was wist dat ook wel, maar waagde het er op toen de gastheer het om kwart over drie welletje vond en de visite de deur uit bonjourde. Natuurlijk kwam de dame een surveilleerend politie-agent tegen, die haar meenam naar het bureau en proces ver baal opmaakte. Was maar drie kwartier langer gebleven, raadde de Kantonrechter De heer Lovink vorderde niet minder dan 12.of 8 dagen. De Kantonrechter nam genoegen met 5.of 2 dagen. Zonder licht op de fiets. De bakker W. S. fietste over den Rijksweg zonder licht. Dat mag weliswaar niet, maar in verband met de verduistering had een Duitsche soldaat geroepen, dat hij z'n licht moest dooven. Hieraan had hij voldaan. De Ambtenaar begreep, dat het in derge lijke gevallen moeilijk is om een beslissing te nemen en vroeg vrijspraak. Ook de Kanton rechter kon zich daarmede vereenigen. Vrool(jk en te Iaat... C. V. wandelde 28 September, midden in den nacht, door Den Helder. Hij was vroolijk gestemd en dat was geen wonder als men weet, dat hij een verjaarsdagsfuifje bij zijn dochter had meegemaakt, die aan de bom men in haar buurt was ontkomen. Dat moest gevierd worden. Toen vader echter in het hartje van den nacht over de Kerkgracht ijs beerde, wilde een agent daar meer van weten en zoodoende volgde het proces-verbaal. Toen de Kantonrechter de woordenstroom van ver dachte eindelijk ingedamd had kon meege deeld worden, dat op dit vergrijp tegen de wet 5.of 1 dagen stond. Onverlichte fiets. De landarbeider B. B. uit Den Helder reed des avonds in Anna Paulowna met een onver lichte fiets, 5.of 2 dagen. Contract van een half jaar in de „Rlviera Hall". M Eenigen t(jd geleden heeft men in ons m J blad enkele artikelen kunnen lezen over de „Koperen Knoopen Band", het en- semble onder leiding van Louis van Broekhoven, zakeljjke leiding Henk Hoogervorst, en waarin ook geschreven 4 werd over een concert in een van Rot- terdamsoh meest prominente amuse- i J roentsgelegenheden, de bekende „Riviera J v Hall". Zoo juist vernemer, wjj dat de muzi- kale prestaties van het orchest het crl- tische publiek van de Maasstad blijkbaar a zoo goed bevallen zjjn, dat de directie a i van de „Riviera Hall" den „Koperen Knoopen" een contract voor een half jaar aangeboden heeft en welk uitzon- 9 derl(jk aanbod geaccepteerd werd. Een bew\js, dat de vele opofferingen en de onafgebroken voorbereidingen i J inderdaad dat resultaat gesorteerd heb- - ben, dat er van mocht worden verwacht. Een geschikte gelegenheid te De Koog (T.), Rustig wonen, dat is wel het ideaal, dat ieder Heldersche zich op het oogenblik stelt. Men grijpt niet ver dei. n.en verlangt niet meer, dan een rusU„ '-' je, waar men 's avonds zijn hoo.a neer kan leggen en waar men overdag kan genieten, zonder storing door oorlogsrumoer. Ergens op Texel, dicht bij de duinen en bij de dennenbosschen, wordt aan eenige be jaarde stadgenooten een rustig plekje aan geboden in een vriendelijk tehuis, dat staat onder leiding van een dame, die haar sporen op het gebied van verzorging, verdiend heeft. Het huis is zonnig, is intiem, heeft een goede keuken en bovendien de beschikking over een verpleegster. De pensionprijs is billijk. Wjj meenen goed te doen de aandacht van oudere stadgenooten, die rust en goede ver zorging zoeken, daarop te attendeeren. Men vindt de advertentie elders in dit nummer. Men -kan er op reflecteeren, door een brief te schrijven onder nr. 478. Naar men ons mededeelt is de opbrengst van de laatste gehouden collecte ten bate van „Winterhulp Nederland", de lijsten-collecte dus, 512.87 V4 geweest.- Inschrijving Handelsregister van 17 Maart tot 24 Maart 1941. Nieuwe zaken: Den Helder: G. van der Zee, Badhuisstr. 21, Bibliotheek- boekhandel. Wijzigingen: Den Helder: Naaimachinehandel P. Wal recht, Keizerstraat 51, naaimachinehandel; verplaatst naar Groningen, Verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte. Naar wjj vernemen zijn Maandag een drietal personen, ingezetenen van Den Helder, door de politie gearresteerd in verband met vlasch- heid in geschrifte en verduistering. FIETS GESTOLEN. Voor de pui van een café in de Spoorstraat stond een fiets. Toen de eigenaar zjjn karre tje wilde medenemen, bleek een ander dat reeds gedaan te hebben. Aangifte bjj de politie volgde. WEDEROM VANDALEN OP PAD. O Wederom heeft een aantal jeugdige van dalen zich niet ontzien een hoeveelheid ruiten van woningen in de Anemonenstraat tot mik punt van hun vernielzucht te maken. Tal van ruiten werden ingegooid, tot schade van de eigenaars. De strengste straf is hier gewenscht, aan gezien het niet mogelijk bljjkt te zjjn dat waarschuwingen hier effect hebben. INGEBROKEN IN SCHUUR. Dezer dagen werd ingebroken in een schuur, behoorende bjj een woning op den Ruyghweg. Diverse voorwerpen werden medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. WEGGEWERKT De politie werd verzocht assistentie te willen verleenen in een café, waarin zich een lastig heerschap bevond. Volgens de regelen der kunst werd dit heerschap weggewerkt. 25 Maart 1941. OVERLEDEND. J. Hendriks, 9 maan den, m. ONDERTROUWD: C. Loch en C. J. van Nimwegen; J. de Wit en A. Wal boom. Cafésluiting 8.30 uur. De Commissaris van Politie te Den Helder maakt bekend: Dat met ingang van heden het sluitings uur voor de café's en tapperjjen is vast gesteld op des namiddags 8.30 uur. Na des namiddags 9 uur mag niemand zich meer op den openbaren weg bevin den. Het bovenstaande geldt alleen voor per sonen van Nederlandsche nationaliteit en ia uitsluitend bestemd voor de gemeente Den Helder. De politie heeft gisterenavond gearres teerd een zekeren A. P. N., verdacht van de beschildering van de binnenstad. Slaapgelegenheid voor 6 of 8 personen; kinderen geen bezwaar. Beddegoed meenemen. In directe nabijheid Spoorhalte Oudesluis. Adres: A. J. Hurkmans, Ruigeweg, Oude sluis, H 105 A. GEREFORMEERDE KERKEN IN HERSTELD VERBAND. Cand. D. van der Plas te Amsterdam heeft het beroep naar Oosterend aangenomen. De vraag, hoe U tot een economisch ge bruik van electriciteit komt, kan niet worden opgelost door U te bepalen tot het gebruik van minder electriciteit. De meest verbreide toepassing van electri citeit is de electrische verlichting. Gaat men hierop bezuinigen door bijv. in de huiskamer een te kleine lamp te gebruiken, dan zal het gevolg zijn, dat de oogen va„ de leden van het gezin ernstig gevaar loopen. Het is veel beter een korter gebruik van licht te kiezen boven het gebruiken van minder licht. Het zal beter zjjn van 8 tot 10 uur te lezen bjj goed licht (en vroeg naar bed te gaan), dan van 8 tot 11 uur bjj onvoldoende licht. Maar eerst dient te worden nagegaan, of zelfs dit Wel noodig is. U kunt vaak nog op vele andere manieren besparen, zonder dat U er in Uw dagelijksch leven veel last van on dervindt. De eenige moeite, die hiervoor noo dig is, is te beginnen met er even over na te denk, wat U thans verbruikt aan electri citeit, wat U er voor krijgt en hoe hierin ver andering te brengen is. De verlichting. De verlichting is de oudste toepassing van electriciteit en men zou geneigd zijn aan te nemen, dat in de electrische verlichting wei nig meer te verbeteren is. Aan goede gloei lampen alleen heeft U echter niets, als zij on oordeelkundig worden gebruikt. En dit gebeurt in veel woonhuizen nog maar al te dikwjjls. Een voorbeeld moge dit nog verder ver duidelijken. Bij het lezen van een boek kan met een kleinere lamp worden volstaan, in dien het licht op het hoek valt en niet in Uw oogen. Het blad is dan goed verlicht en U wordt niet verblind. U leest indien U het boek in de hand houdt dus het ge- makkeljjkst en met het minste stroomver bruik, indien een lamp schuin achter U wordt geplaatst. Leest U, terwijl U aan tafel zit en het boek op tafel ligt, dan zal er weer voor gezorgd moeten worden, dat het licht wèl op het boek, doch nie' in Uw oogen valt, dus de lampekap moet zoodanig zijn. dat U niet in het licht kan kijken in de houding, waarin U leest. Enkele algemeene raadgevingen mogen hieronder nog volgen. Koop goede en voor het doel geschikte gloeilampen. Let op de aanduidingen op de gloeilamp; op een goede lamp moet staan: 1. hoeveel licht U ontvangt in dekalumen (Dim); 2. voor welke spanning de lamp geschikt is, uitgedrukt in volts (V); 3. hoeveel de lamp verbruikt, uitgedrukt in watts (W). Ter toelichting diene het volgende: Hoe grooter het aantal dekalumen (Dim), des te meer licht geeft de lamp. De spanning, waarvoor de lamp geschikt moet zijn hangt af van de plaats, waar U woont. Meestal is dit voldoende bekend; het electriciteitsbedrjjf verschaft gaarne Inlichtin gen. Het verbruik wordt uitgedrukt in watts. Hoe grooter dit aantal, hoe meer stroom de lamp verbruikt en dus moet steeds gelet worden op de verhouding tusschen het aantal dekalumen en het aantal watts. VISSCHERIJ. URK, 24 Maart. Door 10 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd 263 pond snoekbaars van 750 pond per vaartuig, prijs 60—65 ct.; 90 pond baars, 20—21 ct.; 100 pond blei, 1418 ct.; 60 pond voorn, 1012 ct. Alles per pond. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Hendrik, z. van Rein Vos en Jannetje de Boer. ONDERTROUWD: Riekelt Korf en Bon netje Oost. EEN DAMESKAPPERSZAAK Thans is door den coiffeur J. de Wit een dameskapperszaak op Urk geopend. Voor heen gingen al de Urker dames naar Enk huizen of elders voor het haar te laten per manenten. Dat voor deze zaak op Urk wel plaats is bljjkt uit het feit, dat De Wit al 10 aanvragen voor behandeling had. SPORTNIEUWS. De sportvereenigingen, met name de voet- balvereenigingen hebben de oefeningen te Urk weer hervat. Binnen korten tjjd wordt weer een elital uit Enkhuizen op Urk verwacht om tegen het elftal op Urk te spel«n. Het elftal van de Dir. der Zuiderzeewerken te Urk, was onder leiding van Ir. Klasema, de voetbal oefeningen ook begonnen. Daartoe wordt een terrein pp het opslagterrein in gereedheid ge bracht. Zoolang dit nog niet klaar is zal op het terrein van de Urker elftallen achter dea molen bjj het sluisje worden getraind.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5