Ambtenarentoeslag met tegenzin aangenomen RAAD ANNA PAULOWNA Marktberichten ga^fpw .-. De burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. F. van Lanschot, verrichtte zeli de efficieele opening van de Centrale Keuken in zijn gemeente, waarna hij met vela genoodigden aan den eersten maaltijd aanzat en zich de snert uitstekend liet smaken (Foto's Het Zuiden) Met ingang van 1 April is de uitvoer van een belangrijk quantum Nederlandsche bloemen naar Duitschland toegestaan. Dit was Dinsdag aanleiding tot groote bedrijvigheid op de veiling te Aalsmaar, waar de collecties geurige koopwaar grif van de hand gingen (Foto Pax-Holland) NAAR VERHOOGING DER STEUN VOOR ARMLASTIGEN? De burgemeester brengt de bevol king dank; een late, schoon opti mistische nieuwjaarsrede. Het werk der ambtenaren moet met gulden Ietteren in het boek der historie worden geschreven. Straks eenheidsworst om de fiets- velg? Loonen in het vrije bedrijf mogen niet worden verhoogd, waarom die der ambtenaren dan wel? Schrale zege voor Ged. Sta ten inzake kindertoelagen bur gemeester, secretaris en ontvan ger. De heer Kuiken vindt, dat de ooievaar het niet goed doet. Klachten over de distributie. De Raad vergaderde gistermiddag onder leiding van burgemeester Mr. M. Th. Mijn- lieff. Secretaris de heer Keizer. De notulen worden goedgekeurd. Alle hèeren zijn aanwezig. Voorzitter wenscht den leden en verslag gevers een goed 1941. Van 1940 is het beste te zeggen, dat het achter ons ligt. Energie en vertrouwen in Anna Paulowna zijn onge schokt gebleven. Veel stemt tot dankbaar heid, geen inwoner is gesneuveld, de bur gerbevolking is eveneens gespaard gebleven. Er zijn geen huizen verwoest, jammer genoeg is wat vee gedood. Alles is dragelijk verloo- pen. de inundatie drukt niet al te zwaar. Spr. brengt dank voor den steun en er kentelijkheid van de bevolking, in het bij zonder aan de ambtenaren. Hun taak in de moeilijke oorlogsdagen dient met gulden let teren te worden geschreven. Ongelooflijk veel werk verzette de politie, veel lof heeft voor zitter ook voor veldwachter Hoexum. wiens zoon zoek was, maar die desondanks trouw zijn plicht vervulde. Na den oorlog kwam de invasie van het garnizoen te Den Helder. Belangrijke stagna tie gaf dit niet. Toen kwam de beruchte nacht van 25 Juni, die een „kudde" Helderschen bracht.Hoeveel moeilijkheden de Heldersche zondvloed bracht, wil voorzitter niet op in gaan, ze stemde de secretarie echter soms tot wanhoop. De aanwezigheid van zooveel vluchtelingen, met wie men diep medelijden moet hebben, brengt ook thans nog proble men, in het bijzonder een woningprobleem. Ondanks alles ging Anna Paulowna voor waarts; er kwam een nieuwe school, een nieuwe brandweergarage, een nieuwe spuit een nieuwe vuilniswagen. Een plantsoen is In aanleg. Voorzitter prijst de medewerking van den polder. Het onrendabele gebied van de waterlei ding is grootendeels rendabel geworden; het politiecorps is versterkt. Met den wensch dat 1941 de gemeente alles brengen mag wat in redelijkheid gewenscht mag worden, opent voorzitter de vergadering. Mededeelinqen. Ged. Staten hebben goedgekeurd het be sluit 'van den Raad tot verhuur van de door den gemeenteveldwachter Teutelink verlaten woning; de begrooting dezer gemeente voor den dienst 1940 is door Ged. Staten goedge keurd terwijl daarin gebrachte wijzigingen werden goedgekeurd: Ged. Staten hebben de hesluiten betref fende het sluiten van geldleeningen ter voorziening in de behoefte aan kasgeld goedgekeurd; van de Commissie tot Wering van School verzuim te Rreezand is een verslag ingeko men van de werkzaamheden der Commissie over 1940: het besluit tot verkoon van een gedeelte van het terrein van de O T.. School Tl aan den Anna Paulownnpolder is door Ged Staten goedgekeurd; ingekomen ziin rapporten betreffende ge dane opnemingen van boeken en kas van den gemeente-ontvanger enz.; aan de plaatselijke gvm. vereenigingen is toegestaan gebruik te maken van het gym. lokaal bij de O.L. School II. Bericht is ontvangen dat de „vaste steunnormenkwestie" in behandeling genomen is. Een ambtenaar van so ciale zaken voert besprekingen, voor zitter meent dat het advies niet on gunstig en voor volgende winter de zaak in orde zal zijn. Uit den tijd. Voorstel om de verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting in te trekken. Aldus besloten. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld en de hondenbelasting. Aan G. P. Kuys wordt geen ontheffing ver leend van schoolgeld: hij vroeg dit wegens abnormale omstandigheden, maar dan is het hek van den dam, oordeelt het college. Aan wed. KokMoor wordt ontheffing hondenbelasting verleend. Aldus besloten. Verzoek van den Distributie-ambtenaar Breur om de door den gemeenteveldwachter Teutelink verlaten woning te mogen huren. Aldus besloten. De voorwaarden zijn niet veranderd. Vaststelling van den pensioengrondslag van C. Muntjewerf, als doodgraver dezer gemeente. Het bedrag wordt bepaald op f 871. Voorstel tot het verleenen van voorschot ten op de vergoedingen aan de bijzondere scholen, ingevolge art. 101 der Lager On derwijswet 1921. Het bedrag voor de R.K. school Anna Pau lowna is f 2431.34; voor de R K. school Bree- zand f 2819 68; 'voor de Bijz. school f 1855.42. Aldus besloten. Voorstel tot het verleenen van tegemoet komingen in de reiskosten voor kinderen die op meer dan 4 K.M. verwijderd wonen van de school. Het zijn kinderen uit de gezinnen P. T. Conijn. Joh. v. Zundert. P. Geerts, J. P. Mosk, P. Plagmijer, M. v. d. Tuin en P. C. Teeuw. 4 Het groote probleem noemt de heer In 't Veld de banden. Hoe komen ze er aan? Er ziin wel bonnen, maar geen banden. Voorzitter: Misschien hebben ze. tegen den tijd dat ze banden noodig hebben, de een heidsworst uit den vorigen oorlog uitgevon den. Die leek er nogal on! (Gelach! TOELAGEN. Voorstel om te besluiten tot het geven van een tijdelijke toelage aan lager bezoldigd gemeen tepersoneel. Het betreft personeel dat minder dan f 1900 verdient. De heer Dekker weet niet of we er van buiten kunnen. Spr. voelt er weinig voor. omdat in het vrije bedrijf de loonen niet verhoogd mogen worden, waarom de amb tenaren dan wel? Voorzitter: U zegt ongeveer woordelijk wat ik in B. en W. heb gezegd, de grens is willekeurig bovendien. Het heeft echter weinig nut. erover te discussieeren. De ooievaar moet eens een andere route nemen. De heer Kuiken: Voorzitter kan er niet beter van worden! Voorzitter: Ik houd geen oratio pro domo. De heer Kuiken: Die achterlijkheid moet ie af en toe eens kosten! Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging der veldwachters verordening. Dit betreft ook in hoofdzaak de 6 tip delijkp toelage en verhoogde kindertoeslag Aldus besloten. Verzoek van Ged. Staten om voor de bur gemeesters secretarissen en ontvangers een kindertoelage regeling in te voeren Het advies, van den raad wordt gevraagd Voor Anna Paulowna is niemand der be- 'reffenden die onder de nieuwe regeling zou va liep. De heer Keuris: Hier is dus geen oratio nro domo noodig. B. en W stellen voor afwijzend te advi seeren; onidat zij het beter vinden, wan neer noodig de salarissen over de heele lijn te verhoogen. Een vergoedinkje heeft geen zin. De heer Hooimeifer meent, dat het prin cipe 'kindertoeslag in geding komt. Wij mo gen meepraten, dus moeten niet zeggen, dat het ons niet aangaat, omdat de ambtenaren in de gemeente er geen voordeel van heb ben. Spr. is principieel voorstander van kindertoelagen, het gaat hier niet om het bedrag, maar om het systeem. De heer Dekker vereenigt Zich met het standpunt van B. en W„ ook al omdat spr. voor de bedoelde groep nog geen verhooging noodig acht. Zn kunnen hun kinderen nog wel onderhouden. De heer Hooimeijer: Daar gaat het niet om! De heer Dekker: Ik ben en blijf tegenstan der van kindertoelagen. De heer Kloosterman schaart zich ach ter den heer Hooimeyer. Voorzitter: Als TT consequent wil zijn moet U zoo redeneeren, dat een bollcnkwee- ker met 15 kinderen meer van zijn bedrijf moet halen dan een kweeker met 2 kinde ren. Arbeid moet redelijk beloond worden en daarmee uit. De heer Kloosterman: Nee meneer de.voor zifter, dat moeten wp anders bekijken. Voorzitter noemt discussie hopeloos. De lieer Hooimeyer zegt dat men vooral de gemeenschnnsgcdachte moet zien, waar mee tegenwoordig zoo geleurd wordt. Kindertoeslag als eer voor het groote gezin grondt men als sociaal belang vaak op verkeerde motieven en niet alleen in Ne derland, maar toch ook op goede motieven. Met de belastingwetgeving is steeds met het groote gezin rekening gehouden. Voorzitter: U haalt twee dingen door el kaar. belooning en belasting. Voor een groot gezin moet men niet de loonen hooger. maar de lasten lager maken, dan krijgt men een billijker toestand. De heer Strooper: Als B. en -W. zelf een huisgezin hadden zouden ze er anders over denken. Voorzitter: Ik niet! De wethouders: Ik ook niet! Met de stemmen van de heeren Hooi-«j meyer. Kloosterman. Strooper. Kuiken, Op 't Veld en Waiboer voor en 5 tegen, wordt het advies van Ged. Staten beoordeeld. Pacht Cérès. Verzoek van J. A. van Rijn om vermin^ dering van de pachtsom over het afgeloo Pen (aar. Voorgesteld wordt een verminde ring tot een bedrag van f 150.— te verlee nen. De heer Kloosterman is wel voor veria ging. maar als een of andere hankinstelline op de volle 100% blijft staan, komt alles voor de gemeente. Voorzitter zegt dat de gemeente aan een afspraak is gebonden. De heer Dekker vraagt of in verband mpt de innundatie-sehade wel een juiste balans '•ar> worden overgelegd: Weth. Lubbert zet uiteen, dat men de toestand wel goed kan beoordeelen. De raad gaat in comité om de cijfers van de balans te besttideeren. De zaak wordt voor onderzoek aangehou den. deelt voorzitter na heropening mee. Voorstel om een bijdrage uit de gemeen tekas beschikbaar te stellen ten behoeve van de z.g. B-steun aan werkloozen De normen zijn niet veranderd. Aldus besloten. reet In brandstoffen te kunnen omzetten en later kan men voor zomerprijzen koo- pen. De heer Kloosterman juicht dit toe, vier jaar geleden heeft hij al een opmerking hieromtrent gemaakt. Zonderling. Omtrent de repelcursus in de Wieringer- meer deelt de heer Dekker mede, dat men- schen van buiten de gemeente daaraan niet mochten deelnemen, hoewel van te voren door Wieringermeer subsidie was gevraagd en verkregen. Men is daar van 't kastje naar de muur gestuurd Voorzitter zal dit onderzoeken. De diverse wijzigingen worden aange nomen. Rondvraag. De heer Schraa vraagt, wie voor de bestra ting van de overwegen moet zoCgen. De toe stand is daar zeer slecht, speciaal bij dek Kleiweg. Voorzitter meent dat de spoorwegen er voor moeten zorgen en zal er een briefje over schrijven. De heer Dekker heeft gemerkt dat op de vuilnisstortplaats papier in brand gestoken wordt. Het. blijft echter meer smeulen en het stinkt vreeselijk. Voorzitter licht toe, dat het in brand ge stoken word. omdat het papier wegwaaide, maar de wind ging om en toen kreeg men de stank in de woningen. Er zal in worden voorzien. De heer Waiboer vraagt of er nog iets komt van 0e fietsbanden voor de luchtbe scherming. Voorzitter heeft er nog geen nieuws over. Er is een post voor uitgetrokken, maar de goedkeuring is nog niet binnen. Er zal over geschreven worden. De heer Strooper zegt dat inwoners veel last hebben vAn losloopende groote honden in de tuintjes. Klagen bij Hoexum, zegt voorzitter, en als er Heldersche honden zijn, kunnen die met een in de belasting worden aangeslagen. De heer Op 't Veld zegt dat het binnen kort een jaar geleden is dat we verstoken zijn van straatverlichting. Voorzitter: Wilt U dat vieren? Weth. Keuris: Met feestverlichting? De heer Op 't Veld wil echter graag restitutie van vastrecht hebben. Voorzitter zegt dat dit niet gaat. Het onderhandelt trouwens lastig met het PEN en vastrecht is hun pensioen. De heer Kloosterman denkt dat het ge bouw van de distributie té klein en te koud is. Voorzitter denkt dat er weinig aan te doen is, de toeloop is zoo groot,, dat er geen gebouw tegen bestand is. De heer Kloosterman: 't Is verschrikke lijk! De heer Op 't Veld: „Zéér slecht!" De heer Kuiken: Er zijn er veel die een verkoudheid hebben opgeloopcn. Voorzitter: Geef een oplossing! Op het raadhuis gaat het niet meer. De heer Iloimeijer: Wij hebben er niks mee te maken. De distributie moet zelf voor een gebouw zorgen. Voorzitter: Ze zijn daar ook zuinig. Strak» moet al het publiek buiten staan. De heer Dekker: Dan waaien de distributie bons boven de kéfk:uit.'!l - De heer Hooimeijer wil de huur opzeggen. Voorzitter: De raad kan dat doen, als hij meent, dat de inwoners er te veel moeilijk heden door krijgen. De heer Dekker: Waarom roepen ze de menschèn niet in groepen op, dat kan overal, maar hier zeker niet! De heer Kuiken zou willen dat het bureau den .heelen dag open was. Voorzitter: Er is meer te doen dan helpen van publiek, de ambtenaren kunnen niet dag en nacht werken. De heer Hooimeijer: We zijn niet aan me neer Bol getrouwd, waarom niet in de bollen- veiling te Breezand? Weth. Lubbert: Daar sta je in 't louwtje. Besloten wordt den distributiedienst te vragen een betere lokaliteit ter beschikking te stellen. Hierna sluiting. Begrootingswijzigingen. Wijziging der begrootingen voor 1910 en 1941 o.a. voor het maken van een brand stbffenbergplaats hii de O.L. school I. al hier het maken van een hekwerk om het terrein van die school en het geven van een tegemoetkoming aan onderwijzend nersonee! hetwelk de oriëntatiecursus in lichameliiKe oefeptne tp gebngen volgt Van de laatste nost willen B. en W. f 30 hesrhikhaar stellen voor vervoerkosten. De hper On 't Veld betreurt het dat een dergelijke toelage niet gegeven kan wor den voor nersoneel hiiz scholen. Er ziin vier R TC onderwijzers, die deelnemen Maar die moeten het uit eigen zak heta len Daf is toch een seheeve toestand. Voorzitter ziet dit in. maar weet zoo niqt hoe een bedrag daarvoor te verantwoor den is Snr zal een en ander onderzoeken Er zal een hrandstoffenhergnlaats ge honwrt worden Er is thans maar een klein hokje bij sehool I, 't is goed eenige ruimte te hebben om de beschikbare bonnen di- WIERINGEN O.K.K. VERGADERT. Gisteren hield de Mandolinevereeniging .Oefening kweekt kunst" haar jaarvergade ring in „Concordia". Na opening werden de notulen gelezen door de secretaresse, mej. R. ICoorn. Hierna volgden rekening en verantwoor ding der penningmeesteresse, mej. M. Wig hout. waaruit bleek dat O.K.K. ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden zich behoor lijk kon redden Beide dames verwierven voor hun accurate boekhouding een welver diend applaus. Wegens bedanken van mej. M. Wigbout als penningmepsteres werd mej. Gré Wig- non f gekozen. Als secretaresse werd mej. R. Koorn hii acclamatie herkozen. De dames mei R. Dijkshoorn en mej. Jannie Rlaau- hoer werden mpt meerderheid van stemmen benoemd tot bestuursleden. Tot voorzitter werd herkozen de Directeur, de heer P. Jongkind. Voorts werd besloten zoo mogelijk dezen zomer deel te nemen aan een eventueel te houden concours in Amsterdam. Na nog enkele huishoudelijke zaken te hebben behandeld, sloot de voorzitter, na dank te hebben gebracht aan een paar schei dende leden, en eenige hartelijke woorden te hebben gezegd tot mej. M. M. Wigbout, wel ke 15 jaren als penningmeesteres van O.K.K. haar plicht als zoodanig te hebben vervuld, deze vergadering. AFSCHEID ZUSTER LEEGWATER. Dinsdagmiddag werd de laatste les gege ven van de alhier gehouden Moedercursus. Door Zuster Leegwater uit Alkmaar wer den een aantal lichtbeelden vertoond, die in het kort het geleerde nog eens in beeld bracht. Tijdens de pauze werd door één der cursis ten een korte speech gehouden, waarin de Zuster hartelijk dank gebracht werd voor de gezellige en leerzame lessen. Haar werd als aandenken een mooi hoekwerk en een bon guet bloemen overhandigd. Zuster Leegwater dankte de cursisten har teliik hiervon»- en hoopte hier volgend if.ar wederom een Moedereursus voor Het Witte Kruis te mogen honden. Daarna werd deze middag besloten met de tweede helft lichtbeelden. PURMEREND. 1 Aoril. Gemeentel. Kaasheurs. Verhandeld 12 par tijen. wegende 15450 Kg., handel vlug, hoog ste prijs f 25.25. 2 stapels kleine boerenkaas gewicht 276 Kg., prijs f 33.50 per 50 kilo, handel vlug. Runderen, totaal 757 stuks; 232 vette koeien voor de levering. 127 gelde- koeien f 300—380 per stuk. 220 melkkoeien f 340—500 per stuk. 8 stieren voor de leve ring. 170 graskulveren f 110—300 per stuk, 1063 nuchtere kalveren: voor de slacht v. d levering, voor de fokkerij f 4570 per stuk. -4 magere varkens f 2542 per stuk, 310 biggen f 18—32 per stuk. 1036 schapen f 40—54 per stuk. 62 bokken f 16- 28 per stuk. 13 lammeren, kipeieren f 1.07 per Kg„ 1200 oude kippen en hanpn: wit en rood f 13. idem blauw f 13 per kilo. konijnen f 28 per stuk 200 eenden f 1—1.70 P. stuk. (Officieele noteering). NOORDSCTT ARWOITDE. 1 April. Aanvoer: 37800 Kg. roodp kool f 8.8800 Kg. gele kool f 6 80 28500 Kg.*Deensche wit te kool f 5.90 6700 Kg. uien f 6.grove uien f 6.drielingen f 6.stek f 2.90. 6900 Kg. peen- b en c f 4.50. kleine neen: a f 2-2.60. 900 Kg. bieten f 2.30—2.90. RROF.K OP T.ANGENDT.TK. 1 Anril. Aanvoer: 2110O Kg ronde kool f 8.16200 Kg. gele kool f 6 80 54700 Kg. Deensche wit» te knol f 5.70 3900 Kg. uien f 6.—. grove uien f 6.drielingen f 65100 Kg. bieten f 3.70. 600 Kg. witlof f 14.70—16.30. Vonrloopige noteering (hedenochtend 0'A uur doorgehell). Officieele prijzen rn aangevoerde kwantum» van vandaag, publi- ceerpp wii morgen. NOORD SCHAR WOUD F, o April. 3500 kg. kroten f 3.70: 2200 kg. ronde kool f 8: 19600 kg gele kool f 6.80; 9100 kg. D. witte kont I 5.00: RROF.K OP T ANGF.NDTTK. 2 Anril. Aanvnpr- 5800 Kg. uien f 6.grove f 6. 74600 Kg ronde kon' f 8.— 29300 Kg. crcle kool f 6.80. 179000 Kg. D. witte kool f 5.90. - t.A\r.F.XDJIK OMZET LANGFNRTJKFR GROENTEN- CENTRALE. Maart 1941 f 395911.55: Maart 1940 f 279386.55.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8