Inbrekersbende ontmaskerd 36310 Vrijdag 4 April 1941 Tweede Blad MadAnieuujLó De kladderaar hoofddader van de inbraken! Een succes van de Heldersche politie WINTERHULP#NEDERLAND is de girorekening van den Gemeente-ontvangen Stort hierop Uw gavenvoor „Winterhulp". Rheumatische pijnen Steunverleening B over 1941 Em. Predikant De Koe overleden Brandstoffen voor kookdoeleinden Leeszaal bezoek in Maart Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rappori Lenteliedje voor de jeugd Arend Tael, Martijntje en de „Muiderkring" Itzhfc exi Zending, nieuiml De Koog Zooals men weet, werd vorige week Dinsdag een 18-jarig jongmensch A. P. N., wonende in de Hoogstraat alhier, door de politie gearresteerd als dader van het bekladden van de binnenstad. Bij het onderzoek bleek, dat het jongmensch in het bezit was geweest van een vrij groot bedrag aan geld, waarvan hem door de politie een verklaring gevraagd werd. Het jongemensch zei, dat hij door den verkoop van koffie en thee het geld verdiend had, waarna hij door de politie extra aan den tand werd gevoeld en na langdurig ver hoor bleek, dat hij als de hoofddader be schouwd kon worden van de vele inbra ken, die de laatste maand in de stad hadden plaats gevonden. In verband met deze zaak had ook nog de arrestatie plaats van den beruchten mededader J. de G., die reeds vele jaren gevangenisstraf achter den rug heeft, terwijl tot arrestatie werd overgegaan van de helers, zekere J. N. en zijn echt- genoote alhier, benevens werden te Am sterdam gearresteerd, de beruchte helers A. B. en J. S., opkoopers van de distribu tiekaarten. Sedert verscheidene maanden toch "hebben In Den Helder tal van inbraken plaatsgevon den, waarvan men aanvankelijk de daders niet op het spoor kon komen. Men bleek het voornamelijk voorzien te hebben op bedrijven en winkels, waarin zich levensmiddelen bevon den, en tal van zaken werden geplunderd op een wijze die aldra het vermoeden wekte dat men hier met een systeem te doen had. Het bleek niet eenvoudig te zijn achter dit complot te komen, hoezeer men zich daar ook, van politie-zijde, voor beijverde. In totaal werden er niet minder dan 15 be langrijke inbraken gepleegd. Om de belang rijkste te noemen: een groote hoeveelheid levensmiddelen verdween uit de kruideniers zaak van de firma Buter aan de Jonkerstraat. Een eveneens aanzienlijke buit sleepte men weg uit de magazijnen van de firma Grunwald aan den Kanaalweg, terwijl ook een sorteering kousen uit de zaak van de fa. Jaap Snor aan de Zuidstraat verdween. In de Van der Duyn van Maasdamstraat was het een kruidenierswinkel van den heer Rijkers die doel van de bende was, terwijl nog versch in het geheugen ligt de groote diefstal in het modemagazijn „De Adelaar" aan de Keizerstraat, waar men een 100-tal pakken wegsleepte. Het was aanvankelijk een raadsel waar de costuums, regenjassen enz., tezamen vertegenwoordigende een waarde van enkele duizenden guldens, gebleven waren. In den goudsmidswinkel van de firma Bak ker aan de Keizerstraat- werd eveneens een bezoek gebracht. Een 100-tal horloge's, en voorts hangers, ringen, enz. sleepte men weg. Volgde de inbraak in het Distributiekan toor, waar men een goeden slag sloeg. Meer dan 1000 kaarten voor vet, thee,koffie enz. nam men mee. Er werd ingebroken in het kruideniersbedrijf van den heer Luyder aan de Hoogstraat en in de tabak- en sigarenzaak van Verhaagen aan de Spoorstraat. De gros- sierderij van Verfaille in de Spoorstraat kreeg eveneens bedoek en hier legde men beslag op een voorraad levensmiddelen. Zij tenslotte nog vermeld de inbraak bij de fa. Van Dijk, de sigarenzaak aan de Koning straat, en die in den winkel van de Alge- meene Coöperatie. Na de arrestatie van de daders restte nog een spoor dat naar Hoorn liep. Ook hierheen waren gedeelten der goederen vervoerd en werd in verband daarmede een tweetal per sonen aangehouden. Na onderzoek zijn deze echter weder op vrije voeten gelaten. jp het politiebureau bevond zich inmid dels een zonderlinge collectie inbrekers- werktuigen, waarmede de heeren bij naclit en ont(j °P Pai' togen. Voorts een gedeelte van de in beslag genomen goederen. Ver meld kan worden dat een groot deel der goederen terecht gekomen is. Zoowel bij de daders thuis als in enkele ver laten woningen in de stad vond men deze. Zoo (Erbij vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). trof men bijvoorbeeld in de Vijzelstraat de vrijwel complete garderobe aan, die men bij „De Adelaar" gestolen had. Ook ten huize van de helers kon men nog het noodige in be slag nemen. De^e goederen zullen later aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven worden. De recherche deed een merkwaardige vondst in den tuin van een verlaten woning aan de Gasstraat. Men begon aldaar op zekere aan wijzingen te graven en stuitte aldra op een groote blikken doos, waarin zich de complete voorraad gouden en zilveren voorwerpen van de firma Bakker bevond. Tenslotte kon men beslag leggen op een hoeveelheid van het geld, zijnde de op brengst van een deel der gestolen goe deren. Het onderzoek, dat na de arrestatie met kracht ter hand werd genomen, leverde tal van lichtpunten op. Lang duurde het dan ook niet, of alle gearresteerde leden van het com plot vielen door den mand en legden een vol ledige bekentenis af. De Heldersche bevolking zal opgelucht zijn te vernemen dat de daders van praktisch alle, den laatsten tijd bedreven diefstallen, veilig achter slot en grendel zitten en de stad niet meer met hun nachtelijke speurtochten onvei lig kunnen maken. Reeds tientallen van jaren werden miljoenen lijders aan over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost. Neem tocji óók Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76, 0.41. B. en W. schrijven aan den Raad: Evenals voor het afgeloopen jaar zal ook voor 1941 extra-hulp in den vorm van klee ding, dekking en schoeisel, zgn. B-steun, wor den verstrekt aan ondersteunde en tewerkge stelde werkloozen en aan de* onder de zgn. B-groep vallende kleine grondgebruikers en -tuinbouwers. Voor de ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen mag over het dienstjaar 1941 voor deze gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag, geltjk aan het hierna te noemen aantal ondersteunden en te- werkgestelden, vermenigvuldigd met 6.50, van welk bedrag 2.ten laste der gemeente komt en de rest voor reke ning van het Rijk (Departement van So ciale Zaken). Voor extra-hulp voor de zgn. B-groep der kleine grondgebruikers en -tuinbouwers zal een bedrag beschik baar worden gesteld, berekend naar de gemiddelde aantallen B-boeren en -tuin bouwers over de eerste maanden van 1940, drag 1.per B-boer en B-tuinbouwer vermenigvuldigd met 3.25, in welk be door de gemeente moet worden bijgedra gen, terwijl het overig deel eveneens ten laste van genoemd departement wordt genomen. Het aantal ondersteunde en tewerkge stelde arbeiders, dat voor deze steunver leening in aanmerking zal kunnen komen, bedraagt voor deze gemeente 616; liet aantal B-boeren en -tuinbouwers in to taal 3. Hiermede zal voor de gemeente een bedrag gemoeid zijn van 616 X 2.vermeerderd met 3 X 1.of in totaal 1235.Op de gemeentebegrooting voor 1941 is met deze uit gaaf rekening gehouden. Was van 18981901 dominee in Den Helder. Wij "vernemen, dat te Lochem is overleden, op 74-jarigen leeftijd, de em. predikant De Koe, die van 1898 tot 1901 dominee in Den Helder is geweest. Daarna vertrok hij o.m. naar Blaricum en Bussuni. De heer De Koe was gedurende vele jaren directeur van „Ons Huis" te Rotterdam. Op een verklaring 1 H.L. anthraciet of 2 H.L. cokes. Naar het hoofd van den Distributie- dienst, de heer Everards, ons gisteren meedeelde, is er in afwijking van de bepaling, dat er geen brandstoffen meer beschikbaar zullen worden gesteld, een uitzondering gemaakt voor hen, die op brandstoffen moeten koken. Zij, die niet de beschikking hebben over gas of pe troleum voor kookdoeleinden, kunnen op een verklaring, die zij op het distri butiekantoor moeten teekenen, een bon ontvangen voor 1 H.L. anthraciet of 2 H.L. cokes. Bij het bezoek aan het distributie kantoor moet men in het bezit zjjn van de stamkaart van het hoofd van het gezin. Deze bepaling is een uitkomst voor hen, die uitsluitend aangewezen waren op kolen, om hun potje te koken. De Openbare Leeszaal werd gedurende de maand Maart bezocht door 398 mannen en 33 vrouwen, totaal 431 personen. Uit geleend werden 1747 romans, 1281 studie werken en 1292 jeugdboeken, totaal: 4320 boeken. Lijst van nieuwe aanwinsten April 1941. Romans Buck, Pearl, S., Andere goden. Iependaal, W. van, De bocht in de vaart. Johnson, E., De weg naar onzekerheid. Jong, A. M. de, Poeske. Kemp, M., Het kwellende wonder. Marxveldt, Cissy van, Kwikzilver. Melis, J., Olga Lorelei. Studiewerken: Koster, F., Natuurmonumenten in Nederland; dl. 1. Marée, P., Linoleumsnede. Nielsen, A, K., China. Noordanus, G. A., De verzorging onzer kamer planten. Pyttersen, Nederlandsche almanak voor ieder een. Staal, G. J., Nederlandsch Guyana. Trowbridge, Cornelia H., Het knutselboek. Geschenken: Carr, J. D., The waxworks murder. Eben, H., Drie jongens op reis. (1113 j.). MacNetll, J. G. Swift, The constitutional and parliamentary history of Ireland till the union. Morley, C., Thunder on the left. Thijsse, J. P., Bloemen in de bosschen. Jeugdboeken: Bodenheim, Nelly, Luilekkerland. (79 j.). Hulst, W. G. van de, Rozemarijntje. (79 j.). Rozemarijntje naar school. (79 j.) Avonturen van den baron von Münchausen. 9—11 j.). Mollmann, Annie, Alles komt terecht. (13 16 j.). Boylston, Helen Dore, Wijkverpleegster. (15— 18 j.). Etten, Ine van, Jenny Merkel. (1518 j.). Lokhorst, Emmy van, Veronica. (1518 j.). Nabben, Jo, Meisjes met een baan. (1518 j.). 3 April 1941. GETROUWD:'P. Loots en J. Verver; A. Kossen en G. Jasper; G. W. Aalderink en M. Jaszczijk; E. L. Zonnenberg en L.G. de Groot; J. P. Tosses en C. van Eis. WAAR IS DIE FIETS? Een dame plaatste haar fiets tegen een per ceel op het Koningsplein. Toen ze het vehikel wilde ophalen bleek dat verdwenen te zijn. De politie stelt een onderzoek in. WEDEROM RUITENTIKKERS OP PAD. Nog steeds blijken er ruitentikkers op pad te zijn, die zich ondanks hun jeugdigen leeftijd niet schamen de ruiten bij andere menschen, bij voorkeur van de woningen, die niet be woond zijn door de eigenaars, te vernielen. Dit geschiedde dezer dagen bij een woning in de Pieter Quantstraat, alwaar verschei dene ruiten het moesten ontgelden. DIEFSTAL. Bij een bewoner van de Sluisdijkstraat, momenteel wonende te IJmuiden, werd inge broken. Als vermist wordt opgegeven een hou ten trap en enkele voorwerpen uit de woning. De politie stelt een onderzoek in. WEER EEN FIETS VERDWENEN. Een dame plaatste haar fiets tegen een pui in de Keizerstraat. Het was niet meer noodig het vehikel op te halen, aangezien een ander dit reeds voor haar gedaan had Een onderzoek wordt ingesteld. OP DE BON....? Iemand plaatste z'n fiets voor het Distri butiekantoor. Wie beschrijft z'n verbazing toen hij tot de ontdekking kwam dat zwijntjes jagers ook daar de rijwielen niet met rust kunnen laten. Ook hier stelt de politie een onderzoek in. ALS DE WIJN IS... ENZ. De politie kreeg mededeeling, dat er in een café aan de Zuidstraat herrie ontstaan was. Zij toog er heen en had het voornemn de twis tenden te scheiden. Dat was echter niet meer noodig, aangezien beide partijen bereids ver trokken waren. ZEIL VER5HST. Uit een pakhuis aan de Poststeeg is een zeil verdwenen. Wie is die dief? Wijze: Langs berg en dal. Een kleine eekhoorn pas ontwaakt, Die wandelde door 't bos. Hij keek eens heel verwonderd rond, En wipte op het mos. Toen sprong hij naar een hoge boom. En klom daar op een tak. Hij schommelde wat heen en weer. En zat op z'n gemak. Hij vond een nootje in de boom, 't Was een van 't vorig jaar. Maar lustte ze toch wel, want kijk, Hij at ze op zowaar. Zo wandelde hij heen en weer. En was hij best tevreê. Maar eten was er niet zoveel. Dat viel hem toch niet mee. Maar soms vond onze Langestaarl, Wel iets dat eetbaar was. Z'n oogjes glinsterden in 't rond, Dan was hij in z'n sas. Zo wipte hij maar door het woud, En bleef dan eensklaps staan. Hij snoof eens, knikte met zijn kop: De lente komt eraan. K. W 'enters, Heemstede. 21 Maart 1941. -55] de verschijning van een nieuw boek i). Kortgeleden is door enkele vooruitstrevende en met idealisme begeesterde personen een nieuwe boekenserie tot leven gebracht, waar van de naam luidt „De Muiderking". De be doeling van dit série-systeem is: liet goede boek in groote oplage zoo goedkoop mogelijk in het bezit van zooveel mogelijk abonné's te brengen. Ziedaar, de doelstelling, die eenvoudig k li n k t, maar daarom nog i.iet zoo eenvou dig is. Het is tal van uitgevers mogelijk een goedkoop boek te brengen, een goed boek is echter nog iets anders. Het eerste deel in deze jonge serie heet „Martijntje" en werd geschreven door Arend Tael. Dit boek is een debuut eneen voortreffelijk debuut. Voor treffelijk, omdat „Martijntj een roman, spe lend in Scheveningen omstreeks 1880 en met Scheveningers als hoofd- en bijpersonen, een succes geworden is. Het was 't eerste werk wat wij van Arend Tael lazen, maar wat hier aan beeldend ver mogen én verzorging van Nederlandsche taal en dialect geboden wordt is ongetwijfeld een warm compliment waard. Het verhaal is een voudig, maar zal een groote lezerskring boeien. Omdat „Martijntje" een waarachtig boek ge worden is, waarin men menschen en toestan den leert kennen, zonder franje en zonder eenige mooischrijverij. Het verhaal van een visschersdorp, in den tijd van kentering, als nieuwe methoden en nieuwe gezichtspunten ingang trachten te vinden. De botsing tus- schen twee tijden en tusschen de menschen die in dat tijdsbestek leven in dat onbekende dorp. Een gaaf boek, een boek dat zal spreken en dat, daaraan behoeft niet getwijfeld te wor den. vele vrienden zal maken. Daarbij: een prachtige inzet van een nieuwe serie, een in zet die wat belooft! Dat dit eerste boek zoo geslaagd mag heeten is niet zoo heel verwonderlijk. Niemand minder dan Johan Winkler is de geestelijke vader van „De Muiderkring" en van een zoo terzake kundige als Winkler kan men moei lijk verwachten dat hij een ï.ieuwe serie met prullaria beginnen zal. Integendeel, voor Winkler geldt: noblesse oblige, en zeker thans. De uitvoering van het boek is prima. Zoowel bandontwerp als de omslagteekening van Mohr mogen als zeer geslaagd beschouwd worden. Dit boek, dat wjj zonder restrictie kunnen aanbevelen kost in den boekhandel 2.90 geb. en 2.40 ingenaaid. De bedoeling is echter dat men zich abonneert op „De Muiderkring" voor 7.80 per jaar, hetgeen voor een zoo veel belovende reeks een gering bedrag geacht mag worden. Er zullen dit jaar nog verschijnen een werk van Albert Helman, van S. Carmiggelt en IJs Vissrl. Met belangstelling zien wij ook deze uitgaven tegemoet. Arend Tael: „Martijntje"N.V. Amsterdamsche Boek- en Courantmaatschappij te Amsterdam, Singel 262. Practisch bezuinigen, huis, tuin- en ken- kenpraatjes in dagen van distributie, door P. Guermonpez en A. Siegenbeek van Keuke- lom. Uitgave N.V. Uitg.-Mij. „Kosmos", Am sterdam. Prijs ing. 2. De huisvrouw van tegenwoordig staat voor zeer vele problemen. Ze mag wel „een hoofd als een ijzeren pothebben wil ze alleen reeds de bonnenchaos beheerschen en dan komt er bij, dat ze met tal van surrogaten een smake lijk maal zal moeten bereiden, dat ze haar kleerenkast op de meest goede wijze zal moe ten bijhouden, dat ze moet weten hoe ze zon der hamsteren toch voorraad kan maken, hoe ze van haar bloementuin een groentetuin kan maken, want de heeren der schepping (al thans de Heldersche) zijn voor dag en dauw weg en komen te laat thuis om zich nog aan deze zorgen te wijden. Enfin, honderd en een vragen zij ner op te lossen. Om die vragen te beantwoorden verscheen bovenstaande raadgever. Hij geeft nieuw# recepten voor betere spijzen, hij vertelt hoé we straks smakelijk en goedkoop zomerdran- ken kunnen bereiden, hoe men door beter huishouden minder kan uitgeven, kortom dui zend en een wenken, die bij nuttige toepas sing het huishouden gemakkelijker zullen maken. En ook al grijpten de samenstellers wel eens even te hoog en gebruiken ze in de keuken nog varkenscarbonnade en kilo's grasboter, iedere huisvrouw zal in dit boekje zooveel nuttige en practische wenken vinden, dat het de uitgave van de 2 gulden meer dan loont. ZENDINGS ARBEID IN NEDERLA NDSCH-INDIR. Wjj lezen in „Het Doetinchemsche Werk" het volgende: „Op Vrijdag 7 Maart belegde het zendings bureau te Oegslgeest een vergadering, waar toe het een twintigtal proponenten en candi- daten in de theologie uitnoodigde. Prof. dr. H. Kraemer en dr. J. Ver doorn spraken hier over de behoefte aan krachten op het Indische zen- dingsveld. Prof. Kraemer zeide o.a.: ,Jn dienst van de Christelijke kerk gaan, beteekentin dienst van een wereldkerk gaan, waarvan één aspect de zending is. Er is een dringende reden de theologische, academische wereld duidelijk te maken, dat de zending evengoed hun terrein is. Dit is zeer noodzakelijk, omdat in Neder land de meening is ontstaan, dat een acade misch gevormde zich niet serieus met de zen ding behoeft bezig te houden. Maar van nog meer beteekenis is het feit, dat dg .gypeid zoo danig van karakter is veranderd', dat er, veel' meer dan tot nu toe, een beroep moet worden gedaan op academisch gevormde krachten. Voor de jonge Christelijke theologen is het van belang zich in dienst te weten van dc wereld- kerf?. Deze dienst kan hier in Nederland zijn, maar ook elders". „DIE SCHOPFUNG" van HAYDN. In het muziek-archief der Heilige-Geest-kerk te Oedenburg is Josef Haydns Mistoondichting „Die Scliöpfung", die denzelfdcn naam draagt als zijn beroemd oratorium, ontdekt. Door het kerkkoor aldaar zal deze onbekende mis voor de eerste maal met Paschen worden uitgevoerd. DE DOM VAN GENUA. De schade, ontstaan aan den dom te Genua door de beschieting der Engelsche vloot, is grooter dan men dacht. De rozet aan den hoofdingang is vernietigd, evenals de groote vensters van het koor. Een kostbaar schilderij boven het altaar is door honderden granaat splinters doorboord. Men is ook bevreesd, dat het evenwicht van het gebouw heeft geleden. OPGRAVINGEN IN PALESTINA. Aan het meer Genezareth in Palestina is een groep ruines ontdekt, waarvan het oudste ge deelte uit den tijd van Christus afkomstig is. Op een pijler vond men twee opschriften in het Grieksch en het Arameesch. Hieruit blijkt weer eens, dat in Galilea deze twee talen gebruike lijk waren. DEELEN VAN EEN GUTENBERGBIJBEL GEVONDEN. In het oude gemeentearchief van de stad Co- burg werden onlangs zeer waardevolle resten van een Gutenbergbijbel ontdekt. Het zijn drie bladzijden van den zeer zeldzame bijbel waar van de bladzijden 36 regels bevatten. Deze per kamenten bladzijden zijn uit een bijbel, waar van naar het oordeel van deskundigen slechts acht of tien exemplaren gedrukt zijn. De Co- burger bladzijden zijn van bijzonder goede kwa liteit en de kleuren zijn zeer helder en frisch. Men neemt aan dat deze vondst den bijbel be treft, welken de Bamberger bisschop Georg Schaumberg in 11,63 aan het Franciscaner klooster te Coburg schonk. Gutenberg zou den bijbel te Bamberg in de jaren 11,59—11,60 ge drukt hebben. EEN DERDE LEERKRACHT. Door het groote aantal leerlingen der school alhier, is een tijdelijke leerkracht werkzaam gesteld, vermoedelijk zal een vaste leerkracht hier benoemd worden. Ook zijn thans twee klassen ondergebracht in de zaal van den heer Igesz, welke zaal als schoollokaal is ingericht.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5