Geruchten De Heldersche brandweer paraat! Vijf lange jaren DE WEEK. BREGMAN Gezwellen in Anna Paulowna Zaterdag 5 April 1941 Tweede Blad Dag en nacht staan 5 brandweerploegen gereed om bij het eerste signaal op te treden. Irt enkele minuten bedrijfsklaar Heeft U Uw melk- en cacaokaarten al afgehaald Gooi de ongeldige brand stofbonnen niet weg! Herinneringen op wandborden h voor stadgenooten Laat een goede pasfoto van U maken Werner Crone - Koningstraat 29 Op 2en Paaschdag groot wandelfestijn in Schagen in Feiten en Fantasieën Mededeeling voor bezitters van boter- of vetkaarten De machinisten-avondcursus Er is een tijd geweest, en die tyd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat het geen zeldzaamheid was, dat een kwartier of langer na een brandmelding; de spuit aan kwam rijden, getrokken door een aantal mannen en dat men na een half uur de eerste straal water op het brandende per ceel wierp. De brand was dan meestal beslecht, men was te laat om nog iets te redden. Deze gang van zaken was burgemeester Ritmeester in het geheel niet naar den zin. Hij vond het noodig, voor een stad als Den Helder, een parate brandweerploeg te hebben en goed materieel. Het was onder zijn leiding, dat we de brandweer uit zagen groeien tot een politie7zorg. Agenten met helmen en water dichte kleeding, een auto-spuit, een magyrus- ladder, het waren allemaal verbeteringen, die noodig waren. Die vernieuwing kostte geld en er werd in den raad wel eens over ge mopperd, maarburgemeester Ritmeester zette door. Hij is van het hout gesneden, dat taai en onverzettelijk is. Hij behoort tot de groep menschen, die weten wat ze willen en die recht op hun doel afgaan, zonder telkens op zijpaden af te dwalen. Voor den oorlog be schikte Den Helder over een vrij behoorlijke, vrij goed georganiseerde brandweer. Een nieuwe organisatie. Toen kwamen de „donkere dagen van Mei" en alle narigheid over onze stad daarna. Onder den drang van de omstan digheden moest de organisatie van de brandweer opnieuw ter hand worden ge nomen. Den Helder, als eerste gevaren- stad, had een brandploeg noodig, die dag en nacht klaar zou staan om de gevaren te bezweren, die haar boven het hoofd hingen. Met het bombardement en de branden van den 24en Juni, ging in het Hoofdbureau van politie veel materieel verloren. Dat diende te worden aangevuld, terwijl tevens het materieel niet op één plaats, doch op verschillende plaatsen in onze stad moest worden ondergebracht, om het gevaar van vernietiging zoo ge ring mogelijk te maken. Sedert eenige maanden doet de nieuwe brandweer dienst. 16 December kwam het nieuwe hoofd, de heer L. Kuyper, in dienst en Wj vond de organisatie vrijwel voltooid. Een beroepsbrandweer. Den Helder had nu een zuivere beroeps brandweer. Een brandweer, die dag en nacht gereed staat om bij eerste alarm op te treden. Ongeveer tachtig man is bij de beroepsbrand weer ingedeeld. Mannen, practisch allen men schen uit Den Helder, die in twee ploegen dienst doen. Een dagploeg van 's morgens 8 u. tot 's avonds 8 u. en een nachtploeg, van 's avonds 8 u. tot 's morgens 8 u. De menschen doen dus 12 uur dienst. Deze lange diensttijd is mogelijk, omdat de menschen geen zwaren lichamelijken arbeid verrichten, doch in hoofd zaak wachtdienst hebben. Zij oefenen veel, zoowel overdag als 's nachts en .hebben het onderhoud van het vrij uitgebreide materieel. In geval van ernstigen brand of van bom aanvallen komen alle leden van de brand weer op. Het materieel, dat bestaat uit een auto spuit, 3 motorspuiten, die getrokken wor den achter een vrachtwagen, waarop tevens het materieel en de manschappen vervoerd worden, twee baby-spuiten, die met de hand getrokken worden, een magyrusladder een een aantal slangen wagens, voorzien van standpijpen etc., is gedecentraliseerd over de stad geplaatst. Aan den afhaaldatum wordt streng de hand gehouden. Momenteel vindt, zooais bekend, de uit reiking van de melk- en cacaokaarten in het Distributiekantoor plaats. Voor Maandag komen de letters M, N, O, P en Q aan de beurt. Dinsdag de let ters R, S, T en U, terwijl Woensdag ten slotte uitgereikt wordt aan hen, wier ge slachtsnamen beginnen met de letter V, W, X, IJ of Z. Aangezien het voorheen meermalen is voorgekomen, dat men verzuimde tijdig de kaarten af te halen, vestigen wij er met nadruk de aandacht op, dat daaraan thans streng de hand gehouden wordt. Men beloopt de kans geen kaarten te krij gen indien men zich niet voor a.s. Don derdag, 10 April aan het Distributiekan toor vervoegt. VÜf brandweerposten. Momenteel zijn er vijf brandweerposten, die alle met een speciale telefoonlijn zijn ver bonden met de Centraalpost aan de Kerk- gracht. Deze posten bevinden zich aan de van Galenstraat, 2e Vroonstraat, Brouwerstraat, Gasfabriek en Middenweg. Men ziet, dat vrij wel in ieder stadsdeel een brandweerpost is. Het materieel is in hoofdzaak ondergebracht in garages, het personeel heeft daarnaast woonruimte. In iedere post is zeven man, die klaar staan om op het eerste sein uit te rukken. Zij hebben de beschikking over water dichte kleeding, over een helm en laarzen. Het geheele personeel is uitstekend geoefend, niet alleen theoretisch, maar vooral ook practisch. De menschen zijn behoorlijk gesalarieerd. Zij hebben de verplichting, zooals vanzelf spreekt, om dag en nacht in de stad te zijn en om hier te wonen. In enkele minuten Er wordt dus gewaakt over onze be zittingen. Het is een kwestie van eenige minuten en de brandweer is ter plaatse en bedrijfsklaar. Een regelmatige con trole van de brandputten, het voorzien van deze met witte banden, zoodat ze in de meest donkere nachten toch opvallen, is oorzaak, dat van stagnatie practisch geen sprake is, terwijl een uitkijkpost op de B.L.O.-schooi, die 's nachts altijd bezet is instaat voor oogenbllkkeiyke melding by brand. Julianadorp heeft een afzonderlijke spuit, ook een z.g. baby-spuit met een dag en nacht bezetting. Kans blijft bestaan dat ze inwissel baar worden. Zooals men -..-eet zijn de brandstoffen- bonnen die men nog in bezit heeft deze week ongeldig verklaard. Er zjjn nu misschien huismoeders die van meening zjjn dat deze bonnen, omdat ze tóch momenteel geen waarde hebben, rustig vernietigd kunnen worden. De I.eider van den Distributiedienst, de heer Everards, verzocht ons echter de be volking er op attent te willen maken, dat men verkeerd doet de bonnen weg te gooien. De mogelijkheid is namelijk niet uitgesloten te achten dat deze bonnen later alsnog inwisselbaar zullen zijn. Uiteraard is dit niet zeker, maar men houde met de mogelijkheid rekening. Wordt in contanten uitbetaald. Naar w\j vernemen zal de oorlogs schade, aan onroerend- en roerend goed, die het bedrag van honderd gulden niet te boven gaat, door de schade- enquete-commissie, contant worden uit betaald. Zooals men dezer dagen heeft ge lezen, is men in Rotterdam reeds be gonnen met de uitbetaling van de ge leden schade. Verwacht mag dus wor den, dat het niet lang meer zal duren, voordat de eerste gedupeerde in onze stad ook zijn geld of bonnen in ont vangst kan nemen. Met het opnemen van de mobilaire schade is de commissie reeds druk bezig. Wjj herinneren er nog eens aan, dat men verstandig doet zijn tydeiyk adres aan de Heldersche Commissie, Konigsplein 5, op te geven, daar men anders van een uitkeering zou uitge sloten kunnen worden. De meeste ge dupeerde stadgenooten hebben het reeds gedaan. Er zyn er echter, die nog verzuimden aan deze verplichting te voldoen. Frans Neyts levert ze U. Het oog van tal van voorbijgangers zal de laatste dagen getrokken zyn in de Spoor straat door de étalage van het pand hoek HoogstraatSpoorstraat (fa. Koppen) waar in door den heer F. Neyts een aantal herinne ringsborden uitgestald zyn. Deze borden, uit de hand geschilderd door den heer Neyts, vallen op door de sprekende kleuren. Ze zijn frisch uitgevoerd en het kan niet anders of tal van stadgenooten zullen een dergelijk souvenir willen bezitten. Er zijn hu welijks-borden, borden als herinnering aan Den Helder, geboorte-borden enz. Apart mag genoemd worden de collectie namaak Delftsch blauw, waarin eveneens verscheidene borden uitgevoerd zijn. Men neme eens een kijkje. A. Tuinman, B 24, Zuid Scharwoude, beschik baar een ruime kamer met vrije slaapkamer en gebruik van keuken. loopt U met uw pasfoto op zak dus ga naar Georganiseerd door de Heldersche vereenigingen. Scheen het aanvankelijk, dat in de bewogen dagen, die achter ons liggen, alle vereeni- gingsleven in Den Helder verstard was, met de wandelsport was dit zeer zeker niet het geval. Reeds heel spoedig werden, mede met steun van het Bestuur van den Noord Hol- landschen Wandelsportbond, pogingen aange wend het verloren contact tusschen de leden der Heldersche wandelsportvereenigingen te herstellen, enmet groot succes. Heinde en verre waren onze wandelaars verspreid, maar ook van heinde en verre gaven zij hun tijdeiyke adressen op en lieten zij weten toch trouw te blijven aan de wandelsport, die in Den Helder honderden aanhangers telde. Natuurlijk zijn de Heldersche vereenigingen wel leden kwijtgeraakt, maar dat verlies zal, als het rond onze stad weer rustiger gewór den is, spoedig ingehaald worden. Immers 'n groot deel van onze bevolking ondervindt in deze dagen van fietsbanden-bonnen, de zege ningen van een goed ontwikkeld stel onder danen, die U vaak groote wandelingen naar Uw evacuatie-oord, tot een waar genoegen maken! Zooals reeds eerder in deze courant ver meld, hebben de drie Heldersche wandelsport vereenigingen „De Duinkanters", „De Jutter" en „De Zilvermeeuw", besloten op Maandag 14 April, 2en Paaschdag, in Schagen wandel tochten uit te schrijven over afstanden van 20 en 35 Km. Dat Schagen hiervoor uitge kozen werd, vindt wel haar oorzaak in het feit, dat vooral Schagen een middelpunt is van alle Helderschen uit Schagen en omge ving, ook vele andere liefhebbers van de wandelsport zullen deelnemen; o.a. ook zij die bijv. om principieele redenen niet op Zon dag zouden sporten. De start zal plaats vinden vanuit Hotel Igesz, tusschen 1012 uur; de deelname voor 20 Km. staat open voor personen boven de 16 jaar. Iedere deelnemer, die den tocht volbrengt, ontvangt een speciaal voor dezen bijzonderen tocht ontworpen medaille, terwijl elke groep van minstens 12 personen zonder uitvallers, voor een fraaien groepsprijs in aanmerking komt. Waar dit de eerste maal is, dat te Schagen wandeltochten gehouden worden, is voor een aardig parcours zorg gedragen en zal onge twijfeld geheel sportlievend Noordholland Noord elkaar te Schagen ontmoeten op twee den Paaschdag! VERDACHT VAN DIEFSTAL. Naar wjj vernemen werd gisteren een per soon, die er van verdacht wordt debet te zyn geweest bij een diefstal in de stad, aangehou den door de politie en in arrest gesteld. Open brief aan Burgemeester Mjjnlieff van Anna Paulowna. Den Helder, 5 April 1941. Hooggeachte Heer Burgemeester, Van bevriende zijde werd mij dezer dagen de Schager Courant van Dinsdag 1 April toegezonden, waarin ik een artikel lees over de zorgen, die Uwe gemeente zich moet getroosten in ver band met de 6000 Heldersche evacues, die zijn neergestreken en volgens Uw bewoordingen in genoemd blad „een gezwel vormen, dat hoe eerder hoe beter moet worden uitgesneden" Ik heb het artikel gelezen, en het hèr- lezen: ik las van Uwe burgers, die per deurwaardersexploit den huur worden opgezegdomdat Heldersche menschen veel meer willen betalen, ik las van de elkander tegensprekende autoriteiten, die de zaken ingewikkelder maakten, ik las van hopeloozetoestanden en van vreeselijketoestanden. Ik las van de publieke vrouwen, die in Uw gemeente waren neergestreken als evenzoovele aasgieren op Uw onschuldige dorpelin gen. ik las dat er al in geen maanden paartjes hebben kunnen huwen in ver band met het niet meer voorhanden zijn van woongelegenheid, en ik las, dat U vreest, dat Uw gemeente straks met de 'gebakken peren zal blijven zitten. 't Spijt me, hooggeachte Heer Burge meester, dat ge een verslaggever van genoemd blad. deze woorden in den mond gegeven hebt. 't Spijt me voor mijn mede-bewoners, die zich er aan geërgerd hebben en 't spijt mij voor Uzelf, omdat U toch naast burge meester ook „mensch" moet zijn. 't Is hard dit neer te moeten schrij ven, maar dat moet nu eenmaal. Burge meester, de 6000 menschen. die bij U gevlucht zijn. vluchtten niet uit drang naar afwisseling in hun bestaan. Zij vertrokken niet, omdat zij de stad Den Helder voor het dorp Anna Paulowna wilden verwisselen. Zij vluchtten niet om Uw paartjes te beletten in 't huwe lijk te treden. Zij vluchtten uit angst. Zij vluchtten voor den oorlog, die zij in Den Helder op een der gevaarlijkste voorposten van het front hebben leeren kennen. Ik geef U de verzekering, heer Bur gemeester, dat zij gaarne teruggaan naar Den Helder. Als het kan vandaag. Maar zij kunnen nog niet, omdat zij niet durven. U hebt het niet begrepen, burge meester Mijnlief. U hebt een kranten man ontboden en U hebt Uw hart ge lucht? Waarom Met welk doel.7 Ik weet het niet. Maar het spijt mij, méér dan ik zeggen kan, dat het ge beurde. Wat de feiten betreft? Och, heer burgemeester, reeds 10 jaar en 5 jaar en 2 jaar geleden heerschte er 'in Uw ge meente woningnood. Reeds toen kon een vriend van mij aan den Nieuwen- weg niet huwen, omdat hij eerst moest wachten tot zijn ouders uit hun huis vertrokken waren. Er is al zóó lang woningnood in Uwe gemeente, dat niemand feitelijk weet. dat het ooit anders geweest is. .Wist U dat niet? Verreweg het leeuwendeel der ,,leden-van-het-gezwel wonen bij men schen in, bezitten geen eigen huizen, 't Moet U bekend geweest zijn. Uw gemeente vaart er finantieel wél bij, heer burgemeester, vraag het Uw middenstanders maar. Ge hebt er niet van gerept in dat artikel. Burgemeester, dit artikel was een on gelukkig artikel en het was voor U beter geweest, dat het ongeschreven gebleve ware. Want, en hier raken we het kern punt, een goed gastheer (en gastheer z ij t ge!) zegt zooiets niet. Een goed gastheer ontziet de gevoelens van zijn gasten, ook al zijn dat door de omstan digheden on-vrijwillige gasten. Voorts hadden wij meer menschelijk inzicht en humaan gevoel bij U verondersteld, heer burgemeester. Al die 6000 men schen hebben zware tijden achter den rug. Waarom was het dan noodig hen in 't huis van hun gastheer eens „de waarheid" te zeggen zóó bout, zóó stug, zóó plompverloren? Dat was onvriendelijk, heer Mijnlieff en 't heeft ons allen teleurgesteld. Wij hadden in U een mensch verwacht, maar nu toont ge U alleen maar den kouden magistraat. Nietwaar, in den nood leert men zijn vrienden kennen. Dat spijt ons, in Den Helder, meer dan wij zeggen kunnen. Burgemeester, hebt gij al eens een bombardement meegemaakt? Zoo niet, bidt dan, dat U en de Uwen er voor gespaard mogen blijven. Het is erger dan ge U in Uw stoutste fantasieën voor kunt stellen. Oprecht hoop ik. dat U 't nimmer beleven zal. Had ge het w l beleefd, ge hadt anders gesproken. Wij vergeven U dit echter, omdat ge nog een jong burge meester zijt, die nog leering heeft te trekken uit de school van het leven zelf. Ge hebt hier, wellicht door een onbe radenheid, gif gegoten in de harten van hen, die Uw gasten zijn. Zij weten nu. dat ze ongewenscht zijn en misschien zal dat bij velen kwaad bloed zetten. Dat komt de rust en orde in Uw aardige gemeente niet ten goede, hoewel wij zulks ten zeerste zouden betreuren. 't Ware beter geweest, verstandiger en van meer wijs beleid en inzicht be tuigend, indien ge U nooit had laten verleiden tot het artikel over de „ge zwellen Ge had dan de moeilijkheden binnenshuis gehouden en getoond ook een offer te willen brengen in een tijd die zwanger van offers is en zeker ten opzichte van Heldersche vluchte lingen, die ALLES missen en inderdaad op de gastvrijheid aangewezen zijn. Burgemeester, wees naast magistraat ook mensch en gastheer. Uw eigen bevolking en die van Den Helder (die elkaar goed verstaan) zullen U er dankbaar om zijn. In dezen niet wanhopend, en met op rechte gevoelens van hoogachting, de auteur van F. en F. Het blijkt telkenmale weer, dat Den Helder een goeden voedingsbodem biedt voor de meest fantastische geruchten, die zich denken laten. Reeds eerder werd daarop de aandacht van deze zgde gevestigd. Reeds eerder wezen wij er op met welk een energie en voortvarend heid zelfs de meest fantastische bedenksels en sprookjes voor waarheid rondgebazuind werden en voor zoete koek door de goege meente aanvaard. Men onderschatte de gevolgen van „het gerucht" niet. 't Is ons bekend, dat -tal van personen, in woners van Den Helder, thans tydelijk elders in den lande verblijfhoudend, zich ernstige zorgen maakten omtrent hun verwanten en bezittingen in de stad aan het Marsdiep. Nu eens was Den Helder „platgebombar deerd", dan weer heette het, dat er andere onheilen hadden plaatsgevonden. Niets was te erg, niets te somber-afgeschilderd, als het maar Den Helder gold. Momenteel is er wederom sprake van een dergelijke geruchten-golf. Wat men op straat, thuis en in de treinen hoort grenst aan het wonderbaarlijke en telkens vraagt men zich af; ben ik zoo slecht ingelicht? Even zoovele malen blijkt dan echter, dat het gerucht niets meer, maar ook niets minder, dan een „gerucht" was. Ontbloot van iedere waarheid, verzonnen door den een of anderen fantast. Men hoort verschrikkelijke dingen vertellen over Den Helder enniet het minst in het binnenland. Ouders en kennissen vragen in brieven wat er allemaal niet gebeurd is in de stad, vertrokken inwoners komen hals over kop terug om te zien wat er van hun eigen dommen nog over is, men spreekt van bombar dementen, branden, enzoovoorts, enzoovoorts, alsof de hel in den noordkop van Noord-Hol land is losgebroken. En van dat alles is niets waar. Dat alles is het gevolg van zinlooze ge ruchten, verzonnen bedenksels van onverant woordelijke elementen, die niet begrijpen, dat zij met dergelijke „grappen" een groot deel der bevolking tot onrust brengen. Het is rustig in Den Helder. Laat ons hopen, dat het er zóó rustig blijft als juist nu het geval is. En hopen wij mede, dat de geruchten- verspreiders den mond gesnoerd Wordt, opdat niet door hun toedoen angst en onzekerheid gaan heerschen. Accountantskantoor Leeraar M.O. Lid Ned. Gen. v. Acc. Lid N. I. v. B. Loodsgracht 72 Tel. 650 Wat men moet doen indien het in komen verlaagd is. Zooals bekend, "ond destijds de uitreiking van de boter- en vetkaarten plaats, waarbg de Distributiewet bepaalde dat diegenen die onder een zeker inkomen bleven, uitsluitend vetkaarten uitgereikt kregen en zij' die boven die weistandsgrens kwamen alleen voor boter kaarten kregen. Dit bedrag varieerde al naar het aantal kinderen dat men bezat. Het ge zinsinkomen besliste dus welke kaarten men ontving. Nu zijn, voonal in Den Helder, tal van ge zinsinkomens niet onbelangrijk gewijzigd. Beroepsmilitairen werden wachtgelders en ook op verschillende andere manieren kregen stadgenooten een minder inkomen. Uiteraard wijzigde zich dus, gelijk met het inkomen, de norm voor welke kaarten (vet of boter) zij in aanmerking kwamen. Het Centraal Distributiebureau in Den Haag voelde de billijkheid daarvan en stelde de betreffende personen van 10—15 Februari j.1. in de gelegenheid de bonnen indien bleek dat ze daarvoor in aanmer king kwamen, te wisselen. Slechts een gering aantal ingezetenen van Den Helder heeft van die geboden gelegenheid gebruik gemaakt, zoodat verondersteld wordt dat nog een vrij groot aantal dit verzuimde, door welke dorzaak ook. De heer Everards, Leider van den Distri butiedienst deelt thans mede, dat deze personen alsnog in de gelegenheid gesteld worden tot ruiling dezer bonnen. En wel in de periode van 7 tot en met 12 April, van 5 tot en met 10 Mei en van 2 tot en met 7 Juni. Men noteere deze data, aan gezien na deze perioden geen gelegenheid meer .zal bestaan tot wisseling der bonnen. 1 April is de machinisten-avondcursus be gonnen met13 leerlingen. Onder die vijf tien waren er tien, die den cursus reeds volg den. Vijf nieuwe cursisten gavèn zich op. Dit resultaat mag, gezien de omstandigheden waarin onze stad verkeert, niet onbevredigend genoemd worden. Nog bestaat de gelegenheid zich voor dezen cursus aan te melden, hetzij aan de school of ten hu;ze van den waarn. directeur, Timor- laan 24. Onlangs slaagden voor het diploma ma- chineschrijven aan het Instituut „Mercurius", Loodsgracht 72, alhier, de heeren J. P. van Bommel en J. Pottinga, beiden leerlingen van bovengenoemd Institunt.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5