Brief uit Nieuwediep Ingezonden De Onderlinge" protesteert ILIÏTIIRSÜliP' Hl M ÊH prëbihbrürtün preöihbüurte n Alles zou volmaakt bona fide zijn Wat de politie er evenwel van zegt Ingekomen personen VisscheriJ Burgerlijke Stand ff Van de Spaarcredietinstelling „De Onder linge" ontvingen wij het navolgende schrijven: Mijne Heeren. Ik kreeg toegezonden een stukje uit uw courant, hetwelk volgens cliënten uit Den Hel der door uzelf daarin is geplaatst geworden, waarschijnlijk met de goede bedoeling, dat menschen eerst uitkijken alvorens op voor waarden in te gaan, die volgens U (leeken op dit gebied) niet voldoende goed zijn te noe men, althans niet de instelling welke de voor waarden zou stellen. Laat ik U nu nu maar direct zeggen, dat U thans vele personen en wel enkele er onder die al 110 betaalden en binnen slechts enkele maanden zeker hun 900.zouden ontvan gen, hebt bang gemaakt verder hunne ver plichtingen na te komen, zoodat ik er bang voor ben, dat U hun een strop hebt bezorgd. Immers indien men niet rechtvaardig is, is men alles kwijt schrijft U zoo maar, terwijl er duidelijk staat vermeld dat alle gelden alsdan worden gerestitueerd. Ten slotte wordt er geschreven dat accoun tantsonderzoek is toegestaan. Juist, dit had U moeten doen alvorens klakkeloos iets neer te schrijven. U had dan bemerkt dat er duizenden en nogeens duizenden guldens aan credieten zonder de minste borgstelling uitgezet zijn aan personen, welke anders nooit voor een crediet van 800.tot 1000.in aanmerking zou den zijn gekomen, bij geen enkele instelling in Nederland. Juist zij hebben credieten, die met dat geld iets goeds kunnen doen en het bij andere Mij. nimmer kunnen bekomen. U zet onderaan zelf dat u informeerde of U de annonce wel kon opnemen en er werd U de verzekering gegeven, dat de instelling bona fide was. Wat wilt U dan nog meer U moest ich schamen om zaken te be schimpen in uw blad, welke zaken U niet door en door hebt doen onderzoeken. Het is niet voldoende als een rechercheur in Alkmaar het in zijn kop krijgt laster uit te spreken. Juist omdat de eene politieman verstand heeft en het zelfs een uitkomst vindt voor velen, die eens een groot bedrag zonder bor gen in handen willen hebben, vindt de andere dit niet, zocdat U als buitenstaander den mid denweg moet kiezen, doch niet aanstonds op woord van een lasteraar uit Alkmaar stukken gaan schrijven. Alvorejis U personen i.it Den Helder en om liggende gemeenten gaat dupeeren door hen bang te maken, deed U veel en veel beter hier de zaken aanhangig te maken, welke volgens U niet goed behandeld worden. Ik verzeker U, dat wij voor elke klacht open oor hebben. Dat U reeds eens 4 jaren geleden waarschu wing ophaalt is totale onzin, want in die 4 jaar gebeurde er heel wat* wat U niet weten kunt en had informatie een goed gevolg kun nen hebben. Resumeerende maakt ik U hierbij uit voor lasteraars alsmede dien rechercheur uit Alk maar en ik verzoek U en hem beleefd doch dringend eens hier op kantoor te komen en de zaak te onderzoeken- Hier moet U wezen voor controle en na die controle mag u spreken. Indien U hier niet vindt dat elke spaarder-aanvrager, die zijne verplichtingen voldeed netjes is toebedeeld, dan mag U stukjes plaatsen in uw blad. Zeker de wachttijd kan wel eens lang zijn voor gommige personen, doch U vindt het nergens, dat men zoo maar 800.en meer medeneemt zonder borgen of andere zeker- heidstellin? als hier het geval is. Daar voorts alles in de voorwaarden over duidelijk is omschreven, begrijp ik nog niet, dat U als redacteur zoover kunt komen, der gelijke stukken te plaatsen. j_,aat die man nu eens lef hebben en hier komen en zich bekend maken en de zaak con troleeren Hij durft het niet eens omdat hij wel weet dat er duizenden en nog eens duizen den guldens zijn verleend aan zuiver ongedekt crediet met terugbetaling van slechts 10. per maand en zuiver 5 rente per jaar. Hoogachtend, v. Weerden, Beheerder. Het is waarlijk niet gering, wat de beheer der van Spaarerediet-instelling „De Onder linge" alzoo te berde weet te brengen. Het bleek zelfs noodzakelijk dat wij enkele a 1 te scherpe kantjes (o.m. daar waar de heer Van Weerden aan 't schelden slaat) wegvijlden. evenwel, zonder dat ook maar iets van hét 'geschrévene daardoor onvollediger werd. Wij zouden nu wel regel na regel aan cri- tiek kunnen onderwerpen, maar dit lijkt ons een vrij onvruchtbare taak, aangezien ge noemde „beheerder" (niet de Directeur??) het toch niet met ons eens zal zijn. Daarom uitsluitend enkele korte opmerkingen, waar mede wij de zaak afdoen, ten behoeve van de „cliënten". Inderdaad zijn wij leeken op hét gebied - dezer financieele transacties. Men moet wel met rechercheurs-gaven behept zijn om in de doolhoven der zwendelarijenj zoQals dat met tallooze „Credietinstellingen" het ge val is, het spoor in het oog te houden. Gelukkig, deze rechercheurs z q n er. O.a. in Alkmaar... Dat wij sommige „cliënten" een „strop" be zorgd hebben wil er bij ons niet goed in. Zou het tegendeel niet het geval zijn? Ons zijn juist twee gevallen weer bekend gewor den waarin de aanvragers zich dankbaar ach ten de overeenkomst geliquideerd te Hebben. Overigens nemen wjj die „strop" gaarne voor onze rekening. Dat de instelling crediet verstrekt zonder borg is verdacht. Zeer verdacht zelfs. Geen enkele bonafide bankinstelling geeft zonder meer, alleen maar uit philantro- pische motieven, haar geld weg. Op een andere manier moet dus voordeel gewon nen wordgn wat men niet verkrijgt door terugbetalingszekerheid. De „beheerder" zegt dat wij na infor matie vernamen dat de zaak bonafide was. Wij zouden lfet anders willen zeg gen: de Heidersehe politie had het bedrjjf nog niet gesignaleerd! Dat is iets heel anders. De zaak zou niet onderzocht zijn? Onzer zijds was dat ook volstrekt onnoodig, aange zien het reeds door andere instanties wes ge schied (zie politioneele waarschuwingen). Dat de Alkmaarsche recherche (afdeeling handelszaken) niet competent voor haar taak zou zijn is een veronderstelling die we voor rekening van den „beheerder' laten. Tenslotte zullen wij hier woordelijk overne men de politie-waarschuwing, die „De Onder linge" in het ware daglicht plaatst en hier mede de affaire als afgedaan beschouwen. Deze dan zegt: In een Itotterdamsch blad is op 21 Sept. 1939 verschenen en naar gebleken is in Aalten ter opneming aangeboden een advertentie welke misschien elders ook reeds is gepubliceerd en onder het in het oog loopende opschrift: „Luchtgevaar Bombardement Oorlogsschade, Draagt elkanders Lasten", reclame maakt voor wat aan een onderlinge risico-verze kering doet denken. In verband daarmede vestigt de Commissaris van Politie van den justitieelen dienst, le afd., aan het centraal bureau te Rotterdam er de aan dacht op, dat het in deze advertentie en wellicht nog te verwachten andere bedoel de „Nationaal Bemiddelingsbureau", Ma- thenesseweg 110, Rotterdam-West, een nieuwe vinding is van 51. van Weerden, den man van het „Spaarcredietkantoor" en de „Spaarcredietinstelling „De Onder linge". Op hem en zijn ondernemingen werd reeds vaak de aandacht gevestigd. In de groote bladen van 32 en 23 Sept. 1939 komen publicaties nopens het Na tionaal Bemiddelingsbureau voor. Dit is dus niet 4 jaar geleden, doch slechts... iy2l (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) DE NOOD DER OUD-GEPENSIONNEERDE MILITAIREN EN HUNNE WEDUWEN. Geachte Redactie, Het is werkelijk meer dan noodzakelijk, dat wederom een beroep wordt gedaan op Uwe welwillendheid om een bescheiden plaats in Uw blad te vragen voor het navolgende: Nog altijd is er aan een categorie Neder landers, oud-gepensionneerde militairen van Land- en Zeemacht en hunne weduwen van vóór de Pensioenwet van 1922, geen recht ge daan. Zij moeten nog steeds leven van een zeer karig inkomen en dat in deze tijden! De aandacht te vestigen op deze stille ar men is juist nu dringend noodig, want de nood dezer menschen, van wie velen de 70 en 80 jaren zijn gepasseerd is nu ten top geste gen. Hunne levensomstandigheden zijn onhoud baar geworden! Nu weten zij werkelijk geen raad meer om rond te komen. Kunnen zij, die jaar in, jaar uit gehoopt hebben eens niet meer ten achter gesteld te zijn met hunne colllea's, gepensioneerd in en na 1922, dien hoop nog behouden? Zeker, indien onverwijld begonnen wordt aan de reeds zoo vaak gestelde rechtmatige verzoeken om gelijkstelling te voldoen! Waar om nog langer met twee maten meten? Wanneer nu ambtenaren' e.a. met een be langrijk hooger inkomen, een toeslag krijgen om ropd te kunnen komen, is het" toch zeker Horizontaal: 1. Niet lang. 2. Verhoogde pijngevoelig- heid. 4. Ontaarding. 6. Kaapsche ezel. 7. Boomen. 8. Lidwoord. 9. Verdeelen. 11. Bloem. 13. Eén der baten van P. T. T. 15. Burcht. Verticaal: 1. Een plaats op één der Ned. eilanden. 2. Stelkunde. 3. Tooi, versiering. 4. Aanwijzend voorn, woord. 5. Ziet men zel den op school rapporten. 8. Voor het eerst optreden. 9. Rechtsgebied, Kiesgebied. 10. Interest. 11. Klein vogeltje. 1 2 3 4 5 6 W 9 10 WW 11 12 13 14 15 12. Uitvoer van bepaald product 14. Bloedwraak Deze week voor afwisseling weer eens een lettergreep-kruiswoordraadsel. Inplaats van letters worden dus lettergrepen ingevuld. De heer L. B., die de puzzle vervaardigde, kan zijn honorarium ad 1.aan ons Bureau af halen. De prijswinnaar van de puzzle der vorige week was: 3lej. Teetje Broekhuizen, Sperwerstraat 43. Den Helder. De oplossing van het raadsel was als volgt: 1. algebra; 2. cocaïne; 3. hema; 4. Wieringen; 5. aarde; 6. rauwkost; 7. Elba; 8. Natal; 9. aker; 10. lachen; 11. Lina; 12. egaal; 13. mer rie; 14. ellende; 15. hevel; 16. spinnen; 17. coupeuse 18. Himalaja; 19. engros; 20. na zaat; 21. weldoener; 22. ijstijd; 23. ski sprong; 24. evenals; 25. nabuur; 26. divisie; 27. eerste; 28. Danzig; 29. euvel; 30. Nor mandie; 31. dame; 32. appel; 33. aanslaan; 34. reptiel; 35. beker; 36. ijsbeer; 37. wringer 38. euphonie; 39. later; 40. dahlia. Het gedicht luidt (in „vrije" bewerking) Ach, waren alle menschen wijs, En deden daarbij wel, De aard' waar haar een paradijs Nu is ze meest een hel. wel gewenscht, dat ook aan het minimale in komen van deze gewezen landsdienaren thans aandacht wordt geschonken. Nog is het mogelijk hun een zonnigen levensavond te geven. Komen zij voor een gelijkstelling yan pen sioen met hunne volgens de nieuwe wet van 1922 gepensionneerde collega's nog niet in aanmerking, laat men hun dan alvast een ïnenschelijke en gerechtvaardige verhooging van hun minimale pensioentje geven. Moge dit artikel onder de aandacht komen van hen, die den nood van deze Nederlanders ten spoedigste kunnen lenigen. Aan U geachte Redactie, mijn bijzonderen dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, L. H. J^ceJUch rueuiM D. Keijser van Blaricum, naar Den Burg, Wilhelminalaan 80. J. B. M. G. Barake naar H 21 S. Kuijper van Den Helder naar Onde- schild 131 (met gezin). T. Haarsma van Beilen Tiendeveen naar O 1^7, (met gezin). H. Pen van Amsterdam naar Den Burg, Groeneplaats 12 W de Jong van Nijmegen naar Den Hoorn 103 (met gezin). W. A. Zutphen van A'dam naar O 72. A. Oud van Akersloot naar H 2. H. Nieboer van Nieuwe Pekela naar Oosterend Hoekstraat 11. A. C. Stiekema van Heemstede naar Den Burg, Molenstraat 59. H. L. Meesters van Den Helder naar Den Burg, Gravenstraat 8. C. Chr. Mauve en echtgen. van Amsterdam naar H 98b. G. H. Brinksma van Arnhem naar De Koog 101. M. Brouwer van Den Helder naar Den Burg, Schildereind 112. G. Krapman van Zaandam naar Den Burg, Groeneplaats 1. E. M. Spigt van Bergen naar Den Burg, Schilder end 76. Ned. Herv. Gemeente Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser. Bevestiging nieuwe leden. Extra collecte v. d. Kerkvoogdij. Oosterend, v.m. 10.30 uur, Ds. Kok. Bevestiging nieuwe leden. Collecte voor de Generale Kas. Waal, v.m. 10.30 uur, Ds. v. 't Hooft. Bevesti ging lidmaten. Collecte voor de Generale kas Den Hoorn, v.m. 11 uur, Ds. Wesseldijk. Bevestiging nfeuwe leden, Maandcollecte v. d. Kerkvoogdij. Cocksdorp, v.m. IJ).30 uur, Ds. Salm. Bevestiging van lidmaten. Collecte Generale Kas. Koog, n.m. 3 uur, Ds. v. t. Hooft. Bevestiging. Oosterend, n.m. 7 uur. Bediening H. Avondmaal. Doopsgezinde Gemeente. De Waal, v.m. 10 uur, Ds. Gorter. H. Avondmaal. Den Hoorn, n.m. 3 uur, Ds. Gorter. Geref. Kerk Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10.30 uur, Cand. Wouda. N.m. 3 uur, Ds. Tollenaar van Den Helder. Oosterend, v.m. 10.30 uur, Ds. Tollenaar. N.m. 3 uur, Cand. Wouda. Geref. Kerk H. y. Oosterend, v.m. 10.30 uur enn m. 3.30 uur, Leesdienst. CATECHISATIE TIJDENS DEN KERKDIENST. Naar aanleiding van een artikel in „Her vormd Nedrland' 'over „Aanpassing", waarin medegedeeld wordt, dat ds. Dijkstra te Amster dam in de Oude kerk tijdens den kerkdienst tegelijk catechisatie hield, diene het volgende: Het gebruik een catechisant in de godsdienst oefening den catechismus te laten opzeggen was vroeger algemeen. Langzamerhand heeft men „preeken" gekregen in plaats van de catechese, onderwijs in de leer der kerk door „de levende stem". Trouwe catechisanten be antwoordden de vragen van hun leermeester in het midden der gemeente en, de familie-leden zorgden, wanneer een der hunnen de beurt had, allen aanwezig te zijn. Sommige leeraars muntten als catecheten uit. Van De Raet wordt geméld, dat hij doorgaans voor l/,001600 toe hoorders catechiseerde. Ds. I. Vonk, Neder- landsch Hervormd predikant te Oldebroek, liet zijn leerlingen nog in 1905 den catechismus op zeggen in de middag godsdienstoef ening Aati fan ïïleni Den Helder, 5 April 191{1. Beste Jan, Jan, beste kerel, wij strandjutters en tros- sensnijders van Nieuwediep waren het gloeiend en volkomen eens met je uitbarsting van hei lige toorn en oprechte verontwaardiging inzake de dieverijen in de stad aan het Marsdiep. Wat je er zoo over schreef was precies de spijker op den kop en hopenlijk dat adspirant-lang- vingerigen het gelezen hebben en er leering uit trekken. 't I s ook zoo. Als iemand een brood steelt bij den bakker of hij pleegt, uit bittere nood zaak en gruwzame misère een „kraak", dan blijft de mogelijkheid bestaan, dat men zoo iemand, al wordt hij dan ook tijdelijk naar Hotel „De Houten Lepel" vervoerd, met eenige sympathie, en zeer zeker met begrip, tegemoet treedt. Tenslotte je móet maar honger heb ben en geen contanten. Dan kan de verleiding hevig zijn. Genoeg hierover. Laat ons hopen, dat deze „heeren" ('k kan zoo gauw geen ander woord vinden) hun straf voor het volle pond te incassceren krijgen. Öit zijn de belab- berdste en misselijkste kerels die ik me kan indenken. Ze missen alles wat soms een „spor tief" insluiper nog kan bezitten. Heb je gelezen, dat het hier in Den Helder een „mannenstad" geworden isDat valt je niet mee, ouwe snoeper.' Als je nu naar Nieu wediep toog zou je niet veel kans hebben tegen al die aardige meiske's te lachen, zooals je dat voorheen placht te doen. Want het is hier ver draaid stil geworden in de stelling. Moet je 's avonds na 8 uur in de Spoorstraat loopen of Zondags en Zaterdagsavonds. Je kent Nieu wediep dan niet en het wordt je soms benauwd om je hart als je in herinnering nagaat hoe dat nog een jaar geleden was. Toen ze op de markt aan het eind van de Molenstraat ston den te schreeuwen van den overvloed die daar aangeboden werd, toen de matrozen en mari niers ijsbeerden van straat tot straat, toen de matrozenmuts en de braniekraag nog domi neerden in het stadsbeeld. Toen veertigduizend Nieuwediepers vreugde in het leven schepten, en er nog geen idee van hadden wat hen boven 't hoofd hing. Gelukkig maar Jan, weet je nog, hoe we toert eerst in de „Toelast" een pijpje ijskoud bier verwerkten, dat als goudige nektar naar binnenklokte? Weet je nog, dat we dienzelfden avond bij „Au Gastronome" zaten, jij links en ik rechts voor de balie op de hooge barkruk? En toen jij op Russische eitjes en ik op Duitsche biefstuk tracteerde? Weet je nog hoe we voor de vrou wen ieder een zakje patüte frite en een cro- quetje meebrachten en hoe we den wind van voren kregen, omdat ze zeiden, dat we zeker iets goed te maken hadden Weet je het nog, edele vriendVast en zeker! 't Is alles voorbij. Wij in Nieuwediep en jij in Mokum bijten op een hoxCtje en ik gaf een fortuin als ik weer eens een echt schoteltje gloeiend heete nassi goreng voor me had, met kroepoek en échte sambal oelek. W élk een herinnering Jan. Voorbij helaas, en wanneer krijgen we die dagen weerom? 't Was hier van de week niet bijster lente achtig..'t Leek nergens naar, en je vraagt je in gemoedc af, waar de eerste viooltjes en die crocussen de moed vandaan halen acte de présence te geven. Als ik hèn was, had ik nog maar een paar weken gewacht. Maar het lijkt wel of daar een geheimzinnige macht achter zit, die zich niets aantrekt van een lente die koud is. Want 't voorjaar gaat gewoon door en we zitten in midden April vóór je het wéét. Deze week was geen prettige week op de redactie. Onze corrector, je kent hem wel, is, nog vrij plotseling komen te overlijden en aan hem missen we méér dan een ongelooflijk kun dig vakman. We missen er een vriend aan, en ik weet zeker dat het lang zal duren eer we zijn figuur qp zijn vaste stoel in de fabriek vergeten hebben. Hij hoorde bij de „oude gar de" hier en heel de zaak is mee geweest om hem de laatste eer te bewijzen, 't Had hem, als hij dat geweten had, vast en zeker goed gedaan. Zeg Jan, hoe staat het by jou thuis met de steenkolen? 't Is bij ons huilen met de lamp aan. Gisteren kom ik thuis en daar zegt m'n vrouw: „Cees, ik heb nog drie kitten dnthra- cict over, zorg jij dat er uit Den Helder een paar mud overwaaien". Dat bestaat natuurlijk niet en nu ben ik bezig me voor te bereiden op het ijs-tijdperk. Ik heb gisteren en eergisteren onzen heelen ken nissenkring uitgenoodigd en ze zijn allemaal geweest. Dertien man in totaal (met aanhang). Wc waren na afloop allebei belc-af van het surrograattheé-schenken, van het gaande hou den der gesprekken en van het roddelen over en van malkander, 't Kostte ons een lieve cent, hoewel er bonlooze koekjes waren. Maar met vrouwelijk raffinement heeft m'n 51 gezegd, dat wij nu het recht hebben veertien avonden naar de anderen uit te gaan hetwelk beteekent, dat we veertien avonden lang geen last hebben van de brandstoflooze kachel. Niet gek ge dacht, wel? Ja, ja, misken de intelligentie onzer levensgezellinnen niet. Ze zijn „bij" tegenwoor dig alsjeblieft! En zoo hopen we 't ijs-tijd perk zonder anthraciet door te komen. Wat we met de Paasch doen?. Nog een gróót vraagteeken, Jan. Er staan diverse plannen op de helling, maar welk er met goed gevolg af zal loopen is nog niet bekend. We hebben uit- noodigingen voor Den Haag, Bussum, Rotter dam en Santpoort, maar ook bestaat de moge lijkheid, dat we thuis blijven. Ik ben namelijk zoo'n beetje „gaar" gereisd op het oogenblik. lederen dag om en nabij drie uur in den trein bivakkeeren valt om den drom mel niet mee en ik geef je de verzekering, dat ik rijkhalZend uitzie naar den dag, dat ik eens niet om 5 uur 't zwoele bed behoef te ver laten, om een half uur daarna in een stikdon kere coupé te zitten met menschen, die ik wel kan hooren of ruiken vanwege de cigaret of sigaar dan maar niet zien. Zoo tegen Schagen aan krijg je in de kijkert wie je ge zellen zijn. Wat de afspraak betreft, Maandag zie je me verschijnent Zal een ontmoeting worden, ouwe knaap. Ik verheug me op het weerzien, zooals ik me vroeger verlustigde in de komen de ontmoeting met de geliefde. Heb je al een tafeltje gereserveerd in de, „Gouden Reaal" En weet je nog een adres voor nassi Jan, 't water drupt me in de mondholte en waar het 12 uur is ga ik schaften. Vandaag heb ik boterhammen met kaas. Gisteren boter hammen met kaas, eergisteren boterhammen met kaas en zoo zou ik terug kunnen gaan zes maanden lang. Aangezien ik per dag ,10 boterhammen ver werk levert een vlotte berekening op, dat. ik zoowat in die periode 16 kazen verwerkt heb Zou er zooiets als kaas-vergiftiging bestaan net als je van rooken nicotinevergiftiging krijgt? Weet jü datf Ik denk van niet, want anders had itc die kwaal al veel eerder gehad moeten hebben. Jan, 't is voor vandaag weer welletjes zoo Tot kolenlaaien in Mokum! je Cornelius. (Ik zal een poging ondernemen en de An- toon-Hunnik-balletjcs Maandag mee te bren gen. maar dat 't een paleisrevolutie zal ont ketenen bij me thuis dd's vast! C. ZONDAG 6 APRIL. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 11 uur, Ds. F. W. J. van ds Poel. Geref. Kerk. (Rehobothkerk) V.m. 10 uur, Ds. Veenhuizen. N.m. 3 uur, Ds. Veenhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) Des morgens 10 uur en des avonds 5 uur Leesdienst Evangelisatie (PAw-straat) 's Morgens l^pur: Cand. Weddepohl te Amsterdam.' tCvangeiisatiegebonw (Vijzelstraat) V.m. 11 uur samenkomst. Herst.'Ev. Luth. Gem. I Weezenstraat). Geen dienst. GOEDE VRIJDAG Qeen dienst. Oud-Kathoiieke Kerk (Langestraat) 11)4 uur, H. Dienst. (Palm wij ding). DONDERDAG 10 APRIL (Witte Donderdag) V.m. 10'uur, H. Dienst. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. V\m. 9.30 en n.m. 15.30 uur dienst. Doopsgezinde Gemeente. Geen opgave ontvangen. DIENSTEN IN DE OSIGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. P. H. Kapteyn. Bevestiging' lidmaten. Collecte. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds, Vorstman. Bevestiging. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Oude Niedorp, nam. 3 uur, Ds. Nell. Noordscharwoude, 's av. 7 uur, Ds. Nell. Bevestiging van lidmaten. Huisduinen, geen dienst. Julianactorp, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Wieringerwaard, voorm. 10.30 uur, de heer A. Kalis. 11.45 uur Zondagsschool. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Bevestiging nieuwe lidmaten. Extra colh Hippolytushoef, voorm. 10-30 uur, Ds. Van Beek. Avondmaal. Oosterland, nam. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Avondmaal. Heerhugowaard, nam. 2.30 uur, Ds. de Mooy, Bevestiging nieuwe lidmaten. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Ooster- baan. Doop. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Mej. M. B. de Lugt, Proponente te Aerdenhout. Geref. Kerk Schagen, voorm. 10 uur, Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Nam. 2.30 uur, Cand. J. v. d. Mye. Kolhorft, voorm. 10.30 uur, Ds. Visch. Nam. 3.30 uur, Ds. Visch. Julianadorp, nam. 6 uur, Ds. Veenhuizen. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Nam. 2.30 uur, Cand. Beneder. Breeand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10.30 en nam. 2.30 uur, de heer F. van Rossum. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging. Bijeenkomst Dinsdagavond 8 uur, in het Evangelisatiegebouw. E. V. „5Iaranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. J. D. Kleijne van Alkmaar. The Star of Hope 5Iission. Julianadorp, voorm. 10.30 uur en nam. 3 uur, de heer H. v. d. Horst, van Leiden. ïliewM uit Wifa Ürk, 3 April. Door 10 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier, aangevoerd; 80 pond spiering, van 716 pond per vaar tuig, prijs 25—26 ct.; 100 pond voorn, 27— 28 ct en 20 pond karper, prijs 28 x/230 ct,- alles perpond. NAA.R DEN HAAG. De tweede wethouder der gemeente Urk, de heer A. de Wit en de. directeur van den Gemeentelijken Vischafslag, de heer K. Rom- kes, hebben heden een reis naar Den Haag ondernomen, tot aankoop van een nieuw weegtoestel voor den Gemeentelijken Visch afslag. Het toestel zal geheel verplaatsbaar zijn en zal ongeveer 800.kosten. BEZORGDHEID ONDER DE VEEBOEREN Over het waterpeil. Onder de veehouders te Urk1 is' meer en meer bezorgdheid waar te nemen over het waterpeil van het land. Nu de N.O. Polder droog gemalen wordt, is dit bij het Urker vee- en weiland al zeer goed merkbaar. Het land is niet zoo waterrijk meer als dat voor heen het geval was. Daar het Urketland zeer hoog is gelegen, moet dit land, zelfs bij een matigen groei, zeer veel water hebben. Een gedeelte van dit water 1 eeg het ook door de ligging van de zee. 11 7. 8Taat ophouden, is er gegronde Vrees ciat het Urkerland mettertijd waardeloos zal zijn. r^So2ÜJ^aart tot en met 4 April 1941. GEBOREN; Trijntje, d. v. W. Pranger en v t Txr-tf' Josephus Johannes, z- 1 en T' A- Dernison; Cornelifl Neito 1 Z' V' G' Witte en M- Verberne; Tine GFTRmilKijker on C' DaaWer" Dirk Duinher en Ida Boot. OVERLEDEN: IJsbrand Brouwer, 71 jaar, neIia Elisabeth Geus; Rcinoutjs 60 Jaat'. geh. m. Jacob Lap. Gevonden: 1 hond en .1 heerenrijwiel.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6