Pech van Nederlandsche renners in Antwerpen Britten in Noord-Afrika kunnen geen stand houden IVBatsoeoka naar SVIoskou vertrokken WILDWEST IN ZUID-LIMBURG UUel\ennen Laatste telexbericht Openbare gelegenheden in Syrië gesloten tOxurunen MARSCH VAN DE NEDERLANDSCHE S,S. Ifaliaansch weermachtbericht Opmarsch in Cyrcnaica wordt voortgezet Horinees wil tc gauw rijk worden Daifsch weermachtbericht Britsche aanval op Brest afgeslagen Geheimzinnig misdrijf te RENSWOUDE De cactus-kweekerijen in Nederland hebben op het oogenblik een vrij groot afzetgebied m verband met de moderne woninginrichtingen (Foto Schimmelpanningh) CONTROLEUR STUURT ZE VERKEERDEN WEG OPI Spannende sprintwedstrijden in het Sportpaleis. Gisteren werd te Antwerpen een bijzonder wielerprogramma gegeven, dat duizenden be langstellenden trok naar het Sportualeis. Het programma bestond uit een wegwed strijd over 205 km., met tot besluit interes sante wedstrijden in het Sportpaleis, waar tevens de finisch was van den wegwedstrijd. De wegwedstrijd mislukte voor een belangrijk deel, doordat de kopgroep waarin onze landgenoot J. Braspen- ninx meereed, tusschen Antwerpen en Brussel, onder de gemeente Marchtem, door een wegcontroleur op een verkeerden weg gezonden werd. Deze groep liep daardoor een dus- danigen achterstand op, dat renners, die tot op dat oogenblik een aan merkelijke achterstand hadden op den kopgroep, thans met de overwin ning gingen strijken. Natuurlijk heeft het een en ander veel protest uitge lokt, zoodat de B.W.B. in de komende week wederom aan het werk kan gaan om deze penible kwestie uit te zoeken. Onze landgenoot J. Braspenninx reed dezen wedstrijd niet ten einde, want teleurgesteld stapte hij te Merclitem van zijn fiets en staakte den strijd. De wedstrijden in het Sportpaleis hadden een gunstiger verloop. Vooral de sprintwed-' strijden waren bijzonder interessant en le verden een spannend duel op tusschen de koningen van den sprint Scherens en v. Vliet. Ditmaal was het de Belg, die de overwinning in de wacht sleepte, doch niet eerder dan na een spannenden strijd met onzen landge noot, waarbij het einde kwam met een gelijk aantal punten, zoodat in een beslissingrit moest worden uitgemaakt, wie uiteindelijk overwinnaar was. Derksen vierde. Onze landgenoot Derksen bezette in de sprintwedstrijden de vierde plaats, daar hij in den sprint om de derde en vierde plaats werd geklopt door den Belg Cools. DE ENGELSCHE STRIJDKRACHTEN IN GRIEKENLAND. Stockholm, 7 April (D.N.B.) Reizigers uit Griekenland hebben bevestigd, naar Af tonbladet in een eigen bericht uit Istanboel meldt, dat zich in Griekenland een groot Britsch leger, in hoofdzaak bestaande uit do minale en koloniale troepen, bevindt HET SPOORWEGVERKEER TUSSCHEN ZUIDSLAVIë EN ROEMENIë. Boekarest, 7 April (D.N.B.) Het spoor wegverkeer tusschen Roemenië en Zuidsla- vië was, naar thans definitief bekend wordt, sedert Zaterdagochtend verbroken. De Z'uid- slavische spoorwegambtenaren hebben van toen af geen treinen meer verzonden. DE AANVALLEN OP BELGRADO. BERLIJIN, 7 April (D.N.B.): Bij de aanvallen van formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen op de vesting Belgrado op 6 April, waarbij talrijke belangrijke mi litaire installaties werden getroffen, zouden volgens Engelsche berichten uit Zuidslaviö ook de zender van Belgrado, die sedert 12 uur des middags niet meer heeft gezonden, en het telegraafkantoor zwaar beschadigd zijn. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. STOCKHOLM, 7 April (D.N.B.): Ook de Engelsche Zondagsbladen weerspie gelen nog de teleurstelling der Engelsche openbare meening over het opgeven van Ben- ghasi. Algemeen vraagt men zich af, hoe het toch mogelijk is, dat sterke Duitsche strijd krachten naar Tripolis en van daar verder naar Benghasi zijn gekomen. De Engelsche pers tracht jclaarblijkelijk een zondenbok te vinden voor den voor Engeland noodlottigen tegenslag in Noord-Afrika. De Sunday Ex press, die generaal Wavell tracht te veront schuldigen, stelt de politici Baldwin, Chain- berlain en Lord Caldecote verantwoordelijk. Benghasi, zoo meent dit blad, heeft moeten worden opgegeven, omdat zes jaar van Engel sche domheden niet meer goedgemaakt kon den worden in zes maanden. Engeland heeft niet eens de tanks, kanonnen en vliegtuigen en de uitgeruste legers, die men noodig had voor Oost-Afrika en voor 't behoud van Li- bye. De militaire medewerkers van de Engel sche pers bereiden, 't Britsche publiek, naar de Londensche correspondent van Svenska Dagbladet meldt, reeds voor op de mogelijk heid van een verdere evacuatie van Libye. De Engelsche brigadegeneraal Charteris schrijft hijvoorbeeld in dit verband in de Manchester Guardian: „Wanneer tegen groo ts Duitsche strijdkrachten in Noord-Afrika moet worden gestreden, pleiten alle strategi sche beginselen er voor, dat het voordeelig is het slagveld zoo ver mogelijk van de Duit sche steunpunten en zoo laat mogelijk in het jaargetijde te kiezen." ZUIDSLAVISCHE VLOOTSTEUNPUNTEN GEBOMBARDEERD. R o m e, 7 April. (D.N.B.) Terwijl het Duitsche luchtwapen in nauwe samenwer king met het leger op 6 April optrad tegen de nieuwe positie der Angelsaksische plu tocratie, wierpen de Italiaansche vliegers zich op de vlootsteunpunten van den te genstander aan de Adriatisphe kust, die zij aan felle bombardementen onderwierpen. De haven van Spalato werd buitengewoon zwaar gebombardeerd, waardoor onzaglij- ke branden ontstonden. Op het vliegveld van Mostar werden de startbanen en in stallaties vernield. Ook de haveninstalla ties en magazijnen van Cattaro en talrijke daar voor anker liggende schepen werden bij deze gelegenheid getroffen. Intensief was ook de Italiaansche verkenningsacti viteit. die den geheelen dag 't Adriatische gebied controleerde. DE STRIJD IN HET DAL VAN DE STROEMA. Berlijn 7 April. (D.N.B.) Duitsche formaties duikbommenwerpers hebben den opmarsch van de Duitsche troepen in het dal van de Stroema op 6 April met buiten gewoon doeltreffende aanvallen op de zwaar versterkte bunkerlinies op de het aal flankeerende bergen gesteund. DE TOESTAND IN ZUID-SLAVIË. BOEKAREST, 7 April (D.N.B,): Naar thans bekend wordt bij monde vai nog in den loop van Zondagochtend over d grens gekomen Volksduitsche vluchtelingen zijn in Groot Kikinda in het banaat in dei nacht van Zaterdag op Zondag verscheidem Zuid-Slavische militaire treinen aangeko men. In den Zuid-Slavisch—Roemeenschei grensector bij Lungar heeft Zondag nog d< correspondent van den Berliner Lokalanzei ger gesproken met Servische grensposten Dezen verklaarden hem, dat zij slechts bij ge ruchte hadden gehoord van den ommekeei in de gebeurtenissen en nog geen instruc ties uit Belgrado hadden ontvangen. Naai het schijnt, zoo zeiden zij, heerscht groote verwarring in het achterland, aangezien ie dere officieele bekendmaking uitblijft. Zij wisten derhalve niet, welke houding zy moesten aannemen. Maatregelen tegen winkeliers staking. Het officieele Fransche persbureau meldt dat krachtens een verordening van den hoogen Franschen commissaris van Syrië de bioscopen, cafés, cabarets, e.d. gesloten zijn en gesloten zullen blijven, zolang de bevolking onrustig blijft. Óm aan de sta king der winkeliers een eind te maken, en de voedselvoorziening der bevolking te ver zekeren, heeft de hooge commissaris be paalde maatregelen genomen. Een daarvan houdt de verplichting in, de winkels te her openen. Nieuwe regeering gevormd. Naar uit Beiroet gemeld wordt, is thans de nieuwe regeering van Syrië gevormd, welke vornamelijk is samengesteld uit par tijloozen en uit onafhankelijke vertegen woordigers der meest tuiteenloopende Syri sche kringen. Minister-president en voor binnenlandsche zaken is Khaled Bey Azem> De nieuwe minister-president was tot dus ver voorzitter der Kamer van Koophandel, OM HET PERSONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Van Dartelen uitgespeeld. Na de voorlaatste ronde van het persoon lijk kampioenschap van Nederland luidt de stand thans: J. M. Bom en R. C. Keiler 10 uit 7; P. J. van Dartelen 9 uit 8; Phé J. Ham, J. J. de Krijger en W. van der Kraan 7 uit 7; J. Blom 6 uit 7; J. Druijf Jr. 5 uit 7 en G. E. Hartman 3 uit 7. De laatste ronde, welke op Maandag 14 April (tweeden Paaschdag) gespeeld wordt in café Atlantic te Amsterdam, zal nu be slissing moeten brengen. De volgende par tijen worden gespeeld: W. van der Kraan R. C. Keiler, Ph. J. Ham—J. M. Bom, J. Blom G. E. Hartman, J. Druijf Jr., J. J. de Krij ger. Van Dartelen is reeds uitgespeeld. Door Groningen en Leeuwarden. Onder stroomenden regen heeft gistermid dag de Ned. S.S. de „politieke soldaten" van de N.S.B. een marsch door Groningen gemaakt, onder leiding van den plaatsver- vangenden voorman S.S. onderstormleider Wolffram. In totaal namen ongeveer vijfhonderd man aan dezen marsch deel. Langs de ge- heele route, welke ongeveer negen kilome ter lang was. sloeg een talrijk publiek de keurig marcheerende colonne gade. Verschillende Duitsche autoriteiten bevon" den zich onder de toeschouwers, 's Avonds werd een kameraadschapavond gehouden. Ook door Leeuwarden hebben afdeelingen S.S. gemarcheerd. Het' 303de communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front bedrijvigheid van de artillerie. Onze luchtmachtafdeelin- gen hebben in duikvlucht en met machine geweervuur vijandelijke verdedigingswer ken en troepen aangevallen. In Noord-Afrika blijven de Italiaansche en Duitsche colonnes in Cyrenaica naar het oosten oprukken. Engelsche vliegtuigen heb ben in den nacht vana 4 op 5 April op nieuw Tripolis aangevallen. Eenige perso nen werden gewond, er is eenige schade aan gericht. In het oosten der Middellandsche Zee heeft een onzer duikbooten een vijandelijk convooi .aangevallen, een groot stoomschip werd tot zinken gebracht, een tweede stoom schip door torpedo's getroffen. Ten westen van Kreta hebben onze vliegtuigen een tweede convooi gebombardeerd. Een onzer verkenningsvliegtuigen, dat door vijandelij ke jagers werd aangevallen, schoot een toe stel van het type Hurricane neer. In Italiaansche Oost-Afrika concentreeren onze troepen zich in de van tevoren gereed gemaakte zones." Prijsopdrijver uit de Krentebollen- stad krijgt zijn straf. Door de gemeentepolitie te Hoorn is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die daméskousen in ?ijn etalage had ge prijsd 40 pet. boven het wettelijk toegestane maximum. Een groote voorraad kousen, waarvan de waarde moet worden geschat op f 1000.a f 1200.— is bij deze gelegen heid in beslag genomen. Het operbevel der Duitsche weermacht van gisteren deelt mede: „Met het oog op het opdringen van Brit sche landingstroepen uit Griekenland naar het Noorden en nadat de vereeniging dier troepen met de gemobiliseerde Zuid-Slavi sche weermacht bekend was geworden, zijn afdeelingen van het Duitsche leger van ochtend vroeg tot den tegenaanval over gegaan. Op verscheidene plaatsen rukten zij over de Grieksche en Servische grens. De Duitsche luchtmacht heeft in de och- tendüren Servische vliegvelden en met sterke afdeelingen vesting Belgrado aan gevallen en kazernes en militaire en stra tegische installaties vernietigd. Tegelijker tijd hebben afdeelingen Italiaansche ge vechtsvliegtuigen met succes voor den oor log belangrijke doelen in het Zuiden van Zuid-Slavië aangevallen. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita- liaansche gemotoriseerde afdeelingen en pantsertroepen den vijand achtervolgd, die zich op enkele plaatsen tevergeefs tracht te staande te houden, opnieuw zijn gevan genen gemaakt ee is oorlogsbuit buitge maakt. Gevechtsvliegtuigen heben ten Zuiden van de Far-Oer een koopvaarder van 3000 ton tot zinken gebracht. Bij den toegang tot den Firth of Forth zijn twee schepen vernield en vier koopvaarders beschadigd. Een fabriek in Noord-Schotland werd door bommen van zwaar kaliber getroffen. Met goed gevolg zijn verder havenwerken en militaire steunpunten in het Zuidwesten van Engeland aangevallen. Op een vlieg veld geraakten hangars, schuilplaatsen en op den grond staande vliegtuigen in brand De vijand verrichtte in den afgeloopen nacht geen gevechtshandelingen boven Duitsch gebied. Slechts enkele vijandelij ke vliegtuigen verschenen boven het be zette gebied in Frankrijk". Een practische les. De Haagsche adspirant-agenten van politie ontvangen thans van ervaren krachten op dit gebied practisch onderricht in de geheimen van het verkeerswezen (F0»o Sohimmelpenningh) Voor vertrek nog een onderhoud met von Ribbentrop, Matsoeoka en de rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop hebben Za terdagmiddag opnieuw een onderhoud ge had. Daarna begaf dn Keizerlijke Japansche mi nister van buitenlandsche zaken zich naar het Anhalter station. Von Ribbentrop nam hier op de hartelijk ste wijze afscheid van den hoogen Japan- schen gast. Australische minister noemt toe stand in de Stille Zuidzee zorg wekkend. De Australische minister van buitenland-' sche zaken, Sir Frederick Stewart, heeft zich in het parlement gekeerd tegen de conse quente politiek van Japan, zooals deze in het Drie-mogendhedenpact en in de Euro- peesche reis van Matsoeoka tot uiting komt zoo wordt uit Canberra gemeld. Daar Matsoeoka heeft verklaard, dat Ja pan onder alle omstandigheden aan de zijde van de As-mogendheden staat en deze ver klaring de weloverwogen meening vormt van de Japansche regeering, betoogde Ste wart, dat de toestand in den Stillen Oceaan zorgwekkend is. Vier Britsche bommenwerpers hebben gis termorgen getracht bij Brest de Fransche kust over te vliegen. Het plan om de haven installaties aldaar aan te vallen, mislukte door den waakzamen afweer van de zich daar bevindende luchtdoelartillerie. Een Brit sche bommenwerper werd neergeschoten. De drie overigen werden gedwongen snel rechts omkeert te maken. LIJK MET SCHOTWONDEN HET HOOFD GEVONDEN. AAN Gistermiddag is in de Schans onder Rens- wouwe het lijk gevonden van een mansper* soon. De politie van Renswoude en die van Ede, die terstond verwittigd werden, waren spoe dig ter plaatse en stelden een grondig on derzoek in onder leiding van commissaris Hulsman uit Ede. Daar het hoofd van het lijk twee schot wonden vertoont, wordt misdrijf vermoed. Een politiehond werd reuk gegeven, docli hiermede werd geen resultaat bereikt. Za terdagavond hebben omwonenden wel eeni» ge schoten gehoord, doch zij hebben hieraan geen aandacht geschonken. Het slachtoffer is een nog jong persoon. Een da-mesrijwiel werd in de nabijheid van het lijk gevonden. Sensationeele achtervolging van smokkelaars. Belgische gen darmes in Maastricht. POLITIEMAN GEWOND. Een sensationeele achtervolging van een Belgische smokkelauto door de Belgische mobiele brigade, belast met het toezicht op het smokkelen en den clandestienen handel, vond gisteren een onverwacht einde in den Heksen- hoek te Maastricht. Te Bastonge aan de Luxemburgsche grens hadden de Belgische gendarmes een berucht smokkelaar, die een groote vrachtwagen vol contrabande bestuurde, ontdekt en met 'n auto een achtervolging ingezet. Dwars door de Ardennen waren zij via Luik, Tongeren, de JNederlandsche grens bij Woenhoven ge passeerd en in de richting Maastricht ver dwenen. Een der gendarmes was het gelukt om van de personenauto op de vrachtauto over te stappen. Hij had van Luik uit de rit hierop meegemaakt en op den Tongerschen weg te Maastricht gelukte het hem op de treeplank te komen en zoo de bestuurders te benaderen. Toen de politieman den smokkelaar met zijn pistool sommeerde te stop pen, greep deze onverhoeds het wa pen, trok het uit de hand van den gendarme "en wierp het weg. Op het zelfde oogenblik naderde de achter volgende auto. De gendarme moest van de treeplank in de vrachtauto springen, maar kwam daarbij in aan raking met de personenauto, waar door hij werd aangereden. Hij bleef bewusteloos op den grond liggen. De gendarmes zetten evenwel de achtervol ging voort, aldus het Hsbl. In een snelle vaart ging het door de stad en de vrachtauto draaide den Hekscnhoek in, een straat, welke doodloopt. Ilier moest de smokkelaar stop pen, maar ten einde raad trachtte hij nog met zijn vrachtauto de achtervolgende poli tieauto te ontsnappen. Toen de gendarmes anestatie wilden overgaan, ontwikkelde Z i.?.ei? £ev®cht van man tegen man. De smokkelaar ging een der gendarmes met een bandensleutel te lijf, maar deze trok zijn pistool. Met 'n schampschot in de nek werd le smokkelaar buiten gevecht gesteld. De andere inzittenden van de vrachtauto wisten van de ontstane verwarring gebruik te ma ken om te ontvluchten. Bij onderzoek bleek de vrachtauto een rij- te bevatten. De wagen was beladen met niet minder dan 3700 kg. aardappelen in ,van .50 en 75 k»L 17 zakken haver an 50 kg., 10 zakken tarwe van 50 kg., 10 zakken rogge van 50 kg. en een zak gerst van ïuu kg. Deze geheele lading werd in beslag genomen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4