JHHTT Ons Indisch hoekje MadinieuuLó Evacué YlituwJ uit Ua& Xe^cehcA OPROEP! Betrekkingen Betrekkingen Te koop Diversen Maandag 7 April 1941 Tweede Blad Weer schoolruimte tekort te Julianadorp! Plaatselijke commissie Ned* Unie Aanrijding in de Spoorstraat Inbraak in de Middenstraat Grondruil tc Huisduinen Een advertentie in de Heldersche Courant Kindertoelage-regeling Overplaatsing onderwijzer ZIEKTEKOSTEN- lOVERTEEREN DOEItERKOOPEl JUTTERTJES worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling aangeboden gevraagd aangeboden Het karakter van Urk IJmuiden 209 gestrand Meisje valt uit dakkapel Opnieuw uitbreiding, sen school! Op 5 plaat- Reecis bij voorstel van 18 October 1940 waarbij een crediet werd gevraagd voor de inrichting van de bollenschuur van de N.V. Belle en Teeuwen te Lisse tot schoolgebouw vestigden wij er de aandacht op, zoo schrij ven B. en W. aan den raad, dat, indien zou blijken, dat nog voor een aantal leerlingen, welke tijdelijk te Julianadorp of omgeving waren gehuisvest, onderdak zou moeten wor den gezocht, wellicht gebruik zou kunnen worden gemaakt van het kerkgebouw en van een gedeelte van het café Doorn. Toen in de maand November 1940 het onderwijs te Julianadorp weder voortgang kon vinden, bleek, dat niet minder dan 245 leerlingen al daar onderwijs verlangden, waarvan er 88 behoorden tot de tijdelijke leerlingen. In ver band met dezen grooten toeloop waren wij genoodzaakt onderhandelingen te openen over het huren zoowel van het kerkgebouw als van het café Doorn. Deze onderhandelingen slaagden naar wensch. Het kerkbestuur was bereid het kerkgebouw af te staan tegen een huurprijs van 8,per week, terwijl het café Doorn in huur kon worden verkregen tegen 10,— per week. Daar het huren van deze gebouwen een gevolg was van de zeer bijzondere omstandigheden, waarin onze ge meente verkeert, hebben wij aan den Secre taris-Generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming verzocht de daaraan verbonden kosten voor rekening van het Rijk te nemen. Bij den aanvang van' den nieuwen cursus op 1 April j.1. bleek het aantal leerlingen aan de school te Julianadorp zóódanig te zijn ge stegen (197 vaste en 92 tijdelijke leerlingen), dat het niet mogelijk was dit in de reeds in gebruik zijnde gebouwen onder te brengen. Wij waren daarom genoodzaakt op zeer kor ten termijn om te zien naar nog een gebouw, waarin wij naar wensch zijn geslaagd. Wij hebben n.1. tegen 7,per week in huur kunnen verkrijgen het gebouwtje aan de Langevliet no. 36, gelegen te Julianadorp en toebehoorende aan het eerste Hollandsche comité van de „Star of Hope Mission, a Cor poration of the State of Nejv Yersey in the United States of America". Op grond van een en ander stellen B. en W. den raad voor tot het aangaan van de noódige huurovereenkomsten. Hjj is hier vreemd, en in de donk're straten Weerklinkt de echo van z'n zware stap, Zijn oog is somber, en z'n houding slap, Hij denkt terug, aan wat hij moest verlaten. Het vale licht door warme raam- gordijnen Straalt dromen uit van nauwbesloten vreê, Hjj denkt weemoedig aan zijn eigen stee En ver geluk temidden van de zynen. En met de nacht komen gedachten samen Aan donk're machten om z'n eenzaam hart, Dat hulploos vecht met doffe, vreemde smart, Verbonden aan zó veel geliefde namen. Nog onheilspellend jaagt de verse krater van d'oorlog gassen uit in rode walm, „Aan beide fronten was het heden kalm, Een meeuw in 't land strijkt moede neer op 't water. Maar lachend spreekt de Hope in z'n dromen Van morgen, en van Pieter, nu op zee, Van schepen, die weer vlaggen op de rêe, Omdat de Vrede is teruggekomen. W. Men schrijft ons: De „Ned. Unie" heeft nu ook in Den Hel der vasten voet gezet. Zaterdag j.1. heeft hier de installatie plaats gehad van de voorl. plaatselijke commissie. Deze is als volgt samengesteld: J. Bosch, Timorlaan 21, voorzitter. Mev. Schreuder, Julianapark en Ch. J. Li- monard Jr., Kerkgracht 60, administratieve gedeelte. J. Boon, propagandaleider. In verband met het colportageverbod van het Wfeekblad „De Unie" is deze courant voorloopig te bekomen bij: Ch. J. Limonard Jr., Kerkgracht 60 en bij den heer Terra, Huisduinen en wel op Zater dag van 13.30—16.30 uur en doorloopend bij de Restauratie der Ned. Spoorwegen. Dezer dagen vond op de hoek Spoorstraat Palmstraat een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. De auto reed in de Spoorstraat en wilde de Palmstraat inrijden. Op hetzelfde moment kwam uit de Palmstraat een wielrijder gereden, die de auto te laat ont waarde. Het gevolg was, dat de man van zijn rijwiel geworpen werd en op straat terecht kwam. Bij onderzoek bleek dat hij er nog be trekkelijk goed was afgekomen, namelijk met een schaafwond aan het hoofd. De fiets had enkele leelijke opstoppers te incasseeren gekregen en was onberijdbaar. Zeep en zeeppoeder als buit mee genomen. Hoewel de „zware jongens" van Den Helder veilig achter slot en grendel zitten, blijkt dat daarmede het gilde der inbrekers nog niet ge heel uitgestorven is. Aan het einde van de vorige week namelijk kwam een bewoner, die tijdelijk elders woon achtig is, tot de minder prettige ontdekking, dat men van zijn afwezigheid gebruik ge maakt had in te breken en de boel overhoop te halen. Vermist werd een hoeveelheid zeep en zeeppoeder. De politie heeft de zaak in handen. Laat ons hopen, dat ook deze dader door de mand valt. Dergelijke „stadgenooten" kunnen we nu waarlijk wel missen. Bij den aanleg van de H. W. Mesdag straat is o.m. een strook grond, ter opper vlakte van 42 m2 en behoorende tot het voor malige perceel sectie B, no. 547, in gebruik genomen. De eigenaar van dit perceel, de heer J. Hoogerwerf, hetwelk thans het num mer B 807 draagt, vraagt daarvoor een even groot stuk grond van gelijken vorm als het in gebruik genomene van het aan de ge meente toebehoorende perceel B no. 915 te mogen terug ontvangen. Onder mededeeling, dat zoowel de direc teur van gemeentewerken als de commissie van bijstand voor het grondbedrijf zich met komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie de door verzoeker voorgestelde ruiling kun nen vereenigen, stellen B. en W. den raad voor daartoe te besluiten. Voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers. B. en W. schrijven aan den Raad: Gedeputeerde Staten dezer provincie hebbgn ons bij schrijven van 12 Maart j.1. medege deeld, dat zij voornemens zijn voor de burge meesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in dit gewest een kindertoelage regeling in te voeren, overeenkomstig het daai in opgenomen ontwerp. Daar -de door Gedeputeerde Staten ont worpen regeling geheel in den geest van de voor het overige personeel dezer gemeente geldende regeling, stellen wij U voor ons te machtigen aan dit College mede te deelen, dat U zich met die regeling kunt vereenigen. B. en W. schrijven aan den Raad: Het gemiddelde aantal leerlingen van School no. 14 over het afgeloooen jaar is zoodanig, dat naar thans gebleken is ten aanzien van die school voor het jaar 1941 recht bestaat op de rijksvergoeding van de jaarwedden van 1 hoofd en 4 onderwijzers van bijstand. Aan de school zijn echter 5 onderwijzers (essen) van bijstand verbonden. Er bestaat een vacature van hoofd, welke vacature voorloopig, in verband met het ge ringe aantal leerlingen, niet dient te worden aangevuld. Ook gedurende den tijd, dat be doelde vacature aanwezig is, bestaat even wel geen recht op de rijksvergoeding van de jaarwedde van den vijfden onderwijzer van bijstand, tenzij artikel 56, tweede lid, der la ger onderwijswet 1920 toepassing zou kun nen vinden. Een zoodanige toepassing is door B. en W. verzocht over het tijdvak van 1 Ja nuari tot uit. Maart 1941. B. en W. achten het echter juister om den thans bestaanden toestand niet te bestendigen, nu aan school no. 10 een vacature bestaat. In overleg met den inspecteur van het lager onderwijs stel len B. en W. den raad daarom voor om den den onderwijzer P. G. Jense met ingang van 1 April 1941 over te plaatsen van school 14 naar school 10. CHR. GEM. ZANGVER. TE JULIANADORP Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, worden in Julianadorp pogingen in het werk gesteld om te komen tot de op richting van een Chr. Zangvereeniging. In het bovenzaaltje van de Ned. Herv. Kerk te Julianadorp, zal morgenavond 8 uur een op richtingsvergadering worden .gehouden. Ook Helderschen zijn hier hartelijk welkom. De nieuwe vereeniging zal onder leiding komen van den heer J. Jongkees, dirigent van het Geref. Evangelisatiekoor te Den Helder. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, DOROTHEA VERBERNE, Wed. van Petrus Johannes van Os, in den ouderdom van 78 jaar. Den Helder, 5 April 1941. Kerkgracht 55. Tijdelijk adres: Holle weg 137 G, Heiloo. Sittard: C. P. SNEL—VAN OS. S. SNEL en Kinderen. Amerika: S. P. VAN OS. Amsterdam J. B. VAN OS. Dedemsvaart: B. M. PLATTEL VAN OS. J. H. PLATTEL en Kinderen. Paterson (U.S.A.): J. PH. VAN OS. G. KOPPENS en Kind. Heiloo: M. P. W. VAN OS. W. J. DITO—VAN OS. De gezongen Uitvaart zal plaats hebben in de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus, op Woensdag 9 April a.s., te 10 uur, waarna de begra fenis te circa 12.30, op het R.-K. Kerkhof „St. Jo- seph" te Den Helder. Vertrek begrafenis van uit de Kerk. Heden overleed zacht en kalm, ten huize van D. Hoornsman onze innig ge liefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, K. HOORNSMAN, Weduwnaar van Vrouwtje de Leeuw, in den ouderdom van 84 jaar. Zijn diepbedroefde Kin deren, Behuwd- Klein en Achterkleinkinderen. Julianadorp, 6 April 1941. Rijksweg 85. De rouwdienst zal wor den gehouden op Woens dag 9 April a.s, des mid dags 12 uur, in de Ned. Herv. Kerk te Julianadorp. De teraardebestelling heeft plaats des namiddags 2 uur op de Alg. Begraaf plaats te Huisduinen. Eenige kennisgeving. Verloofd: FRANCIEN HEKELBEEKE en BRAM MEIJLL. 5 April 1941. Tijd.: Valkoog C 13, Gem. St. Maarten. Voor de zeer vele blijken van belangstelling op 1 April, be tuig ik, ook namens, mijn vrouw en kinderen, mijn hartel(jken dank. Inzonderheid aan de Directie en het personeel van de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h C. de Boer Jr. A. SNEL. Den Helder, 7 April 1941. Dinsdag 8 April a.s. vergadering om te komen tot oprichting eener Chr. Gem. Zangvereen. te JULIANADORP. Deze wordt gehouden D. V. in het bovenzaaltje der Ned. Herv. Kerk te Julianadorp. ledereen is welkom Ook Helderschen Aanvang 8 uur (nieuwe tijd) Operaties, Specialistenhulp, Liggeld enz. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 1. Handelskantoor hier ter plaatse vraagt Manlijke Kantoorbediende voor directe indiensttreding. Brieven met voll. inl. betreff. genoten onderwijs onder No. 500, Bureau van dit blad. Net Meisje, 17 jaar, kunnende koken, zoekt betr. v. d. en n., v. g. g. v. Brieven onder No. 501, Bureau van dit blad. Te koop: EEN GROOTE WOONARK. Te bevr. K. TOT, woonark, Van Ewijcksluis, gem. Anna Paulowna. Te koop: EEN RADIOTOESTEL Telefunken. Adres: Bureau van dit blad. Te koop: Een kist met gereedschap. (timmerman). Adres: Bureau van dit blad. Voor goed tehuis tegen spot prijs aangeboden een pracht Sloeki (Arab. Windhond). Prima waakhond. Adres: Julianapark 5. Beschouwingen van geleerden. De Nederlandsche Anthropoloog dr. H. Tj. Piebenga heeft een buitengewoon belangwek kende lezing in de Humboldtclub te Berli,n gehouden. Over zijn nieuwste onderzoekingen om trent de bevolking van het eiland Urk. De Urkers, aldus dr. Piebenga, hebben vaak de aandacht van de wetenschap ge trokken, die het eiland Urk soms als het aardrijkskundige hart van Nederland be schouwen. Zelfs de beroemde Rudolf Vir- schow heeft Urk anthropologisch onder zocht. Thans nu Urk zijn karakter als eiland ver liest door de inpoldering is het te verwachten dat Urk uit zijn isolement, door betere ver binding met de buitenwereld is verlost, het zuivere Urker Ras na eenige geslachten zal verdwijnen. Dit is niet alleen een folkloristisch nadeel, maar ook de antropologen zullen dit betreu ren. Daarom is Urk voor Anthropologen zoo actueel. Spreker wees er op, dat de taal van het eiland een mengsel is van Friesch, Saksisch en Frankisch. Virschow veronderstelt, dat de Urkers afstammelingen van den Neandertha ler zouden zijn. Volgens spreker is dit niet het geval. Eigenaardig is het, dat de bevolking sedert de vorige eeuw van 500 tot 3500 steeg. (Thans reeds meer als 4000. Corresp.). In 1637 zou het eiland aldus de geschiedenis slechts 300 inwoners hebben gehad, waarvan er toen 149 aan een besmettelijke ziekte zijn bezweken. De Urkers zijn groote menschen, meest met donkere haren en blauwe oogen. Spreker meent dat zij Nordisch en Falsch (Faalsch) bloed in de aderen hebben. De ge schiedenis bewijst het weerstand vermogen van deze menschen die een groote werkkracht aan den dag leggen. Voor de gevaren van de huwelijken in zulk een kleinen kring en de wijze waarop die ge varen vermeden kunnen worden, is de ge schiedenis van Urk en de Urkers, aldus be sluit spreker, zeer leerzaam. Uit deze lezing is op te merken ln welke belangstelling Urk thans staat. Visscherij Urk, 4 April. Door 15 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier, aangevoerd: 180 pond voorn, prijs 2630 ct.200 pond spiering. 2627 ct.15 pond karper, 29 y2 30 ct.; 180 manden nest, 3335 ct., alles per pond en per mand. Tengevolge van den mist. Zaterdagmiddag is, tengevolge van den mist, ter hoogte van paal 13 bij de Westen, de IJmuider kotter 209 op het strand geloo- pen. Gevaar voor de bemanning, bestaande uit 5 personen, bestond er niet. Gisteren zijn 3 van hen aan den wal geweest. Het schip zal waarschijnlijk heden worden vlot gesleept. Zondagmiddag omstreeks half vier, vond een droevig ongeval plaats, waardoor de fa milie J. Penders, wonende in een der winkel panden aan de Nieuwsteeg te Hoorn, ten zeerste werd getroffen. Het ruim vijfjarig dochtertje dezer familie hfeft zich in een onbewaakt oogenblik, naar de hooger gelegen dakkapel begeven, waar van het venster open stond, met het noodlot tig gevolg dat het door te veel overbuigen, op straat Is gevallen. De val werd vermoedelijk gestuit door het voor het winkelraam uitgespannen scherm. Het meisje kwam juist naast een kinder wagen terecht, waarin zich een baby van vijf maanden bevond, waarvan de moeder voor de étalage stond te kijken. Deze moeder, een vluchtelinge uit Den Helder, bood onmiddel lijk hulp. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer, Dr. Romeijn, was spoedig ter plaatse aanwezig, Hij beval overbrenging naar het St. Jozef Ziekenhuis. Later in den avond werd ons bericht, dat de toestand van het meisje niet hopeloos is. EaeMelftAe&óty Anne LIesje uit den Achterhoek, door J. Rie- mens Reurslag, plaatjes van Rie Bottema. De geschiedenis van Betsle, het paard, door J. Riemens Reurslag, teekeningen van Johanna Bottema. Nederlandsche handenarbeid voor in 't huis gezin en elders, naar oude vaderlandsche volks- kunstmotieven, bewerkt door Rie Bottema. Het was een goed idee van den uitgever Strengholt om verschillende volksgebruiken en oude volkskunst voor onze jeugd vast te leggen in eenige boekjes, die de jeugd al direct zullen boeien door de zeer smaakvolle uitgave. In het eerst aangekondigde boekje vinden we op prettig-eenvoudige wijze verteld en voorzien van uitnemende illustraties, de ver schillende christelijke- en volksfeesten, die ons volk jaarlijks viert. Het tweede boekje, voor onze jongste kin- U kunt den decoratieven Indischen klap perboom vergelijken met een drinkfontein hier ln Nederland met dit verschil, dat het water er van bestemd is voor den reizenden man in de rimboe, njet voor schoolkinderen, strandbezoekers, e.d. Opgewekt aanvaardt de reiziger, heel vroeg in den ochtend, zijn tocht. Hij geniet van den frisschen ochtend in de tropen het mooiste deel van den dag. Het wandelen ln de heerlijke natuur, heu vel op, heuvel af, is een ge not. Maar na enkele uren begint de warmte merk baar te worden. Tegen een uur of tien is ze al hinder lijk. De dorst begint te kwellen en de veldflesch is bijna leeg. Maar hij weet, dat tegen elf uur op een rustplaats komt en daar ls het leed geleden. Maar hij vergist zich ook wel eens in den afstand, zoodat hij jm elf uur de pleisterplaats nog niet heeft bereikt, of de capaciteit der veldflescn heeft overschat, omdat hij door alang-alangvelden heeft moeten loopen. (Alang-alang is hoog gras, soms zóó hoog, dat het lichaam er geheel ln ver dwijnt, het hoofd er niet boven uitsteekt). De zon staat hoog aan den hemel, er is geen zuchtje te be kennen de hitte is on dragelijk. De veldflesch is leeg. Nergens schaduw. De kampong (dorpje) kan niet ver meer af zijn, maar waar is ze? Hij is de wan hoop nabij, want de dorst is vreeselijk! (Wie van de lezers weet wat echte dorst beteekent? Het zullen er weinigen zijn!) Maar ein delijk hoort hij hanenge kraai. Waar hanen zijn, zijn menschen, waar menschen zijn hebben ze klappers geplant en waar klapperboomen staan, zijn vruchten met heerlijk frisch en zuiver drinkwater! Hij versnelt den pas. De kampong^ tusschen het groen van veraf nooit te zien, is dichtbij. Plotseling staat hij voor een huis en voor dat huis groeien klappers. Hij roept. Een man komt te voorschijn, vraagt om een jonge klap- pernoot. Een lenige jonge kerel klimt als een eekhoorn zoo vlug in den hoogen (20 k 25 meter) boom, verdwijnt in de kruin tusschen de pl.m. 8 meter lange blaren. Hij hoort een doffe plof. Nog een en nog een: „daar liggen er drie, denkt hij. Een der bewoners haalt ze, kapt met zijn kapmes de dikke bolster los, maakt een gaatje in den steenharden noot en reikt den „beker" over. Hij drinkt en geniet, zooals hij zelfs nog nooit in zijn leven van een -koel, schuimend glas bier heeft genoten! Da dorst is gelescht, de reiziger is weer opgewekt en vroolijk, vindt den Oost toch maar een prachtland! Een land, dat de in auto's voort jagende stedeling niet kent! Hierbij een landschapje met strand, zee, klappers en een paar visschers. De kunstzin nige fotograaf nam de foto op Bali. Of de hengelaars er wel echt bij hooren, weet ik niet. Ik vermoed half en half, dat den foto graaf jeugdherinneringen door het hoofd speelden, gedachten aan Robinson Crusoe en Vrijdag op hun eenzaam eiland. van het paard Betsie. Ook hier weer tal van aantrekkelijke illustraties. Het derde boekje vertelt onze jeugd op pakkende wijze, zeer illustratief van oude volkskunst en geeft ze goede voorbeelden van oude motieven om zelf te maken, zoowel voor de jongere als oudere kinderen. Deze boekjes kunnen we rangschikken onder de goede en nuttige geschenken voor onze kinderen. Redder der kinderen door Dr. Helmuth Unger. Uitgave A. J. P. Strengholt'» Uitg. Mij., A'dam, Weinig weet het volk van den strijd, die de mannen van de wetenschap voeren in hun studeerkamers en laboratoria, de dagen en weken en maanden en jaren soms die men doorworstelt om achter de oorzaken van be paalde ziektegevallen te komen en het mid del tot genezing te ontdekken. Het is een strijd van voortdurende teleurstelling vaak, maar ook een, die soms bekroond wordt met een resultaat, dat voor duizenden ten zegen is. De massa weet weinig van die stille vech ters. Namen als Hitier, Mussolinl, Churchil, Stalin e.a. zijn meer bekend als die van Boer- haave. Pasteur, Valerius, Curie, von Behring en zoovelen, die hun leven in dienst van de deren behandelt de geschiedenis en avonturen menschheid gaven. Diphterie is een van de vele vijanden ge weest, die in het bizonder onze jonge kin deren besloop en in enkele dagen van smar telijk lijden, het leven benam. Duizenden jonge levens zijn er mee heengegaan. Het was voor de ouders om radeloos te worden als een epidemie woedde en de ziekte als een sluip moordenaar rondging en jonge levens velde. Voor de doktoren was het om hopeloos te worden. Ze pijnigden hun hersens om achter den verwekker van de ziekte te komen. Ze stonden vrijwel machteloos tegenover den gevaarlijken vijand. Dit boek vertelt nu van den grooten strijd voor de ontdekking van het serum tegen de diphterie. Het verhaalt van de voorgangers van von Behring, den grooten Duitscher, die tot zeger van duizenden geweest is, van een Koch, een Jener, Rouss, Pasteur e.a. Het werk is eenvoudig en vlot geschreven, zoodat ook leken zich een beeld kunnen vor men van deze groote geesten, die men eer biedig hulde kan brengen voor hun zegen rijken arbeid. Het is goed, dat men in dezen trjd van massamoord zich eens verdiept in het leven van hen, die hun taak anders zagen dan door vernietiging te komen tot vernieuwing.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5