goddelijke afkomst Dure Heldersche CARBONAADJES... van Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Proviociale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Een Keizer AFGEZONDERD LEVEN TE MIDDEN VAN EEN MILLIOENENSTAD. Een leger defileert zwijgend voor zijn keizer. fV.P.B.) Middenin het centrum van de wereldstad'Tokio, in de branding van het ru moer eener in Anierikaanschen stijl opge trokken zakenwijk, ligt in trotsche afzonde ring een eiland, omgeven door een gordel van grachten en muren. Elke Europeaan ken de de ..verboden stad" van Peking, als voor malige zetel der Chineeseh dinastie. De re volutie van 1911 die een machteloos keizer rijk in een niet minder machtelooze repu bliek herschiep, heeft de mystiek en de ge heimenissen van de verboden stad van Chi na voor aller oogen blootgesteld. Doch in Tokio is het nog steeds slechts aan streng afgescheiden hof kringen bekend, hoe de keizerwijk er uitziet, welker poorten zich nooit voor onbescheiden blikken openen. Steeds wordt er angstvallig voor ge waakt, dat men van geen enkel der in de nabijheid verrijzende hooge in Amerikaanschen stijl opgetrokken ge bouwen een blik kan slaan in de wijk van het paleis. Want de vereering, welke het Japansche volk voor zijn „tenno" koestert, heeft iets goddelijks. In geen onbevoegd menschelijk oog is het geoorloofd een blik te slaan op den levenden God, die op den Ja- panschen keizerlijken troon zetelt. Geen enkele Japanner gaat voorbij de poort, die toegang verleent tot de keizerwijk, zonder een diepe eerbiedi- ge nijging te maken. Een geslacht, welks oorsprong terugreikt tot in de grijze oud heid. Het is voor den Europeaan buitengewoon moeilijk, zich in deze gedachtenwereld in te leven. Men kan zich slechts met de grootste moeite een denkbeeld vormen van het „ten- nonisme" als leidende gedachte van het Ja pansche staatsbestuur. Japan is een theocra tie, de eenige theocratie die zich uit de vroegste tijden der staatsidée tot in onze da gen heeft weten te handhaven. De tenno oefent zijn naar Japansche opvatting godde lijke heerschappij uit als loot van de oudste heerschersfamilie ter wereld. Hij is tegelij kertijd aardsch heerscher over zijn volk. Meidji Tenno, Japans grootste keizer, vormt in de geschiedenis van den nieuweren tijd de belichaming van de eenheid der godde lijke en menschelijke heerschappij. Het overheerschende staatsprificipe vormt de gedachte van het nennoisme als goddelij ke heerschappij. Keizer Hirohito is, steeds volgens de Japanners, de 124ste tenno uit de kei zerlijke familie, die sedert 26 eeu wen over Nippon heerscht en zonder onderbreking de regeering in handen heeft gehad. Daarbij vergeleken zinken de stamboomen van onze Europeesche vorstenhuizen in het miet. Nog tegenwoordig is het verlichte Ja pansche volk vast overtuigd van den godde- lijken oorsprong van het regeerende vorsten huis. Kroonprins Hirohito is het eenige lid van het Japansche keizerlijke huis geweest, wien het vergund werd, 't Japansche eilan denrijk te verlaten, om vreemde landen te bezoeken. Hij heeft Europa bereisd. In het jaar 1926 aanvaardde hij de regeering en daarmede zijn traditioneele goddelijijke mis sie. Het leven van een afgezonderden god. In de verboden stad van Tokio leidt de Tenno te midden van zijn hofhouding een afgezonderd leven. Een groot park omgeeft alle tot het paleis behoorende gebouwen, waarin de keizerlijke hofhouding huist. Bij bepaalde, op gezette tijdstippen terugkeeren- de feestelijkheden, vertoont de Tenno zich aan zijn onderdanen, zoo b.v. op den keizer lijken verjaardag, die in Tokio in de maand Mei met een groote parade wordt gevierd. Honderduizenden menschen staan dan om het uitgestrekte veld geschaard, om den Tenno met eigen oogen te aanschouwen. Het donderende banzai-geroep verstomt op hetzelfde oogenblik, waarop het auto-escorte van don keizer zich op het veld vertoont. Het keizerlied wordt aangeheven. De Tenno stapt in generaalsuniform uit de gesloten limou sine en bestijgt den keizerlijken schimmel „witte sneeuw". Paard en ruiter vormen te zamen slechts één begrip voor den Japan ner. Waar zich de Tenno vertoont bij een pa rade van de troepen, of wanneer zij op marsch gaan, berijdt hij altijd den schimmel. De keizerlijke standaard, onder de hoede van twee officieren, wordt voor hem uilgedragen. Op eenigen afstand volgt dan de tenno. Langzaam en met hangenden teugel rijdt hij het front langs. Zijn oog schijnt niets te zien. Een godheid rijdt voorbij niet een leger aanvoerder. De bevolking nijgt eerbiedig het hoofd ter aarde, geen banzai-geroep verstoort de plechtige stilte, die alleen verbroken wordt door de feestelijke tonen van den kei- zermarsch. De keizer passeert de revue der troepen. Van verre zichtbaar zit hij op zijn schimmel Recht ziet hij voor zich uit. Zijn blik zweeft naar links noch naar rechts. Hij slaat de aan- marcheerende kolonnnes niet gade, hij volgt de donderende pantserauto's niet, die in snel le vaart voorbij jagen. Toch is er niets, dat zijn oog ontgaat. Geen enkele officier sa lueert met den degen, zonder dat zijn groet door den keizer wordt beantwoord. In weer wil van zijn schijnbare onverschilligheid neemt hij de troep scherp op. De vaandels nijgen voor hem ter aarde. Aan de spits der troepen marcheert het Tokioasche garderegi ment, dat geen vaandel meer bezit /het werd in Korea en voor Port-Arthur stukgeschoten) en nu nog slechts metd en stok defileert. ("Zitting van Maandag 7 April.) VOOR DEN POLITIERECHTER. Een slager en een caféhouder wisten het wel samen. HET ZIJDEWINDER VARKENS DRAMA BERECHT. VEERTIEN DAGEN VOOR EEN STEEK EN EEN KLAP. Winkelier boemelaars maakten het bont in Hoorn. Den Helder. DISTRIBUTIE-WEE. Verdachte G. v. B. te Den Helder had van een zekeren Chr. G. deelen gekocht van twee varkens en zich dus van de distributiewet niets aangetrokken. De Politierechter Mr. Krabbe meende, dat verd. als restauranthouder, het voorbeeld diende te geven. Anders zou het een chaos worden. Verd. antwoordde, dat hij tekort kwam. En voor hoeveel heeft u dat vleesch ge kocht? wilde Mr. Krabbe weten. Ik betaalde 75 ct. p. pond, aldus verd. U heeft drie honderd kilo gekocht, dat is een enorme hoeveelheid. Als alle menschen die vleesch te kort kwamen de distributie- wet overtraden, wat zou er dan van terecht komen?, was de meening van Mr. Krabbe. De slager Chr. G. uit den Helder kwam vertellen, dat verd. in November van het vo rige jaar inderdaad deelen van twee varkens van hem had gekocht. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door Mr. Kist, subs. Officier uit Amsterdam, achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen en vond het feit ernstig. De eisch luidde f75.— boete, subs. 50 da gen hechtenis, met verbeurdverklaring v. de opbrengst van het varkensvleesch. Verdachte had hieraan niets toe te voegen. De Politierechter uitspraak doende, veroor deelde verd. tot een geldboete van f 75. subs. 30 dagen, met verbeurdverklaring van de opbrengst van het varkensvleesch. Hierna werden de rollen omgedraaid en kwam de slager C. G. op de lange mat te staan, terwijl de vorige verdachte G. v. B. in de getuigenbank plaats nam. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in No vember twee varkens had geslacht zonder vergunning en daarvan deelen van die var kens had verkocht aan den restaurateur G. v. B. Verd. erkende het feit en zeide, dat hij ook alreeds administratief was gestraft Het zijn twee feiten die strafbaar waren, merkte Mr. Krabbe op. U slachtte zonder toe wijzing en verkocht zonder bonnen. Dat is toch ergerlijk! De restaurateur G. v. B. uit de Spoorstraat te Den Helder getuigde in deze zaak en zeide deelen van twee varkens van verd. te hebben gekocht, zonder inlevering van distri butiebescheiden. De Officier requisitoir nemend, vond dit feit ernstiger, dan wat de vorige verdachte had gepleegd en eischte f75.boete subs. 30 dagen hechtenis. Mr. Kist hield rekening met de minder goe de finantieele omstandigheden van verd. De Politierechter, uitspraak doende, vond het feit eveneens ernstig, omdat verd. slager was en f 35.winst had behaald. Mr. Krab be veroordeelde verd. tot f 100.boete subs. 30 dagen hechtenis. DE BRON ALLER ELLENDE. De landbouwer S. T., wonende te Don Hel der, moest vervolgens terecht staan, dat hij in of omstreeks October twee varkens, elk wegende 175 Kg., in voorraad had gehad, zon der gedekt te zijn door de noodige papieren. Verd. erkende, doch merkte op, dat hij de varkens wél had opgegeven. Get. Chr. G., slager te Den Helder, kwam verklaren, dat hij de beide varkens half Sep tember van verd. had gekocht. Op een vraag van den Politierechter of de varkens voorzien waren van een oormerk, ontwoordde verd. bevestigend en zeide te vens toentertijd georganiseerd te zijn ge weest. Dus U stelt zich op het standpunt gedekt te zijn? vroeg Mr. Krabbe. Dat is het juist, merkte verd. op. De Officier requireerde terugwijzing van deze zaak naar den Rechtercommissaris voor een nader onderzoek. De Politierechter kon zich hiermede ver eenigen. Z ij d e w i n d. EEN WREED KARAKTER. Op 29 Januari jl. had verd. P. J. L., wonen de te Zijdewind in Oude Niedorp, een varken op wreede manier met een broodmes geslacht zonder het verdoofd te hebben. Dan is het beest een akeligen dood gestor ven, vond Mr. Krabbe. Verd. merkte op, dat het dier 's nachts in de schuur bij de woning van zijn vader was geslacht. Het is wreed en ergerlijk, zeide de Politie rechter. Maar het tweede feit, dat verd. was ten- laste gelegd, was ook wreed- Hij moest te recht staan, omdat hij op 29 December in de stal, behoorende bij liet café van z'n vader, een zekeren C. D. had mishandeld. Ja, dat is waar ook, U meende, dat get. D. Uw vriend S. twee bankjes van tien ontfut seld had. Maar wat had (J ermee te maken? Immers niets, zeide Mr. Krabbe. Als getuige werd gehoord C. D., tuinbou wer, wonende te Harenkarspel. Deze vertel de, dat verd. hem aanviel en in het gezicht had geslagen. Hij liep verschillende verwon dingen op, waarvan hij de litteekens aan den officier toonde. U heeft een wreed karakter, zeide Mr. Krabbe tegen don verdachte. U slacht een varken met een broodmes door het dier eerst in den hals en daarna door het hart te ste ken. En ook mish'andelt U een medemensch Schoonmaaktijd aan den Langendijk. De punters, waarmede de tuinders hun groenten naar de veiling brengen, ondergaan in dezen tijd van het jaar een grondige revisie (F0to Pix Holland) op ergerlijke wijze, hield de Politierechter verdachte voor. Bovendien had U er zich niet mee te bemoeien. Die S. was maar een nietig persoontje, zei verdachte. Dan had U get. D. van S. kunnen aftrek ken, doch U had hem niet zoo behoeven te mishandelen, dat hij zich tien dagen onder dokters handen moest stellen,' aldus Mr. Krabbe. De Officier, requisitoir nemend, eischte te gen verd. voor het eerste feit een beestach tige ruwheid, zooals Mr. Kist deze slachting noemde en voor het tweede feit, een ge vangenisstraf voor den tijd an veertien da gen en toewijzing van de civiele vordering aan get. van f 12.50 voor doktersrekening. Mr. Krabbe, uitspraak doende, veroordeel de verd. voor de beide feiten, welke hij, even als de Officier had gedaan, bijeen voegde conform den eisch. Oude Niedorp. LOSHANDIG. Op den morgen van 9 Januari reed get. A J., veeverloskundigc te Oude Niedorji, per fiets naast verd. C. K. uit hetzelfde dorp, die echter niet was verschenen. Get. vertelde, dat ze verschil van meening kregen over den paardenhandel en zonder dat hij erop verdacht was, kreeg hij ineens een harden klap van verd. in zijn gezicht. De klap kwam flink aan en de civiele vordering van f 17 50 werd door get. ingediend. De Officier van Justitie requireerde f 25. boete subs. 15 dagen en toewijzing van de ci viele vordering, ten bedrage van f 17.50. Conform dezen eisch werd verd. ook ver oordeeld. Winkel. AAN DEN BOEMEL. C. J. K. uit Winkel was aan het passagie ren gegaan, en in Hoorn terecht gekomen. Nuchter was hij niet meer en dat was de oorzaak dat hij aldaar den rechercheur van politie D. F. F. had mishandeld. Verd. gaf dit toe en zeide, dat hij niet wist wat hij deed. De Officier van Justitie vond dit een zeer ernstig feit, n.1. het mishandelen van een ambtenaar in de uitoefening van zijn beroep en daar verd. nog nimmer was veroordeeld, wilde Mr. Kist nog geen vrijheidsstraf ei- schen, doch vroeg f 60.boete, subs. 20 da gen hechtenis en conform dezen eisch werd deze verd. veroordeeld. Zijn kameraad die mede aan den boemel was geweest, had op 29 Januari eenige rui ten stuk geslagen in het pakhuis van get. J. V. te Hoorn. Verd. erkende; hij was (jronken! Hij ver telde, dat hij excuses had aangeboden en de schade had vergoed. De eisch luidde f 15.— boete, subs. 10 da gen en ook deze verdachte werd conform dezen eisch veroordeeld. Den Helder EEN KERSTGESCHENKJE. Verdachte P. J. B. uit Den Helder bevond zich op eersten Kerstdag des avonds om half zeven in een café te Den Helder. Hem werd ten laste gelegd, dat hij mej. J. S. caféhoudster te den Helder geschopt had. Mr. Krabbe vond dat het geen handeling was, om een vrouw te schoppen. Get. mej. S. vertelde, dat verd. niet nuch ter meer was. Zij had voor de mishandeling geen aanleiding gegeven en werd zoomaar geschopt! De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, vond het optreden van verd. zéér min derwaardig en eischte f 12.— boete subs. 6 dagen hechtenis. Verd. beweerde, dat hij get. geen schop had gegeven, doch alleen had weggeduwd. Conform den eisch van den Officier werd verd. door den Politierechter veroordeeld omdat verd. voor de politie wel degelijk ver klaard had, dat hij de vrouw geschopt had. Urk. GESTOLEN OLIE. De Urker visscherssman G. B. was niet ver schenen. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op Vrijdag 24 Januari een hoeveelheid stook olie had weggenomen van den botter, toebe- hoorende aan den visscher G. P. Verd. had verklaard, dat hij geen stookolie had op den botter, waarop hij werkzaam was Toen ging hij aan boord van het schip van G. P. om olie te halen. Get. G. P-, visscher van beroep, wonende te Urk, vond dit zoo erg niet, doch later was get. alle olie kwijt. En dat was slimmer! Wanneer miste U die olie? vroeg Mr. Kist. Op den eersten Februari, antwoordde get. Was het de gewoonte, dat de visschers van elkaar olie wegnamen om te gebruiken? wil de de Officier weten. Gewoonte was het niet, maar als verd. er om had gevraagd, zou hij het busje olie, waarom 't hier gaat. wel hebben gekregen, zeide get. Ja, het gaat net om één busje, de andere diefstal is niet komen vast te staan, zeide Mr. Krabbe. De Officier van Justitie, vordering nemend, vroeg f 15 boete subs 15 dagen en conform dezen eisch werd verd. door don Politierech ter veroordeeld ook. Den Helder. BELEEDIGING. Een zekere A. v. T., caféhouder te Den Hel der, moest terecht staan, omdat hij op Maan dag 20 Januari op het distributiebureau den ambtenaar der distributie M. v. H. beleedi- gende woorden had toegevoegd. Verd. voerde ter verontschuldiging aan, dat hij door den toestand in den Helder eenigszins in de war was. De ambt. der distributie M. v. H. te Den Helder, als get. gehoord, vertelde, dat er kwestie was ontstaan over verschillende for mulieren, doch verd. was niet bereid, eenige inlichtingen te verstrekken. Acht U het aannemelijk, dat verd zijn ze nuwen niet geheel meester was? vroeg Mr Krabbe. Ik weet alleen, dat verd. zeer onhebbelijk was, meende get. De Officier, requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen en wees erop, dat verdachte's straf blad niet schoon was. Mr. Kist vorderde f 15 boete subs. 9 dagen hechtenis Ik heb verder niets te zeggen, zeide verd. De Politierechter veroordeelde verd. we gens eenvoudige belecdiging conform den "isch van den Officier. WIJZIGING Persbericht betref fende verlenging geldig heidsduur van toewijzingen voor kaas en vleeschwaren. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt het volgende bekend. In afwijking met de onlangs gedane mededeeling betreffen de de verlenging van toewij zingen voor kaas en vleesch waren is thans bepaald dat de geldigheidsduur van de toewij zingen voor vleeschwaren, wel ke een vervaldatum hehbèn, gelegen tusschen 14 Maart en 30 April a.s. wordt verlengd tot en met 30 April 1941. De geldigheidsduur van de toewijzingen voor kaas, weiKe een vervaldatum hebben, gele gen tusschen 31 Januari jl. en 30 April a.s. wordt eveneens verlengd tot en met 30 April 1941. BEREIDING VAN PRODUC TEN MET ONDERMELK. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat in de Neder- landsche Staatscourant is gepu bliceerd het Zuivelbesluit 1941 (bereiding van producten met ondermplk). In dit besluit is be paald, dat het als bedrijf berei den van alle soorten chocolade dranken, pap. vla, consumptie- ijs, ijscompositie of ijsmix. of ter vervanging dan wel ter be reiding hiervan dienende pro ducten, met boter, met andere melk dan ondermelk of karne melk, of met andere melkpro ducten dan ondermelk of kar nemelk in geconcentreerrien vorm, is verboden. Het bereiden van consumptie-ijs uit ijscom positie of ijsmix, welke voor den dag van inwerkingtreden van het besluit bereid ziin. ts echter tot 1 Juni a.s toegestaan. Onder ondermelk wordt in dit besluit verstaan, ondermelk met een melkvetgehalte van ten hoogste 1/10 procent. Eveneens is het verboden als bedrijf pap en vla voorhanden te hebben, te verhandelen, af te leveren of te vervoeren, wel ke bereid is uit andere melk dan ondermelk of karnemelk of uit andere dan magere melk producten. Aangezien' van chocoladedran ken, ijscompositie of ijsmix pn van consumptie-ijs nog voorra den aanwezig zijn, zal voor de ze producten een verbod als in voorgaande alinea voor pap en vla gesteld eerst later in wer king treden, ten einde voor- raadhouders gelegenheid te ge ven hun voorraden tp ruimen en wel voor chocoladedranken en voor consumptie-ijs. ijscom positie of ijsmix op 1 Juni a.s. AFLEVERING VAN WIKKEN EN LUPINEN DOOR DEN HANDEL. Terpinde misverstand te voor komen maakt de Provinciale Voedselcommissaris voor Noord holland bekend, dat de afleve ringen van wikken en lupinen door handelaars aan telers of handelaars onderling, normaal kunnen, doorgaan. De afleve ringen van genoemde produc ten van telers aan den handel mogen echter niet plaatsvin den. ENGELSCHE TROEPEN Ï,N GRIEKEN LAND. Berlijn, 8 April (D.N.B.) De F.ngelsche berichtendienst meldt, dat zich thans troepen van het Britsche rijk bij duizenden in mili taire kampen in geheel Griekenland bevin den. Vele manschappen zijn veteranen uit den woestijnoorlog, strijders van den Liby- schcn veldtocht. De troepen zijn reeds in grootcn getale naar het front gezonden en gereed voor onmiddellijk optreden. SS Onderstorm'eider J. P Woltlram, a ÜT j ver,rt,>' van dan Voorman nTI g w SS' 1 H Feldmeijer, r Walfen SS tot paatjvervangend Voorman der Nedarlandsche SS ,no,md (Foto Stafleiding Ned. SS)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6