ïïicïbencfflmnattiek w de 3aciïcMa§en pretrihbfurten k preblhbf urten JjtocdAck nieuwA Hieuwt uit lUk KeAk en Zenditity Niet beschermde vogels Voorjaar in Casino Een advertentie in de Heldersche Courant Johanna-Stichting Voor de Paaschdagen een ,,ouder- wetsche kruiswoord-puzzle, waarop men enkele half uurtjes kan „broeden" Wij stellen drie prijzen beschikbaar Indien men de puzzle goed heeft opgelost zal men in de vet-omlijnde vakjes een wensch lezen, die voor deze dagen van toepassing is Burgerlijke Stand van Texel Vertrokken personen Visscherij Tijdschriften Het rapen van meeuweneieren voor de voedselvoorziening. De tijden van het jaar, waarin bepaalde vogelsoorten in ons land niet beschermd zijn, zijn thans bekend gemaakt. Zonder advies van een commissie van deskundigen is een regeling tot stand gekomen, hetgeen natuur lijk niet beteekent, dat deskundigen geen advies hebben uitgebracht, immers zonder zoo'n advies gaat het niet. Over het algemeen is de nieuwe regeling niet slecht. Dat de blauwe reiger niet op het lijstje voorkomt is een verbetering; deze reiger was vroeger alleen gedurende den broedtijd beschermd. Het gaat deze soort niet voor den wind, hoewel voor ongerustheid geen reden bestaat. Haar schadelijkheid is echter niet van dien aard, dat zij vogelvrij kan worden verklaard. De zwarte scholle vaar ia echter achteruit gegaan, waar schijnlijk omdat het hem te goed ging, in een bepaald gebied althans. Dank zij Natuur monumenten" en „Vogelbescherming" kon hij zich in de als natuurmonument aangekochte eendenkooi aan de Belter Wijde bij Wanne- perveen uitbreiden, tot over de 2000 paren. Zoo'n kolonie is een van de grootste natuur wonderen, welke men in ons land beleven kan. Kwamen er te veel? Klaagden de vis- schers Niet kan worden ontkend, dat de troepen aalscholvers, die in de omg'eving van Amsterdam, o.m. ook in de Westelijke havens, visschen, heel wat prooi verorberen. In het IJsselmeer is dat natuurlijk in nog veel ernstiger mate het geval. Het doel zal wel zijn tot een grens te komen, waarmede ook het wetenschappelijk onderzoek zich ver zoenen kan. Overigens is de aalscholver zelf aan beperking gebonden, omdat hij heel wei nig gelegenheid vindt om zich als kolonie te installeeren, hij richt immers veel schade aan het hout aan, waardoor hij lang niet overal kan worden geduld. Niet-beschermd is hij thans tot en met 30 Juni. De zilvermeeuw en kokmeeuw zijn eveneens in den broedtijd vogelvrij, de laatste alleen in de provincies Gro ningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland. Voor de kolonies in Drente en Utrecht een meevaller. Men weet, in ons land bestaat een meeuwen- plaag, welke nog geenszins onderdrukt is, zelfs tengevolge der oorlogsomstandig heden in het vorige jaar iets verergerd is. Er werden toen niet veel dieren ge schoten en eieren geraapt. Men moet de meeuwen echter thans ook van econo misch standpunt beschouwen. Haar eieren zijn namelijk van waarde voor de voedsel voorziening. In vroeger tijden werd dat reeds beseft. De tienduizenden meeuwen, welke straks weer in ons land broeden, leggen per paar 3 of 4 eieren, vele komen ook tot een tweede broed sel. Dat is, nu de vogels toch krachtig be perkt moeten worden, een productie van dui zenden kilogrammen goed voedsel. Er zijn werklooze krachten genoeg om kolonies in Mei en Juni na te zoeken (onder deskundige leiding, opdat de vogels later niet verspreid overal gaan nestelen), de Arbeidsdienst be schikt over zulke krachten. Deze eieren zullen nog geld opleveren ook. Dit is toch veel beter dan de eieren te vernietigen om te beletten, dat er meer meeuwen komen. De vorige week stond een bericht in de krant, dat ook de Denen de meeuwen eieren gaan rapen in verband met de daling der productie van kippeneieren. Dat kan in ons land evengoed geschieden. Op zoo'n wijze wordt tevens de meeuwen- plaag bestreden! Verder zijn in den broedtijd niet beschermd de ekster, Vlaamsche Gaai en bonte kraai. Ekster en Gaai zijn er op achteruit gegaan. Het zijn groote zondaren. Maar is de ekster wel zoo algemeen in ons land, dat hij overal kan worden vernietigd? Dat het tijdvak der niet-bescherming voor spreeuwen is vastgesteld van 1 Juni tot en met 30 Juni is met het oog op den kersentijd begrijpelijk, doch het doet ook verwachten, dat per I Juli een nieuwe regeling zal ingaan. Is het de bedoeling telkens om het kwartaal of het halfjaar een nieuwe regeling vast te stellen? Dat is voor de betrokkenen veel las tiger dan de eerste regeling, welke voor veel langeren tijd gold. Muziek, bloemen en... lente. Zooals men weet is er wederom een dans- verbod afgekondigd en dit zou beteekenen, dat gedurende de Paaschdagen de deuren van het Casino gesloten zouden moeten worden. De directie beraamde echter een ander plan. Casino werd herschapen in een voorjaars ruimte. Dat wil zeggen: men kan gedurende deze dagen het gebouw binngnloopen en er iets gebruiken. Frissche lentebloemen geven het geheel fleur en kleur, terwijl een goed strijk-orchestje voor passende amusements- en opera-muziek zal zorgen. Men zie ook de advertentie. GROOTERE BEPERKING TAXIVERKEER Met ingang van hedenmiddag 12 uur zal het taxiverkeer nog meer beperkt worden. De taxi-ondernemers zullen uitsluitend van de garage's uit bedienen en dus geen standplaat sen meer innemen. Alleen in zeer dringende gevallen zal men over een taxi kunnen beschikken. Daarbij moet een bewijs van een art3 wordfen overgelegd, dat het vervoer noodzakelijk is. Een en ander houdt natuurlijk verband met de benzine- schaarschte. Men zal dus goed doen het den garagehou der niet onnoodig lastig te maken. komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie In Januari nam het Bestuur van de Johanna- Stichting het besluit om vier gratis plaatsen aan te bieden aan kinderen van 810 jaar, die door den oorlog invalide waren geworden en wier ouders of verzorgers niet in staat waren om opname in een inrichting te bekostigen. De Johanna-Stichting heeft daarmede gepro beerd een stukje van de last te dragen, die de oorlog ons land en volk heeft opgelegd. Dit aanbod werd ter kennis gebracht van alle colleges van B. en W. in Nederland, terwijl tevens mededeelingen en annonces verschenen in tijdschriften en dagbladen. De resultaten waren eenigszins verrassend. In geheel Neder land bleken deze kinderen niet gevonden te worden. Met dank en waardeering voor het aanbod lieten vele gemeentebesturen weten, dat ze ter plaatse geen kinderen hadden, die door den oorlog invalide waren geworden. Met deze gemeentebesturen verheugen we ons in deze gelukkige ..floop van de oorlogshandelin gen. Er moge nog even vermeld worden, dat on der de gemeenten, die een negatief antwoord instuurden zich o.a. bevonden: Vlissingen, Mid delburg, Den Helcer, Utrecht, Den Haag, Dor drecht, Maastricht, Deventer, Zutphen, Arn hem, Wageningen, Rhenen, Tilburg, Hilligers- berg, Bergschen Hoek en Rotterdam, Westerkerk (Helden der Zeeplein) le Paaschdag: 's Morgens 11 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. 2e Paaschdag: 's Morgens 11 uur, Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk. (Rehobothkerk) le Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. Veenhuizen. 's Middags 3 uur, Ds. Tollenaar. 2e Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) le, Paaschdag: 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, de heer J. Rebel. 2e Paaschdag: 's Morgens 10 uur, de heer J. Rebel. Herst. Ev. Luth. Gem. Weezenstraat). le Paaschdag: 's Morgens 10 uur Ds. W. J. F. Meiners. Liturgie. Solozang. 11.15 uur, H. Avondmaal. Evangelisatie (Palmstraat) le Paaschdag: 's Morgens 11 uur, Ds. W. A. Hoek, te Amsterdam. 2e Paaschdag: Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) le Paaschdag: 's Morgens 10 uur, H. Dienst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) le Paaschdag: V.m. 11 uur en n.m. 5 uur. DIENSTEN IN DE OMGEVING. ZONDAG 13 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. P. H. Kaptyn. Collecte. Noordscharwoude, vm. 10.30 uur, Ds. Nell. Oosterland, voorm. 10.30 uur, Ds. V. Beek. Westerland, nam. 2.30, Ds. v. Beek. Oudesluis, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Extra collecte. Heerhugowaard, nam. 2.30 uur, Ds. de Mooy. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ds. Krop. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Huisduinen, voorm. 9.30 uur, Ds. v. Wichen. Julia aadorp, voorm. 11 uur, Ds. v. Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Broek op Langendijk, voorm. 10.30 uur, Mej. Dr. E. A. Dupare, van Amsterdam. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, de heer J. Knot, Theol. Cand., Heemstede. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. H. J. de Wilde, Doop. Collecte. Geref. Kerk. Julianadorp, n.m. 6 uur, Ds. Tollenaar. Anna Paulowna, half zes, Ds. Veenhuizen. Schagen, voorm. 10 uur, Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Nam. 2.30 uur, Cand. J. v. d. Mye. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Visch. Nam. 3.30 uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Nam. 2.30 uur, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, geen dienst. Nam. 2.30 uur, de heer F. van Rossum. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Bijeenkomst Dinsdagavond 8 uur in het Evangeliesatiegebouw. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (in de Unie), voorm. 10 uur en 's av. 7 uur Ds. Ruijs. Voorm. Bediening H. Doop van een bejaarde. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 3.30 u., de heer F. H. Heikens van den Helder. MAANDAG 14 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Hippolytushoef, nam. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Huwelijksinzegening. Doopsgezinde Gemeente. Den Oever, nam. 2.30 uur, Mevr. M. C. de WildeMulder. Geref. Kerk. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. J. van Nieuw koop, van Anna Paulowna. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, de heer F. v. Rossum. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (in de Unie) voorm. 10.15, Ds. Bugs. jxiijs van f 2.50 %zn piifï van 2,00 %cn /vu/5 van f i.50 Horizontaal. 1. Slot. 9. de vlag uitsteken. 15. Zeilwoning. 17. deel v. h. hoofd. 22. glijvoertuig. 23. kweeking. 25. soepgroente. 27. vervoeging v. h. werkw. sissen. 32. muzieknoot. 33. schiereiland. 34. bloem. 35. jongensnaam. 37. zwemvogel. 39. hengelsnoer. 41. dikwijls (Duitsch). 44. lidwoord. 48. verdriet. 49. opgooi. 51. meisjesnaam. 53. paard. 55. voedsel. 56. weg. 58. vod. 60. omroepvereeniging. 61. loop. 62. noot. 63. godsdienst. 65. toonschaal. 68. uitroep. 70. mannetjeskat. 73. lofdicht. 74. boom. 78. ik. 80. ieder. 81. zwarte steen. 82. geheel de Uwe. 83. been. Verticaal. 1. Huisdier. 2. plaats. 3. achting. 4. geestdrift. 5. voegwoord (Fr.). 7. witte vlek op voor hoofd van een paard. 8. automerk. 10. den lezer Heil. 11. reeds. 12. het sarren. 13. grap. 14. proper. 16. naam v. e. opera. 17. uitgedorscht graan (nieuwe spelling). 19. verzameling geschrif ten. 20. wortel. 21. mineraal. 24. alpenplantje. 25. dek v. e. scheepje. 26. riviertje. 26a. godin v. d. dage raad. 28. goudpoeder. 29. bijwoord. 30. zie 62 hor. 31. overblijven. 32. deel v. e. mast. 36. geheel de Uwe. 38. vrouwennaam. 40. pers. voornaamwoord 41. erfgenaam. 42. meisjesnaam. 43. Ver. Staten. 45. dwaas. 46. onmeetbaar getal. 47. muzieknoot. 48. grasland. 50. pak ransel. 52. opening in een wand. 54. handvat. 57. Da capo. 59. verdrag. 60. omslag. 61. zie 47 vetr. 64. kleedingstuk. 66. Amsterdamsch Peil, 67. bergplaats. 69. heeren. 71. spil. 72. zie 36 verticaal. 73. evenzoo. 75. lidwoord (Fr.). 76. muzieknoot. 77. en anderen. 79. pers. voornaamwoord Oplading valige {uvude Horizontaal1 Kort 2 algesie 4 degeneratie 6 zebra 7 dennen 8 de 9 distribueeren 11 korenbloem 13 brievenport 15 citadel - Verticaal: 1 Kortgene 2 algebra 3 sieraden 4 deze 5 tienen 8 debuteeren 9 district 10 rente 11 kolibrie 12 bloemexport 14 vendetta De prijs werd gewonnen door: P. Kindt pja A. v. Beek, Veritasweg 28 - Oosterbeek Gld. Van 5 t.m. 10 April 1941. Geboren: Johanna Immelie, d. v. Adriaan Bakker en Cornelia Blom; Anna, d. v. Lieuwe van der Zee en Trijntje Timmer. Getrouwd: Roelof Bloemendal en Helena Philippine Marie van Zeijlen; Larnbertus Wildschut en Theodora Dogger. Overleden: Jacob Bas, oud 79 j., ongehuwd. POLITIE. Gevonden: een dameshoed en 1 portemon- naie. Anna Brak, van Texel W 64 naar Edam Purmer Oosterweg 6; Gerrit H. Venderink van Texel, De Waal 29 naar Hengelo Woolde, Benninkwèg 5; Gerrit Broers en gezin van Texel, Den Burg Westerweg 16 naar Alkmaar Zeswielenstraat 20; Alphonsus Th. A. Gerrits en gezin van Texel, Den Hoorn 27 naar Nm- megen, v. Heemskerkstr. 43. ZONDAG 18 APRIL 1941. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser. Koorzang. Oosterend, v.m. 10.30, Ds Salm. Coll. Inw. Zending N.H. Waal, v.m. 10.30, Ds. v. 't Hooft. Extra Collecte. Den Hoorn, v.m. 11 u., Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp, v.m. 10.30 Ds. Koek. Eierland, n.m. 4 u., Ds. Salm. De Koog, n.m. 3 u., Ds. v. 't Hooft. Oudeschild, v.m. 10.30, Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Gorter. Den Hoorn, n.m. 3 u., Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10.30 Cand. Wouda. N.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10.30, Ds. v. d. Leer. N.m. 3 u., Cand. Wouda. Geref. Kerk. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m. 3.30, de heer v. d. Plas. MAANDAG 14 APRIL 1941 (Tweede Paaschdag). Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Doop. Aangifte Zaterdagavond a.d. Pastorie. Oosterend, v.m. 10.30, Ds. Salm. Den Hoorn, v.m. 11 u., Ds. Wesseldijk. Jeugddienst. De Cocksdorp niet ontvangen. Koog, v.m. 10.30, Ds. v. 't Hooft. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 u., De. Gorter. Geref. Kerk H.V. Den Burg, v.m. 10.30, Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10.30, Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30, de heer v. d. Plas. OP DE PROEF GESTELD. Nu het water uit den N. O. Polder steeds blijft minderen, wordt de druk van dien kant op de Meerdijken minder. Het gevolg is dat de druk op den anderen kant aanzienlijk gaat ver meerderen, waardoor de Meerdijken nu veel grooter druk moeten weerstaan. Het water bouwkundig bureau te Delft heeft deze zaak nu in handen en is bezig met toestellen de proef op de som te stellen of de Meerdijken te vertrouwen zijn. Urk, 9 April. Door 20 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd 220 pond spiering, prijs 16—18 ct.; 100 pond voorn, 710 ct.; 9 pond karper 25 ct." 50 pond paling en aal, 31—77 ct., alles per pond. Urk, 10 April, Door 15 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 56 pond aal en paling, prijs 31—77 ct; 750 pond spiering, 10— 13y3 ct' 520 pond voorn, 7—10 ct.; 10 pond karper 25 ct. per pond en 125 manden Neat, prijs 33 ct per mand. SCHEPEN VOOR HELDERSCHE EVACUÊ'S. Nu de woningnood op Urk blijft aanhouden zijn enkele geëvacueerden uit Den Helder tot de beslissing gekomen een schip als noodwo ning te nemen. Daartoe z(jn door 2 personen reeds een oude tjalk gekocht, die in de Urker haven zullen liggen en als woonark worden ingericht. Het schijnt, dat dit voorbeeld wel dra meer navolging zal hebben. NOG NIET GEGUND. Het Telefoongebouw achter de fabriek Is nog steeds niet gegund. Van Urk hebben 4 aannemers ingeschreven. Hiervan was de firma W. Schraal en Zoon de laagste met 4787. Aannemer Kale was de hoogste. Het is nog niet bekend of er inschrijvers van de wal beneden dit bedrag hebben ingeschreven. VEERTIG JAAR IN DEN GEMEENTE DIENST. Een dezer dagen hoopt de heer Jan Kroeze het feit te herdenken, dat hij 40 jaar in ge meentedienst werkzaam is. Dit feit zal dan ook niet ongemerkt voorbijgaan. Van den raad der gemeente Urk zal hij een medaille als aan denken ontvangen* benevens een enveloppe met inhoud. Ook bestaat het voornemen om uit de burgerij een geschenk voor waardee ring te geven. Paaschnummer „De Prins". Met een geestige foto, op twee moderne paaschhazen geïnspireerd, opent het jongste nummer van de Weekrevue „De Prins", dat een stemmig en lezenswaardig hoofdartikel bevat: „Gedachten bij het Paaschfeest". Wij citeeren: „Het is even moeilijk om afscheid te nemen van een gehechtheid als van een illusie. Maar zoo één ding ons in den jongsten tijd wel duidelijk geworden is, dan dit, dat w(j ons open moeten stellen voor nieuwe en nieuw schijnende waarden, waarvan wij de draag kracht voordien niet kenden, of niet vermoed den". De „Literaire grabbelton" bevat, behalve een gedicht „Nieuw Geluid" van Ger van den Amstel, een beschouwing van G. H. Wallagh over de jongste generatie in de dichtkunst, zulks naar aanleiding van den literairen mid dag, -welken de redactie van het maandblad „Criterium" dezer dagen in Amsterdam be legde. De foto-reportage van de Weekrevue „De Prins" is gewijd aan de Volkskunst in Tegelen, Voorts de gebruikelijke rubrieken „Pak Aan", „Piekeren en Puzzlen", enz. Ook de „Week revue voor de Vrouw" heef een Paaschtintje; de redactrices schrijven deze week over paaschhazen, paascheieren en smakelijke paaschgerechten, terwijl het wekelijksche stemmingstukje van Louise niet ontbreekt^ Mevrouw G. R. I. Buining schrijft over „Ro- mans uit het vogelleven". Wiegekind en Kleuter, maandblad voor moeders, uitgeverij Spin en Co., N. Z. Voor burgwal 271273, Amsterdam. Het Maart nummer van dit buitengewoon goede tijd schrift voor jonge moeders opent met een interessant artikei van den zenuwarts O. van AndelRipke, over „De eigen aard van onze kleintjes". „Uit o( ders dagboek" geeft ons aardige gezegden uit kindermond. Sis Heyster schrijft over de „schoolgeschiktheid van de kleuter" en A. van G.V. vertelt de jonge moeders over het „Consultatiebureau". Lutke Meijer schrijft een interessant artikel over „D0 lijdensweg van den Heiland in de plantensa- gen", waarbij Lotte Riiling een aantal aardig'0 plaatjes teekent. Vestigen we voorts nog de aandacht op de practische wenken en op de handwerkrubriek van tante Henriëtte, die voorzien is van goede illustraties. kerkelijke verhoudingen in bulgarije. Bulgarije telt meer dan 6 millioen inwoners Hiervan behooren 5 millioen tot de Bulgaarsch' orthodoxe kerk en 1,5.000 tot de Roomsch- Katholieke kerk, 820.000 belijden den Moham- medaanschen godsdienst. Bulgarije telt verder ruim 1,8.000 joden. kerkelijke actie in barcelona. De bisschop van Barcelona heeft medege- dat hV een groote actie begint tegen de onbekendheid der jeugd met het rel'f'ieuse 1'n, vrucht van het roode bewind in Spanje die periode werden ongeveer 120.000 perso- ouiten godsdienstonderwijs opgevoed. >is.y"hop heeft een aantal priesters benoemd, e de religieus verwaarloosde jeugd zullen trachten te bereiken.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6