Loonbelasting Succesvolle opmarsch naar het Zuiden voortgezet 10II KEN die deze week gelden Dc Siberische spoorweg Zaterdag 12 April 1941 Derde blad Actueetz fttlaUirupJiacu^uMén n. De kwestie van de aftrekposten Italiaansch weermachthericht Doitsch weermachthericht Nieuwe regent van Irak Is de vaststelling van het genoten loon in vele gevallen zeer eenvoudig, meer moeilijk heden kunnen zich voordoen bij de beantwoor ding der vraag welke bedragen van dit loon mogen worden afgetrokken. De kwestie van deze z.g. „aftrekposten" is altijd een aan- houdenden strijd tusschen de belastingplich- tigen en de fiscus geweest. De aftrekposten worden onderscheiden 'n zfT- „zakelijke" aftrekposten, dit zijn die uitgaven, die in verband staan met F tgeoefende beroep of betrekking van "dastingplichtige en de „persoonlijke" a. „kposten, die geen verband met het beroep van. den belastingplichtige houden. Laten wij eerst de laatste categorie aan een beschouwing onderwerpen. Voor 1 Mei 1937 mochten verschuldigde uit- keeringen en verstrekkingen, niet aan de ver vulling van een ambt of dienstbetrekking ver bonden en welke eindigden bij het overlijden van den gerechtigde of een derde, van het in komen worden afgetrokken. „Verschuldigd" moest volgens de juris-prudentie worden op gevat als zijnde in rechte opvorderbaar. Een vader, die voor zijn meerderjarige, nog studeerenden zoon, de studiekosten en de huis vesting betaalde, mocht deze uitgaven fiscaal niet in mindering van zijn inkomen brengen, daar de zoon juridisch deze uitkeeringen niet van zijn vader kon vorderen. De belasting consulenten adviseerden nu in dergelijke ge vallen om over te gaan tot het laten opmaken van notarieele akten, waarbij de vader een periodieke uitkeering aan zijn zoon schonk. Nu kon de zoon deze uitkeeringen wel in rechte opvorderen en kon de vader deze uitkeeringen fiscaal van zijn inkomen aftrekken. Na 1 Mei 1937 mochten uitkeeringen, welke enkel berusten op de voorschriften van de moraal en het fantsoen ook in mindering wor den gebracht. Maar de moraal en het fantsoen zijn subjectieve begrippen en bovendien gold deze bepaling weer niet, indien de persoon, die de uitkeering genoot, met den gever samen woonde. Woonde in ons voorbeeld de zoon dus bij den vader in, dan was er weer een notari eele schenkingsakte noodig. Deze materie is nu in het Besluit op de Loonbelasting op geheel andere wijze geregeld. In de eerste plaats wordt voor eigen- en aangehuwde kinderen en pleegkinderen, die meerderjarig, doch nog geen 25 jaar zijn en grootendeels op kosten van den verzorger worden onderhouden en onder wijs genieten of worden opgeleid voor een beroep, kinderaftrek toegestaan. In de tweede plaats kunnen geen renten, uitkeeringen en verstrekkingen, welke ver schuldigd zijn aan bloed- en aanverwanten van den werknemer in de rechte linie en in de tweede graad der zijdlinie als persoonlijke ver plichtingen worden beschouwd, tenzij zij de tegenwaarde vormen voor een door den ge nieter aan den werknemer gedane prestatie. In de derde plaats mogen uitgaven tot voor ziening in het levensonderhoud van eigen- en aangehuwde kinderen en pleegkinderen, voor wie geen kinderaftrek wordt genoten en van andere bloed- en aanverwanten in de rechte linie en in den tweeden graad der zijdlinie, als buitengewone lasten worden afgetrokken. In de vierde plaats mogen eveneens als buitengewone lasten worden afgetrokken uit gaven ter zake van ziekte, invaliditeit, sterf geval en andere dergelijke uitgaven ten be hoeve van den werknemer, diens eigen- en aangehuwde kinderen en pleegkinderen en van diens bloed- en aanverwanten in de rechte linie en in den tweeden graad der zijdlinie. Heffing naar draagkracht. Deze regeling voldoet beter aan het principe „heffing naar draagkracht' 'dan onder de wer king der Inkomstenbelasting 1914 het geval was. De notarieele schenkingsakte, die hier boven besproken werd, heeft fiscaal geen doel meer. De vader kan voor zijn studeerenden zoon mits deze geen 25 jaar oud is, eenvoudig kinderaftrek krijgen. Economisch gezien, blij ven de lasten van den studeerenden zoon voor den vader immers ook dezelfde, onafhankelijk of de zoon 20, dan wel 21 jaar oud is. Kan de zoon door een of andere oorzaak geen inkomsten uit arbeid verkrijgen, dan mogen de uitgaven tot voorziening in het levensonderhoud als buitengewone lasten wor den afgetrokken. Omgekeerd is deze aftrek natuurlijk ook toegelaten voor kinderen, die behoeftige ouders ondersteunen; zelfs wan neer men een behoeftige broer of zuster finan cieel zou helpen. Ook de bepaling, dat uit gaven ter zake van ziekte, invaliditeit enz. van den werknemer en zijn gezin of gedaan voor zijn naaste familieleden, als buitengewone lasten kunnen worden afgetrokken, zullen sociaal-denkenden aangenaam aandoen. De buitengewone lasten. De buitengewone lasten worden echter eerst dan in aanmerking genomen, wanneer zij meer bedragen dan 10 van het ge schatte jaarlijksche loon, verminderd met de vermoedelijke persoonlijke verplichtingen, benevens met een bedrag van 10 per kind, kosten tot verwerving van het loon* en de waarvoor kinderaftrek wordt genoten. Een werknemer met een vermoedelijk jaarlijksch loon van 1800.vermoedelijke verwervings kosten en persoonlijke verplichtingen van 150.en 2 kinderen, kan dus alleen aan spraak maken op aftrek voor buitengewone lasten, als deze meer bedragen dan 10 van 1800 150 360 129. Hij, wiens loon meer dan 383 per maand bedraagt, kan alleen dan aftrek voor buitengewone lasten bekomen, indien hy in moeilijkheden zou komen, in geval met de buitengewone lasten eerst met zijn aanslag in de inkomstenbelasting reke ning wordt gehouden. Naast deze buitengewone lasten, staan de persoonlijke verplichtingen van den werk nemer. Als persoonlijke verplichtingen worden aangemerkt verschuldigde renten, altijd duren de renten, lijfrenten en andere uitkeeringen, welke bij overlijden van den werknemer of van een derde eindigen, voor zoover zij niet met een bron van inkomen in verband staan. Er werd reeds op gewezen, dat studieuitkeeringen aan kinderen en ook alimentatie-uitkeeringen niet tot de persoonlijke verplichtingen be- hooren. Echter wel een lijfrente, die men aan een oude dienstbode heeft toegekend. Aftrek voor verschuldigde premie's voor levensverzekeringen, lijfrenten en pensioen is niet meer toegestaan. Een derde soort van aftrekposten zyn de kosten tot verwerving van het loon, dus de hierboven genoemde „zakelijke" aftrekposten. Hieronder worden alle uitgaven begrepen, die onmiddellijk of middellijk voor de vervulling van de dienstbetrekking moeten worden ge daan, zooals contributiën voor vakvereenigin- gen, aanschaffingskosten van gereedschappen en beroepskleeding enz. In het tarief is met een bedrag van honderd gulden voor kosten tot verwerving van het loon en ter zake van persoonlijke verplichtin gen rekening gehouden. Bedragen deze kosten gezamenlijk meer dan honderd gulden, dan komen de hoogere bedragen als aftrekposten in aanmerking. Ook hier is weer bepaald, even als met de buitengewone lasten het geval was, dat werknemers, die een loon genieten van meer dan 333 per maand, eerst dan aftrek kunnen bekomen, indien zij in moeilijkheden zouden komen, in geval met de hoogere kosten tot verwerving en de hoogere persoonlijke ver plichtingen eerst bij de vaststelling van den aanslag in de inkomstenbelasting rekening wordt gehouden. P. Hajonides v. d. Meulen, Belastingconsulent. De meening schijnt te hebben postgevat dat vanaf 28 Maart j.1. ziekengelden niet meer onder de loonbelasting vallen. Dit is onjuist. Een werkgever, die aan een werk nemer een extra toelage toekent wegens ziekte moet hiervan loonbelasting inhou den. Uitkeeringen ingevolge de Ziektewet en Kinderbijslagwet zijn onbelast, daar een rechtstreeks verband tusschen deze uitkeeringen en een bepaalde dienstbetrek king niet aanwezig is. Een principieele wijziging van het Be sluit op de loonbelasting heeft niet plaats gevonden. DE ACHTERVOLGING IN CYRENAICA DUURT VOORT. Het 308ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Julische front is Longatico be zet. Onze actie duurt voort in de dalen van de Save en Ljoebljana. Aan het Albaneesche oostfront duurt de opmarsche onzer troepen op Zuidslavisch gebied voort. Van het Grieksche front niets te melden. Onze luchtmacht heeft in scheer- vlucht vijandelijke troepen, gemechaniseerde strijdmiddelen en stellingen in Zuidslavië aangevallen. Afdeelingen bommenwerpers hebben de havenwerken en de opslagplaat sen van de vlootbasis Sebenico getroffen. De landingsplaatsen voor watervliegtuigen te Divolje enSlosella werden opnieuw be stookt met bommen en machinegeweervuur; er braken branden uit en vier watervliegtui- genwerden beschadigd. Ook militaire instal laties te Ragusa werden getroffen. In Grie kenland is het station te Kiparissia bescha digd en de spoorbrug over de Arkadeika op den Pelopponeseus vernield. Op 9 April heb ben vliegtuigen van het Duitsche vlieger korps de haven van den Piraeus aangevallen. Een groote opslagplaats voor brandstof ge raakte in brand; vier groote schepen en de havenwerken werden ernstig beschadigd. In Cyrenaica duurt de achtervolging van den vijand naar het oosten voort. Een groote menigte gevangenen en oorlogsmateriaal blijft in onze handen vallen. Tot de bevrijde gevangenen behoort ook de legercommandant generaal Neame. Afdeelingen van het Duit sche vliegercorps hebben de havenwerken en gemeerde schepen te Tobroek getroffen. Duit sche en Italiaansche duikbommenwerpers, stuka's en picchiatelli, hebben troepencon centraties in de omgeving van Tobroek ge bombardeerd. Uit Italiaansch Oost-Afrika geen nieuws van beteekenis." AANVALLEN OP ENGELAND VOORTGEZET. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Sedert den ochtend van den tienden April bevinden zich Duitsche troepen onder bevel van den Generaloberst Freiherr von Weichs, na zich een overtocht te hebben gebaand over de rivier de Drave, ondanks het slech te weer en het moeilijke terrein, opnieuw in succesvollen opmarsch naar het zuiden. Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, hebben pantser troepen in een snellen doorbraak de hoofdstad van Kroatië, Agram, inge nomen. De strijdkrachten, die van Nisj uit den vijand in noordwestelijke' richting op den voet achtervolgen, hebben in de gevechten in midden Servië verscheidene divisies versla gen. Zij hebben daarbij meer daii 10.000 gevangenen gemaakt en 70 stukken geschut alsmede talrijke soorten ander oorlogsmateriaal buit gemaakt. De vijandelijke strijdkrachten welke in Zuid-Servië slag leverden, zijn in de pan ge hakt. Een laatste groep, die nog tegenstand bood, werd op den tienden April bij Krivo- latsj door een Duitsche divisie deels vernie tigd, deels gevangen genomen. Het luchtwa- pen ondersteunde het optreden van het le ger. Ten westen van Agram werd een trans porttrein op succesvolle wijze gebombar deerd. Gevechtsvliegtuigen veroorzaakten op den negenden April in de haven van den Pi raeus met bommen brand in een Britsch ben zinedepot, en plaatsten bomtreffers op vier groote transportschepen. De overgave van het tot capitulatie gedwongen Grieksche le ger ten oosten van de Vardar verloopt vol gens de gemaakte plannen. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid oorlogsbuit is nog niet te overzien. Het lucht- wapen bracht aan de Britsche oorlogsin dustrie en de Britsche bedrijven voor de oor logvoering opnieuw zware slagen toe. Vlieg tuigen der gewapende verkenning brachten 200 km. ten noordwesten van de Hebriden een koopvaardijschip van 3.000 brt. door vol treffers tot zinken en beschadigden een ander groot groot koopvaardijschip op ernstige wij ze ten noordwesten van de Shetlandcilanden. Verscheidene honderden gevechts vliegtuigen deden in den afgeloopen nacht aanvallen op belangrijke mili taire installatie in Midden- en Zuid- Engeland. Aanvallen zonder ophou den waren gedurende verscheidene uren gericht op fabrieken te Birming- harn: Bij goed zicht konden talrijke groote branden worden waargeno men, zoodat aangenomen kan wor den, dat de aanvallen groot effect te weeg- hebben gebracht. Andere doel treffende bomaanvallen waren ge richt op de wapenfabrieken van Not- tingham, de haveninrichtingen van Southampton en op verschillende plaatsen aan de Britsche oost- en zuidoost-kust. In Cyrenaica zetten de Duitsch—Italiaan sche troepen na de inname van Derna de achtervolging van den verslagen vijand voort. Duitsche en Italiaansche duikbom menwerpers bombardeerden herhaaldelijk Britsche troepenconcentraties bij Tobroek cn ondernamen met succes aanvallen op de ha venwerken aldaar. Duitsche luchtdoelartille rie schoot een Britschen jager van het type Hurricane neer. De vijand deed overdag een aanval op de kust van de bezette gebieden alsmede op het eiland Norderney. Hier werd uitsluitend in de stad schade aan woonwijken aange richt. Eenige burgers werden gedood en ge wond. In den afgeloopen nacht wierp de vij and op verscheidene plaatsen van West- Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen, welke slechts onbeteekenen- de schade, veroorzaakten. De vijand verloor tien vliegtuigen in luchtgevechten, waarvan vijf door nachtjagers werden neergeschoten. Luchtdoelartillerie vernietigde vier ande re vliegtuigen. Het gezamenlijke verlies van den vijand bedraagt daarmede in totaal vijf tien vliegtuigen. Acht eigen machines wor den vermist. Bergjagers uit de Zuid-Duitsche gouwen hebben een beslissend aandeel gehad in den doorbraak van de geheele door Grieksche elitetroepen bezette en deels in rotsen uitge houwen bunkerstellingen der Metaxaslinie In het bijzonder hebben zich hierbij onderschei den de luitenant in een regiment bergja gers, Agar, die ondanks een ernstige ver wonding nog de overgave van twee bunkers wist af te dwingen, alsmede majoor Ens, de commandant van een regiment infanterie, die na doorbraak van het vijandelijke ves tingwerk, met een bataljon diep in den rug van den vijand een belangrijke brug onder controle kreeg en ondanks herhaaldelijke vij andelijke aanvallen deze brug wist open te houden totdat nieuwe strijdkrachten waren aangekomen. Japan streeft naar verbetering. De Japansche minister van spoorwegen, Ogowa, heeft in de bijeenkomst van gouver neurs der provinciën medegedeeld, dat de Japansche regeering in nauwe samenwer king met Duitschland, streeft naar een vlot verkeer over den Siberischen spoorweg. Hij wees op het groote belang van dezen ver keersweg voor de verbindingen tusschen Ja pan, Mantsjoekwo en andere landen in Groot- Oost-Azië eenerzijds en Duitschland, Italië en andere Europeesche landen anderzijds. DR. CONTI'S INDRUKKEN VAN NEDERLAND. Het Nederlandsche Perskantoor meldt uit Berlijn: „De Duitsche rijksgezondheidsleeraar Dr. Conti, die, zooals men weet, op uitnoodiging van den Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart met zijn staf een bezoek aan Nederland bracht, heeft van de Nederlandsche instel lingen op het gebied der volksgezondheid een uitstekenden indruk gekregen. Zijn hoog gespannen verwachtingen blijken nog te zijn overtroffen." OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 7. De volgende prijzen (omzetbelasting inbegrepen) mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht: EIEREN: (hiermede' vervalt Bericht No. 3) Versche eieren klasse 1 (65 gr. en meer 9 ct. per stuk 2 (60—65 gr.) 8K 3 (55—60 gr.) 8 4 (50—Si gr.) 7'A 5 (4550 gr.) 7 6 (mind. d. 45 gr.) 614 HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen 12: geldig van 14 April tot en met 20 April (niet ge bruikte tot en met 27 April, echter niet in restaurants e.d.) Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. Bloembonnen 6: geldig van 24 Maart tot en met 20 April. Elke bon geeft recht op het koopen van, naar keuze, 35 gram tarwemeel, tarwebloem. roggemeel, rogge bloem. of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbiitkoek) minimum 160 gram; voor speculaas 140 gr.; voor andere koekjes 200 gr.; voor biscuits en wafels 90 gr.; voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr.; voor taart 600 gr.; voor gebakjes 600 gr.; voor gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.) 500 gr.; voor gevuld klein korstge bak (amandelbroodjes e.d.) 400 gr. Boterbon 12: geldig van 14 April tot en met 20 April (niet gebruikte tot en met 27 April), rechtgevende op het koopen van 250 gram boter. Vetbon 12: geldig van 14 April tot en met 20 April (niet gebruikte tot en met 27 April), rechtgevende op het koopen van 250 gram boter of margarine. Bonnen 11 Vleesch (vleeschkaart): geldig van 10 April tot en met 20 April (niet gebruikte tot en met 23 April). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch of verduurzaamde kip of één rantsoen vleeschwaren. Bon 11, Worst, vleeschwaren (vleeschkaart): geldig van 10 April tot en met 20 April (niet gebruikte to{ en met 23 April), rechtgevende op het koopen van één rantsoen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren be draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-., rund-, kalfs-, paarden- of schapenvleesch en voor gerookte worstsporten. 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierhrood en 150 gram voor bloed worst. Bon 07: geldig van 24 Febr. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 250 gram havermout, havervlokken, haverhloem. aard- appelmeelvlokken. gort. gortmout of grutten. Bon 08: geldig van 24 Febr. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 250 gram gort, gort- nout of grutten. Bon 09: geldig van 24 Febr. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 10: Naar keuze 100 gram maï zena, griesmeel. aardappelmeel, sago. rijststijfsel. kookstijfsel of glansstijfsel of een boeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoe- der. ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel, geldig van 24 Febr. tot en met 20 April. Bon 18: rechtgevende op het koo pen van 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat, geldig van 17 Maart tot en met 27 April. Bon 19: rechtgevende op het koo pen van. naar keuze. 250 gram rijst, rijstemeel. rijstebloem, rijstgries of gruttemeel. geldig van 24 Maart tot en 20 April. Bon 20: rechtgevende op het koopen van naar keuze 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep (oude samenstelling), 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling) 300 gram zachte zeep- pasta. 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. geldig van 31 Maart tot en met 27 April. Voor zoover voorradig mag nog geleverd worden 125 gram zeepvlok ken, 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gr. vloeibare zeep. De wasscherijen moeten voor elke 20 kg. droog waschgoed één bon 20 in ontvangst nemen. Bon 21: rechtgevende op het koo pen van één kilo suiker, geldig van 14 April tot en met 11 Mei. Bon 22: geldig van 10 April tot en met 16 April (niet gebruikte tot en met 19 April), rechtgevende op één ei. Bonnen 63 en 73: elke bon geeft recht op het koonen van 100 gram kaas, geldig van 7 April tot en met 20 April (niet gebruikte tot en met 4 Mei). Bon 84: geldig van 14 April tot en met 20 April (niet gebruikte tot en met 27 April, echter niet in restau rants e.d.), rechtgevende op het koopen van één ei. Bon 8 (hondenbroodkaart): geldig tot en met 30 April, rechtgevende voor de groepen 1. 2. 3, 4. 5 en 6 op resp. 10 Kg.. 10 Kg.. 8 Kg., 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. hondenbrood. Bon 8 (kattenbroodkaart); geldig lot. en met 30 April, rechtgevende op het koopen van 1% Kg. katten brood. Scheerzeepbon 117: geldig tot en met 30 April, rechtgevende op het koopen van 50 gram scheerzeep of één tube of één pof scheercrême. Petroleumzeqel „periode 9": geldig tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 2 liter petrole um. Brandstoffenbonnen nnmmers „15, 16 en 17 haarden, kachels". „35 t.m. 41 centrale verwarminq", „brand stoffen. één eenheid, vijfde periode" en cokes, één eenheid, vijfde peri ode": verlengd tot en met 30 April. Elk der bonnen geeft recht op het koop van één eenheid vaste brand stof. 1 eenheid is 1 hl (max. 75 kg) anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten. of 2.5 hl kolenslik, of 2 hl (max. 100 kg) cokes (ook gascokesl of 110 kg bruinkoolbriket ten. of 450 stuks (200 kg) bagger- nf 300 stuks (195 kg) pp-sturf. of 175 kg. fahrieksturf of 200 kg. ove rige soorten turf. DE RUSSISCH—JAPANSCHE HANDELS ONDERHANDELINGEN. De woordvoerder van het inlichtingen-bu reau der Japansche regeering heeft de bui- tenlandsche pers medegedeeld, dat volgens een verklaring van den onderminister Ohasji de onderhandelingen voor een handelsver drag tusschen Japan en de Sovjet-Unie vrij wel voltooid zijn. De woordvoerder zeide, dat alle punten van belang besproken zijn. Op de vraag of Matsoeoka dit handelsverdrag zou teekenen, antwoordde de woordvoerder, dat hij daarover niets kon zeggen. De overeenkomst zal hoofdzakelijk op het stelsel van ruilhandel berusten. MISLUKTE AANSLAG OP DECOUX. DUITSCHE NOTA AAN HULL OVER HANDIGD. De Duitsche zaakgelastigde te Washington heeft Minister Huil een nota overhandigd naar aanleiding van de behandeling der be manning van het in beslag genomen Duit sche vrachtschip „Arauca". die, in weerwil van het staken der strafvervolging, weder rechtelijk wordt vastgehouden in de gevan genis te MiamL Volgens een Domeibericht uit Hanoi zou op 6 April op den Franschen gouverneur-ge neraal van Indo-China, Decoux, een mislukte aanslag zijn gepleegd. De daders hadden de rails over een lengte van 20 meter opgebro ken, nadat de trein van Decoux, die een in spectiebezoek aan Laos zou brengen, reeds gepasseerd was. Het Iraksche parlement heeft, naar Reuter uit Bagdad meldt, vandaag in een buitenge wone zitting besloten den regent Emir Adoellah af te zetten. Het parlement heeft Sherif Sharaf, het oudst» lid van de familie Hasjimite, tot aan de meerderjarigheid van den jongen koning tot regent gekozen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9