Nieuw-Rotterdam De onderhandelingen tusschen Japan en Ned. Indië Britsche leger GRIEKENLAND Servische nederlaag volkomen De Engelsche terugtocht Verduisteren 8.39 uur DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Britsche kruiser gezonken Italianen bereikten gestelde doelen verlaat Eerste paal voor in Noord-Afrika KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 UJNEN) WOENSDAG B.N.0. gaat 's morgens om 8 uur uitzenden Ontsteltenis in LONDEN „Landen gezocht" Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6 39 uur Tunnelbouw Velsen aanbesteed Britsche vliegtuigfabriek beschadigd Laatste telexbericht HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder 16 APRIL 1941 69e JA AR G.No. 9208 De dikhui den hebben de on verdeelde belang stelling van het publiek. Ook de jeu^d is vertegen woordigd, die van haar vrije dagen geniet. (Foto Pax-Holland). GRIEKSCHE VLOOT MOET DEN AFTOCHT DEKKEN. De Grieksche marineleiding heeft van de Engelsche admiraliteit bevel gekregen, de Grieksche vloot te doen optreden ter bescher ming van het op handen zijnde vertrek van de Engelschen uit Griekenland. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de inschepingen der Britsche troepen aan de Grieksche Oostkust een steeds grooteren omvang aannemen. De terugtrekkende be weging van de Engelsche troepen wordt door het ingrijpen der Duitsche stuka's meer en meer tot een overhaaste vlucht. In de ha vens aan de oostkust en op andere plaatsen, waar de Engelschen trachten zich op Griek sche oorlogs- en koopvaardijschepen in vei ligheid te stellen, zijn Grieksche kapiteins, die hun schip niet te hunner beschikking wil den stellen, met wapengeweld daartoe ge dwongen, deelt het D.N.B. mede. Geen Britten uit Egypte meer naar Griekenland. Naar verluidt, zou de opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in het Na burige Oosten, generaal Wavell, uit Athene naar Kaïro zijn teruggekeerd. Voorts wordt 'vernomen, dat het Britsche opperbevel in Egypte voor- loopig geen verdere troepen naar Griekenland zal zenden en dat ster ke af deelingen strijdkrachten van De Gaulle, die voor den Balkan wa ren bestemd, naar de Lybisc.he grens worden gestuurd. Het bericht, dat Duitsche strijdkrachten Solloem hebben bezet, heeft te Kaïro de span ning, die dqar sinds de herovering van Ben- ghazi heerscht, nog doen toenemen. Alge meen vraagt men zich af, op welke wijze het Britsche opperbevel het nieuwe dreigende gevaar zal trachten te keeren. Politieke en militaire kringen houden ernstig rekening met een verderen Duitschen opmarsch in Egypte en de daaruit voortvloeiende bedrei ging van Alexandrië en het Suezkanaal. Men vraagt zich af, welke houding de Egypti sche regeering hierbij zal aannemen. Het feit, dat de Britsche bezetting v. Tobroek nog hevigen tegenstand biedt, wordt welis waar gunstig beoordeeld, doch in militaire kringen te Kaïro verheelt men zich niet, dat de Duitsche gemotoriseerde strijdkrachten, wat materieel en verdere uitrusting betreft, superieur zijn, aan hetgeen op het oogenblik aan Britsche troepen in dit gebied is. Dat de Duitschers over een groote hoeveelheid mo dern oorlogstuig beschikken, blijkt o.a. uit het jongste Britsche legercommuniqué, waar in wordt medegedeeld, dat bij den jongsten Duitschen aanval op Tobroek 20 pantserwa gens er in slaagden de buitenste verdedi gingslinie te passeeren. In hetzelfde commu niqué werd voorts gemeld, dat in den sectoi van Solloem, eveneens door gemechaniseerde eenheden hevig wordt gevochten, waaruit, zoo wordt betoogd, blijkt, dat de Duitsche eenheden, hoewel zij ver van haar basis ope- reeren, van het noodige kunnen worden oor zien. Reuter publiceert een officieel communi qué van de Britsche Admiraliteit, volgens hetwelk de Engelsche kruiser „Bonaven- tura" is getorpedeerd en gezonken. De krui ser behoorde tot de Dido-klasse en was twee jaar geleden van stapel geloopen. Achtervolging der verstrooide troepen duurt voort. MILLIOENENLEGER IN EEN WEEK GESLAGEN. Na het dramatische oorlogsgebeuren van de afgeloopen week, kan samenvattend ge zegd wórden, dat de nederlaag van het Ser vische leger volkomen is, aldüs het D.N.B. Na den doorbraak door de grensversterkin- gen in het open veld verslagen, bij de ach tervolging door de Duitsche infanterie, die in geforceerde dagmarschen optrok, tot staan gebracht, door snelle troepen ingehaald en omsingeld, door onophoudelijke luchtaanval len op marsch en op spoorwegtransporten volkomen murw gemaakt, is het verzet der groote massa van het Servische leger ineen gestort. Resten van de verslagen legers heb ben zich vergaard in het ongebaande berg land van de Herzegowina, dat slechts door enkele smalle spoorlijnen en wegen is door trokken, en hebben ook hier de achtervolgers niet van zich af kunnen schudden. Zij wor den thans omsingeld. Hoe sterk was dit leger, dat binnen een week tijds onder den druk der Duitsche re gimenten ineenstortte? Het leger van den ouden Joegoslavischen staat bestond in vre destijd uit 21 divisies, waaronder vijf divisies cavalerie. Daar in Joegoslavië sinds de stich ting van den nieuwen staat in 1919 de al- gemeene dienstplicht bestond, beschikte het leger bij de mobilisatie in de eerste dagen van April van dit jaar over twintig lich tingen geheel opgeleide reserves. In den we reldoorlog heeft het kleine Servië bij een be volking van slechts W2 millioen zielen onge veer 800.00 man wel is waar met gebruik making van alle lichtingen van 16 tot 60 jaar onder de wapens kunnen brengen. Zoo kan de sterkte van het veldleger in den ouden Joegoslavischen staat, welke tegenover 1914 bijna het drievoudige bevolkingsaantal heeft, op minstens 1.2 millioen man zonder land weer en landstorm, geraamd worden. Binnen een week tiids is dus 'n millioenenleger ver slagen, verstrooid, vernietigd en door scherpe achtervolging tot de definitieve ineenstorting gebracht, een prestatie van de Duitsche lei ding en de Duitsche gevechtstroepen, welke door de bijzondere moeilijkheden van het terrein en het slechte, veelal nog wintersche weer, haar speciale kenmerk kreeg. li April contact met de Engel schen. Op den 14den April hebben de En gelschen voor het eerst met de Duit sche troepen strijd geleverd. De Brit ten zijn daarbij op de vlucht gedre ven en de zware verliezen, welke zij bij dit eerste groote contact geleden hebben, worden door het bericht van het Duitsche opperbevel van 15 April gekenmerkt, dat bij de achtervol ging, alleen tot Ptolemais, op een klein gebied, dertig Britsche pant serwagens vernietigd werden. Terwijl in Noord Griekenland nog Brit sche dekkingstroepen konden worden ge grepen, begint zich op den achtergrond van het Grieksche oorlogstooneel, zooals ook el ders in dit nummer gemeld, reeds een twee de Duinkerken af te teekenen. Wat sinds dagen talrijke berichten over den aftocht van Britsche troepen naar de Zuidkust van Griekenland en de concentratie van Engel sche transportschepen deden vermoeden, is thans een feit geworden: de groote massa van het Britsche expeditieleger in Grieken land vlucht naar de schepen. In hoeverre hun dit gelukken zal, moet pas in de komen de dagen en weken blijken. Ditmaal wordt het Engelsche expeditieleger, niet zooals in Vlaanderen, door de smalle vaargeul van 't Kanaal van het Engelsche eiland geschei den, doch het moet tot aan zijn volgende ba sis in Egypte een traject zee van bijna 1000 kilometer passeeren. Wat het op deze vlucht te wachten staat, toont reeds die luchtaan val aan, welke sterke Duitsche gevechtsfor maties Paaschmaandag op de scheepscon- centraties in den Piraeus hebben onderno men. Het resultaat van de hevige Duitsche bomaanvallen op de geconcentreerde Engel sche transportvloot was doorslaggevend. Vier groote transportschepen met een tonna ge van 32000 tot 40.000 b.r.t. zonken onder talrijke voltreffers in de diepte, terwijl acht andere groote transportschepen door de uit werking van brisantbommen en door brand schade zoo ernstig geteisterd werden, dat zij voorloopig voor transportdoeleinden niet meer te gebruiken zijn. De berichtendienst van den Nederland- schen omroep deelt mede, dat met ingang van Maandag 21 April de eerste uitzen ding om 8 uur zal geschieden, inplaats van 8.30 uur. In 1945 moeten 41000 woningen gereed zijn. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten is gistermiddag om twee uur te Rotterdam de eerste paal in de thans vrijwel bouwrijp gemaakte binnenstad tusschen de Hugo de Grootstraat en de Goudscherijweg gedreven ten behoeve van het eerste woningcomplex van circa 500 wonin gen, ontworpen door den architect Jan Wils. De hei-installatie van de Hollandsche Be ton Mij. de aanneemster van de fundeerings- werkzaamheden, was feestelijk getooid met de Nederlandsche en de Rotterdamsche kleuren en onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid, dr ir. J. A. Ringers, die een rede hield. Van den eersten dag, dat het woord we deropbouw in Rotterdam is uitgesproken, is, aldus Ir. Ringers, wethouder Brautigam de man geweest, die zijn programma's ter beschikking stelde. Van het begin van ons werk af was het ons duidelijk, dat van de 27.000 verwoeste woningen, hoogstens 12.000 in den verwoesten stadsdriehoek zouden kunnen worden herbouwd en dat er dus 15 duizend elders, bij voorkeur in het uitbrei dingsplan van Rotterdam, moesten worden opgericht. De eenige dagen geleden aanbe stede en inmiddels gegunde woningen, die voor wederopbouw worden uitgevoerd, zijn dus woningen, welke ten deele voor nor male stadsuitbreiding bedoeld waren. Bij t getal verder op te bouwen woningen moet men derhalve tellen den normalen aanbouw voor den bevolkingsaanwas en de wonings verbetering: welke op ongeveer 3000 a 4000 per jaar te stellen is. Een bouwprogramma der woningen, dat over vier jaar loopt, moet alzoo 27000 vermeerderd met 4 keer 3500 is 41.000 woningen leveren, wil Rotterdam in 1945 niet achterop zijn gekomen. Een ge middelde dus van ongeveer 10.000 woningen per jaar. Voor 1941 staan op ons programma onge veer 9000 woningen, waarvan reeds ongeveer 1500 gereed zijn, ongeveer 6000 zijn uitbe steed of in uitvoering genomen. Het res tant is in voorbereiding. Niet op een dood punt. De Japansche economische onderhande lingen te Batavia zijn weliswaar niet op een dood punt gekomen, doch men kan ook niet beweren, dat zij zich zeer gunstig ont wikkelen, verklaarde de woordvoerder van de afdeeling inlichtingen der Japansche re geering. Ik hoop overigens niet, aldus zeide hij, dat de aankomst van Van Kleffens, den minister van buitenlandsehe zaken van de Nederlandsche emigrantenregeering te Lon den, eenigerlei uitwerking zal hebben op het verdere verloop van de onderhandelin gen. Britten trekken terug op Mersa Matroeh. SIDI BARANI NIET VERDEDIGD? Op grond van berichten uit Brit sche kringen in Turkije heeft de Amerikaansche omroep medegedeeld dat generaal Wavell bevel heeft ge geven, dat alle strijdkrachten in het westelijk woestijngebied moeten te rugtrekken en haar hoofdverdedi gingslinies bij Mersa Matroeh moe ten betrekken. Wavell, aldus de om roep, had niet het voornemen Sidi Barani te verdedigen. Gisteren zijn, naar het D.N.B. verneemt, militaire installaties te Tobroek met goed gevolg gebombardeerd door Duitsche en Italiaansche jagers. De Italianen schoten daarbij drie Britsche Hurricanes, die den aanval wilden beletten, neer. Des namiddags deden Duitsche stuka's begeleid door Itali aansche jagers een aanval op schepen ten oosten van Tobroek. Daarbij werden weer twee Hurricanes neergeschoten, zoodat de Engelschen alleen in dit gebied vijf jagers verloren. Een koopvaarder van 8000 ton kreeg een rechtstreeksche treffer. Een twee de bom ontplofte dicht bij den scheepswand. In Noord-Afrika hebben de Duitsche en Italiaansche troepen de achtervolging van de verslagen Engelschen in hoog tempo voortgezet. Een aantal Britsche colonnes, die wegens benzinegebrek onderweg bleven staan, werd 'overrompeld en gevangen ge nomen. De buit aan wapens, munitie en waardevol materiaal laat zich niet overzien. De „sirocco generaal" De berichten over den bliksemsnellen op marsch der Duitsche divisies in Noord-Afri ka hebben op de Arabieren een zeer diepen indruk gemaakt. Overal in de Arabische wereld is de commandant van het Duitsche Afrikacorps, luitenant-generaal Rommel, onder den naam van .sirocco-generaal" snel bekend geworden. De Arabieren ver klaren, dat de adelaar van den sirocco-ge neraal, zij bedoelen hiermede het adelaars- teeken met het hakenkruis op den Duit schen tropenhelm) de ster van Wavell heeft verslagen. (Sirocco is de verzengende woestijnstorm. Red.) In Cairo verheelt men zich niet, dat het Duitsch-Italiaansche offensief tegen Egypte met machtige en de modernste middelen wordt uitgevoerd en dat het een ernstig gevaar voor Egypte en het Suezkanaal be- teekent, zoo schrijft volgens de Tribune de Lausanne de Britsche Exchange telegraph. Uit overwinninqsdroom ontwaakt. Het bericht over het optrekken der Duitsch- Italiaansche strijdkrachten op Egyptisch gebied heeft bij het Londensche publiek, naar de Londensche correspondent van het Journal de Genève meldt, ontsteltenis te weeg gebracht. Het blad schrijft, dat het Britsche publiek de aankomst van Duitsche en Italiaansche .troepen aan de grens van Egypte niet kanbegrijpen. De gemiddelde F.ngelschman heeft steeds nog op de lau weren van generaal Wavell gerust en is thans vrii onzacht uit zijn overwinnings- droom gewekt. Het Britsche publiek vraagt zich voortdurend af. waarom de troepen van generaal Wavell niet geprobeerd heb ben. den opmarsch der formaties van de as ergens aan de lange kuststrook af te snijden 's Gravenhage. 15.April. Het Parijsche dagblad „Oeuvre" heeft dezer dagen een grappige advertentie gepubliceerd. welke in Fransche politieke kringen groote vroo- lijkheid veroorzaakt heeft. De advertentie luid-de aldus:. „Landen gezocht". Gezocht een land, dat bereid is de hulp van Engeland te aanvaarden. Landing van het expeditieleger ver achter het front, to tale nederlaag en overhaaste ^inscheping binnen den kortst mogelijken tijd gewaar borgd. Laagste inschrijister f 3.452.900. Tal van vertegenwoordigers der groote Ne derlandsche betonbouwbedrijven zijn gister ochtend aanwezig geweest bij de aanbeste ding van een deel der bij Velsen onder het Noordzeekanaal te maken tunnel. Deze aan besteding, aldus het Hsbl., betrof het zuide lijk deel van den auto- en spoorwegtunnel met bijkomende werken, zonder de toevoer wegen voor deze beide tunnels. Het aanbe steedde gedeelte vormde ongeveer de helft van den eigenlijken tunnel en een derde van het geheele werk. De Amsterdamsche Ballast Mij. bleek de laagste inschrijfster te zijn met f 3.452.900. De Engelsche vliegtuigindustrie is Zon dag door Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen. Bij goed zicht gelukte het een vliegtuig een belangrijke fabriek in Man chester in scheervlucht aan te vallen en vier bommen van zwaar kaliber op de mon tagehallen neer te werpen, waardoor zware vernielingen zijn ontstaan, Dit succes betee- kent een aanzienlijke schadepost voor de Engelsche vliegtuigproductie. De bijzondere correspondent van Stefani aan het front meldt, dat de Italiaansche troepen aan het Grieksche front stelselma tig alle gestelde doelen bereiken en dat de opmarsch regelmatig voortduurt van het Presba-meer naar zee. Het aantal gevange nen neemt elk oogenblik toe, alsook de ge maakte buit. In den sector ten oosten van Scutari hebben de Italiaansche troepen zich met de Duitsche afdeelingen vereenigd. De havens waar het Engelsche leger zich weer tracht in te schepen worden voortdurend door de luchtmacht van de as gecontroleerd Verschil van meening op de beren rots i<» (den Amslerdamschen dieren tuin (Foto Pax-Holland) DE WEDERINSCHEPING DER BRITSCHE TROEPEN. Rome, 16 April (D.N.B.) Uit Saloniki worjt aan het agentschap Stefani gemeld, dat het bij den Piraeus tot verschillende incidenten is gekomen tus schen de Engelsche en de Grieksche autori teiten omtrent de methodes der wederin- scheping van de Britsche troepen. De En gelschen maken er aanspraak óp, dat het geheele verkeer wordt onderbroken en dat de Engelsche wederinscheping voorrang zal hebben op alle andere verkeer, ook voor rang op de levensmiddelenvoorziening van den Piraeus en Athéne. Deze door de Brit sche officieren toegepaste bruuske metho des hadden reeds reacties bij functionaris sen en arbeiders der haven van den Pi raeus. Groote menschenmenigten zagen uit de straten nabij de haven de wederinscheping van de Engelschen. De stemming der be volking van den Piraeus verontrust in hoo- ee mate de Grieksche autoriteiten, die het Engelsche opperbevel hebben* aange raden zooveel mogelijk afgelegen havens te gebruiken. De Britsche militaire autoritei ten zijn bezig alle motorvisschersbooten te huren, die zij kunnen vinden

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1