J Gemeenteraad Den Helder F.*. II EXT/'RECLAME |«c.4eft**r. 50 cenfs per vijf Woensdag 16 April 1941 Tweede Blad GOEDE PASFOTO'S - Grootmoeders avonturen Visscherij •VERHOOGT UW OMZET. Gisterenmiddag om half drie kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen, ter behandeling van een vrij uitvoerige, zij het niet belangrijke agenda. De burgemeester presideerde de vergade ring. Afwezig was met kennisgeving: de heer C. Bot; z. kennisgeving de heeren Bulten (S.d.) en Loesberg (Gem. en Nat. Belang). Installatie van den heer Kwast. Na opening van de vergadering, had de installatie plaats van het nieuw benoemde raadslid van gemeente- en nationaal belang, de heer H. Kwast, die de plaats van den heer Uithol inneemt. Na door den secretaris te zijn binnengeleid, legde de heer Kwast in handen van den voorzitter den eed af. Notulen. Hierna werden de notulen van de vergade ringen van 20 December 1940 en 21 Januari 1941, vastgesteld. Opcenten personeele belasting. Kinderbijslagverordening. Van de ingekomen stukken vermelden we, behalve de goedkeuring van Ged. Staten van enkele wijzigingsbegrootingen en het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening: Afschrift van een uittreksel van het besluit van den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken van 31 Januari 1941, B.Z., no. 1 B.B., houdende goedkeuring van het besluit van 20 Decem ber 1940 tot vaststelling eener verordening op de heffing van opcenten op de personeele belasting; Mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat zoomin bij dat college als bij den Secretaris- Generaal van het departement van Binnen landsche Zaken bedenking bestaat tegen de bij besluit van 20 December 1940 vastgestelde Kinderbijslagverordening. Schadevergoeding directeur Gem. Reiniging. In behandeling komt hierna: Verzoek van den heer P. H. L. Maas om hem een bedrag te vergoeden in de door hem gemaakte kosten in verband met zijn schor sing en daarop gevolgd ontslag uit den gemeentedienst. Op voorstel van B. en W. werd dit verzoek in handen van het college gesteld om prae- advies. Verzoek van den heer A. Potjewijd om ont slag als leeraar in de arbeidswetgeving aan de gemeentelijke avondteekenschool. Op voorstel van B. en W. werd het ontslag eervol verleend gerekend met ingang van 6 November 1940. Dank aan een regentes. Verzoek van mejuffrouw H. H. G. Bischoff om ontslag als regentes van het algemeen weeshuis. Het gevraagde ontslag werd eervol verlSend met dankbetuiging voor de bewezen diensten. De voorzitter deelt naar aanleiding van dit verzoek tot ontslag nog mede, dat mej. Bischoff zeer tot haar leedwezen, door haar persoonlijke omstandigheden en door haar leeftijd, alsmede door het feit, dat een van haar ouderlooze kinderen gestorven was, zich genoodzaakt zag zich vgn dit werk terug te trekken. Voor de bizondere wijze waarop mej. Bischoff haar taak steeds verricht had, heeft het college haar een woord van har- telijken dank betuigd. Sluitingsmiddag slagerswinkels. Aan de orde van behandeling komt hierna: Verzoek van de Heldersche Slagerspa- troonsvereeniging om te bepalen, dat als uniforme sluitingsmiddag voor alle vleesch- winkels in deze gemeente wordt vastge steld de Maandagmiddag na 13 uur. De heer Schoeff elenberger is er voor het verzoek van den slagershond in te willigen. De Voorzitter zegt, dat het college van B. en W. over het algemeen niet onsympathiek staat tegenover een dergelijk voorstel, maar in dezen abnormalen tijd, nu de slagers reeds gedwongen zijn, hun zaken. 3 k 4 dagen in de week te sluiten, is het overbodig nog eens een extra halven dag te sluiten. De slagers waren gedwongen tot dit verzoek, anders hadden zij het ook niet gedaan. Op straffe van een boete tot 1000 gulden heeft ech ter de landelijke bond haar plaatselijke afd. verplicht tot dit verzoek" aan de gemeentebe sturen. Het is goed om er in normalen tijd nog eens op terug te komen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.s. aangenomen. Vaststelling wijzigingsbegrootingen. Vastgesteld werden de achtste wijziging der gemeentebegroöting voor het dienstjaar 1940 en de tweede wijziging der gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1941. Ruiling van grond te Huisduinen. Besloten werd tot ruiling van grond met den heer J. Hoogerwerf, te Huisduinen, waarbij deze, ten behoeve van de gemeente afstand doet van een strook grond ter grootte van 42 M2, in ruil voor een strook van onge veer dezelfde grootte, te Huisduinen. De kosten, aan deze ruiling verbonden, zijn voor rekening van de gemeente. Kustverlichting. Aangenomen werd het voorstel tot het voorloopig doen opschorten van de overeen komst voor de levering van electriciteit, ten behoeve van de kustverlichting, daar tenge volge van de bizondere omstandigheden sinds geruimen tijd zoo goed als geen electrische stroom wordt afgenomen ten behoeve van de kustverlichting. Voor 1941 zal voor de kustverlichting het gewone lichttarief 0.22) per kWh bedragen verminderd met een korting van 1 cent per kWh. De Centrale keuken. Aan de orde van behandeling is hierna het voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het treffen van een zoodanige maatregelen, welke voor de exploitatie, enz., den centrale keuken in deze gemeente noodig zijn. De heer Meijer (V.D.) vraagt of het rijk alleen voor Den Helder 75 pret. vergoed van het exploitatie-tekort of dat deze bijdrage geldt voor alle gemeenten waar een keuken is gevestigd. De voorzitter zegt, dat dit voor alle keukens geldt. De gemeente blijft voor 25 garant. Opcenten Gem. Fondsbelasting. Aangenomen werd het voorstel tot intrek king van de verordening op de heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting voor het belastingjaar 1941/1942, in verband met het besluit van den secr. gene raal van het Dep. van Binnenl. Zaken, dat in verband met het bepaalde in art. 1 van het Besluit op de Loonbelasting 1940, verordenin gen op de heffing van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting over het belastingjaar 1941/1942 niet meer voor goed keuring in aanmerking kunnen komen. 616 Gemeentenaren gesteund met steunverleening B. Aan de orde is het "voorstel tot het beschik baar stellen van een bedrag uit de gemeente kas in verband met extra hulp aan werk- loozen enz. 1941 (steunverleening B). Het be treft hier een bedrag van 1235, bestemd voor extra steun aan 616 ondersteunden en tewerkgestelden, voor wie een bedrag van 6.50 besteed mag worden, waarvan 2 gulden komen ten laste van de gemeente en 4.50 ten laste van het rijk. Een bedrag van 3.— is noodig voor 3 z.g. B.boeren en -tuinders. Lokalen voor lichamelijke oefening. Behandeld wordt hierna het voorstel tot het huren van lokalen voor het geven van onder richt iri de lichamelijke opvoeding. Besloten werd, overeenkomstig het voorstel van B. en W., van O.K.K. haar lokaal aan de Weezen- straat te huren voor een bedrag van 25. per week, van de ver. P.P. haar lokaal aan de Hoogstraat voor 20.— per week. Belooning vakonderwijzeres Open bare U.L.O. Aangenomen wordt het voorstel tot vast stelling van het gemiddeld bedrag, dat over 1940 per leerling is uitgegeven aan belooning van vakonderwijzers der openbare U.L.O. school en wel op een bedrag van 19.02. Politiepersoneel. Z.h.s. wordt hierna aangenomen het voor stel tot wijziging van de verordening, rege lende de rangen enz. politie 1935 (zie Held. Crt. Woensdag 9 April). Tijdeljjke toelage gemeenteperso- neel en wijziging kinderbijslagver ordeningen. In behandeling komt het voorstel tot vast stelling van verordeningen tot het verleenen van een tijdelijke toelage aan het personeel en tot wijziging der Kinderbijslagverordening, waarin bepaald wordt, dat het gehuwde ge- meentepersoneel, in vasten of tijdelijken dienst of op arbeidsovereenkomst werkzaam, waar van het bruto loon een bedrag van 1900 gul den 's jaars niet overschrijdt, een tijdelijke toelage zal ontvangen van 6 procent. De kin derbijslagverordening is zoodanig gewijzigd, dat de bedragen van 60 gulden per jaar, 5 gulden per maand en 1.15 per week, tijdelijk worden gewijzigd in 75 gulden per jaar, 6.25 per maand en 1.45 per week Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Onderwij saangelegenheden. Vervolgens wordt aangenomen: Voorstel tot het bepalen der~voorschotten op de vergoedingen art. 101 en lOlbis der L.O.wet 1920 over 1941 aan de besturen van bijzondere scholen. Voorstel tot toekenning van vergoedingen of tegemoetkomingen ingevolge artikel 13 L.O.wet 1920 voor leerlingen der R.-K. scho len, schooljaar 1939/1940. Voorstel betreffende de toekenning van bij dragen voor scholen voor voorbereidend on derwijs. De heer Ran (r.k.) brengt het college een woord van dank voor zijn royale houding ten aanzien van het Fröbelonderwijs. Z.h.s. wordt voorts aangenomen: Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen aan Gedeputeerde Staten mede te deelen, dat met de ontwerp-kindertoelage- regeling voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers wordt ingestemd. Het voorstel tot overplaatsing van den on derwijzer P. C. Jense van school 14 naar school 10 wordt aangenomen. Eveneens wordt aangenomen het voorstel tot wijziging van het A.O.B. 1935, naar aanleiding van den wensch van den rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen om de materieele rechtspositie van het personeel dat tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst gerekend wordt, in het geheele land gelijk te stellen. Besloten werd tot het huren van het gebouw tje van de „Star of Hope Mission", aan de Langevliet te Julianadorp, voor het onderbren gen van een aantal leerlingen der o. 1. school, die op 1 April j.1. bij het nieuwe cursusjaar geen plaats konden krijgen in de in gebruik zijnde lokaliteiten. De huurprijs bedraagt ƒ7.— per Als plaatsvervangend lid der commissie van Georganiseerd Overleg in de vacature-A. Uit- hol wordt benoemd de heer H. Kwast met 17 van de 18 stemmen. Tot lid der commissie van bijstand voor de gemeentefinanciën in de vacature A. Uithol eveneens de heer H. Kwast met 17 van de 18 stemmen. Benoemd tot lid der commissie tot wering K©fe©IPjrttlP. iD|). 6 voor 1 gulden. Atelier open van 106 Zondags gesloten. van schoolverzuim wegens niet aanneming der benoeming door Mevrouw T. KollaardHuizin- ga, die benoemd werd in de vacature-Mevrouw J. PlaatsmanVeltman Mevr. A. Kruyff— Kramer, Reigerstraat 44, met algemeene stem Tot bestuurslid van de stichting „Het Hel dersche Landarbeidersfonds" wordt benoemd met alg. stemmen de heer S. R. Bakker, Land- bouwstraat 3, Julianadorp. Voorts wordt benoemd de heer N. H. Bier steker als leeraar aan de handelsavondschool voor het nog overblijvende deel van het cursus jaar 1940/1941 en wordt aangenomen het voor stel tot vaste benoeming van den heer C. Kra mer tot leeraar in scheepswerktuigkunde, werktuigkundig teekenen en de electriciteits- leer aan de machinistenschool, verbonden aan de zeevaartschool, te rekenen van 1 April 1941. In tijdelijken. dienst wordt benoemd de heer J. W. de Wijn tot leeraar in arbeidswetgeving aan de gemeentelijke avondvakteekenschool voor het tijdvak 13 December 194030 Sep tember 1941. Ingekomen is: Verzoek van den heer R. Gravemaker om ontslag als lid van het bestuur van het alge meen weeshuis. Verzoek als voren van mevrouw C. Feij Dolman. Men dank voor de bewezen diensten wordt dit ontslag eervol verleend. Huuropzegging gebouwen Anker park 18 en Buitenhaven 24. In verband met het feit, dat de beide ge bouwen, die als internaat voor de Zeevaart school dienst deden, door de Duitsche Weer macht in beslag genomen zijn, stellen B. en W voor de huur aan het rijk op te zeggen. Overeenkomstig dit voorstel van B. en W. werd dbor den raad besloten. Kasgeldleening. Aangenomen werd het voorstel om B. en W. te machtigen tot het aangaan van een kasgeldleening. Aan het slot van de vergadering wordt in de vacature R. Gravemaker, als lid van het bestuur van het algemeen weeshuis benoemd, de heer P. S. v. d. Vaart Rondvraag. De heer Schoeffelenberger vraagt of er bij de gemeente niet met twee maten gemeten is ten opzichte van het vrij geven op Goeden Vrijdag. De puinruimers waren dien dag n.I. aan het werk. De voorzitter merkt, op dat hiervan geen sprake is. De puinruimers vallen onder het rijk en dat heeft hiervoor geen vrij gegeven. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter de vergadering. ONBEHEERDEFIETS. Indien de politie onbeheerde fietsen op haar weg tegenkomt pleegt zij deze mede te nemen. Dat geschiedde dezer dagen met een rijwiel dat men zonder eigenaar aantrof in de Lange- straat. De eigenaar kan zich melden op het Bureau. HERRIE IN EEN TAVEERNE. Het gebeurde gedurende de voorbije feest dagen dat een caféhouder aan het Koningsplein assistentie verzocht van de politie in verband met een vechtpartij, die in zijn lokaliteit plaats vond. De rust keerde weer, toen de politie haar taak verricht had. ONGEWENSCHT BEZOEK. Een bewoonster van den Kanaalweg deed bij de politie aangifte, dat er ongewenscht bezoek in haar woning was geweest, gedurende haar afwezigheid. Bij onderzoek was gebleken dat een mantel uit de gang verdwenen was. Een onderzoek wordt ingesteld. BEZOEK IN DE VISCHSTRAAT. Ook in de Vischstraat was het dezer dagen niet pluis. Ook daar werd een woning uitver koren tot bezoek van verdachte individuen. Zij hebben de woning doorzocht, maar van vermissing bleek nog niets. IN DE ACHTERSTRAAT. Dezer dagen braken enkele personen in, in een woning aan de Achterstraat. Enkele voor werpen werden meegenomen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. JTlaAinduAicfden TER-AARDE-BESTELLING SCHOUT BIJ NACHT G. F. G. GOBIUS. Tn allen eenvoud is op Oud Eik en Duinen h stoffelijk overschot van den gepens. schout b:j nacht G. F. G. Gobius aan de schoot der a "de toevertrouwd. Onder de belangstellenden waren vice-adml- .•aal Zegers Rijser; J. A. Snijders, gepens. maj. der art.; H. A. G. Schippers, oud-gezagvoerder der Stoomv. Mij. Nederland en A. Boot, gepens. opzichter der kustverlichting. In de aula waar de heer Littooy treurmuziek van Bach ten gehoore gebracht heeft, heeft een neef van den overledene, dr. D. W. van Renes- se, het woord gevoerd. Hij schetste den over ledene als een man van bijzondere beteekenis. Het was iemand, die altijd een groote liefde voor zijn werk heeft gekoesterd, ook na zijn pensioenneering, toen hij zich wijdde aan het reddingwezen op de Nederlandsche kust. Zijn devies was: „alles voor anderen en niets voor mijzelf". Aan de groeve heeft een familielid de heer W. F. Gobius, dank gezegd voor de betoonde belangstelling. S£S Ifïll Déze btauw-verpaVte mesjes zyn hei symbool van volmaakt scheren. In deze mesjes vindt U nu letterlijk alle voordeelen vereenigd, welke de moderne techniek U kan verschaffen. Ze zijn van zuiver staaf, met fijn geslepen snijkanten, welke zeer lang scherp blijven. Koopt eens een pakje en ook gij behoort dan lot de millioenen, die een mesje van super kwaliteit gebruiken. AZ-4Q Schetsen uit t Buitenveld M'n grootmoeder (van vrouwszijde) is weer naar Nieuwediep „verkast" en dat is dan fei telijk het einde van een drama in ontelbare tafreelen en dito acten. Grootmoeder is een goed mensch en het is een best mensch! Dadrvan niet! Zij is daarbij een vat vol goede deugden: ze paart zuinigheid aan eerlijkheid en kennis van zaken aan voort varendheid. Jammer is het alleen, dat zij al die deugden doorgaans in super-vorm pleegt te plegen, iets wat de familie (directe en aan getrouwde) niet steeds waardeeren kan. Wat, uiteraard, de schuld der familie is. Maar ter zake: grootmoeder ontvluchtte Nieuwediep op een regenachtigen September- of October- avond. Ze woonde ergens in de Vroonstraat en waar het meerendeel der belendende bewoners reeds ettelijke weken het veege lijf gered had den was opoe gebleven, omdat ze weigerde haar woning te verlaten. En daar hield ze het bij en noch de klaag zangen van de suikerneven, noch de jerimiade's van de eigen kinderen konden er een zier aan veranderen. Integendeel, iedere aanmaning scheen haar in haar wil tot blijven te stijven en ze lachte ons finaal uit indien we op de een of andere politieke manier de lof gingen bezingen van het rustieke Bergen, het lande lijke Schagen, het pitto- erke Anna Paulowna of het stadsche Alkmaar. Ze vond het alles hoegenaamd onbelangrijk en zei er niet eens aan te denken ooit een voet van Nieuwediep te zetten. Zoo was het en zoo bleef het. Maar... deze tijden zijn rare tijden. Zoo raar, dat ze zelfs kans zien, de hechtst-gefundeerde besluiten in grootmoederlijke breinen aan het wankelen te brengen. Want het geviel namelijk, dat tijdens een heftig bombardement grootmoeder door twee brandwachts op de manier van „kakkestoelen- meien" (excusez le mot...) haar veste uitge sleept werd en naar de dichtstbijzijnde schuil kelder vervoerd. Ze protesteerde, maar van wege de knallen en roffels der afweerschoten, ging het protest volledig verloren. Nu was die schuilkelder in kwestie nog niet zoo'n super-de-luxe kelder die men tegenwoor dig ziet. Het was maar zoo'n improvisatie- keldertje. Eentje van wat steenen en zand en zakken en andere romm-1. Een „buurt-schuil- keldertje", waar heel de buurt iets aan bij gedragen had. En omdat de eigenlijke schuil kelder-experts er geen debet aan gehad had den was men, toen de kelder klaar was, ver geten er een ingang in te bouwen. Die toen alsnog aan den kelder toegevoegd werd. Vol ledigheidshalve. Goed... opoe we.d de ingang ingeleid, maar hoewel de tand des tijds grootmoeder welis waar in de lengte belaagd heeft en haar aan zienlijk korter deed worden dan toen ze 3 maal 7 was, im omvang mag het goede mensch er nog best zijn. Geiolg: ze kon er niet loopende in. „Geen bezwaar" zeiden de brandwachts, die jongens van Jan de Witt waren", dan maar glijden!" En zoo werd opoe op den grond gezet en vanachteren duwend, naar beneden gescho ven. Een even oncharmante als pijnlijke ma nier, die grootmoeder hoegenaamd niet beviel en waartegen zij lang en heftig geprotesteerd heeft. Drie maanden lang. Dienzelfden avond vond de buurt dat opoe verdwijnen moest. Tenslotte was het in strijd met de buurt-reputatie, dat zoo'n oud mensch zou blijven en al die jonge kerels vertrokken. En zie; het wonder voltrok zich dat opoe's bullen, die drie generaties meegegaan waren, en die vele stijlen representeerden, in een der auto's van Van Koningsbruggen geheschen werden en aat opoe zelf (last bust not least...) naast den chauffeur een klein plekske aange wezen kreeg en zoo met haar 86 jaren Alk- maarwaarts vertrok. Het is mogelijk dat ik later nog op de pikan te bijzonderheden van deze voyagie terugkom (ze zijn het zeker waard!), laat ik thans vol staan met te vermelden dat Alkmaar bereikt werd en dat opoe ergens op een der deftige Alkmaarsche grachten liefderijk bij een harer aangetrouwde kinderen belandde. Opoe werd ontvangen als een gave des he mels „en men zou dat arme oude menschje, dat al zooveel meegemaakt had, wel eens fijn weer op haar gemak zetten en haar een heer lijk en rustig leventje laten genieten. Ze had het wèl verdiend, de arme ziel." Opoe heeft het aan dat rustieke grachtje precies vijf dagen uitgehouden. Toen was, na heftige schermutselingen, diverse guerilla-veld- slagen en tal van grens-incidenten de oorlog in al zijn felheid ontbrand. Volgens opoe's zeg gen had diefstal uit haar theezakje (ze heeft nog een klein voorraadje origineele Klein's thee) de deur dicht gedaan. Ze vertrok! Op eigen beenen en op eigen gelegenheid" en... de familie was blij. Ze trok in bij een oude vriendin en dat duur de een maand. Hevig verschil van meening tusschen beide partijen. Ze vertrok naar een dorp, waar een oude kennis van haar woonde. Ze hield het zes weken uit, en vertelde toen dat men een laaghartige poging ondernomen had om haar met koffie-ersatz te vergeven. Ze vertrok naar een ander dorp, waar een juf frouw van haar kerk woonde. Twee weken hield ze het uit toen was 't opnieuw haakstuk. En zoo ging het nog enkele malen door, totdat opoe haar complete kennissenkring in den noordkop had afgewerkt en... ze dus terugtoog naar Nieuwediep. Op een gammele wagen met een kreupele hit ervoor is haar boeltje terug gebracht en zijzelve... troonde als de godin der wrake boven op den bok, naast den chauf feur. De incomste was als die eens Ceasars. Ze trok in haar huisje in de Vroonstraat en ze woont er nóg. Met de Paasch zijn we er geweest. We hadden een puntzakje thee mee gebracht en ook een half kaasje plus wat meel. Toen ze alles met haar felle oogjes geïnspec teerd had (en gevraagd of we haar OOK niet vergeven wilden...) zei ze dat 't erger was één dag z'n beenen ondèr andermans tafel te ste ken dan een jaar lang bombardementen te be leven. En dat ze nooit meer weg ging en netjes bij „Simon Zwaan" begraven wilde worden. We hebben geknikt en ja-gezegd en opoe aangekeken. En er het onze van gedacht maar... dat niet durven zeggen. Omdat 't opoe was... ÏUeuuM uit lOiJk URK, 14 April. Door 22 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 116 pond aal en paling, van 10 tot 15 pond per vaartuig, prijs 31 tot 77 ct.; 277 pond voorn, 7 tot 10 ct.; 613 pond spiering, 12 tot 12i/£ ct.; 30 pond karper, 25 ct. per pond en 225 manden nest (circa 25 kg), prijs 33 ct. per mand. De visscherij op de voormalige Zuiderzee be gint in omvang toe te nemen. Nu het voor de aal- en palingvisscherij nog te koud is, wordt er door de motorlooze zeilvaartuigen en de kleine motorvaartuigen zeer veel gevischt op nest. Hiervan was veelal de prijs 33 ct. per mand. De vorige week was de visscherij op spiering hoofdzaak. Hiervan varieerden de vangsten van 30 tot 60 pond per vaartuig. Later waren de vangsten van minder beteeke nis. Gemiddelde prijs was 20 ct. per pond. De visscherij van de groote stoombeugers zal de volgende week aanvangen. De visscherjj op de Noordzee is nog steeds kustvisscherij, die met de kor wordt uitge oefend. Hier wordt in veel gevallen alleen maar gevischt op de bekende platvisch. De Wadden- zeevisschers maakten per etmaal besommingen tot 80 gulden. De weekresultaten waren van 200 tot 300 gulden per vaartuig. De kustvis- schers voor Scheveningen van 180 tot 270 gul den per motorvaartuig. Enkelen welke de diep- zeevisscherjj uitoefenen besomden tot 450 gul den. De snurrevaadvisschery is nog niet begon nen. De vorige week (7 tot en met 12 April) werd door 5 tot 22 vaartuigen per dag aan den ge meentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 249 pond aal en paling, prijs 31 tot 7 7 ct.; 2273 pond spiering, 12 tot 18 ct.; 1487 pond voorn, 7 tot 10 ct.; 68 pond karper, 25 tot 26 ct. per pond en 1500 manden nest, prijs 13 ct. per mand,

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5