Ra ads reflexen DE LENTEGODIN Een goede ïPladósiCeuim Distributie-nieuws freyeu-Lekt Jj&xeJUcfi nieuw-b De Paaschdagen op Texel ïliemoJ uil li/iJk Donderdag 17 April 1941 Raadsvergadering in het teeken van den tijd Onbaatzuchtige arbeid De overbevolking in Julianadorp voor winkeliers De persoonsbewijzen 2Xe Baas Kruk "f Laat geen fietsen staan Laatste «Winterhulp"- collecte Inschrijving Handelsregister VOLOP LEVEN Tweede Blad 180 km» in drie dagen Slaapplaatsen voor stadgenooten Burgerlijke Stand van Den Helder advertentie De raadsvergadering van Dinsdagmiddag stond in het teeken van den tijd, In de eerste plaats wat betreft het tempo. We leven in bliksemt nvaart, we schieten door de weken heen ze, .er ons voldoende te kunnen reali- seeren ue gebeurtenissen die zich als een lawine over ons heen storten. We ondergaan ze, zonder tijd tot bezinning te krijgen. Welnu, de raadsvergadering van Dinsdag was in den tijd van een half iiur onder den hamer door geslagen en het was toch een agenda van twee el lang. De installatie >an het raadhlid Kwast had zelfs al plaats gehad, voordat pers en publiek (het laatste bestaande uit meester v. Hoek) de zaal waren binnengetreden. In de tweede plaats stond deze raadsver gadering in het teeken van den tijd door de behandeling van voorstellen, betrekking heb bende op de gebeurtenissen van heden. Cen trale keuken, lokalen voo» lichamelijke oefe ning, kinderbijslag, huuropzegging van ge bouwen, die door de Duitsche weermacht in beslag genomen zijn, nieuwe uitbreiding van de schoolruimte te Julianadorp enz. enz., In verband met de moderniseering van de raadszaal, die van een fraaie eikenhouten lambrizeering wordt voorzien, werd de ver gadering gehouden in de kamer van den ge meente-secretaris. Erg knus en gezellig was het er. De pers zat op de schoot van de raadsleden. De bode huppelde op de knie van wethouder van der Vaart. De stemming was dan ook uiterst gemoedelijk. Meester v. Hoek zat aan de perstafel. Bijna was hij nog op een zetel van een der niet aanwezige raadsleden terecht gekomen. Om te beginnen was er dan de installatie van het nieuwe raadslid, de heer H. Kwast, die de plaats in zal nemen van den heer A. Uithol, als vertegenwoordiger van Gemeente en Nationaal Belang. De heer Kwast, voor deze gelegenheid op z'n Paaschbest, voelde zich al wonderwel thuis in de min of meer „verheven sfeer" van onze vroede vaderen. Hoe kon het anders, bij zooveel gemoedelijk heid en amicaliteit. Als gewoonlijk gingen de ingekomen stuk ken, zonder commentaar onder den hamer door. Eén uitzondering was er. De burge meester stond bij het verzoek van mej. H. H. G. Bischoff, om ontslag als regentes van het Algemeen Weeshuis, een oogenblik stil. Hij deelde de redenen van dit verzoek mee en bracht den dank van het college over voor de wel buitengewone wijze waarop mej. Bischoff zich steeds van haar taak gekweten had. Even werd de raad daardoor uit de zakelijke sfeer gehaald om bepaald te worden bij een stuk onbaatzuchtigen arbeid van iemand, die jaren lang, zonder ooit naar persoonlijk voordeel of persoonlijke eer te vragen, in stilte werk ver richtte, dat voor verschillende vergetenen in onze maatschappij van niet te schatten be- teekenis is geweest. Het is een weldaad, dit te mogen weten, dat er gelukkig ook in dezen waanzinnigen tijd, dezen tijd van vernietiging en ondergang, dezen tijd waarin het individu verloren gaat in de groote, razende, krank zinnige wereld, ,nog menschen gevonden wor den, die langs den weg gaan, goed doende. Het was een stille hulde aan al die stille werkers. Op een heel ander chapiter stapte de raad over, toen het in behandeling nam het voorstel van de slagerspatroons, om een uniforme sluitingsmiddag voor alle vleeschwinkels in deze gemeente voor te schrijven. B. en W. hadder den raad geadviseerd, met het oog op de bizondere tijdsomstandigheden, dit verzoek af te wijzen. En al had de oppo sant, de heer Schoeffelenberger daar aan vankelijk bezwaar tegen (hij gunde den slagers hun vrijen middag wel) moest hij zwichten voor het argument van burgemeester Ritmeester, dat de tijd wellicht niet ver meer was, dat de heeren van de zes dagen er zes zouden moeten sluiten. „Laten we op het ver zoek nog maar eens terug komen in normalen tijd, zoo adviseerde de burgemeester. De raad en zelfs de heer Schoeffelenberger, ging daar mee accoord. De behandeling van het voorstel tot het voorloopig doen opschorten van de overeen komst voor de levering van electriciteit voor de kustverlichting, bracht ons een ander tijds verschijnsel. Het licht van Lange Jaap en zijn kortere kornuiten is gedoofd en dus zou het onbillijk zijn, dat het rijk onder deze omstan digheden het in de overeenkomst bepaalde minimum jaarverbruik van 21000 kWh zou betalen, terwijl b.v. in 1940 nog geen 2000 kWh was verbruikt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. om voor het stroom verbruik voor de kustverlichting het gewone lichttarief te berekenen, werd door den raad besloten. Deze nieuwe overeenkomst draagt natuurlijk een tijdelijk kar' kter, hopen we een Hotels, Café's en Restaurants Op Vrijdag 18 April a.s. kunnen de instel lingen voornoemd de volgende bonnen bij den distributiedienst inwisselen tegen toewijzin gen t.w.: Boter bon 10-11-12. Op opplakvellen MD. 18 Margarine, bon 10-11-12 op oplakvellen MD. 18 Kaas bon 62-72-63-73 op oplakvellen MD. 18 Vleesch bon 10-11 op opplakvellen MD. 268 Eventueel rantsoenbonnen op opplakvellen MD 18. zéér tijdelijk, totdat de omstandigheden weer zoo züllen zijn, dat ze „het licht weef kunnen verdragen". Het besluit tot het huren van de oefen lokalen van de gymnastiekvereenigingen O.K.K. en P.P, voor respectievelijk 25 en 20 gulden per week, zal den besturen van deze vereenigingen wel zeer welkom zijn geweest. Het gemeentebestuur is er mee geholpen, nu het verplicht is op alle scholen de lichamelijke oefening als verplicht leervak in te voeren en de vereenigingen, die de laatste maanden ten gevolge van de evacuatie van haar leden, fi nancieel zeer gedupeerd waren, zijn ermee uit den brand. Zoo heeft iedere medaille toch ook weer haar keerzijde en die is in dit geval naar den kant van P.P. en O.K.K. wel glan zend. De verhooging van de tijdelijke toelage aan het gehuwde gemeentepersoneel en de wijzi ging van de Kinderbijslagverordening, ook ten gunste van datzelfde personeel, beteekent voor hen een voordeeltje in dezen tijd waarin we niet overladen worden met financieele voor- deelen, maar waarin we voor het meerendeel onze zuinig gespaarde guldentjes één voor één van de Nuts- en Postspaarbank zien ver dwijnen. Een tijdsverschijnsel was ook het besluit tot het huren van het evangelisatiegebouw van de „Star of Hope Mission", te Julianadorp, voor schoolruimte voor de kinderen van de O.L.- school. Met het ingebruiknemen van dit ge bouwtje is de O.L.-school te Julianadorp nu gedecentraliseerd in niet minder dan 4 ge bouwen (de kerk en de herberg inbegrepen). Die toestand is verre van ideaal en men zal ook daar wel hunkeren naar den tijd, dat de schoolzaken weer normaal zullen loopen. Hetzelfde karakter droeg de huuropzegging van de gebouwen Ankerpark 18 en Buiten haven 24, waar in den goeden ouden tijd (hoe kort geleden nog!) de Zeevaartscholieren waren ondergebracht. Nu vertoeft er de Duit sche weermacht en dus besloot de raad de huur aan het rijk op te zeggen. Als normale tijden terugkeeren zullen deze gebouwen toch geen dienst meer doen. Dan staat het nieuwe Internaat nog op het programma! O, onverbeterlijke optimisten daar op de Kerkgracht. Men ziet de zon al schijnen, ter wijl de schaduwen van den nacht nog niet geweken zijn... Worden afgegeven in de gemeente waarin men ingeschreven staat. Het blijkt dat nog tal van personen niet bekend zijn met het feit, dat het persoons bewijs dat men binnen enkele maanden verplicht zal zijn bij zich te dragen, afge geven wordt in de gemeente waar men staat ingeschreven. Dat beteekent dus dat inwoners van Den Helder, die tijdelijk ge ëvacueerd zijn, dit bewijs moeten afhalen in Den Helder. Diegenen, die zich tijdelijk hebben laten overschrijven naar een an- dere plaats verkrijgen het bewijs aldaar. Bevindt men zich bijv. voor den duur van den oorlog bij familie in het binnenland, dan zal men toch t.z.t. naar Den Helder moeten komen teneinde hier het verplich te persoonsbewijs af te halen. 'k Hanteer weer de pikdraad, de els en de naald, X Ik heb weer mijn kennis naar boven f gehaald, X In 't knippen en naaien der zeilen. X Voorheen was mijn stiel wat verlopen en slap X Maar nu ben 'k modern, want de olie X is krap, En men komt weer bij mij om te peilen. De vissers en schippers, en al, wat er Die zitten als vroeger bij mij En spreken van raband en reven, i Van lijken en hals, en van broek vaart, om de haard, en van nok, Van schoot en van blokken, van lieren en fok, En mijn werkplaats begint weer te leven Ik ruik in de taan weer de tijd van weleer, v En zie weer 'n tjalk, als een zwaan op het meer, r Op zeilen, „mijn" zeilen, weer drijven. v Maar straks zal 't gejakker en haasten r weer zijn. Van wilde motoren, en werk ik weer e klein X r Voor een „zaak" om in 't leven f te blijven. 4 W. A. In den ouderdom van 75 jaar is Dinsdag te Schagen overleden, de heer C. R. Kruk Sr., op de Marinewerf en daarbuiten bekend als „baas Kruk". Baas Kruk was een figuur op de werf, een markante persoonlijkheid, een vraagbaak voor velen, een werker, zooals er slechts weinigen zijn. Hij behartigde de zaken van de Marinewerf als zijn eigen zaken en hij verlangde dat ook van het personeèl, dat onder hem dienst deed. „Ga maar naar baas Kruk", dat was een geëikte term, zoowel bij het hoogere personeel als bij de werklieden. Baas Kruk wist alles en wist overal raad op. 1 Maart 1878 kwam hij op de Marinewerf in dienst als scheepstimmermansleerling. 1 April 1905 werd hij bevorderd tot comman deur. Op 1 April 1914 werd hij benoemd tot meesterknecht. Op 1 November 1928 volgde zijn promotie tot werkmeester. 31 Augustus 1920 ontving hij voor zijn verdienstelijk werk een koninklijke onderscheiding in den vorm van de gouden eeremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Zooals hierboven reeds gezegd, was baas Kruk een zeer bekwaam werkmeester, die in hoog aanzien stond zoowel bij zijn su perieuren als bij zijn minderen. Hij bleef op verzoek van de autoriteiten langer in dienst dan zijn pensioen gerechtigden leeftijd, omdat hij moeilijk gemist kon worden. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot vindt hedenmiddag 1.15 uur plaats op de Algemeene Begraafplaats te Huisdui nen. Ook gisteren bleek het noodzakelijk dat verschillende fietsen, die onbeheerd voor woningen stonden, vanwege de politie medegenomen werden naar het bureau. De eigenaars kunnen aldaar hun eigendom terughalen. Men denke eraan dat het Verbo den is de fietsen onbeheerd te laten staan. Tot directeur van het gewestelijk arbeids bureau Zaandam is, met ingang van 1 Mei a.s., benoemd de heer L. Bandsme, directeur sociale zaken, alhier. Op 2 en S Mei a.s. Zooals bekend zal in dit seizoen nog één collecte, ten bate van „Winterhulp Nederland" georganiseerd worden en wel op 2 en 3 Mei a.s. Nog eenmaal zal dus een beroep op het Nederlandsche volk in het algemeen en op de Heldersche bevolking in het bijzon der gedaan worden, een beroep, dat wij van harte aanbevelen. De opbrengst der laatste collecte mag bevredigend genoemd worden. De op brengst was evenwel niet dat wat men zich er van voorgesteld had. Hetgeen te betreuren is, aangezien er nog ontzag lijk veel nooden te lenigen vallen. Niet in de laatste plaats in onze eigen stad, waar reeds een aanzienlijk bedrag aan „Winterhulp"-geld uitbetaald werd. „Winterhulp" is een Nederlandsche or ganisatie, die van de bevolking geen aal moes vraagt doch een offer. Een offer te brengen door hen, die nog iets missen kunnen ten bate van hen, die zich in kom mervolle omstandigheden bevinden. Laat men nu reeds een bijdrage wegleg gen voor de komende Mei-dagen, opdat men ook zijn aandeel levere in deze naas tenliefde-campagne. Tevens vestigen wij er de aandacht op, dat er weder gelegenheid bestaat zich op te geven als collectant of collectrice. Dit kan geschieden op het bureau „Winter hulp" hetwelk gevestigd is in het gebouw voor Sociale Zaken aan den Kanaalweg. van 8 tot 16 April 1941. Wijzigingen: Den Helder: Gebr. Bos, Krugerstraat 107 aardappelen enz.; uittreding vennoot. Alg. Ass. kantoor Arend Meijer, Kanaal- weg 108; verplaatst naar Zuilen. Opheffingen: Texel: Wed. C. Tiessen-Hillenius, Den Burg Warmoesstraat 59, winkel in schoenen, enz. J. Bruin, de Waal 69, timmerman en aan nemer. Het is midden-April en dus volop lente. Nog kan er wel eens een koude dag tusschen doorloopen, waarop 'n felle Noord-Ooster over de velden blaast, groote onheilspellende wolk gevaarten langs den hemel rennen en het water in kanalen en vaarten wild en onstui mig klotst tegen beschoeiing en oevers. Nog hangen we onze winterjas niet voorgoed op zolder en nog kan het gebeuren dat we de kachel eens geducht opratelen, al moeten we nu zuinig doen met het zwarte diamant. Maar zuinig zijn hebben we den laatsten tijd wel geleerd; als dat het eenigste was ging het nog wel. Zoo gauw is de wind echter weer niet in den goeden hoek gekropen of je kunt het aan den lijve onder vinden, dat het nu heelemaal lente is. De zonnestralen kunnen je dan zoo heerlijk koe steren, dat je er aan gaat denken om je demi-saison (als je tenminste zoo rijk nog bent) aan den haak te hangen en in je col bertje op de fiets te springen, de stad de stad te laten en het vrije veld in te trekken. Als je het nog niet wist, zul je daar wel heelemaal tot de overtuiging komen, dat het met de winter gedaan is en dat de lentegodin volslagen heeft gezegevierd. De laatste hui zenblokken heb je ternauwernood achter je gelaten of de leeuwerik, een der grootste solisten van het vogelenkoor doet je genieten van haar schoon gezang. Als je tijd genoeg had, zou je even van de fiets stappen en een poosje gaan liggen luisteren op den grasberm aan de zonzijde van den weg. Onwillekeurig moet je dan denken aan het mooie gedicht van Jan Prins (den oud-zeeofficier C. L. Schepp) Naar zonnefeest van zilveren luchten Stort hij zich dol en dronken op En werpt een zwerm van zanggeruchten Neer over dal en heuvelkop Lang heeft het geduurd eer de weiden hun natuurlijke kleur weer terugkregen, maar het gaat nu hard. Prachtig frisch groen zijn de velden en de vogels hebben er met vreugde bezit van genomen. Het is nu nog hun weide, want de koeien staan grootendeels nog in de soms wat al te warme stallen. Als het buiten zulk heerlijk voorjaarsweer is en de pure lentelucht waait door de open staldeur naar binnen, dan orden ook zij onrustig. Hun groote oogen gluren verlangend naar het stukje blauw, zichtbaar door het stoffige stalruitje en hun loppen rukken nijdig aan het touw. Als ze eindelijk merken dat het zonder resultaat blijft, stooten ze een klagend geloei uit en verzoenen zich met hun lot. Maar lang zal het niet meer duren. Dan gaan ook zij de wijde ruimten op, eerst aarzelend, maar eenmaal de buitenlucht opsnuivend dol van vreugde over hun herwonnen vrijheid. Dan gaan op den stal bezem en zwabber hun werk doen en tusschen de houten schotten wordt schoon wit zand gestrooid. Op den stal wordt het dan stil... Zoo ver is het echter nog niet. Nu wat wol witte vormlooze wolken tegen het blauwe hemeldek plekken en zich heel hoog zwevend op stijgende luchtstroomen enkele blanke en meeuwenlgven afteekenen, nu l(jkt de gansche wereld wel van het geheel en onstuimg doorbrekende voorjaar te willen getuigen. Dol en uitbundig zijn de kieviten, de vogels die op de voorjaarsweiden domineeren en die we in ons mooie Hollandsche polderland nooit zouden willen missen. Rustig voortvliegend kunnen ze plotseling lijnrecht omhoog schie ten om direct daarop weer kopje duikelend en luid roepend omlaag te vallen. Vele nest kuiltjes zijn al gedraaid en gevuld met de groene bruingespikkelde eieren, waaruit straks de koddige donzige jongen het nieuwe leven in zullen duikelen. Terwijl vrouwkieft op de eieren zit, houdt haar wederhelft de wacht om elke ongewenschte gast of rust verstoorder verre te houden. Want behalve de kieviten zijn er natuurlijk nog tallooze andere vogels, die vreugde en jolijt op de weide brengen! Daar is de tureluur, die met snelle vleugel slag als een pijl de lucht inschiet, wanneer je hem stoort bij het voedselzoeken aan den slootkant en ook klinkt de naamroep van zijn hooger op de pooten staand familielid de grutto of marei over de velden. En de schol eksters of bonte pieten ontbreken natuurlijk evenmin op ons voorjaarsappel. Met rappe vleugelslag en veel lawaai zitten elkaar na, hoog in de lucht, zoodat je soms eerst een paar minuten moet turen, eer je de rakkers in het vizier hebt. Dan duiken ze net naar beneden om op de weide hun achtervolging voort te zetten. Het wordt een dolle race... als ze er tenslotte genoeg van hebben, steken ze hun koppen bij elkaar en staan in een typi sche houding, de oranjeroode snavel recht omlaag te fluiten, dat het een lieve lust is. Ook zij zullen weldra ergens in het duin van wat dorre heidetakjes een nest fabriceeren voor hun groote witte zwartbruingestippelde eieren. In de sloten is het eveneens een druk ver tier. De groenrokken, die zich den heelen langen winter schuil hielden, drijven even met de koppen boven het oppervlak en laten tegen den avond een vroolijk gekweel hooren. Ze hebben al lang bruiloft gehouden en hier en daar drijven de dichte glibberige klonten eitjes met de zwarte stipjes, die al flink groeien. Sommige van de zwartstaartjes be wegen zich al! Veel van die jonge kikkertjes zullen straks de hoofdschotel vormen van reiger en lepelaar. Ja, de laatsten zjjn al weer een paar weken terug van hun reis naar de zuid en zijn druk bezig om hun oude nesten tusschen het nog grijze riet op te knappen. W. KOK. En nog eenige sportprestaties ven Heldersche tippelaars. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van den heer Lastdrager om een kleine rectificatie aan te brengen in ons verslag, gepubliceerd in de courant van Dinsdag 15 dezer, over de ge houden wandeltocht te Schagen. Abusievelijk was vermeld, dat de heeren Bakker, Kelder en Ketner, leden van de Zilver meeuw, van Den Helder naar Schagen waren getippeld, aldaar gewandeld op de 35 km en vervolgens weer loopende terug. Dit is onjuist. Deze prestatie leverde n.1. de heeren Haringa en de Booy, ook leden van de Zilvermeeuw. De drie bovengenoemde heeren hebben ech ter wel deelgenomen aan de Ronde van Noord Holland, een wandeltocht georganiseerd door de L.A.T. te Amsterdam en gehouden op 12-13-14 April, afstand plm. 180 km. U ziet eere wien eere toekomt. Ook deze prestatie is niet voor de poes. Daarenboven in aanmer king nemende, dat voor dezen tocht het puikje van de zalm uit N. Holland meeliep, n.1. 19 wandelaars, dan kunnen wij toch zeker als goede Nieuwediepers trots zijn op de verrich tingen van deze 5 heeren welke hun vereeni- ging „de Zilvermeeuw" op zoo waardige wijze weten te vertegenwoordigen. Onze vroegere stadgenoot, de heer B. v. Schijndel Pzn., slaagde dezer dagen voor het examen Tech. Ambt. R.W.S. Te Julianadorp slaapkamertje te huur. van 16 April 1941. BEVALLEN: J. SwartGeurts, z.; RuigProvilij, d.; C. ScholSmids, d. ONDERTROUWD: J. P. Hennekam en A. D. Zaal; K. v. d. Linden en H. Scheffers. OVERLEDEN: J. D. van Yperen, 69 j., m. 600 vergunningen waren uitgereikt. Texel is nog even gastvrij als voorheen, aldus schrijft de Tex. Crt., maar de oorlog wierp roet in het eten, met het gevolg, dat „vreemdelingen" met een speciale vergunning alleen ons eiland mogen betreden. Voor de dagen rond Paschen werd dank zij Burge meester Kamp, die te Haarlem voor zijn Texelaars en hun verwanten als pleitbezorger is opgetreden een gunstige regeling getrof fen. Anders mocht je alleen maar komen in geval van ernstige ziekte, of wanneer je als handelsreiziger b.v. gewoon was het eiland geregeld te bezoeken. Voor Paschen kregen de naaste familieleden van de Texelaar toegang en men kan zich voorstellen, dat daarvan een ruim gebruik is gemaakt. Niet minder dan 600 vergunningen werden uitgereikt. Het was op den dag voor Paschen aan de haven een drukte van belang. De bussen kon den de bezoekers nauwelijks „verwerken" en toch was men er op aangewezen, daar taxi's niet van honk mochten wegens geboden ben zinebeperking. Het weer heeft niet meegewerkt. Geen Paaschzonnetje! Tweeden Paaschdag vooral was het weer guur en regenachtig. Wat kun nen we anders reeds niet genieten van de alom ontwakende natuur in bosch en duin, langs velden en wegen. We waren nu op de huiskamer aangewezen Nochthansde lente komt toch. Laat ons op betere Pinkster dagen hopen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Elisabeth Wilhelmina, d. v. W. J. S. Vernooy en M. J. Stevens; Anna, d. v. H. Weerstand en A. Visser. OVERLEDEN: D. Weerstand, 68 jaren, echtgenoote van A. Kroon. EEN NIEUW BEDRIJF. De firma P. Hakvoort en Zoon, die zich den laatsten tijd speciaal heeft toegelegd op het repareeren van het Zuiderzeemateriaal, heeft, nu dit werk gaat afnemen, een ber gingsbedrijf opgericht. Daartoe heeft de firma reeds haar eerste werkzaamheden aan gevangen, n.1. het lichten van eenige bij Elburg gezonken bakken. Nu de visscherij op aal en paling weer in een beginstadium is, is er thans veel werk op de werven te Urk om de vaartuigen te herstellen. VISSCHERIJ. Urk 15 April. Door 14 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 700 pond fuikaal, prijs 3177 ct.40 pond kuilaal 31 ct,; 15 pond karper 25 ct.; 1000 pond spiering'1415 ct.; 2500 pond voorn 710 ct. per pond en 300 manden nest, prijs 33 ct. per mand. is beter dan de beste reiziger I Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5