APOLLO BIOSCOOP De Blinde Passagiei oyrie BREEZAND GEVARIEERD BljPROGRAMMA Oosten DE SCHAGER MARKT Geiten kosten honderd gulden Marktberichten O XT I dc heksenketel INablje van het SCHAGEN Avonturen van jeugdige Hagenaars Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Onder auspiciën der Commissie van Akker- en Weidebouw is te Breukeier waard een demonstratie gegeven m^l t.en aa"aardploeg, welke bij het poten der aardappelen de aarde rondom het pootgoed weer in or e rengt. Ur. C. K.. van Daalen, Rijkslandbouwconsulent te Utrecht, geeft uitlegging aan de talrijke belangs.ellenden (Foto Pax-Holland) brengt ZATERDAG- en ZONDAGAVOND acht unr en ZONDAGMIDDAG drie unr de spannende en gevoe lige TOBJS-film: F.en film van liefde en romantiek, smokkelarij, mu ziek en kameraadschap, waariq de wonderlijke avonturen van de bemanning der Donau-sleepboot „Fortuna" worden weergegeven en waarbij de mach tige Donau met haar sterk wisselende omgeving de achtergrond vormt. De hoofdrollen zijn hierbij toevertrouwd aan Hilde Krahl, A.ttila Hörbiger, Paul Javor e.a., allen artis- ten van super-klasse. Toegang voor alle leeftijden. DE DIRECTIE. FRANKRIJK WEIGERDE HET ON AFHANKELIJKHEIDSVERDRAG TE RATIFICEEREN. Bevolking in 1940 uiteengevallen in ontelbare politieke partijen Bey roet, 15 April (V.P.B.) Reeds weken lang komen er berichten uit Syrië over onrust, demonstraties en ten slotte over bloedige onlusten. Thans is het mo gelijk zich uit al deze berichten een beeld te vormen, dat herinnert aan de dagen van Januari 1936, aan de algemeene staking in Damascus. die zes weken lang aanhield en zich uitbreidde tot de steden Homs, Ha- ma en Aleppo, zoodat de Fransche regeering onder Leon Blum moest ingrijpen. Dit leidde tot het afsluiten van het Fransch- Syrische onafhankelijkheidsverdrag. Toen maals was het de Syrische regeering van. het nationale blok onder Mardam Bey, die achter de algemeene staking van 1936 stond. Het is veelbetéekenend, dat de on lusten, waarmede deze staking gepaard ging. uitbraken twee maanden vóór den grooten opstand van de Arabieren in Pales tina. De regeering van Mardam ratificeerde op den 31sten December 1936 het onafhanke lijkheidsverdrag met Frankrijk. Geleidelijk echter trad Mardam op den achtergrond en droeg de regeering des lands over aan anderen. Hierbij valt op te merken, dat Frankrijk het verdrag nooit heeft geratifi ceerd. Naar het schijnt is Mardam Bey nu opnieuw ten tooneele verschenen. Hij moet zich destijds hebben teruggetrokken in Irak en vandaar thans in Damascus zijn aange komen. CHAOTISCHE TOESTAND IN SYRIë. Mardam Bey en zijn nationaal blok dat inmiddels het grootste deel van zijn oorspronkelijke sterkte heeft ingeboet zien zich in de hoofdstad van Syrië voor een chaos geplaatst, waar bijna geen door komen meer aan is. Aan den eenen kant het gevaar van de oppositie in Frankrijk, dat het nog steeds de onafhankelijkheid heeft ont houden aan den anderen kant het Engelsehe gevaar, dat van de zijde van Palestina dreigt. Naar men weet, hebben de Engelschen het blijkbaar voorzien op de inlijving van Syrië, dat zij gaarne in de Britsche invloedssfeer zouden be trekken. Daarbij komt nog de onzekerheid, waarin Syrië verkeert ten aanzien van het einde van den tegemvoordigen oorlog en over het lot, dat Syrië dan te wachten staat. De Engelsehe propaganda doet al haar best. om de meening ingang te doen vinden dat de spilmogendheden het voornemen zouden koesteren. Syrië voof goeden buit te verklaren, als zij er eenmaal zijn. Daar tegenover hebben de spilmogendheden ver klaard. dat zij strijden voor de vrijheid van alle Arabische volken". Overigens schijnt de binnenlandsche poli tieke toestand van Syrië op het oogenblik nog verwarder te zijn. dan de buitcnland- sche. Daarbij moet men niet uit het oog verliezen .dat Syrië altijd een lichaam is geweest, verdeeld tegen zichzelf. Dn natio nale hoofdstad Damascus staat in dat op zicht lijnrecht tegenover het decentralisti- sche Aleppo in het Noorden, welke bevol king die van Damascus overtreft. PARTIJPOLITIEK ZONDER EINDE. De toestand is buitengewoon moeilijk in het Noordoosten, in de provincie Djesireh, waar verschillende rassen wonen, die het niet met elkaar kunnen vindon, waaronder de activistische Koerden. Dit moest natuur lijk leiden tot intriges zonder eind. Na het verlies van het Sandsjak Alexandrette blijft nog de heksenketel van het gebied der Alawieton over, met de haven Lattakieh. Dit gebied maakt, op grond van ontelbare godsdienstige en rasgeschillen in den vol- kerenchaos van het Nabije Oosten. aan spraak op een bijzondere behandeling. En ten slotte zijn de Droezen in het Zuiden van Syrië vanouds bekend om hun seperatisti- sche neigingen. Tot het jaar 1938- heerschte in het zuiver Arabo-Syrische gebied, dank zij de sterkte van het nationale blok, een voor Syrië betrekkelijke rust. In dat jaar evenwel werd deze rust verstoord, het blok viel uiteen en werd successievelijk ver vangen door meer dan een dozijn z.g. regeeringen die in Damascus zetelden, doch welken geen van allen een lang leven was bescho ren. Hiervan maakte Frankrijk ge bruik, om een ambtenarendirectori- ura in te stellen, waardoor de on afhankelijkheidsverklaring tot een doode letter werd. Dat was in 1939. In 1940 begonnen toen opnieuw de partij twisten, die zelfs voor Syrië. een on- gekenden omvang aannamen. Er werden ontelbare groepen en groepjes gevormd (politieke bond van de daad, politieke part^ jonge Arabieren. E.T.Q.) die elk voor zich aanspraken wilden laten gelden op de leiding des lands en al de andere partijen eenvoudig wilden ophangen- Slechts In één enkel opzicht waren zij het eens: hun va derland moest onafhankelijk wórden. DE GEBEURTENISSEN VAN DEN LAATSTEN TIJD. De gebeurtenissen van den laatsten tijd zijn bekend: het brood werd schaarsch en de prijzen gingen omhoog. De bevolking ging in staking tegen deze verhoogde prij zen. Zooals dat in Syrië echter altijd gaat: reeds den tweeden dag was de staking te gen de broodprijzen vergeten en trad de politiek op den voorgrond. Na een week herhaalde zich hetzelfde als vijf jaar te voren: Men eischte de onafhankelijkheid en kwam in verzet tegen de door Frank rijk uitgeoefende voogdijschap. Zelfs Frank rijk moest inzien, dat deze eisch zwaarder woog dan al het andere; en het gevolg was, dat Syrië inderdaad een nieuwen re- geeringsvorm krees, welke aan dit verlan gen tegemoet kwam. Op den duur echter is de bestaande toestand onhoudbaar. Met lapmiddelen komt men op den duur niet verder. Syrië zal geen rust' kennen, voordat het zijn volledige onafhankelijkheid heeft veroverd. Op aanhangwagen van vrachtauto geklommen en meegereden tot Schagen. Een chauffeur van een vrachtauto, waar achter een wagentje met gasgenerator was gekoppeld, kwam gistermiddag te Schagen tot de. ontdekking, dat hij ongewild twee jeugdige pasagiers van Den Haag, zijn startplaats, tot hier in Hollands Noorden meegenomen. Een vijftienjarige een een twaalfjarige knaap hadden de kans schoon gezien in Den Haag op het aanhangwagentje te klauteren, en ongezien de reis tot Schagen mee te ma ken. Voorloopig ontfermde de hotelier de heer Geel aan het Stationsplein zich over de passagiers en bracht ze met brood en koffie wat op hun verhaal. Er zat niet anders op dan de politie te waarschuwen en in af wachting van het transport weer naar Den Haag, waren ze op het bureau in de Land- bouwstraat in de gelegenheid gesteld verder te bekomen van de verre reis. Natuurlijk ontbrak het polilioneeie standje niet, maar de jongens echte „binken", hadden al gauw in de gaten, dat de strenge meneeren het zoo héél erg niet meenden. Het was bovendien allemaal heel onschuldig ge gaan, ze waren een „ommetje om", toen kwam die fijne auto en werd de verleiding te groot om van het aanhangwagentje af te blijven. Toen ze eenmaal zaten, ging de auto plotseling rijden en drufden ze er niet meer af te springen. De kinderpolitie in Den Haag werd verwit tigd en deze zou de ouders vertellen dat hun jongens laat op den avond konden worden, afgehaald. Om zes uur is het stel onder geleide van een rijksveldwachter óp transport gesteld. Of de ontvangst in Den Haag even prettig is ge weest als te Schagen, waar de politie het den jongens, die kennelijk uit fatsoenlijke ge zinnen kwamen, niet al te moeilijk heeft ge maakt, is een andere vraag. Donderdag j.1. waren er 5S stuks yee voor de Centrale, een groot verschil bij vo rige weken! Wij kunen deze week wel wat weinig tocloopen. De aanvoer van melkvee was bevredigend, handel goed, prijzen tot f475. Gelde koeien, weidekoeien handel naar wensch; hoogste noteering 350. Veel pinken aangevoerd. Noteering tot. f300, duur dus maar toch ging dc handel wel. In den handel wordt dit genoemd „stijf duur". Nuchtere kalveren voor de fok golden f 30- f52: handel was wel eenigszins stug. Voor de Centrale waren er 500 stuks aangevoerd. 8 Paarden aangevoerd; deze noteering was 1100—1800 gld. Duur! Zoo gezegd, de heer K. Stammes had ze hier in alle rangen en standen en kan ze ook leveren. Gisteren ver kocht hij nog 2 stuks, dat is op zichzelf al een kapitaal. De handel in overhouders was vrij goed. de noteering was 4258 gld. Maar er waren ook „reuzen overhouders" aangevoerd. Jonge bokken, en geiten golden van f 1.50 —f2. Naar melkgeiten wordt sterk gevraagd die kunen nu geweldige prijzen opbrengen! Er werd gesproken van pl.m. 100 gld. Hoe is het mogelijk! Schrammen tot f40. Biggen tot f28; handel van beiden kalm. Konijnen golden vandaag 0.50. minder bij de vorige weken, nu was de duurste konijn voor f 12.50 verkocht. Handel best. Kippen bij het oude. tot f3. Het was wat weer betrof een mooie dag. veel bezoek cn kooplust en zoo was er aardig drukte op de stallenmarkt ook. ANNA PAÜLOWNA BREEZAND DE BLINDE PASSAGIER. Goede bekenden, Atilla Hürbirger, Hilde Krahl en Paul Javor spelen de hoofdrollen in de van vele zijden zeer goed gerecenseer de film, „De Blinde Passagier", die Zater dag en Zondag in de Apollobioscoop ver toond wordt Het goed in elkaar gezette verhaal van haat, liefde, jaloezie* en <!e dramatische ge beurtenissen die daar een gevolg van zijn, speelt zich af op een rivierboot, op de Do naureis van Weenen naar de Zwarte Zee. Zoodoende maakt dc toeschouwer tevens ongemerkt kennis met veel van de landen VERVOER VAN POOT- AARDAPPELEN. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat ter voorkoming van frau duleus vervoer, het verboden is pootaardappelen te verzenden naar de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, zon der dat dit vervoer gedekt is door èen vervoerbewijs uitgege ven door den P.B.H. Dit geldt zoowel voor gekeurd als voor ongekeurd pootgoed. De aanvrage voor een ver voerbewijs moet bovendien ver gezeld gaan van een bestelbon, die tevoren door den gebruiker van het pootgoed moet zijn aan gevraagd. OMZETBELASTING AARDAPPELEN. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd maakt in aansluiting op mede- deelingen. door het departe ment van financiën reeds in de pers over de regeling der omzet belasting op aardappelen ge daan, aan telers van aardappe len het volgende bekend. De door het Departement van Financiën getroffen regeling houdt in, dat de omzetbelasting ad 1 niet wordt geheven bij de telers van aardappelen, maar bij de V.B.N.A. Deze regeling is getroffen, ten einde de in ning der omzetbelasting te ver eenvoudigen. Waar het wei de bedoeling is, dat deze belasting ten laste van de telers komt, wordt van 1 April jl. af door de Provinciale Bureaux van de V.B.NA. op den telersverkoop prijs „af boerderij" 1 inge houden. en volkeren, welke thans in het brandpunt van de belangstelling staan, n.1. van dat deel van den Balkan, waar de Donau door stroomt. De Donau zelf is mooi en camera man en regisseur hebben uitstekend sa mengewerkt om de romantische omgeving en het avontuur, dat zich op de rivierboot afspeelt tusschen de schepelingen van ver schillende nationaliteit in een pakkend ge heel samen te vatten, want. ook de span ning ontbreekt niet, evenmin als de humor de Csardas en de muziek van het nabije Oosten. Een film dus die trekken zal! SCHAGEN. 17 April. 8 Paarden f 1100—1800. 45 geldekoeien, magere f 150—350, 58 idem vette voor de Centrale. 35 kalfkoeien f 380475. 44 pin ken f 225300. 500 nuchtere klaveren voor de Centrale. 111 overhouders f 4258. 10 bokken en geiten. ionge f 1.502. 8 magere varkens f 3040 39 biggen f 2028, 60 ko nijnen f 2—12. 20 kippen f 2—3. (Ofiicieeie noteering'). NOORDSCHARWOUDE. 17 April. Aanvoer: 10500 Kg. roode kool f 8.50, 50600 Ke. Deensche witte kool f 6.30. BROEK OP T.ANGF.XDUK. 17 April. Aanvoer: 3000 Ke. roode kool f 8.50, 120200 Ke. Deensche witte kool f 6.30. Voorloopiee noteerine (hedenochtend 9Vi uur dooreeheld). Officieele prijzen en aaneevoerde kwantums van vandaag, publi- cceren wit moreen. NOORDSCHARWOUDE. 18 April. Aanvoer: 94700 Ke. roode kool f 8.50. 1700 Kg. gel? kool f 7.20. 50100 Ke. Deensche wP'e kool f 0.30. BROEK Or> TANG ENDLIK 18 Wil. Aanvoer: 75 Ke. uien f G.850 Kg. kro ten f 3.70. 675 Kg. roode kool. afwijkend 6.80. 41750 Ke. D. witte kool f R.30. 125 bos rabarber f 1490 Terwijl de vliegtuigen voor den start gerèed staan, wordt de sport als belangrijk onderdeel van de training der manschappen van de Duitsche weermacht niet vergeten (Foto Weltblld' Bij de Duitsche troepen in Noord Afrika. - Temidden van de verlatenheid in de woestijn is een legerplaats opgeslagen (Foto Woltbild)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3