Egypte houdt voet bij stuk tegen Engelsche eischen Marktberichten v Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Dc politieke crisis in Paraguay Ierland wil zich niet verkoopen Dalmatië verwelkomt Italianen Voet&at Oudesluis-Watervogels 6-2 Benauwde zege van de Deetjes Kampioenswedstrijd afcL I onbeslist K.F.C* benut zijn laatste kans VERVOER VAN POOT- AARDAPPELEN, ROODE STAR EN BINTJE. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend: le. het vervoer van pootgoed, zoowel ongekeurd als N.A.K. geodgekeurd, is verboden, ten zij het gedekt wordt door een ve.rvoerbewi.is. afgegeven door den Plaatselijken Bureauhou der. In verband met voorgekomen frauduleus vervoer van poot- Roed, waarbij dit aan de aan gegeven bestemming werd ont trokken. is aan den Plaatse-; lijken Bureauhouder opgedira" gen een vervoerbewijs slechts dan af te geven, wanneer voor hem vaststaat, dat de aardap pelen inderdaad als poters rul len worden aangewend. 2. het vervoer- en afleverings verbod op Roode Star en Bintje zijn thans opgeheven. Krachtige boodschap van den president: kuiperijen worden on derdrukt. In verband met de huidige binnenlandsche politieke crisis in Paraguay, heeft de presi dent dep republiek, Morinigo, een manifest aan het volk uitgegeven, waarin hij rapport uitbrengt over de laatste gebeurtenissen. Daarin wordt aangeduid, dat demagogische elementen getracht hebben 't optreden der regeering te bemoeilijken en 't leger en de marine op te ruien. Tezamen met eenige nii litairen hebben deze elementen getracht de openbare orde te verstoren. De president der republiek is echter vastbesloten met de groot ste energie tegen deze kuiperijen op te treden. Naar verluidt heeft de president het aan bod tot aftreden van de ministers niet aan genomen, maar hun opnieuw zijn vertrouwen' geschonken. Voorts heeft Morinigo terstond met de militaire chefs besprekingen aange knoopt, waarbij zij hem toezegden den tot dusver gevolgden koers der regeering te zul len steunen. Duidelijke verklaring van lersche minister. De lersche minister van defensie, Aiken, die zich in de Vereengde Staten bevindt omi te onderhandelen over den aankoop van oorlogsmateriaal, heeft in een rede ver klaard, dat Ierland niet van zijn neutrali teitspolitiek zal worden afgebracht door economischen druk, militaire dreigementen of beloften voor een lersche utopie na den oorlog. Die politiek, aldus de minister, zou slechts veranderen, wanneer Ierland zou worden aangevallen. De souvereine rech ten van het lersche volk zullen nooit wor den verkocht voor goederen of iets anders. Wij zullen geen stap in de richting vare oorlog doen, aldus Aiken, dit geldt ook voor het gebruik van onze havens door de oorlogvoerenden. Geestdrift onder de bevolking. De Italiaansche kolonnes, die door de plaatsjes in Dalmatie trekken, worden be groet met geestdriftige betoogingen van de bevolking, die van het juk der Serven is be vrijd. Het politie-optreden tegen Servische elementen, die zich aan rooverij overgeven, brengt langzamerhand kalmte 'in het land. De bevolking helpt de officieren met inlich tingen en als een vrachtauto in den modder blijft steken, komen de boeren met hun ossen te hulp. De grenspalen zijn weggehaald en de opschriften in het Servisch verdwenen. De boeren spreken het Venetinaansche dialect. DE EVACUATIE DER BEVOLKING VAN ISTANBOEL. De Turksche autoriteiten hehben reeds een vervoerplan voor de vrijwillige evacu- atie der bevolking van Istanboel uit gewerkt. Volgens dit plan zouden 50.000 bil jetten voor spoorwegvervoer en scheepsge legenheid ter beschikking der vertrekken- den gesteld worden. (Officieels noteering). NOORDSCHARWOUDE, 19 April ÏSO^T^ t?8700 ro°de kool f 8.50. peen i S Witte k°o1 f 6'30' 750 BRiOEK OP LANGENDIJK 19 Anril ceeren wif mo^en V#n vandaa*- pubU" Aamuor^L^GENDTIK, 21 April, rei f 14.1Ö bos rabarber f 13.90, 200 Kg. ï^RDSCHARWO 21 April. Aanvoer, 105.000 Kg. d! witte kool f Mft De mannen van Stammes hebben eindelijk weer eens de punten weten te bemachtigen, in een aardigen, vluggen wedstrijd. Voor de rust was de strijd het mooist, mét twee ge lijkwaardige elftallen. O. leidde met de rust met 21, maar gelijk spel had toen beter de verhouding weergegeven. Na de rust, toen O. heel gauw door een fout van de W. doel man er 3-«-l van maakte, was de strijd voor W. verkeken, al deden zij verwoede pogingen om de O. roos te treffen. Over den wedstrijd het volgende: O. speelt eerst voor den wind en onder neemt den eersten aanval, maar Schotfing geeft retour. De W. linksbuiten zal het dan probeeren, maar C. Muntje werf blijkt als .kanthalf een echte .klever" en Kub krijgt dan ook geen kans. Als na een kwartier spelen' beide elftallen ingespeeld zijn, krijgt Goet een goede pass van de Graaf en onberispelijk wordt Hollman gepasseerd. 10. Het lijkt dat O. gemakelijk gaat winnen, want eenigen tijd blijven ze in den aanval, doch de W. ach terhoede verdedigt stug, totdat Snijders een onverwacht hoog schot lost, wat de Vries ver keert beoordeelt en twee W. mannen werken den bal in 't net. 11. Er is dan twintig mi nuten gespeeld. Aan weerskanten volgen dan eenige corners, die niets opleveren. Het heele binnentrio van \V. mist dan een voorzet van de W. rechtsbuiten en v. Pelt schiet in vrije positie naast den paal. Als dan O. het initiatief weer neemt, weet S. Slikker na een mooien aanval den stand op 2'1 te brengen voor O. Zelfs brengt dc lat voor W. redding, als Slikker een voorzet van Goet schitterend inkopt. Quant vendt een kogel in, maar Hollander redt keurig tot corner, die niets oplevert. Als de rust dan aanbreekt, leidt O. met 21. Na de thee weet O. heel gauw den voor sprong door de Graaf te vergrooten, als ge volg van een misverstand in de VV. achter hoede. 31. Nu is het hek van den dam, want heel gauw, na goed spel van de heele voor hoede, weet S. Slikker voor de vierde maal de W.-keeper te passeeren, 4-1 W. verandert zijn opstelling en probeert van alles om den acherstand in te loopen, maar Voerman en Geerlings weten van geen krimp, goed bij gestaan door haar halflinie Quant snelt met den bal in de richting van W. doel zet goed voor en de Graaf is er als de kippen bij en het is 51. En nog is het niet genoeg, want het is Donselaar die met een harden, lagen voorzet van Goet in moeilijke positie schitte rend weet te doelpunten 6—1. De aardigheid raakt er af en W. weet kort voor 't einde nog een tweede doelpunt te ma ken door haar 1 buiten Kub als de Vries bij een hoog schot den bal voor diens voeten slaat. 62. Zoo komt dan het einde, en fluit scheidsrechter Stam uit Alkmaar, die rustig en gered leidde, inrukken. D.T.S.—M.F.C, 3—2. Door een benauwde, maar volkomen ver diende overwinning heeft D.T.S. zich op de leidersplaats gehandhaafd. Als men rekent, dat de Medemblikkers zich voor de rust een 20 voorsprong had den veroverd, dan kan men zich wel inden ken, dat het aardig gespanneni heeft. Jam mer was het. dat deze spanning oorzaak werd van vaak minder faire spelmethoden die de wedstrijd vaak een tamelijk ruw en daardoor slordig karakter gaven. Een met alle middelen vechtende M.F.C.- ploeg heeft tenslotte toch niet kunnen ver hinderen, dat de punten in Oudkarspel bleven, ondanks het feit dat het geluk toch heel vaak aan hun kant was. Drie straf schoppen voortkomende uit gevallen van uitersten nood voor hun doel leverden slechts 1 doelpunt voor D.T.S. op. daar Car- nas de laatste wist te benutten. Na de rust heeft het M.-doel een druk te doorstaan gekregen, die slechts met de aller grootste moeite werd afgewenteld en waarin het een wonder was, dat dit zonder doelpun ten is afgeloopen. D.T.S. begon met den wind in den rug en énkele moeilijke ballen wist de M.-keeper Voor de eerste maal zijn in Drente goed geslaagde demonstraties met model-zweefvliegtuigen ge geven, nl. op de heide te Fluitenberg. .De vliegende vleugel" doet zijn naam eer aan (Foto Pax-Holland) goed te verwerken. Doch het snelle aanvals- spel der geel-zwarten was ook lang niet zon der gevaar en toen hun midvoor na onge veer een kwartier een kans kreeg, benutte hij deze ook. Stug kwam D.T.S. opzetten gevaarlijke momenten doorleefde M.F.C. en toen Bakhuys een goede voorzet plaatste kreeg De Vries na een scrimmage een kans welke echter teniet ging doordat de keeper hem bij de beenen greep. Maar van de toe gestane strafschop wist De Vries geen pro fijt te trekken. Succes kwam aan den anderen kant. Weer een snelle aanval over de rechtervleu gel en v. d. Hoven was voor de tweede maal gepasseerd. Dat werd bedenkelijk voor D.T.S., maar niet ontmoedigd hebben zij doorgezet. De Vries wisselde van plaats met Bos en toen eerstgenoemde Bakhuys een goede bal gaf zette déze uitstekend voor en Bos kopte, zwaar gehinderd, fraai in. En het duurde niet zoo heel lang toen uit een van de vele aanvallen Bos weer een kans kreeg en met een mooi hoog schot de paptijen op gelijke voet bracht. Gelukkig waren na de rust de gemoe deren wat bedaard maar de sensatie bleef Want vlak na de hervatting zond Bakhuys een kogel in die een H.-back met zijn vuist over de lat sloeg, zoodat we een tweede strafschop kregen. Maar ook deze werd nu door Kooy grandioos gemist. Een zWaar offensief van D.T.S. volgde. Onophoudelijk kwam de bal in de geel zwarte doelmond en een schot van Bos zou doel hebben getroffen als een back cok nu weer niet de bal met de hand .stopte. Carnas maakte toen geen fout en bracht de stand op 32. Zoo is het ge bleven, ondanks de vele spanning die even goed in de strijd bleef. In het allerlaatste moment wist Kroon een dreigend gevaar voor het D.-doel nog te keeren. De kam pioenskans voor D.T.S. is gebleven al was liet op het nippertje. Bergen 2—D.T.S. 2 4—2 Alkm. Boys 6D.T.S. 3 36 door Kruyver, 41, terwijl dezelfde speler kort voor het einde aan alle onzekerheid een einde maakte en doelverdediger Pil voor de vijfde maal liet visschen, 5—1. 1. Na 4 x 7V2 minuut verlengen stand nog steeds 11. GEWELDIGE BELANGSTELLING VOOR A.D.O.—D.H.C. Voor den beslissingswedstrijd om het kampioenschap van afdeeling I bestond enorme belangstelling. Het terrein van Sparta was totaal uit verkocht, hetgeen dus beteekende, dat er plus minus 28.000 toeschou wers aanwezig waren. De wedstrijd heeft niet aan de verwachtingen be antwoord, want over het algemeen stond het spel niet op hoog peil. Dat de zenuwen in dezen wedstrijd een belangrijke rol gespeeld hebben ligt wel voor de hand. In de eerste helft was D.H.C. doorgaans iets meer in den aanval dan A.D.O. en in dat gedeelte van den strijd heeft ze ze ker eenige kansen gehad om te doelpunten. Maar hoe aardig de aanvallen soms ook werden opgezet, aan de afwerking ontbrak heel wat. De vleugelspelers werden door Tap en Loof streng bewaakt en het aantal goede voorzetten, dat er van die zijde kwam was dan ook niet groot. Tot twee maal toe kreeg D.H.C. de gele genheid te §coren maar eerst talmde Schreuder zoo lang, dat Choufou nog kon ingrijpen en daarna.trapte Vollebregt voor open doel den bal langs den paal, A.D.O. moest het meerendeels van snelle open aan vallen hebben doch ook bij haar liet de schotvaardigheid te wenschen over. Rust kwam met blanco stand. Na de rust. In de tweede helft pakte D.H.C. de zaken weer dadelijk flink aan en de Haagsche de fensie had dan ook heel wat aanvallen af te slaan. Het eerste doelpunt kwam na on geveer een kwartier. GEVOLG VAN DE DUITSCHE SUCCESSEN IN AFRIKA. CAIRO, April 1941. (V.P.B.) Het echec, dat de Britsche wapenen gele den hebben in Noord-Afrika en dat op geen enkele manier meer kan worden verdoezeld, of weggecijferd, zal ongetwijfeld nog veel verder reikende gevolgen hebben, dan de ge wone burger op het oogenblik kan overzien. Er is den Engelschen alles aan gelegen om in Egypte de vrije hand te'krijgen, nog meer, dan dit thans het geval is, en zij zullen niets onbeproefd laten orn dit te bereiken. Een eerste poging hebben zij reeds gedaan. Naar verluidt, moet generaal Wavell reeds de uitvoerende macht hebben geëischt in de executieve, hetgeen natuurlijk hierop neer zou komen, dat het geheele land zou moeten bukken voor de macht van Groot-Brittannië. Deze inbreuk op de souvereine macht van Egypte werd echter met verontwaardiging van de hand ge wezen. Egypte is er zich blijkbaar te goed van bewust, wat het boven het hoofd zou hangen, indien dit plan tot uitvoering was gekomen. Dit is echter volstrekt geen reden om aan te nemen dat de poging niet zal worden herhaald. Engeland is niet gewoon, zich veel te storen aan een weigering., En vooral niet op dit oogenblik. nu het een kwestie wordt van te zijn of niet te zijn voor Engelands legermacht, of zij kan rekenen op den daadwerkelijkcn steun van de Egyptische troepen, of niet. Men begrijpt zeer goed de bedoeling van generaal Wavell: hij moet naar vvelgevallen kunnen beschikken over het Egyptische leger, dit daarheen kunnen dirigeeren waar hij het noodig acht, zonder hiervoor de toestemming te hebben van de bevoegde Egyptische instanties. In korte woorden gezegd: de Engelsche regeering moet ook in Egypte overal onbeperkt heer en meester zijn. Hiertoe is Egypte, op grond van de geslo ten verdragen, niet verplicht en kan er ook niet toe verplicht worden. Doch de Engel sche regeering is niet gewoon, zich veel aan te trekken van gesloten verdragen, als zij zich in een zoo precaire situatie bevindt, als dit het geval is in Egypte en het Suez- kanaal tot eiken prijs inoet worden be schermd. Maar aan den,anderen kant is het even begrijpelijk, dat de Egyptische regee- ring volstrekt niet te vinden is voor het doen van concessies, na de zware nederlagen die Engeland in Noord-Afrika heeft geleden. Van den Engel werkte zich keurig langs de lijn, Dijkman miste den voorzet, maar doordat De Jong de situatie verkeerd beoordeelde, kwam Vollebregt er plots zeer gunstig voor te staan. Hij bedacht zich geen mo- ment en plaatste den bal zuiver en laag in het hoekje (01). Zeven minuten later kreeg de aanhang van \D.O. gelegenheid tot juichen. Vreken be sloot mooi werk aan den vleugel met een pass naar Westhoven, deze zag een Kaatle en met een laag scherp schot bracht hij de partijen op gelijken voet (11). Er ontwik kelde zich daarna opnieuw een feilen strijd om het winnende doelpunt. Ix'a twee maal drie kwartier spelen was de stand nog steeds 11, zoodat er vier maal 71/2 minuut verlengd moest worden.. Viel er een doelpunt in deze verlenging, dan was de wedstrijd ten einde. Maar het doelpunt kwam inderdaad niet. Bommels en Dijkman vielen bij D.H.C. uit en werden vervangen door resp. Bekenes en van Geest. Bij A.D.O. waren het Westhoven en Neuteboom, die nog een kans kregen en bij D.H.C. hadden Volle bregt en Ditmars Sr. het pleit nog kunnen beslissen in het voordeel van hun club. De spanning voor de supporters van beide ploe gen werd schier ondragelijk, maar de stand onderging geen verandering meer. Eenige seconden nadat scheidsrechter Van Welze- nes het einde had aangekondigd, van de laatste verlenging, trapte Ditmars Sr. den bal in het net, maar natuurlijk gold dit doel punt niet. Er zal dus nog een tweede beslis singswedstrijd gespeeld moeten worden. 51 overwinning op Sparta. Het was de Koogers duidelijk aan te zien, dat zij voor hun laatste kans speelden, want gedurende den geheelen wedstrijd werkten de spelers met veel élan. Ofschoon de cijfers wellicht wat geflatteerd waren, verdiénde K.F.C. de overwinning in elk opzicht. Eigen lijk stelde Sparta wat teleur. De Rotterdam mers vermochten echter niet de juiste tac tiek tegenover het spel der Koogers te plaat sen, zij liepen te veel in de bekende trechter terwijl zij voorts de fout begingen te ver op te dringen, waardoor de verdediging ver waarloosd werd, waarvan K.F.C. handig pro- iieaenana voeat z.cn zen cr worat nu spoed gezet achter het leeghalen der witloikuilen op den kouden grond, daar dit product van eigen bodem bij warmer weer spoedig zou aaan bederven (Folo Pa^HoU^) (Foto Pax-Holland). "fiteerde. Op deze wijze kwam reeds het eer ste doelpunt na drie minuten ter wereld. Sparta stond geheel opgedrongen toen K.F.C. doorbrak en met een goed schot van Kok de leiding nam (10). Wel zat Sparta daar na geregeld voor het K.F.C.-doel, doch na 20 minuten herhaalde zich het spel en bracht de Boer den stand op 20, waarmede de rust aanbrak. Toen de thuisclub in de twee de helft den vrij sterken wind tegen had, was men allerminst gerust in Kooger krin gen, doch toen de Boer weldra den voor sprong tot 30 opvoerde, ging K.F.C. rusti ger spelen. Na een kwartier wist Sparta door Drok den achterstand in te loopen, 3—1 doch kort daarop scoorde K.F.C. opnieuw, P. de Boer.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2