Japan en Ned. Indië Italianen breken verzet der Grieksche achterhoede Gedenkteeken op Fokker's graf Joegoslavisch eo Griekscb goud oaar Egypte Van Vliet doet weer van zich spreken Twee boerderijen verbrand Italiaansch weermachthericht Amerika houdt geheime conferentie Japansche successen in CHINA Laatste telexbericht Moskou erkent Mandsjoekwo Joegoslavische gezant verlaat Hongarije Nederlander in Duitschland veroordeeld Auto mindert te laat snelheid Sefon verbetert record Geen echte bollenzondag Belanorijke dag voor den Noordoosfpolder Kleine oorzaken Qroote gevolgen Van Kleffens confereert te Ba tavia. BATAVIA. 19 April (Domei). De leider van de Japansche economische delegatie in Ne- heeft gisteren een bespreking gevoerd met Van Kleffens, den minister van buitenland- sche zaken van de Nederlandsche emigran- tenregeering te Londen, die op 12 April van uit Londen via Amerika, vergezeld van den heer Weiter, alhier is aangekomen. 450 toestellen bestoken Brieksche leger. Britsch bombardement van Tripolis en BenghazL Het 318e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Zaterdag hebben de divisies van het 9e en het 11e leger vrijwel overal de grenzen van het koninkrijk Albanië bereikt. Zij heb ben overal den hardnekkigen weerstand van de sterke Grieksche achterhoede gebroken en vele vernielingen' op de wegen overwonnen. Talrijke gevangenen en een aanzienlijke hoeveelheid materiaal is in onze handen ge vallen. Vele afdeelingen jagers, bommenwer pers en duikbommenwerpers, in totaal 450 toestellen, hebben het terugtrekkende Griek sche leger onophoudelijk en krachtig be stookt. Troepenconcentraties, barakken en artilleriestellingen werden getroffen, brug gen en wegen vernield. Honderd auto's, be laden met troepen en materiaal, werden eveneens vernield. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld van Kastika (Janina) in scheervlucht aangevallen. Vijf op den grond staande vliegtuigen geraakten in brand. De vlootbasis Preveza is gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben het vliegveld Mikabba en de haven van La Valetta op Malta gebombardeerd: de havenwerken werden getroffen en een groot stoomschip beschadigd. Een onzer duikboo- ten heeft in het Oosten der Middellandsche zee een vijandelijke torpedobootjager getor pedeerd. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artille rie en patrouilles in de zone van Tobroek. Vijandelijke vliegtuigen hebben Benghazi en Tripolis gebombardeerd: Er zijn geen slacht offers en de schade is onaanzienlijk. Uit Oost Afrika niets van beteekenis te melden. VRIJWILLIGERSCORPS OP DE PHILIPPIJNEN. De Dailv Sketch meldt, dat Was hington een geheime conferentie houdt met Groot-Brittannië, Austra lië en de Nederlandsche emigran- tenregeering om te beraadslagen over gemeenschappelijke verdedi gingsvraagstukken. die zijn opge worpen door het sluiten van het RussischJapansche neutraliteits- pact. Naar uit Manila wordt gemeld, is men daar bezig een vrijwilligerscorps te vormen. Aangezien het onderhoud van het corps, dat ongeveer 40.000 man zal omvatten, ech ter financieel niet mogelijk is voor de re geering der Philippijnen. hebben de Ame- rikaansche militaire autoriteiten (Je oplei ding op zich genomen Naar uit een bericht uit Manila blijkt, is de uitbreiding der kazernes en de op leiding der recruten ter hand genomen. Verschillende havenplaatsen bezet. De Japansche troepen, die Zaterdagavond bij verrassing landden in de streek van Hal men en Joeian, zijn snel het binnenland inge trokken en hebben Hwangjen op 60 km. ten westen van Haimen en Wentsjau ingenomen, naar legerautoriteiten bekend gemaakt heb ben. Door andere troepen is Ningpo bezet en Tsjoeki. 'n knooppunt van 't vijandelijk ver keer op den spoorweg HangtsjauKingsjan. De Japanners zijn voortgegaan met de be zetting van alle voorname havens aan de kust van Tsjekiang. Gistermorgen vielen Wentsjau, Haimen en Tsiense in Japansche handen. Een Japansche voorhoede bereikte Zondagmiddag Ningo, de eenige plaats, waar de Chineezen nog verzet boden. De Japanners willen hiermede het goederenverkeer naar Tsjoengking onmogelijk maken. Plechtige onthulling te Driehuis Westerveld. Op een der hooge duintoppen van Wes terveld ligt het graf van Anthonie Fokker. Hier is thans een gedenkteeken opgericht, dat geschonken is door de N.V. Nederland sche vliegtuigfabriek Fokker. Het eenvou dige gedenkteeken bestaat uit een grafmo nument. dat ontworpen is door ir. G. Fried- hoff uit Haarlem, alsmede een zuil. waar op een meeuw, die met uitgespreide vleu gels gereed staat op te vliegen. Dit ge deelte van het gedenkteeken is ontworpen door den beeldhouwer Theo van Teijn. Zaterdagmiddag is het gedenkteeken aan mevrouw Fokker overgedragen, een plech tigheid, welke groote belangstelling had. AMERIKA EN DE OORLOG. NEW YORK, 21 April (D.N.B.): De laatste enquêtes van het Gallup Insti tuut hebben uitgewezen, dat nog steeds ver reweg het grootste deel van het Amerikaan- sche volk tegen een actieve deelneming van de V.S. aan de oorlogsonderhandelingen is. Op de vraag, of een deel van het Amerikaan- sche leger ter ondersteuning van Engeland naar Europa moet worden gezonden, ant woordde 79 procent der ondervraagde „neen", terwijl slechts 17 procent ervoor was, 69 po- cent de ondervraagden sprak zich uit tegen het uitzenden van een deel der Amerikaan- sche luchtvloot naar Engeland. De vraag of Amerikaansche oorlogsschepen naar het Britsche eiland moesten varen, werd door 67 procent met „neen" beantwoord. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR DUITSCHLAND. Berlijn, 21 April (D.N.B.) De Royal Air Force is in de nacht van 20 op 21 April, naar het D.N.B verneemt, met vrij zwakke strijdkrachten het West- Duitsche grensgebied binnengevlogen. Een deel der aanvallende vliegtuigen werd reeds aan de kust door den Duitschen af weer onder vuur genomen en weggedron gen. De binnenvliegende toestellen wierpen hier en daar brisant- en brandbommen neer, die alleen in woonwijken schade van weinig belang veroorzaakten. ENGELSCH PATROUILLESCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Berlijn, 21 April. (D.N.B.) De Britsche admiraliteit heeft Zondag avond medegedeeld, dat het Engelsche pa trouilleschip Torrent tot zinken is gebracht. De familieleden der slachtoffers zijn op de hoogte gesteld. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. B e r I ij n, 21 April (D N B.) Het inlichtingenbureau van de Iersche regeering heeft Zondagavond medegedeeld: Een Britsch vliegtuig is in de nabijheid van Blessington in het graafschap Wick- low neergestort. De uit vier man bestaan de bemanning is om het leven gekomen. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN ROOSE- VELT EN MACKENZIE KING. New York, 21 April (D.N.B.) De bespre kingen, die dezer dagen tusschen don presi dent, Roosevelt, en den Canadeeschen pre mier, Mackenzie King, zijn gevoerd, zijn gis teren geëindigd. Rooseveld keerde uit Hyde- park terug naar Washington, terwijl Mac kenzie King naar Ottawa vertrok. Beiden weigerden nadere inlichtingen te geven om trent den inhoud van de besprekingen. In welingelichte Amerikaansche kringen neemt men aan, dat in de eerste plaats het pro bleem van finantieele hulp der V. S. aan Ca nada ter sprake zal zijn gekomen. DE BESPREKINGEN DER AMERIKAAN SCHE HOOFDREDACTEUREN. Washington, 21 April. (D.N.B.): In de twee dagen geduurd hebbende lte- sprekingen der hoofdredacteuren van Ameri kaansche dagbladen, die in Washington bij eengekomen waren, is vooral tol, uitdruk king gekomen zoo meldt de Washington Post dat men het niet gaarne hoort, wanneer Roo sevelt in zijn vele toespraken tot het volk steeds spreekt over „overwinning" en „ver dediging". Bovendien wcnscht het volk steeds ingelicht te worden over den ernst van den. toestand en de daardoor noodzake lijk geworden maatregelen. Roosevelt zou een grooten fout maken, wanneer hij mocht besluiten tot convooieeren, -zonder tevoren het volk daarvan in kennis te stellen. Het blad geeft te kennen, dat Roosevelt door der gelijke heimelijke acties zijn populariteit op het spel zou zetten Ook de Washington Ti mes Herald komt te spreken over het con- vooiprobleem, waarbij het blad opmerkt, dat het gebruik van Amerikaansche convooien tot den oorlog zou leidon. Tot dusver hebben de interventionnisten nog geen gebruik kunnen maken van Wil- sons argument, dat Amerikanen door Duit sche duikbooten om het leven zijn gekomen. Dit gebrek, zoo merkt het blad ironisch op, zou door het invoeren van convooieering snel verholpen worden. Daardoor riskeert men 't leven van Amerikanen en dan kunnert de oude argumenten van 1917 weer uit de kast gehaald worden en de oude oorlogskoorts kan weer worden opgevoerd. - i - 4fpp|..:f7 ----- .V --/V - r: W-& i ii Üllpt! x v; -V - Op de golvende akkers van het Limburgsche heuvelland vindt de arbeid gestadig voortgang. Voorjaarswerk in de nabijheid van Schimmert (Foto Het Zuiden) Anders gezegd: in Engelsche handen. Volgens berichten uit Ankara, aldus het A.N.P., is in de Egyptische pers gemeld, dat de goudvoorraden der nationale, banken van Joegoslavië en Griekenland door de centrale bank van Egypte zijn overgenomen. Daar de Egyptische centrale bank, ondankshaar recht om bankbiljetten uit te geven, een zui ver Britsche onderneming is. zou daarmede het goud van deze twee landen, die door Engeland en de V. S. in een van tevoren ho- peloozen en verloren oorlog gedreven zijn, onder veilige Britsche controle staan. Verklaring van Matsoeoka. BEIDE PARTIJEN VOORDEEL VAN HET VERDRAG. In een radiorede (ot het aJpansche volk heeft Matsoeoka verklaard, dat het neutra liteitsverdrag met Rusland de erkenning van Mandsjoekwo door Moskou beteekent. Hij wees voorts op het vaste besluit van het Duitsche en Italiaansche volk cjezen oorlog zegevierend uit te vechten en de wereldsituatie meester te worden en ver langde dezelfde vastberadenheid van Japan en Mandsjoekwo, indien Zij eveneens een groote toekomst tegemoet willen gaan. Ook voor Mandsjoekwo opent- het neutrali- teitspact met Moskou nieuwe perspectieven. Het verdrag strekt beide partijen tot voordeel aldus Matsoeoka. ROOFDIEREN IN NOORD-IERLAND AFGEMAAKT. Uit voorzorg voor luchtaanvallen. Naar Reuter uit Belfast meldt, zijn daar gistermorgen alle roofdieren in den dieren tuin doodgeschoten. Dit is een voorzorgs maatregel omdat men bang is voor nieuwe Duitsche luchtaanvallen. Italiaansche hulp aan Joegoslavië. De Joegoslavische gezant, Rasjitsj, en het personeel van het gezantschap, zijn Zater dagmiddag uit Boedapest naar Moskou vertrokken Een kolonne Italiaansche vrachtauto's is uit Gorizia vertrokken om namens de partij en de Dopolavoro hulp te brengen aan de bevolking van de bezette gebieden in Joe goslavië. De kolonne vervoert levensmidde len, medicamenten en klecdingstukken. Gestaakt en verzet gepleegd. Een Nederlander te Kleef had zijn werk plaats zonder verlof verlaten. Bij liet over schrijden van de Duitsch-Nederlandsche grens in Wijier-bij Kranenburg had hij ver zet gepleegd tegen een Duitschen ambtenaar in de uitoefening van zijn functie. Het ge recht wees er op, dat ieder buitenlander zich heeft te gedragen volgens de Duitsche bepa lingen en veroordeelde den beklaagde we gens onbevoegd opgeven van zijn arbeid en verzet tot een gevangenisstraf van 4- maan den. Drie ernstig gewonden het gevolg. Vrijdagavond om half negen is bij den tol te Maartensdijk een ernstig auto-ongeval ge beurd. Omstreeks dien tijd reed daar een vrachtauto, volgeladen met kratten en kisten met groenten, komende van de veiling Utrecht en toebehoorende aan een groenten- handelaar te Naarden. Deze auto minderde vaart bij den tol. Op korten afstand volgde een tweede wagen van zelfde firma en deze wagen minderde te laat snelheid. Achter op den eersten wagen zat op een kleine ruim te een drietal personen, zich vasthoudende De „apenboom in het Vondelpark te Amsterdam Heeft ook nu nog niets aan attractie bij de jeugd ingeboet (Foto Pax.Holl«nd; Jwmemmen Nationale wedstrijden van de A.D.Z. In het sportfondsenbad Oost te Amster dam werden gistermiddag onder groote be langstelling nationale zwemwedstrijden ge- houden, waaraan verschillende beste zwem sters en zwemmers der nationale zwemmers en zwemsters deelnamen. De beste presta tie op dezen middag werd verricht door den Haagschen zwemmer W. Seton van de vereeniging ZIAN, die er in slaagde het Nederlandsche record op de 200 meter schoolslag met 0.6 sec te verbeteren. Dit record stond sinds 26 November 1939 op naam van den Amsterdamschen zwemmer H. Smithuyzen. .Tammer was het zeker, dat déze zwemmer gistermidd. niet tegelijk met Seton startte, want ongetwijfeld zou daar door de tijd van Seton, welke 2 min. 43,1 bedroeg nog beter zijn geweest. Wxelïeruien OVERWINNING TE BRUSSEL. Zaterdagmiddag werd in het Sportpaleis te Brussel het lentecriterium gehouden, waaraan o.a .onze landgenooten van Vliet en Boy en'deelnamen. Onze wereldkampioen sprinter won he't sprintnummer voor de Belgische sprinters Scherens, Cools en Gosselin. In den koppel wedstrijd - konden onze land genooten het evenwel niet verder brengen dan de vijfde plaats. aan touwen. Bij de botsing die plaats had, werden de drie mannen uit den wagen ge slingerd en tegen den grond gesmakt. Zij ble ven zwaar gewond liggen. Nadat de eerste hulp ,was verleend, werden de slachtoffers, de G. uit Weesp en M.- en B. uit, Naarden iij ernstigen toestand naar de St. Gerardus Ma- jellaStichting te Bussum overgebracht. Volgende week kan het hoog tijdag zijn! Zooals wel te verwachten was, is het gis teren geen echte bollenzondag' geworden. Het weer werkte ook geenszins medé. Tot na den middag bleef het guur en triestig en eerst om half twee brak de zon door. Maar toen was het voor velen al te laat ge worden om nog een vérren tocht te maken. Slechts weinig fietsers waren er te zien en hier en daar groepjes wandelaars, maar het was nergens druk Overigens behoeven de afwezigen geen spijt te hebben. Welis waar zijn sommige velden al in vollen tooi, maar de hyacinthen beginnen pas schuchter uit te komen In de luwte prijkte' soms een kleurig veld. De bollenvelden zijn dan ook geenszins op hun fraaist. In de komende dagen zullen meer bloe men ontluiken' en als de weergoden dan niet zoo tegenwerken, belooft het wat goeds voor de volgende week. GEMAAL BIJ VOORST GAAT DRAAIEN. Vandaag wordt het gemaal hij de Voorts in werking gesteld. Met dit belangrijke feit in dp ontwikkeling van de droogmaking van den Noordoostpolder is wederom een mijl paal bereikt. Tot dusver werd het water al leen uitgeslagen door het gemaal te Lem mer. Gedurende de enkele maanden dat het in werking is. zakte het water in den polder met ongeveer 41) c.M. Men kan dat duidelijk waarnemen aan de Overijsselsche kust en bij Urk, op die (Plaatsen, waar weinig water stond en die nu reeds grootendeels zijn droog gevallen. In November denkt men- het derde gemaal dat te Urk, klaar te hebben. Daarna zal het droogvallen van het Urkcrland nog slechts een kwestie van tijd zijn. Reeds dit voorjaar gaan de eerste arbei ders naar den polder, om de drooggevallen gronden voor den cultuur gereed te maken. Kinderen speelden met lucifers. Vrijdagavond ontstond brand in de boerde- V aw°d"d door jlen landbouwer Th. van den Akker t,e Mariahout onder Lieshout. Het vuur breidde zich snel uit en tastte ook de in de onmiddellijke nabijheid staan de boerderij van don landbouwer Th. van Rooy aan. Beide panden gingen geheel in ammen op. Hot vee en het gCoptste gedeel te van den inboedel kon worden gered. De motorspuit uit Nuenen verleeiide assistentie en slaagde er m de omliggende woningen te evenals de ernstig gevaar loopen- boerderij van den landbouwer TI. van den opging' W1Gn 6Cn Stal n°K in vlammen schadeeknnnR d0kit slochts gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is ver speelden het fcit' dat kinderen met lucifers landbouw,, r vijfjarig zoontje van den de is hmnH Üaalte met lucifers speel- De vlan.mo on,tstaan 111 een varkensschuur. hooihor-o. sloe«en van hier over op ccn die evcmiu" iVei Vu'K('ns naar de boerderij, men wn-ri n .scl?uur- een prooi der vlarn- een aantsi i- kalveren, twee varkens en levenhi v™?0" -en dniven ücton er het kilogrammen'Klnce" eenige duizenden en déZ S Kfrc cn havR>'- hat huisraad en de landbouwinventaris verloren.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4