Duitsche waardeering Grieken geven zich over DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER - Verduisteren 8.53 uur Groote najaarsoefeningen voor Grieksche dapperheid in Epirus en Macedonië KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) grieksche officieren mo- gen blanke wapenen be houden. Koning George vlocht naar Kreta ontzaglijke buit Het rijwielplaatje VERDWIJNT Eden over de regeering van koning Peter Naar een bedrijfsorganisatie voor het bloembollenvak Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.22 uur AFRIKA Slag bij Tobroek cn Solloem duurt voort Hoofdcommissaris van Amsterdam ontslagen AMERIKA half millioen man onder de wapenen. amerikaansche vloot 232.000 man sterk. de stakingen. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DONDERDAG 24 APRIL 1941 69e JAARG.No. 9215 Hoe de capitulatie geschiedde. De onvoorwaardelijke overgave der Griek sche legers in Epirus en Macedonië is eer gisteravond om 21.00 uur aangeboden door een' Grieksche delegatie, bestaande uit een kolonel van den generalen staf en nog twee hooge officieren Deze delegatie voor afgegaan door een -witte vlag naderde de voorposten van een Italiaansche divisie die in cetnraal Epirus opereert en verzocht onderhandelingen met het Italiaansche op perbevel. De leden der Grieksche delega tie werden vergezeld door Italiaansche of ficieren naar den zetel van het opperbevel waar zij het onvoorwaarelijke capitulatie aanbod voor beide legers overhandigde. De officieele onderteekening van de wa penstilstandsovereenkomst geschiedde la ter in een villa in de bergen boven Saloni ki, die thans dient als kwartier voor den staf van generaal-veldmaarschalk List en waar ook gisteren de slotbesprekingen te Larissa en Janina de bijzonderheden waren geregeld. Na de onderteekening, die slechts in kleinen kring geschiedde, in tegenwoordig heid van weinige stafofficieren der drie betrokken opperbevelinstanties, nam gene raal Jodl namens het Duitsche opperbevel het woord. I-Iij herdacht de gevalenen sol- daten van de drie volken en erkende in waardige bewoordingen de dapperheid van de Grieksche soldaten. De Italiaansche ge machtigde, generaal Ferrero, sloot zich bij de woorden van den Duitschen generaal pen De Grieksche opperbevelhebber, gene raal Tsolakoglu, dankte namens zijn sol daten voor deze woorden en voor de ridder lijke behandeling, die den gevangenen over eenkomstig den tekst van de wapenstil standsovereenkomst ten deel valt. Generaal Jodl is een der naaste medewer kers van den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, en bevindt Zich als zoodanig voortdurend in de onmiddellijke omgeving van den Fuehrer, die hem- gisteren met een volmacht per vliegtuig uit zijn hoofdkwartier naar Griekenland zond. Strijd, welke sinds October tusschen Italianen en Grieken in en om Albanië werd gestreden, beëindigd. Zooals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage nog konden vermelden.welke mededeeling heden in het officiëele Italiaansche weermachtsbericht elders in dit nummer wordt herhaald, hebben de Grieksche legers in Epirus en Macedonië de capitulatie aangeboden. Naar uit particulieren bron wordt vernomen, zouden deze legers 10 a 12 divisies omvatten,andere berichten spreken.van 16 tot 18 divisies. De capitulatie is door het Duitsche en Italiaansche opper bevel aanvaard; gistermiddag om kwart voor drie is de wapenstilstandsovereenkomst te Saloniki geteekend. Met de overgave dezer door de Italianen uit Albanië verdreven troepen, is dus de strijd, die sinds October tusschen Itali anen en. Grieken werd gestreden, beëindigd. Volgens het Italiaansche persbureau Stefani kan, nu het gros van het Grieksche leger is verslagen, de veldtocht als geëindigd be schouwd worden. Er blijven nog slechts over de strijdkrach ten,- die belast zijn met de dekking van de vlucht der Engel- schen. Die laatste phase zal slechts enkele dagen ver- eischen, vooral nu de Duitsche troepen de vijandelijke ver- zetlinie in de pas van Thermopylade doorbroken hebben, waar de dekking voor den aftocht speciaal is toevertrouwd aan de Australiërs,en Nieuw-Zeelanders, die den opmarsch van de Duitschers naar Athene probeeren te vertragen. Naar de Londensche berichtendienst meldt, is Koning George van Griekenland, tezamen met de regeering naar Kreta gevlucht. Radio Athene heeft dit bevestigd. We koning heeft een proclamatie tot het Grieksche volk ge richt, waarin o.a. gezegd wordt: Wij weten niet wat zal komen. Wij zullen evenwel den strijd met alle beschikbare middelen voort zetten. Verliest den moed niet, wij zullen steeds met u zijn. Ook de Grieksche premier, Zuderos, heeft, volgens radio Athene van Kreta uit een op roep tot de Grieken gericht, waarin hij hen aanspoorde het vertrouwen te behouden en de vaste overtuiging te koesteren, dat Grie kenland weer heerlijke dagen zal beleven. De capitulatie-overeenkomst. In de capitulatie-overeenkomst is o.a. het volgende bepaald: Degenen, die deel uitmaken van het Grieksche leger in Epirus en Mace donië, zijn krijgsgevangenen. Met het oog op den moed. die door de Grieksche troepen op het slagveld is betoond en met het oog op het feit. dat zij hun krijgseer hebben gevrijwaard, behouden de Grieksche officieren hun blanke wapenen en hun uitrusting. Alle Italiaansche krijgsgevangenen, die zich op het ge bied van het Grieksche leger in Epi rus en Macedonië bevinden, moeten onmiddellijk naar de Italiaansche troepen worden gevoerd. De Grieksche krijgsgevangenen zullen in middels in concentratiekampen wordeni ver- eenigd. Na beëindiging van de militaire operaties op bet vastland van Griekenland en op de lonischen eilanden zal de vrijlating van alle officieren, onderofficieren en man schappen in overweging genomen worden. De wapenen, het gebeele oorlogsmateriaal en de reserves van bet leger in Epirus en Macedonië met inbegrip van bet luchtvaar materieel en zijn installaties vormen oor logsbuit. Het opperbevel van de Grieksche troepen zal met alle middelen zorgdragen, dat de vijandelijkheden en alle beschadiging ter stond gestaakt worden benevens alle ver nietiging van oorlogsmaterieel en voorraden en dat de wegeVi in het gebied van het le ger zonder verwijl worden hersteld. Het vertrek van schepen van, allerlei slag en alle luchtvaartverkeer moet in het, gebied van het leger in Epirus en Macedome wor den, geschorst. Het Grieksche opperbevel zal commiss, benoemen, die van volmachten V00J!Z1 worden en de bijzonderheden van de '"'Wi r'ng van de capitulatie zullen regelen de Italiaansche en Duitsche organen, achtereenvolgens zullen worden heno Deze commissies zullen spoedig een o\ zicht verstrekken omtrent de hewapning en de oorlogsformatics van het aow leger in Epirus en Macedonië. In de komende dagen, aldus bevoegde kringen in Berlijn, kan een tweede Duinker ken niet verwacht worden, omdat het reeds aan den gang is. De verliezen der Britsche transportvloot bij Griekenland naderen reeds bedenkelijk die van Duinkerken. Tusschen 16 en 22 April hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in Grieksche havens en in volle zee 152000 ton aan Britsche transportsche pen in den grond geboord en 37 schepen ern stig beschadigd. Sommige der beschadigde schepen meten meer dan 10.000 ton. Zij kun nen voorloopig geen dienst doen In weerwil van de hevige gevechten zijn de verliezen, door de Duitschers tijdens den veldtocht geleden, buitengewoon klein. Men kan cijfers tegemoetzien. aldus werd ver klaard, die naar verhouding nog lager zijn dan die van de Duitsche verliezen in Polen Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk. Men is overgegaan tot de bijeen- zameling van oorlogsmateriaal. Een enorme hoeveelheid kanonnen, mi trailleurs. geweren, vlammenwerpers pantserwagens en luchtafweerge schut is vergaard, zeer modern ma teriaal in perfecte conditie. Voorts heeft men vele duizenden tonnen brandstof aangetroffen en talrijke ja gers en bommenwerpers, die de En- gelschen in hun overhaaste vlucht hebben achtergelaten. Op het gebied van munitie zijn er bergen Ook heeft men verscheidene honderden vracht auto's buitgemaakt, bijna alle in vol maakten staat en voorts opslagplaat sen vol uitrustingsstukken. Engelschen vluchten op kleine schepen. Na de- capitulatie van de voornaamste Grieksche legers dringen de Britsche troe pen! naar het D.N.B. verneemt, in wilde haast naar de zee op. Naar uit Duitsche luchtverkenningen is gebleken, schepen de Britten zich na de succesvolle aanvallen van Duitsche bommenwerpers op de grootere ha vens en transportschepen bij voorkeur in kleinere havens op kleinere schepen in. Duitsche gevechtsvliegtuigen doen voort durend aanvallen op de wijkende Engelsche troepen in Griekenland Duikbommenwer pers hebben op verscheidene plaatsen de en kele wegen, welke naar het zuiden voeren, vernield. De in de Soeda baai op Kreta liggende schepen zijn op 22 April blootgesteld geweest aan zware aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen. Een in de baai liggende Engel sche pantserkruiser werd door een bom van Het zwaarste kaliber zwaar beschadigd, drie koopvaardijschepen en transportschepen met een totalen inhoud van 25.000 brt. werden door goed geplaatste treffers tot zinken ge bracht en twee andere schepen met tezamen 8000 brt. beschadigd. Naar wl] vernemen zal de Rijwiel belasting per 1 Mei a.s. ophouden te bestaan, nadat den laatsten tijd reeds geen contröle meer is uitgeoefend. Men zal zich herinneren, dat de Rijkscommissaris in zijn jongste re devoering in het Concertgebouw te Amsterdam het einde van het Rij wielplaatje reeds had aangekondigd. Volgens eep Reuterbericht heeft de Brit sche minister van buitcnlandsche zaken, Eden, in het Lagerhuis medegedeeld, dat de vroegere Zuidslavische regeering zich met koning Peter aan het hoofd, in het „Mid den-Oosten" heeft gevestigd als „de regeering van een land, dat aan de zijde der geallieer den in oorlog is met Duitschland". Eden voegde hieraan toe: „De Zuid-Slavische rp- geering is vastbesloten den oorlog voort te zetten, tot de eindoverwinning behaald is. Hij verklaarde, dat. de gevluchte regeering van Belgrado op de grootste mogelijke En gel sche hulp kan rekenen bij de voortzet ting van den strijd tegen den gemeenschap- pelijken vijand. ALLE BESTAANDE ANDERE VEREENI- GINGEN VERDWIJNEN. Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft de organisatie-commissie voor het bedrijfsleven (de commissie- Woltersom), welke belast is met de organisatie van het bedrijfsleven in Nederland, aan den heer D. W. Le- feber te Lisse opdracht gegeven de organisatie van het bloembollenbe- drijf op te bouwen. Voor het bloembollenbedri.jf zal één be drijfsorganisatie worden opgericht, welke al le bedrijfsbeoefenaren en alle bedrijfsbelan gen zoowel op vaktechnisch gebied als de be drijfsregeling, zal omvatten. De op te richten organisatie zal op eco nomisch gebied de eenige erkende en repre sentatieve organisatie worden. Dit heeft tot gevolg, dat bestaande vereeni- gingen, welke zich met economische bemoei ingen inzake het bloembollenbedrijf bezig houden, zullen verdwijnen. Houden zij zich behalve met economische ook met sociale aangelegenheden bezig, dan zuilen zij haar bemoeiingen op sociaal gebied kunnen blijven voortzetten Naar wij vernemen heeft de heer Lefeber deze opdracht aanvaard. Koning George van Griekenland. (Foto P.I.B.) ANDERE POLITIEK IN GRIEKENLAND? In de „Giornale d'Italia" verklaarde Gayda, dat de benoeming van den vroegeren gou verneur van de Grieksche Nationale Bank Zuderos tot minister-president het voor spel zou kunnen worden tot een verzoenen de politiek der Grieksche regeering tegen over de asmogendheden. Het is mogelijk, dat Zuderos leider wordt van een nieuwe politiek van Grie kenland met betrekking tot de asmogend heden. aangezien hij nooit een vijandige houding tegenover Duitschland en Italië aan den dag gelegd heeft. SOMBERE STEMMING IN LONDEN. De londensche correspondent van de Nitsii Nitsii meldt, dat de terneergeslagen- hefd te Londen toeneemt. De Engelschen zijn door pers- en radioberichten bedrogen en na het bekend worden van de neder lagen in Zuid-Slavië. Griekenland en Noord Afrika is de teleurstelling der be vnlkine zeer groot. Jegens Eden is de stemming geprikkeld. omdat hii bij zijn buitenlandsche politiek fout na fout heeft gemaakt. Men zegt. dat hij Duitschland een voorwendsel heeft gegeven om Zuid- Slavië binnen te rukken en dat dit blijk baar het eenige resultaat van zijn luide aangekondigde Balkanpolitiek is geweest De ernstige vraagstukken betreffende Afri ka maken de stemming steeds onzekerder.1 Britsche troepen nog steeds in Basra. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren bij Tobroek met succes Britsche ge pantserde en vrachtauto's bestookt met bom men en schietwapens. Verscheidene auto's geraakten in brand. Bovendien ontspon zich een luchtgevecht, waarbij Duitsche jagers een vijandelijk vliegtuig neerschoten zonder zelf verliezen te lijden. - Bij Solloem blijven de Duitsche en Itali aansche verkenningsafdeelingen bedrijvig. Duitsche afdeelingen hebben eenige machi negeweren buitgemaakt en gevangenen ge maakt. De Engelsche troepen ln Basra. Een Engelsch bericht, volgens hetwelk de Engelsche troepen weer uit Irak vertrokken DE HEER VERSTEEG GAAT HEEN. Het rijkscommissariaat maakt het volgen de bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied verleende op grond van par. 1 zijner verordening nr. 31940 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland aan den hoofdcommissaris van politie 'te Amsterdam H. J. Versteeg eervol ontslag met toekenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 16 zijner verordening nr. 1081940 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den luite nant-kolonel b/d. S. Tulp tot hoofdcommis saris van politie te Amsterdam. DE NIEUWE HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE VAN AMSTERDAM. De heer Tulp, die tot hoofdcommissaris van politie is benoemd, werd 26 Maart 1891 te Leeuwarden geboren, den 20en Juli 1912 werd hij tot tweeden luitenant der infanterie bij het Indische leger benoemd, waar hij in October 1912 in functie trad. In 1916 werd hij eerste luitenant, in 1926 kapitein. Later diende hij vier jaren als commandant van de troepen in Suriname In 1935 keerde hij in den rang van majoor naar Nederlandsch-Indië terug, waar hij in 1936 tot luitenant-kolonel werd bevorderd. In 1938 verliet hij 's lands dienst met pen sioen. De heer Tulp behoort tot de beken de leden der N.S.B. De heer Tulp is officier in de Oranje Nassau-orde. zouden zijn, wordt in politieke kringen hier zeer twijfelachtig genoemd. Men zegt, dat weliswaar eenige afdeelingen der troepen, die in Basra aan land zijn gezet, in de rich ting van Transiordanië en Palestina door Irak zijn getrokken, doch in de haven van Basra bevinden zich nog steeds 40.000 man, voor het grootste deel Tndiërs, die nog niet aan land zijn gegaan en wier aanwezigheid een bron van bezorgdheid voor de regeering van Trak is. Men vreest te Bagdad, dat een deel dezer strijdkrachten in Irak zal blijven, in strijd met het verdrag tusschen Engeland en Irak. Plaatsvervanger van Wavell benoemd. Generaal De opperbevelhebber van de Australische troepen in het nabije Oosten, luitenant-gene raal Sir Thomas Blamey, is, naar Reuter meldt, tot plaatsvervangend opperbevelheb ber van de Britsche strijdkrachten in het nabije Oosten en daarmede tot plaatsvervan ger van generaal Wavell benoemd. Gebeurtenissen ln Griekenland brengen opgewondenheid. De grootste legermanoeuvres die ooit in de Vereenigde Staten zijn gehouden, zullen in September ln het National Park ln den staat Louisiana beginnen. Aan deze. ma noeuvres zullen 500 600 man deelnemen. De gebeurtenissen in Griekenland heb ben in Amerika groote spanning teweeg gebracht. De gemoederen van interventio- nisten en isolationisten zijn zoo verbit. dat men te New York maatregelen heeft genomen tegen eventueele ongeregeldhe den De aangekondigde meeting van de capitulatie-aanhangers" is door de inter- ventionisten als staatsgevaarlijk en niet- \merikaansch bestempeld en er wordt overig propaganda gemaakt ten einde de bijeenkomst te dpen mislukken. De inter- ventionisten hehbpn bekend gemaakt, dat zii besloten ziin. desnoods met geweld zulk een meeting onmogelijk te maken. De po litie te New York hepft uitgebreide voor 'orgsmaatregelen genomen. Vrijwilligers die drie |aar dienen? De regeering der Vereenigde Staten is voornemens onder de militairen, die voor een iaar zijn opgeroepen, propaganda te maken voor een vrijwillige verbintenis voor nog twee Jaar werkelljken dienst. Men hoopt, dat dit vooral weerklank zal vinden bij de recruten. die vóór hun dienst tijd werkloos waren Het aantal recruten. dat wellicht aldus drie iaar dienst zal willen doen. raamt men in welingelichte militaire kringen op 300.000 tot 400.000 man. President Roosevelt heeft, een wet onder teekend. waarbii het personeel van de Amerikaansche vloot verhoogd wordt van 191.000 tot 232.000 man. Tevens machtigt deze wet dep president de personeelssterk te tot 300.000 man te verhoogen. zoodra een crisis zulks noodig maakt. Het Amerikaansrhp ieugdcongres heeft gister aan 350 universiteiten vergaderingen belegd tegen dpelneming van de Ver Sta ten aan den oorlog. Omtrent 500.000 stu denten namen hieraan deel. Volgens se nator Nve. die voor de Yale-universiteit «nrak. ziin de afgploonen week de kansen, dat Amerika buiten den oorlog blijft, aan zienlijk gestegen. Naar Associated Press uit Ottawa meldt, is volgens het ministerie van arbeid het aantal stakingen in Canada, dat in 1930 122 bedroeg, in 1940. tot 168 gestegen. Tn 1940 gingen daardoor 266.000 werkdagen verloren. De eisch van president Roosevelt. dat het werk in de lfolenmiinen terstond hervat zou worden, heeft niet het gewenschtp re sultaat gphad. Desondanks is een lichte ontspanning in de staking ontstaan daar de mijneigenaren van het zuidelijke kolen- district eindelijk besloten hebben, onder handelingen met de vakvereenigingen aan te gaan.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1