R&D BEHANGSELS ^adótiieuui^b Distributie-nieuws Ylieuwj uti Wik Maandag 28 April 1941 Tweede Blad Distributie vaste brand stoffen en/of petroleum Borgstelling ten behoeve van den bouw van gierkelders Sterkere tegenstanders gevraagd Burgerlijke Stand van Den Helder In de advertentiekolommen van vandaag voor winkeliers Hevige brand Dit was nu eens een heusch-waar-gebeurd sprookje vóór het slapen gaanElsje dacht eerst, dat één van haar geliefkoosde feeën die kamer zoo mooi had gemaakt. Maar Jan zei wijs: „Och kind! Dat deed onze behanger! Met R&D-behang! Snap je?" Je zou haast behanger willen zijn en dan zorgen, dat alle menschen in de hééle wereld zulke prachtige kamers kregen. Hij had moeder hooren zeggen, dat ze er dolblij mee was en toen zei Vader: „Je hebt het heel goed uitgezocht! En ik kijk werkelijk op van dien ongelooflijk lagen prijs!" Prachtige, gloednieuwe R&D-dessins vindt men in de nieuwe groengekafte R D Boeken No. 48, 49 of 50. Vraagt ze Uw behanger spoedig ter inzage! Op elk Stalcnboek van origineele R D-Behangsels staat dit bekende lettermerk. iPjlOAt Vriendschappelijke wedstrijd Waar blijven de sportvereenigingen Morgen begint de uitreiking van de aanvraagkaarten. De Burgemeester van Den Helder maakt in een officieele mededeeling in dit nummer be kend, dat zij, die geen aansluiting hebben aan het gasnet in hun perceelsgedeelte, alsmede zij, die niet eiectrisch koken, in aanmerking kunnen komen voor een bonkaart, waarvan de bonnen recht zullen geven hetzij op het be trekken van vaste brandstoffen voor kook- doeleinden, hetzij op het betrekken van petro leum voor dit doel, dan wel op het betrekken van vaste brandstoffen als petroleum. Hoofden van gezinnen, die dus voor het be reiden van warme maaltijden uitsluitend op Vaste brandstoffen en/of petroleum zijn aan gewezen, kunnen zich onder overlegging van hun distributiestamkaart vervoegen bij het distributiekantoor, Spoorstraat 44, aldaar, voor het invullen van een aanvraagkaart en wel degenen, wier achternaam begint met: letter A, B, of C op Dinsdag 29 April 1941. D, E, F en G op Woensdag 30 April 1941. H, I, J en K op Donderdag 1 Mei 1941. L, M en N op Vrijdag 2 Mei 1941. O, P, Q en R op Zaterdag 3 Mei 1941. S, T en U op Maandag 5 Mei 1941. V, W, X, IJ en Z op Dinsdag 6 Mei 1941. Voor een vlot verloop van deze regeling wordt men verzocht zich stipt aan boven staande volgorde te houden. Men zie voor verdere bizonderheden de betreffende publicatie. De directeur van den economisch-technolo- gischen dienst voor Noord-Holland heeft onder dagteekening van 18 dezer een rond schrijven gericht aan de gemeentebesturen in deze provincie waarin o.m. gezegd wordt, dat Gedeputeerde Staten besloten hebben, met het oog op het algemeen belang dat onder de huidige omstandigheden in bijzondere mate gediend is met een groote melkproductie, den bouw van gierkelders bij daarvoor in aanmer king komende boerderijen zooveel mogelijk te bevorderen, teneinde te voorkomen, dat waardevolle meststoffen verloren gaan. Belanghebbenden zullen, indien zij één /vierde deel der aanlegkosten zelf dragen en voor een tweede één/vierde gedeelte een borgstelling der betreffende gemeente of van een andere instantie wordt ver strekt of dit tweede één/vierde gedeelte ook door belanghebbenden wordt betaald, een crediet van de Provincie kunnen ver krijgen. Dit crediet zal dus de helft of drie/vierde deel van de bouwkosten kunnen bedragen. Over dit crediet zal door. belanghebbenden 4 rente per jaar moeten worden betaald; het zal in ten hoogste 5 jaar moeten zijn afgelost. Aan de Provincie zal een schriftelijke ver klaring moeten worden overlegd waaruit blijkt dat de eigenaar geen bezwaar tegen den aan leg heeft en dat hij, wanneer de pachter de boerderij verlaat, de tegemoetkoming, die deze op grond van artikel 22 van de Pachtwet voor den aangebrachten gierkelder van den eigenaar kan eischen, aan de Provincie zal Uitbetalen. B. W. stellen den raad voor medewerking te verleenen en in verband daarmede een des betreffend besluit te nemen. Combinatie HelderHRC-junioren winnen van de brandwacht. Nu het mooie weer en de lange avonden weer aankomen neemt de animo, meer als vorige jaren, voor het z.g. „Zomeravond voetbal" toe. Momenteel wordt er door de diverse elftallen al veel in vriendschappelijk verband gespeeld, terwijl het aantal nieuwe elftallen van bedrijven e.d., regelmatig toe neemt. Vooral uit het personeel van onze diverse brandwachten worden nog al wat elf tallen samengesteld. Naar men ons zegt, vier a vijf. Zou hier geen Zomeravond- ofZaterdagmiddag compe titie uit geboren kunnen worden? Als men de zaak meteen flink aanpakt en de juiste per sonen de leiding in handen nemen, is het o.i. heel goed mogelijk, dat zoo'n competitie tot stand kan komen. Aan publieke belangstelling zal het bij deze wedstrijden zeer zeker niet ont breken, daar dit soort wedstrijden bij het Heldersche publiek erg gewild is. Het zou tevens een uitkomst voor de spelers, en dat zijn er heel wat, zijn, die al zoo lang hun partijtje voetbal hebben moeten missen. Ook is er zoo'n elftal, een heel sterk zelfs, samengesteld uit Helder en HRC-junioren. Zaterdagmiddag hebben wij dit elftal aan het werk kunnen zien, tegen een elftal van een brandwacht. De „brandwachters" bleken veel te zwak voor deze knapen te zijn en werden dan ook overtuigd verslagen. Ze boden wel kranig tegenstand doch konden niet verhin deren dat het doel van keeper J. Woort, eens dé man van den sportbond, viermaal werd doorboord. van 26 April 1941. BEVALLEN: A. A. Jong:—Tamis, z. vindt U juist dat artikel wat U moet hebben Aflevering op Wehrmachtsmarken en Wehrmachtbezugscheine Zooals reeds verscheidene malen is bekend gemaakt mogen levensmiddelen op Wehr machtsmarken en Wehrmachtbezugscheine slechts betrokken worden door in uniform gekleede leden van de Duitsche weermacht. Politie of S.S. van den versterkten grens- wachtdienst, van de Duitsche rijkspost of van de Duitsche rijksspoorwegen, alsmede door niet in uniform gekleede leden van deze orga nisaties, indien zij voorzien zijn van een be wijs, dat zij tot een dezer organisaties be- hooren. Bovendien is het betrekken van levensmid delen op Wehrmachtsmarken en Bezugscheine toegestaan aan personen, die door een instan tie van de bovengenoemde organisaties hier toe schriftelijk zijn gemachtigd. Als zoodanige machtiging wordt ook beschouwd een inkwar- tieringsbewijs. Wanneer leden van de Duit sche weermacht of andere tot de afgifte van Wehrmachtmarken gemachtigde personen zijn ondergebracht, zonder dat voor hen een in- kwartieringsbewijs is afgegeven mag de kwartiergever de door hem van deze personen ontvangen Wehrmachtsmarken slechts dan voor het koopen van goederen gebruiken wan neer hij in het bezit is van een schriftelijke machtiging daartoe van de Duitsche autori teiten of van de „Dienststelle" waartoe de be trokken personen behooren. Met nadruk wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat het koopen door en het verkoopen en afleveren van levens middelen op Wehrmachtmarken en Bezug scheine aan anderen dan de hierboven ver melde personen verboden is en kan worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaar of een geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. Als verontschuldiging kan niet worden aan genomen, wanneer zooals reeds is voorge komen beweerd wordt, dat de Wehrmacht marken door leden der Duitsche weermacht of van andere tot uitgifte gerechtigde instan ties ten geschenke zijn ontvangen. Duidelijk blijkt hieruit, dat zij, die Wehrmachtmarken ten geschenke aannemen, hierop niets kunnen inkoopen noch bij handelaren noch bij restau rants e.d. daar laatstgenoemden zich aan een strafbaar feit schuldig maken, indien zij er zich niet van overtuigd hebben of de aan bieders behooren tot de categoriëen die tot af gifte gerechtigd zijn. Bovendien is het ekele malen voorgekomen, dat ongeldige Bezugscheine werden aange boden. Het verkoopen en afleveren van levens middelen tegen ongeldige Bezugscheine is eveneens verboden en kan worden bestraft met dezelfde straffen als bovenvermeld. In dit verband zij opgemerkt, dat de Wehr machtbezugscheine de aan te koopen goederen, overeenkomend met de op de kaart gedrukte bestemming alsmede de soort en de hoeveel heid dier goederen vermelden moet. De af levering van andere dan op de Bezugscheine gedrbkte artikeleri is ten strengsté vérboden. Er worden gele en witte Bezugscheine uitge geven. De geheele gele Wehrmachtbezug scheine dragen de handteekening van den commandant of den officier van administratie (Truppenzahlmeister) der verplegingseenheid (bataljon enz. en zelfstandig onderdeel) en het dienstzegel of den dienststempel van het onderdeel. De gele Wehrmachtbezugscheine met een rood veld, die slechts ingevuld mogen worden door den Chef-Intendant bij den Weermachts bevelhebber in Nederland. De witte Wehrmachtbezugscheine met een rood veld (voor den aankoop van textiel- goederen of militaire laarzen) zijn voorzien van de handteekening en het dienstzegel of stempel van den commandant of intendant van een divisie of daarmede gelijkstaande of hoogere eenheid. De witte Wehrmachtbezugscheine met een bruin veld (voor den aankoop van schoenen) dragen de handteekening en het dienstzegel- of stempel van den commandant of den offi cier van administratie der verplegingseenheid (bataljon enz. en zelfstandig onderdeel). De witte Wehrmachtbezugscheine met groenen opdruk (voor den aankoop van tex- tielgoederen) dragen de handteekening en het dienstzegel- of stempel van den commandant eener afdeeling of van diens plaatsvervanger. Verplichting van den handelaar ten aanzien van de inlevering van Wehr machtmarken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat handelaren verplicht zijn, van personen, die honderd of meer „Wehrmachtmarken" voor één artikel tegelijk (los of in vellen) aan bieden, een schriftelijke verklaring te vragen van welk legeronderdeel (Veldpostnummer) de „Marken" afkomstig zijn. Indien een han delaar een dergelijk aantal „Marken" van een kwartiergever e.d. in ontvangst neemt, dient hij te noteeren van wien en in welk aantal hij de bonnen ontvangen heeft. Voorts zal een ieder die Wehrmachtmarken voor een bepaald artikel in een aantal van honderd of meer tegelijk ter inwisseling bij den distributie- dienst aanbiedt, moeten verklaren, of hij de „Marken" ook bij 100 of meer stuks tegelijk heeft ontvangen en zoo ja, van wien. (De schriftelijke bewijzen hiervan dienen in dat geval te worden overgelegd). Indien bedoeld aantal niet tegelijk is ont vangen moeten zij kunnen verklaren, dat zij zich bij het in ontvangst nemen er^n hebben overtuigd, dat de aanbieders tot afgifte waren gerechtigd. Zaterdagnacht, half 3, werd de bevolking te Urk opgeschrikt door dat plotseling de dorpsomroeper in de straten belde en rond riep: „Sta op, brand, brand". In een oogenblik was alles in rep en roer. Door een schoor steenbrand was het geheele huis in Wijk 4 van Willem Schraal naast R. Romkes, in een lichtelaaie veranderd. Door het stormachtige weer was er een groote vonkerregen. Als door een wonder zijn de panden van G. Koffe- man enz. nog behouden. Het geheele pand is uitgebrand. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER Vriendschappelijke wedstrijd tegen Brand- ploeg III Rijkswerf op Dinsdag 29 April a.s., te 15.00 uur. Terrein HRC (Sportlaan). Opstelling: Brandploeg III Rijkswerf. G. Does J. Does J. v. 't Hoff G. Kruisdijk. A. v. Baaien, J. v. Delft A. Krab, W. Bakker, G. Buitenhuis J. Glas,, G. Cup Scheidsrechter: C. Makelaar. A. de Groot, G. Kwinkelenberg M. v. d. Hert, S. Hoogvorst, A. v. Otten W. Pronk, M. de Boer, M. v. Emmerik E. Jongman, S. Selderbeek J. Dijkshoorn Aanvoerder. Brandweer Luchtbeschermingsdienst Reserves voor deze wedstrijd zijn: C. Blok ker, Ch. Meijer (tevens grensrechter), E. Granwinckel, W. Borgström. Komt allen op den trainingsmiddag Vrij dag a.s. Den Helder, 20-4-41. Aan de Redactie van de Held. Courant. Naar aanleiding van Uw artikel onder stadsnieuws, opgenomen onder den titel „Stad zonder Cultuur", lees ik dat u de tooneelver. en muziekgezelschappen aanhaalt voor wat betreft ontspanning aan de achtergeblevenen, Wat zoudt u anders" zeggen van de eens zoo groote twee voetbalvereenigingen hier ter plaatse? Wat doen die voor de achtergeble venen? Als ik Zondags mijn rondje maak naar de Sportlaan en Strooweg, dan zie ik de Duitsche weermacht voetbalwedstrijden spe len, dat het een lieve lust is om er naar te kijken, ja zelfs om mee te doen. Maar dat konden wij toch zelf ook wel doen? Verleden week zag ik op een der sportvelden een hockeywedstrijd. Paasch-Maandag ging men een tippelmarsch houden in Schagen en om geving, waarom niet Den Helder en Om streken? Dat was toch weer een mooie ge legenheid om ons, die bleven, wat afleiding te bezorgen, in het vreeselijk eentoonige leven dat wij hier leiden. Mijnheer de redacteur ik kan nog wel meer aanhalen op dit gebied en men schuift alles af op het gevaar, maar dat gevaar is overal aanwezig. Ik bekijk het anders en vind het ook wel een beetje laksche houding en gemak zucht van de besturen der Ver. en daar komt nog bij, dat ze geen tijd hebben, want bussen en treinen staan al te wachten als de heeren van hun werk komen. Dit is volgens mij wel een der hoofdoorzaken, dat wij achtergeble venen in een „Stad zonder cultuur" wonen. Mijnheer de redacteur, ik zeg u hartelijk dank voor opname van dit schrijven. Hoogachtend, W. Goudswaardt, Middenstraat 8, Den Helder. We hebben waarlijk niet in de eerste plaats gedacht aan de sport, toen we het artikeltje schreven, „Een stad zonder cultuur". Als cul tuur uiting zien we toch altijd nog de ver heffing en vorming van den geest en nu kan men van meening verschillen of daar de sport onder valt. Men kan b.v. beweren, dat het in acht nemen van de spelregels, het fair spelen, de ridderlijkheid bij het spel, mede het hunne doen om den geest te vormen. Dit is bij sport, meenen we, toch van secondair belang. In zender kan ons dus niet verwijten, dat we in het artikel, de sport niet hebben genoemd. Wat nu het verwijt betreft over de laksheid van de besturen van de sportvereenigingen. Ook hierover kan men van meening verschil len. Dat de Duitsche militairen hun spel voet bal spelen, kan men niet als argument ge bruiken om nu ook de spelers van de ver schillende vereenigingen te verplichten daar voor naar Den Helder te komen. De Duitsche militairen zijn hier geplaatst. Zij zijn ver plicht in de stad te blijven en zoeken dus tijdspasseering. Wie echter niet verplicht is hier te blijven, gaat naar elders. De uitzon deringen daargelaten. Men vergete niet, dat het nog altijd uitzonderingen zijn. De massa trekt nog en zal waarschijnlijk blijven trekken totdat er vrede is. Zoolang de oorlog in al zijn afgrijselijke felheid woedt, blijft een stad, die tusschen de militaire objecten ligt, altijd een grooter gevaar, dan een, die er ver buiten ligt. Natuurlijk kan ook daar een bom terecht komen of een brandend vliegtuig neerstorten, maar het gevaar blijft in verhouding toch altijd veel geringer. Red. Held. Crt. „Praktische konijnenteelt". Bij de N.V. Uit gevers Mij. „Kosmos", te Amsterdam, is in de serie „Weten en Kunnen" bovenstaand werkje verschenen van de hand van R. Sten huis. Het wordt voor 75 cent in den handel gebracht. Nu door den oorlog het konijn als vleesch- product weer in de belangstelling gekomen is, zal dit boekje, met zijn vele practische wenken, geïllustreerd met een 14-tal foto's en teekeningen, zeker zijn weg wel vinden. In dit boekje worden wenken en regelen gegeven, die bij de fok van konijnen in acht genomen moeten worden. In het werkje wordt uitsluitend de nuttige fok behandeld. Het is eenvoudig en populair geschreven. Voor hart- en nierziekten. Als deel van Aesculaap's dieetkookboeken is thans verschenen „Praktische handleiding voor de dieetregeling, ten gebruike bij hart en nierziekten (uitgave Van Holkema Warendorf N.V. te Amsterdam). Dit boekje, vervaardigd door mej. M. B. P. Schute, leerares kooken en voedingsleer aan het Gemeentelijk Gasbedrijf te Den Haag, met medewerking van dr. L. J. van der Man- dele, specialist voor ziekten van hart- en bloedvaten te Den Haag, zal voor de desbe treffende patiënten inderdaad een waarde volle raadgever kunnen zijn. Op overzichte lijke wijze werd de stof weergegeven, ter wijl speciaal het groot aantal, met uiterste zorg samengestelde, recepten, het boekje als een nuttig deel in de populaire serie bestem pelen. De prijs ervan bedraagt slechts 1.30. „Poëzie van George Nieuwenhu(jsen". Wederom is een bundel poëzie verschenen van den jong-Protestantsche dichter George Nieuwenhuysen, getiteld „In de branding" (uitgave N.V. De Nederlandsche Boek- en Steendrukkerij voorheen H. L. Smits te Den Haag). Deze gedichten kenmerken zich we derom door zuivere stemming en fijne sfeer. Nieuwer.huysen kan de dingen merkwaardig- juist. verwoorden, zonder in dichterlijke exen- trikiteiten te vervallen. Integendeel, juist zijn bescheiden, soms haast simpele, interpretatie van de poëtische gedachte geeft deze verzen hun waarde. Goed werk, dat ook buiten protestantsche kringen ongetwijfeld gelezen zal worden. En begrepen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3