waarschuwing Patrouillegrens tot 2000 mijl DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER EEN ERNSTIGE CHURCHILL - Verduisteren - 9.03 uur Scherpe taal tegen Zwitserland Mevr. Roosevelt: Kleine meisjes vraagt vertrouwen Op bon 18 koffiesurrogaat KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOE N SD AG 30 APRIL 1941 69e JAARG. No. 9220 Britsche bommen op ons land Dc laatste beslissing berust bij het volk Overmachfsclaastile in f*e suikerbietenkoopbrieven moeten slapen gaan Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.10 uur Extra rantsoen melk voor ZEEVISSCHERS HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Nauwkeurige opgave aardappelenvoorraad nood zakelijk Strenge contröle, in geval van fraude worden alle levensmid delen in beslag genomen. In opdracht van den directeur-generaal voor de voedselvoorziening, den heer S. L. Louwes, deelt de directeur van het cen traal distributiekantoor, de heer S. de Hoo, het volgende mede: Er blijken hier en daar misverstanden te bestaan ten aanzien van de uitreiking van aardappelkaar ten in verband met de voor raden, welke men eventueel zal hebben. Er is bekendi gemaakt, dat ieder, die beschikt over een voorraad van 15 kg. per persoon geen aardappelkaarten zal ontvangen. Men heeft dit opgevat als zou bijv. een gezin van 4 personen, dat beschikt over minder dan 60 Kg. niets behoeft op te geven. Deze opvatting is positief onjuist. Want men moet een voorraad per gezinslid rekenen. Hiervoor kan het volgende staat je aangehaald worden: indien een gezin in het bezit is van: 0 t./m. 14 kg. wordt geen kaart minder Uitgereikt; 15 t./m. 29 kg. wordt een kaart minder Uitgereikt; 30 t./m. 44 kg. worden twee kaarten min der uitgereikt; 45 t./m. 59 kg. worden drie kaarten min der uitgereikt; 60 t./m. 74 kg. worden vier kaarten minder Uitgereikt; 75 t./m. 89 kg. worden vijf kaarten minder .uitgereikt; Eeri gezin, dat in aanmerking zou komen voor vier heele en twee halve kaarten en een voorraad heeft van 80 kg. aardappelen, ontvangt dus geen kaarten. Indien dit gezin echter voor voor vier heele en drie halve kaarten in aanmerking zou komen, ont vangt het slechts een halve kaart. Zeer scherpe contröle! Men heeft gevraagd of er een controle zal worden uitgeoefend, in verband hiermede kan worden medegedeeld, dat er inderdaad een zeer scherpe contröle zal worden uitgeoefend. Zij zal zich ook uitstrekken tot particuliere woningen enz. Afgezien van de strafvervolging welke wordt ingesteld bij onjuiste opgaven, zal in dergelijke gevallen niet alleen de aanwezige voorraden aard appelen in bezit worden genomen, doch alle zich in de betreffende woning bevin dende levensmiddelen. Men wordt in het eigen belang dringend aangeraden juiste opgaven te verstrekken, want er wordt zonder aanzien des persoons Ingegrepen. Bij personen, die geen aardappelkaarten in ontvangst hebben genomen, zal geen huiszoeking worden gedaan. Personen, die reeds wederrechte lijk aardappelkaarten in ontvangst hebben genomen, kunnen deze mor gen en overmorgen (Woensdag en Donderdag) alsnog inleveren bij de plaatselijke distributiekantoren zonder zich aan een strafvervolging en andere onaangenaamheden bloot te stellen. De redenen van bovenstaande maatrege len liggen voer de hand: Men is vastbeslo ten de beschikbare hoevelheden aardappe len zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen. Vrouw en haar drie dochters ge dood. Aanval op klaarlichten dag. In den loop van eergisteren en in den nacht van Maandag op Dinsdag, trachtten enkele Engelsche vliegtuigen onsland bin nen te vliegen. Tengevolge van den kracn tigen en succesvollen afweer, £e slechts in enkele gevallen. De meeste neer geworpen bommen bleven zonder uitwe g. Slechts op twee plaatsen werd schade aan gericht. Op een plaats werden een tabaks fabriek licht cn een boerenhoeve zwaar ge troffen. Op een andere plaats werd eenl bn santbom midden in een woonwijk geworpen. Drie woonhuizen werden vermeld, bewoners werden een vrouw en aar a i dochters gedood. Verder werden 3 vrouwe en 3 mannen zwaar en t man licht ^wond. Door een bomscherf werd voorts nog licht gewond. Opmerkelijk zijn in ste geval, dat deze vliegoveryal op Kiaai lichten dag gebeurde, zoodat de - g hom yheger zeer goed moest weten, dat in een woonwijk geworpen werd. Ondanks den buitengewoon slechten toestand der wegen gaat de opmarsch der Duitsche troepen op den Balkan ononderbroken voort. Een gemotoriseerde efdeeling baant zich een weg door het onherbergzaam terrein (Weltbild-Pax-Holland) LINDBERH'S ONTSLAG AANVAARD. Senator Wheeier stelt Roosevelt gewetensvragen. De chef van de Amerikaansche marine staf Sark heeft gisteren in een rede verklaard dat de Amerikaansche neutraliteitspatrouille op enkele plaatsen tot op 2000 zeemijlen van de kust wordt gehouden. Over het geheel zal zij zich tot halverwege den Atlantischen Oceaan uitstrekken. Lindbergh's ontslag aanvaard. Het ministerie van oorlog heeft de ontslag aanvrage van kolonel Lindbergh aanvaard. De pers veroordeelt voor een deel de uitla tingen van Roosevelt over Lindhergh scherp. De New York Sun schrijft, dat Roosevelt zoo wel historisch als menschelijk een vergissing heeft begaan als hij Lindbergh met verra ders vergelijkt. Lindbergh's opvattingen zijn reeds voorheen juist gebleken, toen bij rap port uitbracht over de situatie in Europa. Het ontslag van Lindbergh is het onvermij delijke resultaat van een niet te verontschul digen misbruik van de groote machtspositie, die Roosevelt bezit. Mevr. Roosevelt. (Foto P.I.B.) Mevr. Roosevelt spreekt. Naar Associated Press uit Los An gel es meldt, werd na een lezing van mevrouw Roosevelt aan haar ge vraagd, of de Amerikaansche presi dent zijn belofte zou houden en de V. S. buiten den oorlog zon houden. Zij verklaarde, dat de president nooit een. dergelijke belofte had afgelegd. Hij had gezegd, dat hij den vrede wenschte. De laatste beslissing be rust bij het volk. Een ander zei in dit verband, dat. bij zijn leven slechts op Amerikaanschen grond wil- te offeren. Hem antwoordde mevr. Roose; velt. „Wie niet wil vechten waarheen hij ook gezonden wordt, is geen Amerikaan. Soherpe rede van Wheeier Senator Wheeier heeft ia het kader van zijn propaganda-veldtocht door de straten van het westen en midden-westen te Rock ford (Illinois) een rede gehouden, die van het Journal American kenmerkt deze als de scherpste rede, die Wheeier ooit heeft gehouden. Deze spoorde den President aan het Amerikaansche volk zijn vertrouwen te schenken en zijn verklaringen omtrent on begrensde hulp aan Engeland, een schip brug over den Atlantischen Oceaan en pa trouilleering op de zeven wereldzeeën nauw keurig te definieeren. Wheeier vroeg, of Roosevelt een niet ver klaarde oorlóg wilde voeren en of hij thans bereid was, zijn verkiezingsbelofte, dat hij bet Amerikaansche volk niet in den oorlog zou offeren in te trekken.' Het Amerikaan sche volk verwacht opnieuw een verzeke ring van den president, dat geen Ameri kaansche convooien gevormd zullen worden zoo eindigde Wheeier. ,.Goed om tot zinken te brengen". Tot Roosevelts tonnageplannen be hoort, naar onlangs uit New York wordt gemeld, het bouwen van een nieuw type vrachtschip, dat „goed- kooper, sneller te bouwen en goed om tot zinken te brengen" zou zijn. Uit dit bericht spreekt in naakte duidelijkheid het Amerikaansche totale risico der hulpverleening aan Engeland". Met deze woorden begint de Deutsche allge- meine Zeitung een aanteekening onder het onsrhrift: „goed om tot zinken te brengen". Het geschreeuw over de convooikwestie. zoo gaat het blad voort, is in de V.S. zoo luid geworden, omdat Roosevelt om goede rede nen de catastrophe in Zuidslavië en Grie kenland als eigen nederlaag gevoelt en zoo ■snel mogelijk wil comnenseeren. Amerikanen zouden er goed aan doen zich geen illusies er over te maken, dat met of zonder optreden van hun eigen oorlogs schepen. varende in convooi of afzonderlijk, alle oorlogsleveranties over den Atlan tischen Oceaan „goed om tot zinken te bren gen" zijn. Het is tijd. zoo merkt het blad op, dat ieder Amerikaan weet, wat de scheepvaart van zijn land en de productie van zijn bewapeningsindustrie te wachten staat, wanneer Roosevelts nlannen rijpen. De plannen van Roosevelt mogen er uit zien zooals zii willen, zoo schrijft het blad tenslotte, zij zullen in werkeliikheid slechts een resultaat hebben: zeer snel en stellig zullen de Amerikaansche schepen in den grond worden geboord. Want tusschen En geland en Amerika wacht de versperring der Duitsche wapens op alle wegen. Directeur-Generaal grijpt in- Naar aanleiding van bezwaren, welke van de zijde van de bietentelers zün ingebracht tegen de overmachtsclausule in de suiker- bietenkoopbrieven der suikerfabrieken deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening mede. dat die clausule zoodanig zal worden gewijzigd, dat de gevallen, waarin over macht voor de suikerfabrieken tot ontvangst der bieten zal worden aangenomen, niet ter beoordeeling van de suikerfabrieken (zooals de koopbrieven vermelden), doch ter beoor deeling van den directeur-generaal van de voedselvoorziening zullen staan. De bietentelers zullen in geval van over macht. als bovenbedoeld, alle maatregelen moeten nemen, welke noodig zijn om scha de aan de suikerbieten zooveel mogelijk te voorkomen. Na negen uur 's avonds niet al leen In café's. Maatregel van den Haarlemschen r egeerin gsoommiss arts. De regeeringscommissaris van Haarlem heeft bepaald, dat het iedere vrouwelijke per soon, beneden den leeftijd van 21 jaar en van Nederlandsche nationaliteit, verboden is zich na 's avonds negen uur als bezoekster op te houden in eenige voor het publiek toeganke lijke localiteit, waarvoor vergunning of ver lof krachtens de drankwet is verleend, dan wel zich op een bij een dergelijke inrich ting behoorend terras op te houden, tenzij zij vergezeld is van haar beide ouders of een harer ouders, haar voogd, haar toezien- den voogd, of haar echtgenoot, dan wel in gezelschap is van een meerderjarige en voor zien is van een schriftelijke toestemming van haar ouders, haar voogd, of haar echtgenoot, om zich aldaar met dien met name genoem den meerderjarige op te houden. Aan iederen-exploitant van een bovenbe doelde localiteit is het verboden een bezoek ster in strijd met deze bepalingen in zijn localiteit of op het daarbij behoorende ter ras toe te laten, of aanwezig te hebben. Overtreding wordt gestraft met maximum honderd gulden boete of maximum vier we ken hechtenis, terwijl de betrokken exploi tant zich voorts bloot stelt aan tijdelijke sluiting van zijn localiteit en intrekking van alle verdere daarvoor verleende ver gunningen. Kleinei oorlogskabinet ongewenscht. Liever geen oorlogsberichten als de situatie critiek Is. EDEN ZAL SPREKEN, Naar Reuter meldt, heeft de Britsche mi- nister-presidêfft. ChufchTTl. gisteren in- het Lagerhuis verklaard, dat het vast staat, dat het land geen berichten over den oorlogs toestand wenscht te vernemen, die de ge varen voor de troepen zouden kunnen ver- grooten op een oogenblik. dat riskante en critieke operaties worden ondernomen. Chur chili legde deze verklaring af in een dis cussie over een „reorganisatie der kabinet* machinerie" en een algemeen debat over den oorlogstoestand. Een dergelijk debat, aldus zeide Churchill. kan bii de eerste bij eenkomst van het parlement na deze week worden gehouden. Dit debat waarin Eden een bpJaneriik aandeel zal hebben. zou worden besloten, aldus Churchill. met het aannemen van de volgende motie: „Het Huis keurt de politiek der re geering. n.1. het Zenden van hulp naar Griekenland, zonder acht te slaan on het risico, goed en ver klaart te vertrouwen, dat onze ope raties in het midden-oosten en op alle andere oorlogstooneelen door de regeering met de grootste kracht zullen worden voortgezet." Tevoren had Churchill een voorstel tot het vormen van een kleiner oorlogskabinet met ministers zonder portefeuille en met deelneming van staatslieden als den Au- stralisehen premier Menzies van de hand gewezen. EENHEIDSPRIJS: f 0.36 PER HALF POND. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat op bon 18 van de bonnen- kaart algemeen waarvan de gel digheidsduur, zooals reeds is gepu bliceerd, verlengd is tot en met 11 Mei a.s. vanaf heden 250 gram kof fiesurrogaat (regeeringssamenstel- ling) verkrijgbaar zal zijn. Dit surrogaat is kenbaar, doordat op de verpakking de aanduiding „kof- fiesurogaat, vergunning no. voorkomt, welke aanduiding hieraan, met uitsluiting van alle andere ver vangingsmiddelen, voorbehouden blijft. De prijs tegen welken het sur- rogaat verkrijgbaar is, bedraagt f 0.36 per 250 gram. 50 meer. De Persdienst van het N.V.V. meldt: Zeevisschers, die onder zeer moeilijke om standigheden hun bedrijf uitoefenen, hebben zich tot het N.V.V. gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat het hun toebedeel de en onvoldoende gebleken rantsoen melk zal worden verhoogd. Het N.V.V. heeft zich daarop in verbinding gesteld met het Cen traal distributiekantoor te Den Haag, en we ten te bewerkstelligen, dat het rantsoen .melk voor bovengenoemde zeevisschers is ver hoogd met 50 zoodat zij nu 2.625 liter per persoon per week ontvangen, tegen 1.75 liter vóór de toewijzing van dit nieuwe extra rant soen. KNAAP VERDRONKEN, Gistermiddag om vijf uur geraakte de zes jarige H. S., wonende in een woonschip in het Boterdiep te Groningen, bij het spelen te water. Hoewel de knaap vrij spoedig op het droge was geholpen, bleken de levensgeesten reeds geweken. Dultsch blad meent, dat dit land zich geen „buitenlandsche poli tieke lnxe" kan veroorloven. „WAT DOOR ENKELEN WORDT INGEWORPEN, MOET DOOR AL LEN WORDEN BETAALD.' De diplomatieke medewerker van de Boer- senzcitung, dr. Karl Megerle, noodigt Zwit serland uit om „uit de Zuid-Slavische cata strophe een les te trekken en eindelijk in te zien, waarheen het kan leiden, wanneer tus schen de buitenlandsche politiek der regee ring en de binnenlandsche politiek der pers en openbare meening een levensgevaarlijke tegenstelling bestaat, wanneer men het woord laat aan de straat en een regeering op onachtzame wijze toelaat, dat de bevolking door anti-Duitsche invloeden tot een vonnis van zelfmoord ten aanzien van den eigen en den wereldtoestand wordt gebracht. Megerle wijst er op, hoe belangrijke dagbla den, partijen, organisaties en individueele personen in Zwitserland voortgaan partij te trekken voor de vijanden van Duitschland en Duitschland uit te dagen. „De vijanden van Duitschland worden", naar Megerle schrijft, „verheerlijkt, en de vrienden ver volgd". Zoo is ook 'n moreele terreur begon nen tegen de Zwitsersche journalisten die kort geleden gast geweest ziin van Duitsch land, en men heeft hen willen discriminec_ ren met veronderstellingen door hen „pel-" grims naar Duitschland" te noemen. Megerle keert zich vooral tegen den naar Zwitserland geemigreerden thecloog, prof. Karl Barth. Barth trekt in het land der Zwitsers rond, zoo schrijft hij, om in over volle zalen onder „theologisch-kerkelijken dekmantel", tegen Duitschland te prediken. De betrekkingen van dezen theoloog en het Derde Rijk zijn bekend. Wanneer desondanks de cfficieele meening der Zwitsersche autoritei ten het hem en anderen mogelijk maakt tegen Duitschland te agee- ren, heeft het geen zin meer verder met de Zwitsersche pers of andere instanties te twisten over het be grip der neutraliteit. Men moet constateeren, dat klaarblijkelijk de krachten de overhand hebben be haald, die den indruk willen wek ken, dat Zwitserland een onzekere kantonist wil ^ijn in het nieuwe Eu ropa en een vijand van Dujtsch land. „Op gelijke wijze", zoo verklaart Meger le, „is het prcces der vernieling van de neutraliteit, van het vertrouwen en van de buitenlandsch politieke reputatie ook in zekere andere landen begonnen". In dit verband wijst de schrijver ook op de ern stige waarschuwing, die de Italiaansche pers Zwitserland heeft moeten toedienen. Ipder verstandig Zwitser weet. dat de toe stand van ziin land op geen enkel gebied zoc is. dat men zich deze buitenlandsche no litieke luxe zou kunnen veroorloven. „De zaken zijn zoo ondragelijk geworden" merkt Megerle tenslottp op. „dat eeenerlei ver schuilen achter democratische vrüheid, geen omstandige en haarklovende uitleg ging van de neutraliteit, vooral echter niet meer het onderscheid tussehen de correc te houding der rpgeering en der z.g. niethfn dende houding der puhliekp meeningsui- tingen aanvaard kan worden, maar dat voor Zwitserland als geheel geldt, wat Bis- marek eens van vensterruiten zeidé. die door enkelingen worden ingewrrnen. maar door «.Hen duur moetpn worden betaald.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1